i Het tij is ten gunste gekeerd Geen crisis in de botenbouw Nieuw op de HISWA Zuinig varen Hoeveel duiten uit het zakje? VRIJDAG I MAART lb/-. 1974 K- LLiL.SE CwJRANT Van 1 tot en met 10 maart wordt in de Amsterdamse RAI weer „de mooiste watersport- tentoonstelling ter wereld' 'ge houden zoals de HISWA be kend staat. Aanvankelijk zagen de organisatoren hem met be vend hart naderen, want tij dens de eerste maanden van de energiecrisis zag het er voor de branche allerbelab berdst uit. Het tij is inmiddels echter ten gunste gekeerd. Aangemoedigd door de Lon- dense Boat Show waar de be langstelling ondanks de onver warmde hallen en de spaarza me verlichting overweldigend was, heeft het HISWA-team dan ook de durf gefhad om de expositie (vorig jaar 217.000 bezoekers) uitgebreider en oogstrelender te maken dan ooit. Het totale aantal vaartui gen dat in de RAI te bewonde ren zal zijn, bedraagt een dui zend stuks, variërend van op- blaasbootje tot oceaan- jacht.Niet minder dan 94 sche pen hebben een gewicht van boven de vijf ton. Het meren deel van deze kapitale plezier boten is echter niet voor de Nederlandse markt bestemd, maar wordt tentoongesteld met het oog op de export naar het buitenland. In geldwaarde ge rekend bedraagt de uitvoer van de Nederlandse jachtbouw ongeveer 50 procent van de produktie in eenheden van bo ten en jachten gesteld onge veer 15 percent. De vraag is natuurlijk wel in hoeverre de verhoogde activiteit van de Fiscale recherché om „zwar- te"transacties op te sporen, 'n remmend effect op de koop lust heeft. In ieder geval is het aantal exposanten in de RAI ditmaal 358, dat is onge veer 30 meer dan vorig jaar. Daaronder bevinden zich onder meer collectieve inzendingen uit Engeland, Frankrijk en Duitsland en een fraaie inzen ding uit Engeland, Frankrijk en Duitsland en een fraaie inzending van de Zweedse bootindustrie Swe-boat. Opmer kelijk is de aanwezigheid van relatief veel Amerikaanse schepen. Door de betrekkelijk 1 gunstige dollarsituatie liggen de prijzen op een redelijk ni veau zodat verschillende im porteurs interesse hebben ge kregen voor de produkten uit de Ver. Staten. Daaronder be vinden zich enkele nieuwe merken zoals Trojan, Bertram en Bayliner. Ook de belang- stelling voor motorkruisers met traditionele Scandinavische vormen - vooral spitsgatters - neemt toe. Enkele jaren gele den trof men slechts enkele fa milieschepen in dit genre aan, maar nu zijn het er aanzienlijk meer. Zo treft men motorboten aan van de fabrikanten Fjord, Winga Marine, LM, Polar, k Saga, Nidelv en Adec, alle van Scand.navische herkomst. Hoe zit het met het grote knel punt van deze dagen - het energ:everbru k? Het is be kend dat er vooral met motor boten betrekkelijk wein g geva- ren wordt. Een kaju tmotor boot biedt in het algemeen 1 meer confort dan een zeilboot van dezelfde afmetingen, het- geen tot gevolg heeft dat de toeristische motorboot vooral Een wereldprimeur op de HISWA is deze „Smiling" van polyester. Hij is speciaal gebouwd op goede zeileigen schappen, maar de sierlijke lijnen doen niet vermoeden - dat de kajuit stahoogte heeft en slaapplaatsen voor 4 vol wassenen. In de zeilerij zet de trend naar boten als snelle „sportapparaten" z.ch voort. Tot de meest opvallende verschijningen op de komende HISWA behoort onder meer een Hovercraft. Het grootste schip zal de stalen Doggersbank 1900 zijn, een zeewaardige kotter met een lengte van 21 meter 50 en een waterver plaatsing van 40 ton. De indeling bestaat uit 4 slaaphutten, 4 betegelde badkamers, een eetkeuken. voorzien van alle mogelijke elektrische apparatuur en een