Officials zijn carriëreplanners Onderaardse tunnel naar middenstip kreeg geen voltooiing Marathon- recordhouder Geert Jansen: Belang atleel niet voorop Noteer bij de radio ZATERDAG 2 MAART 1974 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) Geert Jansen (32) is sinds 26 januari dit jaar de snelste Nederlandse atleet op de marathon. Op die dag liep hij het klassieke en een van de meest tot de verbeel ding sprekende onderdelen van de atletiek in twee uur achttien minuten en ne genendertig seconden. Jansen onttroonde daarmee de huidige bondscoach Aad Steijlen die sinds 1968 een tijd van 2.19.07 achter zijn naam had staan. Sinds oktober vorig jaar speelt Geert Jansen een hoofdrol in een conflict tussen enerzijds de groep lange afstandlopers en aan de andere kant de commissie „Sla" oftewel super lange afstand, waarin Steijlen en Harm Hendriks zitting hebben. Ondanks tegenwerking kwam Geert Jansen tot zijn record, dat hij meent met nog wel een handvol minuten te kunnen verbeteren. Maar dan als gevolg van training die hij zelf uitstippelt. In dit verhaal geeft Geert Jansen zijn weergave van de problemen van de laatste tijd en zijn eigen lotgevallen in de afgelopen jaren. Geert Jansen: „Als je op de tiende plaats staat en kritiek hebt word je er gewoon uitgewerkt. Sporlbrief uit Brussel Geert Jansen tijdens zijn marathon in Apeldoorn, waar hij het Nederlands record verbeterde en tal van organisatorische tekortkomingen vaststelde. AMSTERDAM „Ik ben niet. rancuneus, maar ik doe wel m'n mond open. Als ik vind dat iets gezegd moet worden, doe ik dat ook. Er worden te veel atleten hele maal niet gehoord. Als je op de tiende plaats staat of zo word je er gewoon uitge werkt als je kritiek hebt. Daarom moeten de mensen, die aan de top staan, het woord doen. Daar kunnen ze niet aan voorbij, maar of er echt geluisterd wordt Is nog de vraag. Officials vinden zichzelf veel belangrijker dan de atleten. Er wordt in die kringen doelbewust aan carrièreplanning gedaan. Ze treden eerst in hun vereniging wat op de voorgrond. Vervolgens be zoeken ze wat vergaderingen en als ze zich daar maar voldoende laat zien, rollen ze vanzelf in een commissie. En wanneer ze daar eenmaal inzitten willen ze niet meer weg, want ze vinden het veel te mooi om het eindelijk bereikt te hebben. Ze willen zich ten koste van alles handhaven en liefst nog hogerop komen. Daar moet zelfs het belang van de atleten, als dat zo uitkomt, onder lijden. Maar waarvoor zijn de officials er eigen lijk? Zijn die er voor zichzelf of om een sport bond in goede banen te leiden en voor goede be- 1 geleiding te zörgen? Maar dat vinden vele heren, die zich zo belangrijk achten, van minder impor tantie dan hun eigen positie. Ze komen in het nieuws. De radio en regionale kranten besteden aandacht aan hen en dat vinden ze prachtig. Na tuurlijk zijn ook deze mensen ijdel. Dat is hele maal niet erg. Maar ze schieten aan hun dienen de taak voorbij. Er moet een samenspel zijn tus sen official en atleet. Maar daar is vaak geen sprake van. MET GEMAKKEUJJK j Ik geef toe dat sportmensen vaak zelf ook niet gemakkelijk zijn. Maar dat moeten ze wel zijn, want als je aan de top wilt komen, moet je geen doetje zijn. Dan mis je bepaalde karaktertrekken die gewoon nodig zijn om je doel te bereiken. Natuurlijk zijn er mensen die hun eigen weg zoe ken, die geen conflicten willen en alleen hun sport zo goed mogelijk willen beoefenen. Ze hou den graag officials te vriend. In hun eigen