CNV-bouwbond vreest bouwramp Conflict over filmopnamen op hippieboot Paul Nowee zal hem niet doodschrijven JOAN HAANAPPEL BIEDT BREDA PLAN FAMILIEPARK AAN g Arendsoog heeft het eeuwige leven Geen overmatig optimisme bij financiën van bisdom KORTE METTEN WGLNSuj .G 1*1 AAi 1 19V4 rr igever Malmberg in Den Bosch had een bekend Neder lands auteur opdracht gegeven het boek af te maken. Ik dacht: Wat hij kan, kan ilk ook. Een beetje hoog moedswaanzin. Ik was toen 22. Maar ik ben er toch aan begonnen. Eerst stiekum. Niemand mocht het we ten. Als ik 's avonds beneden kwam zei mijn moeder: Wat doe je toch? Eindelijk heb ik het maar gezegd: ik zat te tikken. Het boek afmaken. Op advies van mijn moeder ben ik met het manus cript naar Leonard Roggeveen gegaan. Die woonde hieer vlakbij. Hij las het in het weekend en hij zei: „Je kan niet zien waar Johan ophoudt en Paul begint, je bent gek als je niet naar de uitgever gaat." De uit gever vond dat de naam Nowee ook wat waard was. Weeet je wat, zei hij, jullie maken het boek allebei af en het beste neem ik. Hij koos het mijne. Malmberg vroeg toen of ik er voor voelde om door te gaan de serie. Ik begon te twijfelen en er moest eerst iets gebeuren voor ik mijn besluit nam. Op een weekend was ik aan het wandelen met mijn vroegere compagnie-commandant, die mij had uitge nodigd. We kwamen in de buurt van een vakantie kamp, waar twee klassen Rotterdamse kinderen aan het spelen warena. Paard en ruiter en proberen elkaar eraf te trekken. Een grote, stevig gebouwde knaap op de rug van een ander voelde zich duidelijk de sterk ste. En hij werd zowaar door een kleiner ventje van het paard getrokken. Toen riep iemand in zijn sappig Rotterdams accent: „Hé, Arendsoog flikkert van zijn paard". Op dat moment schoot het door mij heen: Ja, Arendsoog leeft." Noch Johan, noch Paul Nowee zijn ooit in Amerika geweest. Ze gebruikten hun duim, 'waar al die verha len uit kwamen. Hoe lang kan dat zo doorgaan? Waar haal je steeds weer je verhalen vandaan? „Dat is een probleem. De serie zou al lang afgelopen zijn, als mijn vader niet was overleden. Toen deel negentien klaar was zei hij tegen zijn uitgever: alles is afge graasd. Hij speelde met het idee aan een nieuwe jeugdserie te beginnen. Ik heb gedacht: kijken hoe ver ik kom. Dan is het een beetje verwonderlijk, dat nu deel 44 op stapel staat en dat de nieuwe Arends oog-boeken met de regelmkaat van een klok verschij nen. Ik herhaal mezelf nooit. Ja, Witte Veder kan sluipen als de beste. Arendsoog heeft dat van Witte Veder ge leerd. Hij kan het bijna net zo goed, maar juist iets minder. Arendsoog heeft scherpe ogen. Hij zal nooit een brilletje krijgen. En Witte Veder kan aan een spoor zien hoe oud het is. Die elementen komen er al tijd in voor. Maar de verhalen zijn steeds anders. Ze spelen steeds in een andere omgeving: een verlaten mijn, een stadje op een hoogvlakte, een Mexicaanse hacienda. Boven heb ik twee heel dikke pillen staan. „Wonderen der Wereld." Daar haal ik veel ideeën uit. Zoals voor „Arendsoog en het blaffende zand". Ik had gelezen dat er gebieden zijn, waar zandkorrels geluiden aan elkaar doorgeven. Dat kan klinken als het blaffen van honden Dat bracht me op het idee om schurken ge bruik te laten maken van die eigenschap om een dorp in handen te krijgen." Hoe reageren de kinderen? „Ik ontvang regelmatig post. Gemiddeld elke dag een brief. Ze vragen gege vens over mijn vader en mij voor een scriptie op school. Ze