OLIECRISIS WAS SHOW OM PRIJS TE KUNNEN VERHOGEN Militairen in Ethiopië nog niet tevreden Spoorwegen maken pas op de plaats Nieuw tijdperk in relatie VS en Egypte MINISTER GAAT AFKOMST LEERLINGEN VOORTGEZET ONDERWIJS ONDERZOEKEN Rotterdamse hoogleraar SteidózOowumt WIEGEL WIL GEEN GRATIS PAK HEBBEN Guernica beklad met rode verf Overval verzonnen Ontslag voor veertig kraam verzorgsters -• vrijdag i maart 1974 leidse courant Geen straf voor verkoop benzine zonder bon (Van een onzer verslaggevers) bEN HAAG - Minister Van Agt van Justitie heeft de Tweede Kamer gisteren meegedeeld, dat hij geen vervolgingen zal Instel len wegens verkoop van benzine zonder bon in de laatste dagen van de benzinedistributie. Verkeersregels voor ruiters DEN HAAG (ANP) Nu het aantal paardesportliefhebbers zo sterk toeneemt, is het nodig een soort paardenverkeersreglement in het leven te roepen. Dit heeft de officier van justitie mr. R. Beer donderdag voor de recht bank in Den Haag verklaard bij de behandeling van een aanrij ding tussen ruiter met paard en een voetganger. Eeen 25-jarige expediteur uit ,A]- li phen aan den Rijn reed in april a vorig jaar op het stand bij Noordwijk een 65-jarige voet- ganger omver. Deze brak daar bij drie ribben. De federatie van manegehouders in Neder land heeft voor ruiters gedrags- regels ontworpen. De verdach- te kende deze regels echter niet. I Uitspraak op 14 maart. Studietoelage niet tussentijds verhoogd DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen vindt een op- trekking van de studietoelage als aanpassing aan de gestegen kosten van levensonderhoud niet noodzakelijk. Tijdens het begrotingsdebat in de Tweede Kamer ging de be windsman hiermee in op uitla tingen van CPN-fractievoorzitter Bakker, die zich er niet mee kon verenigen dat de minder goed gesitueerde studenten in de greep van de banken zullen komen. Volgens het bestaande systeem vinden de aanpassingen van de studietoelagen jaarlijks in september plaats, op basis van de geëxtrapoleerde prijzen per 1 maart daaropvolgend. Spaans bisschop onder huisarrest MADRID (REUTER/AP) De bisschop van Bilbao, mgr. Antonio Anoveros (67) en zijn vicaris genetaal don José Angel Ubleta (45) hebben van de Spaanse overheid huisarrest ge kregen. Aanleiding is een preek, waarin mgr. Anoveros zich zou hebben schuldig gemaakt aan „staats- ondermijnende uitlatingen" door aan te dringen op meer vrijheid en autonomie voor Baskenland en martelpraktijken van de poli tie te veroordelen. De regering zou willen overgaan tot strafrechterlijke vervolging, waartoe overigens het Vaticaan volgens het concordaat toestem ming moet geven. Het zou de eerste keer zijn, dat onder het bewind Franco een bisschop in staat van beschuldiging wordt gesteld. Een Spaanse zegsman in het Vaticaan noemde het ..een uitermate ernstige zaak", die gevolg kan hebben voor de betrekkingen tussen het. Vati caan en Spanje. ROTTERDAM (ANP) Mocht de Rotterdamse hoogleraar in de economie prof. De Roos ooit geloofd hebben dat de energie crisis van de afgelopen maan den echt was, dan is dat geloof nu definitief de bodem ingesla gen, toen hij dezer dagen zijn krant openvouwde. ,,Ik las dat de grote oliemaatschappijen in West-Duitsland er bij de rege ring op aandrongen om de snel heidsbeperkingen voor automo bilisten af te schaffen. Notabene de oliemaatschappijen.., die voortdurend hadden gepredikt dat olie voor nu en altijd schaars zou zijn. En nu moet er blijkbaar op de autobahnen maar weer volop benzine ge slurpt worden". Dit bericht legde De Roos naast andere, over ernstige beschuldi gingen tegen de Seven Sisters" (Esso, Shell, Mobil, Texaco, Gulf, Standard Oil of California, BP), geuit in de