„Ook al doet 't pijn, we kunnen niet meer terug" Op onderwijs' veel onduidelijkheden COLLEGIALE STEUN VOOR BISSCHOP QuSmQowuvnt Toch militair in top van defensie Kamer wil hulp voor Vredestein Vooronderzoek geopend tegen Palestijnse kapers 1974 donderdag 7 maart 1974 le1dse courant PAGINA WILSON GAAT NIET WONEN IN DOWNINGSTRAAT LONDEN (AP) De nieuwe Britse premier Ha rold Wilson gaat breken met een oude traditie. Hij zal zijn intrek nlet nemen in het vermaarde pand 10 Downingstreet, de ambtswoning van Britse pre miers, maar blijven in zijn privéwoning in de Lord Northstraat, tien minuten op loopafstand van de of ficiële ambtswoning. De voornaamse reden voor het besluit van Wilson is dat de regeringsbureaux op 10 Downingstraat onder het woongedeelte zijn gevestigd. Hij ervaart dit als bezwaarlijk omdat zijn assistenten hem om iedere futiliteit dn zijn ambtswoning Lastig vallen. Over onderdak hebben de heer em mevrouw Wil son evenwel niet te klagen. Behalve hun woning in de Lord Northstraat, de ambtswoning in Downing straat en het officiële buitenverblijf in Checkers bezitten de Wilsons nog twee woningen: een boer derij in Buckinhgarnhizenbeefjsmeeepvrlomr io derij in Buckinghamshire en een zomerverblijf op de Scilly-eilanden ten zuidwesten van Engeland. Ex-premier Heath is er slechter aan toe. Bi; de Zitidsoedanese stad Juba hebben Nederlandse construc teurs de laatste drie maanden zich letterlijk in het zweet gewerkt om een Baily-brug over de rievier de Nijl te slaan. De mannen, blij en bruinverbrand na het geredkomen van de brug, zijn gisteren naar ons land teruggekeerd. De minister van ontwik kelingssamenwerking had drie miljoen gulden voor de bouw van de brug ter beschikking gesteld. Andriessen krijgt zijn zin Naaktlopers kwamen uit de lucht URBANA, IlUnoli (UPI) De rage van het „strea- ken" in Amerika, het bloot over straat rennen, - is gisteren bij Urbana in Illinois vanuit de lucht gepraktiseerd. Vier naakte parachutisten van de Illinois Sport Pa rachute club maakten een val van 972 meter, pre cies op het doel, de cam pus van de universiteit van Illinois, afgepaald door 2.500 studenten die „streak, streak, streak" scandeerden. De vier streakers van in de twintig schudden na de landing vele handen en maakten enkele danspas sen. Den Haag Niet mr. G.Ph. Brokx, gedeputeerde van Noord-Brabant en dagelijks be stuurslid van de KVP maar bri gade-generaal C.L.J, van Lent volgt mr. Mommersteeg op, die onlangs om gezondheidsredenen ontslag genomen heeft als staatssecretaris van defensie. Minister Vredeling van Defensie was voorstander van een benoe ming van de „burger" mr. Brokx. KVP-fractievoorzitter Andriessen hield echter vast aan de benoeming van generaal Van Lent. De minister heeft zich daarbij tenslotte neergelegd, dit tot teleurstelling van mr. Brokx. Deze zei gisteravond de gang van zaken rond de benoeming van Mommersteegs opvolging te betreuren. Vooral omdat, aldus mr. Brokx, het hele kabinet met inbegrip van de KVP-ministers liever een burger dan een mili tair als staatssecretaris wilden hebben. De 51-jarige generaal Van Lent is nog sous-chef bij de dienst Op- perofficier Personeel van de Landmacht. Brigade-generaal C. L. J. zal staatssecretaris A steeg opvolgen op het n van defensie. DEN UYL OVER VERPLAATSING PTT NS wil fietsen verhuren NIEUWLEUSEN (ANP) De NS denken er hard over bij de sta tions fietsen te gaan verhuren. De verhuur zal in handen zijn van de rijwielstallinghouders. De NS zijn voor deze plannen in I onderhandeling met de NV Uni- kap, die de fietsen via de erken de handelaren aan de stalling houders zal verkopen. De fietsenverhuur is niet alleen gedacht voor recreatieve doel einden, maar vooral ook voor mensen, die snel hun zaken of boodschappen willen doen en voor forensen. Een enorme ravage is gisteren in Belfast