MEIR EN DAJAN r~ BLIJVEN Kapers VC-10 vonden wapens onder stoel Gasvondst in de Noordzee GROTE PROBLEMEN ACHTERBLIJVENDE VREDESTEINERS Anderhalf jaar voor aanslag op verpleegsters in Noordwijk PRECIES VOLGENS AFSPRAAK -J Leidenaar Joop S. hoort jaar eisen Verkenning REUZENHOND SERIE BEROVINGEN EN VERKRACHTING Gift voor jeugd en bejaarden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19754 WOENSDAG 6 MAART 1974 RUSTIG WEER TV-SELECTIE Ned. I: 16.55 uur Ruch—Feyenoord 20.31 uur When Johnny comes marching home, spel; 21.20 uur Panoramiek; 21.45 uur Studio Sport met samenvatting Feyen oord. Ned. II; 19.05 uur Dier en vriend; 19.30 uur Hillbillies; 21.15 uur Laat ons leven, documentaire over Israël. Vrij veel bewolking met in het oosten van het land plaatselijk neerslag. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig wind. Min. temp. om het vriespunt. Max. morgen circa 4 graden. Morgen zon: 7.1418.30. Maan: 17.46—6.20. ln de dierentuin van Taronga zijn twee inguana's (leguaanachtige reptielen) uit het ei gekropen. De eieren waren uitgebroed in een kunstmoeder. Op vaders hoofd ge zeten verkennen de borelingen de wereld. De Vredesteinvestiging in Loosduinen. Den Haag Goodrich-Europa heeft aan het verzoek van de vakbonden voldaan om een commissie van externe deskun digen te benomen, die zich zal buigen over het gisteren bekend gemaakte herstructure ringsplan voor de Vredestein- vestigingen, dat onder meer in houdt de sluiting binnen 3 jaar van de vestigingen in Loosduinen en Goor. Tijdens de besprekingen met de vakbonden gistermiddag is er evenwel niet gesproken in hoeverre het advies van de commissie bindend zal zijn. In siders verwachten overigens niet, dat er iets aan de plan nen zal worden veranderd. Vakbondsbestuurders kon men gisteren officieus horen vertel len, dat zij nog meer ontslagen verwachten dan thans zijn aangekondigd. De heer J. Barentsz, lid van de raad van bestuur van Good rich, verklaarde overigens, dat geen ontslagvergunn.ngen zullen worden aangevraagd. ,.Wij hopen dat de overblijven de personeelsleden in Goor en Loo^duinen zoveel mogelijk zullen overgaan naar de ande re vestigingsplaatsen. Hierbij is de mobiliteitswil van de mensen een groot probleem," aldus de heer Barentsz. Het Gewestelijk Arbeidsbureau voorziet voor achterblijvende personeelsleden van Vredestein grote problemen. Er zijn in Den Haag en wijde omgeving geen rubberverwerkende be drijven. JERUZALEM (AP) Przmier Meir en minister van defensie Dajan van Israël zijn teruggekomen op hun besluiten niet meer aan een regering deel te nemen. Mevrouw Meir, zou vandaag president Kat- zir van haar besluit op de hoogte brengen. De premier en generaal Dajan waren over het aanblijven van de laatstgenoemde gisteravond eens geworden tijdens een haastig bij *"N elkaar geroepen, geheime zitting van het demissionaire kabinet. 'w* Bij dit onderhoud was de chef-staf luitenant-generaal Eleazar aanwe zig, die inderhaast per helikopter kwam opdagen. Met het nieuwe besluit van mevrouw Meir en generaal Dajan is een eind gekomen aan een politieke crisis die 65 dagen heeft geduurd en die van ernsi was zoals het land het nog nooit had gekend. Na afloop van het kabinetsoverleg zei Dajan niet wat hem had doen besluiten aan te blijven. Over mevrouw Meir zei hij dat hij deze be schouwde als ,,de beste figuur" in het land en van het joodse volk om minister-president te zijn. Hij was evenwel tegen een minderheidsregering zoals de premier die zou willen samenstellen, en nodigde de rechtse likoed-beweging dringend uit aan hst nieuwe kabinet deel te nemen MOSJE DAJAN Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De twee kapers van het Britse lijn- vliegtuig, dat zondag op Schiphol gedwongen werd te landen, hebben hun wapens volgens afspraak aangetroffen onder een stoel van het vliegtuig bij de start van het Libanese vliegveld Beiroet. Een Arabier, die hen steeds had vergezeld bij hun opleiding in verschillende Arabische vluchte lingenkampen en die de hele organisatie bok heeft geregeld, had hun gezegd, dat ze na het in stappen in Beiroet op twee bepaalde stoelen moesten gaan zitten. De nummers van die stoelen stonden ook vermeld op hun inst2pkaart: een aan het raam, en