„Club van 101+" wil FC Barcelona naar Leiden halen HERMAN FILIPPO: Brandts geheime wapen Grootse sportevenementen in Leidse regio op stapel Noordwijk wacht moeilijke tegenstander Katwijk kan positie versterken sport «■■m* "s Nederlands kampioenschap in Leiden? PAGINA 4 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 LKID5E COURANT LEIDEN - In Lelden is onlangs de „Club van 101 opgericht. Een beetje een mysterieuze naam, waarachter prijzenswaar dige initiatieven schuilen. De club zet zich in om in Leiden grote sportevenementen te organiseren, waaraan de stad nor maal gesproken niet toekomt. Dat gebeurt dan veelal op ei gen initiatief, maar in samenwerking met plaatselijke, regio nale en landelijke sportorganisaties. De eerste aanzet tot een heleboel plannen vond vorig jaar al plaats. Toen namelijk speelden zes Leidse kameraden het klaar om het eerste elftal van Feyenoord te laten aantreden tegen een Leids selectie team. Het werd een groot succes en de opbrengst viel ten deel aan een goed doel. Want daar is het de club in de twee de instantie om begonnen. Op de eerste plaats wil men aan de behoefte aan grote sportevenementen in Leiden voldoen, maar anderzijds moet de opbrengst van dat soort gebeurte nissen ten goede komen aan personen of instellingen die door gaans net tussen de wal en het schip vallen. Zo hebben min der valide en gehandicapte kinderen de grootste aandacht van de club. Maar ook heeft men andere groeperingen op het oog. Vanwaar dan die mysterieuze naam? De „Club van 101 wil voorai zoveel mogelijk anoniem blijven. Hoewel samenwer king met tal van organisaties onontbeerlijk is wil men toch een eigen plaats innemen in het sportieve en maatschappelij ke leven in Leiden en omgeving. Het is eigenlijk allemaal be gonnen in een biljart- en visclubje van zes Leidse kameraden, die elkaar gevonden hadden in het sportleven. Pratend met elkaar, kwamen ze tot de conclusie dat Leiden er op het spor tieve vlak toch maar karig van af kwam. Alkmaar heeft zijn AZ '67, IJmuiden heeft zijn Hoogoventoernooi en Leiden daar gebeurt nooit iets groots. Er moest dus iets gaan gebeu ren. De jongens tasten eens flink in de beurs, stelden zich ga rant voor eventuele verliezen en begonnen Feyenoord te be naderen. Hoewel ze aanvankelijk tegen een berg van organi satorische voetangels en klemmen opkeken, lukte het toch. De opbrengst ging naar gehandicapte kinderen. Het eerste succes was er., en nu zou er meer moeten gebeuren. Maar dan in een andere organisatie-vorm. De Club van Zes, zoals de heren al genoemd werden, breidde zich inmiddels uit tot 27 leden. Reden om er organisatorisch eens iets aan bij te spijkeren. Dat gebeurde op 31 januari j.l. toen tijdens een op richtingsbijeenkomst de „Club van 101 werd geboren. Met de hiervoor genoemde doelstellingen. Zevenentwintig mensen uit verschillende bevolkingslagen (met ieder hun specialiteit) verenigden zich dn een stichting compleet met statuten en een huishoudelijk reglement. Om echter aan alle plannen, die men voor de komende tijd in petto heeft, meer draagkracht te geven, is het nodig meer le den te krijgen. Niet zomaar belangstellenden, maar mensen die daadwerkelijk en financieel de doelstelling van de stich ting willen steunen. De steuncontributie is dan ook niet mis: 250 per jaar. Maar van dat geld wil men dan ook wel iets De grootste klapper is wellicht het plan om dit jaar de FC Bar celona compleet met Johan Cruyff naar Leiden te halen. De plannen verkeren in een vergevorderd stadium. De club zelf spreekt al van 80 procent zekerhend, vooral ook omdat men nu al een gezonde begroting heeft, die een dergelijk evene ment wel kan dragen. Lukt het organistorisch ook allemaal dan komt de club van Rinus Michels inderdaad een partijtje stoeien op Leidse graspolletjes. Maar daar blijft het niet bij. Eveneens vergevorderd zijn de plannen om de tennissport in Leiden weer eens een flinke lift te geven door Tom Okker hier te laten aantreden tegen internationale grootheden. En dan is er al een sluitende afspraak gemaakt met Anton Gee- sink en zijn mattekloppersclub die in Japan horden mensen bod. Gedacht