ontstaan na de ontploffing van wat de grootste bom zou zijn die tot nu toe in de stad tot ontploffing werd gebracht. De bom richtte schade aan aan het vroegere Grand Central Hotel, dat nu tijdelijk onderko men is van het eerste regiment bereden artillerie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vakorganisaties hebben het „volstrekt onaanvaard baar" uitgesproken over de verplaatsing van de centrale directie PTT uit de Haagse agglomeratie naar het noorden van het land. Zij zullen daarom ook geen medewerking verlenen aan een studie, die de bedrijfsleiding van de PTT gaat beginnen om te kunnen vaststel len in hoeverre de plannen van de regering kunnen worden gereali seerd. De vakorganisaties hebben gisteren als voornaamste els naar voren gebracht, dat verplaatsing van PTT-ambtenaren moet ge schieden op basis van vrijwilligheid. Op een verkiezingsbijeenkomst in Eindhoven verklaarde premier Den Uyl gisteravond, goed te beseffen dat de betrokken PTT- ambtenaren zich in hun bestaan bedreigd voelen. „Ik begrijp dat het pijn doet, maar moeten we dan tegen het noorden zeggen „vergeet het maar". We kunnen en mogen niet meer terug, ook al doet het pijn", aldus Den Uyl. Volgens drs. J. Ramondt, be- drijfssocioloog aan de Vrije Uni- Van een onzer verslaggevers Den Haag Tussen het ministerie van Onderwijs en de onderwijswereld bestaan vele onduidelijkheden. Ook is er sprake van onjuiste rolafbakening en van een on juiste verdeling van de verantwoordelijkheden. Tot deze conclusies komt het bureau Mckinsev na een doorlich ting van het ministerie. Het bureau is tot drie algemene conclusies gekomen: het departement schenkt onvoldoende aandacht aan be langrijke beleidsaspecten; de sector directoraat-gene raal voor het onderwijs kampt met tekortkomingen in de uitvoering; de taakvervulling van de inspectie schiet tekort. Volgens Mckinsey zag het ministerie de noodzaak wel in om beleidsaspecten meer aandacht te geven en stel de daarom zo'n 350 commissies in. De nuttige opbrengst van alle commissies is evenwel door de vaak gering- ge coördinatie zeer laag, aldus het bureau. Ongevraagd 'hebben medewerkers van het directoraat- generaal voor het onderwijs een aantal redenen opgege ven voor het gebrek aan slagvaardigheid, zoals te veel administratie, routinematige taken op alle niveaus, on voldoende spreiding van de verantwoordelijkheid, ondui delijk personeelsbeleid een tekort (kwalitatief en kwan titatief) aan ambtenaren, slechte communicatie en coör dinatie, waardoor vernieuwingen worden tegengehou- verslteit te Amsterdam, heeft het kabinet Den Uyl te weinig rekening gehouden met de per soonlijke belangen van de PTT- ers, die zijn betrokken bij de overplaatsing. Er is wel reke ning gehouden met de materiële gevolgen, zoals verhuiskosten, maar het kabinet had de emo tionele en persoonlijke gevolgen van zo'n landverhuizing van duizenden ambtenaren onder schat, zo meent drs. Ramondt. Volgens drs. Ramondt valt het op - de oliecrisis is daar een bewijs van - dat deze regering nogal de neiging heeft om centralis tisch op te treden en met vrij forse maatregelen in te grijpen in de beleidsproblemen die er zijn en weinig gevoelig is om belangengroeperingen in te schakelen bij de oplossing van problemen. Deze regering, die toch links en democratisch wil zijn, loopt eigenlijk op dezelfde wijze over de problemen heen als directies van particuliere bedrijven, aldus drs. Ramondt. Kritiek had hij ook op de vakbon den, die naar zijn men ng hun leden niet tijdig en voldoende hebben betrokken bij het door praten van de gevolgen van de overplaatsing. MADRID (AP/ANP) De permanente commissie van de Spaanse bisschoppenconferentie en ook het Spaanse kabinet hebben vandaag de situatie rondom de bisschop van Bilbao, mgr. Anoveros besproken. