Met Claus' „Interieur" betreedt „Litteris Sacrum" nieuwe paden Bach-humor vertolkt door toon kunstkoor in wereldlijke cantate Echt cabaret met Ted kunst Wat u moet weten OOK L IJ DENSMEDITATIES VASTENCONFERENTIES So-Ya-Boontje zorgt voor nieuwe verwikkelingen rond 'Pietje Prik' rTTTrr- ;ÏT" 'v WI mm PAGINA 5 ZATERDAG 2 MAART 1974 LEIDSE CCURANT LEIDEN - De Koninklijke To neelvereniging Litteris Sacrum verkeert in grote spanning. De afgelopen twee jaar hebben een artistieke rustpauze gevormd, die werd opgevuid met een aan tal meer en minder leuke blij spel-uitvoeringen. Een roem rucht verleden legt echter ver plichtingen op en toen ook van buitenaf lichte aandrang werd uitgeoefend om de blijspelpaden weer even te verlaten, werd bij Litteris de knoop rigoureus doorgehakt en besloot men tot een voorstelling, die in grote mate zou afwijken van wat men van hen gewend was. Om te beginnen mag de keuze van het stuk revolutionair wor den genoemd. „Interieur" van Hugo Claus behoort weliswaar niet tot het modern-experimen tele genre, maar de thematiek is voor het Leidse amateurto neel bepaald ongewoon. Boven dien besloot men om voor het eerst in de geschiedenis van Lit teris met een beroepsregisseur in zee te gaan (Coen Pronk) en worden de openbare voorstellin gen niet gegeven in het Rijn lands Lyceum (daar vinden wel a.s. maandag en dinsdag twee schoolvoorstellingen plaats), maar in het LAK-theater, wat op zich ook al een noviteit is. „Interieur" is door Claus geba seerd op zijn in 1963 verschenen roman „Omtrent Deedee". Een volkomen in de tradities van hei geloof vastgeroeste familie komt eens per jaar bij elkaar om de nagedachtenis aan „Mama" te eren. Dit gebeurt in' de pastorie van een onopvallend Vlaams dorpje waar Natalie, de oudste van de broers en zus ters, huishoudster is en waar hun moeder haar laatste levens jaren gesleten heeft. Vrij spoedig wordt echter al dui delijk dat de sleur het heeft ge wonnen van de sfeer «u dat deze jaarlijkse samenkomsten geen overweldigend succes meer zijn. Niet alleen weten de „gasten" maar moeilijk raad met de aanwezigheid van de pastoor, met wie zij één dag op voet jvan gelijkheid mogen om- De familie rond de tafel van Deedee. gaan en die bij die gelegenheid aangesproken wordt met de bij naam Deedee, maar bovendien blijken allen op een bepaalde manier in het leven mislukt te zijn. Dit faillissement van de kleinbur gerlijke moraal is door Claus getekend met alle hulpmiddelen die hij hiervoor bij elkaar kon brengen, en men zou hem zelfs kunnen verwijten dat hij door ieder van zijn personages een eigen tragedie te geven de hoofdlijnen van het stuk enigs zins heeft verduisterd. Meer dan eens wordt de aandacht afgeleid van de drie hoofdfiguren: de jonge Claude, die door zijn ho mofiele geaardheid de schand vlek van de familie is gewor den, de oude vrijster Natalie voor wie Deedee ongeveer een halve godheid is en die daar door langzaam maar zeker aan een totale desillusie ten prooi moet .vallen, en tot slot de pas toor zelf, die door Claude ont maskerd wordt als een laffe, niets-zijnde schaduwfiguur. Dat dit er toch bij een voorstel ling volledig uit kan komen is te danken aan de uitermate ge comprimeerde opbouw en het geweldig sterke taalgebruik van Claus. Of Litteris deze zware opgave tot een goed einde kan brengen zal vrijdag 8 en zater dag 9 maart in het LAK-theater bewezen moeten worden. Regis seur en spelers zijn vol goede hoop. De repetitie die ik afgelo pen woensdagavond mocht mee maken beloofde in ieder geval veel goeds. Paul Korenhof In het atelier van Rien van der Nat wordt tot 23 maart een tentoonstelling van schilderijen, penteke ningen en keramiek ge houden. Exposanten zijn Henny van Zunderen, Ma- thisse en Ramanandra. Het atelier staat aan het Jaagpad IA in Leider dorp. De tentoonstelling is di. t/m vrijdag geopend van 9.30-11.30 uur zo en zo van 13.00-16.00 uur. Voor afspraken om de ex positie op andere uren te Exposities bezoeken: 01710-93035. In kunstzaal „Heuff" wordt volgende week za terdag een tentoonstelling geopend van schilderijen, tekeningen en potterie. Exposanten zijn Oxydius opening vertellen over zijn