0 Wethouder Kret in Hazerswoude: „Rijndijk is ver uit de tijd" Toren gereformeerde kerk in Koudekerk aan revisie toe 40.000 rijn- en veenstreek Udo de Haes: problemen plaatselijk oplossen Opknap beurt zal tegen de gaan kosten Bazar in Ter Aar voor orgel Broertjes Brouwers succesvol DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT ■■■■■■HUH HAZERSWOUDE Ds. A. J. Kret, gisteravond op een door de Hazerswoudse PvdA-afdeling belegde bijeenkomst in Het Anker present in de kwaliteit van wethouder van Leiden, zegt „ja" tegen een nieuwe rijksweg 11, „Ik ben hier niet als voor stander van welk tracé van deze rijksweg ook!". De Leidse bestuurder meende dat de oost-west- verblnding voor de héle streek in het geding is. Dr. H. A. Udo de Haes, lid van de werkgroep Mi lieubeheer van de Leidse universiteit, is tégen de aanleg van een rijksweg. Op de eerste plaats bracht hij naar voren, dat zo'n nieuwe weg een psychologisch afsnijden van gemeenten als Ha zerswoude, Zoeterwoude en Voorschoten is. De oorspronkelijke planning van de weg voor ogen nemend, memoreerde hij óók de aantasting van een gaaf stuk landschap (het Rietveld bijvoorbeeld). „Lost zo'n weg de problemen overigens wel op?" was één van de vele vragen, die bij hem naar boven kwamen. Wethouder Kret begon met de opmerking dat Lei den als doorvoergemeente al problemen genoeg schept. „Ik ben voorstander van een aantal be langrijke zaken: een wegenvierkant om de Leidse agglomeratie". Waarbij hij de grote achterstand n herinnering bracht van de verkeersontsluiting van Rijnstreek-west én kuststreek met het oos ten. „De enige west-oost-verbinding sinds eeuwen is de Rijndijk". Een doorkruising van dorpen door een rijksweg als deze, dé Rijndijk dus (be halve in Bodegraven) noemde hij uit den boze „ver uit de tijd"). Hij achtte een sterk verbeter de verkeersrelatle hard nodig, wees op de bevol kingstoenamen sedert 1946, de wijziging van het vervoerspatroon, de stijging van de recreatie in de kustplaatsen. „Het kan zo niet door gaan, we zitten stikvol". De verkeersveiligheid in de streek is, aldus Kret, te vergelijken met dde in gedeelten van de provin cie Brabant. „Het vrachtvervoer bijvoorbeeld is in zeven jaar verdrievoudigd! Bij de aanleg van een rijksweg 11 moet gekozen worden uit het „minst kwade tracé". Dat vraagt een uitgekenid beleid, gezien de vele bedrijven in de steek en het aantal wegen dat op de rijksweg uitkomt. Dr. H. A. Udo de Haes was het met ds. Kret in sómmige opzichten eens. Dat de laatste bijv. te berde bracht dat de ontwikkeling van de we genbouw niet kan doorgaan zoals thans ge schiedt. Hij prees in Krets wooorden ook de ge dachte dat hij het tracé van de weg ter discussie wilde stellen (De Haes: „Bij de spoorlijn"). Ook deed het de Haes goed dat Kret géén snelweg voortstaat. Hij merkte op dat het met het verbindingscentrum, zoals Kret Lelden had genoemd, wel meevalt, want: „In hoeverre bestaat dat verkeer?" Een verkeerstelling (op een dag, gedurende enkele uren) wees uit, dat 10 procent van het snelver keer dat in Leiden arriveerde, afkomstig was van beoosten Alphen aan den Rijn. De overige 90 kwam, aldus nog steeds De Haes, van Al phen aan den Rijn zelf en de plaatsen bewesten deze gemeente. Hij ziet de kwestie van de Rijn dijk dan ook zuiver als „plaatselijke problemen", die op die schaal