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft overigens ontkend, dat de regering het concordaat met het Vaticaan zou willen opzeg gen. Mgr. Anoveros is gisteren naar Madrid gereisd voor een confe rentie met de pauselijke nuntius mgr. Luigi Dadaglio. Naar in Madrid wordt vernomen zou de Spaanse regering van hem een verklaring willen hebben, waarin hij zijn trouw aan Spanje be tuigt en zegt, dat zijn herderlijke brief niet mag worden uitge legd als een pleidooi voor het Baskisch separatisme. Doet mgr. Anoveros dit, dan zou hij kunnen worden overgeplaatst. Inmiddels hebben vijftien Spaanse bisschoppen uit Andalusië en Extremadura gisteren in een verklaring te kennen gegeven, dat j- zij mgr. Anoveros willen steunen. Zij zeggen dat de brief waar in de bisschop aandrong op meer vrijheid voor de Basken en die door de regering een ernstige aanval op de eenheid is ge- noemd, vrij was van politieke bedoelingen. Lubbers gaat met omroepen praten over „PrijsAvijzer" j1 (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Lubbers van Economische Zaken gaat dezer dagen met VARA, NCRV en KRO praten over een nieuwe opzet van de consumentenvoor lichting via radio en televisie. Hij maakte dit gisteren in de Tweede Kamer bekend tijdens de interpellatie van het kamer lid S. Keuning (DS *70) ove stopzetten van het tv-program ma „Prijswijzer". De drie om roepen zetten hier een punt ach ter. omdat de formule niet vol deed. De heer Keuning drong er bij de minister op aan zijn best te doen voor een snelle hervatting van de consumentenvoorlichting via radio en tv. Hij meende, dat er nu een leemte is, terwijl de con tinuïteit van dergelijke voorlich tingsprogramma's juist van groot belang is. De kolen kwamen gisteren weer in beweging, zo zeegen ze in Engeland. Zware vrachtwagens staan in da rij om te worden geladen, terwijl men op het startsein wachtte van de mijnwerkersbond voor het ver voer naar de industrieële centra. Terug naar vijfdaagse in Engeland LONDEN (Rtr) De nieuwe La- bour-regering in Engeland heeft gisteren de Britse industrie toe stemming gegeven vannacht te rug te keren naar een vijfdaag se werkweek, nadat een rege ling was gevonden voor de sta king der Britse mijnwerkers. Sinds december geldt een drie daagse werkweek. Voor het voeren van nieuwe on derhandelingen over de voor waarden van Engelands lid maatschap van de EEG, is gis teren een van de vooraanstaan de pro-EEG-ers in de Labour- part ij tot staatssecretaris voor Europese Zaken belast. Het is Roy Hattersley. De algehele verantwoordelijkheid voor de onderhandelingen zal berusten bij de Britse minister van bui tenlandse zaken, James Calla- ghan. Basisinkomen DAT VERSCHILLEN IN WELVAART de bron van veel onnist en on vrede vormen, is buiten kijf. Aan die verschillen liggen dan two oorzaken ten grondslag: de pure toevalsfactor van het milieu waar in een mens geboren wordt; de iets minder van het toeval afhanke lijke factor wat voor inkomen de functie oplevert die men in de sa xnenleving vervult. Van deze twee factoren is het verschil in welstand waarmee de men op aarde start, de meest hinderlijke. Wie zo gelukkig is gegoede 0 redelijk-gesitueerde ouders te hebben, kan zich hiervoor op geen en kele persoonlijke verdienste beroepen, zelfs argumenten pro di prestatie-maatschappij doen hier niets ter zake. Een sociale politie! kan dan ook niet goed zijn, wanneer ze de bezitsverschillen, welki voortvloeien uit het erfrecht, niet tot redelijker proporties terug In het dagelijks leven richt de kritiek op de stoffelijke ongelijkheid It de samenleving zich echter meer op dP directe inkomensverschillen door het verschil in beloning van arbeid en wat daarmee verwani ls. PRAKTISCH IS DE SITUATIE zo, dat er ook in Nederland - enorme verschillen qua beloning van arbeid bestaan; dat het over heidsbeleid grotendeels bekostigd