Olie-embargo hindert vredesinspanningen 'i Isoleercellen in Nieuwersluis onaanvaardbaar NIXON OP PERSCONFERENTIE Koninkrijkstop over onafhankelijkheid Dodelijke val Noordwijkse recherche zoekt naar aanrander Voedselgeld geeist PAARDE- LOEMPIA Hollands Glorie op televisie 1) 66 gaat alleen verkiezingen in DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.34 per mm. Telefoontjes 3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30.66 ;jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. 65e JAARGANG No. 19747 DINSDAG 26 FEBRUARI 1974 TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Voor achten met Cleo Raine; 20.28 uur Witte kwis; 21.18 uur Elfstedenkarna- val; 22.05 Waar gebeurd. Ned. II: 19.05 uur Pipo; 20.21 uur Paul Léautaud, tv-portret; 21.10 uur Prijswijzer: 21.20 uur 2 voor 12; 22.05 uur Achter het nieuws. lournalisten veren omhoog om president Nixon vragen te stellen tijdens de persconferentie van vannacht. WASHINGTON, Rtr/AP In zijn eerste persconferentie van dit jaar heeft president Nixon verklaard dat de vredesinspan ningen van zijn land in het Mid den-Oosten worden doorkruist als de Arabische landen hun olie-em bargo tegen de Amerikanen niet beëindigen. Hij hoopte dat de Arabieren tot de conclusie zullen komen dat het in hun eigen be lang is het olie-embargo op te heffen. Het bezoek van minister Kissinger van deze week aan het Midden-Oosten is erop gericht een troepenscheiding tus sen Israël en Syrië tot stand te bren gen. Om die reden mag een beëindi ging van het olieembargo worden ver wacht, aldus Nixon. Hij is niet van Over Watergate zei de president dat het Congres hem alleen naar huis kan sturen als gebleken is dat hij een mis daad heeft begaan. Nixon voegde er onmiddellijk aan toe niet te verwach ten dat hij zal worden afgezet. Naar aanleiding van de twee recente nederlagen van republikeinse kandida ten bij tussentijdse verkiezingen, zei Nixon dat zijn partij de verkiezingen voor het congres in november met vertrouwen tegemoet ziet. ,,Ik wil dat mijn partij wint, maar wat belangrij ker is, ik wil dat het presidentschap het overleeft. Het is van vitaal belang dat de president geen gijzelaar is van wat nu of dan gebeurt met zijn popu- laireit", aldus Nixon. Nixon verklaarde dat hij het verzoek van de speciale aanklager Jaworski om voor een „grand jury" te verschij nen „met respect" had afgewezen. Hij had aangeboden schriftelijke vragen te beantwoorden of een persoonlijk onder houd te hebben. Over zijr belastingperikelen zei hij dat hij bereid is desgewenst in de staat Californië belasting te betalen. Hij had geen bedoeling de belasting te ontdui ken met de (aftrekbare) schenking van zijn persoonlijke documenten aan het rijksarchief. De schenking was ge daan na het tijdstip waarop de rege ling werd afgeschaft. Op de vraag oi hij van mening was een eerlijk deel aan inkomstenbelasting te hebben be taald (minder dan duizend dollar in twee jaar tijd), gaf Nixon een ontwij kend antwoord. Hij had de tip over de belastingaftrek van zijn voorganger Johnson gekregen, aldus Nixon. De Guitaarspeler LONDEN Een man, die zei de dief te zijn van het zondag uit een Londens museum gestolen schilderij van Ver meer, getiteld „De Gitaarspeelster", ter waarde van zes miljoen gulden, heeft maandagavond het blad The Guardian opgebeld. Met een sterk Westindisch accent vroeg de man ver strekking van levensmiddelen voor een bedrag van een half miljoen pond ster ling (3,2 miljoen gulden) aan de bevol king van het sinds kort onafhankelijke Caribische eiland Grenada in riul voor het schilderij. Van heden af mogen snacks be reid met paardevlees verkocht worden. Solzjenitsyn weer weg uit Noorwegen Kopenhagen (AFP) De verban nen Russische schrijver Alexan der Solzjenitsyn, die de gedach te zich in Noorwegen te vesti gen schijnt te hebben laten va ren, heeft zich gewend tot de „Deense vereniging van schrij vers" met het verzoek opnieuw een bezoek aan Denemarken tc mogen brengen, maar dan vol strekt incognito. Solzjenitsyn is vandaag met de trein uit de Noorse hoofdstad naar ZUrich vertrokken. Giste ren heeft Solzjenitsyn, die drie dagen in Noorwegen heeft door gebracht, laten doorschemeren dat hij wellicht voor de duur van zijn verbanning in Zwitser land wil wonen. (Zie ook elders in dit blad). RENO De Amerikaanse gehei me dienst heeft meegedeeld dat zij een bende hseft opgerold, die vermoedelijk voor een half mil joen dollar aan goud heeft ge stolen uit de op een na grootste goudmijn