Emêóa ©omavd Oliesituatie blijft onzeker fblijmaker Rechters van corruptie beschuldigd DUISENBERG VERMOEDT DAT OLIEPRIJS DAALT lïotorrijder overvalt rachtwagen Ambtenaren in beraad over spreidingsbeleid Caransa wil EMS-belangen overnemen op Run parlement Bezitters zwart geld in paniek naar Financiën Wim Sonneveld hart aanval verdien 'n echte TT57I 'Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. irtenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66 ;Jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. 65e JAARGANG No. 19744 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1974 PERIODEN MET ZON Vanavond en vannacht plaatselijk regen, morgenoverdag perloden met zon en op de meeste plaaO sen droog weer. Matige tot vrij krachtige naar west tot noord west ruimende wind. Minimum temperaturen ongeveer vier gra den, maxima morgen circa 8 Ned- I: 19.20 uur Gulden de man: 21.20 uur De FBI; 22.50 uur De metrius de zilversmid. Ned. II: 19.05 uur Cineac; 20.21 uur alias Smith and Jones; 21.10 uur Brandpunt met Van Agt, verkiezingen Engeland en wo ningbouw; 22.00 uur Hitjornaal; 22.50 Uit de kunst. Staking vrouwen op moederdag PARIJS (AFP) Franse "dolle Mi- na's" streven naar i een vrouwenstaking op 26 mei aanstaan de, op moederdag. Vrouwelijke werk neemsters, scholie ren, en studenten zouden die dag ten staken, en vrouwen zouden ook werk moeten weige ren in het huishouden bij de zorg voor de kinderen, het bood schappen doen, bij de sexuele omgang en in de prostitutie. In Groot-Brittannië is de run op het par lement in alle hevigheid losgebarsten. De grote leiders Heath, Wilson en Thorpe rei zen dagelijks vele honderden kilometers door het land om de districten te bewer ken. Winston Churchill, kleinzoon van de legendarische premier, kan het hardlopend wel af. Zijn district in Manchester telt ongeveer 71.000 kiezers. Wilson wordt in Londen door een vrouwelijke parlements- kandidaat op enthousiasme wijze onthaald, terwijl vrijgezel Heath het zonder een dergelijke omhelzing al warm genoeg heeft. De strijd is de laatste week ingegaan. DEN HAAG De berichten over de jacht van de fiscus op luxe boten als objecten waarin zwart geld wordt gesto ken, hebben tientallen telefoontjes naar het ministerie van Financien tot gevolg gehad van mensen die alsnog aangifte willen doen van de besteding van zwart geld. „Ze voelen nattigheid, het gewe- had, dan komt men er af met ten gaat knagen," zo zei minis- een aanslag achteraf plus een ter Duisenberg van Financiën geringe verhoging als straf. De minister rei voorts, dn. dez. belastingontduiking op zichzell Betrokkenen wordt door het de partement geadviseerd zich tot een belastinginspectie te wen den. Als men daar nog geen vermoeden van de ontduiking Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twee Nederlandse rechters die vorig jaar nog op de Antillen werkten zijn door de voorma lige Antilliaanse minister van Verkeer en Vervoer be schuldigd van corruptie. Het gaat om mr. J. C. A. En gel, thans raadsheer bij het Gerechtshof in Den Haag en mr. C. H. B. Boot, benoemd tot rechter in Rotter dam. De heer Chanco, thans parlementslid voor de Arubaanse partij PPA, uitte zijn ernstige beschuldiging woensdag in het Antilliaanse parlement tijdens de be grotingsbehandeling. Vorig jaar had hij -tijdens zijn ministerschap ITT verboden op Curasao telexen aan-te sluiten Voor telexverkeer op het eiland. In het Antilliaans parlement gaf het statenlid een uitvoerig ver slag v-an de situatie en van zijn optreden. Hij verklaarde ook dat hij destijds tegen de vertegenwoordigers van ITT heeft me degedeeld dat zij tegen zijn beslissing om d'e telexaansluitLng af e sluiten bij de rechter in beroep konden gaan. Ik heb ze zelfs neegedeeld dat ze moesten zorgen dat een bepaalde rechter lun zaak in handen kreeg zodat ze zeker zouden zijn van een gunstige beslissing, aldus de heer Chance. Hij noemde de na men van rechter mr. C. H. B. Boot, en van mr. J. C. A. Engel, de vroegere president van het Hof van de Antillen, die volgens de heer Chance corrupt waren. Mr. Boot verblijft thans nog op de Antillen en staat op het punt naar Nederland te vertrekken, waar hij tot rechter in Rotter- Mr. Engel .thans raadsheer bij het Gerechtshof in Den Haag, da mis benoemd. Mr. Engel, thans raadsheer bij het Gerechtshof in den Haag ^af als commentaar op de beschuldiging van de heer Chance: Het is zo ongenuanceerd, zo