C^idóc (Souoont mijnwerkers reeds lans zwaar onderbetaald iïf <b\ ijmaker GEWAPENDE OPLICHTER NA VLUCHT IN ARREST Golda Meir klaar met haar kabinet v. tl. wiel Dreigend conflict epilepsie-centrum L Meer en Bosch ENORME ADMIMISTRATIEVE BLUNDER in Zandvoort niet in goede aarde België bevriest olieprijs MR. KOMPROE OPVOLGER POLANEN v.d. wiel Witzijde dolfijn gevangen Vier doden bij botsing verdien 'n echte jrt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. jlvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66 ;jaar ƒ119,05 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND nummers: 40 cent. 65e JAARGANG No. 19745 ZATERDAG 23 FEBRUARI 1974 TV-SELECTIE Zaterdag Ned. 1: 19.05 uur Swie- bertje; 20.21 Uur Herkent u deze tijd, spelshow; 21.50 uur Farce Majeure. Ned. II: 19.05 Wie van de drie; 20.20 De Mounties; 21-10 uur Alaaf, karnavalsprogramma. Zondag Ned. I: 16.00 WK schaat sen; 19.05 uur McCloud; 20.45 uur Twee onder een kap: 21.10 uur Klein uur: U; 22.00 uur Waaldrecht. Ned. II: 19.00 uur Woestewolf; 21.35 uur Varen, doe. ZONNIGE PERIODEN Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit noordwest tot west. Ma. tempe raturen omstreeks 8 gr. Zondag: zon 7.38-18.10, maan: 7.52-21.12. Hoogwater 4.32-16.40, laagw. 0.17-12.35. Maandag: zon 7.36-18.12, maan 8.10-22.25 hoogwater 4.59-17.10, laagw. 0.47-13.09 Van onze correspondent) j HEEMSTEDE Het epilepsiecentrum Meer en Bosch-de Cru- quiushoeve in Heemstede Is in opspraak. Een werkgroep heeft er felle kritiek op de behandeling van de patiënten, de behande ling van het personeel en het algemene beleid van de directie. De werkgroep bestaat uit veertien verpleegkundigen en zegt na mens 40 pet. van het verpleegkundig personeel te spreken. (Meer en Bosch telt 700 patiënten). De werkgroep heeft een aantal klachten bij de inspectie'voor volksgezondheid gedeponeerd. Ook zijn de vakbonden ingescha- j keld. De werkgroep verwijt de directie van dit voor Nederland t^oipaangevende centrum, dat zij de deur voor de kritische werkgroep bewust gesloten houdt. Dat laatste wordt door dr. ffeinardi, wetenschappelijk directeur, ontkend. Hij vindt op zijn beurt dat de werkgroep elke vorm van gesprek tegenhoudt. Hij en zijn drie collega-directeuren zijn „best bereid om met de werkgroep in overleg te treden". De werkgroep zegt dat er op Meer en Bosch nogal wat leerlin gen geïntimideerd worden, omdat zij lid zijn van de kritische werkgroep. De klachten van de groep hebben verder betrekking op de slechte behandeling van de patiënten, een behandeling, die geleid zou hebben tot twee zelfmoordgevallen. Tegen dat laatste komt dr." Meinardi fel dn het geweer. Niettemin wijst hij de kritiek van de groep niet helemaal af. Hij is ervan overtuigd dat de werkgroep binnen het centrum een nuttige functie kan hebben. Ridders in de orde van „De Ookertjes De Amsterdamse voetbalvereniging DCG speelt op het sportcomplex OohmeerVandaar dat de carnavalsvereniging van de club „De Ookertjes" heet. Gisteravond was het groot (car navalsfeest. En wie kwamen alseregasten in het clubgebouw? V.l.n.r. Jack Hogewoning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, Jo van Marie die praeses is van de amateursectie, en bondscoach Frantisek Fadrhonc. Ze werden alle drie tot ridder in de orde van de Ookertjes geslagen. En ze brachten, alsof ze nooit anders doen, de welbekende carna- valsgroet onder het uitspreken van „Alaaf". De lokettist zag echter in het boekje een valse stempel staan en waarschuwde zijn chef, die opdracht gaf een verbindings deur te sluiten waardoor de op lichter niet meer weg kon. Daarop trok de in de knel ge raakte automonteur een Beretta en dreigde iemand te zullen do den als die deur niet snel werd geopend. Daaraan werd gevolg gegeven. De jongeman zette het LONDEN Als gevolg van het gebruik van onvolledige gegevens blijken de lonen van de Britse mijnwerkers acht procent lager te zijn dan va narbeiders in andere indus trieën. Dit betekent, dat de looneisen van de mijnwerkers, die door de regering Heath overdreven werden genoemd, in werkelijkheid bijzonder bescheiden zijn. In plaats van acht tot dertien pond meer per week, zouden de mijnwerkers van twaalf tot vijftien pond extra moeten krij gen. Tot deze onthutsende ontdekking is de onpartijdige anti-inflatieraad gekomen bij het vergelijkende on derzoek om na te gaan of de mijnwerkers récht hebben op een hogere loonsverhoging dan de 16,5 procent waarmee zij het volgens de regering zou den moeten stellen. De ipijnwerkersbond heeft al tijd gebruik gemaakt van cijfers waarin niet al leen de lonen, maar ook het vakantiegeld en ande re financiële voordelen begrepen waren. Die gege vens werden dan gebruikt om percentages te bere- enen en vergelijkingen te ma ken met de lonen van arbeiders -|# andere industrieën. De hier- I I pi 1 0"1 17P I 1 T~l rr T 71 C!k I voor gebruikte informatie was J^V^ l-J-Lel J. |ZjV!