Amsterdam - Feyenoord, gewoon klasseverschil EXCELSIOR MIST INTELLIGENTIE KWARTFINALES Cupsfeer was ver te zoeken In Van Gemerts kledij NAC geen kind aan Groningen AMSTERDAM Terwijl FC Amsterdam zich in Zeist voorbereidde op het bekerduel met Feyenoord versche nen de van strijdlust zwangere uitspraken die uit de monden van trainer en spelers waren opgetekend. Feyenoord mocht gerust komen; FC Amsterdam zou een stuk spektakel laten zien. Alsof ooit een trainer of een speler tevoren heeft gezegd: „We krijgen een pak slaag" of „kom nou, je denkt toch niet dat we ons druk gaan maken". FC Amsterdam zou er dus eens even te genaan gaan. Na afloop, toen de teleurgestelde suppor ters van de „Lieverdjes" morrend afdropen, mocht FC Amsterdam zich afvragen hoe men zich dat „tegenaan gaan" dan wel had gedacht. Twee die het constant met elkaar aan de stok hadden. Ramljak (links) heeft, in samenwerking met Van Daele, weer een actie van Amsterdams spits Nico Jansen onschadelijk gemaakt. Amsterdam Het muziek korps en de majorettes kre gen in de rust van FC Am sterdam—Feyenoord ruim schoots tijd. Scheidsrechter Van Gemert, al geplaagd door griep, voelde zich niet wel. Hij had last van een „kloppend hoofd" en wilde liever niet de tweede helft lelden. Op de tribunes zater de eredivisiescheidsrechters Ram en Berrevoets. De laatste werd opgeroepen, hees zich in de kledij van Van Gemert en leidde de tweede helft. Het was niet eens zo gek gezien van Van Gemert om die drie kwar tier maar in de kleedkamer te blijven. Er viel toch, op het doelpunt na, niets te be leven. Maar het was wel in de sfeer die de carnavals vereniging „Limburgia" uit Amsterdam trachtte op te roepen door o.a. Frantisek Fadrhonc te ridderen. Ook in de scheidsrechterskleed- kamer een verkleedpartij. Zo simpel legde Feyenoord de 10 vast dat FC Amsterdam verfrommeld in de kleedkamer zat. Van overvloedige techniek hoeven de Amsterdammers het niet te hebben maar als er dan ook nog geen greintje Cupfigh- ters-mentaliteit is, kun je het tegen een ploeg als Feyenoord natuurlijk wel vergeten. FC Amsterdam leek, zoals FC Utrecht enige seizoenen gele den, de grote verrassing van deze competitie te worden. Er werden ook inderdaad opzien barende resultaten behaald. Maar de pijn bij zo'n ploeg is dat boven de kracht wordt ge speeld en de terugval onver mijdelijk is. Dan ebt de strijd lust weg, dan is er geen onver zettelijkheid meer. Zoals giste ren. Door geen ruimte te geven, kon de defensie van F C Am sterdam lang stand houden. Wat dat betreft had trainer Pim van de Meent gelijk met zijn opmerking: ,,We zijn nu in staat Feyenoord te bestrij den". Maar dan moet ook de aanval erbij betrokken kunnen worden om die zienswijze te veranderen in „ook in staat té gen Feyenoord te strijden". Dat lukte weliswaar in de eer ste fase doch daar kwamen de fouten in de Rotterdamse ver dediging bij te pas. Ramljak liet een bal lopen en Meijer schoot over; Treytel moest voor een schot van Meijer springen en later nog eens een inzet van Jan Fransz (uit een vrije trap stoppen. Feyenoord was niet gevaarlijk geweest, mede omdat met een wisselende spits werd gespeeld Boskamp en De Jong oir beurten en dat experiment niet bijster gelukkig uitpakte. Geste Het was dan ook meer een ges- ste van trainer Coerver tegen over Boskamp „die al zo lang op de bank heeft gezeten en die opkikker best kan gebrui ken". Het typeert ook de in stelling waarmee Feyenoord naar Amsterdam ging. Terecht, want het verschil tus sen beide ploegen was hemels breed. Wat bij Feyenoord zonder tot een grootse verrich ting te komen speels tot stand kwam, moest FC Am sterdam zwoegend laten afwe ten. Combineren, elkaar vin den. het in- en overzicht, de baltechniek: alles was bij Feyenoord beter en dat is na tuurlijk niet verwonderlijk. Van de Meent constateerde dan ook: „Het is het verschil in klasse; wij hebben tijd no dig om meer te leren". Dat tevoren zo hoog van de to ren blazen leek dus meer op het wegschreeuwen