Geen represailles tegen klagende mariniers 3x5= 15... heus/t kan! Heeft u het al... het vouwblad van de ANWB over zuinig rijden en brandstof besparen? WET-POSTHUMUS MOET VERDWIJNEN Verontwaardiging over uitwijzen vreemde kinderen uit België We moeten uit zien te komen met 15% minder benzine. Ruim 6000 dienstplichtigen demonstreerden voor meer geld 'Piep' waarschuivt voor te snel rijden Defensienota in april Randkrant fRIJDAG 15 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze parlementaire redactie |EN HAAG Minister Vredeling verwacht dat de defensienota in april vrij zal ko men. Maar zo schrijft hij in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op .zijn defensiebegroting er kunnen zich om standigheden voordoen die hem zouden no pen de duur waarop het tijdschema voor de defensienota gebaseerd is te verlengen. iver de affaire Klumpkens schrijft de minis ter dat hij de beschuldigingen die deze ex- generaal heeft geuit en naderhand heeft in getrokken aan het adres van de secreta- ris-generaal van het departement van de fensie dat hij deze beschuldigingen niet 1 verder heeft onderzocht. Uit de gesprekken met generaal Klumpkens is Vredeling na melijk gebleken dat de enige bron van her komst van de verhalen over de secretaris- .generaal een veronderstelling van brigade generaal Klumpkens zelf was. Over het onderzoek dat de marechaussee nu verricht naar beweerde wantoestanden en martelingen bij het korps Mariniersdeelt de minister mede dat hij op dit moment enigszins gereserveerd staat om daarover mededelingen te doen. Wel wil hij zonder meer verklaren dat ondervraagden zonder gevaar te lopen van represailles alle ge. wenste inlichtingen aan de Koninklijke Ma rechaussee kunnen verschaffen. Inmiddels heeft de Vereniging van dienst plichtige militairen (WDM) minister Vre deling de lijst met namen gestuurd van da negen mariniers die in een onlangs gepu bliceerd rapport van WDM en PvdA-de fensiecommissie getuigenissen aflegden over mishandelingen die bij het Korps Ma riniers veelvuldig zouden voorkomen. Volgens WDM-voorzitter Paul Turken heeft de WDM de namenlijst vrijgegeven nadat de minister zJich garant had gesteld voor de veiligheid van de negen mariniers. De negen bleven, naar gemeld, liever ano niem uit angst voor represailles. Inmiddels hebben, aldus de WDM, twee mariniers de anonimiteit doorbroken en via de pers hun namen bekend gemaakt. De mare chaussee heeft het ondersoek tegen een van de twee al bijna afgerond, zo Zei PauJ Turken. De opstellers van de nota over het Korps Mariniers blijven overigens aan hun ejs vasthouden dat er uiteindelijk een breed onderzoek zal moeten komen naar de men taliteit bij het korps, een onderzoek dat geen justitieel maar een algemeen karak ter zou moeten dragen en waaraan door deskundigen op het gebied van de gedrags wetenschappen moet worden meegewerkt. Deze eis handhaven wij onverkort. Wij zien het justitieel onderzoek min of meer als een opstapje, een basis voor het brede re onderzoek, aldus Paul Turken, Nederland informeert over martelingen in' Chili idere jVan onze parlementaire redactie ou' IEN HAAG Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) heeft gisteren In de Twee- de Kamer gezegd, dat de Ne- F' jderlandse regering volgende |week in Parijs op de conferen- van krediteuren van Chili, de martelingen van politieke ge- 'angenen en de schending van inister Pronk verklaarde dat hij liet erg optimistisch gestemd is >ver de mogelijkheden, om de andere krediteur-Ianden van fchili ertoe te bewegen deze pro blematiek te koppelen aan de |schuldenkwestie. De bewinds- man zei voorts dat uit het feit dat de Nederlandse regering hulp aan Chili bevroren heeft, j ook voortvloeit dat men—niet aads-! van Plan is Chileense junta voor-!een lange termiin-krediet te deze ]ver'enen v00h de al bestaande met ■sc^u'den aan Nederland. „Deze zake-Zaken lopen Paraltal". aldus de n W. plinister- die zei dat Nederand teren de kulp aan niet zal her* vatten zolang de situatie ten o.a.: ^anzien van de politieke gevan genen en de mensenrechten in ''at land niet verandert. bui- «r Nederlander tellen 0Kou- in Londen vermoord [noen (AP) In een Londen- pe voorstad is gisteren de 48-ja- rige Nederlandse zakenman Frans van Seumeren, directeur tan de In de Britse hoofdstad gevestigde