van het land. (Van een onzer verslaggevers) Nieuwersluis Negen Eerste en Tweede Ka merleden, die een bezoek hebben gebracht aan het depot voor militaire discipline te Nieuwersluis zijn tot de conclusie geko men, dat het personeel van Nieuwersluis geselecteerd moet worden en een bepaalde scholing moet krijgen. Daarnaast moet er een einde komen aan een vermenging van het slaap- en leefmilieu. Verder waren allen het er over eens, dat de nog aanwezige isoleercellen (middeleeuwse toestand) onaanvaardbaar zijn en dat daarvoor andere me thoden in de plaats moeten komen. Ook had men geen goed woord over voor de kelders met de hou ten britsen, waar geslapen moet worden. „Dit ia een blaam die moet verdwijnen", aldus een der Kamerleden. De voorzitter van de bijzondere commissie gewetens bezwaren, het Kamerlid Kleisterlee, was van oor deel dat de wet gewetensbezwaren gewijzigd moet worden, omdat bijv. Jehova'! getuigen daar buiten zouden moeten vallen. Het is ongeloof lijk wat zij voor hun ideaal over hebben, zo meende hij; daar zij geen beroep op deze wet doen vert>Iijven zij over het algemeen 21 maanden in Nieuwersluis, terwijl het normaal is dat men er maar een dag of veertien is Forelvissen in Brielse Maascomplex DEN HAAG Eenals In vorige jaren mag van 1 juni af met de speciale hengel in het Brielss Maas-complex worden gevist. Dit heeft de minister van Land bouw en Visserij bekendge maakt. Hierdoor is het vanaf die datum mogelijk de in deze wateren uitgezette forel te be vissen. De wateren in het Briel se Maas-complex omvatten hef Brielse Meer, het scheepvaart en voedingskanaal westelijk van de daarin gelegen sluis en he» kanaal van Voorne. Eveneens heeft de minister bepaald, dal op het Grevelingenmeer geen gesloten tijd voor vistuigen zal gelden tussen 1 maart 1974 eD 28 februari. Carnaval in Rio: al 99 doden RIO DE JANEIRO Tij dens de viering van het Carnaval van Rlo hebben in de periode van zaterdag tot gistermiddag al 99 mensen de dood gevonden. De be trokkenen kwamen om als gevolg van ongelukken, in cidenten, moord en zelf moord. Hilversum Jan de Hartog heeft na langdurige ooderhande- lingen erin toegestemd, dat zijn boek „Hollands Glorie" voor x'WSFM 'v wordt bewerkt. Dit wordt gedaan door mr. Hans Keuls, on der regie van John van de Rest voor de AVRO. De tv-bewerking, 13 delen van ongeveer een uur, wordt op zijn vroegst in het seizoen 1976—1977 uitgezonden, omdat de opnamen niet eerder dan in 1976 kunnen worden gemaakt. „Hollads Glorie" wordt ter zee en in de studio opgenomen; de AVRO maakt de serie in co-productie met de BRT en mo gelijk met de Duitse omroep Bavaria, waarmee de onderhan delingen gaande zijn. AF EN TOE ZON Droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige oostelijke wind. Min.temp. van plus 2 gra den vlak aan zee tot min 3 hier en daar in het binnenland. Maxi ma morgen ongeveer 4 graden. Legeropstand in Ethiopië ADDIS ABEBA (Rtr.) Militai ren onder leiding van lagere officieren hebben strategische punten bezet in de Noord-Ethi- opische stad Asmara. Ze heb ben het vliegveld van de stad gesloten voor verkeer, alle ban ken en communicatiecentra ge sloten en de wegen afgegren deld. Volgens de eerste berich ten zou het niet gaan om een opstand tegen het bewind van keizer Haile Selassie, maar om een protest tegen te lage soldi i Asmara is de hoofdstad van Eritrea, een gebied met over wegend Islamitische inwoners. Willy Brandt verliest veel aanhang BONN De SPD van bondskan selier Willy Brandt, die In 1972 de parlementsverkiezingen won met de grootste meerderheid uit haar geschiedenis, heeft veel van zijn populariteit bij de Westduitsers verloren. De rege ringspartner FDP daarentegen en de oppositievoerende CDU- CSU zien hun aanhang snel toe nemen. Het weekblad Der Spiegel, dat dit overzicht van opiniepeilingen publiceert, geeft er de volgend# verklaringen voor: de berusten de houding van de regering ten opzichte van de economische si tuatie en de prijsstijgingen, de geruchten over een ophanden zijnd aftreden van Willy Brandt, de dreigende werkloosheid, en het gebrek aan solidariteit bin nen de socialistisch-liberale coa litie en binnen de SPD zelf. HULP" AAN ETHIOPIË GENEVE De Liga van Rode- Kruisverenigingen heeft op nieuw een beroep op de wereld gedaan om hulp in geld en natu re voor twee miljoen slachtof fers van de droogte ln EthlopUL 1.677.600 boeren en 971.000 no maden zijn voor hun levenson derhoud aangewezen op hulp van de overheid en uit het bui tenland. Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Er komt geen gezamenlijk kernprogramma van de drie linkse regerings partijen, PvdA, PPR en D'66, voor de aanstaande Statenver kiezingen. Dat staat vast, nu het partijbestuur van D'66 be sloten heeft om gehoord de wens van de provinciale afde lingen van deze partij niet mee te werken aan een ge meenschappelijk program. Volgens fractievoorzitter Jan Terlouw zou een gemeenschap pelijk kernprogramma voor de Statenverkiezingen van de link se drie bijzonder mager wor den. De verschillen tussen de drie partijen zouden er minder goed in worden belicht. Terwlouw ontkende dat de stap van D'66 de landelijke samen werking op de toch iet en een gevaar voor het kabinet ople vert. „Dit heeft voor de lande lijke samenwerking helemaal geen gevolgen. Ik vind de hele zaak trouwens niet lo belang rijk", aldus Terlouw. De Deense boer Aage Soeberg op het eiland Seeland voert een privé oor, t?gen oliemaatschappijen. Tien jaar geleden kochten zij een stuk land achter zijn boerderij waar u opslagtanks staan. De oliemaatschappijen doen nu al jaren pogingen ook het resterende akkerland te kopen. Het wapen van Soeberg: Ieder jaar ais zij komen vraag ik een miljoen gulden meer. Dan blijven ze weer voor een jaar weg. Arme paarden. Het lijkt me ver schrikkelijk om in een nasi- of bami-schotel terecht te komen. PARAMARIBO (ANP) Over ongeveer zes weken zullen de drie premiers van Nederland, Suriname en de Nederlandse An tillen bijeenklmen om de prece- dure te bespreken die nu verder gevolgd zal moeten worden voor de onafhankelijkheid van de rijksdelen in de West. Dit ver klaarde gisteravond de Suri naamse minister-president Henk Aroon in het parlement. Met betrekking tot de onafhna- keüjkhedd van Suriname, die in de regeringsverklarng van an derhalve week geleden werd aangekondigd voor eind volgend jaar, stelde premier Arron dat de Surinaamse regeimg onder geen dwang van welke partij dan ook, had gehandeld. Het re geringsteam bestaat uit zakelij ke en nuchtere mensen met schone vingers en zonder boter op hun hoofd, aldus premier Ar- Hij zei dat de financiële positie van Suriname niet rooskleurig is. Een groot aantal ouderdoms- kwartaal van vorig jaar bleek voorzieningen over het vierde nog niet te zijn betaald, terwijl ook bij het uitbetalen van subsi dies achterstand bestaat. het lot van elke Surinamer waar Premier Arron verklaarde dat hij zich ook b evindt hem aan het hart gaat. Het grootste stre ven van de huidige regering ie om de Surinamers in Nederland weer terug te halen naar eigen land. Premier Den Uyl die gis teravond uit Suriname naar Ne derland vertrok noemde deze uitspraak van premier Arron een historische uitspraak, die wel een beetje lang op zich heeft laten wachten. De Neder landse premier zei voorts dat er nog ongelooflijk hard gewerkt moet worden voor Surinam ulti mo 1975 onafhnakelijk is. Aan de ortafhnakelijkheid gaat volgens hem een veelheid van regelingen en juridische gecompliceerde za ken op volkenrechtelijk terrein vooraf. Suriname, aldus premier Dn Uyl, heeft alleen toekomst wanneer Suriname haar eigen identiteit heeft en de Surinamers Surinamers zijn en een hindoes- taan of neger. (Van een onzer versajggevers) Heijthuijsen Het carnaval heeft opnieuw een dode geëist. Een 21- jarige jongeman uit het Limburgse Heijthuijsen maakte gistermid dag een dodelijke val, toen hij In een poging om zijn afgewaaid hoedje te pakken van een carnuvolswagen stapte. Hij brak zijn nek. Een 41-jarige man uit Venlo ia met een ernstige messteek in de borst in een ziekenhuis opgenomen na een carnevulsfeest In een plaatse lijk café. Als verdacht is een 30-jarlge metselaar aangehouden. NOORDWIJK De recherche te Noordwijk zoekt naar een man, lang plm. 1.68 m., met donker krul lend haar en sprekend met een zuidelijk accent. Deze man wordt er van verdacht vrijdagavond jl., omstreeks half acht, op de Rijnsburgerweg nabij ,,De Kron" een 18-jarige scholiere uit Noordwijk te hebben aangerand. Het meisje stond met pech aan haar bromfiets langs, de kant van de weg, toen er een automobilist stopte, die aanbood haar te helpen. Plotseling pakte hij haar van achteren beet en sleurde haar de berm in. De aanvaller rukte de kleren van het meisje los en maakte aanstalten haar te verkrachten. De scholiere verzette zich uit alle macht en trapte de onverlaat zo hevig, dat hij zijn pogingen opgaf en in zijn auto wegreed.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1