KATHOLIEKE KERKEN OP MONUMENTENLIJST doel-sparen Rabobank Q dajan treedt 4jit regering -meir onzeker elk maand een vast bedragje opzij leggen voor die fijne vakantie! £eidóG(2oiiaa/nt KLM staat forse oncurrentie te wachten op lijn Suriname Einde openbare hoorzittingen in W atergate-zaak Veel klachten over verhoging van prijzen U 1 97pENSDAG 20 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Hoorzitting fluoridering drinkwater }N HAAG (ANP) Naast de lederlandse Maatschappij tot ^vordering der Tandheelkunde Nederlandsche Maat- jhappij tot bevordering der ieneeskunst zullen op de maan- ig te houden hoorzitting over e fluoridering van het drinkwa- ir ook actie- en werkgroepen egen de fluoridering gehoord -orden. :e actie- en werkgroepen zijn ":omstig uit o.a. Den Haag, eiden, Rijn en IJsselstreek, loordwijk, De Zilk en Noord- rijkerhout. fracties van PvdA en PPR in e Tweede kamer hebben nu •sloten ook deel te nemen aan eze hoorzitting, reeds eerder adden de fracties van VVD, D'66, DS'70, SGP, BP, 1PV, PSP en RKPN hun mede- •erking aan de Hearing toege- egd. -Mi**''"'' WATERSNOOD IN ARGENTINIË De bewoners van de Argentijnse stad Santiago del Estero moesten door het water waden i rijke overstromingen in Noord-Argentinië. Er zijn tot dusverre honderd doden gevallen. Actrice minister in Oeganda LONDEN (Reuter) Pre- sident Idi Amin van Oegan da heeft prinses Elizabeth van Toro, actrice, advocaat en mannequin, benoemd tot zijn minister van buiten landse zaken. De prinses, die zich wel Miss Elizabeth Bagaya noemt, werd onlangs be noemd tot ambassadeur van Oeganda in Cairo. Daarvoor was ze Amins rei kende ambassadeur. De nieuwe Oegandese mi nister is in de twintig, is verschenen op het omslag van een Afrikaans mode tijdschrift en heeft gestu- ieerd in Cambridge, Enge land. Het koninkrijk Toro vaaraan zij haar erfelijke titel ontleent werd in 1967 afgeschaft. Vonnis RKPN gedeeltelijk herroepen DEN HAAG (ANP) De Haag- sche rechtbank heeft vanmor gen in kort geding bepaald dat Klaas Beuker de administratie van de RKPN niet hoeft over te geven aan de Club van Utrecht. Zoals bekend werd Beuker vorige week het recht ontzegd zich nog langer voorzitter van de RKPN te nomen. De gedeeltlijke her roeping van het vonnis is van kracht tot de rechtzaak tussen Beuker en de Club van Utrecht in hoger beroep is afgerond. Klaas Beuker ontkent met klem dat hij zal gaan samenwerken met de Boerenpartij en dat hij van de zendtijd van Koekoek gebruik zal gaan maken. ,,Ik heb Koekoek vorige week gehol pen toen zijn typiste ziek was. Daar heeft iemand verkeerde conclusies uit getrokken. Met de nieuwe uitspraak van de recht bank denk ik ook mijn zendtijd weer te zullen gebruiken". In Leiden, Leiderdorp, Alkemade, Ter Aar, Voorschoten Van een onzer verslaggevers sist In totaal 136 katholieke ker- n, gebouwd tussen 1825 en 1924 zijn de Monumentenlijst geplaatst. De onumentenraad heeft hiertoe in sa- enwerking met de Rijksdienst voor Monumentenzorg besloten, om deze rken en gebouwen met een histori- he waarde voor de toekomst te be- hermen: deze kerken belhoren: in Leiden: de kapel van de katholieke be- aatfplaats aan de Havenstraat bij de Zijl- Leiderdorp-Zoeterwoude: de O.L. Onbevlekte Ontvangen in Alkemiade-Rijpwetering: de O.L. Vrotxw sboorte Sn'Ter Aar-Langeraar: de Sint Adrianus in Voorschoten: de Sint Laurentius. nu toe zijn reeds 40.000 bouwwerken op de Monumentenlijst geplaatst. Met de toevoe ging van de 136 kerken heeft de Monumen- tenraad de tweede fase van zijn taak inge luid. Het is volgens de Raad niet verwonderlijk, dat in deze tweede fase begonnen is met uit sluitend katholieke kerken. Dit komt „mede ten gevolge van de intensieve en gerichte bouwaktiviteiten van de bisdommen in de pe riode 1825—1924, waardoor volledige gege vens ter beschikking stonden. In de komende jaren wordt de registratie van andere bouw werken, zoals „andere kerken" stations woonhuizen, watertorens en bruggen ter hand genomen. De Monumentenraad is er bij de 136 kerken vanuit gegaan, welke functie het gebouw in het verleden dn de samenleving vervuld heeft en nog vervult. Bovendien is uitgegaan