Rotterdam zit diep in zorgen de S de0ENE Juridische strijd over rampenplan Borssele LUNS BEZORGD OVER VERHOUDING TUSSEN VS EN EUROPA Longonderzoek in keramische industrie Wethouder Vier sen over oliecrisis 89, 19.- Nederland heeft schoon genoeg van polarisatie Wijzigingen belasting aangifte Elvi Couture in Crimplene uRT,r INDERDAG 7 MAART 1974 LEIDSE COURANT I (Van een onzer verslaggevers) (OTTERDAM Hoewel volgens Shell-directeur Montijn er thans 12,5 tot 15 procent minder olie in de Europoort wordt aange voerd, bedraagt de aanvoerver- mindering volgens de Rotter damse wethouder Viersen nog zeker 30 procent. „Voor Rotter dam is de oliecrisis nog niet voorbij. Wij zitten diep in de zorgen", aldus de wethouder. !Een van die zorgen is de finan ciële positie van het havenbe drijf, dat de afgelopen vier maanden 12 miljoen gulden minder aan zeehavengelden ont vangen heeft. „Onze positie als doorvoerhaven van ruwe olie is' nog uitermate slecht. Voor Rot terdam is het van levensbelang dat de Arabische boycot zo spoedig mogelijk wordt opgehe- e heer Viersen zei dit op een ge zamenlijke vergadering van commissies voor economische zaken van Rotterdam en Rijn mond over een „olienota". Een aantal commissieleden meende dat Rotterdam „met de schrik was vrijgekomen". De wethou der wees dit van de hand: .Tussen 4 februari en 4 maart kregen we slechts 66 procent van de normale hoeveelheid. De laatste week ging het wat beter, maar het gemiddelde ligt op TO TS procent". [et zou volgens hem onzinnig zijn te beweren, dat de boycot te gen Nederland geen succes ge had heeft. Behalve de olie die voor België bestemd is, gaat alle andere Arabische olie rechtstreeks naar ons omringen de landen. Voor de concurren tiepositie op korte termijn was de heer Viersen niet zo pessi mistisch: de oliemaatschappijen moeten hun miljarden-investerin gen in het Waterweggebied ren dabel maken. Maar op langere termijn ligt de zaak anders. Daarom is het volgens de wet houder noodzakelijk de oliegeul naar de Nieuwe Waterweg nog dieper te maken, om ook sche pen van 400.000 ton te kunnen ontvangen. Naar de mening van Shell Is er momenteel vooral een tekort aan benzine en nafta, de grond stof voor de petrochemische in dustrie. Het ministerie van Eco nomische Zaken weet niet of momenteel de noodzakelijke be zuiniging van 15 procent op ben zine gehaald wordt, maar vol gens Shell is die bezuiniging slechts R tot 10 procent. Andere oliemaatschappijen zeggen ech ter dat er inderdaad 15 procent minder benzine verkocht wordt. De Vereniging Nederlandse Che-1 mische Industrie heeft de in druk dat de naftaverwerkende bedrijven hun behoeften tot nu toe konden dekken door gele- 1 genheidspartijen te kopen, soms voor drie maal zo hoge prijzen. Maar volgens de VNCI is ook voro de chemische industrie de oliecrisis nog beslist niet voor bij. Elsevier interviewt deze week verkeersminister Westerterp. Belangrijkste uitspraken: „De maximum snelheid is defini tief", en „Treinkaartje moet duurder". Over de kritiek in de Tweede Kamer op zijn beleid zegt de bewindsman: „Het par lement is op de verkeerde weg" en „Mijn positie in het kabinet is versterkt". Een ander poli tiek vraaggesprek heeft profes sor Steenkamp tot onderwerp. „Het muffe harmoniemodel wordt er gezegd, maar Neder land hoeft toch niet een groot Dennendal te worden. Ons volk heeft schoon genoeg van de po larisatie." Het omslagartikel beantwoordt de vraagt waarom „Helpt de dokter ,verzuipt" verfilmd moest wor den. „Een eenvoudig telefoontje naar uitgeverij Gottmer in Haarlem leerde, dat van de uit Brabant afkomstige schrijver bijna drie