^PERSONEEL WOONWAGENKAMPSCHOOL NAAR NIEUWE OM GEVING SNAKT Overleg CDA duurt voort Meer verkeersruimte bij bocht Hogeivoerd-Korevaarstraat stad ID ..We zijn ziek, zwak en ellendig" „Klein Zwitserland" Idiote bedoening Integratie net samenleving Gebrek aan leiders nijpend bij „Scouting Leiden" Brand bij Hockeyclub \RI 195 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT in Kip Q jeelfilm LEIDEN De leerkrachten van de bijzondere school voor woonwa genkinderen, gevestigd op het terrein van het woonwagencentrum aan de Haarlemmertrekvaart, kunnen nauwelijks langer wachten op hun nieuwe onderkomen in het pand van de voormalige sociale werkplaats aan t'e Gabriël Metzustraat. Zij kotsen, soms letterlijk, van het oude, veel te kleine gebouwtje waarin het iedere dag weer behelpen is. Zij zijn het beu te moeten zitten in een houten bouwval, waarop zij aarzelen het woord "school" te plakken en die gedeelte lijk omringd is door een sloot, die het midden houdt tussen een open riool en een langgerekte vuilnisbelt. De "speelplaats", waaruit de meeste tegels verdwenen zijn, wordt „Klein Zwitserland" ge noemd. „Wij zien van elkaar dat we psychisch en fysiek aan het aftakelen zijn", zegt een moedeloos aandoende hoofdonderwijzer Patrick Perquin. Mevrouw Dillema, die vooral belast is met de zorg over de groep zeer jeugdigen, onderstreept dit met de woorden: „Het personeel is ziek, zwak en ellendig". Toch zullen zij het nog vele maanden moeten zien uit te zingen. Het huisvestingsprobleem werd dinsdagmiddag pas, zij het heel sum mier, in de commissie voor het Onderwijs besproken. Volgende maand of in april zal het geval in de gemeenteraad gebracht wor den waana alleen Provinciale Staten nog een spaak in het wiel kan steken. i Hoe lang de verbouwing van het pand aan de Gabriël Metzustraat gaat duren, kan met geen zekerheid gezegd worden. Patrick Per quin: „In januari 1973 kwam de gemeente Leiden met een ontwerp plan voor de nieuwe school op de proppen, met het verzoek in de tekening aan te geven wat er zoal veranderd moest worden. En er moet wat veranderen! De entree en de gangen moeten verbreed worden, het dak van het lokaal voor bewegingstherapie verhoogd, kortom, de buitenmuren blijven staan terwijl het van binnen hele maal plat gaat". De verbouwingskosten inclusief het maken van een veilige verbindingsweg voor de leerlingen, worden geraamd op 804.100 gulden. Hierbij komt de overname van het pand met bijbe horend terrein van de Gemeentelijke dienst Sociale Werkvoorziening tegen een boekwaarde per 1 juli 1973 van 637.450 gulden, verhoogd met een op 41.450 gulden geraamde rentevergoeding wegens leeg stand. Het totaalbedrag ad. 1.483.000 gulden kan in 20 jaar afge schreven worden, Voor de overname van het pand moet de Stich ting Katholiek Onderwijs Leiden, aangezien het hier een bijzondere vorm van onderwijs betreft, een waarborgsom van 10 procent van het geraamde totaalbedrag, storten, dus 148.300 gulden. De leer krachten snakken naar die dag: „Misschien houdt alleen de gedachte hieraan ons nog overeind", zegt de heer Perquin. „Dat dan deze hele idiote bedoening hier achter de rug is en we echt kunnen gaan les geven". Met "idiote bedoening" bedoelt de hoofdonderwijzer vooral de taak verdeling en de omstandigheden waarop les gegeven moet worden. Zo bevindt een van de twee kleuterklassen zich in de hal, tevens garderobe en entree van het schooltje. In deze hal beschikt men niet over verwarming, ventilatie en daglicht. Wel komen hier op uit de toiletten en de fietsenberging annex vaklokaal voor huishoudelijke vorming annex bergplaats voor leermiddelen. In de lokalen van de kernafdeling moeten noodgedwongen groepen bijelkaar gepropt wor den die onderling te veel verschillen wat leeftijd en niveau betreft. De kernafdeling heeft gezien het aantal leerlingen recht op vier leer krachten. Er zijn er echter twee plus een part-timer voor 12 uur in de week. Er zijn dus vacatures. Perquin: „We krijgen er niemand voor. Als sollicitanten zien in welke omgeving ze moeten lesgeven en onder