Stafleden accepteren uitspraak kort geding Wilson wil beraad over mij nwerkersstaking Verzet tegen opheffing van olie-embargo .Tijd Nog geen vaste plannen voor averij-eiland Solzjenitsyn van Duitsland naar Zwitserland ig hartonderzoek van levensbelang CcidócScHwant Nixon weigert bandjes te geven ilJDAG 15 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT DENNENDAL IECHT De zeven ontslagen stafleden Dennendal hebben zich neergelegd bij vonnis in het kort geding dat het bestuur de Willen Arntsz-stichting tegen hen had gespannen. De president van de Utrecht rechtbank mr. A. Beljaars verbood de ze- met onmiddellijke ingang om nog langer het terrein van de Willem Arntszhoeve te pen, met uitzondering van de dienstwonin- van twee van hen. zeven willen wel beschikbaar blijven Voor 157 groepsleiders en andere medewerkers aohler hen staan en hebben daarom el ders in Den Dolder in een huis een „ontmoe tingsruimte" ingericht. Op overtreding van het vonnis staat een dwangsom van 500 per dag. De stafleden zijn ook veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, 466 gulden. Over de rechtmatigheid en rechtsgel digheid van het ontslag van de stafleden sprak mr. Beljaars zich niet uit. Inmiddels is de samenstelling van de ad vies-commissie voor Dennendal bekend ge worden. Naast mr. G. E. Langemeijr heb ben daarin zitting: prof. dr. G. Brennikmeij- er, hoogleraar organisatiepsychologie in Nij megen; J.F. Caljé, hoofd afdeling psychia trie van de Rotterdamse GGD; prof. dr. C.J. Lammers, hoogleraar organisatiesociologie in Leiden; drs. F.A. Vissers, ziekenhuisdirec teur in Haarlem; en mej. mr. E. Zinner, hoofdambtenaar van het ministerie. De com missie zal de ontruiming van drie Dennen- dal-paviljoens voorbereiden en uitvoeren en zal nagaan hoe de vernieuwingsgedachte ver der doorgevoerd kan worden. Morgenmiddag om twee uur zal op de Maria- plaats in Utrecht een solidariteitsdenrmstra- tie ten gunste van „Nieuw-Dennendal" wor den gehoudien. h vrouw in Birmingham, Susan Wager, vraagt premier Heath of hij kan leven van een mijnwerkersloon. Het gebeurde tijdens een bezoek on Heath aan Engelands tweede stad in diens campagne voor de verkiezingen van 28 februari. tmschakeling op jiardgas sneller dan venvacht HAAG (ANP) De omschake. iig door tuinders van olie op irdgas is sneller verlopen dan j de opstelling van de begro-" ng voor 1972 van het departe ment van landbouw werd aan- {enomen. nister Van der Stee (landbouw) left de Tweede Kamer meege teld, dat in het bijzonder na Jptember 1973 de omschakeling t versneld tempo verloopt, tien een jaar kan ongeveer jchtig procent van de glastuin- puwbedrijven aangesloten zijn het aardgasnet, aldus de mi- ister. Thans is van de in de lasbouw verbruikte energie jstig procent al aardgas. Van onze correspondent LONDEN Harold Wilson, de leider van de Britse labourpar- tij, heeft voorgesteld dat de lei ders van de drie grote politieke patijen-conservatieven, labour en liberalen hun verkiezings campagne één dag stopzetten om deel te nemen aan eén con ferentie waarop een regeling ge troffen zou moeten worden ter beëindiging van de mijnwer kersstaking. Premier Heath, de leider van de conservatieve partij, heeft al, zij het niet rechtstreeks, op dit voorstel gereageerd. Hij deed een beroep op Wilson zich sa men met hem tot de mijnwer kers te richten met het dringen de verzoek een einde aan de staking te maken. Wilson deed zijn voorstel op zijn dagelijkse persconferentie in verband met de verkiezingscampagne. Hij meende dat Heath als voor zitter van de conferentie zou moeten optreden