miljoen boeken ver kocht waren. Het oog onafge broken gericht op de verkoopcij fers begonnen de producenten met de auteur hun onderhande lingen. Tip voor Nederlandse producenten: het best verkochte boek in ons land is de bijbel." De Haagse Post speculeert, dat ■O Q) O) André van der Louw veruit de hoogste ogen gooit naar het bur gemeesterschap van Rotterdam. Het omslagartikel gaat over „Stalin, de mythe van het mon ster". Citaat: was Stalin de machtswellusteling, ongelikte beer, nagenoeg ongeletterd, waarvoor iedereen hem houdt? Recente biografieën geven een nieuw beeld: ongeletterd was hij bepaald niet, hij kwam aan de macht door een superieur spel met strategie en taktiek. Maar hij faalde toen hij een tweede Lenin wilde worden, een te hoog gegrepen rol." Ook een vraaggesprek met het Eindhovense CCP-gemeente- raadslid drs. B. Combée Oyver de kwestie toneelgroep Proloog. „Als er nou een jongetje thuis komt en die zegt tegen zijn va der: zeg, jij werkt bij Philips, en ik heb gehoord van Proloog dat jij een schoft bent dan zeg ik: is dat een terechte wijze van denken die je kinderen moet bijbrengen? Het is niet de taak van Proloog om het onder wijs via het vormingstheater om te turnen. Laten ze zelf een school stichten en niet tegen de zin van schoolbesturen en ou ders die arme kinderen beke- Een leuk verhaal tenslotte over de strip Peanuts. ,Ik had al lang assistenten kunnen aannemen voor het tekenen van de strips, maar ik ben ervan overtuigd, dat Peanuts doodgaan, zodra ik dat doe", zegt tekenaar Schulz. Vrij Nederland heeft een promi nent interview met de omstre den Vlaamse acteur Julien Schoenaerts. Over Proloog zegt hij proestend: „Daar gaan ze in het laboratorium zitten knoeien, daar gaan ze in geestelijke re traite, en zitten te werken aan eenrevolutie, die misschien bin nen 50.000 jaar mogelijk zal zijn. Allemaal onzin. Leef! Speel theater!" DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie vraagt zich af: „Een beroepsleger, maar dan met meer linkse mensen?". Ge neraal D. Sa,vornin Lohman: „Wanneer het Nederlandse volk langs democratische weg kiest voor het socialisme en ik ben nog in de krijgsmacht, dan zal >k dat accepteren. Ik ben trouw aan premier Den Uyl, omdat hij er regulier zit. Militair zijn is, dat je het vertrouwen hebt ge kregen dat je je macht niet zult mishruiken." Voorts een interview met CRM- staatssecretaris Wim Meijer. Over de bijstandswet: „Ik ging veel om met de kinderen van landarbeiders, die maatschappe lijk in een heel onzekere positie verkeerden. Dat heeft wel in druk op me gemaakt en het sentiment is me bij gebleven. Bovendien: ik heb zelf twee maanden van de bijstand ge trokken. In 1963 werd ik plotse- ling uit de militaire dienst ont slagen, afgekeurd wegens een ziekte. Van de een op de andere dag stond ik op straat. Ik had geen werk, was getrouwd en we hadden net een kindje. Ik ben toen naar de sociale dienst in Appingedam gegaan en ze heb ber me daar goed geholpen." De Groene Amsterdammer brengt een politiek portret van een pro vincie onder de kop: „De Bra bander is niet de man van de rechter achterzak". Citaat: „Economische groei, industriali satie, gelijkwaardig worden aan de randstad, dat zijn de doel stellingen die uiteindelijk in de Brabantse politiek de boventoon voeren en waarop KVP en be drijfsleven elkaar ,vinden." Een analyse van de verkiezingen in Engeland levert de conclusie op: „Britse kiezers wantrouwen Wilson en alleen de mijnwer kers hebben gewonnen." Ook Accént heeft zich nu op de wcrstelcarrièr® van Anton Gee- sink geworpen, en tekent uit de mond van de reus op: „Judo is voor