DE NEDERLANDSE SPELERS TONEN KARAKTER EN TROTS" KNWU loopt mijlen achter Mulder in besloten vergadering betucht NEC kampt met blessures FC Den Haag met moreel IJSHOCKEYCOACH BOB JASTREMSKI: PPR KAMERLID WALTMANS: Ruud Geels toch bij jong oranje Gesprek Blokkeer: Veel geschreeuw en weinig wol VRIJDAG 8 MAART 1974 LEIDSli COURANT Vervoort klaagt FC. Den Haag aan DEN HAAG Scheids- rechter Joop Vervoort die afgelopen zondag in het Zuiderpark zijn toch al niet zo grote populariteit geheel verspeelde tijdens de wedstrijd van FC Den Haag tegen FC Amster dam, heeft ook een klacht. Na afloop van de wed strijd zou hij, zegt hij, een bierflesje tegen het been hebben gehad en heeft bij de tuchtcommis- sie van de KNVB zich over dit voorval beklaagd.Joop Vervoort ZEIST In een, op verzoek van Ajax, besloten vergadering in Utrecht zal de tuchtcommis- sle van de KNVB pas van avond uitspraak doen over de rode kaart van Jan Mulder en de gele kaart van Piet Keizer die de beide Ajacieden zondag opliepen in de zo uit de hand gelopen ontmoeting met AZ'67. De waarschuwingen die Pim van Dord (Ajax) en Co Meijer (AZ in deze wedstrijd oplie pen werden omgezet in een boeking. De gele kaart die Wageningen spits Gerdo Hazelhekke zondag van sche'dsrechter Van Gastel werd getoond in de uitwed strijd tegen Willem II betekent dat hij drie wedstrijden langs de kant zal moeten zitten. Ha zelhekke kreeg daarnaast een boete van honderd gulden. De overige straffen diie giste ren door de tuchtcommissie werden uitgesproken zijn: Go Ahead Eagles: M. Maiwald twee wedstrijden onvoorwaar delijk en een boete van 100 gulden. FC Den Haag: A. Kdla een wedstrijd onvoorwaardelijk en een boete van 150 gulden. PC VVV: A. van der Weide eetn wedstrijd onvoorwaardelijk en een boete van 150 gulden. Fortuna VI.: R. A. van der Bol een wedstrijd onvoor waardelijk, een wedstrijd voor waardelijk en een boete van 100 gulden. Telstar: C. van Honk - een wedstrijd onvoorwaardelijk en instandhouding van 'n lopende voorwaardelijke schorsiing voor twee wedstrijden. FC Utrecht: J. A. van Hulsste den - een wedstrijd onvoor waardelijk, een wedstrijd voor waardelijk en een boete van 150, gulden. SVV: F. Meerhof omzetting van een lopende voorwaardelij ke schorsing voor een wed strijd im een onvoorwaardelij ke. SC Amersfoort: R. Spelbos een wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 100 guüden. PSV: P. Postuma een wed strijd voorwaardelijk ©n een boete van 75 gulden. DEN HAAG „We zullen op het juiste moment verschijnen" klonk het grimmig uit de mond van Bob Jastremski, coach en trainer van het nationale ijshoc- keyteam, dat nog niet weet wat in de komende veertien dagen staat te gebeuren, maar in elk geval wel de zekerheid heeft dat het op 19 maart naar Llubljana vliegt waar twee dagen later de wereldkampioenschappen In de B-poule beginnen. Een poule waar onder meer landen als West-Duitsland, de Verenigde Staten, Noorwegen en Japan meespelen. Dat zou de Neder lander die ijshockey een warm hart toedraagt met de nodige trots moeten vervullen. Daarom ook dat „we" dat sloeg op de spelers die de eer van Neder land moeten verdedigen. Logi scherwijs zou men toch ver wachten dat een president van een organisatie zoals de Neder landse IJshockeybond is, die trots naar buiten uit zou dra gen. Gisteren op de bijeenkomst (men had zelfs de euvele moed opgebracht om het een perscon ferentie te noemen) waar de hele vaderlandse pers voor was uitgenodigd, waren wel enkele spelers aanwezig (zelfs uit Til burg en zelfs Leo