Bloemen vervroegen de lente VOORJAAR BRENGT DRIE ss NIEUWE FORD-MODELLEN Handen kunnen verkoudheden overbrengen WOESTIJNWIND VAN 80 PK'S WEGWIJS SCIR0CC0 r 1974: VRIJDAG 8 MAART 1974 LEIDSE COURANT het aardige van de wetenschap Men meent veelal dat verkoudheden overgebracht worden door uitgehoeste of uitgeniesde vochtdruppe'Mes. Dit is waarschijn lijk lang niet altijd het geva'. Er zijn goede redenen om aan te nemen dat bijvoorbeeld het rhino-virus, de verwekker van meer dan dertig pet. van alle verkoudheden, overgebracht wordt door handen schudden en andere lichamelijke contacten. Dat is de mening van Hendley van de universiteit van Virginia. Het virus leeft in het neusslijmvlies en komt zelden voor in het speeksel, waaruit de nies- en hoestdruppeltjes bestaan. Bij on derzoek van vijfentwintig geïnfecteerde niezende personen kon slechts in twee gevallen een kleine hoeveelheid virus in de druppeltjes gevonden worden. Bij vier van de tien verkouden mensen trof men het virus op de handen aan, waar het zeker drie uur lang in leven bleef. Proteïne Om het eiwittekort in de wereld doeltreffend aan te vullen poogt men de laatste jaren eiwitten (proteïne) te bereiden uit algen en andere plantaardige stoffen. Gelukt dit zonder al te hoge kosten, dan zou het ondervoedingsprobleem voor een heel eind de wereld uit zijn. Een Britse organisatie begint een proef project met 300 ondervoede Indiase kinderen. Men is met de bereiding van eiwitten al blijkbaar zo ver gekomen dat men zo'n proefproject aan durft. Men wil de kinderen bijvoeden met proteïnen uit bladeren en gras. Het proces is ontwikkeld door prof. Pirie van de universiteit van Reding. De aldus verkregen eiwitten blijken hoogwaardig en zeer «etbaar te zijn. De onkos ten zijn becijferd op 1,50 per kg., wat acht keer zo goedkoop is als eiwit uit andere bronnen. Voorts heeft men berekend, dat men met duizend machines alle kinderen in India aan deze ei witten kan helpen. Eén machine kost ongeveer even veel als een middelgrote auto. Derde oog Vogels beschikken waarschijnlijk over een derde oog" waar mee zij geen voorwerpen maar wel de verschillen in lichtsterk te in de loop van de dag kunnen waarnemen. Tot d$ze conclu sie zijn medewerkers van het Max Planck-instituut voor ge- dragsfysiologie te Erling-Andechs in Opper-Beieren gekomen bij proeven met vinken. Men weet nog niet precies vaar dit „der de oog" zit, maar het is wel zeker dat het zich ergens op de kop van de zangvogel bevindt. Bij 't onderzoek waren de onder zoekers er van uit gegaan dat het gedrag van de vogel naar ge lang het jaargetijde sterke verschillen vertoont, die afhangen van de lengte van de dagen. Wanneer men in het laboratorium een voorjaarsdag nabootste vertoonden de vinken een verhoog de sexualiteit of de neiging te ga*n trekken. Als men de kop van de vogels zwart schilderde zodat alleen snavel en ogen vrij bleven, vertoonden zij deze verschijnselen niet. Bij verdere proeven hoopt men het „derde oog" te lokaliseren. Zuivere rioolmodder Met radio-actieve stralen kan men niet alleen tumoren, voe dingsmiddelen en kiemen bestralen, maar ook afvalwater en rioolvuil. Op die manier wil men parasieten, bacillen en virus sen te lijf gaan om steriel rioolslijk te verkrijgen en zo het in fectiegevaar letterlijk in de kiem te smoren. Dit is tot op zeke re hoogte gelukt en de eerste rioolzuiveringsinstallatie op ra dio-actieve basis is thans in Geiselbullach bij Mlinchen in wer king. In deze installatie worden ziekteverwekkers die uit het af- '"•Valwater van de aangesloten gemeenten komen, door bestraling met radio-actieve isotopen gedood. De c deze wijze steriel ge maakte rioolmodder kan heel goed als mestmiddel worden ge bruikt. RAI Motor-weekend Op 21, 22, 23 en 24 maart wordt het RAI-Motor Weekend gehou den. De tentoonstelling