Renovatie-plan Van Hoogendorpstraat wacht nog op goed keuring bewoners Oogheelkunde een nieuw jasje stad en randgemeenten Na een explosie van expansie 111 Geperfectioneerde specialismen wordt eer aangedaan Bureau Huisvesting pakt na ver bouwing alles efficiënter aan Deze week in de Leidse bioscopen BBiMIlillllBIIIIIMIMWMllBMMiBHiWBMi Cleopatra Jones manhaftig Brandt Parijs Bij'zondere leer middelen hard nodig Hartebrugschool houdt fancy-fair 197. PAGINA 3 VRIJDAG 8 MAART 1974 LEIDSE COURANT Mn Teiden Wanneer de be- woners ermee akkoord '-*gaan kan voor 1 juni de re novatie van de 164 wonin gen van de Gemeentelijke Woning Stichting in de Van enschappti Woogendorpstraat en om- jsdansen geving beginnen. De bewo- ners, bij wie het laatste woordligt zullen reeds oo Spor-.jo-, vrijdag 15 maart in een i^miI*Pec'ale vergadering de ge- wop?tegenheid krijgen om zich Si!,over ^et definitieve plan cofuit te spreken. De datum 1 «VfriJSJuni is 20 belangrijk om- *3040 £Mat een groot deel van het l naai.' ^renovatie-werk in de aan- vullende werkgelegenheid komt te vallen. Hierdoor w oo job. kan men voor een deel van if»5 k°sten terecht bij Socia- ».io Journjjle Zaken, wat de prijs al leen maar kan drukken, ^nvankelijk was deze prijs de Nationale Woning- ^i9oo PRt1raa<^ geraamd op 19.45 jo*;/ 52.000,-- per woning. fooliEtiro«"staatssecretaris Schaefer, P^e *cha»die gisteren speciaal naar 13 Leiden was getogen om de „.bewoners-commissie, de commissie sociale aspecten en het wijkcomité persoon- J lijk kond te doen van de toestemming van het rijk. heeft na overleg met de aannemer de kosten tot 47.000 kunnen terugbren- gen. De gerenoveerde wo- 1 week ningen zullen allen een ischapp.o cemraI? verwarmingkrij- r dames Sen- »Aan een cv valt niet in Den te tornen", aldus de staats secretaris. ,,Wij vonden, asl het zoveel geld kostte, IJ dat we het dan maar gelijk Eiefantc» zo goed mogelijk moesten wèi^luLdoen. Bovendien is het zo Ami/'dat een later aan te leggen 20.00 jou® centrale verwarming het dubbele gaat kosten." finnen twee dagen heeft pien op rournaal twee afdelingen van het ministe- iCunstrljd^ rie van Volkshuisvesting en Staatssecretaris Schaefer in gesprek met wijkcomité, bewoners van sociale bijstand". Ruimtelijke Ordening het plan lijk geheel gemaakt. Dit is ech- .wethouder Ham me in drie zorgd evenals de commissie so- van deze renovatie tot een rede- ter niet gegaan zonder dat maanden hoofdpijn heeft be- ciale aspecten en wijkcomité ..Plan Noord", aldus de staats secretaris, tijdens en vergade ring van de verschillende com missies die zich bezig houden met de renovatie. De gemiddelde huur van de gere noveerde woningen gaat 145,- per maand bedragen.Dit bedrag zullen de bewoners, die een in komen beneden 16.000,- heb ben, niet hoeven te betalen. Voor hen gaat de huurgewennings- bijdrage werken. Dit betekent, dat zij het eerste jaar een huur van f 85,- krijgen (nu 65,- het tweede jaar 110,- en het derde jaar 135,- In het vierde jaar gaat dan de norma le individuele huursubsidie wer ken. Bij de berekening van de huurgewenningbijdrage zijn de jaarlijkse huurverhogingen reeds ingecalculeerd. Bewoners, die in het kader van de Sociale Wetgeving een inkomen hebben bene den 10.000,- zullen in geen geval meer dan 100,— per maand huur gaan betalen. Degenen, die een vaste uitkering bij de Bijstandswet hebben on dervinden geen enkele last van de huurconsequenties. Aan bewoners die in de