welke omstandigheden slechte verluchting en ventilatie. onvoldoende sanitair, veel te kleine lokalen, enz. bedanken ze er meteen voor en we nemen ze het niet eens kwalijk. De enkelen die het probeerden, zagen we binnen drie maanden instorten en ver dwijnen. Wij met ons vieren hebben het geluk dat we er al zo lang zitten Iedere dag langer lesgeven aan deze school is onverantwoordelijk, vinden de leerkrachten. Zowel voor henzelf als voor de leerlingen. Ze moeten er niet aan denken as ze het nog eens een jaar moeten zien uit te houden en datgaatertoch echt wel in zitten. Perquin: „Laat iedereen, die zich er mee kan bemoeien zo veel mogelijk druk uitoefenen dat wij spoedig kunnen beginnen in onze nieuwe school. Laat Kamerleden eens komen kijken. Wij krijgen altijd te horen dat het onderwijs in een woonwagenkampschool op zo'n laag pitje staat, maar we kunnen gewoon niet beter! Waaraan mevrouw Dillema, die al 8'A jaar aan deze school verbon den is .toevoegt: ,,'t Is dat we niet mogen staken, anders hadden we het al lang gedaan. Er moet eerst iemand doodvallen, dan gaan ze haast maken". In dit verband werd prompt het bezoek van me vrouw wethouder Den Haan enige tijd geleden aangehaald. Mevrouw Den Haan kwam toen te vallen door een kuil in Klein Zwitserland, en meteen de volgende dag kwam de Dienst Gemeentewerken deze kuil dicht maken. Het kan dus wel vlug. Toch zou niemand de woonwagenkampschool willen ruilen voor een ge wone basisschool, hoe paradoxaal het ook mag klinken. Perquin: „Als we de secundaire arbeidsvoorwaarden buiten beschouwing la ten, is het hier enorm leuk. We kunnen goed met de ouders overweg en de kinderen zijn erg spontaan en open. En het doet ons geweldig deugd dat de kinderen zo graag naar school gaan. Maar we willen wel eens iets anders met de kinderen doen, onderwijsvernieuwingen brengen of iets dergelijks. Het gaat hier echter niet: iedereen is op en alles loopt dood". O Dat de toekomstige school op enige afstand van het kamp komt te staan, wordt door niemand een bezwaar gevknden. „Het betekent een flinke stap op de weg naar de integratie van het kamponder- wijs met de burgersamenleving. De ouders ervaren dat ook en zien de waarde er van in. Uiteraard wordt het contact met de ouders iets minder, het praatje door het raam zal misschien verdwijnen, maar dat gebeurt bij een gewone basisschool ook niet. Uiteraard or ganiseren we ouderavonden. We moeten immers streven naar een geleidelijke en verantwoorde opheffing van de kampscholen dus is het een stap in de goede richting. Landelijk is overigens gebleken dat een verwijdering tussen school en kamp uitermate gunstig is. Het is echter in alle opzichten noodzakelijk dat ve zo spoedig moge lijk overgaan naar het nieuwe gebouw. Er is niets meer dat pleit voor deze school. Misschen alleen het sentiment, maar daar kan je niet op staan. Weg hier, liever vandaag dan morgen". Ondanks mijn korte verblijf op deze school bleef ik odk niet helemaal van deze gedachte gevrijwaard. Lopend naast mijn fiets door Klein Zwitserland moest ik oed uitkijken niet het voorbeeld van mevrouw Den Haan te volgen. De kuilen wren opeens veel dieper en het open riool veel smeriger. Er is inderdaad niets dat nog voor deze school pleit. Snel wg hier. ARNOLD HENDRIKSEN LEIDEN Voor ongeveer 1500 jongeren tussen 8 en 16 jaar is het in de Leidse regio zater dagmiddag verkenningsmiddag. Dan komen zij bijeen in hun groepshuizen om daar het „spel van verkenning" te spelen. Dit spel om vat speurtochten, leren kamperen of leren zei len maar ook handenarbeid, en allerlei nuttige handvaardigheden, die het mogelijk maken om „te pionieren". In dit alles is echter sinds de Tweede Wereldoorlog Vi beetje de klad ge komen. Dit is niet zozeer te wijten aan 't en thousiasme van de kinderen, maar meer aan het gebrek aan leiding. „We hebben al een groep moeten opheffen", zegt mevrouw Van Velthuysen, secretaresse van het districtsbestuur „Scouting Leiden". „Een andere groep heeft vier maanden moe ten wachten op een leidster". Mevrouw Van Velthuysen