en dat deze moet worden bijgewoond door de leiders van de mijnwerkers- bond, vertegenwoordigers van het 10 miljoen leden tellende vakverbond TUC en het Britse industrieverbond en leden van de steenkool raad. De conservatieve regeringspartij in Engeland behoudt in de race om de gunst van de kiezer vol gens drie instituten voor het peilen van de publieke opinie een voorsprong op de socialisti sche oppositie. Volgens het instituut Gallup zou den de conservatieven nu 44,5 pet der stemmen krijgen en de socialisten 43 pet. De liberale partij zou met 11 pet bepaald geen gek figuur slaan iet muzikale duo „The Grand Gala du Disqm gouden platen voor hun Carpenters", vanavond te zien op het 2, kregen gisteren in Amsterdam vier vocale prestaties. KUNSTEILANDEN GEEN FUTURISTISCH IDEE Van éèn onzer verslaggefsters DEN HAAG De regering heeft nog geen vastomlijnde plan nen tot het aanleggen van een averijhaven op een kunstmatig eiland in zee voor Hoek van Holland. Dat heeft minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) geantwoord op schriftelijke vragen van het KVP-kamerlid mevr. Groensmit-van der Kallen. De regering heeft in studies over de accommodatie voor het op vangen van schepen met averij wel de mogelijkheid van een kunstmatig eiland opgenomen. Kunsteilanden in de Noordzee zijn overigens geen futuristische ideeën, aldus de heer J. Kraaijeveld van Hemert, voorziter van de Raad van Bestuur van NV Bos Kalis Westminster Dred ging Group, gisteren in Den Haag. Er zullen volgens hem zelfs veel van deze eilanden gebouwd worden. Al ongeveer en jaar geleden is Bos Kalis begonnen met het bestuderen van de mo gelijkheid van een kunstmatig eiland voor de kust. De heer Kraaijeveld van Hemert verwacht dat deze studie aan het eind van dit jaar klaar zal zijn. Vooral voor een averijhaven zag hij mogelijkheden op een kunstmatig eiland, want geen enkele haven zal een mammoet- tanker met een lek willen toelaten. De kosten voor een kunstmatig eiland vallen volgens de heer Kraaijveld van Hemert best mee. Ze variëren van 400 tot 100 gulden per vierkante meter, al naar gelang de totale grootte. David Eisenhower en mevrouw Nixon bezoeken het ziekenhuis in Indianapolis, waar Julie Ei senhower, de dochter van de Nixons, is opgenomen na inwen dige bloedingen. Zij maakt het goed na een gisteren uitgevoerde operatie. Criminaliteit in treinen toegenomen UTRECHT (ANP) Zakken- rollers en vandalen hebben vorig jaar een flinke steen bijgedragen tot de stijging van de criminaliteit „tus- sen-de-rails". De spoorweg recherche turfde vorig jaar 15 procent meer geval len van criminaliteit op en rond het spoor dan in 1972, een stijging die .overigens vrijwel gelijk ligt met het landelijk criminaliteits beeld. f Biij NS steeg het aantal misdrijfzaken van ruim 2400 in 1972 tot ongeveer 2800 in '73. De stijging van het aantal inbraken en overval len (op stations) was vrij gering (1,5 procent meer) met een totaal van 378 ge vallen. Een enorme activiteit legde vorig jaar het gilde der kof- ferdieven en zakkenrollers aan de dag. Zij sloegen 1021 keer toe, tegen 786 keer in 1972. Vjok het vandalisme nam vorig jaar sterk toe met maar liefst 50 procent. Het toenemend aantal vernielin gen is volgens een woord voerder van NS met name te wijten aan het feit dat veel kleinere spoorwegsta tions niet meer door perso neel zijn bemand. Van een onzer verslaggevers LANGENBROICH Alexander Solzjenitsyn, de verbannen Rus sische schrijver en Nobelprijs winnaar is vanmorgen in alle vroegte met zijn advocaat Fritz Heeb naar Zürich (Zwitserland) vertrokken. Zijn verblijf in Zwitserland zal evenwel maar tijdelijk zijn. Over zijn definitie ve bestemming is niets met ze kerheid bekend. 