Koopmans uit Heerenveen) maar de voorzitter van de N.IJ.B. de heer Fred Schweers en zijn secretaris blonken uit door afwezigheid, want de heren waren in Greno ble. Vice-voorzitter van de N.IJ.B. de heer Jan van den Udenhout werd voor de leeuwen gewor pen, hij mocht geheel onvoor bereid overigens deze „pers conferentie „leiden". Toen hij achter de bestuurstafel gng zit ten hij was het enige be stuurslid wist hij nog niet wat hij te zeggen zou krijgen, er was zelfs geen briefje waar op was aangegeven wat hij moest vertellen. Hij kweet zich waardig en goed van zijn taak en eigenlijk was het nauwelijks op te merken dat hij niets wist. Nou ja, zo gek was dat ook weer n et, want er was eigenlijk niets nieuws. De heer Douwes V2n Nationale Nederlanden vertelde dat zijn verzekeringsmaatschappij de nationale ploeg voor de som Van 25.000 gulden sponsorde, alsmede een flink bedrag had uitgetrokken voor giften in natu- ra, zoals een uniforme aankle ding van het team (jacks, pan talons en petten waarschijn lijk voor de Joegoslavische voorjaarszon) waardoor het mo gelijk was gemaakt dat Neder land een ploeg kon afvaard gen. Nederland krijgt dus te maken met ploegen die een zekere rou tine hebben en al enkele jaren In omstandigheden verkeren dat er een ruime voorbereidingstijd is, factoren waar Bob Jastrems- kf. van heeft gedroomd. „Ik heb pas twee keer het nationa le team bij elkaar gehad. Geen optimale periode om een team voor te bereiden, maar desal- nietemin ben ik zeker niet pessi mistisch gestemd". Voorzitter ad interim Van den Udenhout merkte op: „De in druk zou wel eens gewekt kun nen worden dat de conditie van Nederland slecht zou zijn, maar dat is beslist niet waar. Na al die intensieve competit'es, ben ik geneigd te zeggen dat die con ditie perfect is". Met één vraag had Bob Jastrems ki het duidelijk moeilijk, het antwoord dat erop volgde was ook aan de vage kant. „Wat" zo luidde de vraag „gaat Neder land doen als de arbitrage in Llubljana blijk geeft het Neder landse speltype, dat gebaseerd is op de harde Canadese metho de, niet te kunnen appreciëren?" Direct kon Bob Jastremski daar op geen antwoord geven wel merkte hij op: „We zijn erg goed getraind in het penalty kil len. In Noorwegen kregen we 23 minuten straf en in al die tijd heeft Noorwegen met een man meer, maar éénmaal kunnen scoren". Bijdrage Dat Is Inderdaad een te verwaar lozen Noorse bijdrage, maar Nederland moet niet alleen doelpunten voorkomen maar ze ook maken. de coach die zo weinig moge lijkheden heeft gehad en nog krijgt om zijn team optimaal te prepareren. „Onze tactiek zal wat meer op een defensief spel geënt zijn en dan zullen wij om in voetbaltermen te spreken het van de counter moeten heb ben. Belangrijk is natuurlijk de vorm en conditie van de dag. We spelen zeven wedstrijden ln negen dagen en dat geldt voor elk team. Het is een zwaar toer nooi, dat wel, maar onze Jongens hebben karakter en trots, dat is meer aanwezig dan bij andere landen". Niemand wil naar boven of naar onderen kijken, maar de ver wachting dat Nederland zich in de B-poule zal handhaven, werd door coach, vice-voorzitter en aanwezige spelers wel gedeeld. BART HOOGDUIN Het Nederlands ijshockeyteam dat SELECTIE De spelers die zijn uitgeno digd om de trip naar Llubl jana mee te maken zijn: doelmannen: Gerry Gobel (Tilburg) en Harry van Bil- sen (Raak). Hans Christiaans (captain) Henk Brand, Guus Bakker, Jack de Heer, Jo Simons, Paul Burger, John MacDo* na!s) en Klaas v.d. Broek (allen Tilburg); Larry van