CORSICA STROOM PRODUCEERT VAN NEPWIJN Oppositie Z.-Afrika verder aan banden 'tje Meerderheid Kamer achter se Van Kemenade Toch uitgifte postzegel voor NA VO-juhileum Edward Heath wekt geen warme gevoelens op Belasting- aangifte-1973 kent vele wijzigingen Oude man van geld beroofd WOENSDAG 27 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT •n, dat ht msterdai an bedri (van onze parlementaire redactie) uities vafEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer stellen stemt in met het onderwijsbeleid van de regering. Dit is deze gid gisteren gebleken bij het debat over de begroting van mi- t de Gf nister dr. J. van Kemenade van onderwijs en weten- opgesteic schappen. ge uitgavydA, PPR, D'66 en KVP konden en Klinzich in grote lijnen met de uit- heelgangspunten van het beleid ver enigen. De fractie van de ARP toonde zich niet bereid tot zo'n •lot jawoord. Hoewel de anti-re- •olutionairen de aanpak van de minister op veel punten konden ■aarderen, zat men hier toch ink in zijn maag met de for mulering van de doelstellingen de firm; jammer, dat de minister niet duidelijker in zijn begrotingstoe lichting heeft laten uitkomen, dat hij de grondwettelijke vrij heid van onderwijs zal respecte ren en zal meewerken aan voor waarden voor de verwezenlij king van deze vrijheid. „Het zou de minister niet misstaan hebben, maar helaas is de kans gemist." ;van het beleid. Volgens de ARP Het VVD-Kamerlid mevrouw Smit Kroes, dat in september bezwa- e '™Jlaat deze ruimte voor twijfel ^'J'verwarring. Men drong er bij aar uit bewindsman op aan „op on- betwistbare wijze" duidelijk te maken, dat de vrijheid van on- belang derwijs op geen enkele wijze in da het geding is. de oppositiepartijen was al- DS'70 positief in zijn waar- se steedi dering voor de uitgangspunten, de plaat}WD en CHU stelden zich afwlj- •rdt opge zend op, hoewel niet zo nadruk- zijn dui kelijk als in het najaar. In het betoog van VVD-woordvoerster mevrouw Smit-Kroes kwamen de woorden „indoctrinatie" en ngen te: rigens al Al ren had tegen de beleidsplannen van minister Van Kemenade en daarbij zelfs vergelijkingen trok met het programma van de Russische communistische par tij, sprak nu heel wat voorzich tiger. Zij zei, dat de filosofie van de minister gedragen lijkt te worden door zijn kijk op de achterblijvers en op de verande ring in de samenleving. DEN HAAG (ANP) Als onderdeel vnn een serie van drie postze gels zal de PTT in september een postzegel uitgeven ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de NAVO, de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatle, die eind mei 1949 werd opgericht. De PTT geeft hiermee gevolg aan toen besloten het advies van de een opdracht van staatssecreta- PTT op te volgen, ris Van Huiten, die weer uitvoe- Bij de begrotingsbehandeling ring geeft aan de motie-Jonge ling (GPV), waarin mede na mens de VVD. DS'70 en SGP. werd aangedrongen om alsnog een NAVO-zegel te gaan uitge ven. De motie werd door de Ka mer aanvaard tijdens de recen te begrotingsbehandeling van verkeer en waterstaat. De vorige regering had besloten een NAVO-postzegel uit te ge ven, maar toen in mei vorig jaar de nieuwe regering-Den Uyl optrad, is van de zijde van heeft hij toen voor zijn besluit een aantal argumenten aange voerd: ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de NAVO was reeds een postzegel uitgege ven, poststukken, met dit zegel gefrankeerd, kwamen vaak on bestelbaar uit Oosteuropesc lan den terug, er is geen ontwerper te vinden en er worden geen postzegels uitgegeven gewijd aan een organisatie, die bij het publiek controversieel blijkt te liggen. Miss Europa, Anke de Groot uit Zaanstad, miss Groot-Brittannië. Gay Spink, BBC „golden girl" Pat Keeling en miss T.V. Time, Pam Calver (van links naar rechts) oefenen zich hier voor befaamde traditionele pannekoekrace in Londen. de PTT geadviseerd niet over Ie De heer_ Jongeling heeft daarop gaan tot uitgifte van de zegel. J Hiervoor werden toen verschil lende gronden aangevoerd. