CcidAcSouAont I Frankrijk in isolement (6 ijmaker Vrouw van Solzjenitsyn mag volgen Meer kamperen bij de boer BOB MEIJER TERUG OP TV Niemand rijdt sneller dam 120 km per uur, Strafbal Kruize voldoende Dodelijk [ongeval in Noorden Staking in Duitsland behoort tot het verleden verdien 'n echte Ri 19; Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeurhoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66 ;Jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. 65e JAARGANG No. 19737 DONDERDAG 14 FEBR. 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Colargol; 20.35 uur All in the family, serie; 21.00 uur Zipcode met Enge land; 22.45 uur Hfindel. Ned. II: 19.05 uur Hillbillies; 20.21 uur Terugkeer van Kip Caley, speelfilm; 21.55 uur Ga briel Smit, portret. OOK MAXIMOV WEG MOSKOU (Rtr.) De vrouw van de verban nen Russische schrijver Alexander Solzjenit syn heeft in Moskou verklaard dat zij en haar drie zoons haar man in ballingschap zullen vol gen. Natalja Solzjenitsyn vertelde haar man aan de telefoon te hebben gehad. Hij had haar gezegd gezond maar erg vermoeid te zijn. Het Russisch persbureau Tass beves tigde dat vrouw en kinderen van Solzjenitsyn de schrij ver naar Duitsland kunnen volgen. Ook een andere Russische schrijver, Vladimir Maxi- mov, mag het land verlaten. Hij heeft toestemming gekregen een jaar in Frankrijk door te brengen. Van Maximov zijn verscheidene werken in het westen gepu bliceerd Om, die reden is hij uit de schrijversbond ge stoten. Alexander Solzjenitsyn (l.) legde gisteravond voor het zomerhuis van Heinrich Böll in de Eifel een korte verklaring af over zijn uitwijzing uit de Sowjet-Unie. Hij verblijft voorlopig bij Böll (r.). Op autowegen: DEN HAAG (ANP) Op de autosnelwegen houdt men zich momenteel vrij strikt aan de vorige week ingestelde maximum snelheid van 100 kilometer per uur. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de afge lopen week langs verschillende autowegen metingen ver richt. Daaruit is gebleken, dat gemiddeld 96 procent van de automobilisten, die met personenauto's rijden, onder de 100 kilometer per uur blijft. 99 procent reed niet har der dan 110 kilometer en niemand reed harder dan 120 kilometer per uur. Van de vrachtwagens bleef een kleiner percentage onder de aangegeven maximum snelheid: 84 procent. 98 procent reed niet sneller dan 90. Voor het van kracht worden van de snelheidslimieten reed 85 procent van de personenauto's ofder de 100 km per uur, 95 procent reed niet 6neller dan 110 km. en 98 procent bleef onder de 120. Vóór vorige week woensdag bleef van de vrachtwagens 70 procent beneden de 80 kilo meter en 95 procent beneden de 90 km per uur. Complot tegen Soeliarto verijdeld DJAKARTA (Reuter) De Indo nesische minister van defensie en nationale veiligheid, Mara- dien Panggabean, heeft bekend gemaakt, dat de Indonesische regering een samenzwering heeft verijdeld gericht op de omverwerping van het bewiind van president Soeharto. Generaal Panggabean heeft ver klaard dat „zekere groepen door middel van anarchie de re gering en het staatshoofd wilden wegwerken". Dit kon worden bewezen door de uitslag van het onderzoek naar de toedracht van de onlusten van vorige maand als gevolg waarvan elf mensen het leven lieten en meer dan honderd gewond wer den. Dit gebeurede tijdens het bezoek van premier Tanaka van Japan. Russische ruimteschepen bij Mars MOSKOU (Tass) - De Sovjet-Rus sische sondes Mars 4 en Mars 5 hebben de afstand van bijna 460 miljoen kilometer naar de pla- •neet Mars afgelegd en zijn daar op 10 en 12 februari aangeko men. De sondes waren op 21 en 25 juli vorig jaar gelanceerd. De Mars 4 bleek door een fout in de systemen aan boord niet af te remmen en passeerde de planeet op 2.200 km. Er werden foto's van de planeet naar de aarde gezonden. Men is van plain de Mars 4 nu te gebruiken voor het inwinnen van weten schappelijke gegevens over de kosmische ruimte. De Mars 5 remde op 12 februari af en kwam in een baan rond Mars' terecht. De ruimtesonde ligt vrijwel in de berekende baan, waarvan de maximum afstand tot de pla neet 32.500 km en de minimum afstand 1.760 km bedraagt, met een hoek van 35 graden op de evenaar van de planeet. Eens in de 25 uur is een omwenteling voltooid. De Mars 6 en Mars 7 zijn nog on derweg en zullen in de eerste helft van maart hun doel berei ken. CHRISTCHURCH De doelpun ten waren schaars gisteren in het landenhockeytoernooi te Christchurch, waarvan alle drie wedstrijden werden gespeeld op het in de schauduw van het sta- aion liggende tweede veld, dat aanzienlijk minder effen is dan het hoofdveld. De