«s Verbannen Solzjenitsyn rust uit in huis Böll CcidócSomaïit Onderzoek klachten misbruik bijstand Commissie gaat adviseren over Dennendal EERSTE DAAD: VROUW TELEFONEREN 7 Soepeler houding Britse nijnwerkers er Vloot van plezierboten groeit sterk T roepenscheiding in vierde fase I 1 974DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Onder bijzonder grote belangstelling is gisteren in het crema torium van Driehuis-Westerveld het stoffelijk overschot van Cees de Lange gecremeerd. Een lange stoet van familie, vrienden en bekenden volgden de kist van entertainer op zijn laatste tocht. Cees de Lange gecremeerd DRIEHUIS-WESTERVELD In het crematorium te Driehuis- Westerveld is woensdagmiddag het stoffelijk overschot van Cees de Lange (C.A.P. Michielsen) gecremeerd. Ongeveer 1200 vrienden en bekenden volgden zijn vrouw Lucy Steijn en zijn twee dochters op de laatste tocht van deze Nederlandse conferencier. Drie sprekers voerden het woord, een vriend, namens de oud-Indië-militairen, waar Cees zo vaak onder ui terst moeilijke pmstandigheden voor is opgetreden, een be stuurslid van zijn voetbalclub Quick uit Den Haag, waarvan hij 47 jaar lid was en Huug Kok van de Spelbrekers, namens de artiesten. Hij memoreerde de spitsheid van geest die Cees ook altijd in de kleedkamers bezat. Huug Kok besloot met een geliefde uitdrukking van Cees de Lange: „Jongen, je was een geweldige jongen". Van een onzer verslaggevers LANGENBROICH De uit zijn land verbannen en van zijn staatsburgerschap be roofde Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn verblijft momenteel in de boerderij van de Duitse schrijver en vriend Hein- rich Böll te Langenbroich in de Eifel, om daar bij te komen van de doorgestane emoties en in alle rust te overdenken hoe en waar hij zijn verdere leven zal inrichten. Het eerste dat hij deed was zijn vrouw in Moskou opbellen en mede te delen dat hij „moe en veilig was" en dat hij niet in de gevangenis was te rechtgekomen, maar, be geleid door 8 veiligheids agenten, geïsoleerd in het eerste-klassecompartiment van een Toepolev 154 naar de Bondsrepubliek was ge bracht. Dit was dan het voorlopige einde van een dramatische ontwikke ling, die eergisteren begon met de arrestatie van Sozjenitsyn in zijn flat te Moskou en die ein digde toen de schrijver tegen zijn wil en na urenlang verzet tenslotte in het toestel van Ae- roflot gedwongen werd. Zegslie den in Moskou beweren evenwel dat Solzjenitsyn tenslotte vrij willig gezwicht was en zich bij zijn verbanning had neergelegd. Aan de komst van Solzjenitsyn in de Bondsrepubliek was grote verwarring voorafgegaan. Eerst heette het dat de schrijver al in Frankfort geland was en per auto onderweg was naar Bölls boerderij. Dit misverstand be rustte op een verkeerde inter pretatie van een officiële Russi sche mededeling, waarin de Duitse regering op de hoogte werd gesteld dat Solzjenitsyn rechtstreeks naar de Bondsrepu bliek werd gebracht. Toen Solzjenitsyn tenslotte in Frankfort aankwam, zag hij er vermoeid uit. Een grondstewar dess bood hem ee n bos rozen aan, waarvoor hij dankte met een handkus. Tot het afleggen van verklaringen was hij niet bereid: „U zult dit begrijpen heren", zei hij tot de pers, „Ik moet eerst rustig mijn situatie overdenken. Ingewijde kringen in Bonn ver moeden dat bondskanselier Wil ly Brandt via geheime kanalen bij Brezjnjev zijn invloed heeft aangewend de schrijver vrij te I.ONDEN (UPI) Leiders van de 269.000 stakende mijnwerkers i 'in Engeland hebben zich giste- ren bereid verklaard hun zaak li voor meer geld voor de anti-in- I flatieraad van de regering te I brengen. ■ecretaris-Generaal Lawrence 1 Daly van de mijnwerkersbond fi zei dat het overkoepelend or- m gaan Trades Union Congres T i (TUC) hiermee had ingestemd, .