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, Van Huiten, heeft :aal a de .socialistisch spuitje" niet meer voor. De CHU was er bang dat minister Van Kemena de op de dirigistische toer wil Jet PvdA-lid Laban zei, dat met de komst van de nieuwe be- I windslieden op het ministerie van onderwijs ,de lieflijke Ot en Sien-periode was afgesloten De KVP-er Hermes vond het Oien Zuid-Afrika -m ^Politie schoot de Peu ™cs'"l 17 mensen ks-Pijpei i 1 S>?Iood PeuterjcAAPSTAD (Reuter) De Zuid a afrikaanse politie heeft vorig al zal ali jaar bij de uitvoering van haar Stichtini taak 117 mensen doodgeschoten iheim oj en 352 verwond. Dit heeft de Seopem minister van justitie, Louwrens Beek", Muller, op een vraag uit het parlement meegedeeld. Onder de doden waren 96 •Afri- en Sas, kaanse volwassenen en twee reikhal jongeren, 14 volwassenen en it uitga twee jeugdigen van „gemengd ras", twee blanke volwassenen 2-4 jaa en een volwassene van Aziati- sche afkomst, aldus de minister. te klad t« voor wegge vroege (van onze correspondent) PARIJS In Bastla op het eiland Corsica is een enorm wijnschandaal aan het daglicht gekomen. Gebleken is dat jarenlang zoge naamde Corsicaanse wijn gefabriceerd is waarin geen of uiterst weinig druivennat verwerkt was. De zogenaamde wijn werd in laboratoria door amateur-chemici gefabri ceerd met suiker, glycerine, Italiaanse mout, verdund zwavelzuur en water. De aldus vervaardigde wijn kostte de produ centen 25 centime per liter en werd ver kocht voor 1.90 franc tot 3 franc en enkele soorten, waar inderdaad wat druivennat in verwerkt was, gingen voor grote wijnen door, die 6 tot 7 franc per liter opbrachten. In totaal is met het schandaal 60 miljoen francs gemoeid. Tot dusver zijn nog geen ar restaties verricht, maar het staal wel vast dat tegen een aantal bekende wijnproducen ten, waarvan de namen bekend en op Corsi ca op ieders lippen zijn, aanklachten inge diend zullen worden. Een groep bonafide wijnbouwers heeft even eens een procedure aanhangig gemaakt. Een en ander is het gevolg van het wettelijk toegestane toevoegen van suiker aan wijnen, die niet het vereiste alcoholgehalte hebben, hetgeen echter slechts beperkt en in beginsel alleen onder overheidstoezicht mag plaats hebben. Nadat dit procédé geruime tijd in oostelijk Corsica toegepast was, zagen zeke re individuen moge] Hkh eden tot het maken van abnormale winst en uiteindelijk werden duizenden hectoliters totaal kunstmatige wijn gefabriceerd. De amporten van de ingrediën ten werden zoveel mogelijk over de havens verdeeld om geen argwaan te wekken, maar ln Porto Veccio werd verleden jaar 10.000 ton suiker voor do wijnfabrieken geïmpor teerd en in 1970 zoveel verdund zwavelzuur, dat twee fabrieken die accu's produceren daar een jaar lane mee hadden kunnen draaien. De kunstmatige wijnen werden verkocht in flessen met volkomen verzonnen etiketten, die gewag maakten van niet bestaande cha- teux. Dat het schandaal nu In de openbaar heid gekomen is, zou volvens zekere Corsi caanse kringen