loop van de jaren zelf al veel hadden opgeknapt, kon staatssecretaris Schaefer geen enkele bijdrage belo ven. „Dit kan hoogstens gelden voor zaken die in het renovatie-plan zijn op genomen, en dan moeten ze nog zijn goedgekeurd". Tenslotte kondigde de heer Schaefer nog aan, dat de goedkeuring van het reno vatie-plan van woning bouwvereniging „Ons Be lang" binnen enkele weken is te verwachten. Dit plan ómvat zestig woningen in de Alexander- en Anna Paulownastraat. Camion. Eurovisie: ioh&ats uJtl 19.03 oude «d: i AVRO: Cees van LEIDEN Vanmiddag heeft dr. G. Ph. Vogel, directeur Gezond- heidszorg Academisch Ziekenhuis te Leiden, de officiële opening verricht van de ingrijpend verbouwde Oogheelkundige Kliniek. Zo van buiten, „op het oog", is aan gebouw 15 niets van enige wijzi ging te merken. Maar het interieur van de kliniek is helemaal aan- gepast aan de eisen die na een twintigjarige ontwikkeling binnen de oogheelkunde gesteld moeten worden. Het is, zoals een van de twee hoogleraren in de oogheelkunde, prof. dr. J. A. Oosterhuis, het noemde „een grote technische evolutie geweest. Voor twintig jaar bestonden de meeste specialistische sub-afdelingen nog niet. Er was ed. i2,oo i sprake van een explosieve expansie, een boeiende tijd ook die ons vak heeft verrijkt. De huidige oogspecialist vindt dat nu al ge woon". Soe. Za- et Voor- zekering, 8.02 (S) dienst; 03 Muz, echtte an de en op e heb- wer- e rei- reis- pro- weest. we v ge- i Eigenlijk zijn prof. dr. M. C. Colenbratnder en prof. Oosterhuis de ko ning te rijk met de vernieuwde accommodatie. Ze kunnen zich weer roeren. Het beddenaantal (36) was te krap, het is nu gebracht op 52. Dat" er aan Oogheelkunde „gedokterd" moest worden was ook te wijten aan de toenemende druk op de polikliniek (op één na de drukste van het ziekenhuis), die per jaar 30.000 bezoekende patiën ten te verwerken heeft. Een derde aanleiding tot de verbouwing is het feit dat de oogheelkundige rpecialismen veel sub-afdelingen ver- gen. We noemen daarvan de „scheel-ziens-afdeling", de afdeling waar elektro-oculogrammen worden gemaakt, de service-afdeling voor het onderzoek van patiënten met een slechte gezichtsscherple (speciale optische hulpmiddelen), de afdeling fotografie (10.000 dia's, 15.000 zwart-wit foto's), de afdeling contactlenzen, de afdeling I voor het onderzoek van de gezichtsvelden, voor het „kleurenzin-on- derzoek". en het laboratorium voor microscopisch onderzoek van oog of weefsel. Om alles eindelijk goede huisvesting en voldoende ruimte te geven was deze verbouwing noodzakelijk. „En het is allemaal bijzonder efficiënt gebeurd", verteLt prof. Oosterhuis. „Elke gulden is zeer overwogen besteed. Waar met eenvoudige tussenwanden gewerkt Een oogoperatie onder kon worden is dat gebeurd. Wat u hierbinnen ziet zijn ruimten die geen spoor van luxe dragen, maar alleen maar geheel op hun doel zijn afgestemd." De witte ziekenhu'skleur komt men niet meer te gen, voor groen, grijs en bruin schrok men niet terug. Het toont prettig, die zalen, kamers en onderzoekafdelingen. In de gangen hangen veel reprodukties, vooral van de grote kunstenaar Escher. de „specialist" van de optische grappige vondsten. De verbouwings- kosten bedroegen 1,8 miljoen gulden, de inrichting vergde ongeveer 1 miljoen. „We zijn al weer vol", verzuchtte prof. Oosterhuis, „we hebben he laas weer een wachtlijst. Vorig jaar werden 1257 patiënten opgeno- meen en waren er 1216 