vragen ook om handtekeningen of een foto. Die eerste geef ik, de laatste niet, want lk heb er geen behoefte aan om herkend te worden. Hoe is het met de vertalingen van zijn eigen boeken? Hij holt naar een dressoir en toont mij vol trots - ik ben na hem de eerste in Nederland die het te zien krijgt - de finse vertaling van Arendsoog deel I, die pas van de pers. Kortkansilma heet de help daar. In Zweden draagt hij de naam Ornoga en in het Duits heet hij „Adlerauge". Italiaanse en Franse vertalin gen zijn in voorbereiding. De naam Nowee is driftig in opmars. „Vader werkte 's avonds aan het boek. Na de thee verdween hij naar boven. Om tien uur kwam hij weer naar beneden. De volgende dag als we uit school kwa men, renden we naar boven om te lezen wat hij de vorige avond had geschreven. We waren met veertien kinderen thuis. Altijd waren er wel een paar kleintjes bij. Zo ben ik opgegroeid, in een druk gezin. Daarom hou ik nu ook nog erg van-kinderen." Wat is de rol van Arendsoog in het leven van de nu 37-jarige Paul Nowee? „Als ik bezig ben gaat hij soms bijna een eigen leven leiden. Ik zie hem dan als een levende figuur. Aan het eind van een boek kom ik altijd in tijdnood. Het moe: op een bepaalde datum bij de uitgever zijn. Dat haal ik nooit. Dan wordt het nachten en weekenden doorwerken. Dan heb ik wel eens de neiging om tegen andere te zeggen. Arends oog zit zo in de puree, ik weet niet hoe ik hem eruit moet krijgen. Hij is dan een levende figuur geworden. Gelukkig kan ik hem ook weer van me afzetten. Hij achtervolgt me niet, anders zou ik gek worden." Hoe lang zal hij ermee doorgaan? „Volgens mijn om geving zeg ik na elk boek: Bah, dat is het slechtste dat ik ooit geschreven heb. Na een tijdje herlees ik het en denk dan: nee, eigenlijk weer niet. Het zit toch wel leuk in elkaar. Daarom ga ik gewoon door. Ik zal Arendsoog niet doodschrijven. Hij heeft het eeuwige leven." JOH. PAMEYER „De volgende dag was Percy verdwenen....". Zo luid de de laatste zin die Johan Nowee schreef. Hij over leed kort daarna in 1950 midden in deel 20 van de sinds 1935 zo beroemde Arendsoogserie. Niemand heeft het ooit gemerkt, want enige tijd later kroop zijn zoon Paul achter de schrijfmachine en hij ging verder waar zijn vader voor altijd was gestopt. Onlangs kreeg Paul Nowee het gouden boek uitgereikt op een bijeenkomst in Apeldoorn. Een literaire tegen hanger van de gouden platen voor topartiesten. Op dat moment waren er meer dan drie miljoen exemplaren verkocht van de tot dan verschenen 43 delen van Arendsoog. Hij opende zelf de deur in de Haagse Statenlaan. Klein van stuk, opgewekte bruine ogen. „Arendsoogs vader is, voor het eerste deel begint, omgekomen in het Wilde Westen. Arendsoog was dus een halve wees vanaf zijn zestiende. Hij blijft achter met zijn moeder en zijn zuster Ann. Arendsoog groeit op. Hij is ran cher, hoofd van een gezin. In het dorpje waar hij woont, wordt hij benoemd- tot hulpsheriff. In het eer ste boek, dat in 1935 is geschreven, is hij negentien. Hij zegt dan: „Ik zal mijn leven in dienst stellen van de mensheid." Vader Johan Nowee was onderwijzer. Hij had ook de leiding in de schoolbibliotheek. Kinderen kwamen soms met een briefje van hun ouders om boeken van Havank, Les Charteris en vooral veel cowboy boeken. „Op een dag kwam vader er achter, dat de kinderen die briefjes zelf schreven. Er was dus kennelijk be hoefte aan dergelijke boeken. Hij besloot toen een cowboyboek voor de jepgd te