het gevolg zijn van een poli tieke operatie die door de Corsicaanse auto- nomisten op touw gezet zou zijn. Zeer ooievaar in Grafhorst KAMPEN (ANP) In het Over-1 I ijsselse plaatsje Grafhorst is; gisteren uitzonderlijk vroeg, do j eerste ooievaar neergestreken I op het plaatselijke ooievaars- I nest. De vroege vogel inspec-1 l teerde het en nam het vervol- I gens in gebruik. Dc voorjaarstrek van de ooie vaars begint in ons land op zijn vroegst eind februari. Men sig naleert dan in de regel manne- J iljke exemplaren op doortocht Het komt zelden voor dat deze vogels in ons land reeds op 20 februari een nest betrekken. Powell stemt op labour LONDEN Enoch Powell, woordvoerder van de rechtso conservatieven, heeft schrifte lijk op de labourpartij gestemd. Powell, die fel tegen het Britse lid maatschap van de EEG is, deelde in Londen mee, dat hij aJ gebruik heeft gemaakt van zijn recht om schriftelijk te stemmen in zijn oude kiesdi strict Wolverhampton en dat Wilson zijn stem had gekregen. ai)6* Bestuui om te be kornet ot stand danket ledewer an Hui :teur, dt prettige in De im hu' ft Stich Sassen de peu ergedra- en kun- :nigszins eelgoed aan. Ei root i-wielen tiemate diversi kat pleziei um 1 maarl' :entrum se twee te we- Mevr.; fiscale flitsen fiscale flitsen Deze maand heeft de belastingdienst de aangif tebiljetten verzonden, waarop de aangifte van het in 1973 genoten inkomen dient te geschie den, Met' ingang van 1 januari 1973 Is er veel gewijzigd. Dat deze wijzigingen niet tot vereen voudiging hebben geleld valt o.a. af te lelden uit bet feit, dat de fiscus voor bet jaar 1973 met 14 verschillende soorten aangiftebiljetten werkt. Enige belangrijke wijzigingen worden de ko- mengde dagen in deze rubriek vermeld. Een vol ledige opsomming is op deze plaats niet moge lijk. De belastingdienst is gaarne bereid al uw vragen te beantwoorden. Wilt u zich wat meer verdiepen in deze materie, dan is de aanschaf van een goede belastinggids aan te bevelen. Het schijventarief: Het totaal van alle Inkom sten en winsten, verminderd met diverse aftrek posten, zoals persoonlijke verplichtingen en bui tengewone lasten, vormt het belastbare Inko men. Dit belastbare inkomen dient u ln het aan giftebiljet te berekenen. Vóór 1 januari 1973 werd het inkomstenbelas tingtarief toegepast op het belastbare inkomen. Vanaf 1973 dient het belastbare inkomen eerst nog te worden verminderd met de belastingvrije som. We krijgen dan de belastbare som. en op deze belastbare som wordt het inkom stenbelas tingtarief toegepast. Bij dit tarief is het Inko men ln mootjes gehakt, in schijven gesneden Elke inkomensschijf heeft zijn eigen belasting percentage. Het tarief is vermeld in de bij het aangiftebiljet gevoegde toelichting. Het voordeel van dit tarief is, dat ais u wat wilt "bijverdie nen", u direkt kunt zien hoeveel procent u van deze bijverdienste aan de fiscus moet afstaan. Belastingvrije som: De inkomstenbelasting wordt gegeven naar draagkracht. Deze draag kracht wordt verdisconteerd in de hoogte van de belastingvrije som. De belastingvrije som van een 20-jarige ongehuwde bedraagt 3.852 gul den, die van een gehuwde man, zelfstandige, met 2 kinderen 9.190 gulden. Het Inkomstenbe- lastangtarief is thans voor ieder gelijk. Voor de indeling in de tariefgroep dient uitslui tend te worden gelet op de toestand op 31 de cember 1973 (indien de belastingplicht in de loop van 1973 eindigde, op de toestand bij het einde van de belastingplicht). Of men slechts gedu rende een gedeelte van