VAKBONDEN ZIEN NOG KANSEN VOOR VREDESTEIN Britse kompels gaan maandag weer de mijn in ACTIE TEGEN HERUITGAVE MEIN KAMPF CeidócSouAO/tii Israël krijgt toch zijn meerderheidskabinet Gemeenschappelijke handdoek onding Honderden ontslagen bij HAL Campings ingedeeld in klassen \ki i: i DONDERDAG 7 MAART 1974 LEIDSE COURANT Na pil meer kans op meisjes LONDEN (UPI) - Vrouwen die de pil gebruiken verho gen daarmee de kans op het krijgen van kinderen van het vrouwelijke ge slacht wanneer zij er weer mee ophouden, aldus het Britse medische tijdschrift The Lancet. Een onderzoek van de we reldgezondheidsorganisa tie (WHO) heeft uitgewezen dat 75,89 procent van 500 ven die de pil hadden gebruikt meisjes ter wereld brachten. Bij moeders die de pil niet gebruikt hebben is dit cijfer 54. wereldkampioen De voormalige zwaargewicht boksen Mohammed AU heeft gisteren in Zuid-Libanon een bezoek ge bracht aan een kamp van Pales tijnse guerrilla's. Zwaar bewaakt werd hij het kamp rondgeleid door Palestijnse lijf wachten. AMSTERDAM Het gebruik van de gemeenschappelijke hand doek en het gemeenschappelijk stukje zeep is hygiënisch onaan vaardbaar op alle plaatsen, waar veel mensen samenkomen, zo luddt de conclusie op grond waarvan gisteren in het RAI-con- grescentrum te Amsterdam een symposium is gehouden over handhygiene. Bij gebruik van een gemeenschappelijk stukje zeep en een ge meenschappelijke handdoek worden de handen eerder besmet dan ontsmet, zegt de werkgroep handhygiéne, waarin zeven bij algemene hygiëne betrokken bedrijven elkaar hebben gevonden. Op grond van dit wetenschappelijk vaststaande feit is in Zwitser land en in een aantal Duitse deelstaten de gemeenschappelijke handdoek en het gemeenschappelijk stukje zeep bij de wet ver boden voor openbare gelegenheden. De werkgroep handhygiëne streeft er naar dit voorbeeld in Nederland navolging te doen vinden. (Van een onzer verslaggevers) en Haag - Volgens de vakbonden bestaan er nog reële mo gelijkheden om de Vredesteinvestiging in Loosduinen die in het kader van de herstructureringsplannen binnen drie jaar zou moeten sluiten, te laten voortbestaan. Men hoopt dat dat ook de conclusie zal worden van de commissie van externe deskundigen, die het herstructureringsplan gaat bestuderen. vakbonden hebben besloten bij het gemeentebestuur te contro leren of er inderdaad planologi sche bezwaren bestaan tegen de vestiging van Vredestein in Loosduinen. sals wij gisteren reeds meldden, bestonden er bij de gemeente aanvankelijk bezwaren tegen de vestiging temidden van de toe komstige woonwijk Men heeft deze bezwaren later laten val len, maar de gemeente zal- als Vredestein inderdaad moet slui ten, nu wel weer proberen de grond in handen te krijgen. Volgens de vakbonden heerst er in het bedrijf een emotionele stemming, omdat van de 550 personeelsleden ongeveer 300 boven de 40 jaar zijn en hun toekomst daardoor somber in- In de Vredesteinvestiging in En schede blijft de onrust even eens, ondanks de stelligste ont kenning van de directie dat het autobandenbedrijf (bijna 1700 werknemers) er slecht voor zou staan en dat inkrimping van het personele noodzakelijk zou zijn. egöa I De voorzitter van de Engelse Nationale Mijnraad, Derek Ezra (links) gn voorzitter Joe Gromley van de Nationale Unie van Mijnwerkers wisselen een gelukkige handdruk nadat overeenstemming is bereikt over nieuwe arbeidsvoorwaarden. (Van onze correspondent Roger