reis naar Turkije en Perzië. De tentoonstelling duurt tot 1 april en is te bezichtingen van ma. tot en met za. van 10.00-17.00 uur en bovendien op dins dagavonden van 20.00- 22.00 uur. Voor afspraken op zondag: tel. 01751-2185. g In Art Gallery Gerard aan de Rijksstraatweg 358 in Wassenaar wordt vol gende week zaterdag een voorjaarstentoonstelling geopend. In de Gallery hangn o.a. werken van Gabriel, Maris, Mesdag, Weissenbruch, Knip, Wes terbeek, Kuypers, Stutter- heim. De tentoonstelling omvat landschapsschilde rijen en stillevens en aquarellen. De werken zijn te bezichtingen tot 1 april dag. van 11.00-16.30 uur, zo. van 13.00-16.30 uur, 's maandags geslo ten. LEIDEN De Stichting Leid se Jeugd Actie (LJA) gaat verhuizen van het Stadhuis naar de voormalige zee vaartschool. Dat gebeurt in de week van 4 t/m 8 maart. Vanaf 11 maart is het officie- Ie adres: Hoofdgebouw (le verdieping, links) van de voormalige Zeevaartschool, Noordeinde 2—2A, tel. 30249—40020. LEIDEN Morgen verzorgt de jongerengroep The Lord's in de kerk van de paters Dolks een eucharistieviering Montfortanen aan de Haag uur. Thema: Laten wij ons sche Schouw. Aanvang 11.30 (ver)leiden? LISSE Op 12 maart komt Muziekvereniging K.E..V voor de R. .K Bejaardenbond een concert geven In het Trefpunt en op 26 maart zal de prijsuitreiking plaats vin den van de klaverjaskompe- titie. Op 28 maart wordt een dagtocht gemaakt. Op het programma staan: een be zoek aan de bloemenveiling in Aalsmeer en een autotocht naar het Gooi. LEIDEN In galerie v.d. Vlist, Botermarkt 3, wordt van 1 maart - 7 april een tentoonstelling gehouden van schilderijen van Ellis Ter- tooien en gouaches van Kees Hak. De galerie is geopend van dinsdag t/m zaterdag van 10—17 uur. Donderdag 21 uur. ROELOFARENDSVEEN De jeugdsociëteit Our House houdt morgen een sjoelwed strijd om 2.30 uur en 'a avonds om 20.00 uur is er een optreden van Folkzan- gers Rob Lewis en Peter Groenevelt. LEIDEN Zaterdag 9 maart presenteert Ted de Braak samen met Sylvia Alberts in het Rijnlands Lyceum een kleinkunstprogramma onder de titel „Tête k Ted 3". Daarbij heeft zich ten aanzien van zijn vorige programma's een duidelijke verschuiving voorgedaan. Onder invloed van het Farce Majeure-programma met zijn bekende satirische aanpak is Ted de Braak een beetje teruggekomen van zijn „lolbroekerij" en is hij het meer gaan zoeken in de rich ting van het echte cabaret. Behalve door zijn eigen teksten en im provisaties weet hij zich hierbij gesteund door bijdragen van Jan Fillekers en Alexander Pola. Sylvia Alberts, die samen net Ted de Braak optreedt, komt uit een muzikantenfamilie en staat sinds 1968 (haar debuut bij „Shaffy Chantate") bijna onafgebroken op de planken (o.a. in „Tekstpiere ment" en „En nu naar bed"). De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door Theo Roosen (piano), John Tadixz (slagwerk), Eddy de Wind (gitaar) en George Woltz (basgitaar). Een goede voorbereiding op het Paasfeest vindt U in het bijwonen van de door RECTOR Drs. A. VREEBURG te houden Leiden: Zondag 's-avonds te 19.— uur in de Kerk van de H. Lodewijk, Steenschuur 19. Deze meditaties worden omlijst met Gregoriaan se zang en solistische medewerking. Noordwijk Dinsdag 's-avonds te 19.— uur in de Kerk van aan Zee: Maria ter Zee, Nieuwe Zeeweg 75. Deze meditaties worden besloten xpet een kort Lof. Oude Zaterdag 's-avands tijdens de avondmis van Wetering: 19.— uur in de Kerk van de H. Jacobus de Meerdere. Den Haag: Zondag 's-middags te 16.— uur In de Kerk van het Onbevlekt Hart van Maria (Marlot). Deze meditaties worden gevolgd door een half uur aanbidding. te houden te Llsse: Woensdag 's-avonds tijdens de avondmis van 19.