gaan schrijven. Zo is hij aan deze figuur gekomen. Vader had veel wildwest- boeken gelezen. Daaruit bezat hij zijn kennis. Verder berustten zijn boeken volkomen op fantasie." „Midden in „Arendsoog en de goudkoorts" kwam mijn vader te overlijden. Het eerste gedeelte lag met doorslag op zijn bureau. Verder niets. Geen enkele aantekening. Ik zat zelf nog in militaire dienst. De uit- jKlo'S" 14' DHIE.MILJ OENST£ ARENDSOOG DECEMBER 1973 3.000.000 PAGINA 11 BREDA (ANP) Het plan van I Joan Haanappel om in Breda een groot dagrecreatiepark te openen krijgt steeds vastere vorm. Deze week bood de voor malige topster van HoIrday-on-I ce het Bredase stadsbestuur een schetsrapport aan, waarop in grote lijnen staat aangegeven wat in dit familiepark zoal gaat komen. Het park zal een inves tering vergen van circa 12 mil joen gulden. Het komt te liggen langs de rijksweg naar Utrecht. Hoofdthema van het overdekte ge deelte wordt het ijstheater. Er komt een grote ijshal van 60 bij 80 meter met ijsvloer van 30 bij 60 meter en 2600 zitplaatsen. Joan Haanappel wil tijdens de zomermaanden in deze hal een aantal shows brengen van elk ongeveer 3 kwartier. Het zullen shows zijn rond bestaande kin dersprookjes. Naast de ijshal komen er nog en kele andere hallen. In een er van zal door middel van exposi ties, een beeldententoonstelling, film, dia en fotoprojektie een eresaluut worden gebracht aan de groten uit de vaderlandse hardrijderij en het kunstschaat sen. In een derde hal wordt een Breda's ambachtendorp onder gebracht en in een vierde een permanente speelinstuif waarbij de jeugd diverse beroepen al spelenderwijs kan uitproberen. Rond deze hallen is een heel acti viteitenpark geprojecteerd met ondermeer aan een verkeers- tuin, een ponybaan, een spel en een vaarvijver, een Nova Zmbla-overwintering en derge lijke. Joan Haanappel hoopt In 1976 de ijshal le kunnen openstellen. Zij mikt per jaar op zo'n 75.000 be zoekers. Rond het park zal een ingrijpende verkeersconstructie nodig zijn. Het familiepark zal aan 100 mensen werk bieden, waarvan 20 in vaste dienst. B. en W. van Breda en de planolo gische dienst van Noord-Bra bant staan positief tegenover de plannen van de voormalige ijs- ster. UTRECHT (ANP) De Hout- en Bouwbond CNV vreest dat 1974 een rampjaar voor de bouwnij verheid zal worden. „Dat de herinneringen aan het diepte punt van 1967 nog zal gaan I overtreffen". Met hoog gespan- nen verwachtingen ziet deze I CNV-bond daarom uit naar de door minister Gruyters toege zegde maatregelen om ten mln- I ste de druk op de ketel wat weg te nemen. Mocht de bewinds man daarin niet slagen, dan ziet I het er volgens de hout- en bouwbond CNV niet al te roos- I kleurig uit. De grote ongerustheid van de bond is gebaseerd op een aantal harde cijfers. In de eerste plaats bedraagt het aandeel van de bouw in de totale werkloos, heid nu al rond 32 procent. Vo rig jaar was dat 27 procent. De CNV-bond combineert dit on rustbarend werkloosheidscijfer met de in januari j.l. voor de woningsector afgegeven vergun ningen: 53 procent minder dan op grond van het bouwprogram ma van minister Gruyters had moeten worden afgegeven en in de premiesector 42 procent min der. Het enige soelaas komt hier nog uit de ongesubsidieerde woningbouw, die 19 procent btv- ven het woningbouwprogramma blijkt te liggen. In totaal blijkt een achterstand te zijn gegroeid van 34 procent op het bij de presentatie door de Hout- en Bouwbond CNV als „ambitieus" betitelde