Leefbaarheid binnenstad primair in program PvdA KONTROLEURS GAAN WAT DOEN AAN HET MILIEU BEWUSTZIJN IN LEIDEN Grote belangstelling voor Oegstgeester volkstuinen Met raad of met bonnen stad en randgemeenten Deze week in de Leidse bioscopen Dolle dingen achter het sleutelgat The stone killer Kunstenaars starten cursussen in Leiderdorp "«Opleidingsvaartuig voor Rijn- en binnenvaart in Leiden Ziekenomroep in Leythenrode Uw mening PAGINA 3 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1974 kRI 19» LEIDSE COURANT 'LEIDEN In de komende vier jaren zal het beleid van de Par tij van de Arbeid erop gericht zijn de leefbaarheid van de bin nenstad te vergroten. Dat tracht men enerzijds te bereiken door doorgaand verkeer te weren uit het centrum. Anderzijds wil men komen tot aparte aantrek kelijk fiets- en wandelpaden. Om de verkeerschaos te bestrij den in de binnenstad moeten 1 fiets, voetganger, bus en taxi voorrang krijgen. Het selectief autogebruik wil de PvdA zoveel j' mogelijk bevorderen door dras- f tische inperking van het aantal C langparkeerplaatsen bij concen- traties van werkgelegenheid en geen verdere uitbreiding van het aantal kortparkeerplaatsen. ^Speciale aandacht krijgen ook de 0 wijkverbindende wegen, die niet T het karakter van doorgaande wegen mogen krijgen. Voor wat betreft grote doorbraken, dem- pingen, overkluizingen en derge- 4 'lijke ten behoeve van het ver- keer, zegt de PvdA dat deze 1 niet meer mogen plaatsvinden. Het stadscentrum moet er een v worden van zaken voor spéciale lange-termijn-goederen. In over- Het nieuwbouwbeleid moet er worden naar vooral goedkope leg met de Kamer van Koop- op gericht zijn zoveel mogelijk woningen, die voor 80 procent in de vraag van de Leidse be- eensgezinswoningen zullen moe- vólking te voorzien. Vooral ten zijn. „startende huishoudens" en al- Van de bestaande woningen zegt eenstaanden komen in de ko- het programma van de PvdA mende vier jaar aan bod. Om dat er zo spoedig mogelijk een dit te bereiken zal er gestreefd plan moet worden opgesteld handel zal een economisch her verkavelingsplan opgesteld wor den. Hierin zal aan bedrijven die minder in dit beeld passen een vervangende ruimte worden geboden. voor de rehabilitatie, waarin prioriteiten per wijk en buurt worden bepaald. Dit plan moet dn de eerste plaats voor de hui dige bewoners zijn. Zo zijn al de met rehabilitatie gepaard gaan de huurverhoging binnen de draagkracht van de huidige be woner dienen te blijven. Veel problemen die bij rehabilita tie om de hoek komen kijken kunnen volgens de PvdA als volgt worden opgelost bij het rijk zal er op worden aange drongen „ingroeisubsidies" in het leven te roepen, opdat de uit rehabilitatie onvermijdelijk voortvloeiende huurverhogingen geleidelijk worden ingevoerd. in samenwerking met alle be trokkenen worden zo snel moge lijk concrete plannen ingediend bij het rijk. samenwerking van huiseigena ren wordt geëist ten behoeve van de verwezenlijking van de rehabilitatieplannen. indien geen medewerking op vrijwillige basis van huiseigena ren wordt verkregen, wordt overgegaan tot onteigening. I.EIDEN Vanaf 4 maart a-s. zullen regelmatig in Leidse stra- qngewj ten twee reinigingskontroleurs nmagazt te zien zijn. Het zijn de heren 6 Moed T- de Roode en B. v.d. Berg, 21.20 die onlangs zijn beëdigd als opsporingsambtenaar. j„Het is primair hun taak om te trachten de imensen te bewegen dingen na te laten, die ze nu on bewust doen", geeft de heer V. Overmeire, directeur van "de dienst Reiniging, Havens en Warenmarkten, als faakom- 4 sobr>jving. Naast; deze advise- (X; rende en opvoedende taak heb- Jt ^en reinigingskontroleurs ook Tsjech» de machtiging om overtreders direct °P een bon te trakteren, astls l Zij kunnen bestraffend optreden tegen overtredingen als het 21' weggooien 0f achterlaten van 1 afval of vuilnis aan de openibare weg, in plantsoenen, parken ten, iï etC" ^e^en een onjuiste manier van aanbieden van huisvuil aan vpr de ophaaMienst, tegen onbe- voegd doorzoeken van vuilnis- m' emmers of -zakken en tegen veld. het laten bevuilen van de open bare weg door honden. Vooral tegen dit