STUURGROEP MOET TEVEEL 1 AAN SCHOOLLOKALEN IN BV OORSCHOTEN ONDERZOEKEN If Mode 1974 is vrouwelijk met Boussae de Paris [OY-RIDING KOMT ALPHENAAR DUUR TE STAAN stad en randgemeenten Leidse bioscopen Schreeuw zonder antwoord Schuivende toeschouwers geen probleem bij „Zondagswandeling Oude Herbergtegen Landzichtonbeslist PAGINA 3 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT ipel. 19.< erle. 20.0 il9(K> 'IoORSCHOTEN Behalve in de wijk Noord-Hei- irle, 2i.( land zal er binnen enige jaren een teveel aan lioblnsot schoollokaliteiten voor basis- en kleuteronderwijs ai. zijn in Voorschoten. Met deze gegevens is het noodzakelijk een „Stuurgroep scholenbouw en - beheer" te vormen ter bestudering van en advi- De bezo, sering omtrent de problematiek van de huisves- veg. ï&fot deze conclusie komt de nota Scholenbouw en - erberlcii beheer, welke op verzoek van de raadsleden is ^(K?Ca uitgebracht en volgende week vrijdag ter discus- 22.0O1 sie staat in de raadsvergadering. leeds enige jaren heeft de Voorschotense gemeen- teraad verzocht om een dergelijke nota. De wet- houder van onderwijs werd enige maanden terug onder zware druk gezet door de mededeling van diverse politieke groeperingen dat tegen ieder on derwij svoorstel gestemd zou worden indien de De onderwijsnota is nliet optimistisch. De noodzaak van deze nota blijkt al direkt doordat de gemeen teraad verzocht wordt om de genomen besluiten tot overplaatsing van twee scholen in het cen trum (Parkschool en Gevere Deynootschool) on gedaan te maken. Deze scholen zouden ver plaatst worden naar de wijk Boschgeest De conclusies van de nota zijn niet verrassend. Een bliksemonderzoek had reeds uitgewezen dat alleen in de wijk Noord-Holland uitbreiding nodig was vna lokaliteiten en in het bijzonder op het gebied van het kleuteronderwijs. Vele jonge ge zinnen starten hun huwelijk in de z.g. gietbouw- flats, na enkele jaren verlaten zij deze flats voor een betere huisvesting. Ongeveer 20% van de be woners van deze flats verlaten jaarlijks de wijk Noord-Hofland en vertrekken naar elders. De nota vraagt om speciale noodlokaliteiten voor het kleuteronderwijs. De bouw van kleuter- en basis lokaliteiten is mogelijk op het terrein bij het scholencomplex en op een terrein bij de Abra ham van der Hulstlaan. waar nu de noodwinkels zijn. De bouw van de definitieve Rudolf Steiner- kleuterschool kan een welkome aanvulling zijn voor de wijk Noord-Hofland. Op aandrang ondermeer van het wijkcomité Bosch geest besloot de gemeenteraad enige jaren terug de twee centrumscholen (openbare Parkschool en p.c. Gevers Deynootschool) te verplaatsen naar Boschgeest en te besluiten tot de bouw van vier definitieve lokalen in die wijk als aanloop van de realisering van de verplaatsing. De bouw is nog niet tot stand gekomen omdat enige bewoners be zwaren hebben ingediend tegen de situering van die lokalen. Volgens de prognose heeft de wijk Boschgeest binnen enige jaren een teveel aan lo kaliteiten en zal door de permanente r.k. Willi- brordschool een andere bestemming gezocht moeten worden. Er zijn faktoren, die het moeilijk maken om onder- wijsprognoses te maken. Een van die faktoren is de verdediging naar denominatie d.w.z. openbaar, r.k., prot. christ. of bijzonder openbaar. Bij het kleuteronderwijs valt in toenemende mate te con stateren, dat de ouders zich bij de schoolkeuze kennelijk vaak laten leiden door andere motieven dan die, welke op basis van godsdienstige of le vensbeschouwelijke overtuiging op het eerste ge zicht worden verwacht. De afstand tot de school, het imago en de reputatie van de