JOEGOSLAVIË BEZAT WAT SPANJE MISTE: „DE KRACHT VOOR DE LAATSTE METERS" -I echten bij Raak Hoge verwachtingen werden niet beantwoord Laatste land voor wereldtoernooi Sporttoto Jan Hordijk niet in bondsdienst Sportwereld ONDERDAG 14 FEBRUARI 1974 1974 L1 LEIDSE COURANT PAGINA 11 j orde in >arijs of isecreta- jnerorde lamelijk i tussen rhouden, iaat van ie heeft gedaanj ;evraagd| pen van >ria heb- et voort- liozender Ie katho- iulo leeft moeilijk^ het feit, katholiek schappe-i og geor- biedt, i FRANKFURT In <Je voetbalkermis van Frankfurt was het groe it veld de roulette waar in het balletje voor Joe goslavië het gunstigst rolde. Het pessimisme dat Milovan Ciric, lid van de Joegoslavische trainersraad, de dag te voren nog ten toon had gesDreid, was na het technisch zwakke maar door het ontstellende la waai op de tribunes toch nog sfeervolle duel to taal verdwenen. Min zaam oordeelde hij over de vernietigende onder gang van het Spaanse voetbal: „Dat vroege doelount heeft de ploeg gedeprimeerd. En hij keek vriendelijk naar Ladislao Kubala, de ontluisterde coach van Spaanse nationale ploeg, die naast hem zat in de ruimte die in het gere nommeerde Wald-sta- dion nieuwe tribunes, nieuwe sintelbaan, nieu we ontvangstruimten, wat een bedrag van 27 miljoen mark heeft ge kost was aangewezen als de plek, waar de lei dinggevende mannen hun uitspraken ten beste konden geven. Dat deed dan eigenlijk alleen Kubala, die oprecht van me ning was, dat „mijn ploeg het meest heeft geschoten, maar dan wel voor 16 m.-ljin want de Joegoslavische defensie was te hard en te goed om dichterbij te kunnen komen." Kubala legde evenwel de vin ger precies op de wond, waar door het Spaanse voetbal wordt geteisterd met de op merking: „Joegoslavië heeft de strijdlust kunnen opbren gen die nodig is in een kwa lificatiewedstrijd als deze" Het was onbegrijpelijk dat de Spanjaarden, met niet alleen een vorstelijke premie in het vooruitzicht maar vooral de mogelijkheid om aan 's we relds belangrijkste toernooi te kunnen deelnemen, geen greintje vechtlust konden op brengen. Al was het maar alleen voor deze ene keer ge weest. Spanje speelde even wel zoals het Spaanse pu bliek het allang goed vindt: traag, lusteloos bijna, met naar luiheid zwemend spel, waarbij de bal naar de dichtsbijzijnde speler wordt gespeeld. Het ontbrak de Spanjaarden aan spelinzicht en -overzicht. Er werd in een tijd, waarin het voetbal nog steeds evo lueert, aandoenlijk ouderwets gespeeld, zonder opkomendp verdedigers, zonder verras sende wendingen in 't spelpa- troon. Het was niet zo bar moeilijk voor de Joegoslavi sche verdedigers om de aan- vallen te keren. Ze konden ruim tevoren zien aankomen wat er zou gaan gebeuren. Bovendien was de Joegosla vische defensie sterker dan in de wedstrijden die zij tot dan toe in hun poule hadden gespeeld. Buljan, de onver moeibare Oblak, Katalinski overtroffen nog Hadziabdic. Zij schroomden niet naar vo ren te trekken en deel te ne men aan de opzet, die vooral Acimovic uitging. Voeg daar bij 't pas ontdekte talent Sur- hak Dzajic kon niet im- poheren omdat hij streefde naar de rol van de he'd en te gretig was in do pogingen zelf een doelpunt te maken en het is duidelijk dat dn kwalificatie terecht is geko men bij de ploeg ,die er recht op kon doen gelden. Want met het noemen van Sol, Asensi en Claramunt, de laatste dan alleen nog voor de rust, had Spanje het wel gehad. In dit technisch bitter tegenvallende duel dat even min uitgroeide tot het hetn voetbalgevecht dat in de ver wachting lag omdat de Span jaarden voor de inzet maar ook de conditie ontbraken, moest het zowaar van de tri bunes komen, waar losgesla gen supporters uit beide lan den een ongekende heksen ketel ontketenden. Die tot een helse manifestatie dreigde te groeien toen Joegoslavië de leiding had genomen. Hoe zwak de Spaanse defensie speelde, hoe traag de reac ties waren, bleek overduide lijk uit dit doelpunt. Buljau nende zee boven de hoofden, de toejuichingen werden met nog meer decibels vergroot. Van dat moment af, nog geen kwartier na het begin, begon voor Spanje het proces dat in een complete vernietiging zou eindigen. Het spelpeil, toch al niet hoog in de begin