Simons) (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Het .conflict in de 'Britse kolenmijnen dat 17 we ken heeft geduurd en de conser vatieve regering van Edward •Heath heeft laten kelderen, is •vrijwel voorbij. De 260.000 mijnwerkers gaan maandag weer aan de slag. Zij hebben 13 weken geweigend over- i uren te maken en 4 weken gestaak.t Sommige kompels zullen een loonsverhoging van 16 pond (100 gulden) in de week krijgen. De nieuwe minister van arbeid, Mi chael Foot, is van oordeel, dat gisteren door de mijnwerkers- bond en de kolenraad een grote dienst bewezen werd aan het land. De bereikte oplossing zal Groot- Brittannië 100 miljoen pond bij na 700 miljoen gulden) kosten. 'Hierbij moeten dan nog de hoge kosten gerekend worden van de driedaagse arbeidsweek, die 'van kracht Is sinds kerstmis en nu ook vrij spoedig tot het ver leden zal behoren. De nadelige •gevolgen van deze arbeidscrisis zullen zich echter nog weken la ten voelen. Vrijdagavond en zaterdagmorgen zullen de plaatselijke afdelingen van de vakvereniging van mijn werkers definitief beslissen over de aanvaarding van het in Lon- den bereikte accoord. Algemeen wordt verwacht, dat hun reactie positief zal zijn. Tij dens de onderhandelingen van gisteren is de mijnwerkersbond er tevens in geslaagd een aantal andere verbeteringen, zoals be tere pensioenen en meer vakan tie, af te dwingen. Zelfs de reis kosten van de mijnwerkers zul len worden vergoed. De Britten beginnen eindelijk te beseffen dat zij hogere prijzen moeten leren te betalen voor produkten en diensten die zij vroeger veel te goedkoop kre gen. Hiermee eindigt een volkomen nutteloze crisis, die Wilsons voorganger Heath gemakkelijk had kunnen voorkomen. De grootste verliezers zijn evenwel winkeliers en kleine industriëlen die Sinds november zware klap pen hebben gekregen. Jevtocsjenko moet in gareel lopen MOSKOU (UPI-Reuter) - Jevgeny Jevtoesjenko, de dichter cfie het Kremlin vorige maand een pro testtelegram zond tegen de uit wijzing van de schrijver Solzje- nitsyn, heeft te horen gekregen dat hij ideologische controverse moet vermijden en verantwoor- delijker moet handelen. Een Russische rechtbank heeft voorts de dissident Viktor Chaustow veroordeeld tot vier jaar werkkamp omdat hij zich aan anti-sowjet aktiviteiten had schuldig gemaakt, zo is in dissi dente kringen in de Russische hoofdstad vernomen. De grote verrassing van het pro ces tegen Chaustow was, zo werd vernomen, het optreden van de geschiedkundige Gavriel Superfin - een vriend en vroege re medewerker van Alexander Solzjenitsyn, als getuige char ge. Zegslieden verklaarden dat Super fin het proces geheel in de war stuurde door in zijn getuigen verklaring alles te herroepen wat hij eerder tegenover de ge heime politie over de dissidente beweging had verklaard. Lubbers geeft meer licht DEN HAAG (ANP) - Minister Lubbers heeft met ingang van gisteren iedere beperking van het verbruik van elektriciteit opgeheven. De maatregel die dateert van 19 december van het vorig jaar, had tot doel het verbruik van elektriciteit voor verlichting van etalages en dergelijke te beper ken. Nadat per 4 februari het lichtre clameverbod reeds verzacht werd, is het nu mogelijk geble ken de maatregel in haar ge heel in te trekken, omdat de vooruitzichten voor de energie voorziening verbeterd zijn, al dus een mededeling van het mi nisterie van Economische Za ken. Lubbers weer onder schot DEN HAAG (ANP) - Het VVD- kamerlid Geurtsen