Wieren. Dick Jellema en Dick Decloe (allen Raak); enri Hunting Corky de Graauw en Jerry Schëffer (allen HIJS Veronica) Leo Koopmans (Thialf) en Huub Sciarone (Nijmegen). De spelers Van Dun (T.IL- BURG( EN Henri van Dru- nen (Raak) zullen niet naar Joegoslavië vertrekken. Ge tracht zal worden om de speler Rick Crombeen, die in eerste instantie heeft ge weigerd, alsnog te bewegen mee te gaan. West Duitsland—Noorwegen Joegoslavië—Oostenrijk Joegoslavië—Oostenrijk West DuitslandRoemenie USA—Oostenrijk JoegoslaviëJapan Japan i 'SA - Kin-menie West Duitsland—Joegoslavië Jnpan—Roemenië Oostenrijk—Noorwegen Joegoslavië—Nederland USA-West Duitsland (Van onze sportredactie) DEN HAAG „Als de minister serieus wil ingaan op mijn ver zoek om een onderzoek in te stellen naar de rechtspositie van de beroepswielrenners in Nederland dan voorzie ik pro blemen. Het eerste wat eigenlijk uitgezocht zou moeten worden is of een beroepsrenner volgens de geest van de wet een werkne mers is. En verder zal vastge steld moeten worden bij wie een renner nou eigenlijk in dienst is en welke sociale zekerheden hij heeft." Tot slot concludeert PPR-Kamerlid Waltmans, die «minister Boersma van sociale zaken vragen stelde naar aan leiding van de met renners sol lende ploegleider Ton Vissers: „Sinds Ik me ben gaan verdie pen ln deze materie heb ik aan alles de indruk overgehouden, dat de KNWU ten aanzien van de profsector op zijn zachtst ge zegd mijlenver achterloopt." De vragen over de rechtspositie Van de heroepswielrenners in 'Nederland zijn opgeworpen na 'de rel met de Robot-ploeg. De 'vorige week ontsloeg manager Ton Vissers zomaar vier ren tiers omdat ze te laat een licen tie zouden hebben aangevraagd. Hoewel de tussen de renners in •Zuid-Limburg opgegroeide vra gensteller zich niet wil vastpin nen op de zaak-Robot („Het gaat me veel meer om een ver andering van structuur bij de beroepswielrenners") greep de heer Waltmans de recente ont wikkeling wel aan om op te tre den. „Dat was typiscn zo'n ge val van nou wordt het te gek." Daarom nuanceerde hij zijn verzoek ook nog met vragen over het gebrek aan rechtsze kerheid voor de renners, de wil lekeur van het ontslag en het niet voldoen aan de verplichtin gen ingevolge de sociale verze keringswetten. „Als duidelijk vastgelegd wordt waar de grens ligt kan het niet meer voorkomen, dat renners in handen vallen van profiteurs, die niet het belang van de sport en de beoefenaars voor ogen hebben, maar zichzelf enkel en alleen zo snel mogelijk willen verrijken." De werknemers zelf kunnen er volgens Waltmans weinig aan doen. Zij worden met allerlei café-beloftes blij gemaakt en kriigen later de kous op de kop. Dat zie je maar in de zaak met Vissers. Zij worden gewoon de straat on geschopt. „Nou kijk", meent de Limburger, die inge seind werd door Eddy Beugels, de voorzitter van de beroeps- wielrennersbond, ..wanneer de KNWU de middelen mist om een fatsoenlijke regeling voor dit alles te treffen dan geloof ik dat de overheid het moet doen. Jaarlijks worden er vele miljoe nen in de sport van Nederland gepompt. Heeft de gemeenschap dan ook niet het recht op te treden tegen uitwassen? Ik vind dat heel lo gisch." Nou is er natuurlijk wel iets ver beterd. Sinds 1 januari 1974 heeft de stichting ter bevorde ring van wielersport bedongen, dat een licentie alleen afgege ven wordt bij een minimumga rantie aan loon van vierduizend gulden. Verder is een medisch keuringsbewijs een vereiste, moet er een collectieve onge valsverzekering zijn en wie van