Hockeyteam miste het wapen van de aanval AUSPUTZER VAN DAELE SPEELT! FmlKb® Sheila Young krijgt van Atje Keulen concurrentie Handicap te groot voor For Ever Jan Vloedgraven naar Innsbruck haags Voor Feyenoord geldt parool: Nü of nooit Straflijst van het betaalde voetbal VRIJDAG 15 FEBRUARI 1974 ARI 1 LEIDSE COURANT [et een „onbeslist" werd een van de tot nu toe meest boeiende en beste wedstrijden van het lan- den-hockeytoernooi te Christ- church afgesloten. De ploegen, die tot het eerste gelijke spel van het toernooi kwamen, wa ren die van Nederland en Au stralië: 0-0. Al kwamen onze landgenoten dan niet tot de vol le winst, zij speelden een uitste kende party hockey, geschraagd door een hechte en goed antici perende verdediging en een sterk bezet middenveld, elaas kon de aanval, evenals rjMfs/yi fiisteren tegen Maleisië, niet Uniy-h voldoende kracht ontplooien om de solide Australische defensie uit haar verband te spelen. Wel //fc gelukte het enkele malen de Au- EKJ AE stra'iërs> voornamelijk door ei gen missers, te verrassen. Maar J telkens wisten zij zich tijdig te herstellen, daarmee groter on- heil voorkomend. ZDM lok de Australische aanval deed zich gelden. Het gelukte hen -li -j echter evenmin hun tegenstan- i r|® ders °P de nieën te krijgen, L L= waartoe zij onder meer vier strafcorners als wapen in de hand kregen tegen Nederland geen enkele. De Australische meesterschutter Brian Glen- B.V.) cross werc* en^e'e malen we gens sticks afgefloten, maar af gezien daarvan wist geen van zijn schoten, doel te treffen. De omstandigheden voor goed hoc- - "vkey hadden de ploegen zonder 'fineer tegen. Doordat het hoofd- veld van het Queen Elizabeth II i Park door de overvloedige re genval vrijwel geheel blank was komen te staan, moest de wed- i strijd worden gespeeld op het bijveld, dat aanzienlijk minder vlak is. Bovendien viel er ook tijdens de wedstrijd nog regen, leide teams startten met groot elan. Mede door de goede lei ding van de Engelsman Peter Jackson en de Nieuwzeelander i David Lloyd ontwikkelde zich TIESS KRUIZE ken. Tot in de tiende minuut Australië kort op elkaar twee strafcorners kreeg toegewezen, die beide echter geen winst op leverden. Het inspireerde de Australiërs wel tot nog meer actie, hetgeen leid de tot een veldoverwicht. De op komende Australische midden velders werden telkens echter goed opgevangen. Het ver op rukken van de Australiërs bracht voor hen risico's mee, die onze landgenoten met over rompelende uitvallen trachtten uit te buiten. In de vierde minuut van de twee de helft deden zich scoringsmo- gelijkheden voor voor Leefers en Van Geel, die echter verloren gingen, zoals ook Rourke geen raad wist met de kans, die hij in de schoot kreeg geworpen, toen Kranenberg hem moest la ten gaan. In de vijftiende mi nuut kreeg Kruize de bal vrij door een misser van Glencross, omspeelde de uitgelopen doel man Reid, maar zag door de vele Australische benen tenslot te het doel niet meer en plaats te de bal hoog naar Van Geel, die miste. Meer en meer ging Nederland het spelbe?ld bepalen en drong nu de Australiërs veel vuldig terug op eigen helft. Moegestreden, maar tevreden, al claimden in beide ploegen en kele spelers wel de overwinning („Het is mooi zo, maar wij had den moeten winnen"), gingen de speLrs af, een doorweekt, maar een eveneens voldaan pu bliek achterlatend, dat zich ver volgens zette aan de tweede wedstrijd: de wedstrijd tussen de twee elftallen met de tot dan maximale wir.st: Pakistan en Nieuw-Zeeland. Pakistan won een nizt alleen goede, maar ook sportieve wedstrijd, waarnaar het een lust was om te kijken. De ploegen, die elkaar tijdens de tournee door Australië reeds en kele malen hadden ontmoet en eikaars -kracht kenden, streden op het scherp van de snede, zonder dat een van beide wer kelijk terreinvoordeel kon boe- t 2-0. Pakistan 5 5 0 0! 