■hoewel het TUC de anti-inflatie- raad niet erkent, en andere ontwikkeling die wees op een verzachting van de ko- ii lencrisis, was de mededeling van de voorzitter van de natio- I nale kolenraad Derek Ezra, vol- gens welke de mijnwerkers er- i mee hebben ingestemd dat di- rectiepersoneel in de mijnen af daalt om overstromingen of branden te voorkomen. 'oor het eerst sedert de mijnwer kers in de nacht van zaterdag op zondag gingen staken, ver laagden gisteren de energiecen trales de produktie. Staking Italië JOME (AFP) De drie grote i vakcentrales in Italië hebben i voor 27 februari een algemene staking van vier uur afgekon Idigd. Men wil daarmee proteste ren tegen het voornemen van de overheid tot verhoging van de spoorwegtarieven en de prijs (van elektriciteit van benzine. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/UTRECHT Staats secretaris Hendriks van Voksge- zondheid zal zo spoedig moge lijk een adviescommissie inzake het conflict-Dennendal instellen. Voorzitter van de commissie wordt mr. G. E. Langemeijer, oud-procureur generaal van de Hoge Raad. De commissie krijgt tot taak te adviseren over de ontruiming van de drie pa viljoens en te bezien hoe een vernieuwing van de zwakzinni genzorg op Dennendal kan wor den voortgezet. Het bestuur van de Willem Arntsz-stichting heeft de diensten van de commissie aanvaard. De staatssecretaris heeft gisteren urenlang met de Kamercommis sie voor Volksgezondheid ge sproken. Hij heeft zijn stand punt gehandhaafd, dat in deze situatie tijdelijke plaatsing van pupillen elders noodzakelijk is. Als de commissie tot de slotsom zou komen dat op grond van nieuwe feiten overplaatsing niet nodig- is, zal de heer Hendriks nier ernstig rekening mee hou den. De KVP en ook de VVD staan achter de staatssecretaris. De PvdA vraagt minister Vorrink zo „progressief" mogelijk te handelen. De PSP is erg verbol gen over de evacuatie. „Eerst alle vernieuwers weg en dan kij ken hoe je de vernieuwing kunt behouden. De evacuatie van pupillen zal waarschijnlijk niet meer deze week geschieden. Het gaat om 34 kinderen van het paviljoen tfitte Hull in Zeist en 64 pupillen van 18 tot 45 jaar en 67 dubbei gehandicapte pupillen van twee paviljoens in Den Dolder. De werkgroep Nieuw-Dennendal neeft niet afwijzend gereageerd op het verzoek van de staats secretaris bij ontruiming geen geweld te gebruiken. Behalve een petitie van vijftig ou ders die accoord gaan met de evacuatie, heeft de Kamercom missie een telegram ontvangen van de heer L.S. Speijer uit Den Haag, die zegt dat de tevreden ouders een zwijgende, niet-geor- ganiseerde meerderheid vormen en tegen evacuatie zijn. Vanmorgen heeft de Utrechtse politie voor de tweede keer het bestuursbureau van de W.A.- stichting ontruimd. De ongeveer zestig bezetters verlieten het gebouw zonder weerstand te bieden. Hubert Orr, een benzinepomphouder in de Amerikaanse stad Philadelph a. zegt dat hij gistermorgen een besluit nam: „Ik nam mijn pistool en ik blijf het dragen". Orr zegt dat hij vorige week viermaal door klanten is beroofd en daardoor in de problemen zit. Nu hij zijn pistool draagt „zal niemand meer iets van mij stelen". Nixon dit jaar naar Japan WASHINGTON (Rtr) President Nixon brengt dit jaar een be zoek aan Tokyo en Keizer Hiro- hito van Japan komt voor een officieel bezoek naar Amerika, zo is in Washington meegedeeld door de Japanse minister van buitenlandse zaken Ohira, na een lang gesprek te hebben ge had met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Hen ry Kissinger. Het bezoek van Hirohito aan de VS zal mogelijk niet dit jaar plaats vinden. laten. Tussen Brandt en Brezjnjev bestaat een joviaal soort kameraadschap. Intussen heeft het er alle schijn van, dat de Sovjet-Unie evenals ten tijde van Trotzki (die even eens verbannen w?rd) weer naar het wapen van de verban ning gegrepen heeft om zich al dus te ontdoen van „lastige per sonen". De