I I Paspoort" kan pot voor wereldtoernooi met tonnen vullen Fusie was snel rond Coster wil geen conflict forceren BS Leiden schorst coach Rob de Wit Lucht Blokkeer weer gezuiverd Er liggen er 500.000 klaar HHIJC en TOGO voortaan één Positie Leo Steegman bij Spart in gevaar Een wedstrijd Jan Mulder In belang van Ajax IJshockeyshow van Raak en Litvinov LEIDSE COURANT LEIDEN Het bestuur van bas- ketbalvercniging BS Leiden heeft besloten Rob de Wit, de coach en technisch leider van het eerste herenteam te schor sen. Voorzitter Ton Menken deelde mede dat deze beslissing Coach Rob de Wit is genomen naar aanleiding van de ongeregeldheden tijdens de donderdagavond gespeelde wed strijd EBBCBS Leiden. Tijdens dat duel werd coach De Wit door de hoofdscheidsrechter uit de zaal gestuurd. De Wit weigerde echter te vertrekken en daarop staakte scheidsrech ter Christiaanse de wedstrijd. BS Leiden heeft de schorsing over De Wit uitgesproken in afwach ting van de beslissing van de straf- en geschillencommissie van de N.B.B. en in principe voor een periode die zal eindi gen op het moment dat de Ne derlandse Basketbal Bond een uitspraak heeft gedaan. De Leidse vereniging zal Ben van Cleef, de assistent van Rob de Wit verzoeken diens werk over te nemen. RIJSWIJK - Ook Johan van der Haar is gerustgesteld na het gesprek donderdag, waarin alle betrokkenen bij het échec in Parijs hun woordje hebben gedaan. Uit het perscommuniqué dat pas gisteren door Starlift Blokkeer werd verstrekt, blijkt dat iedereen na de teleurstellende resultaten te geë motioneerde uitspraken heeft gedaan. De coach die na afloop van de Europacupfinale volleybal in Parijs de meest kritische kanttekeningen voor zijn rekening nam (hij zei on der meer: „Zo ga ik niet meer verder"), heeft in de vergadering alleen om inzet gevraagd. En het jawoord gekregen. „Alles wat er de laatste tijd gebeurde is gepasseerd, ook het verleden is uitgepraat. Tot Parijs was er niets aan de hand. Alle spelers heb ben nu bereidheid getoond zich volledig in te zetten voor topvolley- bal. Wel binnen het stramien dat we nu hebben. Ze hebben beloofd: „We blijven knokken". „In de toekomst zul- Johan v.d. Haar Johan van der Haar over zijn veranderde houding: was Parijs een desillusie". j clubgebouw dat voortaan het onderfco- ZEIST Een voor de hand liggende vraag nadat de direc teur van het bureau Markos, de heer Maarten van Wame len, die het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal voor KNVB, speleers en clubs aantrekkelijk moet maken en een nogal enthousiaste uiteenzetting van de mogelijk heden van het „paspoort" voor de leden van de Stichting Supporters Nederlands voetbalelftal 74 had gegeven: „Is er een limiet aan de verdiensten van de spelers?" Ton Zwikstra, het financilëen brein van de KNVB gaf het ant woord: „De bedragen zullen toch niet exhorbitant hoog worden. Per slot van rekening moet het geld door tweeën twintig spelers worden verdeeld en er zijn nogal wat kos ten. Om iets te noemen: er gaat een traumatoloog mee naar Duitsland. Dat kost geld". doorsnee Nederlandse-voetbal liefhebber. Bovendien valt niet te ontekennen dat hij een be kende persoonlijkheid :s die met zijn relaties de nodige reclame voor de Stichting kan maken. „Ik denk dat ze me daarom hebben gevraagd", aldus Wil lem Duys achter de groene ta fel, maar zonder viskom. Dit is de sticker uit het paspoort als bewijs dat men „achter het Ne