Joegoslavische eilanden PARTICULIEREN IN GROEPSVERBAND LEER JE DE NOOIT KENNEN IS DIKWIJLS TE VERKIEZEN BOVEN TOERISTENSILO'S Cres is het op een na grootste eiland in de Adriatische zee en heeft veel Veneti- aanse eigenschappen tot de kanalen toe. De hoofdstad van het eiland, ook Cres geheten, is helemaal droom. m&m - wf 1* w' •»W(V- st **#•-- - l--' tas§ra«ï<gÈ i$" ?53^fc&sr- De stranden van de Joegoslavische eilanden zijn grotendeels niet om juichend over naar huis te schrijven. Ze zijn veelal klein, smal en modderig. Het nemen van een paar gymschoe nen strekt dan ook tot aanbeveling. Na-kaarten over Holland Bij uitgeverij Meulenhoff-Bruna in Amsterdam zijn de eerste vier afleveringen verschenen van een nieuwe reeks toeristi sche wegenkaarten, de MB-toer- kaarten. Dit gelukkige klaver blad heeft betrekking op de Midden- Veluwe, de westelijke Kempen. Noord-Limburg en Zuidoost-Drente. In de loopvan de komende maanden zullen nog verschijnen: Midden-Lim burg. Limburg. Benoorden Alk maar, Rijk van Nijmegen, de Friese Wouden, Zuidoost-Velu- we. de Zuid-hollandse plassen (West en Oost) en Zuid-Lim burg. De kaartjes zijn gedrukt «PtjtllUi*t van d- dij h2 centimeter, wat gebruik, ook in uitgevouwen toestand, gemak kelijk maakt. De gekozen schaal 1 50.000 maakt ze bijzonder bruikbaar voor de wandelaar, de fietser en de automobilist. Zij hebben aan de MB-toerkaarten een uitgelezen vraagbaak voor hun dagtochten, weekend-trips en vakanties in eigen land. MB- toerkaarten zijn verkrijgbaar bij de boekhandel, de warenhui zen, de WV-kantoren en bij de uitgever, afdeling toeristische uitgaven. Singel 516 te Amster dam, telefoon 020—24.08.85. Van harte aanbevolen. Tulpomania in Haarlem In 1973 verwierf het Frans Hals museum in Haarlem een unicke- verzameling van 49 aquarellen, gemaakt in 1643 door Judith Rnndnmha boek is nu een tentoo samengesteld „Tulpomania", die van 5 april tot en met 9 juni in dit oude Haarlemse museum te zien is. Van 6 april tot en met 5 mei zal de tentoonstelling ook elke avond bezichtigd kunnen worden. Kaarslicht, bloemen en muziek zorgen dan voor een passende romantische entoura ge. De tulp bereikte Nederland via Turkije in de tweede helft van de 16e eeuw. Deze komst wordt op de tentoonstelling in een boeiende reeks aquarellen toe gelicht. In de eerste helft van de 17e eeuw ontstond er een rage in het tulpen kweken, die leidde tot hevige speculatie en wind handel. Het hoogtepunt van de ze handel en tevens de onver mijdelijke ineenstorting van de tulpenmarkt vond plaats in 1639. Deexpositie geeft hiervan een levendig beeld aan de hand van schilderijen, prenten en kunst- en gebruiksvoorwerpen uit de 17e eeuw bijeengebracht, waarop de tulp als motief voor komt. Hieronder zijn tafelkle den, vazen en hostiedozen. fde slag gspeelt, oost ruiten- :uid nog r blijft west klaver- e. West iiid harten alles de kla- -volgens [z.n. de 'est met Troeft ruiten- ampioen nd 197 gespeeli Belgrado Protesten dat het' nog maar half tien was, dat we al ontbeten hadden en dat we de bus naar Rijeka toch pas .over anderhalf uur hoefden te halen, bleven zonder resultaat. Onze Joegoslavische vriend veegde alle tegenstrubbelingen van tafel. Pula verlaten zonder eerst frastaci te hebben ge proefd is onmogelijk, drong hij aan. En een kwartier later za ten we dus in het Restoran 'Zagreb, allerlei soorten wijn proevend totdat de Prstaci klaar zou zijn. Het is een beken de Joegoslavische truc om dat zo lang mogelijk te laten duren, maar uiteindelijk werd er toch een enorme schaal gebracht vol met lange mosselachtige schaaldiertjes die door ervaren diepzeeduikers in de rotsachti ge diepten waren losgesneden. Het kwam er uiteindelijk op neer dat we ongeveer tot halver wege Rijeka achter de bus aan moesten rennen, maar wat maakt het uit. „Brot" en „Mali Losinj" waren de enige woorden die we nodig hadden en een kruier zou ons helpen de bagage van de bushalte naar de juiste boot te slepen. Dat was allemaal goed en wel, maar toen we in Rijeka a'ankwamen regende het pijpestelen en hadden de kruiers wijselijk hun intrek in de gezellige café's genomen. Ze waren ook alleen maar bereid ons de weg te wijzen en hadden weinig zin zelf een nat pak te halen. Gelukkig bevond zich on der hen nog één gelante schild knaap, zodat we