school, daar naast de schoolkeuze van het vriendje of vrien dinnetje, spelen een duide'ijke rol bij de school keuze. Bij het basisonderwijs is deze ontwikke ling minder sterk, alhoewel, naar het de nota voorkomt, niet geheel te verwaarlozen. eterwoude Dinsdag, 19 februari, is het echtpaar Th. B erg-Am- I merlaan, aan de Zuidbuurtseweg 55 jaar getrouwd. Hoewel ouder- dom ook hier met gebreken komt mag zeker mevrouw Berg bijzon- 'n der vitaal worden genoemd, trouwens beiden zijn nog elke zondag trouwe bezoekers van de Christus Dienaarkerk. De heer Berg die in ,r 1891 in Woubrugge werd geboren kennen velen nog als de oud-ge- ■1 meentebode, welke funktie hij vanaf 1940 vervulde nadat hij daar- y voor gedurende een groot aantal jaren zelfstandig tuinder was ge it weest. Er zijn vier kinderen die allen getrouwd zijn maar daar naast werden ook twee Hongaarse meisjes die uit hun vaderland waren gevlucht in het gezin opgenomen. Mevrouw Berg-Ammerlaar "I is een echte Zoeterwoudse en geboren in de Weipoort waar haar ou- G ders een kruideniersbedrijf hadden. Waar juist in deze branche in R de na-oorlogse jaren talrijke bedrijven verdwenen zijn in Zoeter- 'ri woude moet het haar deugd doen dat deze zaak nog steeds bestaat. Leiden In een grote verscheidenheid heeft Boussae (de Paris) via de firma Gronheld, Botermarkt, in de Stadsgehoorzaal gisteravond zijn voorjaars- en zomerstoffen getoond. De vrouw kan ook met Boussacs waarborg voor kwaliteit en fraaie dessins met vertrouwen het seizoen 1974 tegemoet gaan. We kregen een bewonderenswaardi ge keur aan materiaal voorgeschoteld: was- en lichtechte stoffen, in kaltanstijl voor 's morgens aan het ontbijt, als bikini of strandsetje, in een luchtig boulevard jurk je of een zomers broekpak met wijduit- lopende pijp, wijde mouw, met omslag aan de bloes en alles in zachte pasteltinten. In het mode-defilé zagen we ook een lang soort dirndl-achtig strook jes-jurkje compleet met hoofddoekje. Erg leuk waren de bijpassende petten met grote ondeugende kleppen die hoorden bij de getuite tuin- overals. Romantisch gebloemd war de lange jurk van ongebleekte katoen met blote schouder en een hele kort mouwtje. Ook de op de knie en enigszins wijdvallende shortspakjes ontbraken niet, met z.g. zonneklepjes van dezelfde stof. Grote bloemen, in combinatie met een rand petit fleurs in gezellige kleurtjes had de robe-manteau met bijpassend hoedje. In Hawaii-stijl waren de lange rokken op zwart fond met los boven- -mkje voor een fijne, warme zomeravond. Ook werd veel gebruik gemaakt van satijn-katoen, zoals bij ouderwets aandoende zomer jurkjes uit grootmoeders tijd of bij een pakje met op de heup val lend jasje. Verleidelijk zijn tenslotte kan een vrouw in een tweedelige avond-pyjama met streepeffect in lila-groen. LEIDEN Eén nieuwe deze week in Leiden, of eigenlijk twee, maar „Het zwaard en de stalen arm" die in REX draait ver toont hoegenaamd geen enkel verschil met zijn karate-voor» gangers. Weer veel bloed en strijdkreten en wederom een happy end. In CAMERA draait de allernieuwste van lngmat Bergman: „Schreeuw zonder antwoord". In deze magistral! film beschrijft de Zweed de verscheurende en verschillend! gevoelens van drie vrouwen op een landhuis in het begin van deze eeuw. De nachtvoorstelling in deze bioscoop is een „gou« we ouwe" namelijk ,,If". Deze film speelt zich af in een kost- school in Engeland waar een ijzeren regime heerst. De klein tjes kunnen woensdag- en zaterdagmiddag terecht bij de „Cirv cus-vrienden". Jesus Christ Superstar begint ook in Leiden een triomftocht. Het als roek-opera uitgevoerde