van de we tenschap dat er meer nodig is om dit gisteren waarlijk niet groots spelend Feyenoord te verslaan. En als dan ook nog de tot voor kort terecht zo be faamde strijdlust ontbreekt, wordt de kans op succes zeer Het was dikwijls een drukte van belang voor het Amsterdamse doel. Jongbloed, die toch weinig kreeg te verwerken omdat Feyenoord veelal niet verder kwam dan de defensie, heeft ditmaal de bal te pakken voor iemand gevaarlijk kan worden. De steekjes die Feyenoord had laten vallen kon FC Amster dam niet verzilveren. De fout vlak na de rust zette Feyen oord wel om in een doelpunt. Kristensen nam een vrije trap, Jongbloed was nergens te be kennen en Van Daele kopte stoicijns kalm raak (0—1). „Toen gingen ze het wat al te gemakkelijk opnemen", zei Wiel Coerver later. Dat kon ook. De gevaarlijke „rommel- spits" Nico Jansen werd effec tief op de huid gezeten door Ramljak die daarbij wel wat veel overtredingen maakte. Husers was een zwakke stee en Meijer miste reële kansen. Zodat FC Amsterdam een aan val bezat die geen potten kon breken. Meijer werd nog ver vangen door v.d. Lem die met een al een kans liet liggen en toen sleepte het duel zich moeizaam naar het einde. Schriftelijk Een tweede helft die na de treffer van Van Daele ook schriftelijk afgedaan had kun nen worden. Van Cupsfeer was allang niets meer te merken. Feyenoord tien minuten voor tijd werd Schoenmaker ingezet voor Kristensen schiep zich nog enige mogelijk heden in de laatste fase. Coer ver: „Het was de bedoeling in het laatste half uur de snelheid van de tweede lijn uit te bui ten maar dat leverde geen re sultaat op". Die 1—0 was trou wens voldoende. Feyenoord hield die stand rustig en dege lijk vast. Ressel maakte zich nogal kwaad op scheidsrechter Ber revoets, bediende zich van een ..wegwerpgebaar" en werd op geschreven. Zo gebeurde er toch nog iets na de Rotterdam se voorsprong... HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 48. Van Daele 0—1. Scheidsrechter: Van Ge mert (na rust vervangen door Berrevoets). Toeschouwers: 26.000. FC Amsterdam: Jongbloed; Flinke vleugel, Fransz, Koop man, Bianchi; Visser, Dekker, Van de Merkt; Husers, Jan sen, Meijer (Van der Lem). Feyenoord: Treytel; Rijsber- gen, Van Daele, Ramljak, Vos; Jansen, De Jong, Van Hanegem; Ressel, Boskamp, Kristensen (Schoenmaker). ROTTERDAM Kees Rijvers maakte er geen geheim van dat hij weinig ingenomen was met de pres tatie van zijn ploeg in de bekeront moeting tegen Excelsior. De kleine Eindhovense oefenmeester lanceer de eerst een kwinkslag alvorens dat ronduit te zeggen. „Laten we maar gaan carnavallen", glimlachte hij. „Dat is misschien beter, want we hebben hier slecht gespeeld". Kees Rijvers tekende het optreden van zijn team wellicht wat al te zwart, maar cat PSV zich via het nationa le bekertoernooi nog uitzichten op Internationaal voetbal van niveau wenste te verschaffen heeft de Eindhovense formatie geen moment duidelijk kunnen maken. PSV acteerde mat en de inzet stak schril af bij. de pogingen van de minder getalen teerde Rotterdammers, die in ieder geval bereid waren tot het uiterste te gaan. Vrijwel de hele ontmoeting heeft Excel sior daardoor op een vrijwel gelijkwaar dig niveau partij geboden, maar een mo ment van desorganisatie in de achterhoe de werd de ploeg van Ben Peeters fataal. Slechts eenmaal in negentig minuten kreeg Willy van der Kuylen gelegenheid om zichzelf weloverwogen in stelling te brengen en dat bleek voor PSV voldoen de. Na een half uur in de tweede helft verzuimde de defensie van Excelsior de schutter tijdig te blokkeren, wat voordien en daarna vlekkeloos gebeurde, en Eddy van der Roer was 'n geslagen man: 1—0. Op routine heeft PSV de resterende speeltijd volgemaakt, hoewel Excelsior ook toen nog mogelijkheden kreeg. „We zaten bij die treffer van Van der Kuylen op een dood moment", oordeelde Ben Peeters later. „De dekking werd even verwaarloosd en daar profiteerde PSV onmiddellijk van". „Maar als je naar