ggressiviteit bij het kind Bescherm uw hond tegen de sneeuw VOOR DE VROUW MEDISCHE RUBRIEK Rj 97 NDERDAG 14 FEBRUARI 1974 LEiOSE COURANT Nederland heeft tussen de 2500 en 5000 jongeren tot 15 jaar die aan suikerziekte lijden, aldus de cijfers van de Diabetes Vereni ging Nederland. Men schat dat er zo'n 130.000 mensen van 0-100 jaar suikerziek zijn. Hieronder vallen ook jongelui in de puber teit. Ze hebben allen een specia le leefregel. Wanneeer ze zich eraan houden gebeurt er niets. Dat het moeilijk kan zijn vertelt de moeder van een lycelst met suikerziekte, een vrouw uit de praktijk dus. Hier volgt haar verhaal. Ze ziet eruit of ze geen zorg in de wereld heeft: knap, hoog blond, goed gekleed, levenslus tig. Haar man heeft een topfunc tie in de onderwijswereld. Haar twee zonen doen het goed. Joost studeert in Delft, Carel zit op de middelbare school. Hij werkt hard. Toch leeft ze geen uur zonder angst. Want op een dagelijks te controleren "testta pe" ligt tussen twee kleuren le vensgevaar voor Carel. Ernstig suikerzieke patiënten die zoda nig moeten worden in het oog gehouden als Carel, krijgen een regelmatige test op de uri ne. In de vloeistof wordt een strip (de testtape) gelegd, die verkleurt en de hoeveelheid sui ker aangeeft. Bij lichtgeel moet snel een klontje suiker worden genomen, donkergroen ligt tegen een coma aan. Hoe is Carol's le vensgeschiedenis? Een operatie ln een Academisch ziekenhuis aan zijn been toen de jongen 9 jaar oud was wees uit dat er iets aan de hand bleek met zijn skelet. Een rugafwij king was de oorzaak van een reeks vreemde klachten, die ble ken te berusten op een wervel beschadiging. Hij werd in- en uit de collegezaal gereden, pro fessoren met hun studenten bo gen zich over zijn geval. Helaas kon hij niet worden geholpen, de afwijking kon operatief niet her steld worden maar hij zou er mee kunnen leren leven. Na de operatie knapte het joch niet op. Hoe meer eten zijn moeder erin stopte des temeer viel hij af. "Ik werd er radeloos van" vertelt Magda, zijn moe der. "Hoe geef je zo'n kind an ders te eten? Ik maakte pap en pannekoeken, maar hij kwam geen ons bij. Wel holde hij iedere nacht een keer of wat naar de WC om te plassen. We vonden het gek en besloten zijn bloed maar eens te laten onderzoeken. Hij moest voor een onderzoek naar het ziekenhuis, maar toen we met hem thuiskwamen ging de telefoon al: Carel moest on middellijk worden opgenomen: suikerziekte, hij had nog net geen coma." Het werd drie we ken ziekenhuis en daarna weer terug naar huis. Naar zijn eigen kamer met de voetbalschoenen en de schoolboeken. Hij kon weer aardig uit de voeten.,,In het begin ben je helemaal inpa- niek, dan denk je dat je alles verkeert doet. Je durft hem niet alleen te laten, je bent bang als hij op school is; je durft ook niet met vakantie te gaan. Later went het, we trekken nu overal met hem naar toe. Die insuline- prikken zijn helemaal niet erg. Daar draai ik mijn hand niet voor om. Ik heb het geleerd en hij krijgt 's morgens van mij twee injecties in één keer, dus eenmaal prikken, dat scheelt, want de huid van zijn bovenbeen lijkt wel van leer. Maar de psy chische problemen zijn veel er ger. Als kleine jongen zat ie er met Sint voor schlemiel bij, want snoepen mag hij niet. Bij school feesten en verjaardagen van klasgenoten was het ook verve lend voor hem. Zo'n kind tilt er zwaar aan anders te zijn dan de anderen." Nu zit Carel op de HAVO en hij kan best mee. Hij is dol op pop muziek. Zijn kamer ligt vol pla ten. Maar een paar maal moest hij terug naar het ziekenhuis. Met ontregeling, een toestand die erop neerkomt dat de suiker huishouding veranderd is. Van het ene uur op het andere kan dit gebeuren, met kwalijke ge volgen als je er niet direct bij bent. Over deze toestand kan Magda zich niet verder uitspre ken omdat ze geen arts is; wel weet ze wanneer er moet wor den ingegrepen. "Iedere ziekte, een stomme griep bijvoorbeeld, kan een ontregeling bij hem te weegbrengen. Dan zit je met die ellendige bureaucratie. Elke op name moet nu via de huisarts lopen. Vroeger hadden we een kinderarts, die zorgde dat hij h la minute het ziekenhuis in kon. Voor de internist, die hem nu behandelt, moet je van de huis arts een verwijzing hebben. Onze