£eidóe Somo/nt Maximum snelheid werkt geen herziening (tr fblijmaker Syrië acht oorlog niet afgelopen 9 9 9 9 9 9 9 9 W 9 Studenten uit ambassade van Iran gehaald v.d.wiel Al Achram: zondag eind olieboycot Kabinet met Den Haag praat Zwemclub Sassenheim wil geld en andere uren Personeel GSD moet inspraak krijgen bij benoeming v.d.wiel verdien 'n echte 974 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,34 per mm. Telefoontjes f 3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week f2,37; kwartaal 30,66 ;jaar f 119,05 - Losse 65e JAARGANG No. 19757 ZATERDAG 9 MAART 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag Ned. I: 16.02 uur Bibele- bons; 20.21 uur Wie-kent-kwis; 21.30 uur Mash. Ned. II: 20.21 uur Zeskamp: 21.40 uur Farce Majeure; 22.10 uur Ander nieuws met „Grenzen van de groei". Zondag Ned. I: 15.17 uur Progr. met de muis; 19.05 Portret van Kubelik: 20.00 uur Smith and Jones; 20.50 uur Citroentje met suiker; 22.30 uur Nixons groot ste vijand. Ned. II: 19.00 uur Woestewolf; 20.45 uur Diagnose met misdaad. Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden. In het noorden van het land ook zonni ge perioden. Meest matige, aan de waddenkust nu en dan krachtige oostelijke wind. Maxi mum temperaturen omstreeks 5 graden. Zondag: Zon: 07.07-18.35; maan: 21.52-07.21. Hoog water Sche ven.: 04.17, 16.30. Maandag: Zon: 07.05-18.37; maan: 23,09:07.44. Hoogwater Sche ven.: 04.54, 17,12. Eeen fraaie pose van het Russi sche danspaar lrina Moissejave Andrej Minen- kov, tijdens de wereldkampioen schappen ijs- dansen in München. Het paar haalde er de vijfde plaats mee. Hun landgenoten Loedmilla Pachamova en Alexander Gorsjkov behaalden voor de vijfde achter eenvolgende maal het goud. voor de Britse dansers Hilary Green en Glyn Watts. DAMASCUS/TEL AVIV, (Rtr/U- PI) President Assad van Sy rië heeft gisteren, verklaard dat de oorlog met Israël nog niet is afgelopen. Hij riep zijn landge noten op' de strijd in alle vor men voort te zetten" Te voren had Syrië op de Golanhoogvlak- te raketten afgevuurd op Israë lische troepen. Voor de hele Go- lanhoogte gold in Israël gisteren een staat van hoogste alarm. President Assad verklaarde dat de oorlog niet zal eindigen tot dat alle bezette Arabische ge bieden zijn bevrijd en het Pa lestijnse volk in al zijn rechten is hersteld. Syrië zou in zijn on derhandelingen met Israël geen centimeter van zijn beginse- len afwijken of koehandel be- j drijven over zijn rechten. premier Meir van Israël heeft haar bezorgdheid geuit over de Russische hulp aan Syrië. Van betrouwbare zijde had zij verno men dat Rusland een militair optreden voorbereidt om het in oktober verloren Arabische ge bied te heroveren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De bewindslieden j van het kabinet-Den Uyl, die het meest betrokken zijn bij de spreiding van rijksdiensten, zul len dinsdag over een week (19 maart) een gesprek hebben met het gemeentebestuur van Den Haag. De gemeente Den Haag heeft fel geprotesteerd tegen de jongste kabinetsbeslissing be treffende de spreiding en naar aanleiding daarvan nader over leg toegezegd gekregen. Premier Den Uyl kon gisteren nog niet zeggen, wanneer met de ambtenarenorganisaties zal worden overlegd. Hij sprak de hoop uit dat er ook spoedig een kamerdebat zal komen over deze hele kwestie. (Van een redacteuren) DEN HAAG Volgens minister-presi dent Den Uyl houdt 91 pet van de au tomobilisten zich op de rijksweger heel goed aan de maximum snelheid van 100 km per uur, die sinds enige tijd geldt. Het kabinet voelt er niets voor mee te gaan met de Duitse Bondsraad, waar men heel anders blijkt te denken over de toelaatbare snelheden op de autobanen. „Niet op elk gebied blijkt harmonisatie moge lijk", aldus de premier. aanzien. Het is nogal onder de indruk over de afname van het dodental op de rijkswegen in de maanden novem ber en december van vorig jaar, toen voor het eerst een maximum snelheid gold in verband met de benzineschaar- ste. In november deden zich 70 pet minder dodelijke aanrijdingen voor den in dezelfde maand van 1972 en in december oirca 50 DCt. Weliswaar ziin deze percentages wat „gekleurd" om dat Nederland toen ook autoloze zon dagen kende, maar het verband tussen verkeersongevallen en rijsnelheder lijkt toch wel duidelijk aanwezig Daarom wil het kabinet eerst veel meer statistisch materiaal hebben voordat een herziening van de maxi mum snelheid eventueel in overweging wordt genomen. Hoewel de automobilisten zich dus vrij keurig houden aan dé snelheidsbepalin gen is het benzineverbruik minder sterk