Wat u OOK moet weten Bretons voelen zich uitgebuit door Parijs VRIJDAG 22 FEBRUARI 1974 JARI1 LEIDSE COURANT PAGINA II Uw mening Dankbaar dat wij hem zo lang in ons midden mochten hebben, overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van het H Sacrament der Zieken, onze lieve vader, opa en overgrootvader CORNELIS JACOBUS v. d. ELST Eerder weduwnaar van Petroneüa van Gastelen Weduwnaar van Francina van der Meer in de leeftijd van 88 jaar. Langeraar, 21 februari 1974 Stichting Huize Aarhoeve Watertje 21, Zoeterwoude Vader ligt opgebaard: Watertje 21, Zoeterwoude. Leiden: TRUUS en JANUS Noordwijk: BERT en QUIRINAS Zoeterwoude: C. JANMAAT Leidschendam: AGAAT en KOOS Amstelveeen: PIET en COR Zoeterwoude: RIE en AAD Amstelveen: GERARD en RIE Den Haag: CO en KOOS Zoeterwoude: DIEN en TOON Bellingwolde: SJAAN en GER Voorhout: BAS en ALI Bodegraven: RITA Kleinkinderen en achterkleinkinderen De Avondmis zondagavond om 7.30 uur in de St. Janskerk aan de Zuidbuurtseweg, waarna gelegenheid tot condoleren. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op maandag 25 fe bruari om 11.00 uur in de St. Janskerk aan de Zuidbuurtseweg, waarna de begrafenis zal volgen op het R.K. Kerkhof aldaar. ROELOFARENDSVEEN De uitslag van de kaartwed- strijd ten ibate van het jeugd werk was als volgt: 1. Theo van Haestregt 5712 p., 2. Ge rard v. d. Meer 5G44 p., 3. Nico van Egmond 5524 p., 4. mevr. Bakker-Kouwenhoven 5502 p., 5. Piet v. d. Meer 5305 p., 6. mevr. Volwatcr- Huigsloot 5269 p. Volgende week dinsdag 26 febr. weder om prijskaarten t.b.v. de jeugd In de Alkeburcht. ROELOFARENDSVEEN Traditiegetrouw zal op de z.g.n. laatste dinsdag, is nu dinsdag 26 febr. a.s., te 3 uur namiddag in café De Vier Heemskinderen weer een wedstrijd worden gehou den in het prijsklaverjassen en bnugbiljartén. De baten komen ten goede aan de uit gaansdag van de bejaarden. ROELOFARENDSVEEN Heden vrijdagavond te 8 uur wederom prijskaarten en kienen in de kantine van DOSR. BODEGRAVEN In het Pa rochiehuis kwamen de leden van het Kath. Vrouwengilde met hun echtgenoten bijeen voor het jaarlijks carnaval. Onder regie van de heer G. van Meerloo bracht de KPJ de musical „Tonge, jonge, kiele, klele" voor het voet licht. Het langdurig applaus aan het eind van de opvoe ring bewees hoezeer het ge- Ibodene in de smaak was ge vallen. De avond werd met muziek en dans voortgezet. BODEGRAVEN Op de eer ste feestavond van de nieuwe carnavalsvereniging De Dui kelaars werd burgemeester Kremer benoemd tot erelid van de vereniging. Prins Duikelaar I hing hem het eremetaal om. Op deze avond werden prijzen toege kend voor het meest origine le costuum. Dat waren een Spaanse Signorita en twee oliesheiks. De muziek was tot diep in de nacht in han den van The Bourquets uit Aalsmeer. BODEGRAVEN In het ka der van de derde lustrumvie ring bracht Kras voor de be jaarden in het Dienstencen trum een opvoering van een dolkomische klucht: De dochters van de b-ias, Het echtpaar v. d. Neut had hier bij de leiding. De 'e'ers de den het voortreffelijk. De be jaarden hebben zich kostelijk geamuseerd. NIEUWE WETERING - Do priksle'leclub „De Gladde Ij zers" hield voor de tweede maal in het seizoen een feest avond voor de leden en hun dames. De prijzen bij het kaarten werden gewonnen als volgt: 1 G. Olijerhoek, 2. H. Senne, 3. P. Opdam, 4. K. Spring in 't Veld, 5. Sjaak Hazebroek, 6 Dol Bouwmees ter, 7 Ab Spring In 't Veld, 8 G. Möllers, 9 Co v.d. Meer. 10 Paul Bontje. Prijsjoelen: 1. Nico van Haes tregt, 2. Gerard van Haes tregt, 3. Riet Donkelaar, 4. Kees Gortzak, 5. mevr. G. Olijerhoek, 6. Toon Bouw meester, 7. mevr. Huh Bouwmeester, 8. mevr. Raaphorst, 9. mevr. Sjaak Hazebroek, 10. mevr. Spring in 't Veld WASSENAAR - In het gebouw van de Nederlandse Protes tantenbond 'heeft donderdag avond prof. mr. dr H. van der Linden, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor de leden van de Historische Vereniging „Oud Wassenaer" een cause rie gehouden over de ontgin ningen in Holland en Utrecht tijdens de middeleeuwen en de opkomst van de Hollandse gravcnmacht. Aan dit onder werp heeft professor van der Linden, die vroeger secreta ris was van het hoogheem raadschap van Rijnland, een dissertatie gewijd. LEIDSCHENDAM - Zaterdag avond organiseert het jonge rencentrum „Sater" aan de Koninglr Julianaweg een car ava'savond met mede werking van de swingende rock-and-roll groep, „The Flag". Vanavond is er van acht tct half twaalf disco. Zondagmiddag om 2 uur speelt de oud-Saterbezoeker Rob van ,W?ly folkmuziek op zijn gitaar. De Amerikaanse krantenmagnaat Randolph Hearst bij zijn aankon diging dat hij ongeveer twee miljoen dollar ter beschikking stelt voor voedsel ten behoeve van armlastige Amerikanen. Hij gaf hiermee gevolg aan de eis van de ontvoerders van zijn dochter Patricia, „een gebaar te maken". Ontvoerders van Hearst vragen nog vier miljoen HILLBOROUGH (Californlë) (ANP) De ontvoerders van de 20-jarlge Patricia Hearst, dochter van dc kranteneigenaar Randolph Hearst, hebben de fa milie van het meisje via een ge luidsband doen weten dat voor het vrijlaten van de ontvoerde nog eens 4 miljoen dollar zal moeten worden betaald. Randolph Hearst had, op „.ver zoek" van de ontvoerders, al beloofd voor 2 miljoen dollar le vensmiddelen te zullen kopen ter uitdeling aan behoeftigen in Colifornië. Er was al voor 100.000 dollar gekocht en de uit reiking begint vrijdag. Patricia Hearst was 17 dagen geleden uit haar uppartement te Berkeley in Californlë door leden van het „Symbionese Bevrijdingsfront" ontvoerd. Aanvankelijk hadden zij levensmiddelen ter waarde van 300 miljoen dollar geëist. Natuurbehoud Wie over de Badhuisweg in Den Haag wandelt kan getuige zijn van het nogal rigoureus omhak ken van de bomen die de bos rand juist zo'n prachtig aanzien geven. Eenzelfde triest beeld staat ook de Pompstationsweg te wachten. De Gemeentelijke Plantsoenen dienst is kennelijk zeer voor zichtig geworden, immers een eerder uitgegeven verklaring luidde dat er na grondige spectie gebleken was dat deze bomen geen gevaar opleverden. Er zijn betere tijden geweest toen enige jaren geleden kosten noch moeite gespaard bleven en aan de boomchirurgen de Gebr. Copijn opdracht werd gegeven de eeuwenoude populieren tus sen de Pompstations weg en de Kwekerijweg te behandelen, oni het aldaar bestaande karakter te kunnen continueren. Verge lijkbare gezonde bomen aan de Pompstationsweg worden nu met de bijl bedreigd, alhoewel de afwezigheid van huizen cri een geringe verkeersdichtheid in tegenstelling tot de Badhuis weg e.e.a. juist ten gunste zou moeten komen. Twee uitersten hebben elkaar gevonden. W. D Den Haag Prijsvoorlichting Uw ireaktie (t.v.-terugblik) op de prijsvoorlichting is precies de mijne. Ook ik heb met verba zing dat gezwam over de prijs- versch'llen eens aangehoord en ik was verontwaardigd. Wat een onzin om b.v. d>e sla-olie te be spreken. Ik zou niet graag b.v mijn oliebollen bakken ln een minderwaardige soort olie, ik ge bruik merk A., de duurste he laas. En diie goedkope, oudbak ken en smakeloze ontbijtkoeken uit sommige goedkope magazij nen. Ik neem graag de betere, maar weer de duurdere mer ken. Heerlijk vond ik uw op merking: er zijn stoelen van 19,50 maar ook van 300, dat weten wij ook wel. Nee, wij wil len inlichtingen over een kwali teit, dezelfde als de dure soort maar laag in prijs. Den Haag Een huisvrouw Buitenlands geld AMSTERDAM, 21 febr. (ANP) De advieskoersen (aan- en ver koopprijzen) voor buitenlands bankpapier van 22 februari: Amerikaanse dollar 2.75—2.85; Engelse pond 6.306.60; Belgi sche fr. (100) 6.68—6.98; Duitse mark (100) 102.25—105.25; Ital. lire (10.000) 34.75—38.25; Portu gese esc. (100) 10.40—11.60; Ca nadese dollar 2.79—2.89; Franse fr. (100) 