huisarts is een geweldige vent. ,,Als je belt kom ik di rect", zegt hij, „want ik weet dat het niet voor niets is. Maar als zich iets voordoet in het week-end kan je goed scheef ko men te zitten". Een invallende arts, die niet zo op de hoogte is met de toestand als hij, kan ook moeilijk verwijzen. Een levens gevaarlijke situatie. Carel moet vaak op zijn nagels bijten. Een Jongen van 17 wil wel eens met een meisje uit. Maar ontregeling hangt hem steeds boven het hoofd. Een borreltje, een laat feestje kan hem in het zieken huis brengen. Hij moet een re gelmatig leven leiden: op tijd naar bed, op tijd eten. „Als klein kind hgb je het in de hand, maar als ze groot zijn is het moeilijker ermee te leven". Ze wil niet generaliseren, ieder be leeft zo'n toestand op zijn eigen wijze. Maar het is een verhoog de belasting van het zenuwge stel. „Als hij 's avonds uit is, zit ik in de zenuwen. En dan de angst die je hebt als hij achter op een brommer gaat. Stel dat hij een „hypo" krijgt (het kan zijn dat de hoeveelheid insuline te groot is of de werking te sterk, zodat het bloedsuikerge halte abnormaal laag is). Dan wordt-hij duizelig en kan er zo afvallen, hij kan ook bewuste loos worden; daarom heeft hij altijd een klontje suiker bij zich. Het hoeft allemaal niet net op de brommer te gebeuren, maar het kan. Iedere jongen heeft vrij» heidsdrang. Die eeuwige beper king is een ellende op zijn leef tijd. Zo'n jongen wil toch wel eens een pilsje drinken met zijn vrienden. En dat kan fataal zijn. Het is ook zo beroerd dat ik hem steeds in de gaten moet houden. Hygiëne is een nood zaak. Hij moet altijd uitkijken dat de nagels van zijn tenen goed rond geknipt zijn zodat er geen wondjes tussen de tenen kunnen komen. Alles gaat zwe ren. Hij is enorm gevoelig voor infecties. Ze genezen ook niet. Het kan een ramp zijn als hij op het strand in een stuk glas trapt". „Zijn er verheugende verbeteringen in de toestand van het suikerzieke kind?" Magda knikt hevig met het hoofd. „Na tuurlijk zeg, natuurlijk", ver sterkt ze. „Vroeger werden kin deren met suikerziekte nooit oud. Nu eten ze veel gezonder, veel groente, weinig vet. (Ik geef Carel ook altijd het onderste van de jus). Het dieet is hele maal uitgebalanceerd. En ook: in het buitenland voel je je veel zekerder tegenwoordig. Boot's m Engeland (soort drogisterij, met overal filialen) heeft een specia le diabetes-afdeling. Noorwegen en Schotland zijn voor suikerzie ke patiënten ideale landen om in te reizen. De Zuidelijke landen minder. Bij warmte komt er sneller ontregeling. In het Zui den moet je werkelijk op alles letten". Magda's grote zorg Is als ze eens weg moet, wat in ieder ge zin waar de man een vooraan staande positie heeft (of waar ook) wel eens voorkomt. „Dan zit ik altijd met vervanging. Als ik er niet ben, eet hij op een be paald adres, daar kennen ze hem wel. Daar weten ze precies wat hij moet hebben. Maar weet je, er is nóg een moeilijkheid, voor mij speciaal. Ik wil geen moederskindje van hem maken. En dan. je hebt toch ook je man nog, je hebt je andere zoon nog. Je moet oppassen dat niet alleen dit kind telt". Tiny Francis. J. Carel mocht naar huis. In lijn kamertje lag de voetbal; eerst mocht hij het veld niet op, la ter ging het weer. voelen, wordt door het kind beantwoord met een toestand van prikkelbaarheid en overdre ven bewegingsdrang. Deze toe stand wordt door de moeder dik wijls verkeerd beoordeeld als vijandigheid die tegen haar ge richt is. Vanaf de leeftijd van 6- 8 maanden begint de baby wel het verschil te kennen en te voe len tussen „het ik" en „de ande ren". Wanneer „de andere", meestal de moeder, niet alle grillen inwilligt, zal het kind zijn agressiviteit op haar ontladen in de vorm van vijandige ge dragingen, zoals smijten met voorwerpen of slaan. Nochtans kan de agressiviteit ook op zichzelf gericht zijn en aanlei ding geven tot zelfverminking. Tussen twee en vier jaar begint het kind zijn eigen persoontje reeds te affirmeren. Het wordt weerbarstig, opstandig en nega tief en komt op tegen het gezag van de oppermachtige volwasse nen. Deze reageren met de nodi ge bestraffing en trachten het kind bij te brengen dat het de ouderlijke liefde slechts zal be- indien het zich netjes en lief leert