moeten worden opgelost. De aanleg van een nieuwe snelweg zou de Rijndijk niet ontlasten, want vele automobilisten zeggen daartegen gewoon „nee". Een onderzoek in Al phen aan den Rijn onder 20 bedrijven resulteerde in negentien „ja's" voor de huidige Rijndijk en één voor een nieuwe rijksweg. Werkelijke problemen met de huidige Rijndijk ziet de Haes in de aantasting van het leefklimaat en de verkeersonveiligheid. Een gedachte van een Zoeterwoudse werkgroep (rijstroken langs de spoorlijn) is een zaak die bij hem de vraag deed rijzen, in hoeverre dit een oplossing is. De onveiligheid op de Rijndijk moet op bepaalde punten worden gelocaliseerd, aldus De Haes. Zijn suggesties: Well cht brengen meer stoplichten een oplbssing? Zou er niet meer verkeerscontrole plaats kunnen vinden? En zou er soms niet een vrij fietspad langs de spoorlijn kunnen worden aangelegd? De Haes deed ook een aanval op het beleid in Alphen aan den Rijn. Zijns inziens wordt er bijv. ee weinig aan sociale woningbouw gedaan. Zijn vele bewoners forensen, betrekken ele bedrijven hun werknemers van elders: „Al phen groeit te snel in het groene hart! Het lid van de werkgroep milieubeheer van de Leidse universiteit ziet graag vrije busbanen In Le den. Daarnaast zou een verdubbeling van de frequentie van de treinen (Utrecht-Lelden) een dubbele baan tot gevolg hbben. En zijn betoog afsluitend: „Ik hoop dat het blijft bij één rijks weg". En daarme doelde spreker uiteraard op de reeds eeuen bestaande rijksweg, de Rijndijk dus. Koudekerk aan dèn Rijn De to ren van de gereformeerde kerk in Koudekerk aan den Rijn is hoognodig aan een opknapbeurt toe. Het houtwerk in de top is door de tand des tijds aardig aangevreten en moet daarom vervangen worden. Maar zoals zo dikwijls brengt het ene werk het andere met zich mee en als het hout wordt vernieuwd dan moet eigenlijk ook het daar rij kelijk aanwezige lood vervangen worden. Bovendien heeft de to ren een streekje verf nodig. De totale kosten van de opknap beurt gaan ongeveer 40.000 gul den bedragen. Nu is het echter zo, dat het kerk bestuur dure tijden achter de rug heeft. De bouw van nieuwe lokaliteiten achter de kerk, die eind 1972 gereed kwamen, verg den een bedrag van 235.000 har de guldens. Hoewel de gemeente hiervan een „mooi bedrag" (al dus een woordvoerder van het kerkbestuur) voor haar reke ning heeft genomen zal men het met het opknappen van de toren financieel gezien toch rustig aan moeten doen. De face-lift van het pittoreske to rentje, dat in de oorlog eerst door vaderlandse verdedigende TER AAR De plaatselijke afdeling van de Christelijke Vrouwenbond hield gisteravond de jaarverga dering onder leiding van de presidente mevrouw Gaastra. Een vrolijke noot later op de avond was het orkest, gevormd uit de dames onder leiding van mevrouw van Munster. Men wist allerlei klanken voort te brengen uit huishoudelijke instrumenten van pollepel tot rolveger. Een bandrecorder zorgde voor werkelijke begeleiding. Wegens familieomstandigheden was ds. J. Bezemer verhinderd het slot woord te spreken, hij werd vervangen door de heer T. J. Gaastra. soldaten en later door buiten landse attaquerende krijgslieden als uitkijkpost werd gebruikt, is wel noodzakelijk doch er be staat op korte termijn geen ge vaar van instorting of verzak king. Even heeft men nog ge dacht om