van de ouderdom de kunsthistorische betekenis en de architectonische bijzonderheden van deze kerken. De meeste van de 136 kerken zijn. gebouwd door de twee belangrijkste bouwmeesters uit de periode 1825—1924: dr. P.J. Cuypers en Alfred Tepe. De kerken zijn veelal opgetrokken in de zogenaamde Water staatsstijl en in neo-gotiek. De Monumentenraad is bij dit alles zeer be zorgd, dat in de toekomst verschillende mo numenten verloren zullen gaan, wanneer niet tijdig genoeg maatregelen genomen kunnen worden. De zorg strekt zich eveneens uit naar de be stemming van de oude gebouwen: kerken, woningen e.d. Er is verbijstering over het lot, dat een aantal historische bouwwerken in deze tijd te wachten staat. Deze verbijste ring is des te heviger, wanneer binnensteden of gedeelten ervan zonder meer gesaneerd worden voor een moderoer bestemming. Het gevolg is dan dikwijls dat onvervangbare historische monumenten verloren gaan, die gemakkelijk gerestaureerd en in nieuwe of vernieuwde plannen opgenomen hadden kunnen worden. Miljoenen guldens gaan verloren door grond, die jarenlang braak ligt. Met dat geld had men vlugger en beter wijken, gedeelten van binnensteden, dorpskernen of wat ook kun nen restaureren aldus de Monumentenraad. Met een transport van Britse pantserwagens werden 48 gevan genen naar het gerechtsgebouw in Belfast (Noord-Ierland) ge bracht. De beschuldigingen jegens deze gevangenen variëren van moord tot het bezit van wapens en explosieven. De Noord- ierse politie had geweigerd de gevangenen over te brengen; het leger moest daarom inspringen. T olerantie GEEN ACADEMISCH ONDERWERP dat de jongerenorganisatie van de VVD zaterdag op haar congres aan de orde had gesteld? Het onderwerp was: tolerantie in de democratie. Een begrijpelijke keuze, als men ziet hoe overal, van kleinste kernen als gezin en verenigingen tot grote instituten als de kerkgenootschappen en de staat, de polarisatie als een veelvraat om zich heen grijpt. Maar een uiterst moeilijke kwestie, wanneer men bedenkt dat daarbij in concrete zaken als euthanasie, abortus, pornografie, totale sexue- le vrijheid, Gods aanwezigheid in de schepping, maatschappelijke hervormingen en de grenzen van het recht bij revolutie e.d. aan de orde komen. NIET TEN ONRECHTE hebben diverse sprekers op het congrse van liberale jongeren dan ook bij de discussies na de inleidingen het terrein van algemene abstracties verlaten om op het terrein van de concrete gevallen naar de mogelijkheid van tolerante oplossingen te zoeken. En reeds op zo'n vredelievend studiecongres blijkt dan, hoe moeilijk tolerantie in de concrete situatie zijn kan. Oud-minister Geertsema heeft gelijk als hij stelt dat tolerantie feite lijk een grondbeginsel van de democratie is. Maar de praktijk wil, dat dan heel wat mensen die denken in hun democratie een goed democraat te zijn, in feite doorlopend tegen een der grondbeginse len van hun ideaal zondigen. Met de term „de grens van de tolerantie ligt daar, waar de vrijheid van de één schade gaat toebrengen aan de vrijheid van anderen" komt men dan ook minder ver dan op 't eerste gezicht lijkt. Ook niet door onderscheid te maken tussen privé- en publiekelijk leven. Een man als de PSP'er Van der Lek b'jvoorbeeld verkondigde op het JOWD-congres dat hij op het gebied van individuele tolerantie heel ver kan gsaian, maar helemaal niet zodra het om grotere instituten, om structuren en om systemen gaat. EN DAAR BEGINT DAN voor menigeen het grote probleem. Want het is een veel-voorkomend verschijnsel dat mensen hun per soonlijke opvattingen ontlenen aan hun geloof in structuren, maat schappij-opvattingen en levens, en wereldbeschouwingen. Ga dan maar een fijnzinnig onderscheid maken, zoals de heer Van der Lek ons aanbeveelt. Zeker lukt dit niet in een samenleving, waarin polarisatie zo iets als troefboer bij het klaverjassen betekent. Dan draait het gegaran deerd op „lek gaan" uit. Weeroverzicht DEN HAAG (ANP) De Economische Controledienst ontvangt lijks zo'n 80 100 klachten over verhoogde prijzen. Een deel daarvan is niet gerechtvaardigd, maar de ontvangen klach ten en het eigen onderzoek