omvat motorfietsen, scooters en speci fieke onderdelen en toebehoren. FIAT 132 VERJONGD Fiat heeft de 132-serie verjongd. De ramen zijn vergroot en er is een lagere „taillelijn" aange bracht. Verder heeft de wagen een nieuwe grille gekregen. Mo torisch zijn er geen veranderin gen. Het onderstel kreeg een stabilisator vóór en progressie ve schokbrekers. Al met al is de 132 verjongd uit de bus geko men. AFSCHEID Na een diensttijd van 37 jaar is de heer G. Th. Reijs.van de onder neming Auto-Palace-De Binck- horst in Den Haag met pensioen gegaan. Hij verliet de onderneming als ad junct-directeur en wordt opge volgd door de heer W. D. Lau- ret. Wel zal de heer Reijs adviseur van de onderneming blijven. Amerikaanse intercity-bus mogelijk naar Europa General Motors overweegt een studie van de gebruiksmogelijk heden van de Amerikaanse in tercitybus in Europa. Deze 49- persoons bus wordt gefabriceerd door de GMC Truck and Coach Division. De carrosserie is van aluminium versterkt met stalen profielen, in zelfdragende con structie. De bus wordt aangedreven door een Detroit-dieselmotor met e vermogen van 263 SAE pk kan geleverd worden met auto matische transmissie. Om een optimaal comfort te waarbor gen, is het voertuig uitgerust met luchtvering. De bus is voor het eerst te zien geweest op Bedrijfsauto RAI 1974. De nieuwe vierzitscoupé van Volkswagen heet Scirocco, genoemd naar de Noordafrikaanse woestijnwind en heeft grote portieren en een royale achterklep. De dwarsgeplaatste watergekoelde motor voorin zou al naar gelang de uitvoering goed zijn voor 50 tot 80 paardekrachten. Verder heeft Volkswagen bekend gemaakt, dat dit geen dorstige pk's zijn, want de Scirocco zou licht zijn van gewicht en zou een styling hebben, die weinig luchtweerstand opwekt. LEUSDEN - Volkswagen heeft weer een nieuwe personenauto uitgebracht „Scirocco" ge naamd. Het is een 4-zits coupé met voorwielaandrijving en dwarsgeplaatste watergekoelde 4-ciIinder lijnmotor, die - al naar gelang de uitvoering - een vermogen kan leveren van 50 tot 85 pk. De prijs van de coupé is nog niet bekend, maar zal vermoedelijk boven de 12.000,- liggen voor de goedkoopste uit voering. Volgens de Nederland se importeur, Pon's Automobiel handel b.v. in Leusden. zal de nieuweling vanaf medio maart In ons land leverbaar zijn. Na de vorig jaar geïntroduceerde succesvolle Passat, genoemd naar de bekende subtropische wind, heeft VW op deze weg voortgeborduurd. Het resultaat is de Scirocco, een warme wind uit de Noordafrikaanse woestijn. De vraag is of er later ook een Sedan-uitvoering van de Sciroc co zal komen. Dat zou logisch zijn, omdat sinds het stopzetten van de produktie van de 1500 en 1600 vorig jaar een leemte is ontstaan tussen de Kever en de Passat/k 70. Volgens de VW-fabriek is een compacte en sportieve 2-deurs auto voor vier personen ge creëerd, waarbij de dwarsop- stelling van de motor zowel meer binnenruimte als een bete re wegligging heeft verschaft. De afmetingen zijn kenmerkend voor een stadsauto: 3,84 m lang. 1,62 m breed en 1,30 m hoog. De wigvormige, zelfdragende carrosserie biedt een goed uit zicht naar alle kanten. Aan de achterkant is een achterklep en een naar voren om te klappen achterzitting, waarmee de Sci rocco tegelijkertijd een combi coupé is. De aërodynamische vormgeving had tevens als doel een sterke en veilige constructie te verkrijgen. Dat komt onder meer tot uiting in een kreukel- zone voor en achter, de brand stoftank zit niet onder het extra versterkte passagierscomparti ment. de bedieningsorganen zijn flexibel uitgevoerd en zodanig bekleed dat ze bij botsingen geen leisel veroorzaken. De wa gen heeft verder een veilig- heidsstuur. De coupé is leverbaar in-drie ver schalende motoren (1,1 liter met 50 pk en 1,5 liter met 70 of 85 pk) en in zeven versies, naar