operaties (oogheelkunde is een „snijdend" specialisme). De opnametijd is erg kort: ongeveer negen en een halve dag. De behandelingsduur kan worden teruggebracht door vernieuwde efficiënte technieken. Pas na een volledig vooronder zoek volgt opname van de patiënt." Het onderzoek van het scheelzien. De polikliniek is verdeeld in units, waar meestal twee artsen een oudere ervaren arts en een jongere werkzaam zijn. „De wacht lijst van de polikliniek ik durf het bijna niet te zeggen is vijf maanden. Dat is een heel erg probleem. Erg vervelend ook. Als je bijvoorbeeld een leesbril nodig hebt. Bij de praktiserende oogartsen treft men hetzelfde verschijnsel ?an. Spoedgevallen worden natuur lijk la minute behandeld." De specialismen van Oogheelkunde te Leiden hebben een heel goede internationale naam. Met name de scheelziens-afdeiing, een hoog- kwalitatieve afdeling waarover prof. Colenbrander de leiding heeft, trekt grote aandacht van de specialisten. Prof. Oosterhuis noemt verder nog de afdeling die zich bezighoudt met de beoordeling van de vaatafwijkingen in het netvlies, afsluitingen die blindheid ten ge volge kunnen hebben. Hier worden de slechte vaatgebieden in het oog met licht dichtgeschroeid. Op Oogheelkunde wordt veel research gepleegd. De kliniek trekt steeds meer verwijzingen, dat >s trouwens het geval met alle uni versiteitsklinieken omdat de specialisatie steeds perfecter wordt. Opmerkelijk is de fluorescentie-fotografie, die zich bezighoudt met het circulatieprobieem in het oog. In verband hiermede bezoeken eind van deze maand 15 Japanse oogartsen de kliniek voor een con ferentie met hun Europese collega's. „We zijn ook bezig met een landelijk onderzoekproject, gesponsord door het Intern. Universia- tair Oogheelkundig Instituut te Amsterdam, wat een onderzoek be treft op patiënten met oog-tumoren. Het hulpmiddel daarbij zijn ra dio-actieve isothopen. „We hebben daarvoor", aldus prof. Ooster huis, „als eerste in Europa een klein „tastertje" dat knobbeltjes kan'meten. Het is een hulpmiddel om uit te maken of een vaak nog goedziend oog, eruit moet of niet." Het gaat hierbij dus om het opsporen van kwaadaardige oogtumoren. Prof. Oosterhuis heeft ons slechts 'n uur rondgeleid door zijn „rijk". Je kunt er een dag ronddolen en dan weet je nog lang niet alles van oogheelkunde af. Het is een wereldje apart, rond de nieuwe on derzoekmethoden in de oogheelkunde, zoals de tumorscreening. het elektroretinogram en het elektro-oculogram. die orthoptische afde ling en de twee operatiekamers met de microscopische operaties. „De toewijding, het enthousiasme en het verantwoordelijkheidsbesef bij het verplegend personeel zijn boven alle lof", weet prof. Ooster huis, en dat is naast voortreffelijke accommodaties en geperfectio neerde specialismen een uiterst belangrijke factor. LEIDEN Het bureau Huisvesting aan de Hooigracht heeft inwendig een ware ge daantewisseling ondergaan. Het gebouw is nu zo ingedeeld, dat de heksenketels, die bij een grote drukte veelvuldig plachten to ontstaan, tot het verleden behoren. De ver- bouwing is begonnen medio december van het vorig jaar, toen de Accountantsdiensi verhuisde naar Herengracht 34. Deze ver- De geheel vernieuwde wachtkamer van het Bureau Huisvesting aan de Hooigracht. Aan de loketten op de achtergrond worden de afspraken gemaakt wanneer blijkt dat het onderhoud lang gaat duren. Wachttijden van vele minuten bestaan hierdoor niet bouwing