bouwpro gramma van minister Gruyters. Er zijn in januari 7600 vergun ningen uitgereikt. Het hadden er 11.500 moeten zijn. Internationaal I Jazz-concours in Laren Hilversum (ANP - Voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt deze zomer in de Singer Concertzaal in Laren het Inter nationaal Jazz-fesiival gehouden en wel van 6 t/m 10 augustus Evenals vorig jaar staat het fes tival onder auspiciën van de NOS en vindt het pk.ats in sa menwerking met o.m. de VARA en Singer. De opzet van het festival zal na genoeg gelijk zijn aan die van vorig jaar. Het is op dit mo ment nog niet bekend welke Nederlandse en buitenlandse groepen en solisten aan het fes tival zullen deelnemen. AMSTERDAM De opnamen van de film „Sweet Movie" van de Joegoslavische cineast Maka- vejev, aan boord van de In Am sterdam liggende hippieboot Survival hebben tot een flink conflict gehid met de eigenaren van de boot, Kees Hockcrt, Jas per Grootvold en Mike Cezar. Zij hadden de boot (met een grote kop van Marx op de voorste ven) verhuurd aan de Joego slaaf, maar maakten bezwaar tegen scènes waar in 10 filmisch gedode jongetjes van boord wer den gedragen. Vrijdag zal daar over een kort geding dienen, maar toen gisteren de opnamen al begonnen, kwam het tot een handgemeen. Hoekert maakte de boot los en duwde hem het kanaal in, maar kreeg het aan de stok met gehuurde zieken broeders. Twee politiemannen die een rol zouden spelen wei gerden verdere medewerking. Helmuth Schmidt: Opwaardering gulden zou gunstig zijn AMSTERDAM (ANP) Een op waardering van de gulden en de mark tegenover de dollar, het pond sterling en de Franse franc kan zeer nuttig zijn voor de prijsstabiliteit in Nederland en Duitsland. Dit heeft de Duitse minister van financiën Helmut Schmidt ver klaard in een interview met Fi nancieel Economisch Magazine. De bewindsman ziet momenteel geen enkele grond de mark te genover de gulden dan wel de gulden tegenover de mark op te waarderen. D.P.R. Utrecht vraagt Rotterdam steun voor actie Zuid-Afrika „Ik ben nief overmatig opt'mis- tisch, maar er is wel enige weerstandskracht", zo vatte de algemeen econoom van het bisdom Rotterdam zijn ver wachting samen voor de finan ciële ontwikkeling op middel lange termijn van het bisdom. H*j deed dit tijdens de maan delijkse vergadering van de Diocesane Pastorale Raad, die uitgebreid aandacht besteedde aan die financiën, voorname lijk rond de begroting voor 1974. Een van de punten, die daarbij aan de orde kwamen was de De aartsbisschop van Lusa ka (Zambia), mgr. Milingo heeft tijdens een bezoek aan Duitsland gezegd, dat de kerk zich niet identificeert met de acties van bevrijdingsbewegin gen. Maar de kerk van Afrika is wel solidair met de doelstel lingen waarvoor deze mensen strijden: menswaardig bestaan en vrijheid. Hij zei ook, dat missionarissen niet meer hun wr arden en ideeën in Afrika kunnen invoeren, maar dat zij voortgang in het Pastoraal be leidsplan, dat als leidraad moet gaan fungeren, bij het opstellen van de begrotingen. De voorzitter van de betreffen de commissie, vicarus Van Paassen kon mededelen, dat acht van de veertien dekena ten bezig waren met de richt- vragen, die hen waren voorge legd en hij hoopte, dat alsnog ook de andere dit zouden doen. Met de gegevens liefst con crete. hanteerbare beleidsvoor stellen hoopt de commissie voldoende stof te hebben om op 15 mei te kunnen beginnen aan een totaal verslag. Een zullen moeten accepteren en integreren wat er in deze