Verenigde Sta ten, Italië, West-Duitsland Frankrijk en België. Tevens vermoedt hij dat de oliepositie van Nederland nauwelijks echt in gevaar is geweest („en dat heus niet dankzij die paar be- spairinkjes") en dat was voor hem de zoveelste indicatie dat de productiebeperking en het embargo tegen Amerika en Ne derland een show is (geweest), bedoeld om de olieprijs te doen exploderen. „Wie de show bedacht heeft, weet ik wiet. Men zegt de Arabieren, maar dan hebben de oliemaat- schappijen toch een aandeel ge had in de regie. Het kan wel zo gegaan zijn, dat deze twee zich tegelijkertijd gerealiseerd heb ben, dat oktober '73 hét moment was om toe te slaan. Immers, er was de Israëlisch-Arabische oorlog, aanleiding voor embargo en productiebeperking, en ver der een inmiddels gegroeid be wustzijn in de Westerse landen, dat de Olievoorraden beperkt zijn. Dit waren gunstige om standigheden om een forse prijsverhoging aanvaard te krij gen". Prof. De Roos acht het des te waarschijnlijker dat de maatschappijen en de OPEC- landen tijdens de zg. crisis heb ben samengewe-kt, omdat deze partijen allang nret meer vijan dig tegenover elkaar zouden staan. Volgens De Roos was een hogere aardolieprijs zeer prettig voor de OPEC, maar bittere nood zaak voor de „Seven Sisters". Omdat managers van dit soort ondernemingen stilstand be schouwen als achteruitgang, moeten hun bedrijven altijd maar groeien om zich te hand haven. Expansie is in deze krin gen bijna een natuurwet, een voortdurende noodzaak om nieu we voorraden op te sporen en aan te spreken. De meeste van deze voorraden (Noordzee, Alas ka, teerzanden, olieleren) waren echter bij de tot voor kort gel dende olieprijs niet of nauwe lijks rendabel exploiteren. En dus moest op ae een of andere manier die prijs omhoog. Het suggereren van een schaarste is dan natuurlijk een uitstekend middel, aldus prof. De Roos. Nu de prijs eenmaal omhoog is en vaak meer dan strikt noodza kelijk doorberekend aan de consumenten (wee het arme België, dat prijsverhoging wei gert) meent De Roos dat wat betreft de oliemaatschappijen liever gisteren dan vandaag de verkwisting van energie kan worden hervat. Zie immers de wens van de „Zeven Zusters" om de Westduitse automobilis ten te bewegen tot plank-gas. Daarom pleit De Roos ervoor dat de leiding van onze econo mie niet langer meer in handen wordt gelaten van de multina tionale ondernemingen. Prof. De Roos zou ook gaarne zien dat een parlementaire en quêtecommissie de rol doorlicht van de „Seven Siste*"" in Ne derland tijdens de energiecrisis. President Sadat: CAIRO (AP) De Egyptische president Sadat heeft gisteren ter gelegenheid van het herstel van de betrekkingen tussen zfijn land en de Verenigde Staten ge zegd dat een nieuw tijdperk is aangebroken en de voornaamste kwestie van het moment de scheiding van de Israëlische en Syrische troepen op de hoog vlakte van Golan is. Egypte had in 1967 de betrekkingen verbro ken omdat de Verenigde Staten Prins Bernhard heeft gistermiddag op Paleis Soestdijk vooraanstaande natuurbeschermers benoemd in de Orde van de Gouden Ark. Een van hen was de secretaris van het Wereldnatuurfonds, dr J. H. Wes- termann, die hier door koningin Juliana wordt gefeliciteerd, nadat prins Bernhard hem de versierse len had opgespeld Confessionelen en WD pleiten voor uitgelote studenten DEN HAAG KVP, AR, CHU en VVD zijn het niet eens met het beleid van staatssecretaris Klein van onderwijs en weten schappen ten aanzien van de uitgelote studenten. De confessionele fracties hebben gisteren in het kaberdebat over de onderwijsbegroting een motie ingediend, waarin de bewinds man gevraagd wordt de studen ten die voor het komende stu