fase, zakte en Loreaux werd meegezogen in die stroom. Hij was goed begonnen, met straffe hand leidend en niets nam 'n vrije schop - in totaal nam Joegos'avië er 15 tegen Spanje 31, want scheidsrech ter Loreaux was bepaald niet tegen de Spanjaarden en de bal werd hard voor het doel geplaatst. Daar stond Katalinskh wiens eerste schot door Iribar nog werd ge keerd met een reflexbewe ging. Toen joeg Katalinski de bal hoog in de touwen. Het vuurwerk spatte uiteen, de vlaggen vormden een dei tolererend. Gaandeweg bestrafte hij me nigmaal waar dat niet nodig v/as en omgekeerd, want de Schotse bondscoach Willy Os mond, aanwezig om Joegosla vië als eventuele tegenstan der te bekijken, de opmer king ontlokte: „Als ik dit duel zie. denk ik dat er in het wereldtoernooi vele gele kaarten zullen worden ge toond. Er werd hard gespeeld Vooral toen Loraux oneven wichtige beslisingen ging ne men". Osmond vond Joego slavië 'n redelijk goed elftal, dr Fadrhonc met z'n bekende woordenstroom de strijd ana lyseren! kwam tot de conclu sie dat de Joegoslaven in elk geval 'n spelbepaler hadden in Acimovic en dat Spanje op niemand kon steunen. Dat verklaart waarschijnlijk de grote rol die Johan Cruyff in het Spaande voetbal speelt. Hij is een speler met over zicht hij kan bepalen hoe 'n wedstrijd wordt gespeeld, hij kan zwakke momenten, en hoe veelvuldig kwamen die in de Spaanse defensie niet voor, uitbuiten of anderen in staat stellen daarvan te pro fiteren. Het Spaanse elftal miste een Johan Cruyff en zakte steeds verder in het moeras dat door Joegoslavië werd opgeworpen. De strijd lust was daarvan de basis. Joegoslavië was in elk geval bereid het uiterste te geven. Dat gaf ook de ontgoochelde Ladislao Kubala toe. „Wij misten de kracht voor do laatste meters." Hij ging dan achteloos voorbij aan de reeks slechte passes, de tac tische onkunde en het steriele spel van zijn equipe, die nimmer gevaarlijk is ge weest. Alleen Claramunt slaagde er in het prille begin in doel man Maric tot optreden te dwingen. Voor de rest wer den van grote afstand slappe schoten in de richting van Maric gezonden. Omdat schieten ook aan Joegoslavi sche zijde ni°t de sterkste kant is bleef de Spanjaarden een debdcle bespaard. Want in de laatste twintig minuten toen ook Loreaux zo was weggezakt, dat hij maar he lemaal niet meer floot, schie pen de Joegoslaven zich nog een heoveelheid kansen, waaruit tenminste één doel punt had moeten ontstaan. Petkovic, Acimovic en Bul jan richtten bijna een volle dige verwoesting in de Spaanse gelederen aan. Zij voerden de Spanjaarden naar een panieksituatie die met ongecontroleerde trappen nog zo werd opgelost, dat er geen verdere schade ont stond. Maar toen al was Spanje, ver voor het einde, gedegradeerd tot een zielig groepje, dat plichtmatig maar moedeloos 90 minuten vol maakte Kubala deed nog een nood greep door zijn wisselspelers meteen te verbruiken. Hij zet te Quinci en Marcial in voor Amancio en Juan Carlos. Het verse tweetal speelde el kaar welgeteld eenmaal de bal toe en ging toen op in de grauwe ellende waarin zijn p'oeggenoten ronddoolden. Af en toe hadden de, naar schatting 30.000 Joegoslaven op de tribunes gevolg gege ven aan de oproep geep vuurwerk af te steken. Maar toen de strijd ten einde was en het zestiende land voor het wereldtoernooi bekend, spatten de vonken 100-voudig uit een en verscheurden de knallen de avondlucht die gevuld was met fanatieke aanmoedigingen. „Ik moet mijn publick dan ook zeer dankbaar zijn", zei een verder zwijgzame coach Ci ric overmand door het suc ces dat hem en zijn vijf me deleden van de trainersraad ten deel was gevallen. Zo over hun toeren waren sommige supporters Uat zij weigerden de consignes der politie op te volgen. Wat nog enige onverkwikkelijke tone len tot gevolg had. Hardhan dig werden zij erop gewezen, dat in Duitsland een bevel nog altijd een bevel is. Een handwijzing voor Nederland se supporters die straks mis schien ook hu" vreugde niet in toom kunnen houden. Ploegen van het kaliber Joe goslavië indien althans niet gebeurt wat men van plan is: nog voor half juni een ploeg opbouwen met thans nog beschikbare spe lers moeten voor een in vorm zijnd Nederalnds elf tal