derlands elftal staat". Als supporter en lid van de stichting. Vijf gulden Met geen mogelijkheid kan een slag worden geslagen naar het geen de spelers van Oranje kun nen toucheren. Ten eerste om dat niemand weet hoe de actie van de Stichting zal aanslaan vandaag is het „startschot" ge geven ten tweede omdat thans niemand weet wat de on kosten zullen zijn. Het enige dat vaststaat is dat een actie is ont brand die mogeljikheden tot sla gen biedt. Maarten van Wamelen, gisteren in het KNVB-Centrum te Zeist Uit ,pot voor tv.kJ: "Spelers 49%, clubs 49% en KNVB 2% Zeist - Het geharrewar over de verdeling van de voor het toer nooi om de wereldkampioen schap beschikbaar te komen gelden, is gisteren tijdens een bijeenkomst in het KNVP-Cen- trum in Zeist door Ton Zwik stra, financieel expert van de KNVB, een halt toe geroepen. Met de betrokkenen is overleg gepleegd en deze verdeling is overeengekomen: 49 voor de spelers, 49 voor de clubs die spelers afstaan, 2 voor de KNVB. Die tweemaal 49 is evenwel on- derverdeeld. De spelers staan j vier procent af voor de spelers die niet geselecteerd zullen wor den. In overleg met die spelers en de VVCS (Veren:g:ng van j Contract Spelers) zal de ve-dp- ling plaats vinden. Van de 49 voor de clubs gaat 4 af naar de clubs die geen speelrs behoe ven af te staan of naar een speciaal fonds. 11 De woorden van de heer Zw:k i stra: „Na de eerste of tweede ronde zal nog een gesprek vol gen tussen vertegenwoordigers van clubs en spelers en kan er nog gesleuteld worden aan die 98%", vergden uitleg van Karei Jansen. secretaris van de j VVCS. Jansen: „Dat er nog een herverdeling zou kunnen komen, ligt in het feit dat de clubs die spelers afstaan via een bepaal de formule tot een soort schade loosstelling zijn gekomen, een bedrag per week dat zij hun speler(s) missen. Tot en met de eerste ronde kan dat bepaald worden, daarna zou dat kunnen wijzigen en dan zouden die 45 en 4 procent ten faveure van de rest van de clubs verandering kunnen ondergaan", h elk geval staan de percentages vast. waar een uiteenzetting werd ge geven: „Die Stichting Suppor ters Nederlands voetbalelftal '74 is een apart bedrijf geworden met een eigen girorekening (80.000), een eigen postbus, ei gen briefpapier en een bestuur, zoals het bij een Stichting nood zakelijk is". Het bestuur bestaat uit Willem Duys als voorzitter. Van Wamelen secretaris, Meie man en Zwikstra. Willem Duys stelde zichzelf voor als een voetbalfanaat en als man die er precies zo dol op is als de Maarten van Wamelen kon er ook niets aan doen dat zijn woorden uiterst optimistisch klonken. Met ingang van vandaag is bij „alle bekende toto adressen" en bij alle vestigingen van de AM- RO-bank het paspoort tegen de somma van vijf gulden te koop. Het paspoort bevat, behalve een aanbeveling namens de KNVB en een aantal regels van Rinus Michels: een registratiekaart die kans biedt op een van de vierenveertig prijzen (elf volle dig verzorgde weekends, inclu sief plaatskaart voor de finale in München, elf reizen plus plaatskaart voor Ururuguay— Nederland op 15 juni in Hanno ver: elf voor NederlandZwe den op 19 juni in Dortmund; elf voor BulgarijeNederland op 23 juni in Dortmund); drie reduc tiecoupons van elk 2,50 voor oefenwedstrijden van het Neder lands elftal; een poster, die ner gens anders verkrijgbaar zal zijn van de selectie die naar Duitsland gaat, een speelsche ma van het toernooi en een clubvaantje in de vorm van een sticker. Er v/ordt ook een grammofoon plaat geperst d e voor 15.