heeft minis ter Van Agt van Justitie schrif telijke vragen gesteld over de «gerechtelijke beslissing om mi- nister Lubbers niet te vervolgen naar aanleiding van het doorrij den na een ongeluk. De minister zou zijn doorgereden ,om de politie te bellen. De heer Geurtsen vreest, dat nu een ie der die na een aanrijding door- "rijdt zich er op zal beroepen op weg te zijn om de politie te bel len. De heer Geurtsen dringt er op aan de beslissing van de rechter nogmaals in overweging te nemen. De Amerikaanse hoogleraar Richard Crocker maakt gebruik van een elfsnarige lier om muziek te spelen die dateert van 1400 jaar geleden. De tekst en muziek werden in 1950 gevonden op een kleitablet, opgegraven in Syrië. In Amsterdam werd gisteren een kraakpand aan een van de grachten ontruimd. Het pand werd bewoond door enige tien tallen jongeren, die er ook een eresh hadden gevestigd. De politie ging tot ontruiming over op verzoek van de eigenaar van het pand, de Britse beleggingsgroep Galliford. Den Haag - Boekhandel Ruward uit Den Haag heeft in het nieuwsblad voor de boekhandel collega's opgeroepen de heruit gave van Hitiers Mein Kampf niet in verkoop te nemen. De Haagse boekhandel beschouwt de heruitgave van Mein Kampf uit 1939 als propaganda voor nazi-ideologie. Opgemerkt wordt, dat verschillen de mensen hebben geweigerd er een voorwoord voor te schrij ven, dat ,,er toe zou moeten die nen deze heruitgave van het smerigste geschrift van deze eeuw met het predikaat ,van historisch belang' te tooien", al dus boekhandel Ruward. Tegen dit soort uitgaven dienen vol gens hem de Nederlandse boek verkopers eensgezind front te maken. Uitgeverij Ridderhof uit Ridder kerk, die de heruitgave voorbe reidt, werpt in een commentaar, eveneens in het nieuwsblad voor de boekhandel, onder meer de vraag op of wie wel of niet vre zen voor een herhaling van het nazisme alsjeblieft mogen trachten antwoord te vinden op de vraag hoe het in godsnaam allemaal mogelijk is geweest. Dat antwoord is mede in Mein Kampf te vinden". De CPN had al eerder geprotes teerd tegen heruitgave. Veto Nixon WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse Senaat is er woensdag niet in geslaagd om het veto dat president Nixon heeft uitgespro ken over de noodwet voor de energievoorziening ongedaan te maken. 58 Senatoren stemden voor de wet en 40 tegen. Om het veto onge daan te maken was een meer derheid van tweederde nodig. ROTTERDAM Als gevolg van de ingrijpende reorganisatie in het rederijbedrijf van de Holland Amerika Lijn in Rotterdam, zul len 377 Europese zeelui worden ontslagen waaronder ongeveer 150 Nederlanders. Bovendien zijn al enkele honder den Aziaten, merendeels Indone siërs, naar huis gestuurd. De ontslagen zeelui werkten op de cruise-schepen „Nieuw Amster dam", „Veendam" en „Volen- dam" en op twee vrachtsche pen. De vakbonden eisen, dat op de nog varende cruiseschepen van de HAL de Aziatische perso neelsleden worden ontslagen en dat hun plaatsen worden ingeno men door Europees personeel. Weer stakingen in Duitsland BREMEN (DPA) - Slechts enige weken na de drie dagen duren de stakingsgolf van overheids dienaren in West-Duitsland heh- ben gisteren wederom duizen den in de strijd om hogere lo nen het werk neergelegd. In het industriegebied rondom Bremen en Bremerhaven ston den in bijna alle bedrijven der metaalverwerkende industrie de machines stil nadat de georga niseerde werknemers voor bijna 94 pet zich