ongefundeerd en zo onzinnig, dat ik mij hier niet over kan uitlaten. trein is ijenitsyn morgen in yenhagen igekomen. beerde hij pgemerkt blijven. DUISENBERG Steketee bedankt voor NOS Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Op de vandaag gehouden bestuursvergadering van de NOS heeft mr. C. Steke tee, die namens de AVRO zit ting had in dit bestuur zijn ont slag aangeboden. Als reden voerde hij aan dat het hem niet mogelijk is om als NOS-man tegelijkertijd de be langen van de 'AVRO en van de NOS te dienen. De gang van za ken rond de naar hem geno~m- de nota-Steketee, waarin hij een voorstel deed voor een eigen in formatie-rubriek van de NOS, heeft hem tot dit besluit ge- i)P RIJKSWEG 12: de Sch ^SCHOTEN (ANP) Op rijks- |r__Ieg 12 (Den Haag—Utrechf) is I U EL 'anmorgen de bestuurder van 'en vrachtwagen overvallen. Hij irerd, terwijl hij op de snelweg 'Ved, door een motorrijder naar g van je |jan( van weg verwezen. t/m vrachtwagenchauffeur ver- hoetdde dat er iets met zijn wa gen niet in orde was, waarop tien hem attent wilde maken. gM en de chauffeur gestopt was, (rerd hij onder bedreiging met jen pistool gedwongen geld af g stretëï geven. Hoe groot het bedrag ft/ijzer®, is nog niet bekend. De g. frachtwagenchauffeur zou een .ianzienlijk bedrag aan Ionen bij ffi, Jlch Behad hebben. ïP/arirwit voorraad leverbaar g van d de Gazelle tandemfüets bij de tandemfietsspecialist G. J. VAN GALEN DEN HAAG De centrale com missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken zal volgende donderdag een aparte vergadering wijden aan de spreiding van rijksdiensten. Gis teren zijn de ambtenarenbonden Woning onder water gezet Tussen 18 en 21 februari is inge broken in een woning aan de Einidstede in Den Haag. De da ders die in he huis niets van hun gading konden vinden zet ten hierop wasmachine aan waardoor een deel van de wo ning onder water liep en er glinke schade ontstond. Ze kwa men birmen na het forceren van een bovenlicht. in die commissie door Minister De Gaay Fortman ingelicht over de plannen van het kabi net. De bonden zullen zich de komende dagen in eigen kring beraden over de voorstellen en hun in zichten volgende week kenbaar maken. In afwachting daarvan zijn de lippen van de gespreks partners verzegeld. Volgens de oude plannen van het kabinet Biesheuvel zouden er - te rekenen vanaf 1972 - in 4 5 jaar 6500 arbeidsplaatsen van rijksdiensten uit de agglomera tie Den Haag moeten verdwij nen. Leeuwarden, Groningen, Emmen, Zwolle en Heerlen wer den als nieuwe vestigingsplaat sen aangewezen. In een 2de etappe zouden nog eens 10.000 arbeidsplaatsen moeten worden overgeheveld. Minister Gruyters van Volkshuisvesting heeft de zer dagen in de Eerste Kamer gezegd dat deze regering ingrijpende voorstellen heeft voorbereid. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er blijkt nog erg weinig te zeggen over de oliebevoorrading van Nederland in de komende zomer en evenmin over de prijs van benzine en an dere olieprodukten. Van di verse zijden komen zowel positieve als negatieve ge luiden. Minister Duisen berg van Financiën ver wees de Kamerleden giste ren naar een „bijzonder interessant" artikel in <*e Financial Times en zei: „Als er een vermoeden moet worden uitgesproken, dan zou dat eerder zijn dat de olieprijzen gaan dalen dan gaan stijgen." Het Kamerlid Roolvink (ARP) zei uit antwoorden van premier Den Uyl op te maken, dat de benzine na 1 april meer dan een gulden per liter zal gaan kosten. Minister Lubbers deelde eerder deze week mee, dat bij de prijs verhoging van 1 maart de ben zine nog onder de gulden zal blijven, waarschijnlijk 97 of 98 cent. De oliehandel vreest toch een benzinetekort, omdat er in de zomer meer wordt gereden don in de winter. Bovendien duurt de produktiebeperking nog voort en ook de boycot is nog niet opgeheven. De prijzen van zware olie en huis brandolie zullen op 1 maart ook omhoog gaan. Over de verde ling van de verhoging over de diverse olieprodukten is nog overleg gaande. Volgens minister Lubbers is, nu de olieaanvoer beter is gewor den, er minder noodzaak om van olie op aardgas over te schakelen. Oliestokende tuinders zullen van de belastingdienst over alle in 1973 gedateerde facturen terug gave van accijns kunnen ver krijgen. Klandestiene zenders in Leiden ontdekt LEIDEN Met behulp van de PTT heeft de Leidse politie van nacht twee klandestiene zenders in beslag genomen. De zenders