een aan het gangpad. Onder de stoel tussen deze twee plaatsen in vonden ze na de start inderdaad de beloofde wapens: twee ge laden pistolen, twee handgranaten, twee ontste kers en een langzaam werkende lont. De leider van de twee kapers, de 21-jarige Sami Houssin Tamimi, die zich bij zijn arrestatie op Schiphol aanvankelijk Abu Sahid noemde, heeft dit verklaard tijdens de verhoren, die gisteravond zijn afgesloten. Vóór de beide kapers in Beiroet aan boord gingen zijn ze zowel gefouilleerd als met electronische apparatuur gecontroleerd. Omdat ze geen wapens bij zich hadden is daarbij uiteraard niets gevon den, zo heeft majoor E.E. Gerritsen, comman dant van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspoli tie op Schiphol vandaag op een persconferentie verklaard. Volgens het plan van de mysterieuze in Beiroet achtergebleven organisator van de kaping, zou de overmeestering van het vliegtuig tijdens de clucht m kwart over drie plaats vinden. De baar dige leider van de twee kapers, die zegt groente verkoper in Hebron te zijn, heeft tijdens zijn ver hoor meegedeeld, de overval te hebben uitgesteld tot tien voor vier, omdat er om kwart over drie ,,net eten geserveerd werd". Hoe de bemanning moest worden overmeesterd heeft hij met zijn 23-jarige medekaper, die inmid dels als zijn ware naam Adnan Achmad Nurl heeft opgegeven, geoefend in een vluchtelingen kamp in Syrië. Het is echt de bedoeling van de kapers geweest dat het vliegtuig op Schiphol door explosies vol ledig zou worden verwoest. Dat is niet gebeurd, doordat een van de vier springladingen die de kapers in het vliegtuig hadden geplaatst, niet is ontploft. Deze springlading was bij een van de brandstoftanks geplaatst. De kapers worden morgen voorgeleid bij de offi cier van justitie van Haarlem, mr. J. Bredius, die vermoedelijk een gerechtelijk vooronder roek zal instellen. NOORDWIJK/DEN HAAG - De officier van justitie bij de Haag se rechtbank heeft gisteren een jaar en zes maanden gevange nisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring geëist tegen de 21-Jarlge Noordwijkse lasser Paul van V., die op 3 october vorig jaar in een flat aan de Clusiusstraat bij een poging tot inbraak een flat bewoonster ernstig had mishan deld. Verdachte had haar met een zelf gemaakte boksbeugel zo hard op het hoofd geslagen dat de vrouw ernstig hersenletsel op liep, waarvan de gevolgen nooit geheel zullen verdwijnen. De officier, mr. R. J. Beer, achtte poging tot diefstal met geweld pleging bewezen. Paul van V. kon voor de rechtbank geen verklaring geven, waarom hij bij de flat had ingebroken. Geldgebrek had hij niet. Bij de inbraak liep hij tussen de bedden van de twee flatbewoon sters door en stootte daarbij te gen een van hen aan. Toen de vrouw wakker werd en over eind kwam, sloeg Van V. met zijn boksbeugel toe „om herken ning te voorkomen". Ook de tweede flatbewoonster had hij met de bolksbeugel mishan deld toen die op het gegil van de ander was wakker geworden. De boksbeugel droeg Paul van V. altijd bij zich, omdat, zo liet verdediger mr. J. Duynstee we ten, „hij bang was voor een af rekening vun een groep- jonge lui." Thuis werd bij Paul van V. een heel wapenarsenaal gevonden: twee luchtdrukpistolen, een groot mes, een alarmpistool en een bijl. Volgens mr. Duynstee is de jeug dige Noordwijker in paniek ge raakt en heeft hij het overzicht over de situatie verloren. Hij vond een straf van anderhalf jaar en voorwaardelijke tbr, veel te hoog. De rechtbank doet op dinsdag 19 maart uitspraak. ■■lIlliillililMlIlllllllllllB^^ I Andere beheerder Stadsgehoorzaal LEIDEN - De Stadsgehoorzaal krijgt een andere beheerder. B. en W zullen het kontract met de huidige exploitant, de heer Mili- kan, niet verlengen. Het kon- trakt loopt per 1 oktober 1974 af. Het is niet mogelijk gebleken om voor de raadszitting van maan- dag a.s. een afgerond voorstel aan de raad voor te leggen. Dat zal pas op 22 april gebeuren. Op 11 maart zal de raad alleen haar fiat moeten geven aan het plan van b en w de huidige overeenkomst met Milikan te beëindigen. DEN HAAG (ANP) Petroland BV. een Nederlandse dochtermaa' schappij van de Franse groep Eif-Erap, heeft gas aangetroffen tij dens de boring L 7-5 in het