diejaar voor de tweede keer meeloten, een dubbele kans tel geven.De VVD wilde nog verder gaan. In een motie van de libe raal Van Dijk wordt er bij staatssecretaris Klein op aange drongen, de vorig jaar uitgelote studenten dit jaar automatisch toe te laten. De bewindsman voelde voor beide moties niet veel. Hij deed slechts de toezegging, dat als het aantal uitgelot" studenten kleiner is dan 10 procent, van het totale aantal studieplaatsen, deze studenten automatisch zul len worden toegelaten. Nieuwe gouverneur CORDOBA (Rtr) Mario Dante Agodino, een trouw volgeling van president Juan Peron van Argentinië, is beëdigd als nieuwe gouverneur van de pro vincie Cordoba, terwijl de vroe gere gouverneur, Ricardo Obre- gon Cano, nog steeds in handen is van opstandige politie. tijdens de zesdaagse oorlog aan Israël miKtaire hulp hadden verleend. Als resultaat van de herziene betrekkingen tussen Cairo en Washington zal presi dent Nixon in april een bezoek aan Egypte brengen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Kissin ger is vanmiddag in Tel Aviv aangekomen om het Israëlisch standpunt over de troepen scheiding in Golan te vernemen. Gisteren pleegde Kissinger vier uur overleg met Sadat. De Egyptische president zei dat hij de Syrische president Hafez As sad het advies zou verstrekken dr. Kissinger de kans te geven om te werken en te bereiken wat hij aan het Suezfront heeft ge daan. Zowel de Israëlische regering als dr. Kissinger en waarschijnlijk ook de Syriërs zouden ervoor zijn dat het gesprek over de troe penscheiding plaatsvindt in een tent en dus niet in Genève Op deze wijze kan worden voor komen dat de Sovjet-Unie deel neemt aan het gesprek. Lof voor Vondeling LOF VOOR Tweede Kamervoorzitter Vondeling. Want aan hem - al was het onder invloed van de achteraf vrij korte periode van de benzinedistributie - is het te danken, dat de Tweede Kamer sinds enige weken konsekwent om 11 uur 's avonds ophoudt met vergade ren. En Vondeling houdt aan deze nieuwste huisregel bikkelhard vast, ongeacht het verloop van een debat. Zo moest een paar weken geleden minister Vorrink haar betoog onderbreken toen het klokj® van 11 uur sloeg. Ook woensdag werd het debat afgebroken. VOOR IEDERS GEZONDHEID - en dat geldt niet alleen voor de Ka merleden, maar evenzeer voor het Kamerpersoneel en de parlemen taire redacteuren - is het een verademing, dat het verschijnsel van uitputtende nachtvergaderingen in de Tweede Kamer tot het verle- t den begint te behoren. De mensen kunnen weer eens op tijd in hun bed liggen, als ze dat willen. En freule Wttewaall van Stoetwegen zou - als ze nog in de Kamer zou zitten - geen aanleiding meer heb ben om uit te roepen: „Dit is gekkenwerk", zoals ze in 1970 deed toen een belastingdebat in de Kamer uitliep tot een tijdstip, waarop andere mensen na genoten nachtrust weer eens gaan denken over opstaan. HET KAMERWERK mag dan wel boeiend zijn. maar nachtvergade ringen doen niemand goed. En het kan per slot van rekening niet de bedoeling zijn, dat mensen in en rond de Kamer hun werk aan een „uitputtingsslag" zien blootgesteld. De elf uur tijdslimiet dient het springlevend houden van de parlementaire democratie en we hopen dan ook dat Vondeling zijn beslissing permanent zal maken. Ook het politieke werk hoeft net zoals andere soorten van arbeid tenslotte recht op een fatsoenlijke rusttijdenregellng. Weeroverzicht DE BILT Morgen zal de schei dingslijn tussen de koude lucht, die zich al enkele dagen boven onze omgeving bevindt, en zach tere oceaan lucht, midden over Nederland liggen. Dit front, dat gepaard gaat met veel bevol king, waaruit nu en dan regen of natte sneeuw kan vallen, trekt slechts langzaam