lijdensverhaal van Juzus Christus spreekt, o.m. door de voortreffelijke muziek, vooral vele jongeren aan. De film is te zien in LIDO Lido's bovenbuurman, STUDIO houdt het nog steeds op „Live and let die" met Roger Moore als James Bond. Er blijkt nog steeds vraag te zijn naar deze spectaculaire film, waarin alle foefjes van de voorgaande Bond-films in vertegenwoordigd zijn. LUXOR tracteert voor de 2e week op „Blauwe bonen voor twee brnker' Een zeer komische gangster-film, waarin Bua Spencer, uiteraard met baard de hoofdrol speelt. Lief hebbers var verxrampte lachspieren moeten zeer zeker een bpzoek>o gaan brengen Dit geldt ook voor „De avonturen van Rabbi Jacob" in TRIANON. Bergman zorgt voor verrassing CAMERA In zijn jongste film „Schreeuw zonder ant woord" zorgt Ingmar Berg man voor een grote verras sing, een hoogtepunt na en kele films, die wel zijn waar devolle stempel kregen, maar toch niet dezelfde in dringende kracht bezaten van sommige mijlpalen vroe ger. Een voorbeeld van menselijk gedrag zoals hij dat nu presen teert op een landhuis in het begin van deze eeuw is nog zel den op het filmdoek zo intens getoond. Niet alleen door het diepe inzicht waarmee hij zijn scenario sohreef, maar vooral door de verbijsterende spelprestaties waartoe hij de actrices wist te brengen en Harriet Andersson wel in het bijzonder. Het gaat in deze film om drie zusters, levend in een kille we reld vol zelfzucht. Deze vrouwen hunkeren naar geluk, liefde en genegenheid, maar hun eigen egoïsme alleen al isoleert hen van elkaar en van hun zelfvoldane echtgenoten. De onge naakbare Karin, bang om in haar angst gevoelens te tonen, heeft zich veilig achter een pantser teruggetrokken. Zij, al« de oudste zuster, en Maria, de jongste, het oppervlakkige be haagzieke vrouwtje dat verstrakt naast een saaie nul, worden opgeroepen naar het sterfbed van hun zuster Agnes. Maar zelfs in Agnes' doodstrijd brengen zij afkeer in plaat! van liefde op. Het is notabene de trouwe gedienstige Anna, die als een piëta de lijdende vrouw tot zich neemt in een en tourage van ijzige schijnheiligheid. Met zorgvuldige preci9i« penseelt Bergman de vrouwenportretten tot meesterwerken. Intelligente aanval op establish ment CAMERA Een intelligente aanval op het estableshment zou men deze film van regis seur Lindsay Anderson kun nen noemen. Anderson geeft in „If" een lichtelijk verte kend maar indringend beeld van het leven op een college in Engeland. Hij neemt er ruimschoots de tijd voor om de werpeste atmosfeer van deze mannen- en jongens maatschappij bij zijn publiek naar binnen te gieten maar Afstraffingen van jongens door ouderejaars, aarzelende homo- erotische relaties, hetero dagdromers, die zijn gelnteresserd in pin-upp'aten, plichtmatig meezingen van hymnen, dit alles is bepalend voor het klimaat in deze film. Een drietal werkt zich langzaam los uit het regime en wanneer aan het eind van het jaar de diploma's worden uitgereikt, beantwoorden zij aan de frasen over „de eer van het vaderland" met goed grichte salvo's uit machinegeweren. Met veel fantasie en gèest heeft Lindsay Anderson de spannin gen aan weerszijden van de groepen in beeld gebracht. De genuanceerde benadering was noodzakelijk omdat het hem er kennelijk niet om begonnen is om een fel protest af te leve ren. Zelfs sarcasme heeft hij buiten „If" gehouden; Ironie was hem voldoende. "Jj'in HAAG/ALPHEN Een 20- rogr. 13 jarige lasser uit Alphes» werd 3°k Aki! veroordeeld tot een voorwaarde- liédjes Hjke gevangenisstraf van een ld. maand en 350 boete. Hij stond L terecht wegens „joy-riding". In zijn woonplaats