de toren dicht te met selen, waardoor de kosten mini maal zouden zijn. Tegen dit plan was echter nogal wat oppo sitie van de kant van mensen met gevoel voor estetiek. Toch zal een nieuwe financiële wissel moeten worden getrokken op de gemeentekas als eenmaal besloten wordt de toren op te knappen. Voorbesprekingen tus sen het gemeentebestuur en het kerkbestuur zijn vooralsnog po sitief verlopen. Maar de Gere formeerde Kerk zal ais tegen prestatie toch ook een daad moeten stellen. Dit zou onder andere kunnen door het oand van smid Slingelandt aan de Dorpsstraat onder aantrekkelij ke voorwaarden aan de gemeen te over te doen. Wil de gemeen te namelijk haar veelbesproken wens tot verbreding van de Dorpsstraat realiseren, dan zal het pand van de smid tegen de vlakte moeten. Zover is het ech ter nog lang niet want hoewel het vooroverleg g!ad;es ver'iep zijn de besprekingen nu iet of wat in het slop geraakt. Een andere zeer kleine mogelijk heid om aan een deel van geld voor de vertimmering van het ongeveer 30 meter hoge bouwsel te komen is de Stichting Steun Kerkgbouw. Doch deze instelling geeft bij voorkeur geld voor nieuw te bouwen godshuizen. Vast staat dn ieder geval we', dat de 1200 gereformeerden uit Koudekerk en Rijndijk zelf de 40 mille niet zullen kunnen op brengen waardoor een deal met de gemeente de enige nog over blijvende weg zal zijn. De gereformeerde kerk van Koudekerk HOOGMADE Door een huis-aan-huisbezoek in de ko mende week zullen bestuurs leden van MMO hun dona teursaantal proberen uit te breiden. Daarbij zal ook worden geattendeerd op de mogelijkheid zich te abonne ren op het maandelijks ver schijnend clubblad „De MMO'er", waarin al het lo pende nieuws van beide af- HOOGMADE Nu Hoogmade een sporthal heeft blijkt er behoefte te bestaan aan kleu ter- en kindergymnastiek. Het initiatief om daartoe te komen - isu itgegaan van de dames Bosscher, v.d. Meer en Scholten is reeds omge zet in vaste vorm: de .oefen tijden voor beide groepen staan al vast. Voor deelname kan men zich wenden tot mevr. v.d. Meer, v. Poel geestlaan 71, tel. 01712-8632. ROELOFARENDSVEEN Op dinsdag 19 februari 's avonds om halfa cht zal A. v.d. Hoe ven uit Aalsmeer in de kan tine van bloemenveiling E.M.M. komen spreken over Orchdeeën en Cymbidium. Voor de Cymbidiumteelt is van kwekerszijde de laatste tijd veel belangstelling. Een goede voorlichting in deze kostbare teelt ds echter wel gewenst. STOMPWIJK Zondagavond om 20.00 uur disccavond in het dorpshuis. Medewerking wordt verleend door Lex's Driven Discotheek. STOMPWIJK De jeugdcom missie van Stompwijkse Boys houdt op vrijdagavond haar maandelijkse kaarta vond, voor iedereeen die daarvoor interesse heeft. Aanvang 20.00 uur in de kan tine. STOMPWIJK Op het kun stijs van De Uithof gaat de ijsclub Nut en Vermaak haar krachten eens meten. Dit unicum, dat de ijsclub ook echt gaat schaatsen vindt plaats op donderdag 21 fe bruari. Liefhebbers kunnen zich tot maandag 13 februari opgeven bij het bestuur. NCORDWIJK De Vrouwen wereldgebedsdag wordt d jaar gehouden op vrijdag, 1 maart a.s. in de Ger. Kerk aan de Vir-kenlaan. De aan vang is gesteld cp 20.00 ulv. OUD ADE Morgen houdt de. K.V.P. afdeling Oud Ade haar jaarvergadering in Café 't Lage Land. Er zal met de heren Rietbroek (loco-burge- mer), Veaar (wethou- ee th meester), Verhaar (wethou der) cn v.d. Hulst (raadslid voor Oud Ade) van gedachte gewisseld worden omtrent gemeentelijke aangelegenhe den cn in het b jzondev. die van Oud Ade zelf. Aanvang 20.00 uur. HOOGMADE Clemens Vo.'wa- ter en Margret Elstgeest heb ben elkaar gisteren het ja woord gegeven. In twee opzich ten was het een sportief huwe lijk, dat zij sloten: beiden zijn ltd van handbalvereniging MMO. Clemens is doelverdediger van het herenteam en Margret speelt voor het eerste damesteam. Sportief was ook de manier waarop zij naar gemeentehu i en kerk trokken, n.l. op de fiets. Zo fietsten zij per tandem m<?t achter zich aan de famll'e- leden naar Woubrugge. Bij hun aankomst bij de kerk in Hoogmade zie foto) zorgden pup'llen van MMO voor een erehaag. Op de recept e !n hu:- ze v. d. Ploeg waren 's avonds bestuur en veel leden van MMO aanwezig om het paar geluk te wensen. Ter Aar De orgelcommissie van de Gereformeerde Kerk houdt morgen en zaterdag een grote bazar in Het Dorpshuis van Ter Aar. Vrijdagavond rond 19.00 zullen trompetters van de R.K. Mu ziekvereniging „Arti et Religio- ni" uit Ter Aar deze bazar op muzikale wijze openen. Onder de vele grote attracties treft men o.a. 't rad van avontuur, 'n roulettespel en een originele kop van jut. Zaterdagmiddag is er voor de jeugd van Ter Aar gele genheid om gratis te grabbelen, toegang vanaf 14.00 uur. Zater dagavond zal de burgemeester van Ter Aar, mr, H. J. van de Poel of officiële wijz« de trek- king verrichten van de grote lo terij. De opbrengst van deze ba zar zal bestemd worden voor de restauratie van het orgel, waar voor een speciaal orgelcommis sie van de Gereformeerde Kerk is gevormd. Leidse bioscopen Camsra: „Schreeuw zonder ant woord", 18 jr. dag 19.00 en 21.15 uur. do. vr., ma., di., 14.30 uur. Kinderm.: „Circus-vrienden", wo. en za., 14.30 uur. zo. 14.00 en 16.15 uur. Nachtv.: „If', 13 jr. vr. en za., 23.30 uur. Lido: „Jesus Christ Superstar", a.l. 14.30. 19.00 en 21 15 uur. zo 14.30, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Studio: „Live and let die"; Tijden zei Lido. Luxor: „Blauwe bonen voor twee binken", 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.30 uur. zo. 14.30 en 16.30 TrianonO „De avonturen van „Rabbi Jakob", Louis de Fu nées, a.l. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Rex: „Het zwaard en de stalen arm". 18 jr. Tijden zie Trianon. ZOETERWOUDE - De jaarlijkse dam- en schaakwedstrijden die gistermiddag op initiatief van de schoolraad van de Sjaloom- school In hun schoolgebouw werden georganiseerd trokken enorm veel belangstelling van alle Zoeterwoudse basisscholen. In totaal 240 leerlingen 200 dammers en 40 schakers van de Corbulo-, Bernardus-, Aloy- sius- en Sjaloomschool zorgden voor een grote bedrijvighe d die door het onderwijsteam 0.1.v. de heer Aerts in goede ba nen werd geleid. Min of meer geconcentreerd werd er achter de borden plaats genomen en n' spoedig meldden zich de eerste verliezers. Als gevolg van he: afvalsysteem was daardoor voor hen het toernooi beëindigd ter wijl de winnaars verder gingen. Aanvankelijk geschiedde dat te gen leeftijdsgenoten maar met het vorderen van de strijd werd dit onderscheid doorbroken. De einduitslag werd: SCHAKEN' 1. Frank Brouwers 2. Martien van Velzen. DAMMEN: 1. Ar- nout Brouwers 2. Mariëlle v.d. Poel. De prestatieprljs ging