voor strijdmaatrege- len uitgesproken hadden. De vakverenigingen eisen voor de omstreeks 53.000 metaalarbei ders 18 pet loonsverhoging. Een voorstel van een bemiddelings commissie om 14 pet te geven, dat de werknemers aanvanke lijk aanvaard hadden, werd door de werkgevers als te hoog van de hand gewezen. Zomer '75 DEN HAAG (ANP) - Waarschijn lijk al met ingang van het zo merseizoen 1975 zullen op vrij willige basis talrijke of mis schien alle kampeerterreinen in ons land voorzien zijn van een teken, waaraan de kampeerder of caravanrijder kan zien welke eisen hij aan een bepaald ter rein kan stellen. Er zal een indeling van de cam pings komen in vijf klassen. Wie wil meedoen aan de classi ficatie krijgt bezoek van een deskundige, die aan de hand van door een werkgroep vastge stelde normen de klasse van het bedrijf vaststelt. In de werk groep hebben de Nederlandse Kampeerraad de ANWB, de ANVV, Recron en het Nationaal Bureau voor Toerisme zitting. Zoeken naar de bekende weg VOOR DE ZOVEELSTE MAAL meldt het kwartaaloverzicht van de NOS een verminderde belangstelling voor radio in Nederland. Voor de zoveelste maal zal de daling bij de programstaven en program maraden in bespreking komen en vermoedelijk zal er dan weer een nieuw onderzoek komen om de achteruitgang van de populariteit en belangstelling voor radio in Nederland te achterhalen. Dat wordt dan o.i. grotendeels het zoeken naar een bekende weg. Een paar oorzaken liggen namelijk voor het grijpen. Ten eerste de slechte programmacoördinatie, waarbij omroepen meer denken aan het zelf verlekkerd zijn op een eigen schema dan aan het belang van de radio-consument; ten tweede het feit dat in de avonduren het serieuze programma gegeven wordt op een zender (FM) welke velen nog steeds niet kunnen ontvangen. Ten derde ook hier last but not least het feit dat de radio In Nederland een communicatie-middel geworden is dat mnar twee hoofdsnaren kent: pop en praten. Van het eerste is nog altijd een flink deel der luisteraars slechts af en toe gediend; van het tweede krijgt langzamerhand ieder radio-luisteraar genoeg. VOORAL OMDAT EEN GROOT DEEL van de gesproken uitzendin gen mèèr weg heeft van een preekstoel voor diverse doeleinden (po litiek, sociaal-kritisch, maatschappelijk, ethisch in allerlei toonaar den) dan van een prettig medium voor vorming en ïnstruc.ie, voor verrijking en ontspanning. Wie het verklaarbaar vindt dat de kerken steeds meer leeglopen, be hoeft zich ook niet erover te verwonderen dat er minder inaar de Nederlandse radio geluisterd wordt. De bewondering in het buiten land voor ons bestel wordt - wat de praktijk betreft dan steeds meer een theoretische zo niet fictieve zaak. Hilversum ral het - hoe weiniE enthousiast de ruilen daarover ooh rijn - lansramerhand toch maar met een duidelijker renderpral,le ring moeten proberen; ol de codrdtnatie strenger dienen aan te pak- ken. Weeroverzicht 2°rmig opkiarngon ^g'bewOung itlS 14*»- 1» temperaturen ww warmtefront tt kou-front windrichting mo luchtcki* in miilibaren H hoge-drukgebied L lage-dnAgetned =r» vcrptaatsogsrichting DE BILT Boven de Oeral ligt WEERRAPPORTEN het centrum van een krachtig en omvangrijk hogedrukgebied. In grote delen van Rusland als ,lB* ook in Finland houdt het een mtot a J stabiel weertype in stand waar- Deeiea bij het 's nachts tot matige of Lelde strenge vorst komt. Vla Zuid- Zweden heeft dit hogedrukge- Lucht. Rtd. bied gisteren een