19—3. Nleuw-Zeeland 5 4 0 1 8 10—5. Australië 5 3 117 15—3, Nederland 5 3 117 12—6, Polei 5 1 0 4 2 7— 14,Canada6 1 0 5 2 6—25, Maleisië 0 0 5 0 2—15. onze paardesportmedewer- ker) 1ILVERSUM Tegen de Franse grootmeesters op Nederlandse bodem zal For Ever het zondag middag niet kunnen redden in de Grote Prijs der Winterfavo- rieten. Termeer, omdat de ruin van trainer pikeur Harry Pools norm) met een handicap van 25 meter achter het veld moet starten. M, Lentn feite maken de Franse paarden Boy du Verbóis (Sjeng Hen- j drikx), Abzac P. (Jan van I Dooyeweerd) en Uriosis (P (Dirk Bolwijn) de strijd uit en zal eerstegenoemde door zijn prestaties op Franse, Belgische en Nederlandse bodem wel groot favoriet zijn. De eerste start Is om half twee en de tips van de negen draverij op de 1 Hllversumse baan lulden - - pbow Chowprljs: Marco Cavaljos, 14- nos van Amstel en King Axklt. bwergkeesprljs: Karin W, Limbus Ha nover en Jung Bento. Dobermnnn Pineherprijs II: Ivan, In diana Hanover en Jorno Beroona. pcnauzerprljsLord Faune, Kei Bul- tenzorg en Kld Eemshorn. Grote Prijs der Winterfavorieten: Boy Du Verbols. Abzac P. en Urlosls P Ichipperkeprijs: Ivan Axklt, Iduna J. Irish Kan. Werlingenwinterkampioenschap V Krona van Nora. Kyra Antole er 1.1 - - - Ida Bel- 1 Lucy Esther H. Honkballers j Sparta 2 jaar geschorst S Rotterdam omdat natio- 1 naai honkbalkampioen Sparta vorig jaar heeft geweigerd de Europacup finale tegen de Ita liaanse kampioen Bologna in Italië te spelen, heeft het be stuur van de Europese Honkbal i Bond voor de Rotterdamse ploeg straffe maatregelen geno men: Het is aan Sparta twee jaar verboden om aan de com- i petitie om de Europa Cup deel h Lte nemen- lieDonBe weigering van Sparta was vo- tieborij ng jaar gebaseerd op het feit tiebon: da-t de Rotterdammers het niet tiebon j eens waren met het geheim overleg bij de loting. ebon WISÖ niet tiebon i 2x15 in Alkmaar ALKMAAR De WISO nadert enin- i zijn einde met rasse schreden. De voor 8 en 9 maart vastge stelde wedstrijden om het prof wereldkampioenschap op de Alkmaarse baan, zfijn geannu leerd. John Tyler de Amerikaanse geld schieter die volgend seizoen met een nieuwe proforganisatie, de WCS, zal starten heeft in over leg met het bestuurslid van de WISO Klaas Schenk dit besluit genomen. ADVERTENTIE 9 j 2 - 5 5 174 Eenheid in tennisrijk LONDEN De internationale lawntennis federatie (ILTF) en de proforganisatie world team tennis (WTT) zijn het donder dag in Londen eens geworden over coördinatie van hun wed strijdprogramma's. De WTT, een organ'satie die een competitie tussen stedenteams in de Verenigde Staten organi seert, heeft zich verplicht geen wedstrijden vast te stellen tij dens een aantal internationale kampioenschappen, die onder auspiciën van de ILTF staan. Die -toernooien zijn: Wimbledon, Fo rest Hills, Zuid-Afrika, Zuid- Amerika, Australië, Azië en Scandinavië. Daarentegen zal de WTT wel wedstrijden mogen or ganiseren tijdens de open kam pioenschappen van Frankrijk en Italië. Kortsnoj is er AUGUSTA De Rus Victor Kortsnoj heeft zich geplaatst voor de halve finales van het kandidatentoernooi schaken. Hij versloeg in de dertiende partij van de tweekamp zijn Brazi liaanse tegenstander Mecking. Kortsnoj heeft nu de vereiste drie punten 'behaald. Mecking won eenmaal, terwijl negen partijen in remise eindigden. In de halve finales ontmoet Kortsnoj de winnaar van de tweekamp