wil dit gebrek aan belangstelling nu niet direct schuiven op een negatieve in stelling van vele jongeren. „Daarvoor ken ik er te veel die wel enthousiast zijn". Maar ze is van mening dat het toch wel die kant op wijst. „Ook ouderen kan je een negatieve in stelling verwijten. Er zijn genoeg ouders die het best vinden als- hun kinderen in het week end een paar uur de deur uit zijn zonder dat ze een vinger willen uitsteken om te helpen". „ScGuting Leiden" werd begin vorig jaar opge richt. De groep werd samengesteld uit het Ne derlands Padvindsters Gilde, de Nederlandse padvinders vereniging, de katholieke verken ners en de Nederlandse gidsen. „Scouting Lei den" is een heel klein onderdeel van de we reldomvattende organisatie van padvinders. Er is veel veranderd sinds de eerste kabouters, verkenners en gidsen rond 1910 hun intrede in Nederland deden. Gekleed in korte ribbroek en kniekousen met een boed (de jongens) en een bloese met stropdas en een fluitje in de borst zak (de meisjes) veroverden zij al spoedig het clubleven. De kleding is gebleven de mentali teit is echter wel enigszins veranderd. „Dat is toch logisch", zegt mevrouw Van Velthuysen. „We leven in een veranderende wereld daar moet je je organisatie aan aanpassen". Zo is het behalen van insignes op de wip komen te staan. „Veel leiders vonden dat de rivaliteit in de groep hierdoor bevorderd werd. We doen nu veel meer groepswerk dan vroeger. Dat werkt veel positiever op de jongeren". Maar om definitief met alle tradities in de padvinderij te breken daar voelt de secreta resse niet zo veel voor. „De kleding, de belofte en alles wat daarbij hoort geeft ons een eigen gezicht. Het onder scheidt ons van ander clubwerk. Daarbij komt ook nog onze traditie van het kamperer.. De kinderen leren in de zomer zich te behelpen met zo min mogelijk hulpmiddelen. Daar wordt ook in de winter aangewerkt. Dan leren ze te gaan met een kompas of, voor de zee verkenners, verschillende knopen leggen". Het beeld van de padvinder die een vuurtje kan aanleggen met behulp van wat zonnestralen en een vergrootglas, heeft in de loop van de tijd wel het veld moeten ruimen voor een pad vinder die met anderen rond een kampvuurtje zit dat is aangestoken met een lucifer, maar de gezelligheid is er niet minder om. „Als je eenmaal in de padvinderij terecht bent geko men, kan je je er moeilijk van losmaken", zegt mevrouw Van Velthuysen, „overal kom je ze tegen en dat geeft een fijn gevoel van verbondenheid". Behalve bestuurslid is mevrouw Van Velthuysen trainster van de leidsters. „Een keer in de zo veel tijd komen we bijeen. Dan leg ik wat spelletjes uit die de leidsters met de kinderen kunnen doen, of gaan we onder leiding van deskundigen handenarbeiden of volksdansen". Deze trainingsdagen hebben een tweedelig doel. Het contact tussen de leiding wordt er door bevorderd en de leiders worden aan ideeën geholpen om de kinderen verantwoord bezig te houden. „Met name het contact is bijzonder belangrijk. Het district heeft een 90 eenheden. Vroeger waren déze verdeeld in vier verschillende or ganisaties, die nog naar elkaar aan het toe groeien zijn. Bovendien kan het bestuur door een goed contact beter op de hoogte blijven van eventuele moeilijkheden". De groepen in Leiden, die vooral uit zeeverken ners bestaan, kampen erg met huisvestings problemen. Dat is in de randgemeenten wat minder. Ook met de subsidie zit het bij de Leidse groepen heel wat minder dan in de omringende gemeenten. Wat dat betreft is de bundeling bijzonder gunstig geweest. „De noodlijdende groepen kunnen nu beter gehol pen worden. Ook zien we meer en meer fusies tussen de groepen onderling ontstaan. Dit kunnen we alleen maar toejuichen aangezien subsidie wordt uitgekeerd naar het aantal kin deren". Ook de inspraak heeft langzaam maar zeker binnen de padvinderij van zich doen spreken Het dochtertje van mevrouw Velthuysen, die al vanaf haar achtste bij de Scouting zit ver telt: „Vanaf 1 maart gaan we ons eigen pro gramma afwerken. We hebben allemaal mo gen opschrijven wat we graag zouden willen doen. Daarvan is een programma opgesteld. Wanneer je onderwerp aan de beurt is moet je dat zelf voorbereiden". Haar moeder vult aan: „Dat werkt een verantwoordelijkheidsge voel in de hand, die je aan kinderen vanaf 11 makkelijk kunt overlaten. Natuurlijk moet de leidster wel wat achter de hand hebben, voor als het een keertje misgaat. Wanneer de kinderen 11. 