gelang uitvoering, motorinhoud en vermogen. De wagen heeft een volledig gesynchroniseerde vierversnellingsbak. Tegen meerprijs is bij de 70/85 pk ook een automaat verkrijgbaar. Het eenvoudigste type (1,1 liter, 50 pk) heeft een top van km/uur, een brandstofverbruik van 8 liter normale benzine per 100 km en een acceleratie 18 seconden tussen 0—100 km/uur. De 1,5 liter 70 pk haalt 164 km/uur, verbruikt 8.8 liter normale benzine per 100 km en heeft een acceleratietijd van 12,5 seconden. Voor de zwrars'e uitvoering (85pk) ziin de resul taten respectievelijk km/uur, 8,5 liter super en 11 se conden. Evenals bij de Passat heeft de auto een zelfcorrigerende bestu ring. D*» draaic'rkel is kort, nl. 9.80 m. Het hydraulische remsy- steem b^s'aat u't 'wee d'agi le circuits. Valt er een uit, dan blijft de wagen toch in het spoor. Voorts zijn schijfremmen voor en trommelremmen achter gemonteerd. Bij zwerftochten langs bloemisten stoot je soms op bijzondere nieuwigheden. De stengelloze sleutelbloem. Primula acaulis of Primula vulgaris, wordt al jarenlang vroeg te koop aangebo den. De oorspronkelijke roomgele kleur van de vaste plant, die in alle Europese vochtige weiden bloeit in maart-april, meestal met een donkerder oog in het midden, is door kruisingen tot al lerlei pasteltinten gedwongen. Nu zijn er zelfs hybriden, waar van de bloemen bijna dubbel zo groot zijn en de stengel drie maal zo lang. Een is bijzonder opvallend om zijn oranje-gele egale kleur en vooral door zijn frecsiu-geur, de variëteit Pacific. Warm aanbe volen voor koelere kamers. Maar omdat die in centraal ver warmde huizen toch niet meer aanwezig zijn: meermalen per dag gieten. De planten worden het liefst met vochtige turf in een ruimere sierschaal geplant of minstens op een eilandje met water. Het verdampende water koelt dan de lucht rond de zachte, veel verdampende bladeren af. Eenzelfde behandeling vraagt trouwens de asbloem Cineraria (ook wel luizenplant ge naamd), en het pantoffelplantje. Door het aanhoudend zachte weer zijn er in de natuur en in de tuin verrassend veel takken die makkelijk in bloei te trekken zijn of al in bloei staan. Gele kornoelje beperkt zich meestal tot kalkhoudende gronden- Huzelaar staat al in volle bloei, soms zelf samen met de toverhazelaar, die in „normale' 'omstandig heden altijd enkele weken eerder te kijk staat met gele of bloed rode ringen rond de kalende stelen. De krokussen waren er trouwens ook vroeg bij dit jaar, samen met de sneeuwklokjes. Voor speciale gelegenheden kunnen za met een beetje grond in een schaaltje worden geplant, samen met een tak met elzenkatjes of wilg. Ook de winterbloeienda dopheide staat in vol ornaat, zeer goed te gebruiken als stop- groen. eventueel samen met tijm dat enkele uren lang een fijno geur blijft geven. Heerlijk voor op een feesttafel, waartij niet overmatig gerookt wordt. Vroege voorjaarsbloeiers als Stachyrus praeso of de Garrya el- liptica met de beweeglijke groene katjes zijn nogal zeldzaam. Mahonia staat evenwel al in de gele bloemknop, en op zuidmu ren springt de naaktbloeionde jasmijn open, evenals de vroegst- bloeiende Japanse kers. Prunus subhirtella autumnalls. Winter kamperfoelie staat ook al te bloeien met witte geurende bloe men trosjes, terwijl in de zonnige rotstuin het lang kruid (Pulmo- naria) met gentiaanblauwe blcemen een blikvanger is. Kerst- rood bloeit al enkele weken in de bossen, maar in de vaas blijven de bloemen maar enkele uren mooi. Omdat er toch gesnoeid moet worden, kunnen takken met bloemknoppen rustig In fles of zwaardere vaas in bloei worden getrokken. Als kontrast kan er aan de basis wat groen worden aangebracht, zoals klimop. Vroege tulpen, narcissen en irissen zijn niet zo. duur meer en hetzelfde geldt voor anemoontjes, mimosa, freesia's, Gerbera's, jasmijn, en