'Waarschijnlijk wordt deze een Skandinavisch land. Het Eifeldorpje Langenbroich is met dit vertrek een trots record kwijt. Het dorpje telt 91 inwo ners; twee percent was dus No belprijswinnaar. Dit is door het vertrek van Solzjenitsyn een per cent geworden: Heinrich Böll.. Intussen is wat meer bekend ge worden over de omstandigheden van Solzjenitsyns arrestatie. Hij werd naar de Lewortowo-gevan- genis gebracht; zijn kleren wer den hem afgenomen en hij werd van verraad beschuldigd, waar op maximaal de doodstraf staat. Solzjenitsyn weigerde evenwel iedere medewerking; hij wilde niet praten en vertikte het een protocol te ondertekenen waariD hij verklaarde op de hoogte te zijn van de aanklacht .De vol gende dag, woensdag, werd hem het verbanningsdecreet voorge legd. Toen pas verbrak hij het stilzwijgen en zei dat hij wei gerde te gaan zonder vrouw en kinderen. Men liet hem geen keuze en zette hem, in een cos- tuum dat ontslagen gevangenen mee plegen te krijgen, op een Ae- roflotvliegtuig. Hij wist zijn be stemming niet en kwam daar pas achter toen hij bij de landing het opschrift „Frankfurt" zag. Va,n zijn persoonlijke bezittin gen mocht hij alleen zijn pols horloge meenemen. Hem werd ook gezegd, dat zijn vrouw en kinderen desgewenst na moch ten komen, maar zijn vrouw is nog steeds niet officieel op de hoogte gesteld. Negen Russische dissidenten on der aanvoering van kerngeleerde Sacharov hebben geëist dat Solzjenitsyn mag terugkeren naar zijn land en dat zijn boek Goelag-archipel vrij in de Sov- jet-Unie verkocht mag worden. Alle fractievoorzitters van de Tweede Kamer, uitgezonderd de heren Bakker (CPN) en Van der Lek (PSP) hebben er bij de regering op aangedrongen bij de Sovjet-Uniie te protesteren te gen de behandelng van Solzj< nitsyn. In Langenbroich heeft de verbannen Solzjenitsyn Samen met zijn gastheer Heinrich Böll voorzag I zijn „Goelag Archipel" van zijn handtekening. iöEN ANP. Tijdige kinderen van 9 tot 12 interne geneeskunde aan stelling van hartaf- jaar in het Westland de rijksuniversiteit van ingen en daarop vol- heeft uitgewezen. Leiden. Hij becijferde de e tijdige medische De kosten van preventie- totale schade door hart- ndeling kan volgens ve onderzoekingen zin- infarcten in Nederland essor dr. A. C. Arnt- ken in het niet bij die op één miljard gulden "s veel onheil voor van ziekenhuiskosten bij per jaar. Preventie inten voorkomen opname van hartpatiën- vergt per onderzoek met rom moet vroeg met ten. Professor Arntze- de begeleiding slechts entie begonnen wor- nius zei dit gisteren in 100 gulden, minder dan zoals onder meer Leiden bij zijn inaugura- de helft voor één dag onderzoek van 2400 le rede als hoogleraar ziekenhuisopname. Het toenemend aantal hartinfarcten is volgens de nieuwe hoogleraar „een stap terug in de volksgezondheid". In 1951 stierven 14.000 Nederlan ders aan infarcten, in 1970 was het aantal reeds gestegen tot 27.000. Maar bij de 27.000 sterfgevallen voe gen zich nog bijna even veel slachtoffers van an dere hart- en vaatziek ten. In totaal derhalve ongeveer 50.000 sterfge vallen, die bijna de helft zijn van het aantal sterf gevallen per jaar in Ne derland. Verwoestende bomaanslag in Dungannon 1 (Reuter) De explos e De explos'even lagen in een ge- deerde. Daarbij werden tiental een grote partij dynamiet kaapte PTT-bestelauto, waarvan len gebouwen zwaar bescha aft gisteren in de Noordierse de bestuurder alarm wist te digd. Volgens de politie was