be- lang. Maar het valt op dat dit vaak sporilieden zijn die tegen de top aan bungelen. Als je aan de top staat kun je gemakkelijker praten. Ze kunnen I niet om je heen. Een ander wordt uitgerangeerd. I Dat is gewoon klassejustitie in de sport. Ik heb me in die tijd van de Topsport Contact Commis sie een paar jaar geleden nog niet zo voor die zaak kunnen inzetten. Ik ben er toen een beetje buitengevallen. We kregen als lange afstandlopers geen enquêteformulier en ook geen uitnodiging dat die TCC een beetje een doodgeboren kindje is geweest, maar het is wel begrijpelijk. Als je als actief atleet, zoals ik, tien keer in de week traint heb je geen tijd om je met dat soort zaken bezig I te houden. Vandaar dat er ook in die commissie j mensen zaten als Piet van der Kruk die hun ei- igen carrière al min of meer achter de rug had- I 'deen. Maar die hebben de zaak kennelijk ook niet I kunnen redden. Het bezwaar van zo'n commissie *as wel dat je als atleet geen sancties kon ne- men. Als het erop aan kwam was de solidariteit »ok niet groot genoeg om een gesloten front te rormen. Dat is jammer want het is soms wel no- i lig. KWESTIE Neem nou eens die kwestie die onlangs speelde rond de groep van langb afstandlopers, de zoge naamde „sla-groep". De commissie voor deze lectie wordt gevormd door bondscoach Aad Steij- en en Harm Hendriks. September vorig jaar had lendriks een brief opgesteld waarin bepaalde roorwaarden waren opgenomen die wij moesten indertekenen. lendriks had die brief, voor hij uitging, wel even j ian de technische commissie laten zien, maar ik ieb de indruk dat die nauwelijks heeft beseft waar het precies om ging. Zo werd van ons geëist: volledige deelneming aan trainingsweek enden, overleg met bondscoach over planning en een startverbod in de week vóór een belangrijk evenement. Dat heb ik toen geweigerd te teke nen. En met mij een aantal andere lopers. Het gevolg was dat we daardoor niet meer voor de centrale training werden uitgenodigd. Nou vind ik dat niet zo erg, want ik loop toch wel. Het enige dat ik plezierig vond aan trainen op Papendal was dat je in een mooie omgeving kon lopen. Maar voor de rest liep ik daar toch mijn eigen schema. De stellingname van Steijlen heeft me teleurge steld. Hij heeft geprobeerd de zaak te sussen door te zeggen dat het tekenen van die brief zo'n vaart niet zou lopen. Ik heb hem in die tijd ge beld en gevraagd eens openlijk te reageren en zijn afkeuring uit te spreken, maar hij wilde zijn handen niet vuil maken. Kennelijk wil hij geen problemen die zijn eigen positie in gevaar kunnen brengen. Na onze weigering om te tekenen heeft Hendriks gemeend op een nare manier te moeten reageren, onder meer met een open brief in het atletiekorgaan. Daarin dacht hij mij wel te kun nen katten, want hij ging ervan uit dat ik toch niet meer terug zou komen na mijn slechte sei zoen vorig jaar. Ln april vorig jaar liep ik een zware blessure op, waardoor het twee maanden duurde voor ik weer een beetje kon draven. Ie dereen dacht toen dat ik er wel mee zou stoppen, ook Hendriks. Maar in september ben ik weer be gonnen. Maar ik had vier maanden niet getraind. Ik heb toen tegen Steijlen gezegd dat hij me op de voorlopige lijst voor de centrale training van de lange afstandlopers kon zetten en dat ik als ik MET OP LIJST Later bleek dat ik niet op de lijst stoncf van zes man. Daar had ik behoorlijk de schurft over in. In oktober kwam er meer geld beschikbaar en kon de groep worden