>XX±1c^ V -ld afkomstig van de departemen- C—3 C-V ten van arbeid en energie, die nooit rekening hielden met ex tra's. Straatzangers In het Londense Arts Theatre zijn de straatzangers James Norris en Megan Aikman gekroond tot koning en konin gin van de staatzangers. Het koning schap schijnt hun uitstekend te beval len. DVOORT (ANP) De Zandvoortse wethouder van publieke wer- ten de heer N. Janssens, een geboren Brabander en camavalsvorst i omgeving, toog gistermiddag naar Brabant maar werd op zuidelijke boulevard door twee auto's klemgereden. opgewektheid verdween toen discipelen van de nieuwe prins car- ival in Zandvoort hem meenamen naar een bar. Hij zou pas wor- vrijgelaten als hij de burgemeester schriftelijk had laten ver wen dat ook volgend jaar in het noordelijk deel van Zandvoort een carnaval zou mogen worden gevierd. De burgemeester ïen eerst een paar uur later telefonisch bereiken en d:e kwam iet bepaald in carnavalsstemming toen hij hoorde dat wethouder anssens werd vastgehouden. De burgemeester eiste zijn onmiddel- ijke invrijheidstelling, zo net dan zou hij de politie sturen. De "irik sloag de prins in de benen toen hij bemerkte dat de zaak lopen. Met vele verontschuldigingen en een drankje werd e heer Janssens vrijgelaten. Zijn afspraak om drie uur in Oss te ijn kon hij toen niet meer nakomen. Miljoenen Britten vragen zich nu af wat dit allemaal voor politiek en administratief geklungel is van de regering Heath, van de vakbonden en van de politieke partijen, die de foutieve bereke-' ningen niet door hadden, die nu al drie maanden lang tot zware I financiële offers nopen. In feite had de regering het mijnwer kersconflict in november al kun-1 nen oplossen. Oppositieleider i Wilson (labour) gebruikt de si-I tuatie nu in de verkiezings- j strijd en beschuldigt de rege-1 ring Heath van „bedrog". Uiter-| aard zijn de conservatieven nogal verlegen met het geval, j De grootste voordelen oogsten1 de liberalen, aangezien zowel de( conservatieven als de socialis ten die van dezelfde gegeven: gebruik hebben gemaakt min of meer voor aap staan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een poging om met een vals spaarbankboekje geld op te nemen, heeft gistermiddag in Den Haag geleid tot een achtervol ging en arrestatie van een 18-jarige uit Paramaribo afkomstige au tomonteur. De jongeman kwam met een geladen pistool op zak het postkantoor aan De Stedo binnen en vroeg aan het loket van de Rijkspostspaarbank een bedrag van meer dan duizend gulden. toen op een lopen en vluchtte een portiek aan het Steenzicht binnen, waar hij op verschillen de adressen aanbelde. Bij een van de mensen drong hij uitein delijk binnen met het smoesje een glaasje water te mogen drinken. Via een slaapkamer sprong hij vervolgens in de ach tertuin en verstopte zich in de struiken. De politie, die met ge trokken revolvers een klopjacht was begonnen, vond hem daar. De jongeman gaf zich zonder verzet over. Een vriend, die tegelijk met hem het postkantoor was binnenge gaan, had de eerste ogenblikken onraad geroken en was er di rect al vandoor gegaan. Hij is nog spoorloos. Lubbers praat over hogere benzineprijs DEN HAAG Minister Lubbers is in „pittige onderhandelingen" verwikkeld met de oliemaat schappijen over een verhoging van de benzineprijs. Dit zei vi ce-premier Van Agt gisteren na afloop van de ministerraad. Let terlijk zei minister Van Agt: „Het zijn gesprekkïn met knuls ten en die gesprekken gaan nog verder voort." Over de omvang en ingangsdatum van een ver hoging van de benzineprij-s kon vice-premier Van Agt verder nog niets meedelen. BRUSSEL (DPA-UPI) - Dc Bel gische regering heeft de prijzen van olieprodukten voor de duur van twee maanden bevroren, ondanks zware druk van de oliemaatschappijen ze op korte termfijn te verhogen. Twee maatschappijen, E.L.F. en Esso, besloten meteen de invoer van ruwe olie stop te zetten. In geval dit zou gebeuren had mi nister van economische zaken Claes verklaard dat het kabinet alle noodzakelijke maatregelen zou nemen om de bevoorrading /van het land te verzekeren. TEL AVTV Israels 75-jarige premier, mevrouw Go'da-Meir, zal woensdag haar