-, in de handel wordt gebracht. Ook daarvoor is zo'n reductiecoupon te gebruiken. Doelpunt: vijf mille Voorlopig zullen vijfhonderddui zend paspoorten worden uitge geven met de mogelijkheid tot bijdrukken indien de belangstel ling groter mocht zijn. Een aan tal bedrijven en instellingen heeft reeds paspoorten besteld voor diverse doeleinden. Enige v/eek- en dagblad-n stellen een paspoort beschikba. r voor hen die abonnee worden of een abonnee aanbrengen, een Am sterdamse transportonderne ming die een actie gaat onder nemen die twee ton zal opleve ren „de naam kan ik nog niet noemen hoewel het contract is getekend", aldus Van Wame len nam achtduizend pas poorten af voor haar chauf feurs. Een fors aantal paspoor ten is dus al verkocht. Van elk paspoort ontvangen de Afdelin gen van de KNVB een gulden. Voorts geeft de AMRO-Bank voor elk doelpunt dat het Nederlands elftal in Duitsland maakt vijf duizend gulden met een mini mum van dertig mille, ook al zou er niet gescoord worden. De SRV die al sponsor was, komt haar verplichtingen normaal na, Oefenduels en medisch team Zeist - Van het oefenschema voor het Nederlands elftal staat tor nu toe alleen vast dat op woens dag 27 maart in het Feyenoord- stadion tegen Oostenrijk wordt gespeeld, op woensdag 5 juni te gen Roemenië en dat de selec tie. die op 21 mei in het KNVB- Centrum bijeen komt, tijdens dat verblijf oefenwedstrijden zal spelen tegen Nederlandse clubs. Henk Burgwal, secretaris-penning- i meester van de KNVB. had wel een programma. De voorger.o-1 men wedstrijd tegen het Duitse j Schalke 04 op 30 april zal geen doorgang vinden omdat op 1 mei de Bekerfinale wordt ge speeld in de Kuip. Op zaterdag 25 mei wordt een thuiswedstrijd gespeeld tegen een buitenlandse club, en dat zou toch Schalke kunnen zijn; op zaterdag 1 juni wordt tegen Argentinië gespeeld indien de onderhandelingen gun stig kunnen worden afgerond. De stadions zullen nog nader worde aangewezen. Dr. Kessel. bondsarts van de KNVB die leider is van het me dische team in West-Duitsland, maakte de samenstelling van dit team bekend: de orthope disch chirurg en traumatoloog K. J. Hamelijnck, de masseur P. v. d. Akker en de fysiothera peut H. Wolff. al onderneemt deze rijdende kruidenier binnenkort zelf een actie met luciferboekjes met stickers van geselecteerde spe- i Iers. Van de te verkopen grammofoon platen gaat ook nog eens een gulden per plaat naar de pot. Optimistisch gesteld zullen er derhalve vele tonnen ter be- i schkking komen. Het accoun tantskantoor Moret en Limpert te Rijswijk zal op alles het fi j nanciële oog laten rusten. HERMAN VAN BERGEM 1 Den Haag Op 1 juli zal een eind komen aan het zelfstandig be staan van de hockeyverenigin- gen HHYC en TOGO. Dan zal de fusie tussen beide Haagse clubs zijn definitieve beslag krijgen. Óp bijzondere ledenver gaderingen hebben belde vereni gingen gisteravond in hotel Bel Air met overgrote meerderheid besloten om tot samengaan te komen- Over een naani voor de nieuwe club is nog niet gespro ken. Daarover zal schriftelijk door de leden van HHIJ en TOGO worden beslist. Tot dusver zijn er nogal wat stemmen opgegaan om de fusie club Klein Zwitserland te noe men, naar het complex waarop beiden spelen. Verwacht wordt dat de nieuwe naam over 14 da gen bekend zal zijn. De leden van HHIJC en TOGO hebben er