laatstgenoemde kiwaad Zal zonder pardon opgetreden worden „Als iemand, die zijn hond de straat laat bevuilen, op heterdaad wordt betrapt gaat hij direct op de bon", aldus de heer Van Overmeire. „Als je leidsvoo] bedenkt, dat' er in Leiden zo'n 4 drljMew a 5000 honden zijn, begrijp je, ss'-Coun: dat we aan waarschuwingen uit- ar.. pr<J delen niet kunnen beginnen". De kontroleurs zullen ook tips v. d. Berg, poseren i of klachten vanuit de burgerij De aanstelling van de twee reini- kontroleren en zonodig maatre- gingskontroleurs vormt het gelen daaromtrent nemen. sluitstuk van de uit 1971 date rende planner, om enkele amb tenaren in Leiden te laten pa trouilleren met een opsporings bevoegdheid t.a.v. straatveront reiniging. Reeds in dat jaar werd er vanuit de gemeente raad op aangedrongen iets te gaan doen aan de bewuste en on bewuste vervuiling in Leiden. De heren De Roode en v.d. Berg zullen hun taak op twee manie ren gaan uitvoeren. Allereerst zullen zij niet-doelgericht gaan patrouilleren door de stad, maar zo nu en dan zullen er ook doelgerichte acties gevoerd worden in bepaalde wijken. Zo zal er van tijd tot tijd gecontro leerd worden of het grof- en huisvuil niet te vroeg op straat wordt aangeboden. De twee kontroleurs, die bij de Leidse politie een opleiding ont vingen voor hun nieuwe taak, hebben de beschikking over een dienstauto, die voorzien is van het opschrift „Reinigingscontro le". Hun uniformen zijn vrij wel gelijk aan die van de par- keerkontrolëurs, op het op schrift op hun mouw, 'reini gingskontroleurs', na. Voordat de kontroleurs aan hun taak gaan beginnen, zullen zij vol gende week allereerst stage gaan lopen in Rotterdam. Deze stad heeft momenteel encorps - stad heeft momenteel een corps van 30 nainigingsko-'roleurs. Dat aantal zal in de Maasstad binnenkort waarschijnlijk ver hoogd worden tot 40. Indien dat noodzakelijk mocht blijken is het ook in Leiden niet ondenk baar, dat het tweetal versterking zal krijgen. U staat natuurlijk al op het punt van vertrek. Er valt niet erg veel te pakken. Met een flinke tas komt u een heel eind. Een oude pyjama, een sjerp, een nachtmuts en - vanzelf sprekend - een feestneus kunt u als enige bagage meenemen en u wandelt straks als een volbloed sansculotte door de stra ten van Maastricht, Ven- lo, Düsseldorf of Keulen. carnaval? Mogelijk blijft u ook in de regio, want de laatste jaren be ginnen de Randstadters er steeds beter in te ko men. U ziet maar. Als u zich maar op de een of andere manier onder werpt aan de riten van de leut. Met een opgewekt gemoed en aangepaste attributen de rimbam tegemoet. „Heeft u misschien wat van die klepperdingen? kastanjetten heten ze, ge loof ik", hoorde ik laatst in een voortreffelijke Leidse winkel waor met bladmuziek en muziekin strumenten vn een behoef te wordt voorzien. De winkelier bekeek zijn klant en trok bij twijfel horende plooien en rim pels in zijn gezicht. „Ik M i tien- heb er wel tje". hij krachteloos. „O nee, het moeten goeie- hope zijn, voor bij een carnavalsvermom ming", antwoordde de klant. De winkelier open de zuchtend een la met winkeldochters en haalde er twee paar keurig cas tagnetten uit. „De laat ste; uitstekend hout, niet gelakt, voor een vijf en zeventig". „Nee, dat is de bedoeling niet", trok de klant zich terug; „maar had je ze vroeger ook niet met een soort var kensblaas en belletjes dan? ,,Nou, dat zijn meer tam boerijnen, hoor"; de win kelier werd wrang en ver wees naar een speelgoed winkel. Tóch krijgt die mislukte klant zijn carna val. Ik twijfel er niet aan. En gaat u ook maar ge rust, al kunt u geen trom pet van een piano on derscheiden, want ze zijn daar in het zuiden op het moment toch allemaal gek, o pardonzot. Ton Pieters S LEIDEN Op de Leidse witte doeken zijn deze week weinig f§ nieuwe beelden te zien. Vier films zijn succesvol genoeg be vonden om het publiek nog even te trekken. James Bond is wel de taaiste, hij houdt het in de Studio nu al voor de 11e p week uit in Live and Let die. De tweede plaats op de lijst van volhouders wordt gedeeld door De avonturen van Rabbi Ja cob en Jesus Christ Superstar. Zij draaien voor de