uitgebreid. Ik werd er toen als dertiende en laatste man aan toegevoegd. Dat heeft kennelijk kwaad bloed gezet, bij Hen driks vooral. Hendriks heeft me toen eens gezegd dat ik toch niet meer in landenploegen zou wor den opgesteld, omdat hij me had afgeschreven. Daar is dan die kwestie van die brief overheen gekomen, die bij Hendriks ook niet zo goed is ge vallen. Inmiddels heeft de technische commissie overigens die gewraakte brief ingetrokken. Met Hendriks zou nog gesproken worden, maar het lijkt me niet onmogelijk dat hij door deze kwestie op een zijspoor wordt gerangeerd. Hendriks heeft mij bijvoorbeeld in zijn actie ver weten dat ik ra mijn recorüverbetering in Apel doorn onmiddellijk ben vertrokken zonder de or ganisatie op de hoogte te s ellen dat ik geen prijs stelde op die reis naar Griekenland die de win naar kreeg aangeboden. Dat had ik Steijlen van tevoren al gezegd en daarmee was voor mij de kous af. Als Steijlen die in de organisatie zat, dat dan niet doorgeeft, kan ik daar niets aan doen. AANSMEREN Van mijn kant kan ik Hendriks ook wel een paar zaken aansmeren. Hij beroemt zich er altijd op dat organisatorisch de zaken bij zo'n wedstrijd De laatste meiers var\ de marathon in Maassluis, die Geert Jansen zijn mooiste o waarna zich nog tal van roerige tonelen afspeelden. altijd helemaal in orde zijn, maar aan die mara thon in Apeldoorn kleefden wedstrljdtechnisch wel een paar forse gebreken. Het is gebruikelijk dat er om de vijf kilometer controleposten zijn waar je de tussentijden hoort. In Apeldoorn waren er alleen op de tien, twintig en dertig kilometer dergeljike posten. Maar op de vijfendertig en veertig niet. En juist die zijn er g belangrijk. Want daarop kun je je baseren als je ee nscherpe tijd kunt en wilt lopen. Ik liep nu in het luchtledige. Ik ben er zeker van dat me dat zeker een minuut heeft gescheeld. En dat is kwalijk want de organisatie was in handen van de „sla-commissie". Die heeft dus gefaald. Bovendien zou mijn tijd officieel niet eens als record in aanmerking kunnen komen, want er was geen officiële starter. Een of andere kolonel heeft daar het startschot gelost. Maar ja, niemand had er natuurlijk op gerekend dat ik daar een record zou lopen. Deze onvolkomenhe den had ik Hendriks natuurlijk al eerder in het openbaar kunnen aanwrijven, maar ach, je komt dan zo in detailzaken terecht. EERSTE ECHTE Mijn marathon in Apeldoorn was overigens de eerste echte sinds Maassluis in 1972. Dat was mijn mooiste overwinning, hoewel ik over de pe riode daarna niet zo te spreken ben. Voor het begin had ik toen van een official te ho ren gekregen dat ik bij een overwinning zeker zou zijn van uitzending naar München. Wat nie mand verwachtte gebeurde: ik won. Bij de finish zei diezelfde official dat ik in de laatste kilome ters wel wat was teruggevallen. Hij heeft toen aan het NOC een rapport geschreven, waarin hij meedeelde van mening te zijn dat ik van vormbe houd blijk moest geven door een paar weken la ter weer een marathon, in Polen te lopen. Dat vond ik belachelijk. Het was eens te meer een te ken dat men er niets van begrijpt. Je hebt als voorbereiding voor een wedstrijd zeker drie we ken nodig. Je moet jezelf oppeppen en er hele maal naar toeleven. Ik heb toen toch in Polen ge lopen, maar dat is niet zo best gegaan. Ik ging dus niet naar München. AANGEROMMELD Daarna heb ik maar wat aangerommeld, omdat de Inspiratie weg was. Vorig jaar is een misluk king geworden door die blssure, waarvoor