firma Vanesco Ltd., (im het leven gebracht. m man, wiens iirrdentiteit niet door de politie bekend gemaakt k loste vier pistoolschoten op ge geparkeerde auto van Van Seumeren en doodde de Neder lander, die achter het stuur zat. ïegslieden van 'de poiltie ver- paarden dat de moord een cri me passionel was, de trieste nasleep van een liefdesaffaire. - In berg verwrongen staal bleef door Over van de televisiezendmast eraafjlte werd opgeblazen door leden Pro-de Bretonse afscheidings- beweging. kt op - Vraag ernaar bij benzinestations, garagebedrijven, ANWB-kantoren, technostations en wegenwachten, VVV-kantoren, Horeca-bedrijven of rijscholen. Dit is een publikatie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, in samenwerking met ANWB, Bedrijfschap HORECA, BOVAG, CBR, Nationaal Bureau voor Toerisme en R.A.I. Groningse universiteitsgroep (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De wet-Posthnmus moet worden ingetrokken. Dat vindt een groep van tien weten schappelijke medewerkers aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. Deze groep heeft op ver zoek van de fractie wetenschap- pelijk personeel uit de Gro ningse universiteitsgraad een brochure samengesteld, waarin een andere wijze van herstruc- tucring van het wetenschappe lijk onderwijs wordt voorge steld, dan is neergelegd in het voorstel-Posthumus. Volgens de werkgroep uit Gronin gen dient de herslructuering van het wetenschappelijk onder wij sniet door de overheid cen traal van bovenaf, te worden opgelegd. De hervorming van dat onderwijs moet volgens deze werkgroep via herpro grammering aan de basis in fa sen worden doorgevoerd, binnen de organen die krachtens de wet universitaire bestuursher- vorming in het leven zijn geroe pen. De werkgroep stelt het volgende model voor: tuering plaats, Eerste fase aan de faculteiten vindt de meningsvorming en standpuntbepaling over de om schrijving van doelstellingen, herprogrammering en herslruc tuering plaats, Tweede fase: de standpunten, doelstellingen en voorstellen worden vervolgens besproken ln de verschillende secties van de Academische Raad en van de Hogeschool- en Universiteitsra den, Derde fase: de Academische Raad verricht de finale presen tatie en coördinatie ten behoeve van de betrokken ministeries van Onderwijs en Landbouw, Vierde fase: de ministers van Onderwijs en Wetenschappen en van Landbouw (Lb.v. de land bouwhogeschool) geven hun commentaar op de voorlopige herstructuering, zoals die door de faculteiten is ontwikkeld. Zendmast in Bretagne opgeblazen Van onze correspondent PARIJS Bretonse saboteurs hebben in de nacht van woens dag op donderdag een tweehon. derd meter hoge radio- en tele- vlsiemast in ROC-Trubudon (Wcst-Bretagne) opgeblazen, waardoor ruim een miljoen kij kers minstens twee maanden van televisie verstoken zullen zijn. Ook de FM-radiorelaisin- stallaties die op dezelfde, op een heuvel van 370 meter gebouwde mast gemonteerd waren, zijn vernield. De mast rs bij zijn val op een na- bijstaande PTT zend- en ont- vangstmast gevallen, die even eens beschadigd werd. Hierdoor zijn de telefoonverbindingen met Parijs verbroken, evenals een aantal transatlantische ver bindingen en de telefoonverbin dingen met noordwest Afrika. Nabij de mast werd een plaats gevonden met de letters FLB (de initialen van het Bretonse Bevrijdingsfront) en verder het opschrift „Evit ar Brezoneg" (Voor de Bretonse taal). Veron dersteld wordt dat het opblazen van de mast het gevolg is van een incident dat zich enkele da gen geleden voordeed tussen de producer en de Bretonse uitzen dingen die had opgeroepen tot steun aan het bevrijdingsfront en de directie van de televisie. De producer werd ontslagen. Met tientallen spandoeken liepen de demonstrerende dienstplichtigen door het centrum van Utrecht Van onze correspondent UTRECHT Utrecht leek gister avond een stad, die door een uitgelaten bevrijdingsleger bezet werd. Ruim 6000 „maten" van de WDM waren met 110 bussen en openbaar en eigen vervoer naar Utrecht getrokken om daar massaal te demonstreren voor hogere wedde en compen satie voor overwerk. een rustige, bijna feeste lijke demonstratie. De militai ren trokken in 'breed gelid, schildjes met „compensatie" op de petten, naar het centrum van de stad om daar onder andere toegesproken te worden door