had hij een ge- i. 8.02 I parkeerde auto uit de Saffier- uw dl straat gehaald en was daarmee ivatt vi Baan toeren, zonder in het bezit oor da? te zijn van een rijbewijs. Het .03 (S) i was niet bij een enkele auto ge bleven, In Rotterdam werd de jongeman aangehouden in een auto, die hij van het Alphense Stadhoudersplein had gehaald. Een 20-jarige opperman uit Al phen stond eveneens terecht voor diefstal van een auto. Hij had een wagen weggehaald van de Foreslaan met de bedoeling een ritje naar Amsterdam te maken. In Rijpwetering moest hij de wagen langs de kant zet ten omdat de tank leeg was. De officier eiste 200 boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week. De reohter acht te de diefstal echter niet bewe zen en sprak de verdachte vrij. Een 23-jarige dakbedekker uit Al phen had zich verzet tegen de politie. Doordat hij met zijn vrachtwagen dwars over de weg stond, had hij het verkeer ge hinderd. Toen de politie kwam, was de verdachte nogal onvrien delijk uitgevallen. De rechter veroordeelde de Alphenaar tot 100 boete. Wegens mishandeling stond een 23-jarige Katwijkse visser te recht. In een bar had hij ruzie gekregen met een andere bezoe ker, die zich wat al te opdringe rig jegens zijn meisje had ge- gedragen. Het een en ander ont aardde in een vechtpartij waar bij da visser zijn tegenstander met een glas bier in het gezicht sloeg. De verdediger was van mening dat de verdachte een beroep kon doen op noodweer. De rechter zag dat niet en ver oordeelde de visser tot een boe te van 150. Een 21-jarige vormingsleider uit Voorschoten en een 33-jarige bouwvakker uit Leiden zijn ie der veroordeeld tot een boete van 25. Deze zaak staat in verband met gebeurtenissen rond de bezetting van het ge bouw regionale inspectie voor de Volksgezondheid in Leiden. Een 45-jarige sloper en diens 44- jarige collega uit Leiden hebben hoger beroep aangetekend tegen de veroordeling van tien weken gevangenisstraf wegens openlij ke geweldpleging. Tijdens een gevecht dat in de Van Vossen- steeg werd geleverd tegen enke le Marokkanen en de politie werden vernielingen en mishan delingen gepleegd. erlossi j' bedoe! iet vei lom je' insluit» wat 1IDEN Op onze kunstpagina van afgelopen zaterdag hebben wij reeds het een en ander ver ver de opvoeringsmoeilijk heden, die „De Zondagswande ling" van Georges Michel met mee bracht. Gisteravond n het LAK-theater de op lossing te zien, die het Brussels ^Kamertoneel gevonden had: het mbliek aan tafeltjes, verspreid over de hele speelruimte en de acteurs wandelend eromheen en ertussendoor. Als geheel mag deze vondst bijzonder geslaagd genoemd worden, ondanks de praktische moeilijkheid dat de toeschouwers voortdurend op hun stoelen heen en weer moes ten schuiven om de gebeurtenis sen te blijven volgen. der, de moeder en het zeurende zoontje waren in hun burgerlij ke bekrompenheid uitmuntend getypeerd, maar de figuren er omheen werden enigszins non chalant neergezet en bleven in de meeste gevallen te opper vlakkig in hun spreken en han delen. Hierdoor verloren zowel de komische als de macabere effecten een deel van hun zeg gingskracht, terwijl dit stuk het juist van de combinatie van deze twee moet hebben. Wat overbleef waren drie uitsteken de hoofdrollen en een werkelijk ijzersterke tekst, genoeg om niet ontevreden naar huis te hoeven gaan, maar te weinig om er een volledig bevredigen de voorstelling van te kunnen maken. Paul Korenhof eerste tuurl vervelt „Waf •rtreffelElDEN Het topdue) tussen de kwartetten Landzicht en de Oude Herberg is na toevoef een hevige strijd in een 44 uitslag i hem Tïand. Dit