£eidócSomont DEN HAAG VERTJEST 8300 AMBTENAREN HEATH GEEFT T NOG NIET OP ar 3500 winkels minder in '73 Brand in kazerne DRIE KVP-ERS MET TERUG IN LEIDSE RAAD v.d.wiel H. Vink voert lijst CHU aan Regering legt kritiek naast zich neer v.d.wiel Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.VLeiden - Directeur-hoofdrec teur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H P M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen-, per week ƒ2,37; kwartaal ƒ30,66 ;Jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. 65e JAARGANG No. 19751 ZATERDAG 2 MAART 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ZATERDAG Ned. I: 19.05 uur Coronation Street; 20.21 uur Kaviaar of spaghetti, klucht; 22.40 uur Man over de vloer. Ned. II: 19.05 uur Voor een brief kaart; 21.10 uur Brandpunt; 22.00 uur Cornelis Vreeswijk. ZONDAG Ned. I: 15.17 uur Programma met de muis; 19.05 uur Op weg naar concertpodium; 20.05 uur On sterfelijke melodie met Chopin. Ned. II: 19.00 uur Woestewolf; 20.45 uur Bellevue met Alfrink- Overwegend droog en van het westen uit enkele opklaringen. Meest matige wind. draaiend naar richtingen tussen noord en west. Max.temperaturen circa 5 graden. Morgen zon op 07.23, zon onder 18.22. Scheveningen hoogwater 09.20 en 22.23, laagwater 04.48 en 17.44. Benzine pompen op zondag en na acht urn- gesloten De benzinestations van het dis trict Den Haag en Omstreken van de Bovag hebben met over-1 grote meerderheid van stemmen besloten om met ingang van morgen op zon- en feestdagen te sluiten. Daarmee wordt het advies van j enige tijd geleden opgevolgd van Bovag, benzinemaatschap pijen, vervoersorganisaties, ANWB en overheid. Bovendien zullen op werkdagen de benzineverkooppunten ge-1 opend zijn van 07.00 tot 20.00 uur. Deze regelingen, zo zegt 't district I Den Haag, passen geheel in het streven van de overheid om een minimale beperking van het i benzinegebruik van vijftien pro- cent te bewerkstelligen. Opzet in spel? j (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De mare chaussee gaat een onder zoek instellen naar de oor zaak van de brand, die rond middernacht een van de barakken van de Frede- rikskazerne in Den Haag gedeeltelijk in de as heeft I Evenals bij de vertrekkende leden In Rome zijn drie mannen aangehouden, omdat ze van plan zouden zijn geweest met een raket een Israëlisch passagiersvliegtuig neer te schieten. In hun hotelkamers werden twee raketten gevon den. Gabriel Chouri uit Syrië, Mahmoud Azmi- cany uit Jordanië en Amin Elhendi uit Algerië werden na het betalen van een borgsom van ruim 100.000 gulden per persoon vrijgelaten. LEIDEN Na de gemeente raadsverkiezingen in mei zullen drie leden van de huidige KVP- fractie in de Leidse raad niet meer terugkeren. Het zijn wet houder Lijten (van Economi sche Zaken) mej. Van Buel en de heer Cornelissens. Stroink zullen terugkeren. Als eerstvolgende kandidaat op een verkiesbare plaats wordt de heer J. van Zijp genoemd. Het gelegd. Gedacht wordt aan brandstichting. woedde in barak 112, waar het archief en de per soonsdossiers waren onderge bracht. De Haagse brandweer zette 17 man in, die vanwege de hevige rookontwikkeling gebruik moesten maken van perslucht maskers. van de PvdA-fractie het geval is, spelen ook bij deze KVP-ers I persoonlijke motieven een hoofdrol. Mr. dr. Cornelissens: „Het is gebleken, dat het raads werk eigenlijk niet goed ver enigbaar is met de vaak drukke j werkzaamheden van onze frac- I tieleden". De ledenvergadering van de KVP Men neemt aan