lan den al aan godsdienstig gevoel leeft. Volgend jaar verschijnt in Duitsland een „katholiek lied boek". De tekst van dit gebe den- en gezangenboek werd goedgekeurd tijdens de vorige week in Stuttgart gehouden bisschoppenconferentie. Het boek zal worden verspreid in concept pastoraal beleidsplan kan dan worden voorgelegd aan de hoofden van dienst en de dekensvergadering. Het diocesaan bestuurscollege kan dan uiteindelijk komen tot een definitiefplan, dat aan de D.P.R. wordt aangeboden, eventueel met een feestelijk tintje. Of een dergelijk plan al zou kunnen worden gehanteerd voor de begroting 1975 staat nog niet vast, al zou hef wel een zekere invloed kunnen heb ben. Econoom drs. V.d. Ven waar schuwde er overigens voor niet al te grote verwachtingen te hebben. Een dergelijk plan kan in één jaar niet tot grote gevolgen leiden. Maar afgezien daarvan zal toch welke plannen er ook komen bin nen de moeilijke financiële si tuatie van het bisdom de conti nuïteit, het „overleven" van de kerk voorrang moeten hebben. Deze overweging ligt ook ten grondslag aan het strakke be leid, dat het bisdom hanteert tegenover de parochies op fi nancieel gebied. De parochies zullen zelf voor evenwicht moeten zorgen. Naarmate het subsidiebeleid strakker is zal men zelf eerder trachten de eindjes aan elkaar te knopen. Uitbreiding van subsidies werkt als een olievlek, aldus drs. V. d. Ven. Zijn er nu te kortsituaties bij enkelen, dan volgen er meer en voorzichtig heid dwingt het bisdom ertoe slechts dün subsidie te verle nen als er sprake is van een overbruggingssituatie, van een tijdelijk tekort met uitzicht op evenwicht. Zo niet dan moet er gesaneerd worden. Dit beleid zal worden gehandhaafd ook al zal het hardheden meebrengen, aldus drs. V. d. Ven. De kerk is nu eenmaal niet als een be drijf, dat kan variëren in per soneel en produktie, of als de overheid, die de belastingen kan verhogen. Een derde punt vormde de vragen rondom de kerkelijke gebouwen. Vicaris drs. V.d. Ende sprak hierbij, vooral met het oog op de sluitingen van de kerken in de binnensteden, van een beleid, dat veel teleurstel ling, verdriet en verontwaardi ging oproept. Tot goed begrip van dit beleid dient men aan dacht te geven aan de achter gronden. Men ziet alleen als oorzaak de teruglopende kerkelijke prak tijk, maar ook als die er niet was, zou dezelfde procedure moeten worden gevolgd. De voornaamste oorzaak ligt in de verandering in de samenle ving, d'e een zware bevolkings- terugval in oudere parochies tot gevolg heeft gehad. Dit beleid zal moeten worden voortgezet, omdat de samenle ving daartoe dwingt. „Ironisch is het dan wel", aldus drs. V. d. Ende, dat ons gevraagd wordt de gbouwen te handha ven, bijvoorbeeld als monu ment". We willen de mensen volgen in hun nieuwe woonplaats, zo zei drs. V. d. Ende ook. Dèèr bou wen we kerken op een sobere manier, tegen een prijs, die de helft is van tien tot twintig jaar geleden en zo mogelijk multl-functioneel. '""nK TI WERELD De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal in zijn vergade ring van 8 april trachten een standpunt te bepalen naar aan leiding van een verzoek van de D.P.R. Utrecht. Deze vraagt om een voorstel aan het be stuur van het bisdom Rotter dam om via het aandelenpak ket van het bisdom actie te voeren op aandeelhoudersver gaderingen van bedrijven, die bij Zuid-Afrika en Ziidelijk Afrika betrokken zijn. De D.P.R. Utrecht heeft zelf al het aartsbisdom geadviseerd tot een