geen twijfel over la ten bestaan het eens te zijn met de fusieplannen van de beide besturen. Nadat vier jaar gele den pogingen hiertoe waren mislukt, voornamelijk door be zwaar van TOGO. waren er bij HHIJC gisteravond slechts drie tegenstemmers en bij TOGO acht. HHIJC was na een verga dering van een half uur al tot de conclusie gekomen dat een fusie de juiste weg was. TOGO had daar 30 minuten langer voor nodig. Na de stemming hebben beide verenigingen ge discussieerd over de te volgen gedragslijnen bij het formeren van bestuur en dergelijke zaken bij de nieuwe club. Jan Mulder en Piet Keizer (rechts) tijdens de besloten zitting van de tuchtcommissie van de KNVB. De toekomstige speler van FC Barcelona Johan Neeskens'. ROTTERDAM - De matige petitieprestatie van Sparta heb ben de afgelopen dagen In de selectiegroep tot een explosie geleid die de positie van trainer Leo Steegman ernstig in gevaar kan brengen- De jeugdige oefenmeester is na de teleurstellende wedstrijd te gen FC Twente, die door de Rotterdammers met 21 werd verloren, in conflict geraakt met doelman Doesburg en de verdedigers Ter Horst en Ven- neker. Doesburg werd zelfs be gin deze week van de training gestuurd na een diepgaand me ningsverschil met zijn oefen- meester, terwijl Ter Horst de training boycotte nadat hij ver nomen had dat hij zondag niet in de basisopstelling zou worden opgenomen. Ook Hans Venneker is teleurgesteld in Steegman. omdat hij eveneens naast het elftal is gezet. De incidenten bij Sparta zijn tot uitbarsting gekomen in de pe riode dat voorzitter drs. Cor van Rijn en manager Ad Lam in het buitenland vertoeven. Steegman die met Doesburg de affaire inmiddels heeft uitge praat, heeft Jansen voor de uit wedstrijd tegen NAC als ver vanger voor Venneker aangewe zen en De Munnik voor de re bellerende Ter Horst die blijft weigeren de training te volgen. Wat Feyenoord betreft, de selec tiegroep heeft gistermiddag met trainer Wiel Coerver en mana ger Guus Brox nog eens alle problemen in een rustige sfeer doorgesproken. Commentaar na afloop van het gesprek van Wim van Hanegem: „Alle plooien zijn weer glad gestre ken". UTRECHT De tuchtcommissie van het betaalde voetbal heeft Jan Mulder voor één wedstrijd geschorst. Mulder kreeg boven dien een voorwaardelijke schor sing voor één wedstrijd en een boete van 200 gulden. Jan Mulder was afgelopen zondag door scheidsrechter Geurens uit het veld gestuurd in de wed strijd AjaxAZ'67. De tucht commissie. bestaande uit de he ren drs. J. Brons, mr. C. G. B. H. Winters. J. Bijleveld en J. G. Wille achtte bewezen dat Mul der in die wedstrijd een slaande beweging naar een tegenstander had gemaakt. Piet Keizer, die In hetzelfde duel een officiële waarschuwing had gekregen, werd vrijgesproken door de tuchtcommissie. Job Mutters overleden VOORBURG De befaamde voetbalscheidsrechter uit de pe riode tussen de twee wereldoor logen, Job Mutters, is gister avond op 58-jarige leeftijd over leden. AMSTERDAM - Van de kant van Johan Neeskens uit is alles rond met FC Barcelona. Ajax kan als enige een transactie naar Spanje misschien tegen houden. Op korte termijn valt echter niet te ver wachten dat de kwestie op de spits gedreven zal worden. Cor Coster, zaakwaarnemer van Johan Neeskens in deze kwest.e, zegt: „In princ pe is alles simpel. Jo han Neeskens heeft een aanbod van Barcelona, dat weet iedereen ondertussen wel. Mijn bedoeling is echter niet een