VUILNISBAK UIT DE OORLOG TRILT GOLVEND UIT DE BAND Eerlijke kans voor eerlijke vrijbuiters Hieuw tijdperk voor zendamateurs DEN HAAG Het is in de ether nog nooit zo druk geweest als deze week. Vooral de 11 meter band (de 27 mhz-band) heeft sinds dinsdag avond een niet te tellen aantal ge sprekken tussen Nederlandse radio amateurs te verwerken gekregen. „Het was, aldus de heer J. F. Har- tog, voorzitter van de V.R.A.-N.C.B.- H.C., een compleet gekkenhuis. Dat lieve mens, mevrouw Groensmit- van der Kallen, (Tweede Kamerlid van de K.V.P.) weet nu wat zij zich op de hals gehaald heeft, toen zij dinsdag 5 maart met een motie kwam. Daarin werd de regering, vooral staatssecretaris van Huiten van Verkeer en Waterstaat, met zo veel woorden uitgenodigd na te gaan of de nog niet gelegaliseerde radio-zendamateurs collectief via hun vereniging een zendmachtiging zouden kunnen krijgen. Het was of ik een enorme dreun kreeg, toen bleek, dat een grote meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA, D'66, K.V.P., A.R.P. en C.H.U.) de motie van mevrouw Groensmit steunde. A''es draaide om me heen. Daar had nou vijf jaren voor gevochten en vijf minuten besliste de Kamer, dat het nu eindelijk maar eens moest gebeuren. Uren later hebben we alle zenders opengegooid. We konden het niet laten. Dat lieve mens toch..." Nederland telt een enorme hoeveelheid zendamateurs. Nederlanders kunnen het nu eenmaal niet laten. Ze experimenteren met de waterhuishouding, met de bouw, met de kunst, met het middelbaar en wetp- schappelijk onderwijs. Ze nemen als kind al proeven in de huiselijke kelders of op zolder met pas geleerde scheikundige for mules. Ze experimenteren met vuurwerk en met opgevoerde bromfietsmotoren. Dus experimenteren ze ook met de mogelijkhe den van de radiogolven. De apparatuur voor dit soort experimenten ligt trouwens in de winkel voor het grijpen. Een zendertje ter grootte van een sigaret tendoosje is voor een rechtgeaarde ama teur al even kostbaar als een adembene-' mend apparaat vol knoppen, lampjes, mi crofoons enz. enz. „Nederland telt er zeker tienduizenden", zegt voorzitter Hartog van de V.R.A.-N.C.B.H.C., ofwel de Vereniging van Radio Amateurs-Nederlandse Citizen Band Hobby Club. Nederlancf zou trouwens Nederland niet zijn, als de verenigingen niet de grond uit zouden vliegen. En zo staat men voor de Veron, de erkende zend-amateurs, de V.R.A.-N.C.B.H.C. van mijnheer Hartog met zijn 2000 leden („maar de laatste da-- gen vliegt het aantal leden omhoog. Over een week hebben we er misschien al 20.000"), de Stichting Radio Communicatie amateurs van de heer H. J. Th. Zonderland te Den Haag met afdelingen in Den Haag, Delft en Leiden; de Nederlandse Commu nicatie Vereniging met'diverse afdelingen in Nederland en nog enkele verenigingen. De Veron is de organisatie van de erkende amateurs. Zij heben een, wat men noemt, gepeperd technisch examen moeten afleg gen, voordat de P.T.T. hun een officiële zendmachtiging gaf. Zendend op o.m. de 2, 10, 20, 40, 80 meter-band reiken ze met hun cimateurzendinstallatie over de gehele wereld. Zo halen zij de grenzen bij elkaar in hun huiselijke studio en spreken met collega's-amateurs in Europa, in Nieuw Zeeland, in Canada en als het moet op de Noord- en Zuidpool. Dat zijn de grote jongens, die met hun technisch kennen en kunnen de amateurstatus praktisch al ge passeerd zijn. Ook al bekleden ze buiten hun huiselijke studio alle mogelijke andere eerzame beroepen. Tienduizenden andere amateurs hebben zich niet door dat gepeperde technische, examen kunnen worstelen. Hun wiskunde, hun logarithmen reikten niet ver genoeg, om alle technische in- en outs van een zendapparatuur te beheersen tot het aller laatste en kleinste electronisch verbindink- je toe. Andere amateurs begonnen er niet eens aan, omdat zij bij voorbaat wisten, dat die studie hun boven het hoofd zou groeien, of uit de hand zou lopen. En dan krijg je toestanden als er sinds 1945 ge weest zijn: duizenden amateurs, die de 11 meter (27mhz-band) in beslag nemen en er nu sinds jaar en dag hun gesprekken over voeren: Met dat duidelijke verschil, dat zij niet verder komen dan vrienden en magen in een straal van zo'n 40 tot f>0 km. De 11 meterband voor eerlijke vrijbuiters. De 11 meter band is een verlaten militaire band uit de Tweede Wereldoorlog, thans in vakkringen de Vuilnisbakken-band ge noemd. Hij stoort als geen ander door industriële en andere machineriën en ap paratuur. Maar 's avonds laat en 's nachts kan men er verrukkelijk mee spelen. Allee; n; zonder machtiging mag dat niet en de De eerlijke vrijbruiter, die op een zendmachtiging wacht. P.T.T. speurt daarom ook bij nacht en