André van der Louw, voorzitter van de PvdA. In het eerste ge lid liepen mariniers, wat des te opmeilkelijker was. André van der Louw zei in zijn toespraak tot de „maten" on der meer dat hij hun eisen ge rechtvaardigd vond; Dat hij ook niet anders van dit kabinet ver wachtte, dan dat him eisen wer den ingewilligd, wat uiteraard door de demonstranten met veel bijval begroet werd. BRUSSEL (ANP) In België is rumoer en verontwaardiging ont staan als gevolg van het door de vreemdelingenpolitie gevoerde be leid volgens welk een aantal vreemde kinderen het land heeft moe ten verlaten. Een vijftigtal andere vreemde kinderen hangt zo'n uit wijzing nog boven het hoofd. Het zijn kinderen die onder voogdij staan van in België verblijvende vreemde arbeiders, voornamelijk Marokkanen. De Belgische Liga voor erdedi- ging van de rechten van de Mens heeft het gisteren voor deze kinderen opgenomen. De Liga stelt dat het hier gaat om Stormschade in bossen catastrofaal DEN HAAG (ANP) - Volgens minister van der Stee (land bouw) is er sprake van een ca tastrofale omvang bij de scha de, die in de Nederlandse bos sen werd aangericht door de storm van 13 november 1972 en later nog eens door de storm van 2 april 1973. Hij heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat dn totaal 1.511.000 kubieke meter hout is gestreken. Voor het opruimen van de storm schade en de kosten van herbe bossing zijn extra-uitgaven ge raamd tot een bedrag van 25.950.000,-. Over de herstel maatregelen heeft het bosschap onlangs advies uitgebracht, al dus de minister. Voor f 100.000 kleding gestolen EINDHOVEN - tabrekers heb- ben in de nacht van woensdag op donderdag voor ruim 100.000 aan kleding gestolen uit zaken in Eindhoven en Roer mond. Uit twee kledingzaken in het cen trum van Eindhoven verdwenen in totaal 240 korte leren jasjes met een gezamenlijke waard© van 85 mille. Uit een winkel in Roermond verdwenen 70 le ren jasjes en 15 kostuums met een totale waarde van 20 mil le. Drs. J. de Koning voorzitter ARP DEN HAAG (ANP) - Drs. J. dc Kon ng uit Voorschoten is geko zen tot voorzitter van de Anti- Revolutionaire Partij. Na het aftreden, in mei vorig jaar, van dr. A. Veerman als voorzitter wegens zijn benoeming tot staatssecretaris van onderwijs trad drs. De Koning op als waarnemend voorzitter van de ARP. De nieuwe voorzitter, dia 47 jaar is, is lid van de Tweede Kamer en van het Europese parlement kinderen die, om een of andere reden, na de dood van hun ou ders, door de mohammedaanse rechter onder voogdij gesteld zijn van een verwante. Vroeger kregen deze kinderen, als het gezin waarin ze opgroeiden naar België kwam, een zoge naamde „voorlopige inschrij ving" in het vreemdelingenre gister. Sinds juni vorig jaar vraagt de vreemdelingenpolitie de gemeentebesturen deze in schrijvingen niet meer te ver lengen. Volgens de Belgische Liga stelt de vreemdelingenpolitie zich sinds ongeveer een half jaar op het standpunt dat alleen de wettelij ke kinderen of de wettelijk aan genomen kinderen van vreem delingen dn België mogen ver blijven. Nog steeds volgens de Liga zou de vreemdelingenpoli tie gastarbeiders, onder drei ging van uitwijzing, gedwongen hebben verklaringen te tekenen waarbij ze zich verbinden hun niet-e,gen kinderen voor een be paalde datum naar het land van herkomst terug te zenden. De Liga noemt het onmenselijk dat deze kinderen, midden in een schooljaar, verplicht worden het land te verlaten. Volgens de Liga zou het nieuwe beleid gevoerd worden dn ver band met de sociale kosten die het verblijf van de kinderen in België meebrengt. Die lasten bedragen hooguit 40.000 tot 50.000 gulden per jaar. Tijgerwachten, jeugdleden van het Wereld Natuurfonds, boden giste ren in Soestdijk prins Bernhard in zijn functie van voorzitter van het fonds de eerste 100.000 gulden aan. Dit geld werd door hen bij eengebracht in het raam van de internationale actie tot behoud van de tijger. Eindhoven (ANP) Op de Nederlandse markt zal binnenkort een nieuwe auto-accessoire komen, die van pas komt bij de nieuwe bepalingen omtrent de maximum snelheden. Het ap paraatje, afkomstig van de Zwitserse Schick-fabrieken, meet elektronisch de snelheid van het voertuig waarin het is ge monteerd en geeft waarschuwingsseinen in de vorm van pieptonen als de snelheid bepaalde grenzen