te gedragen, zich weet te bedwingen en het inwilligen van zijn grillen weet uit te stel- Kortom; het kind moet leren ontladingen van blinde en vijan dige bewegingen die helemaal aan de zelfcontrole van het; kind ontsnappen en ook niet beïn vloed worden door de uitwendige omstandigheden. Vele andere kinderen met microscopische hersenletsels zijn impulsief stout, prikkelbaar en hebben slechte schoolrapporten, vanwe ge hun gebrek aan concentratie. Maar ook de gevolgen van een hersenontsteking (encefalitis) of van hersenletsel door ongevallen kunnen een kind agressief ma ken en het woedende reacties bezorgen die niet in overeen stemming zijn met de uitwendi ge omgeving waarin het zich be vindt. Jammer genoeg houdt het hier niet mee op. Storingen op het gevoelsmatige vlak zijn zeker zo talrijk. Hoeveel ouders onder werpen hun kinderen niet aan een voortdurende en overdreven dosis van frustratie zonder vol doende liefde als tegenwicht? De wereld van het kind wordt aldus zwart van vijandigheid. Een we reld waarin het zich tracht te handhaven door een primitieve vijandigheid, p Zwakke ouders die te toegeeflijk zijn geven hun kinderen onvoldoende frustratie. Een te strenge en straffende hand daarentegen onderdrukt ie- over te schakelen van een gema nifesteerde en afgereageerde agressiviteit naar een onder drukte agressiviteit. Behalve de reeds vermelde vijandige ontla dingen zal het kind zijn agres siviteit aan bod laten komen ge durende het spel. Daarop volgen enkele jaren dat het opgroeiende kind zijn vijandigheid minder door handelingen en meer door het gesproken woord zal ken baar maken en afreageren. Ge durende de zogenaamde latente periode, die de puberteit vooraf gaat, uit de agressiviteit zich vooral door middel van het spel met de kameraadjes. Hierbij ge bruikt het, hoe kan het anders, de sociale modellen die dage lijks voorgeschoteld worden in de massamedia, vooral in tv en film. Gedurende de puberteit wil de puber zich manifesteren te genover de autoritaire volwasse nen, meer bepaald de ouders. De agressiviteit uit z:ch dan ook meestal in de familiekring. Zwel s'oornssen van h°t ge voelsleven als organische letsels kunnen deze ontwikkeling op een zijspoor sturen. Geestelijke ach terstand, gepaard met ling van bepaalde hersenweef sels kan aanleiding geven tot der initiatief van het kind als een bedreiging van het eigen ge zag. Een voortdurend en onver wacht overschakelen van de eer ste houding naar de tweede is waarschijnlijk nog het meest verwarrend voor het opgroeien de kind. Maar ook de situatie op school is uiterst belangrijk. Spraakstoornissen, onvoldoende verstandelijke vermogens, con flicten met de onderwijzer(es) kunnen vijandige gevoelens en daden uitlokken. Daarenboven mogen we nooit vergeten dat vij andigheid en angst dikwijls nauw verbonden zijn. Agressie ve kinderen zijn meestal angsti ge kinderen. De bron van de angst verwijderen volstaat dik wijls om ook de agressiviteit te zien wegsmelten. Tenslotte nog dit: agressiviteit, zelfs wanneer ze uitgesproken is, kan opbou wend en positief zijn. Afwezig heid van agressiviteit voor om standigheden die ons objectief om.'er stress onder spanning zet ten, kan wijzen op een zwakke persoonlijkheid. Alleszins is de wereld van „peace and love" waarin iedereen met zachte voet jes en een engelachtige glim lach rondwandelt nog niet voor morgen. DR ICKX De laatste weken zijn winter jassen en handschoenen weer uit de kast gehaald en met be hulp van stevige kost zoals erw tensoep en hutspot stelt men zich teweer tegen de winterse kou. Het is echter niet alleen voor de mens noodzakelijk om zich te beschermen als de ster ren op de ramen staan. -Ook de hond een dier, dat veel bul ten komt verdient meer aandacht en verzorging, wil zijn gezondheid er niet onder lijden. In dit artikel wijzen wij erop met welke extra's uw hond de winter goed zal door komen en geven we bovendien enkele tips voor degenen, die hun hond willen meenemen naar de wintersport. Een hond heeft een uitstekend aanpassingsvermogen en het is dan ook eigenlijk niet de kou die een bedreiging voor zijn gezondheid vormt, maar meer de sneeuw. Voor een hond en vooral de Nederlandse hond is sneeuw een nogal vreemd ver schijnsel, waarmee hij niet goed