het jaar gehuwd was. is niet van belang. Het decemberhuwelijk is thans voor de vrouw onvoordelig. Zij gaat van tarief groep 2 (of 3) naar tariefgroep 1. Haar belas tingvrije som daalt van 3.852 gulden (of 5.180 gulden) naar 1.328 gulden. Kinderaftrek: De regel betreffende de peilda tum, waarop het recht op kinderaftrek dient te worden beoordeeld, heeft een belangrijke wijzi ging ondergaan. Deze peildatum dient voor elk kind afzonderlijk te worden bepaald. Bij meer dere kinderen kunnen diverse peildata optreden. Hoofdregel is, dat per kind wordt beoordeeld of op 31 december recht op kinderaftrek bestaat. Bestaat op 31 december geen recht op kinderaf trek dan kunt u kiezen als peildatum 1 januari, 1 april, 1 juli of 1 oktober, mits op de gekozen datum wel recht op kinderaftrek be staat. Voor de kosten van levensonderhoud van in de loop van het jaar afgestudeerde kinderen is geen aftrek wegens buitengewone lasten meer mogelijk. Hoeveel uw belastingvrije som bedraagt, indien u recht hebt op kinderaftrek, kunt u lezen in de bij het aangiftebiljet gevoegde toelichting. De gehuwde vrouw, die in tariefgroep 1 is gerang schikt heeft geen recht op kinderaftrek. Arbeidsongeschiktheidsaftrek/bejaardenaftrek: Hebt u recht op arbeidsongeschiktheidsaftrek dan wordt uw belastingvrije som verhoogd met 1.196 gulden, ongeacht de tariefgroep waarin u bent ingedeeld. Recht op bejaardenaftrek be staat, Indien u op 31 december 1973 65 jaar of ouder was. De gehuwde vrouw, die in tarief groep 1 is gerangschikt, heeft geen recht op bejaardenaftrek. bejaar- Aftrek onvolledig gezin De buitenshuis werkende alleenstaande ouder met een of meer jonge kin deren thuis moet extra kosten maken om het gezin draaiende te houden en de kinderen te verzorgen tijdens de werkuren. De wetgever heeft hiervoor een belastingverlichting gege ven. Uw belastingvrije som wordt verhoogd met 1/4 van de zuivere inkomsten, welke u met ar beid buiten uw huishouding verdiende. De ver hoging bedraagt maximaal 2.125 gulden. fiscale flitsen fiscale flitsen De Liberiaanse ertstanker El wood Mead wordt hier door vijf Nederlandse sleepboten, drie zichtbaar zijn, naar Rotterdam gesleept. Het schip was bij het eiland Guernsey aan de grond gelopen en aanvankelijk leek het lostrekken een onmogelijke zaak. Het karwei werd toch geklaard en de sleep Is nu op weg naar Rotterdam waar de schade nader bekeken zal worden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Bijna 4 jaar In Downing Street 10 hebben premier Heath niet zachter genard of charmanter gemaakt, llij is er zo mogelijk nog droger, bruusker en meer kortaf, koppiger cn nor ser geworden. Een man, die zelden glimlacht en gocn warme gevoelens opwekt bij zijn landgenoten. Het spreekt vanzelf, dat Heath ook bewonderaars telt. Maar de grote massa, die aan voelt, dat deze ongenaakbare cn nogal opgeblazen vrijgezel tal rijke a-soclalo karaktertrekken beeft, mag hein niet. Do conservatieve premier zegt, dat hij graag lang nadenkt over de problemen, die hij moet uunpakken. Vooral tijdens de eerste jaren van zijn bewind heeft hij er ondianks al dat denken niet veel van terecht gebracht. Besluiteloosheid en wanbeheer wa ren toen de verwijten, waarvoor de rcgering-Hcath bijna door lopend ln aanmerking kwam. Edward (Ted) Heath heeft in al die jaren niet veel vraagstukken opgelost. En ofschoon hij in 1973 meer doortastend optrad, kan men zijn maatregel voor de 3-daagse arbeidsweek bezwaarlijk toejuichen. Heath komt uit een milieu, dut zo mogelijk nog volkser