wordt door belasting welke op gro tere inkomens kan worden geheven, maar dat wat de beterbetaal den netto overhouden meestal nog neerkomt op een veelvoud van <M bestedingsmogelijkheden voor de minst-betaalden. Wie ernaar streeft die marge ten bate van de mlnder-betaalden tl verkleinen, moet kiezen tussen twee mogelijkheden: nog straffer fi« cale druk op hogere inkomens en inkomenstoenadering welke dal ook gepaard kan gaan met meer spreiding in de fiscale druk. D* praktijk leert, dat de eerste methode de onvrede bij de grote massl minder-betaalden niet wegneemt. Maar wie voor methode no. 2 kiest, ontdekt dat het moeilijk valt tol goede praktische voorstellen te komen. Niet in de laatste plaat: vanwege de grote controverse rond de vraag in hoeverre preslati* naast behoefte een rol dient te blijven spelen. EEN MOGELIJKHEID welke de laatste tijd weer in discussie komt is: het invoeren van een algemeen basisinkomen als grondslag vooi een beter verdelingssysteem. De hoogte van dit basisbedrag zov moeten worden vastgesteld aan de hand van een redelijk behoeft* patroon. Variaties daarop mogen dan alleen worden bepaald dooi de zwaarte, het onaangename karakter, de kwantitatieve hoeveel heid, de mate van inspanning (ook geestelijk) en de bijzondere om standigheden van de arbeid. Dit laatste bijvoorbeeld wanneer ei grote opofferingen in de persoonlijke levenssfeer getroost moetet Op het eerste gezicht een goed uitgangspunt. Maar de moeilijkhedet komen, zodra men de uitgangspunten gaat proberen te vertalen ir de praktijk, in het bijzonder wanneer het om vaak ongrijpbare e» sterk individuele begrippen als opoffering en geestelijke inspanning gaat. Zijn die ooit los te maken van de bijzondere verantwoordelijk heid, welke diverse vormen van arbeid met zich meebrengen? Neen, denken wij. Maar wie weet hoe moeilijk arbeidsanalyse In ta melijk eenvoudige werkkringen nu al vaak is, kan vermoeden dal er wel een generatie mee gemoeid zal zijn om voor de vaststelling van marges bij een basisinkomen heel onze samenleving door tl lichten. Bovendien kan zo iets moeilijk in één land geschieden, om dat dan de nationale arbeidsmarkt onmiddellijk op zware repercus sies zal kunnen rekenen. En toch zal ergens een begin gemaakt imnston wonlen om tot een rechtvaardiger samenleving te komen. Het zou zeker de moe:lts waard zijn op kleine schaal met een baslslnkomen-sysleent tut ten om ook door de praktijk wijzer te worden inzake de haalbaar heid en doeltreffendheid van bepaalde methodes. DEN HAAG (ANP) De PvdA- kamerleden Poppe en Wiel- draaljer hebben de ministers Boersma (sociale zaken) en Lubbers (Economische Zaken) gevraagd alle hulp te bieden bi] een streven om nieuwe moge lijkheden te openen voor het voortbestaan van dc Vredcstcln- fabrloken te Loosduinen en Goor. De KVP-kamerleden Peijnenburg, Hermsen en Van der Gun heb ben de ministers aanvullende vragen gesteld over het reorga nisatieplan, waarbij nagenoeg alle Nederlandse bedrijven van Vredestein zijn betrokken. Zij willen weten of de beide minis ters eventueel bereid zijn tot be middeling bij de vorming van een onderzoek-commissie. Staatssecretaris! 'Examenroes' voorkomen UTRECHT (ANP) - Staatssecret» ris Veerman (Onderwijs en We- (onschappen) - 'geen voorstan der van examens' - vindt dal men bij het onderwijs zoveel mogelijk de Jaarlijkse ^examen- roes' moet voorkomen. Mor moet dan zoeken naar weger om de schoolloopbaan van een leerling nog meer dan nu In d« eindbeoordeling te betrekken. Dr. Veerman zei dit gisteren bij de opening van een katholieks technische school In Utrecht. ,Als een leerling op een bepaald schooltype de lessen tot en met het hoogste leerjaar heeft ge volgd en daartïlj goede resulta ten heeft geboekt, dan zou ei genlijk een afsluitend examen achterwege kunnen blijven", zo stelde de