wordt aan Joe Bugner (Europees trekken. Ook de bokssport komt a een match tussen Rudie Lubbers kampioen) in de Groenoordhal. Tussen al dit soort evenementen flitsen nog kleinigheden door, zoals binnenkort een causerie van Theo Koomen over de Eu ropa Cup-duels van Ajax en Feyenoord in de kantine van Lugdunum. Koomen komt dan met zijn eigen films, en vertelt daarbij nog eens zijn ervaringen. Allemaal aantrekkelijke gebeurtenissen, die Leiden tot nu toe heeft moeten missen. De „Club van 101is ervan overtuigd dat de animo groot is. Het feit dat honderden jochies op een sportdag in de Groenoordhal reeds uren tevoren op het ter rein staan te trappelen van ongeduld, zegt genoeg, zo vindt men. Daarom wordt ook met name aan de jeugd gedacht. Om ze van de straat te halen, wordt over enige tijd (in de vakantie wellicht) een groot toernooi gehouden voor de jeugd, die het anders in de straten zoekt. Ook staat er een toernooi op stapel, waarin de schooljeugd samen met minder validle kinderen een dag sportief moet gaan optrekken. Medewerking is er genoeg, omdat de club leden heeft in alle bevolkingsschakeringen. Van advocaten tot sportbestuurders, van zakenlieden tot mensen uit het maatschappelijk werk. Al lemaal personen die zich inzetten voor iets extra's in Leiden, waarvan de minder bedeelden kunnen profiteren. De ene keer gaat de opbrengst naar een sociale of maatschappelijke in stantie, de andere keer kan een sportieve instelling ervan profiteren. Zo wordt al gedacht, wanneer de centen het toelaten, om Roo- denburg eens aa een tribune te helpen. De tijd zal het leren. In ieder geval kan de club best wat meer technisch know-how gebruiken. Daarom is op 5 april een openbare ledenvergade ring belegd in Holiday Inn, waar nieuwe leden zich kunnen opgeven. Gezien een gezonde taakverdeling gaat de belang stelling van de club het meest uit naar mensen met een be paalde functie-specialiteit, zodat ze volledig mee kunnen func tioneren in een voor Leiden groots opgezet organisatorisch apparaat. i RCL op weg naar succes. Hopelijk geldt dat zaterdag ook voor RCL als geheel, als men moet aantreden tegen IJ- LEIDEN IJs, regen en diverse andere natuurlijke omstandighe den dienende, wordt er zaterdag weer een volledig programma afgewerkt. Een programma, dat interessante duels aan de toe schouwers voorschotelt en waarvan de resultaten, belangrijke wendingen in de competitie teweeg kunnen brengen. In de eerste klasse A moet Ter Leede het in Sassenheim opnemen tegen kop loper Hulzen. Ondanks het verdienstelijke gelijkspel van Tbr Leede de vorige wedstrijd tegen Kozakken Boys, verwachten wij toch niet dat er veel succes is weggelegd voor Ter Leede. Het gemis aan een voorhoede, waardoor de ploeg uitsluitend draait ep de verdedigende kwaliteiten -een conclusie, die men na de wedstrijd tegen Kozakken Boys nog eens mag trekken is de belangrijkste oorzaak van deze prognose. Van Ouick Boys mo gen we daarentegen verwachten, dat het tegen GVW geen fout zal maken. Dit ondanks het teleurstellende gelijkspel tegen ACV twee weken geleden. „Zorgenkind" Noordwijk krijgt zaterdag in Heerjansdam een moeilijke tegenstander. Met gematigd optimis me moeten we deze wedstrijd tegemoet zien. Dit kan echter wel plaats maken voor een groot optimisme, als Noordwijk het spel, getoond in Delft tegen CSVD weet te continueren. Tegen CSVD bouwde men voor rust een regelmatige 2—0 voorsprong op, maar gaf deze na rust toch weer uit handen. Weet Noordwijk ook een goede tweede helft te spelen, dan is er reden tot opti misme. RCL zal zaterdag tegen IJmuiden wel de volle winst moeten bin nenhalen, wil men niet uit de kopgroep tuimelen. Zo'n kleine tuimeling beleefde de „Racing" twee weken geleden al, toen men tegen Spijken sse een 1—0 voorsprong toch nog uit handen gaf. Met een 3—1 nederlaag ging men tenslotte naar huis en dat was toch wel een tegenvaller, want een gelijkspel of zelfs winst had er zeker ingezeten. Zeer optimistisch zien wij deze wedstrijd tegemoet. Mnistens een gelijkspel moet men uit het vuur weten te slepen. strijden, maar weet men deze wedstrijd met de volle winst of een gelijkspel