werd uitgevoerd met het doel de bezoekers van het bureau op een betere en meer persoonlijke wijze te woord te kun nen staan. De heer K. Dekker, chef van de afdeling Huisvesting, en zijn staf zijn ervan over tuigd dat dit doei nu bereikt is. Het pand is nu zo ingericht, dat de bezoeker bij zijn binnenkomst meteen „tegen het loket aan loopt". Hier worden formulieren afgegeven of inlichtingen verstrekt. Verlangt de be zoeker echter meer dan alleen een formu lier of een verwijzend woord, dan go schiedt dit in een links gelegen ruimte (zie foto). Deze ruimte geldt tevens als wacht kamer. Als nu blijkt dat het onderhoud langer gaat duren dan enkele minuten, wordt er een afspraak gemaakt op een andere datum Het grote voordcel van deze werkwijze is, dat wachttijden van meer dan een half uur tot de verleden tijd behoren. „Behalve het intermenselijke karakter dat we door do opzet van deze ruimte krijgen, hebben we nu ook een volledige scheiding van publiek en ambtenaren", vertelde de heer Dekker Het personeel van Huisvesting wit op deze manier afkomen van het imago „distribu tiekantoor". Ook de doorstromingsambte naar probeert men uit bet stadhuis naar de Hooigracht 79 te lokken. Bovendien over weegt men tijdens de donderdagse koop avond de deuren open te houden voor hei publiek. Maandag wordt het „nieuwe" bu reau in gebruik genomen. LEIDEN Alleen in LUXOR deze week een nieuwe film: Cleopatra Jones. Juffrouw Jones is een geheim agente in bui tengewone dienst, een soort vrouwelijke James Bond. In ge drag verschilt zij echter nauwelijks van haar mannelijke col lega's: ze vecht en schiet als de beste en ook als het om het betere hersenwerk gaat, staat zij haar mannetje. Ze is een keiharde. CAMERA probeert het deze week met „Brandt Pa rijs?". Geen nieuwe in Leiden; enkele jaren geleden draalde deze film over de bevrijding van Parijs in de 2e wereldoorlog in de Luxor. 's Middags komen Asterix en Cleopatra even om het hoekje kijken. „Gimme shelter" met de Rolling Stones is vrijdag- en zaterdagnacht te zien en vooral te horen„Help, de docter verzuipt" is in LIDO zijn tweede week in gegaan. Veel verhaal zit er niet in, wel is de film doorspekt met allerlei grappige momenten. Piet Bambergcn is daar wel goed voor. Lido's bovenbuurman, STUDIO gaat wederom een week in met „Jesus Christ Superstar". Goede muziek en fraaie opna- me's in deze film. Ook REX heeft zijn film geprolongeerd; „Poesjes in een mannenhuis" schijnt op het bioscooppubliek toch wel indruk te maken. Misschien wel omdat het probleem van de mijnwerkers zo actueel is. Rabbi Jakob is werkelijk niet weg te slaan uit TRIANON. De Leidse bevolking lacht graag met Louis de Funès. Vrouwelijke Bond al te o Luxor De vrouwelijke Ja- mes-Bond, speciaal agente Cleopatra Jones, overigens uitstekend veriolkd door Ta mara Dobson, brengt het er in deze middelmatige detecti vefilm wonderbaarlijk goed af. In haar frequente kracht metingen met het mannelijk geslacht loopt zij nooit een schrammetje op aan haar welgevormd lichaam. In dienst van de Narcotica-Brigade, handelt zij overal ter we reld duistere drug-zaken af, maar ook persoonlijk strijdt zij, in de negergetto's waarin zij is opgegroeid, haar strijd tegen de verslaving. Samen met haar vriend Reuben beheert zij een tehuis voor reeds verslaafde kinderen. In haar afwezig heid meent de Brigade hierin een huiszoeking te moeten houden, waarbij inderdaad drugs gevonden worden. Reuben