conflict te forceren. We willen met deze kwestie het verloop van de competitie niet na delig beinvloeden en daarom zijn we zo voorzichtig en nemen we eigenlijk voorlopig een afwachtende houding aan. Want U begrijpt toch wel: Als Ajax straks een keer verliest dan heeft Coster het ge daan. En dat risico wil ik niet lopen". Toch zal er - hoe dan ook - met Ajax gesproken dienen te wor den. Cor Coster, met wie de club niet meer om één tafel werst te zitten, weet nog n:et hoe de afloop zal zijn. Voorlopig wenst h j zich er ook nog niet al te druk over te maken. Ajax echter schijnt vast te houden aan het contract van Neeskens. dat tot 1976 loopt. Voorzitter Jaap van Praag zegt althans: „Voor Ajax bestaat er geen moeilijkheid. Contract is contract. Neeskers b jft". Cor Coster denkt van die verbintenis te kunnen afkomen met liet argu ment van positie-verbeter ng. Dat was ook het ge val met Johan Creyff destjds. Het aanbod van Barcelona aan Johan Neeskens behelst een verbin tenis van twee jaar met een handgeld van een slor dige anderhalve miljoen gulden. Bovendien wenst Barcelona daarbij nog de belofte te doen, dat én j Johan Neeskens èn Johan Cruyff na die periode zouden mogen terugkeren naar Ajax. wiens positie bij Sparta penibel is. (Van onze sportredactie DEN HAAG Voor ruim 2000 toeschouwers heeft Raak IJs hockey gisteravond een uitste kende wedstrijd gespeeld tegen het sterke team van Litvinov uit Tsjechoslowakije. Raak heeft In de derde periode enkele goede kansen gemist (Jellema en Van Drunen) anders had de Neder landse kampioen wellicht nog verder gekomen dan het gelijke spel van 3-3. AI moesten de jon gens van coach Jim Mc Grea In de laatste twee minuten met kunst en vliegwerk ten koste van vele strafmlnuten de stand In evenwicht houden. Toen het laatste flultsingaal had geklonken ging Dave Andrews op de schouders. Verdiend, want Dave was de held van de avond. Maar er waren in het prachtige duel nog meer uitblin kers. Larry van Wieren en het „koningskoppel" Sean Boyd en Dick Decloc waren d'verse ma len ongrijpbaar voor Litvinov. De wedstr jd was ruim tien minu ten oud toen een combinatie tus sen de Tsjechen Vopat en Straka de stand op 0-1 bracht. Een prachtige combinatie over bijna de gehele baan. met een leeu wenaandeel van Henry van Dru nen, Sean Boyd, werd door Dick Decloe doeltreffend afgerond 1- 1. Wat daarna gebeurde zal de Raak spelers nog lang bijblij ven. In een minuut kreeg De cloe drie prachtige kansen waarvan hij er slechts een kon verzilveren 2-1. In de tweede periode maakte Ma- chulda snel gelijk 2-2 en dertig seconden voor het verstrijken van deze periode kwam Litvi nov op 2-3 door Wladhauser., Al- lard Gaanderse maakte in de derde minuut van de laatste pe riode 3-3. Strafminuten Raak: 28 minuten en Litvinov 14 minuten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Raak—IJs hockey komt nog twee maal in actie. Maandag avond in Tilburg tegen de Tilburg Trappers en woensdagavond op de Hoky de afscheidswed- strijd eveneens tegen de Tilburg Trappers. Beide wedstrijden gelden voor de Supcrcub. Bij eenmaal winst van Tilburg, is de ploeg Benulux-kampioen. de tienduizend gulden) 't geld schijnt er dan toch te zijn) en de fraaie Cup worden echter pas woens dagavond uitgereikt. Mocht Raak IJshockey belden wedstrijden win nen dan zal het doelge- middelde beslissing moe ten brengen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9