stonden in de Pasteurstraat en de Cruquiuslaan. De bezitter van de erste zender is voor de zesde maal betrapt bij zijn activiteiten. De zender in de Cruquiuslaan kostte 1500 gld. De politie kwam hem op het spoor omdat omwonenden klaagden over storingen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM —Wim Sonneveld Is na een ernstige hartaanval op genomen in het Academisch Zie kenhuis van de Vrije Universiteit van Amsterdam. Hij zal zeker zes maanden niet mogen werken en het is de vraag of hij ooit nog zijn vermaarde one-man-show zal kunnen brengen. Volgens de insiders is Sonneveld de afgelopen weken zeer gede primeerd geweest door de slechte kritiek, waarmee zijn film „Op de Hollandse Toer" is ontvangen. De 55-jarige cabaretier vertrok woensdag per auto van Amster dam naar Rotterdam, toen hij in Buitenveldert last kreeg van benauwdheid en ademhalingsstoornissen. Hij kon zelf nog naar het Academisch Ziekenhuis van de VU rijden, waar hij onmid dellijk ais noodgeval op de hartbewakingsafdelïng werd opgeno men. Gisteren werd nog niemand bi) hem toegelaten. Hij was enige dagen voor zakelijke besprekingen in Nederland in ver band met een televisieshow. Flinke straf voor verzwijging gehamsterde benzine UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft de 42-jarige heer C.V. uit Loenen veroor deeld tot 2250 gulden boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie weken met een proeftijd van zes maanden. Op 30 november vloog zijn bunga low in brand nadat een hoeveel heid benzine vlam gevat had. Tegen de brandweer had hij verzwegen, dat zich in de bun galow nog 115 liter gehamsterde benzine bevond. Toen (voor de brandweer onverwacht) deze benzine in brand vloog raakten vijf brandweerlieden gewond. De officier van justitie had voor wat hij noemde „cumulatie van stommiteiten" 2500 gulden boete gevraagd. geen reden is om een vaartui genbelasting in te stellen. Wel wordt eraan gedacht als een nieuwe inkomstenbron voor de staat. Eveneens wordt gedacht ann het instellen van een wette lijke plicht tot het sluiten van een W.A.-verzekering voor ple zierboten gezien het grote aan tal dat in de vaart komt en dq daarmee toegenomen risico's. In paar maanden pleegden twee nian 30 inbraken Ongeveer dertig inbraken en dief stallen waren de 27-jarige op perman en de 19-jarige kitspui- ter ten laste gelegd, toen zij gis teren voor de Haagse rechtbank verschenen. De officier van jus titie volstond met de opsom ming van de voornaamste fei ten, die werden gepleegd in eert paar maanden tijd. Hij noemde de inbraak in een vitrine van een kunsthandel aan de Hoog straat, diefstal van zes gouden ringen en drie zilveren armban den uit een vitrine aan het Plein, van een zilveren paard uit een etalage aan de Graven straat, van een kleuren-tv uit een winkel aan de Hoefkade en van een schapevacht-jack uit de etalage van een modemagazijn aan de Hofweg. fADVERTENTIE1 leldon. Haarlemmerstraat 163e. Leldaonhago,Jasml|nhof 15. Minister Van der Stoel weet ook in buitenlandse wateren het hoofd boven de golven te houden. Hij nam nog een verfrissend bad voor het begin van het staasbezoek aan Liberia. (Van en onzer verslaggevers) DEN HAAG De Amsterdamse onroerend goedmagnaat Maup Ca- j ransa zegt Interesse te hebben voor de resterende belangen van de 1 Exploitatie Maatschappij Scheveningcn (EMS), waarvan de Haagse en Scheveningse bezittingen reeds voor 56 miljoen gulden zijn over gegaan naar Bredero in Utrecht. Op 'oitiatief van Reinder Zwols- man heeft de heer Caransa, een van de grootste aandeelhouders van de EMS, de eerste besprekingen over oen eventuele transactie al gevoerd. Gisteren op een buitengewone aandeelhoudersvergadering van de EMS, zei de heer Caransa ons, voldoende mogelijkheden te zien om met Zwolsman zaken te doen. „Wij gaan in elk geval door met pra ten. Het kan een interessant geheel worden. Een bod op alle aande len sluit ik niet uit", aldus de Amsterdammer, die voorspelde dat het continueren van de EMS op een faillisement zou uitlopen. „Zwolsman moet nu stoppen. Dat is in zijn eigen- belang. Over en kele maanden weet ik meer over ten deal, waar ik genoeg in zie". Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Noteer m.l.vDflN als nieuw kwartaal-abonnee: DVN Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: woonplaat*:IW*"- Stuur de "Schotse |am" haar: r*r»r COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1