uitbreiding on- ^'n.le dergaan in de richting van ons z^-Llmburg land. Daarbij kwam later op de Aberdeen dag een zwakke oostelijke stro- ming boven onze omgeving tot Berlijn stand. In deze stroming werden Bordeaux vandaag wolkenvelden, afkom- Frankfort stlg uit Duitsland, naar ons land rjentva gevoerd. Deze aanvoer houdt Me^uinkl^, morgen aan. Er moet dan ook Kopenhagen op veel bewolking worden gere- LU»abon kend. De middag.emperaluren ^'5^° zullen niet boven de 4 A 5 gra- Luxemburg den uitkomen. De neerslagkan- Mnfrld sen blijven uiterst klein. Maliorca MUnchen Vooruitzichten voor zaterdag: Nico Droog weer met opklaringen. In g*io de nacht plaatselijk vorst. Rome Vooruitzichten in cijfers: Aantal ffóckholm uren zon: 3 of meer min. temp. Wenen uren som 3 of meer Min. temp.: omstreeks 0 gr. Max. temp.: utanboel droge periode van 12 uur 95 l-ns Pnlmae pet.; kans op een geheel droog etmaal 90 pet. funis York goh, bcw. I. bcw. Compromis verwacht in conflict Anoveros MADRID (KNA) Volgens het Madrileense blad Ya, dat nauwe betrekkingen onderhoudt met het Spaanse episcopaat is er een compromis in zicht tussen kerk en staat in Spanje in de kwestie rondom de bisschop van Bilbao, mgr. Anoveros. Dat zou het resultaat worden van gesprekken tussen de Spaanse pr.maat, kardinaal Gonzalez Martin, generaal Franco en pre- mier Carlos Afias. Men gelooft, SSSjvSi dat de Spaanse regering haar standpunt zal herzien, mede als ÉÊmfHÊÊk gevolg van gesprekken met de President Nixon veegt zijn gezicht aj tijdens de persconferentie van nuntius en andere Vaticaanse gisteravond. autoriteiten. Het Vaticaan zou volledig achter da bisschop myjurj n ri-|i-t|:[|-j[p|i--- -igrpr JERUZALEM (AFP-AP) - Me vrouw Golda Meir is er toch in geslaagd een meerderheids kabinet te vormen, omdat de nationale religieuze partij te elfder ure zich bereid verklearde aan de coalitie deel te nemen. Het kabinet beschikt door de toe treding van de nationale reli gieuze partij met haar fractie van 10 leden nu over een meer derheid van 68 zetels in het 120 zetels tellende parlement. De NRP die verklaarde tot haar besluit tot deelneming te zijn gekomen „wegens de ernst van de toestand", krijgt vier porte feuilles, een meer dan mevrouw Meir al voor haar had gereser veerd. De NRP had tot dusver gewei gerd aan de nieuwe regering deel te nemen wegens een con flict over d? vraag „wie Is jood0" Het daceHks bestuur van de partij bas'oot echter gis teravond met 30 tegen 17 stem men, bij vier onthoudingen toch mee te doen. De dag tevoren hadden ook de ministers toestand die aan het Syrische front zou bestaan. De portefeu'- les die de 75-jarige mevrouw Meir voor de NRP had gereser veerd. zijn die van binnenlandse zaken, sociale zaken en religieu ze zaken. Dar komt nog een mi nister zonder portefeuille bij. Op enkele kleine wijzigingen na is het kabinet hetzelfde als de vorige coalitieregering. Republikeinse in Californië SANTA BARBARE (Reuter) - D4 repub! kelnse partij in de V.S, heeft ondanks dc Watergate* schandalen een verkiezingsoven winning geboekt. De 47-Jarig« Robert Lagomarsino, die al 11 jaar staatssenator is. kreeg 51 procent van de stemmen, defensie en verkeer, resp. Mosje I Tijdens de campagne had hij bc Dajan en Sjimon Peres, een i weerd dat dc Watergatc-kwestii zelfde besluit genomen, even-) voor plaatselijke aangelegenhe met het oog op de ernstige den van geen belang is.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13