amateur prof wordt moet kun nen beschikken over een be hoorlijke wedstrijd - annex prij zenlijst. Waarborgen, die wel iets te betekenen hebben maar niet veel. Want ga maar na: aan het minimum van vierdui zend guldn moet zo ongeveer zesduizend gulden per jaar aan prijzengeld en vijfduizend gul den aan startgelden toegevoegd worden. Dat maakt het totaal weliswaar alleszins aanvaard baar, zo lijkt het, maar men vergeet dan dat dit bedrag be keken moet worden vanuit het oogpunt met inbegrip van (reis-) kosten en belasting. „Nee", peinst Waltmans hardop, „ik ben er echt van geschrok ken. Het is misschien niet eens zo gek om een oud plan van de beroepsbond weer eens uit de ijskast te ha'.cn. Breng de profs onder bij de KNWU middels een contractbureau of iets derge lijks. Dan heb je ergens enig houvast tenminste." Waltmans zou het verder niet onverstandig vinden als ook aan ploegleiders eisen gesteld worden door de KNWU. „Misschien dat een on gezonde situatie dan een beetje gezond gemaakt kan worden." BASKETBAL WEDSTRIJD GESTAAKT DEN BOSCH De basketbalwed strijd EBBC—BS Leiden, gister avond voor 700 toeschouwers in Den Bosch gespeeld, is één mi nuut voor rust gestaakt. EBBC leidde op dat moment met 54 33. In dit duel uit de kampioensgroep van de eredivisie hadden de scheidsrechters wat moeilijkhe den met coach Rob de Wit van BS Leiden, die zich herhaalde lijk bemoeide met de leiding. Hij was al een keer gestraft met een technische fout, toen hij in de negentiende minuut van de strijd, volgens de scheidsrechters weer te ver ging Hoofdgcheidsrechter Mare Chris, tiaanse maakte gebruik van het recht De Wit uit de zaal te ver wijderen. De W,t weigerde ech ter te vertrekken en toen hij na een minuut nog niet had vol daan aan de opdracht van de scheidsrechter, staakte Chrls- tiaanse de wedstrijd. DEVENTER Assistent Bondscoach Cor van der Hart zal vol gende week Ruud Geels toch kunnen opstellen in jong oranje. Tot gistermiddag weigerde FC Brugge Geels af te staan aan de KNVB, omdat beide partijen een overeenstemming konden bereiken over de verzekering (ruim een half miljoen gulden). FC Brugge eiste van de K.N.V.B. een verzekering tot een half miljoen en anders wilde 't de spitsspeler niet afstaan. Nadat Ruud Geels de Belgische vereniging ervan had kunnen overtui gen dat de wedstrijd van jong Oranje hem de enige kans bood op een plaats in de a-selectie voor het wereldkampioenschap in West-Duitsland gaf Brugge alsno toestemming. Jong oranje speelt volgende week e«n moeilijke wedstrijd tegen Hongarije. Wanneer jong oranje de Hongaarse jeugdploeg uit schakelt, zal jong oranje qp 12 mei tegen Rusland of Tsjecho- slowakije moeten spelen. De jeugdploeg van Cor van der Hart, die op 17 april de returnwedstrijd moeten spelen in Hongarije, zal voor de tweede wedstrijd worden aangevuld met spelers uit PSV, Ajax en Feyenoord. De geselecteerden zijn: Leen Barth (Anderlechts), Henny Spij kerman, Peter Amzt. Bert van Marwijk (Go Ahead Eagles), Ruud Geels (FC Brugge). René Notten, Kees van Ierssel, Frans Thijssen (FC Twente). Jaap Visser, Theo Husers, Nico Jansen (FC Amsterdam) Aad Kila, Simon van Vliet (FC Den Haag), Jaap Bos (FC Groningen), Jan Peters (NEC) en Bobby Vosmaer (Haarlem). Ruud Geels nu wel in Jong Oranje. (Van onze sportredactie) RIJSWIJK Starlift Blokkeer zal ln de toekomst bij eventuele in ternationale ontmoetingen bete re afspraken maken. Het is de enige belangrijke conclusie van een twee uur durend gesprek met als onderwerp de oorzaken van het échec in