1 LEX SCHOENMAKER: ZELDEN ZO BLIJ GEWEEST MET DOELPUNT 1 Rode Ster ondanks initiatief in een kansloze positie Contract met Fadrhonc niet meer verlengd NU 49,- &L 0K Speler Glentoran hartverlamming na Cupduel Feyenoord hield gevreesde Ruch in bedwang: 1-1 5,- \l. Kart leet met iurskast, 3-delige spiegel ale prijs f 990.- donderdag i maart 1974 leidse courant VANO V. en met 270, DEN HAAG Dr. Frantisek Fadrhonc zal na de strijd om het wereldkampioenschap voetbal niet meer als bondscoach bij de KNVB blijven. Na uitvoerige gedachtenwisselingen met dr. Fadrhonc bleek inpassing in de onlangs geformuleerde nieuwe technische structuur niet mogelijk. Op grond van de voorwaarden in het bestaande contract, dat dus na het eindtoernooi voor het wereldkampioenschap afloopt, moet nu worden besloten deze overeenkomst niet te verlengen. Dr. Fadrhonc is per 1 juli 1970 bij de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond in dienst getreden. In 1972 werd het contract met de nu 59-jarige Tsjech verlengd. Onder zijn leiding speelde het Nederlands elftal tot nu toe twintig wedstrijden. Dertien duels werden gewonnen en viermaal werd een gelijkspel behaald. Drie wedstrijden (tegen Oost Duitsland, Joego-Slavië en Oosten rijk) gingen verloren. De doelcijfers waren: 60 voor en 14 te gen. Frantisek Fadrhonc zal na het wereldkampioenschap geen nieuw contract krijgen van de voetbalbond. UEFA wil rugnummers alleen 1-11 PRAAG Het dagelijks be stuur van de Europese voetbal unie heeft tijdens een voorbe reidende vergadering voor het op 22 mei in Edinburgh te hou den congres de aanbeveling gedaan eventuele wedstrijden om de Supercup (tussen de winnaars van UEFA-clubtoer- nooien) te spelen onmiddellijk na afloop van het seizoen. Het wachten tot bijv. januari, zoals dit jaar bij Ajax—AC Milan, vindt men ongewenst. Tijdens de bijeenkomst in Praag is voorts besloten de aan de Eu ropese bekertoernooien deelne mende clubs te sommeren uit sluitend de,nummering van 1 tot en met 11 te gebruiken voor het elftal dat in het veld Als de UEFA zijn zin krijgt staat- zal dit voortaan taboe zijn. BELFAST Roy Stewart, speler van Glentoran Belfast, is in de nacht van dinsdag op woensdag, na de Europa Cupwedstrijd tegen Borussia Mönchengladbach, aan de gevolgen van een hart aanval overleden. Enkele uren na de wedstrijd tegen de Westduitsers (Glentoran verloor met 02) voelde de 27-jarige middenvelder zich onwel en bezweek korte tijd later. Horst Köppel, tijdens de wedstrijd in het toernooi om de Euro pa Cup voor bekerwinnaars (kwartfinales) Stewarts directe te genstander, toonde zich'uitermate geschokt door het overlijden van de Noordier. Köppel: „Het was een aardige jongen, kreeg ik de indruk. Tijdens de wedstrijd heeft hij heel wat afgelopen. Het is ontzettend." Stewart, die een half jaar geleden trouwde, speelde al zeven jaar voor Glentoran. Het vorig seizoen was hij voor zijn club „speler van het jaar". George Eastham, manager van Glento ran, was diep onder de indruk van het verlies: „We verliezen in Roy niet alleen een voetballer, maar ook een fijn mens." ROY STEWART blad tstof (Van onze speciale verslaggever) CATOWICE De avond voor de wedstrijd sijpelden ge ruchten door vanuit hotel Katowice waar de staf en spe lers van Feyenoord verbleven, enige honderden meters verwijderd van hotel Silesia, waar de kleine schare sup porters was ondergebracht. Er zou verschil van mening bestaan tussen een aantal spelers en trainer Wiel Coerver over het opstellen van Henk Wery. Van Hanegem pleitte sterk voor Schoenmaker, zodat er geen wijziging behoet- de te worden aangebrbacht in het team dat al geruime tijd fungeert. Maar Coerver had in de voorliggende dagen f1 een min of meer vaste afspraak gemaakt met Wery die zelf zei: „Coerver vroeg me of ik wilde spelen en ik heb gezegd dat ik het graag zou doen. Ik heb er mijn ploegge noten wel op gewezen dat ze geen wonderen