gegeven toestem ming aan de schrijver Maximov om naar Frankrijk te gaan, waarbij de vraag gesteld kan worden of hij ooit terug mag, duidt daar op. De vraag rijst wat er nu met de kerngeleerde en vriend van Solzjenitsyn, Sa- charov, gaat gebeuren. Waar Solzjenitsyn uiteindelijk naar toe zal gaan, is niet be kend. Gedacht wordt aan een Noordeuropees land. Ook Enge land heeft de schrijver verblijf aangeboden. Het nieuws van Solzjenitsyns ver banning heeft grote indruk op de wereld gemaakt. In Nederland heeft de raad van kerken telegrafisch geprotes teerd en voorts zijn er reacties van D-70, PPR en PvdA. In Amsterdam 'is een voorstel ge daan om de Veluwelaan om te dopen in Solzjenitsynlaan. DEN HAAG Nederland telt op het ogenblik al om en nabij de 110.000 pleziervaartuigen: 55.000 zeilboten, 45.000 toermotorboten en 10.000 race-motorboten. Jaar lijks komen er volgens de ANWB zeker 10.000 boten van verschillende categorieën bij. Bij deze gegevens zijn niet mee geteld het groeiend aantal zeer kleine bootjes. Overigens zijn deze aantallen al leen maar schattingen, omdat in Nederland pleziervaartuigen niet geregistreerd zijn. Meer dan ooit wordt het volgens de deskundigen noodzakelijk dat bezitetrs van pleziervaartuigen zich tegen schade en ongevallen te water verzekeren. Het is al meermalen voorgekomen dat watersportliefhebbers in moei lijkheden kwamen omdat zij niet verzekerd waren. Leven in vrijheid De Sovjet-leiders hebben hun oorlog tegen Alexander Solzjenitsyn beëindigd. Na zijn arrestatie, dinsdag, is hij gisteren het land uitge zet, een laatste daad van geweld tegen een man die zijn hele lite» raire leven heeft besteed aan het bestrijden van machtsmisbruik door de staat. De laatste weken hebben alle propagandakrachten van de Sovjet-Unie zich gebundeld om Solzjenitsyn in discrediet te brengen. Hij is bele digd en bedreigd, meer dan iemand anders in de laatste jaren. Maar Solzjenitsyn had ook een paar zere plekken in de Sovjet-maatschap pij beroerd. In zijn in het buitenland verschenen „Goelag Archipel" had hij taboes overtreden als weinigen voor hem: hij had Lenin be- critiseerd, de slechte leiding van het Kremlin tijdens de tweede we reldoorlog gehekeld, en bovenal Stalins terreurkampen beschreven en opgeroepen tot een publiek onderzoek en tot berechting van de schuldigen die nog vrij rondlopen. De laatste maanden was Solzjenitsyn verbitterd geraakt door de kritiek en door het verlies van steeds meer vrienden. Nu, afgesneden van zijn literaire voedingsbron, moet men vrezen dat hij nog meer gel. soleerd zal raken. Met verbanning heeft de Sovjet-Unie al eerder resultaat gehad: het aanvankelijke rumoer heeft snel de neiging te verstommen, zoals zelfs Trotski kon ervaren. Bij de publicatie van „De doden zielen", het meesterwerk von Gogol, in 1842 reageerde een oriticus met de uitroep: wat een droevig land is Rusland. In dit opzicht is Rusland ondanks 130 jaar geschiedenis en ondanks een revolutie weinig veranderd. Een veroordeling was niet mogelijk, gezien de te verwachten .reactie in het westen. De Sovjet-Unie is trouwens betrokken bij de besprekingen over de Euro pese veiligheid in Genève, waar juist de humanitaire aspecten een belangrijke rol spelen. Voor een land waar feiten uit het verleden niet onder ogen worden gezien en waar de menselijke rechten in het heden niet worden gewaarborgd, lijkt verbanning van een dwarsligger een uiterst humanitaire daad. Al zal Solzjenitsyn zich een leven in vrijheid anders voorstellen. Kunst en maatschappij EEN NOTA OVER KUNST EN KUNSTBELEID is per definitie al een hachelijke zaak; ook al komt die nota van het ministerie dat in het bijzonder met de zorg voor onze cultuur belast is. Er zullen dan ook nog vele kilometers per lift in de ministeriële to renflat te Rijswijk moeten worden afgelegd vóór er over een zaak