— uur in de Kerk van de H. H. Engelbewaar ders, Heereweg 459. De koerier van het verre keizerrijk brengt de blijde boodschap voor hef kleermakertje. LEIDEN - Zondagmiddag, 2.30 uur in het Rijnlands Lyceum een nieuw avontuur van Pietje Prik, getiteld: „Pietje Prik en So-Ya-Boontje". De prinses van het Groot Keizerlijk Rijk Appelsinië, So-Ya-Boontje, komt b j ons kleermaKertje een mantel bestellen. De brief waarin dit belangrijke bezoek wordt aangekondigd, ziet er zo gewichtig uit dat Sjakie Stempel, de directeur van het postkantoor hem zelf komt brengen (en hij hoopt natuurlijk dat hij mag horen wat erin staat). Buurvrouw Betje krijgt natuurlijk meteen een aanval van schoon maakwoede. Welke verwikkelingen hierop volgen, zal blijken tijdens ae voorstelling die Marmouzet morgenmiddag van dit stuk geeft. LEIDEN - Het Toonkunstkoor afd. Leiden brengt op woens dag 13 maart in de Zuiderkerk een Bach-programma, met een gedeeltelijke Hohe Messe (tot en met het Sanctus), en de wereldlijke cantate nr. 205, "Der zufrieden gestellte Aeolus". Medewerking verlenen Christine Harvey (so praan), Sylvia Schlliter (alt), Roland Bufkens (tenor), Henk Smit (bas), Tijn van Eyk (orgel en cembalo), leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Gerard Akkerhuis. Naast de twee honderd cantates, schreef Bach nog dertien wereldlijke cantates, waarvan "der Zufrieden gestellte Aeolus" in 1725 gecomponeerd werd op een tekst van Pi- cander. Bach verbleef toen in Leipzig, waar hij Cantor was aan de Thomas-Schule. Genoemde cantate was een opdracht in verband met de feestelijkheden rond de naamdag van dr. August Friedrich Müller, doctor in de filosofie aan de universiteit in Leipzig. Picander ont leende zijn tekst aan de mythologie, waarin hij de god die de winden beheerst, Aeolus, een hoofdrol liet spelen. Deze Aeolus besloot, toen de zomer ten einde liep, de win den, die hij gevangen hield, vrij te laten en hij genoot al bij voorbaat van hun ongebreidelde capriolen die zich over de wereld zouden uitstorten. Zephyrus, god van de westenwind, Phomons, gotfin van tuin en ooft, en Pallas Athene, de listige maar ook dappere hemelgodin, spelen hun rol mee in dit, wat Bach noemde: "Dramma per mu- sica". Ondanks de smeekbeden van Pomona aan Aeolus om de stormen, die de oogst zouden verwoesten, in te to men, blijft deze doof. Pallas Athene doet het slimmer. Zij wijst op het feest, dat de muzen op de berg Helicon voor bereiden ter gelegenheid van de naamdag van Herrn dr. August Friedrich Iviülier, en dat Aeoius met zijn planne tjes in de soep laat draaien. Voor dit sterke argument gaat Aeolus door de knieën en hij besluit de stormen nog even thuis te houden en de paar die reeds aan het darte- 111SII1 Jen waren, terug te roepen. Het feest kan nu doorgaan en het koor zing aan het slot een jubelend "Vivat August". Bach schrijft een vrij groot orkest voor met 3 troppetten, pauken, 2 hoorn, 2 fluiten, 2 hobo's en strijkorkest. Na een wervelende orkestrale inleiding van het "Chor der Winde" tekent het koor het beeld van de alles verwoesten de stormen, die straks hun gang kunnen gaan. In het tweede en derde deel doet Aeolus ondersteund door een machtig orkest, er nog een schepje bovenop en vertelt en passant dat hij zich verkneutert bij de gedachte dat er straks geen steen op elkaar blijft, dat zelfs de rotsen niet zeker zullen zijn van hun voortbestaan en de daken zullen kraken. Na een recitatief en aria van Zephyrus, een afscheidslied, kondigt Aeolus de komst aan van Pomona en Pallas, die beiden Aeolus komen overreden het kalm aan te doen. Een geestig duet volgt tussen Pallas en Aeolus, waarin Pallas over "Mein Müller, mein August, der Pierlnnen Freud' und Lust, und mein geliebter Sohn erlebet die vergnügten Zeiten, da ihm die Ewigkeit sein weiser Name prophezeit. "Aeolus, die met het verhaal zeer heeft meegeleefd, besluit dan met "Wohlan! ich lasse mich be- zwingen, euer Wunsch soil euch gelingen." Na zijn lange aria, waarin hij zijn bevelen geeft, volgen nog een vreug devol terzet van Pallas, Pomona en Zephyrus, en een duet met Pomona en Zephyrus, waarin Herr dr. August nog eens op een dolle manier in de hoogte wordt gestoken. Het koor jubelt in het slotdeel "Vivat August", waarmee de naam van de hooggeleerde heer voorde eeuwigheid, dank zij Picander, Bach en Aeolus bewaard is gebleven. In deze cantate leert men de andere zijde van de grote com ponist kennen, de man die gezegend was met een rijk ge voel voor humor. B. Rijnders Gerard Akkerhuis dirigeert „Der zufrieden gestellte Aeolus" van Bach.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5