lijst met haar minderheidskabinet aan da president van Israël aanbie den. Op deze lijst komen zes posten voor, die weliswaar ei genlijk bestemd zijn voor mi nisters van het demissionaire kabinet, maar nu voorlopig be zet of opengelaten worden. Het voornaamste probleem van mevrouw Meir is, hoe 'de demissionaire minister van de fensie, Mosje Dajan, er toe te bewegen toe te treden tot het nieuwe kabinet. Mevrouw Meir hoopt ook nog de demissionai re minister van vervoer en verbindingen, Sjimon Peres er toe te krijgen in het nieuwe kabinet zitting te nemen. Dajan en Peres maken deel uit van de Rafi-fractie van me vrouw Meirs arbeiderspartij en blijven tot dusver bij hun me ning, dat slechts een bredere regeringscoalitie in staat zal zijn het hoofd te bieden aan de grote vraagstukken waarvoor Israël staat. Uit kringen van de arbeiders partij is vernomen, dat me vrouw Meir verklaard heeft, dat zij zelf de functies van Da jan en Peres in het nieuwe ka binet voorlopig op zich zal ne men. Mevrouw Meir had de nationale religieuze partij (NRP) meegedeeld, „voor een bepaalde periode" geen nieuwe ministers te benoemen in drie functies die de NRP in het af tredende kabinet bezet. (van een onzer verslaggevers) 'EN HAAG Binnenkort "is de enoeming te verwachten van nr. R. H. Komproe tot gevol- lachtlgde minister van Surina me in Nederland. Mr. Komproe is momenteel lid van het Surinaams parlement voor de nationale partij Surina- men en commissaris van het dis trict Combé. Hij volgt dr. J. D. Polanen op als gevolmachtigde minister. Met de binnenkort te verwachten benoeming is een eind gekomen aan de verwar ring over de post van vertegen woordiger van Suriname in Den Haag. Aanvankelijk zou de Zaanse leraar drs. O. Kemble gevolmachtigde minister wor den, maar na hevige kritiek in de Surinaamse pers over onder meer een studieschuld van 70.000 gulden van de heer Kem ble aan Suriname zag de rege ring in Paramaribo af van zijn benoeming. fADVERTENTIE geeft'n vrouw 4 van 40 't gezicht van 30 met 'n bril van '74! Kwestie van kijk op de vrouw hebben. En verstand van mode monturen. Weten dat 'n "noodzakelijk kwaad' 'n 'plezierig goed' kan zijn. Vakkundig aangepast aan 't aangezicht, opdiemaniertovert v.d. Wiel dagelijks zonnige gezichten. Vertrouwd adres... weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Nljn 62 Lelden. Man gijzelde VELSEN (ANP) De politie van Velscn heeft gisteravond een 27-jarige man ufit die plaats gearresteerd, verdacht van be dreiging en poging tot doodslag. De Velsenaar kreeg zijn woning ruzie met zijn vrouw en zijn schoonzuster. Hij greep op een gegeven moment een windbuks en dwong de beide vrouwen voor hem uit naar buiten te lo pen. De schoonzuster sloeg op de vlucht en wist te ontkomen. Inmiddels hadden omwonenden de politie gewaarschuwd. Toen deze was gearriveerd, dreigde de Velsenaar zijn vrouw te zul len doodschieten, als hij geen vrije aftocht kreeg in een taxi. De politie besloot dit toe te staan, waarop de man samen met zijn echtgenote in een taxi naar de woning van zijn ouders reed. Hier slaagde de moeder van de Velsenaar erin haar zoon te overreden het wapen over te geven en zich te laten arresteren. Boot zinkt: 160 vermisten SEOEL (Reuter) In de Zuidko- reaanse haven Chungmu is een Zuidkoreaans marinevaartuig met 316 mensen aan boord ge zonken. Van de opvarenden worden 160 vermist. Zij zijn vermoedelijk verdronken. Ande re marinevaartuigen en vissers boten hebben 152 opvarenden kunnen redden, van wie er twee in een ziekenhuis zijn gestorven. URK (ANP) De Urker schip per Romkes heeft een witzijde dolfijn van 195 kilo binnenge bracht. Het dier, een volwassen mannetje van 2,5 meter lengte is gevangen onder de Engelse kust. Tijdens het vangen is het dier doodgegaan, waarschijnlijk door verstikking. AMERSFOORT (ANP) Op de Stadsring bij Amersfoort zijn van nacht een vrachtwagen en een personenauto frontaal met elkaar in botsing gekomen. De vier inzittenden van de personenauto, allen af komstig uit Amersfoort, kwamen hierbij om het leven. De bestuur der van de vrachtwagen bleef ongedeerd. Een wol bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door hel aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze/zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpolnt. Noteer m.l.vDAN als nieuw kwartaal-abonnee: DUI1 Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar. Adres:antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoint naar LEIDSE KE COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1