technische Ploegen waren hierdoor in het nadeel en was het daarom, dat Australië slechts een doelpunt kon maken tegen Canada, Pa kistan met de hakken over de sloot kwam tegen de Polen (2— 1) en ook Nederland zich tegen Maleisië, evenals vorige week te Auckland, met een zeer be- scheiden winst tevreden moest I stellen: 1—0, door een doelpunt uit een strafpush van Ties Krui ze in de tiende minuut van de tweede helft. Van een onzer verslaggevers PARIJS/WASHINGTON In Parijs begint men er zich van bewust te worden dat Frankrijk in zijn buitenlandse politiek volkomen geïsoleerd raakt. In kringen van het Elysée (het presidentiële paleis )en de Quay d'Orsay (het ministerie van buitenlandse zaken) bereidt men zich al voor op een totale herziening van de buitenlandse politiek, hetgeen zal leiden tot een periode van diplomatieke afwe zigheid. De crisis' op de energieconferentie in Washington blijkt op de eer ste plaats een orisis binnen Eu ropa, en met name tussen Pa rijs en Bonn, waarbij Londen de Duitssred riDenzs eete ttso. Duitsers discreet steunt. Deze tegenstelling betekent het einde van het Europese „triumvi raat", het beheersen van de EEG door deze grote drie. In Parijs weet men dat het tussen Brandt en Pompidou nooit heeft „geboterd", en dat de successen van Brandt in de buitenlandse politiek de afgunst van Pompi dou hebben gewekt. Nu Bonn en Londen duidelijk in Washington hebben laten blijken dat hun voorkeur uitgaat naar een Atlantisch bondgenootschap op het gebied van de energie voorziening, is de breuk duide lijk aan het daglicht getreden. Dit zal zijn gevolgen kunnen hebben voor de hele Europese gemeenschappelijke politiek. De Franse minister Jobert ver klaarde gisteren in Washington dat minister Scheel, die namens de EEG optrad, niet het stand punt van de EEG had vertolkt. Frankrijk betreurde met name de oprichting van een stuur groep, die zich zal bezighouden met de voorbereiding van een bijeenkomst met de olieproduce rende landen. Daarbij zal met name de hulp aan de ontwikke lingslanden op de voorgrond staan. In Algiers is gisteren een kleine Arabische topconferentie begon nen, waaraan deelgenomen wordt door koning Feisal (Saoe- di-Arabië) en de presidenten Sa- dat (Egypte), Assad (Syrië) en Boumedienne (Algerije). Men zal spreken over het olie-embar go en de scheiding van de troe pen aan het Israëlisch-Syrische front. Over het olie-embargo kunnen de staatshoofden geen beslissing nemen. Die is voorbe houden aan de tien Arabische olie-landen, waarvan de bijeen komst is uitgesteld. BIRMINGHAM Het Nederland se UEFA-jeugdteam heeft giste ren in Birmingham gelijkge speeld met 11 tegen Engeland. De wedstrijd gold voor groep 11 van de kwalificatieronde voor het Europees kampioenschap w«lk toernooi van 22 tot en met 31 mei In Zweden zal worden gehouden Michels: Spanje was slechter dan ooit (Van c sportredactie) In Amsterdam zijn vanmorgen verschillende straten versperd met autowrakken. Verschillende actie groepen, verenigd in de „Amsterdamse Akt epartij" wilden daarmee het verkeersprobleem in de hoofdstad nog eens duidelijk onder de algemene aandacht brengen. Hier zijn politie en brandweer druk doende de autowrakken uit het centrum te verwijderen. FRANKFURT Rlnus Michel», supervisor van het Nederlands elftal en uiterst deskundig wat betreft het Spaanse voetbal, was na afloop van Joegoslavië Spanje (10) scherper dan ooit in zijn kritiek. „Dlt Spanje speelde slechter dan ik voor mogelijk hield. Er zat kop noch staart aan. Vanaf het begin ei genlijk al. Nu weet ik wel, dat het moeilijk spelen is tegen een ploeg, die de overwinning ruikt maar de Spanjaarden waren mentaal ook uiterst zwak". Dit vernietigende oordeel over de ploeg van Kubala werd in de hand gewerkt door de zwakke conditie. Het verbaasde Michels echter nauwelijks dat de Joe- goslaven, voor wie de competi tie momenteel stilligt, beter te gen de zware wedstrijd waren opgewassen dan de Spanjaar den. Joegoslavë kwalificeerde zich als het zestiende land voor het wereldtoernooi, dat over vier maanden zal beginnen. Zie sportpagina. TIJDELIJK REGEN In het algemeen veel bewolking met enige tijd regen, maar later van het zuidwesten uit enkele opklaringen. Matige tot krach tige. aan de kust af en toe harde wind uit zuid tot zuidwest. Min.