deksalon. Het groctste zeiljacht zal de 53 voets Trewes zijn. Tijdens een maidentrip dit najaar naar Palma de Mallorca is gebleken dat de vaar- en zeileigenschappen van dit nieuwe pronkju weel uitstekend zijn. Klein, maar niet minder opvallend is een Fries boeiertje, gebouwd in polyester-sandwichcon- structie, afgewerkt met veel hout. Het lijnenplan is geba seerd op een authentiek model, gepiekt gebouwd, met bij zonder goede zeileigenschappen. Dank zij een uitgekiend produktiesysteem kan dit 6 meter 30 lange scheepje met 46 slaapplaatsen tegen een zeer populaire prijs geleverd worden. Nieuw is ook de 75 AK uit de in Nederland u terst populaire Waterlandkruiser-serie. Dit 7 meter dertig lange schip met achterkajuit (maximum comfort voor 6 perso nen) had op de Londense bootshow veel succes. Dan no teerden we in de gauwigheid de Pioner 9 van een Noorse firma die dit jaar ook veel kajaks importeert. Het is een autodak-bijboot die slechts 60 kilo weegt. Men kan er mee roeien en met een torentuigje is het een zeilboot. Ook In de uitgebreide afdeling accessoires, beslag en nautische appa ratuur zijn er veel snufjes. Een wel heel aktueel nieuwtje is een apparaat dat de accu kan opladen en dat werkt op zonlicht. Dan valt een radiorichtingzoeker op die afkomstig is uit de vliegwereld en is aangepast aan de watersport. Voordelen: klein, licht en digitale aflezing. Nieuw voor Eu ropa tenslotte is een gecombineerd knippertoplicht, een normaal vast toplicht dat in moeilijke situaties de aandacht trekt door per minuut 90 tot 100 flitsen te geven. Zonder het aantal vaaruren te beperken kan de waterspor ter die motorkracht gebruikt, toch tot een besparing van het brandstofverbruik komen. Hij moet dan de volgende adviezen in acht nemen. Zorg ervoor dat de motor in goede conditie is. Let in het bijzonder op juiste carburateur- en ontstekingsafstel ling (schone filters, de juiste sproeiers en/of sproeierafstel ling, vlotter stand, choke; juiste ontstekingstijdstip, schone en goed afgestelde contactpunten, goede verbindingen in de elektrische bedrading). Vervang vervuilde of ingebrande bougies door nieuwe van het juiste type. 0 Vaar niet met maximaal gas. Tussen half en tweederde gas vaart men veel voordeliger. Breng planerende boten snel tot planeren; neem dan zoveel gas terug dat ze net niet terugvallen. Zorg voor de juiste propeller om onnodig slipverlies en cavitatie'te voorkomen. Vervang een beschadigde schroef of laat hem repareren. Bij buitenboordmotoren moet de vlakke plaat boven de propeller zo dicht mogelijk bij het wateroppervlak zijn zonder dat in de bochten cavitatie op treedt (te merken aan het „op hol slaan" van de motor). Laat de motor niet lang stationair draaien om op te warmen of als ergens gewacht moet wordenZorg zo veel mogelijk voor de juiste werktemperatuur van de motor (70 tot 80 graden; petroleummotoren tot 85 graden). Houd het onderwaterschip zo schoon en glad mogelijk. Kies bij de aanschaf van een nieuwe motor een passen de kracht. Een te zwakke motor moet te veel op maximum kracht gebruikt worden; een te sterke motor die maar een klein deel van zijn vermogen hoeft te leveren, werkt on voordelig. In extreme gevallen zijn door deze voorzorgen besparingen van meer dan 50 procent mogelijk. Aan 15 tot 20 procent besparing komt men al gauw. Ook voor beginnelingen biedt de Hiswa een keur aan mo gelijkheden. ■H Wadden zeilboot. wordt gebruikt als middel om op het water te kunnen vertoe ven - als huisje op het water. Gezien het geringe aantal draaiuren van de bootmotoren (gemiddeld 120 uur per jaar ofwel 6 etmalen) zal het brandstofverbruik