van de dienst leiden toch ook tot proces sen-verbaal en correctie van prijsverhogingen, aldus de heer L. M. Bruins, directeur van de Economische Controledienst. Het aantal prijsovertreders, dat per maand moet worden verbaliseerd, be draagt ongeveer honderd. Het aantal prijscorrecties, dat tot stand komt, bedraagt een veelvoud hiervan. De geconstateerde prijsverhogingen komen in alle sectoren van het economische leven voor, aldus de heer Bruins. Ze zijn gelijkmatig gespreid over de diverse branches, maar ook over de diverse gele dingen van het bedrijfsleven: ze komen dus gelijkelijk voor bij fa brikanten, grossiers en detaillisten. fan een onzer verslaggevers N HAAG Indien de KLM lesluit haar vluchten van Am sterdam naar Paramaribo te verminderen als gevolg van de veigering van de Surinaamse egering om toestemming te verlenen de tarieven op deze oute te verhogen, dan is het vrijwel zeker dat andere lucht vaartmaatschappijen het open- evallen „gat" zullen opvullen, lelgische luchtvaartmaatschap- ij Sabena, die reeds kantoren de Surinaamse hoofdstad ebben geopend tonen belang- Naast bovengenoemde maatschap pijen zijn er ook nog andere luchtvaartondernemingen, in het bijzonder Amerikaanse charter maatschappijen, die overwegen vanuit Europa via Paramaribo - naar Zuid-Amerika te vliegen. Deze interesse wordt ingegeven door het toenemende toerisme naar Zuid Amerika en de groeiende industrialisatie in Brazilië, het zuiderlijke buur land van Suriname. In een commentaar op het dreige- ment van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat om tot beperking van de KLM vluchten over te gaan schrijft het Surinaams Dagblad De West dat nu de KLM haar tarie ven toch op zo drastische wijze verhoogt, het Suriname vrij staat om andere luchtvaartmaat schappijen toe te laten. De bedreiging van minister Wester terp heeft op ingewijden niet veel indruk gemaakt. De KLM is namelijk doodsbenauwd voor concurrentie op de Mid-Atlanti- sche route, aldus het Surinaam se dagblad. T, AVIV (Rtr/AP) Israels minister van defensie Mosje Da- |an zal geen deel meer ulitma- ken van een nieuwe regering, lij stelt zich niet meer beschik- in verband met de kritiek lie in zijn eigen partij op hem S uitgeoefend. De poliitieke toe komst van mevrouw Meir was Vanmorgen nog onzeker. Van- middag liep haar mandaat af, ïpnder dat een nieuwe coalitie regering in zich was. Zij moest ïlch bij president Katzir vervoe gen. düe verlenging van het mandaat met nogmaals drie we ken zou kunnen voorstellen, maar mevrouw Meir zou dit ook kunnen weigeren, sferen voerde mevrouw Meir fpnieuw vergeefs besprekingen "jet de Nationale Religieuze Partij coalitiegenoot ook in dp aftredende regering nadat de onafhankelijke Liberalen zich uit de besprekingen hadden teruggetrokken. De laatsten be- 'ihuldigen de Religieuze Partij €fvan onaanvaardbare eisen te stellen ten aanzien van religieu ze zaken en aangaande de toe komst van de door Israël bezet te Arabische gebieden op de westelijke Jordaanoever. Mocht mevrouw Meir er niet in slagen deze partij aan zich te binden, dan zou een minder heidsregering van haar Arbei derspartij met eventueel de Li beralen tot de mogelijkheden behoren. Mocht mevrouw Meir haar mandaat teruggeven, dan zijn vicepremier Allon en de mi nisters Sapir en Eban de voor naamste kandidaten voor het premierschap. Minister Dajan, tegen wiens be leid voor de oktoberoorlog de laatste dagen vanuit eigen par tij ernstige kritiek is geleverd, zou volgens een partijgenoot uit zijn op een Nasserstunt. Nasser heeft na de nederlaag in de oor log van 1967 zijn aftreden aan gekondigd, waarna het volk de straat op ging om zijn geliefde leider over te halen aan te blij ven. Echtgenote Solzjenitsyn maakt zich voor vertrek gereed MOSKOU (AP) Mevrouw Solz- jenitsyn bereidt zich voor op vertrek uit de Sovjet-Unie met haar kinderen maar het staat nog niet vast wanneer zij zal vertrekken of waarheen zij zal gaan, aldus hebben vrienden van de Solzjenitsyns verklaard. Alexander Solzjenitsyn heeft giste ren in Ztirich een verklaring overhandigd aan de pers waarin de berichten ontkend worden dat hij en brief van