mij net zoiets als voetbal. Je moet met je tijd meegaan. Ik stapte in een judopak de worstelring in. Wat is daar op tegen? Van mij mogen ze die dingen rood, groen of geel ma ken. Dat is leuker voor de kleu rentelevisie." Frankrijk nu ook naar 140 km /uur ARIJS (DPA) In Frankrijk is de maximum snelheid op auto wegen verhoogd van 120 tot 140 kilometer per uur. Voor de ove rige wegen blijft een maximum van 90 kilometer van kracht, 'remier Messmer zei gisteren te hopen dat men op Europees ni veau tot overeenstemming komt over deze grens van 140. Als motief voor de verhoging gaf hij op, dat de Franse auto-industrie geholpen moet worden, omdat deze met moeilijkheden kampt bij de afzet van grote modellen. Rumor gaat nieuw Italiaans kabinet maken IOME (Rtr) President Gio vanni Leone van Italië heeft gisteren de 58-jarige demissio naire premier Mariano Rumor opdracht gegeven het 36ste na oorlogse Italiaanse kabinet te vormen. an de opdracht zijn twee dagen van intensief politiek overleg van de president voorafgegaan. Rumor is de christendemocrati sche leider van de aftredende vierpartijen-coalitie, die acht maanden regeerde. Hij zal nu trachten een coalitie van cen trum-linkse vormen. Rumor stelt de Italianen een „ingrij pende en algemene versobe- ringspolitiek" in het vooruitzicht om de economische en financië le problemen te bestrijden. Tien jaar geëist voor overval met dode AMSTERDAM (ANP) Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam gisteren geeist te gen de 30-jarige, uit Suriname afkomstige Rudolf H., wegens het plegen van een roofoverval met dodelijke afloop. Samen met een 21-jarige man en een 30-jarige vrouw heeft hij op 13 december de sigarenwinkel annex giro-agentschap van het echtpaar Schelling-Vink in Am sterdam overvallen. De 54-jari- ge heer Schelling liep daarbij een messteek in de borst op, maar zijn vrouw overleed die zelfde dag aan een diepe buik wond, toegebracht met een beitel. De politie heeft met gro te verbetenheid jacht op de da ders gemaakt, aldus de officier, ten koste van 275 getuigenverho ren, 19 verdachtenverhoren, 650 pagina's proces-verbaal, 40 in gezette rechercheurs, een reis naar Duitsland en onderzoek op een school en in prullenmanden. Uiteindelijk werd een aankno pingspunt gevonden omdat de drie zich opvallend gedroegen in een aantal winkels. „Hun handelwijze getuigt van een verbijsterend dilettantisme, vooral ook omdat zij eerder in Suriname al veroordeeld zijn", aldus de officier. Tegen de ande re mannelijke verdachte eiste hij acht jaar en tegen de vrouw vier jaar. De rechtbank doet uitspraak op 20 maart. Met een lege mand om aan te tonen dat het menens is, demonstreren Duitse Noordzeevissers tegen hun situatie. Zij eisen regeringssubsidies op hun werk te kunnen voortzetten nu hun bestaan moei lijk is geworden door de hoge kosten, vooral die van ruwe olie voor de scheepsmotoren. DEN HAAG (ANP) Voor de cl- zouden niet vlele kamer van de Haagse zetten van deskundig personeel rechtbank zijn gisteren de piel- en goed materiaal, dooien gehouden in het proces De landsadvocaat voerde aan, dat dat de Vereniging Milieuhygiëne er minieme kans is dat radioac- Zeeland en zes particulieren uit tiviteit vrijkomt. „De centrale diverse actiegroepen tegen de staat hebben aangespannen om een deugdelijk rampenplan voor de kerncentrale ln Borssele te krijgen. De eisers vragen de rechtbank de staat te gebieden binnen twee maanden zo'n plan vast te stellen en een hulporga nisatie ln te stellen ter bescher ming van de bevolking bij even tuele ongelukken met de cen trale. In de schriftelijke processtukken heeft de