gedaald dan de beoogde 15 pet: volgens de Shell is er een daling van a 10 pet. Uit recente cijfers van het ministerie van Economische Zaker blijkt overigens, dat de aanvoer van ruwe olie wel aanzienlijk is verbeterd maar nog niet is hersteld. In februari werd 84 pet Van de hoeveelheid be reikt, die in dezelfde maand van 1973 voor binnenlands verbruik werd aan gevoerd. In maart wordt een verwacht gelijk aan die van maart 1973. De voorraadpositie geeft geen re den tot zorg. Zowel wat betreft de ruwe olie als de eindproducten ligt ze thans boven het niveau van een jaar geleden. „We zijn uit de gevarenzone, maar spaarzaamheid blijft geboden", zo ver klaarde minister-president Den Uy! gisteren na de kabinetsvergadering, waar de oliesituatie opnieuw werd be sproken. In december, zo blijkt uit de jongste cijfers, is de toestand bepaalc wel even kritiek geweest, want toen was de aanvoer slechts de helft van de in oktober. ADVERTENTIE 4ftn - Parijse vrouiven in actie In Parijs hebben werkende vrouwen gedemonstreerd voor ver betering van de levensomstandigheden. In een lange stoet, die over de boulevards trok, vroegen zij aandacht voor hun banen, salaris, de pensioenleeftijd en de hoge kosten van levensonderhoud. Protest tegen doodstraf Iraanse studenten in de Iraanse ambassade in Zweden. Om herken ning te voorkomen, droegen zij papieren maskers. SASSENHEIM De Zwemvereni ging Sassenheim zal het ge meentebestuur vragen om een subsidie ter dekking van het na delig saldo van 2.396,97 over het vorige jaar. Het tekort van dc snelgroeiende vereniging (200 leden) zo bleek gisteren tij dens de jaarvergadering werd gemaakt bij een „omzet" van 26.751.46. Het bestuur zal het gemeentebe stuur ook vragen of de vereni gingsuren gewijzigd kunnen worden. De vereniging mag van het bad gebruik maken voor en na de „normale" uren, die men niet wil wijzigen. Het gemeente bestuur geeft voorrang aan het recreatieve zwemmen boven het verenigingsgebruik en daar wil men zich vooralsnog niet bij neerleggen. De zwemvereniging zal voor 1 jaar geleid worden door de heer C. Hartèl. Iemand, die voor een langere periode de aftredende voorzitter Stut wil vervangen kon niet worden gevonden. Duitsers mogen weer 'tr hard ri i j den WASSENAAR De twintig Iraanse studenten uit Amster dam en Duitsland, die gister middag de Iraanse ambassade in Wassenaar binnendrongen en anderhalf uur bezet hielden, zijn opgesloten in de politiebureaus van Den Haag en Wassenaar. Hun wordt wederrechtelijke vrij heidsberoving, vernieling en openlijke geweldpleging ten las te gelegd. De justitie had gister avond nog geen beslissing geno men wat er met de studenten zal gebeuren. De studenten hadden eerder op de dag bij de ambassade gede- monsteerd tegen de executie on langs van een aantal leden van oppositionele groepen in Iran. Enige tijd later ging men tot de bezetting over. Daarbij werd de consul twintig minuten gegijzeld. Na een gesprek met de politie werd de diplomaat vrijgelaten. Vervolgens werd de bezetting opgeheven. Na de eerste verhoren en het opmaken van het procesverbaal, zijn ze overgebracht naar het Haagse Huis van bewaring. Volgens de politie had geen van de arrestantenten wapens op zak. Ook heeft men zich zonder verzet laten aanhouden. Zeker heidshalve heeft de Wassenaarse politie vanaf gisteravond een voorlopige bewaking rond het ambassadegebouw ingesteld. In Brussel en Stockholm kwam het tot soortgelijke acties van Iraanse studenten. Zij eisten een onderzoek naar de marteling van politieke gevangenen in hun land. Algerijnse journalisten omgekomen ALGIERS (Rtr) Dertien Alge rijnse journalisten die de rond reis van president Boumedien- ne van Algerije door Azië ver sloegen, zijn om het leven geko men, toen het speciale vliegtuig waarin zij zaten, op het militai re vliegveld van Hanoi neer stortte. De oorzaak van het on geluk is nog niet bekend. hanteert 'n montuur als make-up! Amptmeijer: Want in wezen is v.d. Wiel méér dan opticien. U zou hem gerust schoonheidsspecialist mogen noemen. Die 't nuttige met 't aangenamekombineert. Terecht; want welke vrouw ziet er niet graag verzorgd uit?... weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 1Lelden. LEIDEN Het voltallig personeel van de Ge meentelijke Sociale Dienst moet gepeild worden voordat er een nieuwe direkteur benoemd wordt. Het raadslid Amptmeijer dringt hierop aan in een interpellatieverzoek aan het Leidse gemeen tebestuur. Hij schrijft, dat binnen de Gem. Sociale Dienst reeds geruime tijd grote onrust heerst. De onrust aldus Amptmeijer heeft zowel betrekking op het