uiteindelijk toch nog op tijd aan onze Joego slavische eilandentocht konden beginnen. Na de eerste helft van de zes uur durende tocht ineengedoken}' onder een lekkend afdakje te hebben doorgebracht, begonnen we te twijfelen aan het plezier dat er aan deze onderneming té beleven was. Toen brak ineens de zon door tijdens het binnen varen van de haven van Cres, hoofdstad van het heuvelachtige eiland met dezelfde naam. Cres is het op éénen na grootste ei land in de Adriatische Zee en heeft veel Venitiaanse eigen- Op Mali Losinj word je je steeds meer bewust van de ontvolking, die hier door de eeuwen heen steeds grotere vormen heeft aangenomen. Verlaten dorpjes en stenen muren in het wijde, stille land vormen nu het enig bewijs, dat hier eens een complete samenleving bestond. Later keerden we nog even te rug naar Osor, in het zuidwest en van het eiland waar dit door een dan verbonden wordt met Losinj. Een opmerkelijk kerkje uit de renaissance-tijd, onbetaal bare manuscripten uitgestald op stoffige planken, prachtige reli gieuze versieringen en enkele Romeinse overblijselen maken een bezoek hier zeer de moeite waard. Naar het zuiden varend langs de kustlijn wordt je je steeds meer bewust van de ontvolking die hier door de eeuwen heen steeds grotere vormen is gaan aanne men. Plotseling opduikende heuveldorpjes (middeleeuws? verlaten?) en lange stenen mu ren vormen het enige bewijs voor het feit dat hier eens een complete samenleving bestond. Toerisme, geholpen door de zeer lage tarieven van de bootdienst en, heeft het leven enigszins doen terugkeren op de eilanden. Losinj vormt hier een goed voorbeeld van. Haar grootste haven, Mali Losinj, bruist van activiteiten; er staan tientallen café's en restaurants aan de wa terkant, en de nieuwe toeristen hotels zijn keurig verborgen in de grote denrtenbossen die meer landinwaarts liggen. En voor wie Veti Losinj, een kleinere haven, aantrekkelijker toe- schijnt: het ligt nog geen vijf kilometer verderop. Anderhalf uur varen en je bent op Susak, mogelijk het vreemd ste eiland in de wijde omtrek; een spookeiland bijna met zijn verlaten huizen, afbrokkelende stenen trappen, een kerkhof dat De Joegoslavische eilanden zoals Cres zijn tot nog toe gode zij dank ontkomen aan de betonnen hotelmonsters, die het vasteland van Reyka tot Albanië hebben geannexeerd. De sfeer is er nog gemoedelijk en landelijk; houwen zo. meer op vervelende moddervel- den, maar zij bieden voor bad gasten een makkelijkere toe gang tot het water dan de ge bruikelijke Joegoslavische kie zelstranden. Een paar canvas- schoenen lossen echter alle pro- boekdelen spreekt over huwelij-; blemen op dit gebied op. ken binnen dezelfde familie en wijngaarden waar de druiven voor Prosek vandaan komen, de zoete rode wijn die, samen met wat vissserij en groenteteelt de overgebleven bevolking in leven houdt. Op zon- en feestdagen (en voor toeristen met fototoe stellen) kleden de jonge meisjes schappen (zelfs grachten en ka- zich in vreemde uitstaande kos- nalen); het schreeuwt werkelijk, tuums, zeer levendig en vaak om aandacht, maar we hadden schokkend kort, gerekend naar alleen tijd om wat kersen van een oud vrouwtje in de haven te kopen. de maatstaf van de eilanden. De veelbesproken zandstranden le ken in mijn verwende ogen .Goodbye John and Family Stayed Here 1969" was er op een zijmuur van een huis ge kalkt. Diegenen die zich echt uit de jachtige wereld willen terug trekken kunnen hier zeker on derdak vinden, zoals trouwens bijna overal in Joegoslavië. Maar een dag is al genoeg om het hele eiland per voet te ver kennen zonder te weinig tijd te hebben voor een rustige en uit gebreide lunch. Die kan je het beste direct bij aankomst al be stellen bij het enige retaurant, als je tenminste verzekerd wilt zijn van de beste vis: zubatac, of anders bransin, orada of sal- pa (ongeveer in die volgorde). Tot Joegoslaviës grootste ple ziertjes behoren de kleine fami lierestaurants, die zelfs op veel van de kleinste eilandjes nog te vinden zijn. Het menu id in de meeste gevallen beperkt, maar je kan er bijna zeker van zijn dat er de heerlijke Dalmatisehe prsut (een visgerecht) te krijgen is, of anders wel cevapcici (de Joegoslavische versie van khe- bab) en in ieder geval heerlijke slaatjes en plaatselijke