ontij naar clandestiene zenders, die lucht en landverkeer dikwijls ernstig storen. Daarom ook de voortdurende jacht op de clandestiene muzikale zenders in vooral oost- en noord-Nederland. Zenders, die ernstige gevaren opleveren voor het lucht verkeer, dat ook in oost en noord-Neder land zeer frequent is. Maar vanwaar de hartstocht, waarmee de P.T.T ook de gebruikers van die 11 meter vuilnisbakken-band achterna zit? Ook die mensen veroorzaken vaak ernstige storin gen. Zij kunnen zelfs met die baby-appara- tuur verkeerslichten laten verspringen, hun stemmen via radio en tv. laten door dringen in de huiskamers van de nabije buren. En er zelfs modelvliegtuigjes in Italië mee laten verongelukken? „Dwaas heid", aldus voorzitter Hartog van de N.C.- B.H.C. „Ons vermogen reikt nauwelijks tot 50 km.". Heel wat radio-amateurs van de 11 meter band hebben al processen gehad en zijn hun apparatuur kwijt geraakt. Maar met de hartstocht van de ware amateur kopen ze weer nieuwe toestelletjes en beginnen opnieuw aan hun hobby. Is die hele amateur-radiowereld zo'n jungle als officiële instanties wel eens willen doen geloven? „Er wordt door malafide mensen, of door mensen, die totaal niet weten waarmee ze spelen, wel eens vreemd gema nipuleerd met vooral de baby-apparatuur. En dan krijg je de toestanden waartegen de P.T.T. ook volgens ons zeer terecht streng optreedt. Het is natuurlijk te gek, dat een tv.-kijker zoals deze week in Ut recht bijna een doodschrik krijgt, wanneer hij door zijn beeld een stem hoort, dat hij zijnkleuren-t.v. nog niet betaald heeft Dat gaat inderdaad alle perken te buiten", aldus voorzitter Hartog van de N.C.B.H.C. Maar zijn vereniging stelt keiharde eisen aan haar leden ondergebracht in zo'n 20 afdelingen, o.a in Deventer, Westfriesland, Den Haag. Delft (in oprichting), Katwijk, Leiden, Zwolle, Leeuwarden (in oprich ting). De leden van zijn vereniging mogen, op straffe van schorsing, in t.v.-tijd niet zenden. Zij zenden met het oog op alle mogelijke andere storingen ook het liefst met een 5 watt-vermogen. Juist omdat de apparatuur met kleiner vermogen veel eer der storingen veroorzaakt. De leden van Veron hebben daarmee na tuurlijk geen problemen. Zij verkeren in feite in een bevoorrrechte positie door hun grote technische kennis en door de felbe geerde zendmachtiging. En door de toege wezen radio-banden. Maar de tienduizenden amateurs zonder diploma, dus ook zonder machtiging, zijn van even goede wil. Alleen missen zij dat befaamde diploma. Ook zij hebben echter behoefte aan communicatie. Zeker geldt dit voor de vele invaliden, leden van radio amateurverenigingen, die geen machtiging kunnen krijgen. Bedlegerige amateurs bij voorbeeld, verlamden en blinden. Die wil len contact met de buitenwereld houden en doen dat via hun zendertje dat niet verder reikt dan vriend en maag in een straal van zo'n 50 km. „Moet je die mensen ook van de mogelijkheden beroven", vraagt voorzitter Hartog zich al jaren af. Zijn vereniging en die van de Hagenaar Zondervan of van de Nederlandse commu nicatievereniging en enkele anderen vech ten daarvoor al jaren. Of de kans op een collectieve machtiging thans, na de aangenomen motie van me vrouw Groensmit-v.d. Kallen, groter is dan vroeger moet nog afgewacht worden. De P.T.T. heeft er een hard hoofd in, omdat collectieve zendmachtigingen „op het ge bied van de radio-communicatie" volgens deze dienst niet mogelijk zijn. „De delega tie van bevoegdheden zal ernstige moeilijk heden opleveren bij de naleving van de wettelijke voorschriften", aldus de P.T.T. Over dit laatste gaat het bij de nog niet erkende amateurs in feite. Zij willen een wetswijziging, zodat deze delegatie wel mo gelijk wordt. Daarom gaat de heer Hartog. praten met staatssecretaris van Huiten van Verkeer en Waterstaat, die het deze week in de Tweede Kamer ook niet helemaal zag zitten. De vraag is echter of de jungle van de oncontroleerbare uitzendingen moet voortwoekeren ja dan nee? „Als de nog niet erkende amateurs de machtiging niet zouden krijgen al of niet collectief dan pas breekt de hel hele maal los Want Nederlanders gaan toch door. Alleen wordt het dan een situatie die inderdaad een jungle gaat worden. Want dan is er geen vereniging meer, die de woeker kan tegenhouden. Hoe streng de statuten ook luiden". De 11 meter-band, de vuilnisbakkenband, wacht in grote spanning af. Intussen blij ven de oproepen P.C.B. toch over deze band doorklinken. „Hoe het afloopt, loopt het af' aldus de amateurs. TON V.D. HOUTEN De werkelijkheid illegale zender moet de ether uit. Van alles wat, maar het zendt en dat is hoofdzaak.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13