de d Dunganncm veel schade slaan. De omgeving werd ont- aanslag het werk van het verbo- 'gencht. Er vielen geen ruimd voordat de lading explo- den Ierse republikeinse leger, chtoffers. ALGIERS, (Rtr). De kleine Arabische topconferentie die twee dagen lang in Algiers is gehouden met koning Feisal en de presidenten Sadat. Assad en Boumedienne ,is gisteren zonder communiqué geëndigd. De ministers van buitenlandse zaken van Egypte en Saoedi- Aj-abië, Fahmi en Sakkof, worden naar Parijs en Washington ge zonden. Zij zullen Frankrijk be danken voor de standvastige houding in de oliecrisis en Ame rika vragen naar de bedoelin gen van de energieconferentie. Vooral de Algerijnse president Boumedienne zou zich tegen verlichting van het olie-embargo voor Amerika hebben verzet. Algerijnse kringen willen zich blijven verzetten tegen het „kartel" van olieverbruikende landen dat volgens die kringen de uitkomst is van de energie- conferentie in Washinton. Presi dent Sadat is voorstander van een „gebaar van verzoening" van de Arabische landen, om zijn vredespolitiek in het Mid den-Oosten succesvol te laten verlopen. Syrië zou voorstander zijn van handhaven van het em bargo, totdat Israël instemt met het teruggeven van de verover de Syrische gebieden. De hou ding van olievorst Feisal is dus in di everband beslissend. Overigens valt de beslissing over het ppheffen van het olie-embar go onder de zeggenschap van de ministerraad van de tien Arabi sche olie-producerende landen. De ministersbijeenkomst die voor deze week was vastgesteld, is uitgesteld. Libië heeft Frankrijk een langlo pende overeenkomst voor de le vering van olie, in ruil voor de bouw van kernreactoren voorge steld, zo is in Parijs bekend ge maakt. De reactoren zijn be stemd voor vreedzame doelein den. Verleden week heeft Frankrijk een contract met Iran afgesloten dat 15 miljard gulden beloopt, waarbij het eveneens gaat om olie en kernreactoren. „Het wordt spannend", zegt Wiegel DE KOMENDE MAANDEN WORDEN SPANNEND. Dat voorspelt Hans Wiegel die in Vrijheid em Democratie een aantal artikelen gaat schrijven over de doelstellingen van zijn partij in het voorgeborgte van de dubbele verkiezingsstrijd welke Nederland ko mend voorjaar te wachten staat. Wiegel belooft dat hij bij die gelegenheid niet alleen „het falend be leid" van het kabinet-Den Uyl naar voren brengen zal, maar ook en vooral de eigen liberale opvattingen. Dit laatste is belangrijk en plezierig; want tot dusverre heeft Wiegel vaak het slechte voorbeeld van Den Uyl c.s. van voor mei 1973 her haald: wel de regering afkatten, maar te weinig duidelijk maken, wat men dan reëel als alternatief daarvoor in eigen zak heeft. NU HOPEN WE WEL. dat Wiegel zich niet beperkt tot wat de libera le opvattingen vrijblijvend zijn, maar in de eerste plaats duidelijk maakt, wat een regering (ook provinciaal en plaatselijk, maar op de achtergrond daarvan ook landelijk) in de concrete situatie doen zou ter realisering van een beleid, dat de liberalen voor de algeme ne welvaart en vooral het algemene welzijn het best mogelijke acht. Dus niet in het vage grote bedragen noemen, waarmee men de fiscale last zou willen verlichten, maar concreet aangeven wat er bezuinigd zou kunnen worden, met welke gevolgen en met welke andere mo gelijkheden, die Wiegel als de betere beschouwt. Ook op het gebied van sociale zekerheid, maatschappelijke bijstand, cultuur, onderwijs en democratisering. Ook het laatste begrip zou, duidelijk, in de libe rale visie uit de verf moeten komen. Dan kunnen de kiezers zien, of en hoe er overeenstemming mogelijk