Nederlandse deel van het continentale plat. De vondst ligt plm. 100 km ten noordwesten van Texel. Er zul len nog proeven worden uitgevoerd om na te gaan of een exploita bel gasvoorkomen is aangetroffen. Het betreft een structuur gelegen op ongeveer 12 km ten zuidwesten van een gasvoorkomen dat via de boring L 7-2 in april 1973 werd gevonden en op 7 km ten westen van een ander gasvoorkomen aan getoond in juni 1973. VOEDSEL Gisteren is in de Amerikaanse stad West-Oak land voor de derde keer een voedselkonvooi van Hearst, wiens ontvoerde dochter nog spoorloos is, uit gereden en heeft levensmiddelen pakketten uitge deeld aan armen. De assistente van een dierenarts in Birmingham had veel moeite om deze 50 kilo zware schapendoes op de onderzoektafel te krijgen. Het dier moest gekeurd worden ter gelegenheid van een hondententoonstelling die in Birmingham wordt gehouden. Merijntje tv-topper HILVERSUM De VARA- tv-serie Merijntje Gijzen ontwikkelt zich tot het meest bekeken tv-program- ma met 7 miljoen kijkers, die het waarderingscijfer 8 geven. Dat is meer dan Wim Kan met 6.5 miljoen kijkers, waardering bijna 9 en iets minder dan Mies Bouwman met 7.5 en 8. Prijs der Ned. Letteren voor Marnix Gij sen DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM en de Belgi sche minister van Nederlandse Cultuur, J. Chabert, hebben de Prijs der Nederlandse Letteren 1974 toegekend aan de Vlaamse schrijver Marnix Gijsen, voor zijn letterkundige werk. De prijs zal begin oktober uitge reikt worden op de 24ste Alge mene Conferentie der Neder lands- Letteren in Utrecht. Dc in 1956 ingestelde driejaarlijk- „Hls f 11 non LEIDEN Twaalf maanden ge vangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk, en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag geëist tegen de 20-jarige Joop S. uit Lelden wegens een lange reeks afpersingen en een poging tot verkrachting. Tussen juli en december vorig jaar maakte Joop zich schuldig aan een twintigtal berovingen van eenzame voorbijgangers, die werden bedreigd en in som mige gevallen mishandeld. De meeste gevallen deden zich voor in Leiden en omgeving. Joop was daarbij meestal samen met zijn 19-jarige broer Jan. tegen wie de officier van justlti* tien maanden waarvan twee voor waardelijk eiste, en met hun 24-jarige vriend Leo M. uit Lei den, die zeven maanden waar van twee voorwaardelijk tegen zich hoorde eisen. Na behandeling van het ernstigste delict uit de reeks, zei de presi dent van de strafkamer, mr. C. Stolk: „Ik zit nu dertig jaar bij de rechterlijke macht, maar zoiets heb ik nog rooit meege maakt". Het ging over een voorval in de nacht van 12 op 13 oktober op de rijksweg Am sterdam—Rotterdam bij Leiden. De drie jongens waren naar een benz:nestation langs de rijksweg gereden om in te breken en geld weg te halen. Toen zij daarmee bezig waren stopte een auto bij de zelfbedieningspomp om te tanken. In de auto zaten een man en een 22-jarig meisje. Zij werden tot twee maal toe aangevallen en beroofd. Joop S. probeerde het meisje daarna te verkrachten. Later word nog een andere au tomobilist mishandeld roofd. tal altijd na in een café een sloot drank te hebben verwerkt, op roof uitging. Hij wilde Joop, gezien diens leeftijd en goede voornemens om van de drank af te raken, nog e>on kans geven door een niet te hoge straf te ei sen. Do rechtbank zal dinsdag 19 maart uitspraak doen. De officier van justitie, ir. R. J. Bij opening bank NOOTDORP Met het „verzilve ren" van een cheque van dui zend gulden via de buizenpost heelt gistermiddag burgemees ter mr. F. Winkel van Nootdorp de geheel verbouwde Rabobank in zijn gemeente in gebruik ge- Het geld, dat geschonken werd door de bank, was bestemd voor de organisaties voor do jeugd en de bejaarden van Nootdorp. Voor de openingshan deling in de nieuwe bank werd verricht kwamen tal van geno- d gden in „Het Witte Paard" bijeen om naar een aantal toe spraken te luisteren. Behalvo door de burgemeester werd daar gesproken door voorzitter P. Q. van Dijk, de heer J. Wil schut, va de Centrale Coöpera tieve Ra'ffeisen-Boerenleenbank W A. TE Utrecht, directeur P. J. Mooijman, architect A. Fokke van Duyn en aannemer J. H.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1