gelijke spel Is voor Landzicht el- gevraf geclijk een nederlaag, daar de achterstand .en en: op de Oude Herberg nu nog steeds 13 wed- net ,,w strijdpunten is. Het Scheepje naderde "d. is f Landzicht tot op één punt door middel van van v een uitstekend gebiljarte wedstrijd tegen UVS: een 62 overwinning. Alleen de uderwef Vriandschap haalde in deze 13e ronde een dit f 100% uitslag: het lijdend voorwerp was oëtiscb- TOP. Op kunst i*°de lamp drager Rijnegom wist zowaar de heb ff Groene Valck met 6—2 een poets te bak ken; TOG en Zuid remiseerden. In de 2e klasse heeft de Carambole 2 zijn voor sprong ten koste van de Gouden Leeuw vergroot. Een eenzijdige wedstrijd wat dan ook resulteerde in een 8—0 overwinning. Naaste concurrenthet Scheepje versloeg DVS met 62. Verdere uitslagen 2e klas se: de Waag-Landzicht 2: 26, Spoortje- Zijlpoort: 6—2; Cleyn Duin-TOP 2: 6—2. 3e klasse: Wachtje-Gouden Leeuw 2: 44: UVS 2-VOP: 6—2, TOG 2-Cleyn Duin 2: 4 44, 5e klasse: Cleyn Duin 3-TOP 4: 80 2-Vriendschap 2: 6—2. 4e klasse: Witte Hen-TOP 3: 6—2; Carambole 3-TOG 3: 4— 4; Zuid 2-DOS: 26; Oude Herberg 2- Scheepje 3: 6—2; Rijnegom 2-de Waag 4: 44, 5e klasse Cleyn Duin 3-TOP 4: 80 (regl.); Vriendschap 3-Zijlpoort 2:44. DOS 2-Landzicht 4: 6—2, Witte Hen 2-Ca- re.mbole 4: 80, Scheepje 4-Oude Herberg 3: 6—2; Witte Hen 2-Carambole 4: 80; Scheepje 4-Oude Herberg 3: 6—2, 6e klas se: Cleyn Duin 4-VOP 2: 44; Groene Valck 2-UVS 3: 4-4, Witte Hen 3-Zuid 3: 2—6, Carambole 5-TOG 4: 6—2, DOS 3- Landzicht 5: 80 7e klasse: Vriendschap 4-DVS 2: 6-2, Carambole 6-UVS 4: 6—2, de Waag 5-Groene Valck 3: 26. jllllllllili LÈ1DEN De Ierse volkszanger P. J. Callinan was gisteravond in sociëteit „Augustinus" het middelpunt van de belangstel ling. Zijn door zichzelf op gitaar begeleide songs vonden bij het aanwezige publiek een willig oor. Callinan werd geboren in Car- low en trad onder andere op in Frankrijk, Scandinavië, Zwitser land, Spanje en de Verenigde Staten. Vaak was hij begeleider van de een of andere grootheid zoals Tim Hardin, Lenny Kuhr, Gordon Llghtfoot en Corner-. Vreeswijk. Vele liedjes uit zijn repertoire zijn door hem zelf ge schreven. Eerste paal 3M in de Grote Polder ZOETER WOUDE/LEIDEN In de Grote Polder te Zoeterwoude heeft de Amerikaanse firma Minnesota Mining and Manufac turing (SM), die o.a. een vesti ging heeft In Leiden aan do Rooseveltstraat de eerste paal geslagen voor de bouw van hun nieuwe magazijn. Deze opslagruimte zal een opper vlakte krijgen van 6880 m2. De heer M. J. Gordijn, 3M-'s oudste gepensioneerde, was degeen die de paal de kleigrond in mocht stampen in aanwezigheid van een belangrijk deel van het per soneel. Na afloop van het voor de firma heuglijke gebeuren werd een bijeenkomst gehouden in de kant'ne aan de Roosevelp straat in Leiden. Wereldwinkel Leiderdorp over Zuid-Afrika LEIDERDORP De wercldwin- kelgroep te Leiderdorp houdt op 18 februari in zaal „Irene Hoofdstraat 82 te Leiderdorp een forumdiscussieavond over Zuidelijk Afrika, aanvang 8.13 Als onderwerpen zullen o.a. aan de orde komen: de onafhanke lijkheid van Guinee Bissau, de economische verhoudingen tus sen de Westelijke Wereld en Zuidelilk Afrika, de verhouding Zuid-Afrika Rhodesië Por tugese koloniën, waarbij het Ca- born-Bassaprojekt een rol sneelt. Ook de rol van de Nato t.o.v. Zuidelijk Afrika zal ter sorake komen. Als sprekers izul- 'en optreden Je heren B. Berk hof, vicaris te Voorschoten, R. van Waesberge, journalist en F Janzen, lid van het Angola co mité. De wereldwinkelgroep verwacht een grote opkomst.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3