naar de broertjes Brouwers voor hun opvallende prestaties bij het dammen. Veel nieuwe gezichten op P.v.d.A.Jlijst LEIDEN Met enig ceremonieel zijn onlangs de lijsten voor d" Statenverkiezingen van 27 maart ingediend. Voor de kies kring-Leiden geschieddo dit bij het hoofdstembureau op het Leidse stadhuis waar burge meester Vis, als voorzitter van het stembureau, de lijsten ln ontvangst nam. De PvdA-liJst valt op door het gro te aantal nieuwe gezichten ten opzichte van vier jaar geleden. In 1970 werden voor de PvdA in de kieskring-Lelden gekozen dr. Van Praag uit Voorburg en Koos de Graaf. De laatste ont viel ons door overlijden afgelo pen zomer en Van Praag, die de provincie vele jaren als gedepu teerde heeft gediend, besloot ge zien zijn leeftijd terug te treden. De lijst wordt nu aangevoerd door Marleije van der Molen, het jonge dynamische raadslid uit Leiderdorp. Ook verklesbaur is Leendert Jonker, oud-Leids raadslid en zeer betrokken bij de Leidse problemen. Gezien do electorale ontwikkelingen van de laatste tijd, moet ook Rein van der Laan uit Hlllegom een statenzetel worden toegedacht. Op de opvolgers-plaatsen staan Engbert Drenth, Leiderdorps wethouder cn Frans Gouds waard uit Voorhout, vooral be kend als voorzitter van het Ge west Zuid-Holland van de PvdA. Slagers bij Van der Ploeg HOOGMADE Op InltiMkf van de plaatselijke slaper A.G. v.d. Berg wordt in Hoogmade van avond voorlichting gegeven over vlees en vleessnacks. Dat za! gebeuren in Huize Van der Ploeg, waar tevens een film wordt vertoond. Aan de hand van dia's zal daarna deskundige voorlichting worden gegeven over onder andere> de bereiding van vleesgerechten. Tot slot zal een meesterslager van het be drijfschap laten zien hoe men op eenvoudige wijze een keur van borrelhapjes kan maken. De toegang is vrij. Markten mvelllng toelofarendm febr. 1974 njere 29 - 38. Rozen Gnrnette, Carol Carina 2» - 38, Ilona 82 - 99. Preell- ln. Evcruold 37 - 42. Belinda W - «I. Sonla 56 - 76. Seringen 85 - 96. For- eythlatakken 23 - 85. Gerbera'» 34 - 35 p at. Chryaanten-Jaarrond 2.83. Snljgroen 60 - 85. Anemonen 60 - ïrt Blauwe drulfjea 30 - 50. Freeila'i 1.15 - 8.06. Nnrclaacn 85 - 1.16. Idem Dutchmnatcr '40 - 1,60. Tulpen Apeldoorn. B'enda. Keen Nelli. 1,40 - 1,70. p-^m'nr cc. Lurüge Wliwe. - 'C-c by. Ra'ph. Win- v d. Icrden, Lucky pe Sno--, Golden Char'i tereo'd. c--> Str'ke, Ed'- I OEGSTGEEST In café-restaurant De Rode Leeuw te Oejstgeest werd gistermiddag een plechtige bij eenkomst gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig jub l'.eum van de heer P. v. d. Mark, werkzaam als all-round bedieningsman van de slultingsapparatuu.- bij de conservenfabriek van L. E. Nlcuwenhulzen aan de Morsweg in Leiden. De heer v. d. Mark kreeg voor zijn verdiensten bij deze firma de versier selen behorende bij de Orde van Oranje Nassau in brons. Deze werden hem uitgere kt door de burge meester van Oegstgeest, de heer v. Eysinga (foto). Ook door de maatschappij van Nijverheid en Handel werd de heer v. d. Mark onderscheiden. Deze plechtigheid werd verricht door de heer A. B. Nieuwen- huizen-Segaar. Ox'i 5,r. Mv Tri' 2ffvi.tt: B I 8 v.-- - c I 7.40: C II 4.29-5.30 I' en p 793-3.10: aelderlo kru'pe'e 12, kno'se'derle 10-43: hoere 65-70jprulten 87 Aaj./ner wi Ma-vel

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5