derde week resp. in Trianon en Lïdo. De nieuwste productie van Ingmar Bergman „Schreeuw zonder antwoord" blijkt ook een succes te worden in Camera. Hij is er voor de eerste maal geprolongeerd. De nieuwelingen zijn The Stone Killer, waarin Charles Bronson een corrupte politieman speelt (Luxor) en Dolle Dingen ach ter het sleutelgat, welke titel al voor zich spreekt (Rex). Ca mera brengt als matinée Winnetou en Old Surehand en If als nachtvoorstelling, Rex heeft op de vrijdag- en zaterdagnacht Het Spel der Hartstocht binnen haar muren. Zo ook nu weer, wanneer u een blik wordt gegund door de vele sletutelgaten die onze maatschappij rijk is. Het is geen echt „Rapport" geworden in de zin van Schoolmeisjesrapport, Huisvrouwenrapport e.d. en dat was reden tot opgelucht ademhalen. De makers moeten inmiddels begrepen hebben, dat al die psychologische toestanden, die erbij gehaald wer den enigszins kolderiek werkten en zij gooien het daarom nu maar eens over een andere boeg. Frank en vrij wordt u aan het begin een flinke portie „gezonde sex beloofd en de belof te wordt zowaar nog gehouden ook. Uiteraard zijn de „sto ries" ook nu weer compleet waardeloos en het is een acteurs- spel van bijzonder laag gehalte. Wel veel mooi bloot, dat moet gezegd worden. En daar gaat het de liefhebbers tenslot te om, nietwaar. REX WH jc als regisseur een film maken in het sex- genrt dan hoef je bepaald niet te zoeken naar onder werpen. Kijk maar om je heen, want het dagelijkse le ven loopt er van over. Al thans, zo redeneren de be kende Duitse Report-makers. Hun fantasie is oneindig groot; zij zien overal wel wat, vinden overal wel een gaatje. Veel bloot in slecht verhaal Weer een keiharde Bronson LUXOR Charles ronson, als misdadiger of politieman, maar altijd een keiharde, die nimmer van plan is een spier op zijn gezicht te ver trekken tenzij er een vlieg op zit. Voor het geval van „The stone killer" is hij een politieman zonder omslag in New York, die te weten komt wat hij wil, maar niet altijd volgens de ethische leerboekjes. De klassieke situatie dus: troebelen met de chefs, die alle hard- handigheid niet kunnen dekken. Maar hij is een uitgeslapen conclusietrekker. Toch verhuist hij naar Los Angeles. Niet voor lang echter. Want daar woordt een verslaaide gevonden, die het eerste spoor oplevert in een omvangrijke gangsteroor log. LEIDERDORP Als begin van de plannen, die bestaan om het ge- 1 boyw Bruggestraat en Jaagpad 1 te bestemmen voor kreatieve ruimten voor Leiderdorp, willen de Leidse kunstenaar Willem Bred- dels en de graficus Rlen van der Nat een cursus starten. woensdagavonden zullen lessen gegeven worden in schilderen, te kenen, aquarelleren door Willem Breddels. Bij voldoende deelname j in twee groepen n.l. van 19.00-20.45 en van 21.00-22.45 uur. R:en van voorlif der Nat, zal op de maandagavonden lessen geven in grafische tech- bezwi "'eken etsen, lithograferen). De cursussen zijn toegankelijk voor e gemi personen van 18 jaar en ouder en worden gegeven in het atelier van schuttii Ricn van der Nat, Jaagpad la te Leiderdorp. overr6 kosten bedragen 40 per maand (excl. het materiaal) voor welk ven hedrag beide cursussen gevolgd kunnen worden. Opgave bij Rien van der Nat, atelier, Jaagpad la, Leiderdorp, 's morgens tussen van l 9.30 en 11.30 uur, 's-Avonds telefonisch 93035. -f-Fmrm Een van de drie opleidingsvaartuigen voor de Rijn- en binnenvaart van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheep vaart, het m.s. „Prinses Beatrix", zal op donderdag 28 februari a.s. Leiden aandoen en aanmeren in de haven bij de Grote Havenbrug. 