natuurlijk rozen en chrysanten. Als vulling in de vaas of in schaaltjes zijn winteigroene hees ters altijd welkom. Aucuba, een schaduwverdragende heester, is bijna onmisbaar. Hulst, al dan niet met bessen, doet het al tijd, evenals dwergmispel, Stransvesia, Rhododendrons, Lonice- ra's, diverse coniferen, e.d. Takken worden met de snoeischaar altijd zo schuin mogelijk af gesneden en zo diep mogelijk in het water geplaatst. Voor som mige takken is aanbevelenswaardig ze bovendien van onderen in te knippen om de opname van het water te bevorderen. De takken van Aza'ea n is en vaa seringen moeten zorgvuldig w rden behandeld. Er mag niet mee geschud worden. Zeker ook nooit pletten va0 de stelen of deze In de vlam houden. Men moet er rekening nee houden det pianten en takken echt leven de wezens zijn, die meetbaar (met verfijnde technische appara tuur) reageren op verwond ogen en zelfs op het doden van In secten in hun naaste omgeving. Dat zijn dingen die je reali seert als je bloemen In de knop afknipt, of tijm plukt voor de soep. glas, een schokabsorberend in m M Jk A |P^ HBi BBk HM strumentenbord en stoelen, die een stuurwiel met een indrukba- re naaf. Ford gaat het vroege voorjaar in I met de introductie van een aan tal nieuwe topmodellen. In de Escort-serie is dit de Escort GXL, een kruising tussen de Escort GT.de Escort Sport en de Escort XL. De GXL heeft vrijwel alle kenmerken van deze drie wagens zoals: 1300 cc. motor van 72 DIN-pk, houtfineer op het dashboard en portieren, volledig instrumentarium, een met leer bekleed stuurwiel, ta pijt op de vloer, centrale conso le met klok en achterruitver- warming. De GXL verschilt van de overige wagens in deze serie door de halogeen hulp-koplampen, een vinyl dak en sportwielen met chroomversieringen. Het model heeft 5 inch-wielen. De radiaal- handen zijn van het type 165 SR 13. De Escort GXL, die zowel in twee- als in vierdeurs uitvoering geleverd kan worden, is in staat een aantal behoorlijke presta ties te leveren. Op'-rekken tot 100 km/uur duurt 15,4 seconden en een topsnelheid van 158 km/uur zou haalbaar zijn, al is dat nu niet toegestaan in Neder land. Door een royale hoeveel heid geluidabsorberend mate riaal wordt het comfort bevor derd. Het remsysteem, met schijven vóór en trommels ach ter, is dubbel uitgevoerd en heeft servobekrachtiging. De prijs van dit nieuwe model zal ongeveer 11.000 gulden bedra gen. granada ghia Veel werk heeft Ford ook ge maakt van de Granada Ghia. een nieuwe luxe versie van de Granada. Deze verenigt in zich zowel luxe als zuinigheid in ge bruik. Het technische nieuwtje is de automatische transmissie: de C3 automatische versnel lingsbak, afkomstig uit Ford's automatenfabriek in Bordeaux, die volgens Ford erg zuinig met de benzine zou omspringen. Als dit inderdaad waar is, zou het een technische vooruitgang be tekenen, want tot dusverre ver hoogden automatische transmis sies het benzinegebruik meestal aanzienlijk. 'Net zoals de Escort GXL kreeg de Granada Ghia een extra fraai uitgevoerd interieur. Ver der is dit model zeer makkelijk te onderscheiden van de Grana da door haar opvallende afwij kende grille en koplampranden. Wèl zijn de veiligheidsmiddelen, die bij de Granada werden aan gewend, in de Ghia behouden gebleven: een gescheiden rem systeem, gecapitonneerde stoot- randen, veiligheidssloten en driépuntveiligheidsgordels. De Granada Ghia is alleen uitge voerd als vierdeursmodel. Met de 2,6 liter zal hij 25.474 gaan kosten en met de drieliter V-6 25.856 inclusief automaat. ford capri n Begin maart zal er een nieuwe versie van de Ford Capri op de markt verschijnen: de Capri II. Het uiterlijk van de bestaande Capri is gebleven, maar er zijn verfijningen toegepast, die heb ben geresulteerd in een functio nelere vormgeving. Meest op vallende verandering is de