te beïindigen dan komt men weer dicht bij de zo genaamde sub-top te zitten. Rijnsburgse Boys kan het behoud van het derde-klasserschap weer iets veiliger stellen, als men degradatiekandidaat DUNO weet te verslaan. Het zaJ geen ge makkelijke opgave worden, maar bij verlies komt men in de hoek terecht, waar de klappen gaan vallen. In de vierde klas zal Katwijk niet veel moeite hebben om zrn 'kao- positie te behouden. Van rode-lantaarn-drager Woubrugge mag namelijk niet verwacht worden, dat er voor een verrassing kan worden gezorgd. Voor Woubrugge zullen de problemen na zater dag waarschijnlijk nog groter geworden zijn. ARC kan echter de problemen van Woubrugge iets verlichten, als men On»3s, dat met Woubrugge de laatste plaats deelt, weet te verslaan. SVOW, veilig geklasseerd boven de degradatie-kandidaten zal met Naaldwijk wel een gelijkspel overeenkomen. Bede ploegen be vinden zich op gelijke hoogte en zullen zeker aan elkaar ge waagd zijn. Oegstgeest gaat tegen TAVV een bijzonder moeilijk duel tegemoet en afgewacht zal moeten worden of men een punt uit het duel zal weten te slepen. De kans, dat TAVV de vo'le winst binnen haalt Is echter veel groter en wij houden het dan ook maar op een overwinning voor TAW. Lisser Boys mag tegen die Haghe geen misstap maJken, anders zou Katwijk wel eens de lachende derde kunnen zijn. Verlies van een of twee punten zou de achter stand van Lisser Boys op Katwijk onnodig vergroten en de titel- aspiraties doen afnemen. In de eerste klas afdeling zal Hazerswoudse Boys na zaterdag ook nog wel fier kop blijven gaan. Van WSB mag tenminste niet verwacht worden, dat men het de „Boys" moeilijk zal maken. Hetzelfde geldt voor Sleutels, dat aan moet treden tegen degra datie-kandidaat Leiden. Leiden mag twee punten meer hebben dan Valken, maar met twee wedstrijden meer gespeeld betekent dit geen florissante positie. Valken daarentegen zal odk niet van de onderste plaats afkomen, want Randstad Sport zal zich niet zo snel zijn titelaspiraties laten ontnemen. Zowel de wedstrijd GWS-KRV als VWS-Lisse zal eind gen in een gelijkspel. Deze ploegen worden zo'n beetje de middenmoot en van gelijkwaardi ge tegenstand mag dus wel gesproken worden Prognose voor de tweede klas afdeling Zaterdag: Meerburg-VNL 1; SJZ-Kickers 3; SVLV-Unitas 3. LEIDEN De zaal zal waar schijnlijk te klein zijn om alle toeschouwers te kunnen her bergen, als LKV de Spartaan zaterdag tegen Hercules uit Dordrecht speelt. Dan zal de vraag, wie er dit jaar Neder lands kampioen gewichtheffen zal worden, grotendeels beant woord zijn. Bij winst voor de Spartaan, valt er weliswaar nog geen kampioenschap te vieren, maar de Spartaan heeft zich dan wel aan de kop van de ranglijst genesteld, een koppositie, die men mohienteel nog moet delen met Hercules Dordrecht. Het zal een zeer spannende wedstrijd worden, want Hercules moet in staat geacht worden 870 kg. te ver werken. Trainer/coach Brandt van de Spartaan straalt deson danks een en al optimisme uit. Een gesprek met deze gewicht- hsffer in hart cn nieren komt als een genoeglijke douche over je heen. Je moet hem soms wel even onderbreken om het gesprek in een bepaal de richting te stuwen, want deze man heeft zoveel te ver tellen. Over zijn Spartaan - dat mag je toch wel zeggen - en vooral over gewichtheffen en alles wat daar verband mee heeft. En over gewichtheffen kan hij meespreken, want iemand, die zich sinds 1946 zo intens met deze sport bezighield en zijn stempel op het gewichtheffen in Leiden zo duidelijk drukte, die heeft, mij dunkt, recht van spreken. We zouden het hoofd zakelijk hebben over de wed strijd van zaterdag, maar toch dwaalt hij soms van het on derwerp af; afdwalingen, die je een brede blik in het ge- wichtheffers-luilekkerland ge ven. Afdwalingen ook, die je een inzicht moeten geven, hoe hij met zijn mensen naar deze wedstrijd toeleeft. „Maandag avond hebben we met elkaar een bespreking gehad. Ik heb toen gezegd, Swagers moet 67 kg. wegen en Sanders moet 75 kg. wegen, en hij zoveel en hij zoveel. Gewoon om met de factorrekening zo gunstig mo gelijk uit te komen. Kijk za terdag verliezen wij