Pe- trosian tegen Portisch. Den Haag De Nederlandse bokskampioenschappen voor amateurs zullen op zaterdag 30 maart in Eindhoven beginnen met de eerste ronde. Een week later volgen in de Philips jubl- leumhal de iinales. ^uim een week later, op 8 april worden in Rotterdam (Lommer rijk) de halve eindstrijden ge houden. De finales zijn vastge steld voor maandag 22 april. Evenals de laatste jaren worden de wedstrijden in sporthal Over- 'bosch gehouden. DEVENTER De Deventer schaatstrainer Jan Vloedgraven zal het komende weekend naar Innsbruck gaan om de Canade se rijdsters Kathy Priestner, Gayle Gordon en Sylvia Burka te coachen. Gistermiddag ontving Jan Vloed- graven een telegram van de Ca nadese schaatsbond met het verzoek onmiddellijk naar Inns bruck te gaan. Piet Kleine en Jan Derksen zullen in Innsbruck fungeren als bege leiders van de Australische een- mansequipe Col-in Coates. De Nederlandse all-rounders heb ben zich door het aanvaarden van deze rol weten te verzeke ren van vergoediing van ver blijfskosten, wat de krap 'bij kas zittenden KNSB weer scheelt. Piet Kleine gaat het ijs op en Jan Derksen is official. INNSBRUCK De niet door overmaat aan startgele genheid uitblinkende internationale schaatskalender vermeldt voor het komende weekeinde (16 en 17 fe bruari) het toernooi om de wereldkampioenschappen sprint. Op de nieuwe Olympische ijsbaan van Inns bruck zullen 's werelds rapste schaatsenrijders en rijdsters proberen elkaar over twee keer 500 en twee keer 1000 meter te snel af te zijn. Het is de vijfde keer dat de wedstrijden in deze vorm worden gehou den. In 1970 had West Alhs (VS) de primeur, die toen nog' ISU-sprintka-mpioensdhappen heette. Inmiddels is het evene ment verheven tot officieel we reldkampioenschap. Een be vredigende ontwikkeling, daar het sprinten, zeker bij de heren, zich heeft ontwikkeld tot een apart ,vak, dat veelal meer pu blieke belangstelling geniet dan het klassieke programma van de all-rounders. Zo was de uitzending van de sprinttitel strijd vorig jaar in Noorwegen het meest -bekeken tv-program- ma. Het spectaculaire werk over de korte afstanden lever de tot dusver, mondiaal ge zien, kampioenen op als Er- hard Keiler, Leo Linkovesi (nu beiden prof) en Valeri Moera- tov, en bij de dames Ruth Schleiermaoher, Monika Pflug en Sheila Young. Sheila Young verdedigt in Innsbruck haar titel en zij zal daar grote moeite mee hebben. Haar lijkt het dit jaar wat min der voor de wind te gaan. Haar ontdekker Günter Traub, befaamd allrounder in de zesti ger jaren: „Sinds ze ook nog is gaan fietsen, en zelfs we reldkampioene op de 'baan werd gaat ze op het ijs minder hard". De Amerikaanse, we reldrecordhoudster op de 500 meter met 41,8 seconden, heeft zich blijkbaar verzoend met haar afgenomen snelheid en legt zich de laatste tijd blij kens uitslagen ook op de lan gere afstanden toe. Niettemin blijft zij voor Innsbruck kans hebster. Een van de rijdsters die staan te popelen om haar te ver dringen is Atje Keulen-Deel stra, waarmee meteen de grootste Nederlandse troef is genoemd. De strijdbare Irn- sumse (35), met haar korte- baan-aohtergrond, zou juist aan een sprinttitel bijzonder veel waarde hechten en onge twijfeld niet helemaal bevredi gend afscheid nemen van de internationale wedstrijdbanen, wanneer haar ook dat niet was gelukt. Nu Atje Keulen haai persoonlijke records heeft op gevijzeld tot 43.78 en 1.28.26 zijn de kansen groter dan ooit om de tweede plaats van 1973 om te zetten in een eerste. Dit alles indien de Russinnen Ljoe- bov Sadsjikova en Vera Kras- nova op de 500 meter niet te veel winnen, wat niet denk beeldig is. Verdere