als het kunstbeleid tussen overheid en belanghebbenden (plus be langstellenden) overeenstemming zal bestaan. Neem de eerste reactie van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond; die vindt dat alle kwesties welke denota stelt, teruggebracht moeten worden tot én grondvraag: „Wat is de relatie tussen de kunst en de andere functies van de maatschappij?" De Toonkunstenaarsbond vindt het vreemd dat de nota zelfs geen aanzet tot een antwoord waagt, en komt zelf met de formule: Cultuur is de afspiegeling van bepaalde maatschappelijke verhoudingen: het is de veralgemening van gevoelens van bepaalde groepen van men sen in de maatschappij door kunstenaars vastgelegd voor zintuige- lijke waarneming; met het veranderen van maatschappelijke verhou dingen en toestanden, verandert de inhoud en betekenis van de kunst (cultuur) dus mee. BEHOUDENS DE TERM „VERALGEMENING" een acceptabele for- mule; dat vinden we ook van de daarna volgende opmerkingen dat kunst niet alleen met de maatschappij verandert, maar via een wis selwerking ook kan helpen tot maatschappelijke veranderingen; ten tweede dat ware kunst zich nooit kan laten gebruiken voor handha ving van de status-quo in welke maatschappij dan ook. Maar daarna komen de vragen. De Toonkunstenaarsbond stelt, dat het de culturele en artistieke beperktheid van regenten is die in Ne derland „vrije kunst" voor de massa onmogelijk maakt, dat in het onderwijs distributie van kennis en kunst zo geregeld is, dat 90% der bevolking uitgesloten blijft; dat de centrale regering alle kunst moet financieren (dus meer dan susidiëren); dat alle kunstinstel lingen onder beheer van kunstenaars moeten komen. We vrezen dat als het met het kunstbeleid zo gaat, kunst en samenle ving geen proces van samenwerken en op elkaar inwerken laten zien, maar een proces dat gaat neerkomen op een dictaat van de genen die zichzelf tot de actieve groep in de cultuurontwikkeling re kenen. Het nieuwe establishment! De consumenten krijgen dan ook nog wel een rol, maar van grotere omvang dan kunstenaarsbonden goed achten. WE VREZEN DAT noch de samenleving noch de cultuur daar wel bij DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van Cul tuur Recreatie en Maatschappelijk werk is bereid klachten over misbruik van bijstandsvoorzienin gen te laten onderzoeken. Volgens hem kan dit bijdragen tot een zakelijke discussie over deze problematiek en de emoties rond het vermeende misbruik wegnemen. „Voor het toekomstige kli maat rond de algemene bijstandswet is dit van groot belang," aldus de bewindsman gisteren tij dens de voortzetting van het Tweede Kamerdebat over de CRM-begroting. Mevrouw van Leeuwen (ARP) vond het onjuist uitsluitend een onderzoek in te stellen naar de bijstandstrekkers. De KVP-er Kleisterlee sugge reerde, dat dan ook een onderzoek zou moeten worden ingesteld naar het misbruik van social* voorzieningen en belastingen. De staatssecretaris wees eveneens een amende ment van de VVD af, het regeringsvoorstel om de bijstandsuitkering op te trekken tot het peil van het netto-minimumloon ongedaan te maken Hij ontkende dat gelijkschakeling nadelige gevol gen voor de arbeidsmarkt zou hebben. Volgens hem zijn er 19.000 minimumloontrekkers tegen over 350.000 bijstandtrekkers. PvdA, PPR. D'66 en CHU menen, dat waardevol le historische panden in ons land verloren dreigen te gaan als gevolg van een gebrekkige samenwer king op dit punt tussen de departementen van CRM en Volkshuisvesting, en Ruimtelijke Orde ning. De socialist Van Ooijen vroeg in een motie hieraan iets re doen. Het DS'70-kamerlid mevr. Van Veenendaal. dien de een motie in, waarin bij minister Van Doorn wordt aangedrongen op spoed achter de invoering van een landelijk sociaal-cultureel paspoort voor beiaarden. Het Kamerlid meent, dat de pas er ul- terlilk 1 juli van dit jaar