12 jaar zijn geworden begint de grote leegloop uit de padvinderij. Ze vinden het uniform vervelend om te dragen, en worden ook een beetje geplaagd met het oude idee „elke dag een goede -laad". Me vrouw Velthuysen: „Dat is het bepaald niet meer we laten de kinderen een belofte afleg gen om te helpen waar dat nodig is en ik dacht dat dat een heel normale zaak was. Dat leert toch elke ouder ook aan zijn kind? We trachten daar een aanvulling op te geven". LEIDEN In een onlangs besloten afdelingsvergadering heeft de KVP onlangs besloten het overleg binnen de CDA gaande te hou den. Hiertoe is een stuurgroep ingesteld. Met andere partijen wor den voor de verkiezingen geen afspraken gemaakt. Na de verkiezin gen Is overleg over de college-vorming met alle daarvoor open staande fractie gewenst. Hierbij denkt de KVP aan een afspiege lingscollege. Op woensdag 13 maart zal de KVP-afdeling schriftelijk stemmen over de plaatsen van de aangewezen kandidaten op de CDA-lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Deze kandidaten zijn: de dames Van Akkeren en Gründeman en de heren Bestelink, Driessen, Edelaar, Endhoven, Ham, Van Rijn sr, Van Rijn jr, Sala, Stroink, Vervoorn, Van Westbroek, Van der Zon en Van Zijp. ■Hl WÊÊÊÊÊKÈÊÊÊÊÊKÈÊÊm. LEIDEN In ambtelijke kringen werd gistermiddag afscheid ge nomen van de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, de heer mr, J. W. ten Napel. Da heer Ten Napel heeft een werk kring aanvaard op het ministe rie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. De heer Ten Napel, geboren in 1920 te Den Haag, werd op 18 juni 1962 door de gemeenteraad van Lei den benoemd tot directeur. Hij was hiervoor als directeur ver bonden aan de Gemeentelijke Dienst Sociale Zorg te Voor burg. Tijdens de receptie gister middag werd de scheidende di recteur onder meer toegesproken door wethouder mevrouw Den Haan. onder wiens portefeuille hij viel. Op de foto v.l.n.r. bur~ gemeester Vis. mevrouw en me neer Ten Napel en wethouder Den Haag-Groen. „Argenta"SuperLux: de lamp met 30% meer licht op tafel vooi dezelfde stroomkosten De „duiventil'1 is niet meer PHILIPS Leiden Dinsdag is een begin gemaakt met het slopen van het be dieningshuisje voor de verkeerslichten op de kruising Breestraat, Gangetje, Korevaarstraat en Hogewoerd. Gistermiddag staken de laatste betonnen resten van het huisje -bij iedere rechtgeaarde Lel- denaar beter bekend als de „duiventil"- enigszins triest boven het trottoir uit (zie foto), terwijl een bulldozer zich opmaakte de vernie tiging te vol'ooien. De „duiventil" werd in 1956 in gebruik genomen om tijdens de spitsu ren het verkeer op dit zeer drukke en smalle kruispunt te kunnen regelen. Het nogal opvallende glazen huisje op de hoge betonnen voet, was in Leiden het enige in zijn soort. Het bedieningshuisje werd in 1972 buiten gebruik gesteld, omdat een automatische ver keerslichteninstallatie de bediening met de hand overbodig maakte. Het gevaarte (zowel het huisje als de pilaar) is nu afgebroken om de weggebruikers meer zicht op het kruispunt te geven. Tevens zullen i na afloop van de sloopwerkzaamheden werklieden van de afdeling Bestrating van Openbare Werken de bocht Hogewoerd-Korevaar-1 straat „afvlakken", zodat de verkeersstroom meer ruimte zal krij gen. Het gehele karwei zal ongeveer een week duren. Noordwijk Gistermiddag r.m- streeks vijf uur brka brand uit in het clubgebouw van de Noord- wijkse Hockeyclub op het gem. sportpark. Daarbij werd de kan tine geheel door het vuur ver nield. p Hoe de brand is ont staan was gisteravond nog niet bekend. Het onderzoek is nog gaande.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3