wijn soorten. Ook al kan het voorko men, zoals we in Uglijan ont dekten, dat „de toeristen alle boter op hebben gegeten". Een echte ontdekkingsreis langs de eilanden in de Adriatische Sunair maakt van Hawaii betaalbaar paradijs Hawaii, tot nog toe voor het gros van de Nederlandse vakantiegangers een onhaal baar en onbetaalbaar vakantieparadijs, is dankzij directeur Herman Behrens van Sunair in 1974 een serieus en razend aan trekkelijk reisdoel geworden. Vanaf 1683 gulden vliegt deze touroperator u tussen 7 april en 29 december rechtstreeks per Boeing 707 van Transavia van Schiphol naar Honoloeloe. Tijdens deze mammoet-vlucht met tussen landing in het Amerikaanse Seattle wor den gratis warme maaltijden en drankjes geserveerd. Kleine extra's: voor de landing op Hawaii krijgt men een Mai Tai-cocktail en na aankomst wordt u door danseressen verrast met de onvermijdelijke bloemen krans. Bij deze sensationeel lage prijs is een verblijf van 15 dagen in het Sandcastle hotel inbegrepen. Dit hotel ligt 7 minuten van het strand en beschikt over een eigen zwembad. Prefereert men een luxer hotel dan heeft men de keuze uit Waikiki Village (1820 gulden) en Ilikai (2077 gulden). Maal tijden komen bij alle arrangementen voor eigen rekening (vanaf 225 gulden extra kan men bij voorbaat reeds half pension boe ken). Er bestaat ook de mogelijkheid om een gedeelte van de vakantie door te brengen op het tuineiland Kauai. U verblijft dan in het luxe Kauai Sands hotel aan de Wailua Rivier. Hawaii is zowel de naam van een eiland als van een eilandengroep in de Stille of Grote Oceaan. Het werd in 1778 ontdekt door de Engelsman James Cook en omge doopt tot „Sandwich-eilanden", genoemd naar de graaf, die zijn peperdure expeditie financierde. Lang voordat Cook voet aan wal zette was het op deze eilanden echter al een komen en gaan geweest van allerlei Polynesische stammen. Hawaii ligt rond de Kreeftskeerkring op dezelfde hoogte als Formosa en voor Nederlanders aan de andere kant van de aardbol. De belangrijk ste eilanden zijn Hawaii, Maui, Lanai, Mo- lokai, Kauai en Niihau. Er wonen 100 miljoen mensen, de hoofdstad is Honoloe loe op Oahu. Andere bij ons bekende namen zijn die van de marinehaven Pearl Harbor, waar de Japanners in 1941 een deel van de Amerikaanse vloot vernietig den, Molokai, eens een melaatsenkolonie, waar pater Damiaan werkte, en Waikiki met het legendarische, door vele zwijmel- zangers uitbundig bezongen strand. Er zijn twee seizoenen' de winter van oktober tot april, die wat vochtiger is dan de van mei tot september durende zomer. De temperatuur van het zeewater voor Waikiki Beach blijft het hele jaar 23 gra den. zee maak je overigens pas, als je alles op eigen houtje onder neemt. Met uiteraard alle risi co's van het de bus missen, net het verkeerde restaurant bin nenstappen en net voor je neus het laatste hotelbed in dat pitto reske dorpje zien verhuren. Bij georganiseerde reizen heb je van dat soort dingen geen last: daar is alles georganiseerd en geüniformeerd. En dat is nu juist, wat je tijdens een vakantie in Joegoslavië zou moeten ver mijden: die harde wet, dat je drie keer per dag in hetzelfde restaurant moet eten en dat je 14 dagen wordt geparkeerd in een volkomen onpersoonlijk be tonnen hotel, dat sprekend lijkt op alle toeristenpakhuizen langs zonnige stranden. Het gaat er niet om de waarde, die je voor je geld krijgt bij georganiseerde reizen te bekritiseren. Maar als je echt de atmosfeer wilt proe ven, de mensen wilt leren ken nen of zelfs maar de meest op pervlakkige indruk wilt krijgen, hoe het leven er in een bepaald gebied uitziet, dan moet je je zeker niet 24 uur per dag in een grijze silo verbergen. Daarom een kleine tip: voordat de groge nieuwe hotels gebouwd werden zaten de Joegoslaven met een levensgroot huisvesting, «probleem voor de toeristen. De regering subsidieerde toen dan ook huiseigenaren, die bereid waren hun huizen op te knap pen en accommodatie te schep pen voor buitenlandse toeristen. Die accommodatie is er op vele plaatsen nog steeds en het is na er.:g 2 Dek er. zelf; ;r, de m«5) afgelegen buitenposten van Joe goslavië heel wel mogelijk een goede slaapkamer en een vor stelijk ontbijt voor weinig geld te vinden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17