dat er opzet in i het spel is, omdat sporen van inbraak gevonden zijn. In de kazerne was gisteravond slechts een klein aantal militairen aan-1 wezig. zal nog nadere beslissingen moeten nemen over de samen stelling van de kandidatenlijst en de volgorde daarop. Wel lijkt het zeker, dat binnen de fractie, die op het ogenblik zes leden telt, de heren Driessen, Ham en „Gedupeerde ZOETERMEER De politie van Zoetermeer heeft beide daders van een inbraak in een heren modezaak aan de Oranjelaan kunnen arresteren. Tijdens de inbraak, die plaatsvond in de nacht van donderdag op vrij dag, werd al een 25-jarige Ha genaar gepakt door surveille rende agenten. Een tweede in breker wist toen te ontkomen. De politie had echter wel de auto van de twee inbrekers. De rechtmatige eigenaar, een even eens 25-jarige Hagenaar, kwam gisteren op het politiebureau melden dat zijn auto gestolen zou zijn. Bij nader onderzoek bleek de gedupeerde" de ont komen inbreker te zijn. LEIDEN De kieskring Leiden van de CHU heeft het huidige raadslid de heer H. Vink gekozen tot lijstaanvoerder van de kandidaten bij de komen de gemeenteraadsverkie zingen. De heer Vink is momenteel raadslid voor de Protes tants Christelijke groepe ring. Deze groep zal ech ter als zodanig niet meer terugkomen, aangezien de drie christelijke partijen (KVP, CHU en ARP) met één lijst uit zullen komen (onder de naam CDA). De volgorde op de kandida tenlijst van de CDA is nog niet bekend. Premier Den Uyl: Winsten van olieconcerns „lugjnber" DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteravond de ,hoge winsten' van de ollemaat- schappeijen een .luguber* ver schijnsel genoemd. Het heeft zijns inziens e&n „naar bij smaakje" dat deze maatschappij en in deze tijd van oiieschaarste deze winsten maken. De pre mier zei dit In een tv-interview. Wij hebben in Nederland de olie maatschappijen slechts toege staan een deel van de kosten stijgingen in de prijzen door te berekenen, maar we kunnen moeilijk verwachten dat ze blij vend in ons land met verliezen werken om die goed te maken met winsten uit buitenland. Het kan er toe leiden dat de olie maatschappijen activiteiten bereidingen, zo liet de heer Den Uyl merken. Het euvel dat grote internationale maatschappijen grote winsten kunnen maken is daarmee niet verdwenen, aldus de premier. Geschrokken mr. Marijnen: Spreiding treft 60.000 Hagenaars DEN HAAG Burgemeester Marij nen van Den Haag heeft „met schrik en ontsteltenis" van de spreidingsplan nen kennis genomen. „Zo'n aderlating betreft niet alleen die 8.000 plaatsen, maar veroorzaakt ook een achteruit gang in het particuliere bedrijfsleven. Dat betekent een achteruitgang van naar berekening ongeveer 16.000 ar beidsplaatsen en dat houdt weer in dat het bestaan van meer dan 60.000 men sen in Den Haag onmogelijk wordt ge maakt", aldus mr Marijnen. Hij wijst er met nadruk op dat in de nota over de spreiding ook maar met geen woord gesproken wordt over deze pro blematiek die de spreiding voor Den Haag meebrengt. Het gemeentebestuur van Groningen heeft „met grote voldoening" kennis genomen van de overplaatsingsplannen en ook burgemeester Brandsma van Leeuwarden toonde zich zeer con tent. ['9 DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren een beslissing genomen over de Staatssecretaris Polak van Bin- voorgenomen spreiding van rijksdiensten. Den Haag en omgeving zullen nenlandse Zaken verklaarde gis- in totaal 8300 arbeidsplaatsen voor rijks-ambtenaren in de komende vier - tot vijf jaar verliezen