tegen Hercules aan de start al 22,5 kg- Want alleen met de gebroeders van Seusden in de ploeg, wint Hercules bij het wegen al 8 kg. op ons. Hun factorrekening is veel gunstiger. Daarom ook heb ik gezegd, dat wij 880 kg. zaterdag moeten halen. En dat moet geen probleem wezen. De jongens draaien dat op de training al. Ik ben er .wel van uit gegaan, dat het in twee beurten moet geschieden, z'o- dat wij nog een derde beurt over hebben." En dat zit zo'n man dan glunderend te vertel len, alsof je een paar kilo aardappelen omhoog moet brengen. Zelfverzekerd is hij len ze zaterdag van opkijken. Als het gaat, zoals ik ver wacht, dan zal zijn tegenstan der-van Puffelen- er gauw ge noeg van hebben". Hercules zal zaterdag toch wel geïmpo neerd zijn of zoals Brandt het uitdrukt: „zaterdag zijn zij bij het begin al van de kaart ge bracht. Ik doel dan op de ac commodatie, waarin ze ont vangen zullen worden - uniek in Nederland - en door de kle ding van mijn jongens. Twee mensen, die ons een warm hart toedragen hebben ze van top tot teen aangekleed en dat imponeert altijd wel". Ander som bleek echter ook mogelijk te zijn, want coach Brandt was wel degelijk geïmponeerd, in ieder geval wel, vooral wat betreft zijn geheime wapen: Herman Filippo. Herman Fi- lippo, die bij de wedstrijden van de Spartaan eigenlijk al tijd de show steelt. Het is een lust om deze man kalm naar het plankier te zien gaan, rus tig zijn „vrachtje" te zien op tillen en dat heel beheerst weer op de grond te zien zet ten. Daarna stapt hij weer even rustig van het plankier af, met een gezicht van „oh, het was niks". Brandt over zijn geheime wa pen: „Die jongen gaat dit jaar doorbreken, let op mijn woor den. Nog dit jaar zit hij in de nationale ploeg. Ja, daar zul- toen hij Hercules tegen Simp son 862 kg. zag verwerken. Dat was een openbaring in deze competitie, een top, die nog niemand gedraaid had. Hij moest zijn trainingsprogram ma dan ook afstellen op min stens 870 kg. totaal om de vol le winst binnen te kunnen ha len. Door die topprestaties, heeft Hercules zichzelf wel tot favoriet gebombardeerd. Brandt: „zij denken, dat ze favoriet zijn, maar zij verke ren wel in onwetendheid over onze resultaten". En nog eens herhaald hij dat ze op zullen kijken van zijn geheime wa pen, Herman Filippo. Hij glun dert nog eens en lijkt in ge dachten de wedstrijd al ge speeld te hebben. Maar ja, Fi lippo komt niet alleen in het strijdperk. Ook Anneeze, Swa gers, Sanders en van het Riet komen in het strijdperk. Ook geen kleine jongens, zou je zo zeggen. Zij zullen het op moe ten nemen tegen de gebroe ders van Seusden, Baan, van Puffelen en de Otter. Tenmin ste dat is de ploeg van Hercu les, die Brandt zaterdag op het plankier verwacht. Einde lijk op het plankier verwacht, want reeds tweemaal is de wedstrijd vorig jaar uitge steld. De eerste keer op advie? van de trainer van de Nederlandse ploeg-Piet van der Kruk, te vens trainer van Hercules - en de tweede keer, omdat Hercu les zo nodig onderlinge wed strijden moest houden. „Reeds in november hebben we voor deze wedstrijd getraind, maar na dat uitstel hebben we hele maal opnieuw kunnen begin nen met ons trainingsschema. Dat trainingsschema is eigen lijk gebaseerd op vier topwed strijden. Maar zo'n program ma is natuurlijk moeilijk uit te stippelen, als je bijvoor beeld niet eens weet, wanneer en waar het Nederlands kam pioenschap gehouden zal wor den." Voor dat woordje „waar" zou Brandt graag Lei den willen invullen, wat wil je met zoveel titelkandidaten. „Maar ja, is er in Leiden een geschikte accommodatie te vinden. De Groenoordhal?, daar verzuip je toch gewoon Maar wat praten we over een Nederlands Kampioenschap, eerst krijgen we de wedstrijd LKV de Spartaan-Hercules. Terwijl het trainingsprogram ma van de ploeg van trainer Brandt afloopt, stijgt de span ning. Die spanning zal er de oorzaak van zijn dat veel mensen naar het clubgebouw van de Spartaan gelokt wor den. En Brandt, hij bleef glun deren. PIET VAN DAM Herman, Filippo, Brandt's geheime wapen in de wedstrijd tegen Hercules Dordrecht

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4