54.5058.00; Zwitserse fr. (100) 88.25—91.25: Zweedse kroon (100) 58.5061.50; Noorse krnon (1) n 5 "ri- Deense kroon (10 42.5045.50; Oostenr. sch. (100) 14.1014.40; Spaanse pes. (100) 4.584.88; Griekse drachme (100) 8.60—9.80; Finse mark (100) 70 00—73.: Joe- gosl. dinar (100) 15.50—18.50. Sterke groei Amrobank AMSTERDAM De bruto winst van de Amsterdam—Rotterdam Bank is vorig jaar in vergelijking met 1972 gestegen van 196 mil joen tor f 230 mi'joen. De totale baten namen toe van 810 miljoen tot 940 miljoen en de totale kosten van 614 miljoen tot 710 mil joen. zo heeft de bank vooruitlopend op het jaarverslag medege deeld. Eerder maakte de bank bekend dat de ne'towinst vorig jaar gestegen was van 87 miljoen tot f 101 miljoen. De netto winst per aandeel kwam uit op 7,45 tegen 6,55, Het balanstotaal steeg van 21,2 miljard tot f 27,3 miljard. Het aantal medewerkers nam met ruim 200 toe tot 18.581 en het aantal vesti gingen met 15 tot 766. ICI: aanzienlijk meer winst ROTTERDAM (ANP) Imperial Chemical Indusries (ICI) heeft in het afgelopen jaar voor aftrek van belastingen en schenkingen een winst van 311 miljoen pond sterling gemaakt vergeleken met 141 miljoen pond in het voorgaande jaar, aldus een persbericht van ICI-Rotlerdam. Na aftrek van belastingen en schenkingen bedroeg de winst 208 tegen 108 miljoen pond. De onderneming verkocht in het afgelopen jaar voor 2.166 miljoen aan derden tegen in 1972 voor 1.694 miljoen pond. Per gewoon aandeel van 1 pond sterling bedroeg de winst 38,2 tegen 19,1 pence. In deze cijfers zijn de resultaten van Carrington Viyella niet begrepen. Onveranderd dividend Udenhout UDENHOUT (ANP) NV Maatschappij tot Exploitatie van Steenfa brieken Udenhout, voorheen Weyers en Co., zal voorstellen over 1973 een onveranderd dividend van 32,50 per aandeel van ƒ,250 uit te keren, zo heeft de raad van bestuur medegedeeld. De jaarverga dering is op 23 april. Winst Heineken gelijk AMSTERDAM (ANP) De winst van Heineken NV is in de periode 1 oktober tot en met 31 december 1973 vrijwel gelijk gewees- als in dezelfde periode van het voorafgaande boekjaar. Voor het hele lo pende jaar heeft het bestuur goede hoop het winstniveau van het jaar 1972-1973 te kunnen handhaven. Voorwaarde is, da; ook binnen de onderneming in een sfeer van erbeidsrust gewerkt zal kunnen worden en dat dat mogelijk zal z'jn in een sfeer van overleg, aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur, de heer A. H. Heine ken, tijdens de jaarvergadering. Meer winst Internatio-Miiller ROTTERDAM (ANP) Internatio MUller NV heeft volgens voorlo- p.ge gegevens over 1973 een circa 20 pet hogere ne tow.nst behaald dan in 1972. Dit na v rwerk ng van alle valutaire verliezen en nclu- sief de buitenlandse baten en lasten. De zuivere bedrijfswinst steeg I met ongeveer 10 pet, aldus het bedrijf. Per aandeel van 20 komt de to ale nettowinst, inclusief de bu'tenge- wone baten en lasten, boven de 10 (v.j. 8,41). Gezien de dividendstop zal geen verhoging van het dividend kunnen plaatsvinden. In 1972 bedroeg de nettowinst 34,2 min en werd een dividend van 4 per aandeel betaald. Elk Bretons dorp heeft zijn dodenmonumenten, vol namen van Bretonse jongeren die hun leven lieten voor een land waarvan zij de taal nauwelijks verstonden. rus., s Parijs De Nederlandse toerist, die zijn va kantie doorbrengt in Bretagne, zal er maar weinig van merken, dat daar een onafhanke lijkheidsbeweging bestaat. In die beweging zitten hoofdzakelijk gematigde elementen, die niet veel verder willen gaan dan zelfbe stuur, zoals de Sicilianen dat willen voor hun eiland. Maar er is ook een minderheid van extremisten, die alle banden met Frankrijk wil verbreken, ondanks het verenigde Euro pa, eens de grote droom van de profeet Ro bert Schuman. Sommigen van hen werken in het openbaar, anderen klandestien. Het zijn vooral deze illegalen, die van zich doen