naar het oosten; voordat de bewolking ervan ons land binnendrong, vroor het in de nacht van giste ren op vandaag plaatselijk nog drie graden. Het ziet ernaar uit dat vooral de temperaturen In de nacht op een hoger niveau komen te liggen. Overal zal het in het oosten van het land eerst nog schraal weer zijn, terwijl in het westen de temperaturen tot rond 5 graden kunnen oplopen. Vooruitzichten voor zondag Een zachter weertype met eerst nog plaatselijk regen. Weersvooruit zichten in cijfers. voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6; Min. Temp.; omstreeks 3 graden; Max. Temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. WEERRAPPORTEN Doelen Kolde Eindhoven Den Helder Lucht. Rtd. Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki InnsbrUck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Istnnhocl Las Pnlmos Now York Tel Avlv Tunis hWj>ewW' w, bow. 1 nlst O w. bcw. 30 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG WD-fractielel- der Wiegel heeft er geen en kele behoefte aan om als re clamelokker te dienen voor een Amsterdams kledingbe drijf. Dit schrijft hij in een brief aan dit bedrijf naar aanleiding van een adverten tie in een van de ochtendbla den waarin Wiegel genoemd wordt als de man die van het bedrijf een costuum aan- geboden krijgt. „Lieve mevrouw Wiegel. Vraag eens aan Hans of hij bij ons langs wil komen. Krljgt-ie een pak. Een aar digheidje van House. Als be wijs dat er progressieve (tja. pakken zijn waar je de klasse vanaf ziet. „Wiegel wil niet op het aanbod in gaan, „omdat ik vind dat Ik als volksvertegenwoordiger geen geschenken hoor aan te nemen." Hij heeft het bedrijf gevraagd het uitgetrokken bedrag maar over te maken naar een charitatieve instel ling. NEW YORK (AP- Een vandaal gegrepen voordat hij zich uit de heeft gisteren in het museum voeten kon maken, van moderne kunst- het beroem de werk van Picasso „Guerni- Functionarissen van het museum ca" met rode verf beklad. De wilden na de bekladding nog man uit Iran afkomstig, werd niets bekend maken over de J omvang van de schade. De ga lerij waar Guernica, dat de ver- owesingen van de Spaanse bur geroorlog uitbeeldt, was ten toongesteld, werd direct geslo ten. UTRECHT (ANP) Het feit dat er tot nu toe geen uit spraak is gedaan over het tariefbeleid en dat nog onduide lijk is welk effect de oliecrisis zal hebben op het vervoer per spoor zijn er de oorzaak van dat de Nederlandse spoorwegen voor volgend jaar weinig nieuws in petto heb ben. Het bedrijf zal in 1975 in grote lijnen passen op de plaats gaan maken. Op een aantal punten wil NS kwa- De Intercity-dienst Amsterdam- liteitsverbeteringen doorvoeren, andere voorgenomen verbeterin gen gaan echter voorlopig de ijskast in en in een enkel geval gaat de treinreiziger er zelfs iets op achteruit. UtrechtArnhem wordt sneid. De Intercity gaat op dit traject ook Driebergen en Eist aandoen zonder noemenswaar dig tijdverlies, maar de stop in Amsterdam-Muiderpoort komt te vervallen. Het ..Hofpleinlijn tje" (Rotterdam—Den Haag) wordt aangesloten op Den Haag cs en elk kwartier gereden, de uurstopdienst Amsterdam-U trecht wordt een halfuursdiensl en gaat wel Muiderpocrt aan doen. Station Den Haag Moerwijk, eerst gepland voor 1974, is hangende overeenstemming met de ge meente, naar 1975 doorgescho ven. Voorts zal bij wijze van proef op de lijn Rotterdam-Hoek van Holland het nieuwe „sprin- ter"-materiaal in dienst worden genomen. ADDIS ABEBA (Rtr) Ondanks de vervanging van de premier, de minister van defensie en de bevelhebber van het leger, plus de belofte van soldijverhoging blijft de toestand in de Ethiopische hoofdstad gespannen Militairen brengen wegversperrin- tatie