raad weet. Het komt maar al te vaak voor, dat een hond in d© sneeuw hapt en- vervolgens kort daarna moet braken. verzorging van de hond er vooral op toegespitst worden dat de sneeuw geen schade aan zijn vacht toebrengt. Het verdient voorkeur om lange haren aan de voeten en tussen de tenen vnn honden, zoals set ters, spaniéls, langharige tec kels en poedels weg te knip pen. Bij de Engelse cocker spanlël kunnen bovendien de haren aan de achterbenen tot aan het spronggewicht worden verwijderd. Dit wegknippen van haren is belangrijk, want op die manier wordt voorko men, dat er klonten sneeuw aan blijven plakken. De haren van borst, bulk en benen, kunnen natuurlijk niet verwijderd worden en daarom moet een hond, nadat hij in de sneeuw heeft gestapt, zo snel mogelijk worden schoonge maakt. De sneeuw op zijn vacht kan het beste met lauw water eraf gehaald worden. Er moet voor komen worden, dat de hond zelf vastgeplakte sneeuw weg plukt, want daardoor zou hij wondjes kunnen oplopen of zijn vacht beschadigen. Voor be schadigde hondenvoeten is er desinfectie spray en wondfilm- spray in de handel. Vooral in de winter is er grote kans, dat een hond zijn voeten open haalt aan ijs of pekel. Door middel ven de wondfilmspray kan men een beschremend plastic laagje op de voeten aanbrengen, dat bestand is te gen de sneeuw en alleen oplost in alcohol en ether. Samen met de kou doen ook altijd de hondenpetten, -schoen tjes en -dekentjes hun in trede. De meeste van deze ar tikelen zijn volkomen overbo dig voor uw hond. Een honden- dekje kan van nut zijn voor die ren. die herstellend van een ziekte zijn of van nature zwak of teer gebouwd zijn. Honden met een dunne of gladharige vacht; zoals pinchertjes en tec kels kunnen ook wel enige ex tra bedekking gebruiken en voor dergelijke honden is ook een overvloed aan kleding, zoals pullovers, vistramjasjes en zelfs bontjasjes, verkrijg baar. De honden, die een dikke vacht hebben en voor wie een dekje dan ook een overbodige luxe is, kunnen getrimd wor den in speciale wintermodel- len. De haren op rug en bulk worden dan wat langer gela ten, waardoor de hond beter tegen de kou bestand is. Voor ruwharige honden bijvoor beeld terriers en bouviers is de winter trouwens de tijd om ze te laten trimmen. Deze hon den hebben namelijk een erg gevoelige huid en vooral in de zomer ondervinden ze veel last van irritatie na een trimbeurt. Extra bescherming kan ook worden gegeven door speciale „wintershampoo" te gebrui ken. Deze shampoo bewerkstel ligt, dat er niet te veel wegge wassen wordt van het huidvet, dat voor een hond in de winter een essentieel onderdeel is van zijn natuurlijke bescherming. Een hond kan een leuke reis genoot zijn op uw vakantie naar de wintersport, maar dan is het wel noodzakelijk uw reis terdege voor te bereiden. Niet leder hotel of pension zal uw huisdier met open armen ont vangen en daarom kan men beter van tevoren nagaan of er voor uw hond 'n plaatsje kan worden ingeruimd. Als men er mee akkoord gaat, betekent dat meestal niet dat men ook van al ie hondengemakken ^^^■is. Hondenbakken, manden etc. zijn meestal niet in de hotels voorradig en indien dat moge lijk Is moet u die zaken dan ook zelf meenemen. Bovendien Zal uw hond aan zijn eigen vertrouwde mand de voorkeur geven. De meeste honden vinden het heerlijk om in de sneeuw te ra votten, maar dat neemt niet weg, dat ze er in feite in het geheel niet aan gewend zijn. Zo zullen ze auto's minder snel opmerken en mensen op skies vormen voor honden een totaal onbekend .'enomeen, hetgeen erg gevaarlijk kan zijn. Het is daarom raadzaam om uw hond in de buurt van skipistes aan de lijn te houden, want dieren artsen zijn n veel wintersport plaatsen erg moeilijk te vin den. Men is in de hotels snel geneigd uw hond te „verwen nen" met voedsel resten, maar om geen risico's te nemen, is het beter om het voedsel te ge ven, dat hij thuis ook krijgt. Erg belangrijk is tenslotte, dat uw hond minstens vier weken voor -uw vertrek tegen honds dolheid is ingeënt (de inen ting mag ook niet ouder dan een jaar zijn), want anders zult u bemerken da. alle gren zen hermetisch voor uw hond gesloten blijven. Dit poedeltje kan er to wel tegen!

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13