van me moesten verwachten". u egenentwintig minuten na de rust liet Wery zich vervangen door Lex Schoenmaker, die had zitten blauwbekken op het bank je langs het veld. Drie minuten later zette hij Feyenoord op winst tegen de ploeg die door iedereen werd gevreesd, die tot toe in het toernooi om de 'EFAcup alleen maar opvallen de scores had bereikt in thuis wedstrijden en niet zonder for tuin op de valreep zelfs er over want de zeker niet in top- verkerende Engelse scheidsrechter Burns trok tijd bij voor het opzettelijk traine ren wat Feyenoord deed na de voorsprong nog op gelijke hoogte kwam. „Ik ben", zo zei Lex Schoenmaker, „zelden zo blij geweest met een doelpunt" Wellicht ook, hoewel hij het niet met zoveel worden zei, omdat juist in dit toernooi zijn naam op alle telexen in Europa ver schijnt als maker van het enige doelpunt en Schoenmaker, zoals bekend, niet afkerig is van ver andering van werkgever. Die gelijkmaker zat de spelers en Coerver nogal dwars. Ramljak. die met Van Daele een zo sterk centraal verdedigingsduo vormde dat zij ver uitstaken bo ven het gereputeerde tweetal Os- tafinski en Wyrobek van Ruch Chrozow, zei het zoals het voet- Chorzow, zei het zoals hij voet balt: koel, genadeloos, stoïcijns: „Ik ben ontevreden, omdat we de zege in handen hadden. We had den tot dan toe gedaan wat was afgesproken: defensief op de nul spelen". Waarop Van Daele bijviel: „We stonden in de muur en met de vrije trap wisten we niet wat Bula zou doen. Hij had net zo goed zelf kunnen schie ten, maar hij zond de bal naar Maszczyk, die scoorde". Wiel Coerver nam zijn weer uit stekend op dreef zijnde defen sie het doelpunt van Maszczyk niet kwalijk, maar merkte toch op: „Bula is een technicus, een soort Kristensen en die zou ook zelf niet schieten als hij een betere mogelijkheid ziet. Daarop hadden ze dus wel mo gen rekenen". Overigens geen kritiek van Coer ver die zijn vreugde over het resultaat opvallend verkondigde en kwistig pluimen uitdeelde voor zijn spelers van wie Lex Schoenmaker van hem een ..speciale behandeling" kreeg. Coerver: „Ik vind het getuigen van klasse dat Lex zo snel na de wisseling met Wery zichzelf had ingespeeld en op zo fraaie wijze scoorde- Ik weet heel goed hoe moeilijk hij het heeft, maar ik kan er tenslotte ook niets aan doen dat ik dertien spelers heb die nagenoeg gelijkwaardig rijp zelfberaad en in samen spraak met Wer> genomen. Lex Schoenmaker tilde er, zo leek het althans, niet zwaar aan. „Er was afgesproken dat ik er na de rust in zou komen als het met Wery niet goed zou gaan. Maar het ging wel goed". Toch kwam de wisseling omdat Wery, die een zeer acceptabele rentree maakte, op het hobbelige en gladde veld vermoeidheidsver schijnselen toonde en, zoals hij zelf zei, „De spierenbundel rondom mijn genezen liesblessu re ging voelen, omdat die nog niet de oude kracht heeft. Daardoor raakte ik wat ver moeid in dat been. Wenden en strekken ging ook nog wat moeizaam, maar ik geloof dat ik tevreden mag zijn". Dat mocht niet alleen Wery maar heel Feyenoord, dat als een berg had opgezien tegen de Onenigheid in spelersgroep over Henk Wery grote successen die Ruch Chor- zow op eigen terrein had be haald, tegen de hoge scores en het feit dat de ploeg bekend staat om het tempo dat kan worden ontwikkeld en ook kan worden gehandhaafd. Zo begon Ruch ook, met de inten tie Feyenoord te overspelen en snel een voorsprong te nemen. Door de uiterst consequente mandekking die Feyenoord toe paste werd dat voornemen al grotendeels ontkracht. In het verloop van de strijd die geen hoogdravende kwaliteit bezat, bleek dat de tempobeulen uit Chorzow geen andere wapens bezaten. Ruch Chorzow had niet het vermogen het in de eerste fase van de strijd vertragende spel van Feyenoord, met Van Hanegem als de grote animator, te lijf te gaan met een ander concept. Ruch kon niet over schakelen op een andere tak- tiek, maar