spreken door hier en daar bomaanslagen. Het Is moeilijk hen te grijpen en onschade lijk te maken, want verdwijnt er een van hen naar de gevangenis dan staan er tien klaar oin die open plaats in te nemen. Zo was het indertijd ook tijdens de Algerijn se oorlog, waar veel Bretonse extremisten een voorbeeld aan nemen: de Franse soldaat had er het gevoel dat hij met zijn kogels door zand schoot. Hij maakte er wel een gat in, maar het gat liep onmiddellijk weer vol met fijn zand. De toerist merkt van de onaf hankelijkheidsbeweging maar heel weinig. Bretagne is een prachtig vakantieoord, al heeft het de naam dat het er meer regent dan aan de Cote d'Azur. Maar in de praktijk zuilen de regendagen bij Nice of Brest elkaar niet zo veel ontlopen en dan heeft Bretagne nog het onbetwistbare voordeel, dat de zeelucht er zuiverder, fris ser en gezonder is dan in het grote sardine- blik van de Cote d'Azur. Bretagne is een bijzonder vriendelijk en pro per land met nog veel echte, traditionele folk lore. Wie zich de moeite geeft nog vóór hij er heen met vakantie gaat te informeren naar de data van de grote „pardons" zal ter plaatse zijn ogen uitkijken naar de vrolijke volksdansen, waaraan duizenden jonge man nen en vrouwen in hun nationale kostuums deelnemen. En wie een diepere culturele be langstelling heeft vindt in alle stadjes, in ie der dorpje, een kerk, een kapel of een ver weerde beeldengroep uit Bijbelse verhalen, waar kunstschatten zijn te bewonderen. Klamp maar rustig de plaatselijke pastoor aan. Als die merkt, dat de toerist meer dan gewone belangstelling heeft, zal hij een ver borgen schijnwerper richten op onderdelen van gebrandschilderde ramen, op balken in het dak of op een groot rad met belletjes in de nok van de kerk, waar in vroeger tijden en misschien nu ook nog wel de gelovi ge met een lang touw aan trok om te bidden of voor lichamelijke beterschap, of voor het 'eleheil van zichzelf of van een dierbare. Hn wie daar weinig voor voelt en ermee wil volstaan als doodgewone nieuwsgierige door dit vriendelijke land te tuffen, zal overal rustpunten vinden. Gaat hij 's morgens vroeg Jangs de Cote Sauvage van Bretagne liggen, dan ligt hij er 's avonds nog, want nooit zal hij uitgekeken raken op die onmete lijke oceaap, ogenschijnlijk zo tam als een Leegloop schaap, maar die plotseling zelfs bij het mooiste weer van de wereld kan komen aan rollen als een wild geworden stier met wa termassa's die tegen eeuwenoude rotsen te pletter slaan. Wie in zulke momenten bene den staat, ondanks de waarschuwingsborden, is verloren en komt nooit meer terug. Afhankelijk Dat is Bretagne. Het katholieke Bretagne, waar protestanten witte raven zijn. Een godsdienstoorlog, zoals men die kent in Ier land, is in Bretagne uitgesloten. De Bretonse boer heeft zijn kleine familiebe drijf, dat maar zelden boven de 50 HA uit komt. Zestig procent van all eBretonse boe ren heeft minder dan 50 HA. De kleine of middelgrote exploitant voelt zich uitgebuit door een geïndustrialiseerde en kapitalisti sche landbouw van Parijs of van Noord- Frankrijk. De jonge boer, die zich wil instal leren, moet beginnen zich in de schulden te steken om aan grond en machinegereed schappen te komen. In de jungle, waarin hij leeft, vermoordt in de vrije concurrentie de een de ander. Hij voelt zich in de greep van hem, die kapitaal heeft. Hij moet hard wer ken, steeds harder werken, zestien tot ach- tien uur per dag, niet om zijn levenspeil te verhogen, maar om zijn schulden af te beta len wanneer hij wil investeren. Investeren is het modewoord geworden, waarmee men el kaar om de oren slaat. Hij voelt zich geen baas meer op zijn eigen erf, maar is af hankelijk van de fabrikant (in Parijs), die los van hem de prijs van de traktor en van de kunstmest vaststelt, afhankelijk van de bank (in Parijs) die beslist over krediet, le ningen en de rente