aan het Noorden e nZuid-Limburg. Deze plannen werden gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad in een brief aan de Tweede Kamer bekend gemaakt. De beslissing betreffende deze overplaatsingen zijn gisteren toch genomen, ondanks felle kritiek van de vijf centrales van overheidspersoneel, die donder dagmiddag nog in een gemeenschappelijke verklaring hadden laten we ten, geen verantwoordelijkheid te willen dragen voor de spreidingsope- nen- ratie. In een kort kernachtig communiqué spraken de vijf centrales Pas daarna kunnen definitieve be iro«. )ten siechte kabinetsbeslissing en een onverantwoord regeringsbe- slissingen worden verwacht. teravond nog eens nadrukkelijk dat de plannen die nu gepubli ceerd zijn, het stempel „voorlo pig" dragen, om zo het nader overleg hierover maximaal tot zijn recht te doen komen. Het overleg* met de bijzondere en dienstcommissies der betrokken rijksdiensten moet nog begin- Een grote brand vernielde in Parijs de radio- en tv-toestellenfabriek, waardoor 500 arbeiders werkloos werden. De brand zou zijn aangestoken door een groepering die zich ..Wij moeten Iets doen" noemt. De aanslag was bedoeld als ..welkomstgroet" voor de eerste ambassa deur in Frankrijk van het nieuwe bewind in Chili; de fabriek maakt deel uit van het Ame rikaanse ITT-concern. leid" 13 lammetjes moederloos na hondebeten ZIERIKZEE Dertien lamme tjes van twee weken oud zijn gisteren moederloos geworden, doordat twee honden hun (acht) moeders dood hebben gebeten. De eigenaren.— in Kerkwerve op Schouwen staan nu voor het probleem dat zij ieder van de 13 lammetjes per dag vijf flessen melk moeten voeren. De slachting onder de schapen vond plaats in een ..inilaag" tussen de zomer- en winterdijk bij het plaatsje Mor.aans- hoofd. Een voorbijganger ach tervolgde de honden, die naar hun bazen dn Kerkwerve terug gingen. Deze zijn aansprakelijk voor de schade. Glazenwasser maakt val van negen meter vooral Groningen gaat. Andere overplaatsingen zijn naar: Emmen: Enkele diensten van De 20-jarige Haagse glazenwasser het ministerie van Defensie met R.v.d.M. is gisteren tijdens zijn een totaal van 515 arbeidsplaat- werk gewond geraakt. De man, I sen, nl. leger, film- en foto die woont aan de Hildebrand- straat, viel in de Parelmoer horst van een hoogte van negen meter. Hij moest met rugletsel naar het ziekenhuis Bronovo worden overgebracht. Ook zal nog overleg plaatsvin- j den met ondermeer het bestuur 1 Het grootste overplaatsing betreft en verificatie korpscommando's van de Haagse agglomeratie. I de hoofddirectie van de PTT die (70). met 4300 personen (plus 1000 Zwolle: Rijksinkoopbureau, 400 De eerste fase van de spreiding tvt-ï- j zal voor 1978 voltooid moeten zijn (alleen de verhuizing van de PTT-directie is daar te ge compliceerd voor). Op korte termijn zullen voorbereidingen worden getroffen voor de twee de fase, na 1978. Mogelijk wordt hierover in september volgend jaar in de Tweede Kamer al ge discussieerd. Volgens een zeer globale schatting zal de over plaatsing van ambtenaren tot 1978 een bedrag van 425 tot 450 miljoen gulden vergen. andere PTT-diensten) van arbeidsplaatsen. Den Haag naar Leeuwarden en Zuid-Limburg (geconcentreerd in en om Heerlen): centraal bu reau voor de statistiek (1100 ar beidsplaatsen), onderdeel belas tingdienst (110), registratie dienst (40), staf aanleg, bouw en onderhoud vliegvelden (30), inrichting tot uitgifte van boek werken (80), commando oplei ding koninklijke landmacht (125), topografische dienst (170) dienst Zuid-Limburg t.b.v. ver keersongevallen-registratie, ka daster en gemeentelijke auto matisering (400), afdeling pen sioenen en wachtgelden van De fensie (110), hoofdafdeling dienst plichtzaken (280) en staf inspec tie geneeskundige dienst (140). Scheuring in D'66-Rotterdain ROTTERDAM (ANP) In de al- deling Rotterdam van D'66 is een scheuring ontstaan. Het vo rige week genomen besluit van de algemene vergadering om toch, ondanks eerdere beslissin gen, zelfstandig deel te nemen aan de verkiezingen voor de ge meente- en de Rijnmondraad, heeft een aantal prominente le den, onder wie het voltallige af getreden bestuur, er toe bewo gen D'66 te verlaten. Deze men sen willen voortaan actief zijn in de Partij van de Arbeid, Bezoekt zondag a.s. de wedstrijd Rijpwetering- U.D.0. Aanvang 2.30 uur. Bejaarde voor winkeldiefstal veroordeeld DORDRECHT (ANP) De rechtbank in Dordrecht heeft vrijdag de 71-jarige Dordtenaar C.J.K. wegens winkeldiefstal veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waarvan 1 voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en aftrek van voorar rest. In een warenhuis van Vroom en Dreesmann in Dordrecht had de j bejaarde een met papier van het warenhuis beplakte doos t over een televisie-toestel heen- gezet en was er vervolgens mee weggelopen. Hij had het toestel op een andere plaats teruggezet toen hij merkte dat de bedrijfs- J rechercheur hem in de gaten had. Ook in Amsterdam en Delft was de bejaarde op het dievenpad geweest. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Edward Heath, lei der van de conservatieve partij, is nog steeds premier van Groot-Brittannië. Hij schijnt er nog niet aan te denken zijn baan op te geven en het kan nog wel een week duren voordat Toen de uitslagen van 634 de onzekere Britse politieke si- 635 districten binnen tuatie opklaart. Ofschoon Heath's confrontatieverkiezingen mislukt zijn en hij zelf de ver liezer is geworden, heeft hij gis- Jeravond, tot verrassing van ve len, koninlgn Elizabeth meege deeld, dat hij toch wil blijven als premier. n de (de montuur past^ uiterlijk bij uw innerlijk... Dat is die wonderlijke Werrelman- verdienste. Die merkwaardige eigenschap om haast wiskundig zeker en psychologisch zuiver uw uiterlijk en innerlijk in 'n harmonische balans te brengen. Tóch knap. weet er het fijne van ....van brillen! NieuvKRijnS2 De Russische schrijver Vladimir Maximov Is in Parijs aangeko men. De voor de Sovjet-autori teiten ..lastige" Maximov had een uitreisvisum voor één jaar gekregen. Op de foto de 41- farigè auteur met zijn 23-jarlge vrouw Tatfana bij aankomst op Le Bourget. laatste uitslag wordt pas van- -12 daag bekend) was het resul- socialistenleider Wilson heeft gezegd in deze. voor Engeland zo kom mervolle tijden, graag het roer van Heath te willen taat: conservatieven 296 zetels (verlies 44), labour 301 zetels (winst 20), liberalen 14 zetels (winst 7), overige partijen 23 de twee grootste politieke partij en. !2SLi"S2i2-,ftl.df,.C5Sr: Bi' de met _de EEG-ambtenaren in Brussel r de politieke situatie te kunnen spreken. vatieven werden 11.916.319 stem men uitgebracht (38,1 procent) en op labour 11.657.461 (37,2 procent). Het opkomstpercenta ge was 78,9. De socialistische leider Harold Wilson, die bij de verkiezingen van donderdag vier zeteils meer dan Heath veroverd blijkt te hebben, zei gistermiddag 'n min derheidsregering te willen vor men. Een dergelijke regering zou volgens hem de grote socia le, economische en financiële problemen