moet zijn. De bewinds man nad eerder de datum genoemd van 1 januari volgend jaar. Over de amendementen en moties, die bij hef CRM-debat zijn ingediend zal volgende week dins dag worden gestemd. Arbeiders in Belgische auto-industrie naar huis IRUSSEL (ANP) Deze week worden er in België 22.C00 ar beiders uit de auto-industrie tij delijk naar huis gestuurd. Dat is ongeveer tweederde van het totaal aantal arbeiders in deze tak van industrie. België heeft alleen assemblageindustrieën en men kampt daar met grote moeilijkheden als gevolg van gedaalde verkopen en de benar de economische situatie in En geland, waar veel onderdelen vandaan moeten komen. De Schipholtunnel is gisterochtend enige uren versperd geweest toen een kipauto er een enorme ravage aanrichtte. De bak van de auto schoot plotseling omhoog en rukte over een grote af stand de bekleding van het plafond. Miljard lire geëist voor Longhi jr. MILAAN (AP) De ontvoerders van de 16-jarige zoon van een Milanese industrieel hebben een losgeld geëist van 1 miljard lire (3.5 miljoen gulden). De vader van de jongen, de meubelfabri kant Aldo Longhi, zou met de ontvoerders contact hebben op genomen. De ontvoering van de jeugdige Enrico Longhi was het vijfde geval van dien aard in Italië in de afgelopen vier weken. Er is nog steeds geen nieuws over de twee maanden geleden te Turijn ontvoerde Luigi Rossi di Monte- lera, een erfgenaam van de „Vermouthfamllie" Martini en Rossi. Cairo (AP) Egypte heeft gisteren bepaalde gebieden weer onder behoer genomen die «rder door Israëlische eenheden waren ont ruimd. Hiermee is de vierde fa se van de scheiding van de Egyptische en Israëlische troe pen begonnen. Op 21 februari, als alle Israëlische troepen van de westelijke oever van het ka naal zullen zijn teruggetrokken zal de troepenscheiding een feit zijn. Het gebied dat gisteren werd overgedragen aan Egypte door eenheden van de VN-vredes- macht strekt zich uit van Jebel Ataka in het zuiden tot 5 km ten zuiden van Fayd aan de noordelijke punt van de Grote Bittermeren. Koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard dat Jordanië een Israëlisch plan heeft ver worpen dat voorzag in een Is raëlische militaire aanwezigheid langs de oevers van de Jordaan met een doorgang ter verbin- ding van het gebied westelijk van de Jordaan met de bevolkte gebieden oostelijk van de Jor- \<fr. »wig mist 19 temperaturen ion luchtdruk in millibaron opklaringen hagel ww warmtefront H hoge-drukgebied .Sg* bewolking -f* sneeuw tt kou-front L lage-drukgebiod onweer windrichting verplaatsingsrichting De Bilt Een oud front dat gis teren boven Oost-Engeland vrij wel stil heeft gelegen on daar langdurig regen bracht bereikte in de nacht van gisteren op vandaag onze westkust. De acti viteit ervan wasinmiddels min der geworden, maar toch viel er plaatselijk enkele millimeters re gen. Het front dat maar lang zaam verder oostwaarts trok werd gevolgd door flinke opkla ringen die in de vroege morgen Zeejand bereikten. Deze opkla ringen, die samenhangen met een rug van hoge luchtdruk, zullen maar van korte duur zijn. Voor de kust van Ierland is vanmorgen namelijk een die pe storm depressie aangekomen die in snel tempo in de richting van het vastelani trekt. Ver wacht wordt dat deze depressie met het bijbehorend frontensy- ateem vrijdag voor regen en veel wind zal zorgen. Vooruitzichten voor zaterdag, op gesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Zonnige perioden, op de meeste plaatsen droog en weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6 Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 10 graden WEERRAPPORTEN 'IA.-Limburg Aberdeen Athene Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Purljs Rome Split regen geh bew. 1. bew. 7W bew. onbew. 1. bew. h. bew. zw. bew.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9