is met de confessionele partijen welke Wiegel in zijn eerste be schouwing voor Vrijheid en Democratie weer een beetje met de flu welen handschoen aan benadert. TERWIJL VOLGENS WIEGEL, verkiezingskoorts de P.v.d.A. verlokt tot onzinnige aanvallen op de VVD, hebben de christen-democrati sche partijen (althans A.R.P. en KVP) z.i. last van rillerige gevoe lens. Dit zal dian wel een gevolg zijn van het feit, dat Andriessen noch Aantjes precies weten wat ze in de praktische politiek nu of straks aan socialisten en/of socialisten hebben. Met wat minder verkooptechniek en meer argumentatie-kracht zal Wiegel op krijgspad zo de politieke duidelijkheid dienen. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen ton luchtdruk in mkllibaren opklaringen -A- hagel -»-*■ vnormtefront H hoge-drukgebied jg» bewolking sneeuw t-t kou-front L lage-drukgebied regen 2^2 onweer windrichting verplaalsingsrichting DE BILT Ten westen van Ier land bevindt zich in het cen trum van een diepe oceaande pressie. Fronten van deze de pressie trokken in de loop van gisteren met regen over de Brit se Eilanden oostwaarts. De voorste begrenzing van de regenzóne bereikte vanmorgen het zuidwesten van o ns land. Aangezien het tempo, waarin de depressie naar het zuidoosten koerst steeds geringer wordt en het lage drukgebied geleidelijk wat gaat opvullen, verplaatst ook de regenzone zich steeds langzamer. Voor morgen moet dan ook op nogal veel bewol king gerekend worden, waaruit nu en dan wat regen zal vallen. Het uizonderlijke zachte weer dat nu al geruime tijd in West-, Midden-en Noord-Europa heerst duurt voort. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur. Plaatselijk een bui, maar ook op klaringen. In het algemeen wei nig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers or zondag: aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp: omstreeks 2 Max. temp: omstreeks Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deolon Eelde Eindhoven ÏT brwW' zw. bew. geh. bew. Lissabon Locurno Londen Mullorca MUnchen Nice Oslo Pnrlji Casablanca Iitanbocl Las Palmaa 20 0 11 36 Clifford Irving vrijgelaten NEW YORK, (Reuter) De Amerikaanse schrijver Clifford Irving is ter gelegenheid van Valentijndag vervroegd ontsla gen uit de gevangenis in New York, waar hij bijna anderhalf jaar - heeft uitgezeten van de twee en een half jaar waartoe hij In 1972 werd veroordeeld we gens de verzonnen autobiografie van de Amerikaanse zakenman en multimiljonair Howard Hug hes De vrouw van Irving, Edith, zit In Zwitserland gevangen. Zij werd aaar veroordeeld voor haar aan deel in het misdrijf van haar echtgenoot. Veiligheidsraad over IrakIran NEW YORK De Veiligheids raad komt vanavond bijeen om de klacht te behandelen van Irak, dat Iran van agressieda den heeft beschuldigd. Iran zegt daarentegen dat Irak voor de recente gewapende incidenten verantwoordelijk is. WASHINGTON (Reuter) Leon Jaworski, de officier van Justi tie speciaal belast met de Wa tergate-affaire, heeft meege deeld dat president Nixon zon der meer heeft geweigerd hem de geluidsbanden en ander ma teriaal voor het onderzoek heeft geweigerd waarom hij 9 januari had verzocht. Jaworski zal nu naar de justitiële commissie van de senaat gaan om te over leggen welke .stappen hij nu zal nemen. Jaworski heeft de mncht het bewijsmateriaal van de president op te eisen. Zijn besldit om eerst met de senaat te overleggen zou voortkomen uit de wens eerst zijn standpunt uiteen te zetten alvorens over te gaan tot een dergelijk drasti sche stap.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9