van de achttien afgetreden gen rondom de stad aan en er ministers wordt geëist, zijn tekenen dat de soldaten nog De militairen zijn heer en mees- niet tevreden zijn gesteld. Een deel van de strijdkrachten wil verdergaande maatregelen. Er zijn vlugschriften in de hoofd stad verspreid, waarin de arres- Addis Abeba. Zij beheer sen het vliegveld, het telegraaf kantoor en de andere strategi sche punten. Niettemin blijven zij hun trouw aan keizer Haile Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Van Jtemenade van Onderwijs is bereid een onderzoek te laten instellen naar de afkomst \a.. de leerlingen in het voortgezet onderuHieruit zou de juistheid v>an zijn stelling Gen blijken, dat het aantal kinderen uit arDcidersmilieus dat dit onderwijs volgt, aanzienlijk kleiner is dan het aantal kinderen uit de hogere milieus. De bewindsman slaagde c~ g steravond in het misverstand bij de V*a.c de weg te ruimen, dat de middenscbooiexperimenten alleen gericht zijn op de vraag hoe een der gelijk schooltype moet worden georgani seerd. Hij was het met de liberalen eens, dat bij de experimenten ook moet worden beke ken, of een middenschool wenselijk en reali seerbaar is. Het Kamerlid De Brauw (DS'70) vindt, dat minister Trip van Wetenschapsbeleid meer werk om handen moet kriigen. Hij heeft gis teren tijdens het onderwijsdebat in de Twee de Kamer een motie ingediend, waarin ge vraagd wordt om een evenwichtiger taakver deling tussen de ministers Van Kemenade en Trip. Volgens de heer De Brauw is de eerste te zwaar en de laatste te ücht belast. Hij meent, dat minister Trip e- best nog het we tenschappelijk onderwijs bij kan nemen. Hier mee houdt zich nu staatssecretaris Klein be- zig- De heer De Brauw verklaarde desgevraagd, dat zijn motie niet gezien moet worden als een motie van wantrouwen tegen staatsse cretaris Klein. Zijn motie kan wel gezien worden als een motie van wantrouwen tegen minister Trip. „De taak, die hij heeft, dat is toch belachelijk". Een beeld van de ravage als gevolg van een aardverschuiving in Turkije. Een trein werd getroffen bij de ingang van een tunnel. Dertien personen kwamen daarbij om het leven. Selassi betuigen. Zij gedragen zich gedisciplineerd en staan onder bevel van jonge officieren en onder-officieren. De afgetre den premier en enkele afgetre den ministers zouden door de militairen gevangen worden ge houden. De nieuwe premier. Makonnen, heeft gisteravond in een radio toespraak gezegd dat er met in gang van vandaag een uitgaans verbod van 21 tot 6 uur geldt. Hij zal voorlopig ook optreden als minister van binnenlandse zaken. Rotterdam (ANP) De 53-jarige kantoorhouder van de Staatslo terij in Hoogvliet, die vorige week melding mnakte van een gewapende overval op zijn kan toor waarbij voor 15.000 zou zijn buitgemaakt, blijkt dit misdrijf te hebben verzonnen. Volgens de politie heeft de man op deze manier geprobeerd zijn financiële nood te lenigen. Dc „geroofde" 15.000 heeft hij ge bruikt om tekorten aan te zuive ren. De man is gearresteerd en heeft bekend. Minder geboorten: HEERENVEEN (ANP) In overleg met het gewestelijk ar beidsbureau en de vakbonden heeft de directeur van de pro vinciale Friese kruisverenigin gen besloten om veertig Friese kraamverzorgsters in april te ontslaan. De kraamverzorgsters krijgen nog een half jaar sala ris mee. Het bestand van 220 kraamverzorgsters wordt nu te ruggebracht tot 180. Aanleiding tot het ontslag is de sterke daling van het aantal ge boorten, met 16 procent in 2)4 ja;r Verwacht wordt, dat in 1975 weer een geboortenpiek zal optreden. De ontslagenen zul len dan weer normaal In dienst kunnen komen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9