1 Op dit vaartuig wordt instructie gegeven aan leerlingen van de oplei dingsscholen voor de Rijn- en binnenvaart. Geïnteresseerden voor de vakopleiding in deze bedrijfstak kunnen dit speciaal gebouwde vaartuig 's avonds van 7 tot 9 uur bezichtigen. LEIDEN In het verpleegtehuis Leythenrode wordt binnenkort ge start met een ziekenomroep. De organisatoren hebben de appara tuur bijna elkaar maar het ontbreekt hun nog aan platen. pensen, die oude en/of nieuwe grammofoonplaten kwijt willen zouden de ziekenomroepers van Leytenrode zeer plezieren als ze even een kaartje stuurden naar Postbus 71 waarop staat waar en wanneer de platn kunnen worden afgehaald. Het is natuurlijk nog beter als men zijn of haar „gouwe ouwe" even zelf komt brengen. OEGSTGEEST Al vijftien tuin- lijk", aldus wethouder Van der ders hebben aan de gemeente te Voet tijdens de gisteravond ge- kennen gegeven zich in het houden raadsvergadering, thans ten westen van de Grune- Algemeen verrast was men gister- rie aan te leggen volkstuinen- complex te willen vestigen. Aan vankelijk wilde men 22 tuinen aanleggen. „Maar, uitbreiding met tien tuinen is altijd moge avond in de raad over de grote belangstelling, die er bestaat voor het volkstuiencomplex. de tuinders uit de Morsebelpol der ter sprake. Zij vroeg of deze voorrang zouden krijgen om zich in het complex te vesti gen. Tevens wilde zij weten of de tuinen ook voor ontspanning konden worden uitgegeven. Mevrouw Gouverneur van Dee- Wethouder Temminck deelde mee ne (kvp) bracht in dit verband dat alle tuinders voorrang zul- (openbare werken) het ant woord schuldig blijven. .Het plaatsen van tuinhuisjes is niet toegestaan. De grond is niet voor de volle honderd procent LEIDEN De firma Van Dijk hoopt eind volgende maand ge reed te zijn met de bouw van watersportcentrum 'Roomburg' aan de Roomburgerweg. Het be drijf, dat als ladderbedrijf is begonnen, bestaat dit jaar 35 jaar. De heer Van Dijk (55), die de zaak met zijn twee zoons runt, zit nu ook zo'n 15 jaar in de botenverkoop en -verhuur. Het nieuwe gebouw, dat aan de oever van het Rijn- en Schie- kanaal verrezen is zal o.m. een kantine, een shop en een show room bevatten. Bij het gebouw is een parkeerruimte van 200m2 en een bergruimte van 2000 m2 voor boten. Bij het complex hoort tevens een haven waar particulieren hun boten kunnen meren. Huur Op de grote buurtvergadertog van 4 februari J.l. is met algemene stemmen besloten tot: 1. doorgaan met de 16 gulden welgeringsaktie in de P.C.W.- flats, totdat alle klachten aan de huizen zijn verholpen en ie dere bewoner inzage heeft ge kregen in de kostenberekening. aandacht op de Pastoorswete ring die het terrein gedeeltelijk omzoomt en waaruit nog wel eens kwalijke dampen opstijgen, omdat deze sloot als uitwatering dient van het zuiveringsgemaal in de Voscuyl. Hij pleitte voor het aanbrengen van een zoge naamd windscherm bestaande uit wilgen en populieren rond het volkstuinencomplex. De nieuwe brandweerverordening, werd door de raad met open ar men ontvangen. De nieuwe ver ordening ligt ter inzage op het raadhuis. De heer Van Veen (PC) richtte zich over de tot standkoming van de verorde ning zeer complimenteus tot het college en de ambtenaren. De overige raadstukken boden weinig gespreksstof in de geani meerde vergadering. Noemen wij nog de suggestie van de heer Olivier (D'66) die het col lege in overweging gaf de ge meentewoningen aan de Laan van Arenstein te verkopen. De rondvraag deed de heer Groe nendijk (KVP) nog even terug komen op moeilijkheden rond de sociëteit van alleenstaanden en kamerbewoners aan de Ge versstraat. Deze zijn ffimiddétS de afdeling Merenwijk van de opgelost. De sociëteit is hangen de de komst van een goed be stuur, tijdelijk gesloten. 2. weigering van 75 gulden van de huur per maand. Dit met in gang van 1 februari voor do hele merenwijk (dus voor de be woners van de P.C.W. en van de G.W.S.). 3. oprichting van een weer- slundsfonds: iedereen die mee doet aan de aiktie stort 1 gulden per maand in dit fonds, dat moet voorzien in eventuele pro ceskosten. De weigering van de 75 gulden loopt als een erein! Er zijn nu al 277 gezinnen die meedoen (de- meeste vanaf 1 februari, een aantal vanaf 1 maart). In de buurt Is een groeiende eensge zindheid merkbaar en we zijn dan ook vrij optimistisch t.a-c. de toekomst. De reakties aan de deuren zijn veelal overweldi gend. In de weerstandskas zit al 225 gulden. 252 gezinnen uit de P.C.W.-flats hebben ook in fe bruari de 16 gulden stookkos- ten-verhogingn niet betaald. bond van huurders en woningzoe kenden, Klekendicfhorst .5, Lei den (tel. 43134.).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3