- temperaturen ongeveer 3 graden, maxima morgen circa 8 graden. NOORDEN De heer A. de Beer (64) is gistermorgen door een verkeersongeval om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde vlak voor zijn woning, aan de Simon van Capelweg. De heer De Beer werd omstreeks 9 uur 's morgens aangereden door een personenauto, toen hij zonder op te letten de straat overstak. De bestuurder van de auto, de heer N. E. uit Ze venhoven. die vanuit de richting Noorden kwam, kon een aanrij ding niet voorkomen. Ernstig gewond werd de heer De Beer naar het Hofpoortziekenhuis in Woerden overgebracht, waar hij kort daarop overleed. De heer De Beer, die een bekende persoonlijkheid in Noorden was. wordt a.s. zaterdag om 11 uur begraven op het R.K. kerkhof in Noorden. Leidsclie Wol boekt minder winst LEIDEN De Leidsche Wolspin nerij, die handbrei-garens voor Nevada maakt, heeft in de pe riode april t/m december 1973 minder winst geboekt dan In de zelfde periode In 1972; dit on danks een omzetstijging van ruim 8%. Het bestuur heeft evenwel beslet ten het jaarlijkse interimdivi dend te handhaven op 6%. Met nadruk wijst zij er echter op, dat dit dividend beslist geen aanduiding inhoudt omtrent do hoogte van het totale dividend over het boekjaar 1973/74. Over '72-'73 werd in totaal 20% uitge keerd. Het exploitaties Ido In de eerste negen maanden van het lopende boekjaar daalde van 2 miljoen tot 1,2 miljoen en de winst na belastingen kwam uit op 0,5 miljoen, terwijl dat vorig jaar 0,7 was. De oorzaak van deze daling moet gezocht, worden in de prijsstij ging voor wol en voor syntheti sche vezels. Bovendien heeft zich een ongunstige kostenont wikkeling geopenbaard. Schadevergoeding voor marteling BELFAST (Reuter) Het hoog gerechtshof in de Noordierse hoofdstad Belfast heeft een schadevergoedingse-is van 15.000 pond sterling (bijna 100.000 gul den) toegewezen aan een man. die in 1971 ir. Belfast door de Britse veiligheidstroepen werd gearresteerd en daarna werd geïnterneerd. 'n klasse apart In KLASSIEKE MEUBELEN eiken, noten, mahonie Meubelboutique Cisteren vertoonde de zee voor de haven van Bremen nog dit beeld: een groot aantal schepen die door de stakingen wachtten te worden binnengeloodst. (Van onze (correspondent) BONN De staking van het Westduitse overheidspersoneel, die vier dagen duurde en het openbaar vervoer in de steden nagenoeg lamlegde, behoort weer tot het verleden. Gister middag gingen de vakbonden van werknemers en openbare diensten, PTT, Spoorwegen en politie, 'akkoord met het aan bod van werkgeverszijde de lo nen met 11 percent te verho gen. Hieraan was de garantie ver bonden, dat de minimale ver hoging 170 mark per maand zou bedragen. Volgens een van de vakbondsleiders betekent dit, dat de verhoging voor een groot aantal arbeiders in feite aanzienlijk hoger is dan 11 percent. Onmiddellijk na het akkoord kondigden de vakbonden aan, dat zij de voor vandaag aange kondigde stakingsakties had den afgelast en hun leden over al het werk weer zouden her vatten. (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Minister van Doorn van CRM zal meer mo gelijkheden scheppen voor het „kamperen bij de boer". De model kampeerverordening zal daarvoor meer ruimte laten. Het kamperen bij de boer De minister is wel van mening dat het landschap moet wor den ontzien. Hij wil daarom het „vrij kamperen" beperken tot het seizoen. De nieuwe kampeerverordening, opgesteld door de Nederlandse kampeer- raad, zal dezer dagen aan de gemeenten worden aangebo den. De heer W. T. v. d. Berg, voorzitter van de Stichting Vrije Recreatie was zeer ver heugd over deze ruimere kam peerverordening. Hij toonde zich alleen wat teleurgesteld, dat in die nieuwe verordening niet staat dat het vrij kampe ren alleen is toegestaan via de SVR. „Dan zou er enige con trole op zijn", aldus de heer Van den Berg. De Stichting Vrije Recreatie heeft dit jaar al veel meer aanvragen voor kampeergele genheid bij de boer ontvangen dan vorig jaar. (Van onze radio-tv-redact ie) HILVERSUM Bob Meijer, redacteur bij het NOS-journaal komt per 1 maart terug als nieuwslezer. De programmaleiding van de NOS heeft thans na allerlei berichten en Kamervragen over de kwestie laten weten, dat de geloofwaardigheid van Bob Meijer als nieuwslezer niet beïnvloed wordt door zijn geloofs overtuiging die hij naar buiten uitdraagt. De programmaleiding heeft een beslissing van de hoofdredacteur van het NOS-jour naal niet afgewacht en is zelf tot dit besluit gekomen. (Zie hier over meer op pag. 2) Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kun! verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. Noteer m.i.vRAM als nieuw kwartaal-abonnee: D U11 Stuur deze bon In open envelop, Naam: zonder postzegel, naar. Adres antwoordnummer 349, Lelden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoint naar: LEIDSE SS COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1