Parijs, waar Blokkeer vierde en laatste werd in de finale van de Europa Cup volleybal. Het gebrek aan inzet, dat sommi gen na afloop werd verweten is vergeven. „Veel geschreeuw en weinig wol", kwalificeerde John Groen het gesprek, waarbij ma nager Ten Bruggencate, trainer Johan van der Haar en alle spe lers aanwezig waren. De kritiek was wel hard aangekomen. „Ie dereen heeft", aldus Groen, „zijn hart gelucht. We zijn tot de conclusie gekomen, dat Pa rijs een goede leer is geweest. Het mag niet meer voorkomen, dat we de eenheid (zoals in Pa rijs is gebeurd, toen iedereen vanwege het slechte eten zijn eigen weg ging) verbreken. Er moeten voortaan collectieve af spraken worden gemaakt". Het ultimatum van Johan van der Haar, die na de finale een keu ze eiste van de spelers voor top- sport werd dus ingetrokken. John Groen: „We kunnen tij dens een seizoen niet plotseling veranderen. Je zit midden ln de competitie. Willen we meer be reiken. dan zal er inderdaad meer getraind moeten worden". De Nederlandse deelneemster aan de wereldkampioenschappen kunstrijden Diane de Leeuw staat op de vierde plaats van het algemeen klassement. (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de eredivisie zijn nog tien wedstrijden te spe len en nog steeds is het niet duidelijk wie uiteindelijk het landskampioenschap zal gaan behalen. Ajax bezit momenteel een punt meer dan FC Twente, en twee dan Feyenoord. NAC en NEC staan op de fatale de gradatieplaatsen, maar ook voor FC Groningen en Roda JC moeten uitkijken. Ajax gaat een lastige uitwedstrijd spelen tegen Haarlem, dat ver leden zondag PSV een puntende- ling 1—1) af wist te dwingen. Ook ditmaal zal Ajax een hele kluif hebben aan Plet Hoeben c.s., mede door de naweeën van de strijd tegen AZ'67. In de Kuip neemt Feyenoord het op tegen De Graafschap dat wel gedoemd zal zijn om de volle 'bult af te staan. FC Twente speelt thuis tegen Telstar en dit duel zal Joop Vervoort ar- bitreren. FC Den Haag rukt op naar do Nijmeegse Goffert om NEC te bestrijden. De gastheren hebben de punten broodnod'g, ofschoon ook de Zuiderpark-équipe van node heeft om het aangetaste moreel wat op te vijzelen. De Nijmegenaars kampen dit se.- zoen met veel blessures, want aleerder gingen Sije Visser, Ad Mellaard en Jan van Deinsen onder het mes. Dit trio heeft in middels de training weer her vat, zodat hun heroptreden tot de mogelijkheden behoort. De selectie van FC Den Haag bleef ongewijzigd en bestaat derhalve uit: Bregman, Bres, Dusbaba, de Graaf, Mansveld, Thie, Korevaar, Lochtenbergb, Wijngaarde, de Zoete, Van Vliet, Louwerens, Storm, Jol, Swanenburg en Ouweharid. Aad Kila onbreekt wegens een opge lopen schorsing van 1 wedstrijd. Met een wedstrijd meer verbruikt ligt Jong FC Den Haag twee punten voor op Ajax, dat op zijn beurt weer drie punten meer verzamelde dan Feyenoord. Morgenmiddag, aanvang half drie, komt Volewijckers naar het Zuiderpark. De Amsterdam mers, die op het einde van het seizoen uit het betaalde voetbal verdwijnen, huizen momenteel op de laatste plaats. Weliswaar slaat Fortuna (Vlaardingen) in punten gelijk, maar wél met twee wedstrijden achterstand. In het elftal van FC Den Haag duikt Leo de Caluwé na een geslaagde knieoperatie weer op. De samenstelling: Doel: Louwe rens. achter: Toet, Ouwehand, Mannee en de Caluwé, midden: Van Spronsen, de Geer en Bcrc- kenkamp; voor: Ling, Storm en Van Hijkoop. Wisselspelers zijn: Van der Meer, Quellhorst, Van der Wulp en Landers.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13