het aantal kansen kijkl hadden we een beter resultaat moeten kunnen bereiken. Maar de ploeg heeft niet voldoende intelligentie. Daar kun je d3n veel over praten, maar het is deze spelers kennelijk niet bij te brengen". Peeters oordeel was juist. Excelsior, pro motiekandidaat in de eerste divisie, be schikt over hardwerkende spelers, maar hun ontbreekt op kritieke momenten het overzicht. Bijvoorbeeld bij de talrijke aanvalspogingen via Roggeveen, die enke le keren gevaarlijk kon oprukken, maar zich dan vervolgens vastliep, omdat hel passje naar een vrijstaande medespeler uitbleef. Daardoor verspeelde Excelsior zeker een handvol mogelijkheden op een doelpunt dat de ploeg op grond van het zwoegen zeker verdiende, maar door ei gen onmacht niet kon realiseren. In schulp Met uitzondering van de eerste twintig minuten, toen PSV het initiatief nam, om dat Excelsior onnodig in zijn schulp kroop, hebben de Rotterdammers gedon gen naar de gunst va» de volle tribunes. Nadat Van der Roer in de derde minuut al pogingen van Edström en René van der Kerkhof had verijdeld groeide Excel siors doelman en zijn hele verdediging. Van Nierop legde Edström volledig aan banden, de lange Zweed kon slechts één maal ongehinderd (naast) koppen, terwijl de invloed van vleugelsjpelers Deijkers en Van der Kerkhof gering bleef. Zo zekei als de laatste linie van de Rotterdam mers ingreep, zo weifelend acteerde de defensie van PSV. Door enige omzettin gen als gevolg van blessures bezette Pe ter Kemper de linksachterplaats en het was aan het sterke optreden van Adri van Kraay te danken dat diens soms aar zelende ingrijpen zonder gevolgen bleef. Bovendien kwam Sjaak Roggeveen wend baarheid en spitsvondigheid te kort om geschapen mogelijkheden uit te buiten. Zelfs uit een geheide buitenspelpositie door Leo van der Kroft niet onderkend, een minuut voor de rust kon Roggeveen alleen op Van Gerven afgaande niet sco ren. Hij schoot tegen de Eindhovense doelman op, die Ijlings uit zijn „hok" wa9 gekomen. In de tweede helft bleef Excelsior zich meer mogelijkheden creëren terwijl PSV de indruk wekte zich weinig voor het re sultaat te interesseren. De Eindhovenaren volhardden in hun mat speltype, waardoor Excelsior zich de gelijke mocht wanen. Frans van der Heide schoot over nadal Deijkers en Kemper de bal hadden ver speeld. Van der Berg richtte eveneens te hoog nadat Van Gerven slecht had wegge- stampt en Van der Heide kwam juist iets te kort om een voorzet op maat van Van der Berg af te ronden. Het typeerde de inzet van Excelsior, dat echter door de knieën ging toen Van der Kuylen laag en hard doeltreffend had ingeschoten. Nord- qvist kreeg nog de gele kaart bij 'n char ge tegen Van der Heide, die weer dreigde door te breken. Maar Excelsior bleel machteloos in de afwerking, zodat PSV de kwartfinale nog eenvoudig bereikte. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 75. v.d. Kuylen 0—1. Toe schouwers: 6.500: Scheidsrechter: Leo V.d. Kroft. Excelsior: v.d. Roer, G. den Butter, Wic- kel. Van Nierop, Bron, v.d. Berg, Kwak- kernaat. Tabbernee (v. Diggelen) V. d. Heide, Roggeveen. Bassant. PSV: v. Gerven, v.d. Dungen, v. Kraay, Kemper, Strik, Nordqvist, W. v.d. Kerk hof, v.d. Kuylen. R. v.d. Kerkhof. Ed ström, Deijkers. Ook bij deze hoekschop kwam Edström, de kopspecialist, er niet aan te pas. De spits van PSV wordt ditmaal overtroefd door Bron en de arm van de bijna onzichtbare doelman v. d. Roer. Edström werd overigens bekwaam aan banden gelegd door Van Nierop. De lange spits kon slechts eenmaal een kopbal produceren. Op woensdag 13 maart worden de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker gespeeld. Hierin worden de volgende wedstrijden gespeeld: Ajax— AZ '67, PSV—Feyenoord, FC Utrecht—FC Den Bosch. NAC heeft door winst op FC Groningen de halve finales reeds bereikt. BREDA Het heeft bekerhou der NAC geen enkele moeite gekost door te dringen tot de halve finales van het beker toernooi. De Bredase ploeg, hoewel