ervan, afhankelijk van de prijs, die onbekende tussenhandelaren (in Parijs) voor zijn landbouwprodukten belie ven te betalen. Ook op zijn beurt voelt de Bretonse arbeider zich uitgebuit, meer uitgebuit dan de arbei der die in Parijs zijn brood verdient. In de fabrieken werkt hij voor een loon, dat twin tig of dertig procent lager ligt dan het peil van de arbeider in Parijs, die daar in fabrie ken van dezelfde werkgever hetzelfde werk ;et. Zijn verre werkgever, die in Parijs c in Nederland of in de Verenigde Staten kan wonen, ziet hij nooit en hij kan alleen maar hopen, dat hij volgende maand nog werkt en niet door sluiting van de fabrieken ontslagen wordt. Voor de mannen van Lip in Besancon hebben de Bretonse boeren en arbeiders een grenzenloze bewondering gehad. Zij bezetten de fabriek, brachten bijtijds een grote voor raad horloges en onderdelen in veiligheid, lonen en de vakantiegelden van en hielden de lonen en de vakantiegelden van en hielde de tanden op elkaar ook al proclameerde eer- ste-mirrister Messmer van de daken, dat het met Lip afgelopen, fini was. Dat verzet hiel den zij zo lang vol tot Lip weer ging draaien. Dorpen in Bretagne verarmen en lo pen leeg door de grote trek naar de stad. De besten, de jeugd, de jongens en de meisjes vertrekken, achterblijven de ouderen. Wat leeg komt wordt opgekocht door de welge stelde Parijzenaars, die er buitenhuizen of vakantiepensions van maken. De dodenmonu menten in de Bretonse dorpen staan vol Bre tonse namen van jongere, die in de eerste wereldoorlog hun leven lieten voor Frankrijk en afgericht werden door officieren in een taal, die zij nauwelijks verstonden. De cul- tsur van Frankrijk is een Franse cultuur, een bourgeois-cultuur, die in boeken, kram- ten, tijdschriften, bioscoop of theater de ei gen Bretonse cultuur verstikt. Tot de huidige dag hebben de Bretonsen hun kerk, de eigen kerk, de katholieke kerk, nooit vergeven, dat het Bretonse theater of schoon diep religieus, in de achttiende eeuw door de kerk werd verboden. De ouderen misschien, geven zich gewonnen, zij hebben hun tijd gehad. Niet de jongeren, niet de stu denten, die voor ogen houden Algerije, Span je, Vietnam, Sicilië. Corsica, Sardinië waar nationalisme en onafhankelijkheid het gewon nen hebben of nog zullen winnen van vreem de overheersing, van kolonialisme. Zo voelen het de Bretonse boeren en de Bretonse arbei ders: gekoloniseerd door Parijs. Bretagne heeft een eigen karakter, een eigen geschie denis, een eigen cultuur en voelt de vernede ring door Parijs dieper en pijnlijker. Enge land ligt aan de overkant. Antwerpen en Rotterdam liggen voor de handel dichterbij dan het verre Parijs. Het gehate Parijs. Ook al was in Parijs een linkse regering aan het bewind, het Bretonse probleem zou blijven bestaan. In de ogen van Parijs is de Breton- ner een stijfkop, een donjoor, een boer, een alcoholist. De haat ontlaadt zich ln geweld, dat volgens het gezonde verstand op niets kan uitlopen; wilde stakingen, massabetogingen, toege staan of niet, bezetting van fabrieken, opslui ting van werkgevers. Zo pas heeft de Franse ministerraad wegens het plegen van geweld vier Bretonse organi saties voor ontbonden en verboden ver klaard. Of dat verbod veel zal' helpen is do vraag. Het tegendeel moet worden verwacht. Men maakt zich van het Bretonse probleem niet af door openlijk te verklaren, zoals de Gaullist Sanguinetti dat heeft gedaan: „De Bretonse nationalisten zijn imbecielen, die geen verstand hebben van geschiedenis en een moderne wereld". Partijen of verenigingen ontbinden en verbie den hëeft nooit veel resultaat opgeleverd, want wat vandaag wordt verboden duikt morgen op onder een andere naam. De fla ter van de Gaulle: „Leve het vrije Quebec" wreekt zich. Want als Quebec in Canada vrij moet, waarom dan niet Bretagne in Frank rijk?

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11