zijn vrouw zou hebben ontvangen. In de Sowjet Unie heb ik er te gen gevochten dat de pers naar believen leugens verspreidde, aldus zijn verklaring. „Ik zal dit niet nemen van de westerse pers. Schrijf slechts de waar heid, heren, meld wat gebeurt en s chrijf niet over wat niet heeft plats gehad." De Russische, dissedente kernfysi cus Andrei Sacharow heeft 14 februari opgeroepen tot een ap pel ten gunste van de wiskundi ge Leonid Plioechtsj, „die sinds juli 1973 in een psychiatrische inrichting is gedetineerd", zo heeft de Amerikaanse afdeling van de liga voor de mensen rechten meegedeeld. Wie Iets wil hebben wat hij niet ln één keer kan betalen, moet er gewoon voor sparen, liefst automatisch. Voor een vakantiereis of een auto, een caravan of een bootje. Maar evengoed voor de studie van de kinderen of voor de aanbetaling van een eigen huls. De makkelijkste, veiligste en zekerste manier van sparen is via een spaarrekening bij de Rabobank, Neem een Automatisch-spaarplan bij de Zo noemen zich Railfelsenbanken en Boerenleenbanken. zenng mist 19 temperaturen w» luchtdruk in millibaren opklaringen hagel -w-w warmlefront H hoge-drukgebied bewoning regen •f» sneeuw -r-r kou-front L fcge-drukgebied 2^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Een lagedrukgebied trok vanochtend langs de zuid punt van Groenland in noor doostelijke richting. Aan het bij behorende warmtefront ontwik kelde zich ten zuiden van IJs land een aparte lagedrukkern, die zich uitdiepend naar Zuid- Scandinavië verplaatste. Een rug van hoge luchtdruk, die zich van het Azorenhogedrukge- bied over Zuid-Engeland tot Zuid-Zweden uitstrekte, werd naar het zuiden gedrongen. Op klaringen in onze omgeving was hiervan het gunstige resultaat. In de nacht vroor het in het bin nenland op meerdere plaatsen 3 tot 4 graden. In Zweden kwam matige tot strenge vorst voor. De wind zal morgen uit weste lijke richtingen waaien en voch tige lucht met veel bewolking aanvoeren. De temperaturen ko men daarbij weer op een iets hoger niveau. Vooruitzichten voor vrijdag, opge steld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Droog weer met opklaringen en in de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 0 graden. Max. temp.: omstreeks 6 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro- WEERRAPPORTEN Eelde Eindhoven Den Helder Lucht. Rtd. Zd,-Limburg gchi bew> Athene Barcelona Berlijn Frankfort Helsinki Parijs Spilt Stockholm Wenen ZÜrleh Casablanca Istanboel Las Pnlmas New York mist onbew. geh. bew. geh. bew. Tel WASHINGTON (AP) De Se naatscommissie voor Watergate heeft bekendgemaakt dat er geen openbare hoorzittingen meer zullen worden gehouden. Het besluit, van zes stemmen tegen een, werd bekendgemaakt door voorzitter Sam Ervin. ,„De commissie", aldus Ervin, „zal wel voortgaan nieuwe do cumentaire bewijsstukken te vergaren en getuigen te horen in zaken die te maken hebben met de betrokkenheid van de C.I.A. bij de affaire-Watergate, de zogenaamde melk-transactie en het geld van Hughes en Re- bozo". De commissie, die haar werk had moeten voltooien op 28 februari heeft de senaat verzocht door te kunnen gaan tot 28 mei om op die manier haar slotrapport te kunnen vol tooien. De vroegere minister van justitie John Mitchell en die van han del, Maurice Stans, hebben gis teren een laaste en vergeefse poging gedaan om de tegen hen aangespannen rechtszaak te schorsen of uit te stellen. De advocaat van Stans diende op nieuw het verzoek in de tegen de twee oud-ministers gedane aanklacht wegens samenzwering en belemmering van de rechts gang voor onbepaalde tijd te schorsen of anders het proces te doen plaats hebben bulten de stad New York. De publiciteit die aan de zaak vooraf was ge gaan, aldus advocaat John Diu- guid, zou een eerlijk proces on mogelijk maken. De advocaat had zijn verzoek ingediend bij de districtsrechter Lee Gagliar- di. Deze deelde de verdedigez mee, zoals hij al eerder had ge daan, dat de enige manier orn na te gaan hoe een onpartijdig^ jury kon worden samengasteM was te beginnen de aspectei van de zaak te onderzoeken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9