der de deur aan de achterkant, waardoor volgens de fabrikant het uitzicht beter werd en ook meer bagageruimte is ontstaan. Met neergeklapte bank is de kofferruimte 640 liter; zonder blijft er 230 liter over. De meningen over de nieuwe i de Granada. Technisch belangrijkste nieuwtje is de auto- „outfit" van de Ford Capri II liepen op de persintroductie, die t.g.v. het 50-jarig jubileum van Ford Nederland werd gehouden, nogal uiteen. Volgens de fabriek is de handelbaarheid van de wagen verbeterd door een gro tere spoorbreedte achter en een verfijnde aërodynamische vorm. Die verbeterde vormgeving zou er ook toe hebben bijgedragen, dat de stabiliteit aan de voorzij de beter is geworden. Als krachtbron kan een keuze worden gemaakt uit een 1,3 liter 4 cylinder motor in lijn met 57 pk tot 138 pk V-6 motor. De der de deur wordt geopend door middel van met gas gevulde stangen. Net als de variaties op het basismodel van de Capri, de L, XL, GT, GTR en de luxueuze Ghia-uitvoering, heeft de Capri II een gescheiden remsysteem, en uitgezonderd bij de 1300, be horen bekrachtigde schijfrem men op de voorwielen tot de standaarduitvoering. Ter bescherming van de inzitten den is 20 kg plaatstaal extra rond de zijkanten verwerkt, waardoor de carrosserie stevi ger en volgens Ford ook veili ger is geworden. Ford spendeerde 2,2 miljoen man uren aan het ontwerpen en ontwikkelen van de Capri II, bijna het dubbele van de tijd, die werd besteed voor de Capri in 1969. Aan ontwikkelingskosten vergde de Capri II 65 miljoen gulden meer. In totaal kwam men op een bedrag van 228 mil joen gulden. Geziein deze inves teringen hoopt Ford uiteraard, dat de Capri II een even grote bestseller zal worden als zijn voorganger. Verdere veiligheidsvoorzieningen zijn: veiligheidssloten, veil'g- heidsdeurscharnieren, een bin nenspiegel die in geval van bot sing splintervrij afknapt, naar keuze een voorruit van gelaagd Het verschil in de diverse uitvoe ringen (van L, XL, GT, GTR en de Ghia) zit vooral in de diver siteit in motoren, luxer extie rieur (matzwart achterpaneel b.v. bij de XL-typen) en luxer interieur. De Capri II kan naar keuze worden geleverd met een automatische versnellingsbak. Belangrijkste technische gegevens van de nieuwe Capri Il-serie sa mengevat zijn: Motoren: 1294 (59 DIN pk). 1593 (72), 2295 (108) en 3000 cc (140). Acceleratie van 0100 km/uur voor het model met de 1294 cc motor in 18,9 sec., voor de 3 li ter versies in 8.5 sec. Op alle modellen radiaalbanden. Lengte 428 cm, hoogte 129 cm, breedte 164 cm. Wielbasis 256 cm. Kof ferruimte 230 liter, met achter bank 640 liter. Aandrijving op de achterwielen. Wielophanging voor: Mc Pherson-systeem, met hydraulische schokbrekers en stabilisatorstang. Achter: Half elliptische lancsveren met hy- De nlmwt Ford Capri Opmerkelijk is de zeer r drmtltsche schokbrekers en d.- benu, fea„ mr<ten bilisatorstang. Op alle model len: gescheiden remsysteem, schijfremmen voor en trommel- remmen achter. De Capri II zal 8 tot 10 procent duurder zijn dan zijn voorgan ger. Verwacht wordt, dat de goedkoopste versie Capri II met 1300 cc motor tussen ie f 11.500 en 12.000 zal gaan kosten. consul-granada. COUPé Laatste nieuws van Ford: de Con sul/Granada Coupé is verlost van de verhoging bij de achter- zijruiten. Dit is nu rechtgetrok ken, zodat de veiligheid bevor derd wordt door een beter uit zicht. Ook heeft de auto hier door een slanker aanzien gekre gen. Tot derde deur, waardoor een grote kofferruimte toe werden van d'eze reeks, die in 1972 werd gelan ceerd, 320.000 wegens in Europa geproduceerd en verkocht. De Consul/Granada Coupé zal onge veer 300 gulden duurder zijn dan de Coupé-uitvoering 1973. De Escort GXL, een kruising tussen de Escort GT, de Escort Sport en de Escort XL.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11