dergelijke actie, die ge voerd zal worden door de le den van de werkgroep „Be taald Antwoord". Deze tracht het programma van de We reldraad van Kerken ter be strijding van het racisme te verwezenlijken in Nederland. Dit voorstel is door Utrecht goedgekeurd op voorwaarde, dat voldoende informatie wordt verkregen over te machtige personen en dat men op de hoogte wordt gehouden van de actie. Deze actie zou er In moeten bestaan, dat In aandeelhou dersvergaderingen aan de lei ding van de bedrijven vragen worden gesteld over de nood zaak van annwe^'ghe'd ;n of betrokkenheid bij Zuidelilk) Afrika, over hun Ty'ein bo- lf'd. h"n sf- -dn -t b- -- regimes, h'-n 'deeën o-e- -ns h"n in r'npnp te- d- fse, ti"konc|n,i -on p - fi- r- Volgens de algemeen ecoroom van het bisdom Rotterdem, drs. H.M.G.J. v.d. Ven komen er bij het bisdom enkele beleg gingen voor In bedrijven, die bij Zuid-Afrika betrokken zijn. .Voor echter de D.P.R. Rotter dam een advies over deze zaak uitbrengt, besloot men in de vergadering van maandag avond, meer informatie te ver zamelen. De standpuntbepaling zal dan op de agenda staan van 8 april, hetgeen aan de D.P.R. Utrecht zal worden me degedeeld. Die vergadering van 8 april zal overigens een besloten ka rakter dragen, evenals die. van de maand mei. Al eerder was de wens geuit om ongedwon gen onder elkaar te zijn. zodat de „interpersoonlijke relaties" wat meer uit de verf zouden kunnen komen. Het voorstel daartoe van Delft werd aan vaard, hoewel dat de overla den agenda aardig in de knel deed komen. Uiteindelijk werd besloten, dat onderwerpen als het „landelijk pastoraal over leg" en „geloofsleven buiten de kerk" voorlopig naar de vergadering van. juni werden verschoven en dat het onder werp „oecumene" waarmee zonls bekend, een werkgroep uu de raad bez'g Is naar aan- leld'n" van uitspraken ven m"-. S'moni- o,rer h«t kerkbe- p-'n nnnr de vergadering v -. en'"nn»' wordt ver- p'nt hW overig-n* rtrtk rod'g, omdat de werk- b--r ondr-'•ht bredT V s w~n z'pn en nu dnr-rln ook d° oecumene in wijder bis dom melijk verband wil betrek ken. veertig bisdommen. De bis schoppen hebben voorts beslo ten pastorale bijstand en finan ciële hulp te verlenen voor de werkgroep voor dienstweige ring en alternatieve dienst plicht. Kardinaal Mindszenty zal op uitnodiging van de Franse beweging van traditioneelge- zinde katholieken „Les Cheva liers de Notre Dame" van 9 tot 16 april een bezoek aan Frankrijk brengen. De 81-jari- ge kardinaal zal onder meer voorgaan bij eucharistievierin- Van 12 tot 17 mei zal in Rome het zevende internatio nale congres van mariologen worden gehouden. Het thema luidt: „De Mariaverering van de twaalfde tot de zestiende eeuw". Direct na deze confe rentie zal er een Mariacongres worden gehouden met als the ma: „De Heilige Geest en Ma ria". Bij de uitgeverij Waanders, Grote Markt 9 te Zwolle is het eerste nummer verschenen van het tijdschrift „Praktische Theologie". Het is ontstaan uit een fusie tussen „Mlniste- rium", „Tijdschrift voor pasto rale psychologie" en „Theolo gie en Pastoraal". Het nieuw blad, het grootste op dit gebied in de Nederlandse taal, wil de dialoog bevorderen en beoefe nen tussen theologie en ge dragswetenschappen, ten be hoeve van dege en, die in het pastoraat wc k -nam zijn. Het zal zes ma. 1 p r laar verschij nen met een to; aal van 432 pa gina's per jaar, tegen een abonnementsprijs van 26 gul den per jaar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11