ook niet groots spelend, was een klasse beter dan FC Groningen, dat over alle linies erg zwak was. NAC, dat van het begin af een vaste greep op het middenveld had Quaars en Dierckx speelden daar een voortreffelij ke partij was voortdurend in de aanval. Het kreeg talloze kansen, voornamelijk door het slechbe verdedigen van de Gro ningers bij wie vooral Kornelis een off-day had. Door te grote gehaastheid bleven voor de rust vele scoringsmogelijkhe^ den zonder succes. De grote uitblinker bij NAC was Henk van Rooy, die aan vankelijk als een miskoop werd beschouwd, maar de laatste weken uitstekend in het team past. Van Rooy had een aandeel in aille Bredase tref fers. De strafschop waaruit Graau- mans Groningen de genadeslag toediende, werd gegeven om dat Kornelis de doorgebroken Van Rooy onderuit had ge haald. Scoreverloop: 6. Brouwers 1-0, 70. Graaumans 2-0 (strafschop) 73. Van Rooy 3-0. 89. Van Roov 4-0. Scheidsrechter: Beek. Toe schouwers: 300. NAC: De Jong; Van den Dries, Graaumans, Schrijvers, Bakker; Dierckx, Bouwmees ter. Quaars, Van Rooy, Brou wers, Smits. FC Groningen: Nordstrom; Schipper, Kornelis, Bloemberg, Van der Heide; Oldenburger, Bos, Jensen; Gritter, Timmer mans, Oosterwold. Michels niet Wat een supervisor van het formaat Michels is, hebben de heren van het bestuur w.k. en het sectie- bestuur betaald voetbal gisteren gemerkt. Otto Roffel, die was aangezocht - en de benoeming had aanvaard - als assistent van Michels, heeft zich te ruggetrokken. In het com muniqué, dat werd uitge geven, staat dat „niet ie dereen die bij de benoe ming betrokken is, zijn aanstelling ondersteunt" en dat daarom de heer Roffel zich heeft terugge trokken. Bij die „ieder een" behoort ook Rinus Michels. Hij wist wie de kandidaten waren maar was niet op de hoogte met de benoeming van Roffel. „Ik moet met hem werken en dan dient een eventuele benoeming via mij te lo pen", zei Michels gisteren. Taal van iemand, die weet wat hij wil als hij de volle verantwoording op zich heeft genomen. De heren van het bestuur w.k. en het sectiebestuur zullen moeten leren zich op een afstand te houden en niet te handelen zoals dat in het verleden menigmaal gebeurde; zonder mede weten van de direct be- troffenen. Anderen lieten wellicht met zich spelen, Michels zeker niet. Afhankelijk Hoezeer het aantal toe schouwers bij schaatsen afhankelijk is van succes sen heeft het toernooi om de wereld titel in Heeren veen nogmaals bewezen. Daar trad een potentiële wereldkampioene aan, die bovendien haar afscheids- wedstrijd reed. Zoiets wil de schaatsfan meemaken, ondanks het feit dat het damesschaatsen in veler ogen een aftreksel is van de strijd bij de heren. Een uitverkocht heeft ook dat tegendeel be wezen. Het publiek komt af op een trekpleister en als die wegvalt, blijft ook de toeschouwer weg. Een wet waar men niet om heen kan. Ook hiervoor ligt het bewijs klaar. Toen bij de heren de grote na men verstek lieten gaan, daalde de toeschouwers curve. Het ligt in de toe komst verscholen hoe dit zal zijn als volgend jaar Atje Keulen er niet meer bij is en wellicht op mindere (Nederlandse) prestaties moet worden gerekend. In elk geval zal Atje dan op de tribunes zitten. Bijspringen Niet alleen het feit dan FC Groningen als eerste beta lende voetbalorganisatie een ondernemingsraad krijgt, is opzienbarend. Nog meer tot de verbeel ding spreekt de sloot geld die in FC Groningen wordt gestopt. B en W willen de rekening courantschuld van 515.000 kwijtschel den en gedurende drie jaar een subsidie geven van 220.000. Dan moet wel een schuld van 460.000 worden afgelost waarvoor B en W wil aan kloppen bij de provincie die toch al f 750.000 per jaar beschikbaar stelt. Het is prettig voor FC Groningen maar men mag zich wel afvragen wat de zin van betaald voetbal is als en organisatie zichzelf kennelijk helemaal niet kan bedruipen en de ge- .meenschap op zo grote voet moet bijspringen. Tan

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16