is radeloos, maar Cleopatra weet te bewijzen dat dit spul door de bende van Mommy, een lesbische dikzak, is binnen gebracht. In een groots gevecht op een autokerkhof, compleet met hijskraan en bulldozer, rekent zij voor eens en voor al tijd met deze handelaars af. Potpourri van echte en pseudo- heroïk en scherts- barri cades CAMERA In hoeverrfc de sfeer van de bewogen bevrij dingsdagen van Parijs in de film „Brandt Parijs?" van regisseur René Clemen t goed is getroffen, moeten wij, die er niet bij geweest waren, maar aannemen. Vol gens gerenommeerde filmcri tici - de film is reeds ver- schledene jaren oud - is de bijna onwezenlijke potpourri van echte en pseudo-heroïk met schertsbarricades van matrassen en fornuizen, ge vechten tussen Duitse tanks en verzetslieden, gewapend met pistolen en jachtgewe ren, vaak frappant getroffen. De enige kritiek die men op de film zou kunnen hebben is het lage tempo waarmee hij tot stand komt in het begin. De traagheid, waarmee Clément zijn verhaal heeft opgezet voor het tot de werkelijke bevrijdingsactie komt, ls voor de pauze soms hinderlijk. Men krijgt het gevoel na de pauze, of er op eens een andere filmmaker aan het werk geweest is, gezien het pittige ritme. Hoe het ook zij, er valt in de bijna drie uur, dat „Brandt Parijs" duurt, heel wat af te kijken aan deze picturale versie van het voornamelijk op historische feiten ge baseerde boek, waaraan twee jonge journalisten, de Ameri kaan Larry Collins (vroeger Parijs' redacteur van News week) en Dominique Lapierre (medewerker van Paris Match) ruim vier jaar gewerkt hebben. Vele bekende acteurs en actrices, in grote en kleine relletjes, spelen in deze film zoals Charles Boyer, Jcan-Paul Bclmondo, Jean-Pierre Cassei, Alain Delon, Kirk Douglas, Glenn Ford. Yves Montand, Anthony Perkins, Simone Signoret en Leslie Caron. Een grotere rol kreeg Orson Welles, namelijk die van de Zweedse consul-generaal Nordling, die de onderhandelin gen met de Duitsers voerde. De belangrijkste rol echter is toebedeeld aan Gerd Fröbe als luitenant-generaal Von Chol- titz, die uiteindelijk Hitiers bevel Parijs geheel te vernietigen, negeert omdat hij beseft met een krankzinnige te doen te hebben. Spelers als deze Gerd Fröbe (o.a. ook Goldfinger) hebben de film „Brandt Parijs?" tot een zeer grootse ge maakt. «■wwiiimii iuim LEIDEN - In de Hartebrugschool aan de Haarlemmerstraat 32 wordt morgen en overmorgen een grote fancy fair gehouden. De wethouder van onderwijs, de heer J. P. Duyverman zal de festiviteiten openen om 14.30 uur, zaterdagmiddag. Wekenlang zijn het oudercomité en vele anderen bezig geweest om het feest voor te bereiden. De gymnastiekzaal en verschil lende klaslokalen worden Ingericht als een kleine kermis. Een record-aantal prijzen heeft een actie onder middenstanders co vooral veel ouders opgeleverd. De fancy-fair geeft van alles te doen. Er zijn een enveloppestand, een spijkertent, een bal lentent, een dubbeltjestent en vele mogelijkheden om zich te laven aan koffie of frisdrank. „Trekkertje" op de. fancy-fair is een rommelmarkt. De opbrengst van de fancy-fair is be stemd voor de aanschaf van bijzondere leermiddelen, die niot door de gemeente vergoed worden. Zo is de school hard toe aan nieuwe boekenreeksen, kaartsystemen, opbergkasten, werktafels, hi lpmiddelen voor het aanvankelijk rekenonder wijs, materiaal voor taal activering enz.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3