bleef consequent jachtig spelen, met verre passes naar de aanval om het sterke Rotterdamse middenveld met de Jong als zwakste schakel maar dat werd vrijwel steeds opgevangen omdat Feyenoord weer als een geheel streed en bereid was mindere prestaties te compenseren te kunnen overslaan. Er dreigde, door het zelfverzeker de optreden van de Rotterdam se defensie, in feite geen ge vaar. Feyenoord had al snel de wedstrijd onder controle, nadat enige hachelijke situaties waren geklaard. Beniger kopte eens net naast, Eddy Treytel ver richtte een save toen Herisz een door hem uit een hoekschop weggeslagen bal ineens op de schoen nam en er kon op het laatste moment nog worden in gegrepen toen scheidsrechter Burns een zuiver bu:tenspel ge val van Beniger de Brit was uitgesproken zwak bij het beoordelen van buitenspel niet onderkende. De eerste storm was doorstaan. De gedachte aan Arad, waar Feyenoord eens een razendsnel le Europa Cup-dood stierf, kon worden verbannen. Evenals In Arad was het stadion van Ruch een sober, grauw bouwsel waar bijna 40.000 ge trouwen een staanplaats hadden ingenomen. Evenals in Arad braakten schoor stenen vette rookwolken uit die een bijna misselijk makende stank verspreidden, op de keel sloegen en het deden voorkomen alsof de wedstrijd in de mist werd gespeeld. De entourage van de Roemeense plaats was er, maar Feyenoord hoefde zich niet, als in Arad, superieur te voelen. Waardoor het destijds werd uitgeschakeld. Toch kon Ruch de roep die er van was uit gegaan en die Wiel Coerver nog had versterkt door angstige voorgevoelens te spuien, niet bevestigen. Het bleef bij lange passes en hard lopen. Die snelheid kostte Van Daele ook een gele kaart, toen hij de rappe Herisz finaal blok keerde in een poging hem de doortocht te beletten. Voor het overige werd het bij Ruch steeds meer zichzelf voorbij lo pen. Voetbalintelligentie ontbrak om Feyenoord de wil op te leg gen omdat steeds volgens het zelfde stramien werd gespeeld. Dat verleidde Van Hanegem tot de uitspraak: „Over veertien dagen zitten we in Rotterdam in de halve finale". Wat Ressel, tot aanvalsleider be noemd, betwijfelde. „Juist om dat ze zo snel zijn kan het nog moeilijk worden. Ze hebben niets te verliezen en zullen waarschijnlijk nog harder gaan beuken". Ressel was betrokken bij een van de weinige kansen die Feyen oord kon scheppen. Na een pass van Kristensen stuitte hij echter op doelman Czaja. Ook Wery „bal- en richtinggevoel moeten nog terug komen" en De Jong misten mogelijkheden. Lex Schoenmaker niet. Joop van Daele (midden) speelde een sterke rol in de Rotterdamse verdediging. Hij won de meeste duels van Marx, die hier Harry Vos ontmoet, maar liep toch tegen een gele kaart aan toen hij een tegenstander blokkeerde. Nadat bij Feyenoord Van Hane- de Tsjechische speler van Ruch gem, die in de rust al last had Chorzow, wat excuses aan. van een onwillig spiertje in de dij maar het toch nog probeerde was gewisseld voor Boskamp en bij Ruch Wasilewski was inge vallen voor Beniger, voltooiden de Rotterdammers met Lex „Door de competitiestop zijn we niet in ons normale ritme, maar ik kan niet verhelen dat er door mijn ploeg fouten zijn gemaakt. Ook dat is echter een gevolg van het voetballoze tijdperk". Schoenmaker hun huzarenstuk. Teleurgesteld was hij evenwel Coerver: „en dan te ik nog heb getwijfeld tussen Lex en Dick Schneider. Het stond 0—0 en ik wilde eerst Schneider als extra verdediger inzetten, want met die stand was ik tevreden". De greep naar Schoenmaker was een be tere, zo bleek- Jan Boskamp wipte de bal naar hem toe „ik was van plan zelf door te gaan maar Lex pikte me de bal af" en feilloos schoot Schoen maker raak in de grote hoek die Czaja open had moeten li niet. Ruiterlijk gaf hij toe: „Feyenoord speelt professioneler dan wij. Ik had zo'n resultaat wel verwacht, want tenslotte is Feyenoord nog altijd van Euro pese topklasse". En dat laatste leek toch wel weer verdacht veel op een excuus hoewel nie mand kan zeggen dat Feyen oord het duel met Ruch niet op de juiste manier heeft aange pakt. HERMAN VAN BERGEM ten. Ruch was uitgebblust en af- bS!"'aJJL». Ciala- Baiaer gebluft. Feyenoord kon supe- 0ntafln«kf. Wirobek Drici".