staat voor het eerst aangevoerd dat er allang een rampenplan is. M*n heeft het niet gepubliceerd omdat alle be trokken diensten ervan op de hoogte zijn. „Om ongerustheid weg te nemen had het beter wel gepubliceerd kunnen worden", gaf landsadvocaat mr. Droogle ver Fortuin toe. Volgens de ac tiegroepen is het plan echter volstrekt onvoldoende, evenals het plan van de burgemeester van Borssele. Beide plannen kan niet ontploffen als een bom, zelfs niet als er een vliegtuig op neerstort." Volgens de actiegroepen is de rentrale toch blijkbaar niet zo veilig, omdat een Amerikaanse verzekeringspool geweigerd heeft de centrale deels te verze keren. omdat deze technisch niet zou voldoen aan de Ameri kaanse veiligheidseisen. fiscale flitsen fiscale flitsen Tn de belastingaangifte over 1973 zijn verschil lende wijzigingen aangebracht, oudedagsreserve: Het doel van deze regeling dat de belastingheffing over een deel van de winst wordt verschoven naar de toekomst. De ondernemer is daardoor in staat in zijn onder neming te sparen met het oog op de oude dag. Ter inspectie is kosteloos verkrijgbaar de fol- deer: „Hoe werkt de fiscale oudedagsreserve voor zelfstandigen?" kinderbijslag geen inkomen: De kinderbijslag behoort niet meer tot het inkomen. Ook de in 1973 over 1972 genoten bijslag is vrij van belas tingheffing. lijfrentepremie: Het bedrag, dat wegens betaal de lijfrentepremie als persoonlijke verplichting maximaal aftrekbaar is, bedraagt met ingang van 1 januari 1973 500 per jaar. bijzonder tarief: Het bijzonder C20 tot 40 pet) tarief bedraagt thans minimaal 25 en maximaal 50 pet. Ook de wijze van verekening van het percentage heeft een wijziging ondergaan, middeling: Een middelingsverzoek dient te zijn ingediend binnn 12 maanden na het onherroepe lijk worden van de jongste aanslag. Is het ver zoek een gevolg van een verrekend verlies door carry-back of van een navorderingaanslag dan moet het verzoek binnen twee maanden na on herroepelijk worden van de beschikking of aan slag zijn ingediend. te verrekenen verliezen: Heeft de gehuwde man op 1 januari 1973 een te verrekenen verlies, dan wordt dit verlies overgebracht naar het inko men van zijn vrouw, indien en voor zover dit verlies is ontstaan door het resultaat van de on derneming van zijn vrouw of door haar tegen woordige arbeidsinkomen, stamrechtvrijstelling: Indien gebruik wordt ge maakt van de stamrechtvrijstelling, vindt geen korting van de vrijgestelde liquidatiewinst ten bedrage van 10.000 meer plaats, onroerend goed: Behoort de eigen woning tot het bedrijfsvermogen, dan kunnen de lasten en afschrijving van deze woning volledig ten laste van de winst gebracht worden. Hiertegenover staat echter een bruto-huurwaarde, gelijk aan het vijfvoud van die woningen, welke tot het privé-vermogen behoren. Voor de eigen wo ning, welke onder de Monumentenwet valt, geld: een nieuwe regeling. De kosten van onder houd, lasten en afschrijving zijn aftrekbaar voor zover zij uitgaan boven het viervoud van de netto-huurwaarde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De secretaris-ge neraal van de NAVO, mr. Luns, heeft gisteren zijn ernstige be zorgdheid uitgesproken over de verslechtering van de verhou ding tussen de Europese landen en de Verenigde Staten. Hij waarschuwde dat het besluit van de negen EEG-landen ten aanzien van samenwerking met de Arabische landen, zonder van te voren overleg te plegen met de Verenigde Staten, ernsti ge gevolgen kan hebben voor de Atlantische verhoudingen. De heer Luns, die gisteren met premier Den Uyl, minister Vre- deling (Defensie) en