kansheb- sters voor de titel: Tatjana Averina (Su),officieus wereld recordhoudster op de 1000 me ter met 1.26.1, de doorgebro ken Canadese Kathy Priestner (o.a. 43.3) en de onberekenba re Westduitse Monika Pflug. Nederland wordt verder verte genwoordigd door Truus de Koning en het stayersduo Sij- tje van der Lenden/Sippie Tig- chelaar. In feite een lacher, maar andere mogelijkheden zijn er nauwelijks. Wellicht zou het voor een jeugdig (supeT-) talent als Piety Postrna nuttig geweest zijn hier een eerste vleug internationale sfeer te snuiven. Bij de heren zijn de kaarten duidelijker geschud. Favoriet zonder meer 'is Per Bjoerang, die de Noren een appetijtelijke uitsmijter van het seizoen zou bezorgen, na de wereldtitel van Stensen. Bjoerang startte dit jaar 33 keer over 500 en 1000 meter en kwam 28 maal winnend over de streep, met als beste tijden 39.0 en 1.20.5 Nederland, dat vorig jaar door toedoen van Jos Valentijn (tweede) en Epple Bleeker (derde) prettig in de prijzen viel, komt met het kwartet Bleeker-Bazen-Van Helden-De Boer, van wie de laatste debu teert. Bleeker, die een moeilij ke seizoenaanloop kende in verband met drukke werk zaamheden, zal het weer voor al van zijn 1000 meter moeten hebben, de afstand die door de „echte" sprinters wordt veraf schuwd. De felle Friese onder wijzer bezit het vermogen op het juiste moment te vlam men, wat bijvoorbeeld van Jan Bazen niet kan worden gezegd. De man uit Zevennuizen (met 39.4 vorige week iets sneller dan Bleeker-39.6), heeft tot dusver minder met zijn krach ten gesmeten dan in voorgaan de jaren, zodat een plaats bij de eerste acht tot de mogelijk heden behoort. Bazen: „Vorige seizoenen reed ik maar wat aan en was ik altijd op het verkeerde moment h vorm. Dat hebben we nu geprobeerd te voorkomen". Een schrijnend tekort aan wed strijden maakt het voorts moeilijk over de vorm van de Nederlanders een zinnig oor deel te vellen, hoewel de test begin deze week io Inzeil - po sitieve resultaten opleverde: Bleeker 39,55 en 1.20.36 en Ba zen 1.20.57. Voor Hans van Helden en Piet de Boor waren er persoonlijke records. Het is onwaarschijnlijk dat Va lerie Muratov zijn wereldtitel sprint zal kunnen verdedigen. De Rus, die met 38,4 en 1.18.1 de beste seizoenprestaties op de 500 er 1000 meter op zijn naam heeft, zei tegen Pfrom- mer dat hij niet zal starten. Muratov is weken ziek ge weest, kreeg bovendien last van een blessure cn voelt zich niet in staat een representatief optreden te verzorgen. (Van onze sportredactie) Den Haag In de eredivisie zijn nog twaalf wedstrijden te spelen en in die reeks moet uiteindelijk de ware kam pioen opstaan. De recente overwinning van 2—0 die Feyenoord de afgelopen zaterdag op PSV bewerkstelligde heeft de spanning geducht doen toenemen, mede door de overwinning (10) die FC Twente het Maastrichtse MW toebracht. 4«r>' i&jè: i ...li 'Jfcfi 4 een belangrijke wedstrijd Het gevolg van een en ander bete kende dat Ajax nog slechts een voorsprong van een enkel punt op Feyenoord heeft, terwijl de FC Twente nog steeds op een achterstand van twee punten dapper volgt. Daarentegen werd PSV met de neus op de feiten gedrukt en opgeknapt met een achterstand van liefst vier pun ten op de Ajacieden. Derhalve is het duel tussen Feyenoord en Ajax - de komende zondag - het grote spektakelstuk in de Rot terdamse Kuip. De ontmoetin gen tussen A Z '67-PSV en FC Twente-De Graafschap zinken daarbij in het niet, evenals bet duel tussen de FC Groningen en FC Den Haag. Voor Feyenoord geldt het parool: Nu of nooit. De Rotterdammers krijgen het aangeslagen Ajax - hun doodsrivaal - op bezoek. De omstandigheden zijn