cn ar mer was van dat van Wilson. Dat hij het desondanks tot pre mier heeft kunnen brengen, is een uniek revolutionair ver schijnsel in de geschiedenis van de Britse conservatieve partij. Sinds hij in Downing Street woont, probeert Heath echter de journalisten ervan te overtuigen, dat zijn afkomst weinig be langrijk is. In zijn officiële biografie, die verspreid wordt door de regeringsvoorlichtingsdienst, staat ergens te lezen, dat vader Heath de zoon van een kruier van de spoorwegen een za kenman was van het kustplauLsje Broadstalrs in Kent. In wer kelijkheid kwam de oude Heath eerst aan de kost uls timmer man. ofschoon hij het later tot kleine aannemer bracht. Teddy Heath, die nog een broer kreeg, groeide geïsoleerd en te ruggetrokken op. Hij wus moeders lieveling en werd naar een privéschool in Ramsgate gestuurd. Daarna mocht hij met een beurs, die hij dankte uan het feit dat hij vrij behoorlijk kerkor gel speelde, gaan studeren aan dc universiteit van Oxford. In die tijd wus Harold Wilson daar ook. Zij leerden echter niet kennen. Wilson was briljant cn behaalde schitterende uitslagen. Heath hleJd zich meer bezig met orgelspelen ln de kapel en de debatavonden van do „Oxford-Union" dan met z'n studie, die dan ook geen spectaculair verloop kende. Uit deze periode dateert ook Ted's enige liefde: Kay Raven, de bevallige dochter van een dokter. Het werd evenwel oorlog en Heath nam dienst ais solduat in de artillerie. Toen de vijande rijkheden afgelopen waren, had hij het tot kolonel gebracht. Na zijn demobilisatie wist Heath niet goed wut te beginnen. Hij was tijdelijk ambtenaar, redacteur van een kerkelijke krant en bankbediende. In 1950 bemachtigde hij met een meerderheid van 133 stemmen de zetel van het kiesdistrict Baxley in Kent. Dat was de start van Heath's opgang ln de politiek. Toen premier Mac Mlllan hem in het begin van de jaren 60 aanstelde, eerst tot fractielei der. daarna tot lord zegel bewaard er en vervolgens tot Euro- marktonderhandeloar, hoefde Ted nadien niet veel hindernissen meer overwinnen om het tot partijleider en in juni 1970 tot pre mier te brengen. Waarom is led Heath niet getrouwd? Volgens sommigen was hij te verlegen, volgens anderen te hooghartig. Vandaag dc dag gelooft men in zijn omgeving, dat Heath bang is voor vrouwen. DEN BOSCH (ANP) Een be jaarde inwoner (70 jaar) uit Vught is gisteren bij de Rabo- Bank in Den Bosch op slinkse wijze van 7.000 beroofd. De man had op dc balie zijn geld gesorteerd neergelegd. Plotse ling kreeg hij een tikje op zijn schouder en iemand die achter hem stond zei „Meneer, er lig gen bankbiljetten van u op de grond". De man keek naar be neden en zag inderdaad enige biljetten van vijf gulden op de grond liggen. Hij bukte zich om dit geld op te rapen, maar toen hij weer omhoog kwam was ziin geld dat op de balie lag verdwe nen, evenals de man die hem zo vnendetiik had gewaarschuwo Het ensemble Variant, bestaand euit Ank Reinders sopraan, Mir jam Stanese altviool. Ulrich Schulze cello, Govert Jurriaanse fluit en de klarinetisten Aart Rozeboom en Jan van den Eyn- den. concerteren op dinsdag 5 maart in Diligentia voor de Vereniging Vrienden van bet Residentie-Orkest. Op het pro gramma staan werken van Cop land, Strawinsky, Roussel, Vil la-Lobos, Krommer, Vaughan Williams, Seiber en Eisler. KAAPSTAD Het Huls van Afgevaardigden jn Zuid-Afrika heeft in de nacht twee omstreden wetsontwerpen goedge keurd, die de oppositiebewegingen in Zuid-Afrika verder aan banden leggen. Een van de wetten