intern functioneren (de accommodatie en de per soneelsformatie) als op het extern functioneren van de dienst. Men voelt, dat men niet in staat is structurele oplossingen te bieden in de Leidse no den. Omdat het functioneren van de dienst voor een groot deel bepaald wordt door de opvattingen van de direktie vindt de heer Amptmeijer het be langrijk, dat het personeel gehoord wordt over de vacature-Ten Napel. Hij hoopt, dat een en ander ook de aanzet zal worden voor het opstellen van een beleidsplan. Dode vrouw gevonden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In een woning aan het Margarethaland te Maria- hoeve is gisteren het stoffelijk overschot aangetroffen van de 74-jarige mevrouw A. N. Cosi- dis-De Jong. De vrouw werd ge vonden nadat verontruste buren de politie belden, omdat zij haar de laatste twee weken niet meer hadden gezien. De brand weer moest eraan te pas komen om de voordeur te forceren. Voor haar bed werd de vrouw gevonden, die volgens een arts van de GG en GD al zeker drie dagen tevoren moest zijn over leden. CAIRO (UPI) De olieboycot van de Verenigde Staten wordt zondag opgeheven, zo heeft het semi-officiële dagblad Al Achram vandaag gemeld in een bericht uit Riad. Saoedl-Arablë. Beëindiging van de boycot is vol gens het blad in overeenstemming met de besluiten die vorige maand zijn genomen op de „kleine Arabische top" van de staatshoofden van Egypte, Syrië, Saoedi- Arabië en Algerije. De ministers van oliezaken van de Arabische olieprodu cerende landen zullen zondag in Cairo vergaderen en bekendmaken dat de boycot is beëindigd, aldus Al Ach ram. Het blad vermeldt niet op grond van welke gege vens,het tot deze slotsom is gekomen. Onenigheid over datum en plaats van de bijeenkomst de den tot dusver vermoeden dat onenigheid bestond over de vraag of de olieboycot moet voortduren. Libië, Alge rije, Syrië en Irak worden beschouwd als voorstanders van handhaving van de boycot. Andere, met name Egypte en Saoedi-Arabië, zijn van mening, dat het olie wapen zijn werk gedaan heeft en niet meer toegepast dient te worden. Vooral de Egyptische president Sadat heeft zich inge spannen om de boycot opgeheven te krijgen, als blijk van waardering voor de Amerikaanse bemiddelingspo gingen in het Midden-Oosten. Bij de afkondiging van da boycot, na de oktoberoorlog, was gezegd dat de stopzet ting van de olie-uitvoer naar de Verenigde Staten zou voortduren totdat Israël zich volledig teruggetrokken uit het bezet Arabisch gebied, of tpdat de Verenigde Staten toegezegd zouden hebben dat Israël zich volleid terug zal trekken. Belfast omsingeld BELFAST Militairen hebben vannacht het stadscentrum van Belfast omsingeld, als een on derdeel van een grootscheepse veiligheidsoperatie die bedoeld is een eind te maken aan de reeks bomaanslagen door de IRA. (Van onze correspondent) BONN De Duitsers kunnen vanaf volgende week vrijdag weer met onbeperkte snelheden over hun autowegen razen. Dit twijfelachtige geschenk hebben zij te danken aan de christen-de mocratische meerderheid In de Bondsraad, die een voorstel vun de regering om een verplichte maximumsnelheid van 130 km per uur in te voeren, torpedeer de. Met de stemmen van de CDU en de CSU besloot de Bondsraad daarentegen een maximumlem- po van 130 „aan te bevelen". In de praktijk heeft dit besluit ech ter geen enkele waarde, omdat deze aanbeveling geheel vrijblij vend is en er geen enkele auto mobilist voor hogere snelheden bekeurd kan worden. Terwijl een meerderheid van de Duitsers zich tijdens een enquê te zelfs voor een maximumsnel heid van „slechts" 120 km uit gesproken had, gaf bij de Chris tendemocraten de druk van su persnelle auto's fabricerende firma's de doorslag. Dit on geacht het bewezen feit. dat de beperkingen van de laatste tijd talrijke mensen het leven gered hebben. Nixon vraagt doodstraf voor ontvoerders KEY BISCANE (RH) - Presi dent Nixon wii dat het congres een wetsvoorstel goedkeurt dat de doodstraf verplicht stelt voor ontvoerders die hun slachtofefrs vermoorden, zo heeft het Witte Huis In Florida meegedeeld. Nixon. die dit een jaar geleden ook al voorstelde, wil opnieuw de aandacht vestigen op deze kwestie, omdat hij verontrust is door de ontvoeringen van Patri cia Hearst, Reg Murphy en een 8-jarige New-Yorkse jongen. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. Noteer m.l.vRflN als nieuw kwartaal-abonnee: 0VII Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar: Adres'antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpolnt naar: BS; COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1