in het voordeel van de Kuipbewoners, althans op papier. De Amster dammers moeten a-" den zonder hun eminente p- per Barry Hulshoff r e- kent stellig heel vee' t trainer/coach Geo- hel (51) doen om deze ha d omzeilen? De enige oplossing lijkt on* national Johan Neeskens naar de achterste linie te dirigeren, p te zodat op het middenveld een plaats vrijkomt voor de „eeuwi ge" bankzitter Arnold MUhren. Bij Feyenoord zijn geen moei lijkheden aan de orde, want ook ausputzer Joop van Daele is volkomen fit na een opgelopen griepaanval, zodat het geen ver wondering wekt dat Jan Bos kamp in de dug out moet plaatsnemen, evenals de weer herstelde Dick Schneider. Voorts komt Henk Wery na een geslaagde liesoperatie weer in de picture. Morgen komt de oud-interriational uit in het C-elftal tegen Volendam. Daarentegen ligt het definitieve afhaken van Rinus Israel vrij wel vast, een triest afscheid En dan: FC Den Haag dat afgelo pen zondag een meer dan sma delijke nederlaag van 5-^-0 leed tegen Roda JC. De technische leiding van FC Den Haag wilde niet als „koppensneller" funge ren, zodat trainer Evert Teunis- sen ook in de 12 nog te spelen wedstrijden de ploeg zal verge zellen. Veel armslag heeft de Haagse coach niet om zijn team op te vijzelen. Het opstellen van Aad Kila is hoogstwaarschijnlijk voor de uitwedstrijd tegen het eveneens tegenvallende FC Gro ningen. Uit de navolgende 15 spelers wordt later het elftal sa mengesteld: Thie, Bregman, Bres, Dusbaba, Kila, Korevaar, Lochtenbergh, de Graaf, Louwe- rens, Ouwehand, Wijngaarde, de Zoete, Storm, Swanenburg (ook in Jong Den Haag opgesteld) en Van Vliet. JONG DEN HAAG Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag (Jong Den Haag) krijgt morgen bezoek van de jeugdspelers van Ajax. De Am sterdammers voeren momenteel de ranglijst aan met 22 punten uit 14 wedstrijden. De equipe van trainer Rinus Loof staat er één punt beter voor, maar met twee wedstrijden meer gespeeld. In het Zuider park (aanvang half drie) krijgt de reserve-equipe van fc Den Haag zijn laatste kans om als nog te blijven meetellen om de eerste plaats. De opstelling: Doel: Louwerens; achter: Quell- horst, Toet, Monnee en Lan ders; midden: Van der Wulp, Van Spronsen en Jol; voor: Ling, de Geer en Swanenburg. De wisselspelers zijn ditmaal: Van der Meer, Berckenkamp en Van Hijkoop. ZEIST De tuchtcommissle van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft Cees Kist van AZ'67 gestraft met een wedstrijd voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en een boete van 150 gul dens wegens zijn optreden in de wedstrijd tegen FC Utrecht. Adri van Kraay van PSV werd voor een duel uitgesloten en kreeg een boete van 250 gulden wegens zijn optreden in d« ontmoeting tegen Feyenoord. De overige straffen luiden: j. W. F. v. d. Klift (SC Amersfoort) een wedstrijd onvoerwanrde' ik met een boete van 125 gu'den. D. Dubbeld (FC Dordrecht) een wedstrijd onvoorwaardelijk met een boete van 100 gulden, waarbij de aantekening dat zijn proeftijd voor een wed- str.jd voo waarde! j' s vcrangd lel 1 janna: 1975. T. Titaley (FSC), een wedstrijd onvoorwaardelijk, een weds rijd voorwaarde lijk, met proeftijd van een jaar en een boete van 100 gulden. J. W. H. C. Zwikker (Veendam) een wedstrijd onvoorwaardelijk met een boete van 100 gulden. Zwkker mag in beroep gaan tegen de argu mentatie van de commissie die zijn straf van een wedstrijd voor waardelijk heeft omgezet in een wedstrijd onvoorwaardelijk. Theo Buys van Volendam zag zijn straf van een wedstrijd voorwaardelijk omgezet in een wedstrijd onvoorwaardelijk.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11