minister Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) in Den Haag overleg heeft gepleegd, zei dat hij tevreden is over de contacten met de Ne derlandse regering. Er heerst een grote mate van overeen stemming over NAVO-aangele- genheden. Ten aanzien van de verhouding tussen de Verenigde Staten en de Europese landen was mr. Luns minder gunstig gestemd. Indien de Europese landen voortgaan met het nemen van beslissingen zonder de belang rijke NAVO-partner de VS te consulteren, dan zal dit onge- twijfeld tot gevolg hebben dat de VS in het vervolg ook niet van te voren de Europese lan den raadplegen bij besluiten Paus heeft griep VATIKAANSTAD (AP) Paus Paulus VI heeft griep en zijn lijfarts dr. Mario Fontanan heeft hem enkele dagen rust voorgeschreven, zo heeft het Vatikaan gisteren bekend ge maakt. sies trekken uit de militaire ont wikkelingen in de Sovjet-Unie. De Russische strijdkrachten ter zee. land en in de lucht worden steeds groter. Men onderschat de Russische dreiging, aldus de heer Luns. indien tussen de V.S. en de Eu ropese landen geen overeen stemming komt over een nieuwe Atlantische verklaring, de reis van president Nixon, naar Brus sel eind april, geen doorgang zal vinden. U vindt liet in de betere modezaken, f.163.- DEN HAAG Half maart start worden gebruikt voor de voort een landelijk onderzoek naar de zetting van dit projectonder- longziekte silicose bij werkne- zoek. mers in de fijnkeramische Indus- Na Gouda zullen ook onderzoeken trie. Silicose is een aantasting gedaan worden in Friesland, van de longblaasjes door Delft en de Maasvallei, waar kwartsstof. De aandoening kan concentraties van aardewerk overal ontstaan waar zand ver- industrie zijn. brijzeld wordt. Het onderzoek, De arbeidsinspectie rekent erop, dat door de arbeidsinspectie dat alle werknemers zullen van het ministerie van Sociale meewerken opdat de ziekte Zaken wordt gehouden, begint in Gouda, waar vrij veel kera mische industrie is. Bij een be volkingsonderzoek werden in deze stad op de ruim 900 werk nemers 30 gevallen van silicose gesignaleerd, ln totaal werken in Nederland 4000 mensen In de aardewerkindustrie. Medewerking aan het onderzoek een vroeg stadium kan worden ingedamd. Binnen het kader va nde actie om tot betere werk omstandigheden in de aarde- werkbedrijven te komen, zal een netheidscampagne worden ondernomen. Netheid is te be schouwen als de basis voor de beoogde verbetering in de aar- dewerkindustrie. verlenen het TNO en de organi- Gewacht wordt nog op de uitkom- In het korte bulletin werd gezegd dat de thans 76-jarige paus al enkele dagen door de griep wordt geplaagd. Er werd echter i aan toegevoegd, dat er geen re- den tot ongerustheid bestaat. Een gevleugeld twaalf-uurtje een meeuw pikt in de vlucht een eetbaar hapje uit een mensenhand. Als ze die techniek eenmaal door hebben liggen er voor de meeuwen misschien voedzame I kansen op parkeerplaatsen en bij verkeersopstoppingen: gewoon I even het rijtje auto's langsvliegen en hup, volle maag. salies van werkgevers en werk nemers. Het onderzoek gaat on geveer drie jaar duren. Ver wacht wordt dat de eerste fase, waarin men alle werknemers in de Goudse aardewerkindustrie wi| doorlichten, na ongeveer een jaar gereed zal zijn. De uitkom sten van die eerste fase zullen sten van een onderzoek naar de asbestose, een longziekte die ontstaat als gevolg van aantas ting van de longen door asbest- stof. Het onderzoek daarnaar is ongeveer drie Jaar geleden be gonnen. De uitkomsten van het onderzoek kunnen elk moment tegemoet worden gezien. fiscale flitsen fiscale flitsen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9