maakt het moge lijk te verhinderen dat organisaties in Zuid-Afrika, die naar de mening van de regering „aan politiek doen" geld ontvangen uit het buitenland. Deze wet kan grote moeilijkheden kwaad, welke prijs moeten we opleveren voor bijvoorbeeld het dan uiteindelijk betalen?", christelijk instituut van dr. Vorster zei daarom niet te aarze- Beyers Naudé, dat 70 procent van zijn inkomsten uit bet bui tenland ontvangt. Het verhitte debat over dit wets ontwerp duurde tot diep in de nacht, toen de wet in derde le zing werd aangenomen. Pre- seties die zich tegen de apart heidspolitiek keren, zoals het christelijk instituut, het instituut voor de betrekkingen tus-sen de rassen en de studentenbewegin gen Nusas (engelstalige blanke 6tudcnten) en Saio (Afrikaanse studenten). Maar Vorster vond het niet nodig te wachten op het eindrapport cn zei dat cr nog meer organisaties zijn die geld ontvangen uit het buitenland, len het parlement om goedkeu ring te vragen van het uitgangs- De wet machtigt het staatshoofd punt van deze wet „namelijk het tegenhouden van geld uit buitenland, dat dient om de fun damenten van Zuid-Afrika te ondermijnen". mier Johan Vorster zei ter ver- Oppositieleider De Villiers Graaff dediging van het wetsontwerp: „Wij weten dat communisten en linksen meesters zijn in het creë ren van front-organisaties en dat ze steeds meer van deze or ganisaties zullen oprichten. Dat zijn organisaties die zeker niet financieel gesteund worden door Zuid-Afrikanen. Ze moeten steun van buiten krijgen. Als de regering de ogen sluit voor dit maakte er bezwaar tegen dat in het wetsontwerp geen organisa ties worden genoemd, dat niet wordt gedefinieerd wat wordt bedoeld met „aan politiek doen" en meende dat de rege ring moet wachten op het eind rapport van de comanissie- Schlebusch. Deze parlementaire commissie stelt een onderzoek ln naar de activiteit van organi- 9 maanden geëist voor dodelijke heroïne ARNHEM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem heeft dinsdag tegen de 25-jarlge Surlnémcr R. A„ die terecht stond voor de verkoop van heroïne, negen maanden ge vangenisstraf mot aftrek geëist en tegen diens 22-jarige vrien- dlnd zes'maanden. Het Inspuiten vnn een te grole hoeveelheid van de door de twee geleverde heroïne had op Kerstmis 1973 do dood ten ge volge van do 19-jarige Petra Merkel alt Wuppcrtal, die sa men met haur landgenoot, de 24-jarige Kleh, op hun eigen manier Kerstmis wilden vieren op een huurkamer in Arnhem. De Duitser was voor een ont wenningskuur naar Nederland gekomen, maar kon niet van hard drugs afblijven. Hij kochf twee gram heroïne voor 220 gul den. Het Duitse meisje had ziel evenals de man enkele kerel met een oplossing vnnheroint ingespoten en wns steeds inj?4 slapen. Na de derde keer wei zij niet meer wakker gewordeil een organisatie „besmet" te verklaren wanneer deze „aan I politiek doet" en door het bui tenland wordt beinvloed. Deze organisatie mag dan geen geld I ontvangen uit het buitenland. Overgemaakt geld kan geblok keerd of in beslag genomen worden. Op overtreding staat maximaal 20 000 rand (80.0001 gulden) of tien jaar gevangenis straf. Verscheidene organise- ties, die verwachten door deze ïaatregel getroffen te worden, i Kunstzaal Slau, Keizersgracht 26 zijn al een campagne begonnen om meer bijdragen te krijgen uit Zuid-Afrika zelf. Amsterdam, exposeert van t/m 31 maart werk van Ja Anon van Dis cn van 5 t/m 1 maart schilderijen van Doï van der Veen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7