over een heel seizoen klein zijn zodat de watersport als energieverbrui ker vrijwel te verwaarlozen is. Voor alle zekerheid echter el ders op deze pagina een aantal t.ps voor zuin g varen. Zet men de HISWA-zaken op een rijtje, dan valt allereerst op dat de kano's dit jaar in veel grotere aantallen aanwe zig zijn dan voorheen. Een her ontdekking van dit vaartuig? Veel Nederlanders die rondlopen met de wens in het hart om een eigen schip te bezitten, vragen zich af: als ik op de Hiswa iets koop, wat gaat het me dan per jaar kosten aan zomer- en winterstalling, onderhoud, verzekering, af schrijving en dergelijke? De Waterkampioen, officieel or gaan van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond heeft het nageplozen en kwam wat motorboten betreft tot de volgende bedragen als totale kosten voor een jaar. Wa terland 700, een polyester motorkruiser met vier slaap plaatsen, tussen f 2250 en f 3500. A!b:n 25, polyester mo torkruiser met achterkajuit tussen f 2700 en f 4500. Doerak 780 AK, stalen motorkruiser met 6 slaapplaatsen, tussen f 3000 en f 5000. Vletmodel kruiser van 9 meter 70 tussen f 5500 en f 9500. Kampala motorkruiser van 9 meter 20 tussen f 3500 en f 6500. Bij de zeilboten kwam men tot de volgende getallen. Hecht- houten Spanker tussen f 600 en f 1300. Centaur, 6 meter 20 lange, open zeilboot van polyester, tussen f 650 en f 1375. Een Victoire 22 polyester kajuitzeiljacht van 6 me ter 60 tussen f 1150 en f 2250. De Domp stalen zeilkruiser van 7 meter 40 tussen f 1250 en f 2750. Waarschip kwart- tonner, hechthouten kajuitzeiljacht, tussen f 1750 en f 3250. Gaat men echter uit van een casco dat men zelf afbouwt, dan liggen de jaarlijkse kosten aanmerkelijk lager. Dit soort snelle motorkruisers lijken energieverspillers, in de praktijk blijkt het erg mee te vallen. Dat zou toe te juichen zijn, want de kano biedt ongekende mogelijkheden om prachtige tochten te maken in binnen - en buitenland waarbij men wa teren kan bevaren die voor alle andere categorieën ple zierboten onbereikbaar zijn. Bij de kleine, zogenaamde „open" boten tot een lengte van 3 meter 50 ziet men naast glasversterkt po.yester schoor voetend andere kunststoffen hun intrede doen. Polyethy'een vond al toepass ng. met ame bij de verschillende types Sportyaks. ABS komt men steeds meer tegen en bij de kano's valt dioleen als een nieuw materiaal te signale ren.Over de categorie zeilboten dient allereerst te worden op gemerkt dat steeds meer ont werpers bij de kleinere kajuit zeiljachten zoeken naar ge makkelijk over de weg ver- voerbare schepen met een k el- midzwaard. Ook doen dit jaar zoals gewoon'ijk weer boten hun intrede die niet voor toer- doeleinden z.jn beducht, maar waarbij me*, misschien het best kan spreken van „sport"- apparaten", bestemd om in kort tijdbestek zoveel moge- 1 j'r. sne heid en sensatie te ge ven en zoveel mogelijk behen digheid, lichaamskracht en uit houdingsvermogen te testen. Een goed voorbeeld hiervan is de Windsurf - een bootje dat bij de jongere jeugd bijzonder in de smaak valt en door de ouders gezien de betrekkelijk lage prijs (rond de 1200 gu den graag wordt gekocht.Voor de wat minder jonge jeugd die geen vrede heeft met het ontbreken van de helmstok en met de noodzaak om zich staande voort te zeilen, biedt de HIS WA verschi'ende typen van middenzwaardboten enkatama- rans die in hun kort tijdsbe- ste.. de nod ge snelheid, sensa tie en lichamelijke inspanning kunnen verschaffen, zij het te gen een wat hogere prijs. En kele voorbeelden: Laser, Po- ney. Apache Super, Simonis 445. De trend naar de boot als „sportapparaat" lijkt