onmiddellijk kunnen aanpakken. Heath reageerde niet. Na langdurig confereren op Downing Street 10 met zijn ministers vertrok hij naar het Buckingham Palace voor een audiëntie die bijna een uur duur de. Heath ging er echter niet zijn ontslag aanbieden. Deze beslissing wordt gezien als een uitdaging aan Wilson. In plaats van een confrontatie tus sen de conservatieve regering en de mijnwerkers, is het nu een rechtstreekse confrontatie geworden tussen de leiders van mier was ook minister William White] aw aanwezig, van wie het gerucht ging, dat hem zou wor den opgedragen een nieuwe con servatieve regering te vormen. Dit gerucht werd ijlings tegen gesproken. Heath zal in het weekeinde zeer waarschijnlijk spreken met de liberale leider Jeremy Thorpe. Als beide partijen wat water i wachten niet dat Engeland zijn lidmaatschap van de gemeen schap zal opzeggen als er een eventuele regering-Wilson komt. Wel zou Engeland dan een van de lastigste partners worden. De socialisten hebben wel ver- klaard opnieuw over het Brits j lidmaatschap te zullen onder- handelen als zij aan de mach' komen. Wel meer hobbywinkels d« Wij" doen zoud«n conserva- van de ,„Kmrs Wj dt„ tieven en liberalen het op aantal economische en financië le punten eens kunnen worden. Hun opvattingen over de EEG stemmen in ieder geval duide lijk overeen. Heath zou van oor deel zijn dat de anti-socialisten het samen moeten proberen in een coalitie. Als dit experiment mislukt kan hij volgende week alsnog ontslag nemen. Nu staat hij voor een gevecht met la- bourleider Wilson die niet van plan is zich op deze manier om de tuin te laten leiden. Heath kan geen parlementaire meer derheid tot stand brengen door samen te werken met de libera- verkiezingen was Bernadette Devlin, sinds haar huwelijk Ber nadette McAliskey geheten. Zij werd in Mid-Ulster ruimschoots verslagen door de protestante extremist John Dunlop. Op de Londense effectenbeurs hebben de koersen gisteren de grootste duik gemaakt in de ge schiedenis van de beurs. Op de Amsterdamse wisselmarkt daal de de koers van het Engelse pond flink. Intussen is het in Engeland al weer mogelijk bij de „bookmakers" te gokken voor eventuele komende verkie zingen... DEN HAAG Het aantal winkels stratiekantoor detailhandel-a m- vermindord, het aantal markt- handelaren met 500, aldus de gegevens van het centraal regi stratiekantoor detaiihandel-am bacht. In totaal ging het aantal verkoopplaatsen in de detallhan- waren het voornamelijk deze winkels, waarvan het aantal achteruitging. In 1973 was ver der de teruggang het meest op vallend in de branches brand stoffen (300), rijwielen (240), ta baksartikelen (350) en textiel (250). del dus met 4.000 achtertuit. Dit Het aantal winkels, dat zich op aantal van 4.000 is hel saldo hobby's en vrijetijdsbesteding van 14.700 opheffingen en 10.700 richt, nam in 1973 toe: antiqui- nlcuwe vestigingen. In 1972 teiten, auto-accessoires, dieren, daalde het aantal verkoopplaat- houthallen en sportartikelen, sen In de detailhandel met 2.500 Spectaculair noemt het centraal en in 1871 met ongeveer 6.000. registratiekantoor de daling van Het grootst was de teruggang in het aantal winkels (uitgezon- de levensmiddelenhandel: aantal ondernemingen met één verkoopplaats in deze sector verminderde met ongeveer in voorgaande jaren derd de filiaalbedrijven) in de levensmiddelensector sinds 1950: dit aantal liep terug van ongeveer 81.000 tot thans 42.000, bijna een halvering dus.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1