* ZJl J Tooien ki- Mastcyk. Gul., Beniger eenmaal bundelden de Polen /wasilewsklV Marx Herisz Ko- hun rencapaciteiten en daaruit (nTl". kwam op de valreep de gelijk- p maker van Mascryk voort. Feyenoord: Treytel: Rlfsbergen, Even een dompertie bij Feyen- v.n D.ele, Ramljak, Vos; Jan oord. da: echter de halve finale De Jong. Van Hanegem riet gloren. (Boskamp); Ressel, Kristensen, Via een toUt droeg Michael Vican, Wery (Schoenmaker). Atletico Madrid won met 2-0 in uitduel Kf - V v W4 awate II tf'SWTfllïwii Ajt I Terwijl doelman Czaja nog vertwijfeld achterom kijkt en ziet hoe de bal in het net verdwijnt juicht Schoenmaker. DEN HAAG Zeer waarschijn lijk zullen de halve finalisten van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen de volgende namen hebben: Atleti co Madrid, Celtic, Ujpest Dozsa en Bayern München. Celtic ver loor een week geleden met 23 van FC Basel en heeft volgende week aan een overwinning van 10 op eigen veld voldoende om de laatste vier te bereiken. Bayern München kan na de 4l van dinsdag niet veel meer ge beuren. Metico Madrid en Ujpest Dozsa verwierven zich gistermiddag rirnte uitzichten op de hnlve fi- •laler. Spanjaarden behaal den in Be'grado voor 50.099 toe schouwers een verrassende zege •an 2—0 on Rode Ster en na men daarmee revanche voor de uitschakeling van Spanje door Joegoslavië voor het toernoni om het wereldkampioenschap. Ujpest Dozsa slaagde er in op het veld van Spartak Trnava de score in evenwicht te houdpn: 1—1. Rode Ster Belgrado heeft tegen Atletico Madrid bijna de gehele wedstrijd het initiatief gehad. De Joegoslaven kregen ook legio kansen, maar vooral Lazarevic toonde zich een meester in het missen van scoringsmogelijkhe- den. De Spanjaarden moesten het vooral van uitvallen hebben. Uit een daarvan wist Jose Luis reeds in de negende m'nuut een treffer te produceren. Luis ont ving een pass van Garate, drib belde langs Do'c'povski en pas seerde doe'man Ogn:en "etrovic (0—1). Rode Ster bleef in de aanvl, maar veder dar een groot aantal hoekschoppen kwam men niet. Halverwege de tweede helft werden Vladimir Petrovic en Lazarevic gewisseld voor Jankovic en Panajotovic. maar deze ingrepen verander den weinig aan he: spelbeeld. In de tachtigste minuut sloeg Ga rate toe bij een Spaanse uitval (02) waardoor de fut er bij Rode Stér helemaal uit was. Do Joegoslaven staan op donderdag 21 maart voor de welhaast on mogelijke taak de nadelige mar ge in Madrid weg te werken. Aanvankelijk Het zag er In Trnava voor 28.000 toeschouwers aanvankelijk zon nig uit voor Spartak. In de tweede minuut reeds schoot ml(Men"r,1der Hru«eckv tegen de kruising. Negen minuten la ter 'orgdc vi h""«nd voor het eerste doelpunt na oen gave pass van Vrradln (1—0). Spar tak Trnava leek oen ruime overwinning tegemoet te gaan. Maar de Hongaarse defensie herstelde zich wonderbaarlijk snel en gaf nauwelijks meer kansen weg. Na do rust ging ook Ujpest met de sterke voorhoede Fckctc-Bene-Fazokas van tijd tot tijd in de aanval. In de zeventigste minuut maakte Varadln hands binnen het straf schopgebied en de Engelse scheidsrechter David Smith wees naar de witte stip. Toth maakte geen fout (11). In de slotfase kwam het doel van de Hongaar Szentmlhalyl onder zware druk te staan, maar ge scoord werd er niet meer. De beste kans ontstond zelfs nog voor Fekete van Ujpest die vier m'n -len voor ti'd tegelijk met rie "Vechlsche doelman Keketi n-a- de bal sprintte. Keketi moc-.t ervoor buiten zijn straf- sch.i bied gaan, maar hij hield Feketl met succes van een doelpunt af.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15