lk van mijn enkel tot mijn knie in de zwachtels moest. Maar :k ben weer teruggekomen op eigen kracht. En dat is dan helemaal geen verdienste van Steij len of wie ook. Het bezwaar van Steijlen is dat hij volgens een eenheidspakket traint. Hij is zelf gewend geweest op de Veluwe onder ideale omstandigheden te lo pen en dat projec eert hij dan op anderen. Maar iedere atleet heeft een individuele aanpak nodig. Door de methode van Steijlen is Wim Hol, die de opvolger van hem had moeten worden, de mist ingegaan. Bovendien begeleidt Steijlen de lopers mentaal verkeerd. Hij stuurde bijvoorbeeld Hol naar een bepaalde wedstrijd en liep zelf ergens anders, waar het parkoers aanzienlijk gunstiger was en hij dan zelf een betere tijd kon lopen. Die betere tijd vertelde hij Hol dan wel altijd uitge breid. Misschien is die mede daardoor mentaal kapot gegaan en mogelijk is hij het slachtoffer geworden van een verkeerde training. Ook had Steijlen de gewoonte prestaties van anderen af te katten. Daardoor ligt hij bij de lopers ook niet zo lekker. Op mij heeft hij nooit zo'n vat gehad, al probeerde hij me wel vaak uit te spelen, tegen Johan Kijne bijvoorbeeld. Dan zei hij: start in die en die wedstrijd want daar loopt Kijne ook. Dan wint die tenminste niet. Kijne zat dan ook niet bij de centrale training. En Steijlen heeft al leen maar oog voor mensen die bij zijn groep zit ten. A' leapt er een geweldig talent rond, S eijlen k jkt er dan niet naar om. Terwijl hij als bonds coach voor deze specialisten ju st op iedereen rno:t letten. Maar bij hem kun je constateren wat voor zo veel trainers opgaat: ze willen via hun atleet in de publiciteit komen. En da' kom je al leen maar met de topmensen. Vandaar." FRANK WERKMAN Doorschoten met enkele dozijnen dames met een flinke bil in di strakke broek en een handkrachtige schuif pro infantibus in het los se jak. hadden de garnalenpellers van Brugge 15.000 man sterk het „de Klokke" genaamde veld van club Brugge omsingeld. Een drup pel aan de neus, het water in de mond, het mes tussen de resleg, van de door de zeewind aangevreten tanden. Het zou tegen Stan dard Luik gaan en dan gebeuren er altijd weer leuke dingen voor de mensen. Elk jaar weer een soort slachtfeest in korte broek, dit jaar op carnavalszondag onder de directie van dwarsfluitist Jac' ques van Melkebeke. die dit keer echter slechts op z'n piccolootje blies. Geen wedstrijd voor personen met zwakkere harten. Er waren zones die hun briesende vaders moesten vasthouden om erger te voorko men, politieagenten die elkaar met getrokken pistool in bedwang hielden en honderden en nog eens honderden rauwe vissers die zich met in vooruitziende blik meegebrachte boeien aan hekken en ban ken kluisterden om het nog vrij prille leven van Jacaues van Mek kebeke te sparen. Het begon vrolijk met het uitgeleende Den Yul is in da nolie en slechts kenners van oogopslagen en van de profetische psycholin quistiek bevroedden onverholen dat er stront aan de bal zou komen. Dat geschiedde na een half uur, toen Erwin Candendaele en WiL fried van Moer op elkaar los draafden zoals destijds de gardisten van Napleon en de speknekken van Wellington te Waterloo waar u/ï de toondertijd met zoveel bloed gedrenkte aarde nog altijd rods brandnetels spruiten. De botsing tussen Erwin en Wilfried was ver schrikkelijk. Alle harten stonden stil. Alle asems werden ingehou- den. Ook die van Jacques van Melkebeke. Die dus niet kon fluiten, ofschoon een schrille toon