staatssecretaris. HIJ gaf vervolgens de standpunten weer van voor- en tegenstan ders van examens en sloot dit deel van zijn toespraak af met de woorden: „Voorlopig zullen wc het examen nog wel bij het onderwijs houden." Weeroverzicht (Van onze correspondent) SCHIPHOL Gistermiddag is op een geheime plaats in Neder land het justitioneel vooronder zoek geopend tegen de twee Pa lestij nen die zondag met een ge kaapt Brits vliegtuig op Schip hol zijq geland. J. Bredius, en vervolgens aan de rechtercom missaris. Ze hebben geen verde re bijzonderheden gegeven. Ze benadrukten slechts de politieke achtergrond van hun daad. Mr. Bredius, die zich uit vrees voor represailles van Palestijn se zijde onder speciale politiebe waking heeft laten stellen, ver wacht dat het snel maar nog niet deze maand tot een nor male strafzaak voor de Haar lemse rechtbank zal komen. „Misschien dat de politieke ach tergrond van inyloed zal zijn op de strafmaat, maar dat staat ter beoordeling van de rechter", aldus de officier van justitie. „We zullen allereerst kaping ten laste leggen. Daarop staat vol gens artikel 385a van het wet boek van strafrecht omdat de daad door twee personen in vereniging is gepleegd vijf tien jaar. Voorts leggen we brandstichting ten laste, waarop nog eens acht jaar staat. Ten slotte is er de kleinigheid van verboden wapenbezit. Mr. Bredius zie dat de twee ka pers zichzelf beschouwen als goede soldaten die getraind zijn voor een missie en die hun draaiboek tot op de letter heb ben uitgevoerd. Hongerstaking op Binnenhof beëindigd DEN HAAG De echtgenotes van enkele dierverloskundigen. die eerder deze week op het Binnenhof een hongerstaking be gonnen, hebben die gisteren beëindigd. Minister Van der Stee (Land bouw) zegde namelijk toe de wet, die verloskundigen verbiedt keizersnee bij koeien toe te pas sen. nog eens te zullen bestude- De Bilt Boven Rusland hand haaft zich een krachtig hoge- drukgebied met een uitloper bo ven Scandinavië. Dit hogedruk- gebied houdt boven onze omge ving een oostelijke stroming in stand. Hierin trekt een kleine storing in de bovenlucht mee, die zich aan de grond manifes teert in wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat sneeuw valt. In de nacht van vandaag op mor gen trekt deze storing over Beli- gë naar het westen, waarna het hogedrukgebied boven Rusland en Scandinavië weer meer in vloed op het weer zal krijgen. Morgen zal de kans op zonnige perioden dan ook weer groter worden. Vanmorgen lagen de temperaturen in ons land, even als in grote delen van West-Eu ropa rond het vriespunt. In Zuid-Scandinavië vroor het licht, m Noord-Scandinavië ma tig tot streng. Ook in Spanje is het met uitzondering van de kusten 's nachts koud, maar overdag loopt de temperatuur al flink op, tot plaatselijk 20 gra den. Vooruitzichten voor zondag: Droog en geleidelijk meer zon. Overdag hogere temperaturen." Weersvooruitzichten m cijfers voor zondag: Aantal uren zon 3 tot 11. Min. temp.: omstreeks 0 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. WEERRAPPORTEN Eindhoven LXn Hrluer Lucht. RUL Twenu VUiiingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Helilnk! InmbrUck Kopenhagen MUnchen New Vork Tel Avlv Tunis Aanmeldingen hij Mariniers nemen toe (Van een onzer verslaggevers) van vrijwilligers bl) dit korps met ongeveer tien piocent ge- DEN HAAG Dc belangstelling stegen, voor het korps Mariniers is na publicaties over mogelijke mis- Volgens de majoor der mariniers handelingen toegenomen. De M, H. Heineman, officieel voor laatste weken ls de aanmelding lichter van het korps, zijn veel Jongeren aangetrokken door de op eiding die bij het korps wordt gegeven. „Zij geloven niet de verhalen als zou bij ons mishandeld worden waarbij zelfs nagels worden uitgetrok ken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9