nog niet zijn einde te hebben bereikt. Voor de oudere wedstrijdbelus- te zeiler zijn er de reeds enige tijd bestaande typen waarin de bemanning zich kan uitleven via de trapeze. Diegenen onder he die dit hu'pmidde! to'. gro tere sne'heid verfoeien, komen moeilijker aan hun trekken. Ze zullen hun keuze uit er. e ou ere weds: .j-klassen moeten doen, want ondanks hun jarenlange roep om een boot waar men in- en niet op zit of buiten hangt, is zo'n schip nog steeds niet versche nen. De wedstrijdzeiler op ru were wateren of zelfs op de open zee vindt in de RAI pas sende boten te kust en te keur. Hier hjidt de trend: „ontwer pen op meetformule", terwijl geen kosten gespaard worden om de boot te voorzien van de allernauwste snufjes op het gebied van bes'ag, zei'en, nau tische en navigator schr ppa- ratuur. Deze jach'. naar de snelhid is c- d? o >n k v n dat een serie boten van dit type maar een betrek.;el jk korte levensduur beschoren kan zijn. De zeewedstrijdboot die vandaag wordt gebouwd en ook het volgend jaar en mis schien zelfs het jaar daarop successen kan behalen, moet men met de olielamp zoeken. De elite onder de wedstrijdzei lers heeft dit allang door en heeft er veel geld voor over om - zonodig in combinatie en syndicaatvorm - ieder jaar of eens in de twee jaar een nieuw Jacht volgens een spe ciaal ontwerp te laten bouwen. Op de HISWA zijn verschillen de van deze „maaf'-schepen te zien. Wat het toerzeilen be treft wordt steeds duidelijker beseft dat een toerschip speci ale eisen stelt. Dc snelheid mag niet gekocht worden met verlies aan gemak van behan deling door een kleine beman ning, verlies aan soepele bewe ging bij zeegang en aan com fort van de binneninrichting. Niet voor niets zal dan ook een van de onderwerpen op het in 1975 te houden Vierde Sympo- siom over ontwikkelingen van belang voor de jachtbouw gewijd zijn aan de „eisen waaraan een goed toerjacht zal moeten voldoen". Negentig percent en misschien nog wel meer van de eigenaren van zeiljachten zijn toerzeilers. Hun verlangens worden mo menteel nog wel het best be vredigd door de motorzeiler. Dit type is dan ook op de HIS WA - van klein tot groot - tal rijker dan ooit vertegenwoor digd. Het is duidelijk dat dc trend naar het zuivere toerzeil- jacht zijn hoogtepunt nog lang niet bereikt heeft. De motor vaartuigen tenslotte. Afgezien van de vele typen snelle mo torboten, bestemd om dienst te doen als trekker voor de wa- terskisport of zo maar ter be vrediging van snelheldslust, is hier de belangrijkste categorie de booot met nachtaccommo datie, bestemd voor toervaren op de binnenwateren. En nog steeds luidt de trend: „steeds meer accommodatie en com- fort in gelijke ruimte". Dit geldt voor kruisers van klein tot groot en bewonderenswaar dig is vaak dé' vindingrijkheid waarmee aan de verlangens tegemoet wordt gekomen. Dat hierdoor de esthetica en ook de vaareigenschappen soms in het gedrang komen, wordt blijk baar door de eigenaren - onder druk van moeder de vrouw? - voor lief genoemd. Al met al begint zich hier toch wel een prob'eem af te tekenen. Ook de eisen, te stellen aan het motortoertocht, zullen derhalve ond<*-werp van gesprek zijn op het hierboven vermelde Vierde Svmposlon. Naarmate de sche pen rroter zijn, kunnen de moe'Mikheden gemokke'Mker worden onge'os'. In de RAI 7'm srh'Ilende frna'e, maar ook Vo'Mïar» exemp'nren 1 (fo-« .-vo-- - m^strt* v export bestemd - te zien. Bij de k*"n voo- ruwere wa teren is een opvallend ver schijnsel de terugkeer van het steunzei! dat het slingeren bij zeegang beperkt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11