overschrijdt. Het instrument, Shick-Bib genaamd, is zo groot als een vuist en heeft drie afstelknoppen met corresponderende kiestoet- sen. De bestuurder kan zelf het apparaat op de gewenste maxima instellen. Het wordt aangesloten via een stroom- draadje en met een op of achter de snelheidsmeter te kleven strookje, waarmee het magnetisch veld van deze meter wordt afgetast. Alleen-importeur voor Nederland is autobedrijf Janus van der Meulen B.V. in Eindhoven. Volgens het bedrijf vergt montage van het apparaat slechts tien minuten. De importeur ver wacht veel belangstelling voor de nieuwe vinding, dde in Zwit serland en West-Duitsland goed Is ontvangen. Lubbers (1) Laten we eerlijk wezen, we wisten met z'n allen al lang dat die hardwerkende minis- ter Lubbers oververmoeid was. Alleen, we konden het niet bewijzen. Waar zuilen al niet goed voor zijn. Slim Celezen in Groneten en fruit", het blad van de centrale van tuinbouwveilingen: In de Herberg De Spaanse Vloot kortgeleden sterke ver halen gehoord over de ongeë venaarde slimheid waarmee sommige mensen de hele so cial e wetgeving te slim af zijn. Richt een NV-tje op, be noem jezelf tot directeur met een groot salaris, doe wat zaken, stop er mee en ga naar de WW. Zoveel faar, zo veel procent van fe laatst ge noten salaris. Loopt dat uit in de Bijstand, richt weer een ander NV-tje op, benoem jezelf tot directeur met een nog groter salaris, doe wat zaken, stop ermee en ga naar de ww. Zoveel jaar zo veel procent van je laatst ge noten salaris. Loopt dit uit in de Bijstand, richt dan weer een ander NV-tje op, benoem jezelf tot directeur met een nog groter salaris, doe wat zaken, stop ermee en ga naar de WW. Loopt dat uit in de Bijstand..'" Lubbers (2) Wat maken we ons eigenlijk druk om die zuil die minister Lubbers heeft geraakt. Als er een voetganger had gelo pen was hij natuurlijk uitge weken. Manie De politie in Blijham Is maan denlang dag en nacht ln de weer geweest om een pyro maan op te sporen. Er zijn 3300 overuren gemaakt. Een dorp Lv maandenlang opgeza deld geweest met een ver schrikkelijke angst. Nu blijkt, dat een collega van de pyromaan al die tijd op de hoogte is geweest van de manie. En gewoon z'n mond heeft gehouden. Er blijken in Blijham meer mensen be hoefte te hebben aan psy chiatrische hulp. Politie Slogan uit een wervingsadver tentie voor de pcütlo: Joe gen van de tien "allen af". Kun fe je natuurlijk wel af vragen of die eenling zich daarmee vereerd moet voe len. Ze kunnen moeilijk ie dereen afkeuren. Lubbers (3) Een minister van Defensie werd indertijd de laan uitgestuurd omdat h'.j vóór de formele echtscheiding een verhouding had met een vrouw, die later zijn echtgenote zou worden. Een minister van Binnenlandse Zaken moest indertijd aftre den omdat hij, onder invloed en oververmoeid, was doorge- gereden na een botsing met 'n auto. Een fractievoorzitter ln de Tweede Kamer verdween in dertijd van het toneel na een veroordeling wegens het ver oorzaken van een aanrijding onder Invloed. Na een jaar mocht hij terugkeren. Minister Lubbers mag gewoon blijven. We worden toleranter. Politiek Nu de politiek zich meester heeft gemaakt van Dennen dal kunnen we op een spoe dige oplossing rekenen Mijn De Londense politieman Gra ham McClarty kreeg de schrik van zijn leven toen een lid van een bende bank rovers, die hij ln Londen- Zuid achterna zat, zich plot seling omkeerde en zijn ge weer op hem richtte. De bankrover vluchtte echter in verwarring weg toen een vrouwelijke getuige van het incident luidkeels schreeuw de: Schiet niet op mijn agent". McClarty, die zoals alle Britse agenten ongewa pend ia, regelt gewoonlijk het verkeer in Londen-Zuld. „Ik veronderstel dat de meeste moeders me daar kennen", zo zei hij. „Ik hen de vrouw die schreeuwde niet persoonlijk", zo voegde hij er aan toe, „maar zal haar eeuwig dankbaar blij ven". Oppas Na de babysitter kan de Ame rikaan als gevolg van de energiecrisis nu kennis maken met de autooppas. Voor anderhalve dollar per uur kan de automobilist in New York die ln lange rijen voor de benzinepomp moet wachten, nu een auto-oppas huren om zolang zijn plaats in te nemen. „Nu kan ik bij blijven met lezen en tevens wat extra geld verdienen :el een van de auto-sltters.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7