wel in de algemene lijn der verwachtin gen had gelegen. Seconden later eerst stierf de laatste echo der krakende botten weg. Wilfried stond moeizaam op uit de aarde. Er win bleef liggen. Met inbegrip van de aanwezige geneesheren stond Elckerlyc aan de grond genageld het ergste te vrezen. Met uitzon dering dan van de Slavische Standardman Rora. Bjernev Rora had het oog op de bal gehouden, er bezit van genomen en er pijlsnel mee in de richting van Sander Sanders gevloden. San- der Sanders is de doelverdediger van Club Brugge en was op dat ogenblik niet s'vermoedend. Totdat da nRora aanlegde en In het centrum van de doodse stilte een schot afvuurde dat het net trof. Sander stond paf. De 15.000 harten misten weer een slag en, ver- dekkeme, Jacques van Melkbeke floot n ueindelijk maar wees daarbif wel naar het midden: 10 voor Standard. Op de eretribune dampte de wraaklust omhoog. Op de staantribunas was de moordlust te snijden. Men liet stenen aanrukken om de messen te slijpen. Den Uyl was niet meer in de olie - het volk wilde het waarschijnlijk witte bloed van Van Melkebeke zien en gaf daar. ieder op zijn eigen wijze, blijk van. Goed, geen vijf minuten later werd de op zedelijk gebied toch brave Brugse Deen Ulrik Lefcvre door Wilfried van Moer en Godelieve Leon Dolmans levend begra ven in de weliswaar zachte aarde. Geen minuut na zijn wederop standing kreeg Ulrik van diezelfde Leon Dolmans een uitvoerig ge telefoneerde doodtrap. Afgezie nvan de gevulde vrouwen veerde het stadion als een mand overeind. Jacques van Melkebeke maakt zich sterk en wkllde zijn rechterarm heffen om dolle Dolmansje van het veld te wijzen, maar dat lukte hem niet. De Standardspelers hielden zijn rechterarm omlaag en zijn linker trouwens ook. Ze hiedlen de hele Van Melkebeke vast. Er werd geslagen en gestampt. De politiemannen die kwamen sus sen werden de dure petten van de hoofden gerukt. Op datzelfde mo ment begon men buiten het stadion met het graven van een onder aardse tunnel naar de middenstip om op die wijze aan het vege lijf van Jacques van Melkebeke te kunnen geraken. Want Jacques stuurde uiteindelijk lieve Dolmans niet uit het veld. Na de hervat ting der vijandelijkheden goot onze eigen Houwaart olie op de gol ven door de stand met het hoofd op 1-1 te brengen. Na de rust zette de dappere Van Melkebeke het spelen met zijn leven voort. Hij gaf Standard een strafschop: 1-2. Nadat Jack uit vele wonden bloedend van het veld gedragen was, scoorde Ruud Geels: 2-2. De werkzaamheden aan de tunnel vorderen sterk. Standardman Labarbe redt het leven van Van Melkebeke door Lambert vlug neer, te leggen. Strafschop en 3-2 voor Club. Niemand loopt weg. leder een kruipt. De bloedstelpende watten zijn uitverkocht. Jacques van Melkebeke is krijtwit. Als Standard -gelijk maakt, wordt hij ge lyncht. Vijf witgloeiende minuten voor het einde brengt stevige Jo han de Vrindt de stand op 4-2 en worden de werkzaamheden aan dc tunnel stop gezet. JAN WINTRAECKEN EREDIVISIE Go Ahead FC Utrecht PSV Haarlem Ajax AZ '67 MVV Feyenoord De Graafschap NAC Sparta FC Twente Telstar NEC FC Den Haag FC Amsterdam Roda JC'FC Groningen EERSTE DIVISIE FC Dordrecht SVV PEC/Zwolle FC VW Veendam FC Den Bosch Vitesse SC Amersfoort Heracles Fortuna SC SC Cambuur Heerenveen Willem II Wageningen Excelsior De Volewijckers Volendam Helmon Sport Fortuna VI. Eindhoven De wedstrijden met een komen voor op het toto formulier.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11