geen onoverkomelijk be zwaar zijn. Er zijn betere ploegen in de voorronden uit geschakeld. HERMAN VAN BERGEM Recordaantal straf minuten bij ijshockey 4 HAAG De eerste prijs van jummer 30 (9 en 10 februari), >ot 112.333,58, zal door vier inaars moeten worden ge- eld. Zij krijgen elk 28.083,30. or de tweede prijs kwamen 88 bensen in aanmerking, zij ont- Tangen 1.276,50. De derde prijs 1 moeten worden gedeeld door 9 winnaarts. Zij krijgen elk f 117,10. De cijfers van sportto- 't> no. 30 zijn: Tiers: 457.755. Prijzenbe- rag: 449.334,29. Ie, tweede, derde prijs en de mie elk 112.333,58. Eerste rijs: 4 winnaars, die elk bruto 28.083,30 ontvangen. Tweede Vijs: 88 winnaars, die elk bruto f 1.276,50 ontvangen. Derde rijs: 959 winnaars, die elk per tolom 117,10 ontvangen. De bremie wordt na het verstrijken *an de reclametermijn (woens dag 6 maart 1974) bij loting toe gewezen aan een van de eerste Prijswinnaars. t premie van toto no. 27, ten be drage van bruto 111.661,30 is ten deel gevallen aan de houder Van het formuliernummer n. 1085193. Hij ontvangt nu aan Prijs en premie totaal bruto 119.637,12. DEN HAAG Zestien minuten negentien seconden: Dlck Jelle- ma slaat zacht uitgedrukt Geor ge Petmousek flink op het ge zicht. Hij mag definitief met een match-penalty van het ijs verdwijnen. Op weg naar de kleedkamer krijgt hij nog een een klap na. Misschien heeft George hem verdiend, want de jongens van Tilburg Trappers waren gisteravond knap lastig met de bokshnndschoenen op de Hoky. Het was tevens het laatste belangrijke wapenfeit uit een wedstrijd die alles bracht. Vechten op het ijs, vechten bij het publiek, agenten in actie rond de Houtrusthal en boven dien een door de Raak-spelers moeilijk te verwerken nederlaag tegen de Trappers van maar liefst 5—1. Het begon allemaal erg goed. Uit stekend ijshockey van beide kanten. Fors, dat wel. Maar dat mocht allemaal van arb'ters Zaalberg en Toemen. De spelre gels werden in feite dus ver kracht. In de achtste minuut bracht Larry van Wieren de stand op 1—0, toen Hans Chris- tiaanse in de bank verbleef. Daarna miste Decloe alleen voor de deze avond ongrijpbare Göbel. Maar het werd steeds harder, spelers rijden op elkaar in en met nog 7 seconden te spelen in de eerste periode is Dit was één van de taferelen waarbij de scheidsrechter voor de zware opgave stond om de vechtersbazen op de Hokij te scheiden. De rest blijft rustig in afwachting van de afloop. het dan zover. Vechten tussen Gould en Bakker. In de tweede periode mocht plotseling niets meer, Zaaiberg in de hoofdrol en Toemen naar zijn pijpen dansend, gingen het boekje han teren. Dat namen de spelers vooral die van Raak niet meer. Het vuur zat erin. Ook bij het publiek, dat zich op de tribune goed ging roeren. Sup porters sloegen er onder'ing op los. Suppoosten hielden het ijs vrij van toeschouwers. In de tiende minuut zitten er maar liefst zes Raak-spelers in de strafbank, onder wie Decloe. Van der Zweep en Turk kregen tien minuten aan hun broek en Mell, Gould en Gaanderse twee. Tilburg Trappers mocht veel doen in de ogen van de arbiters. Raak niet. Al moet gezegd wor den. dat Raak zich ondanks het gemis van topkrachten die in de strafbank zaten, nog niet van het ijs liet spelen. John .MacDorald en Jo Simons brengen rond de twaalfde mi nuut binnen 50 seconden de stand op 12. De derde per ode ging rustig van start. Raak hield het hoofd er bij, maar trof Göbel in topvorm en bovendien faalde Jellema en Decloe enkele malen voor de Tilburgse doel man. In de vijftiende minuut werd het vonnis over Raak vol trokken, dag Supercup. Laurie maakte 1—3, nadat Jellema eerst de paal trof. Enkele se conden later Jo Simons 14. Jellema mocht via de klap aan Petmousek vertrekken en de laatste speler ging springend omhoog, nadat hij de stand op 1—5 wist te brengen. Van Wie ren en Gaanderse verdwijnen nog naar de strafbank. Het re cordaantal strafm nuten van Raak was: 77 minuten en Til burg 14 minuten. Met tien straf- minuten tegelijk kan het erg op lopen! Van onze sportredactie ROTTERDAM Jan Hordijk treedt niet in bondsdienst. De Neder landse tenniskampioen heeft besloten zijn contract met zijn huidige werkgever Pelllkaan met anderhalf jaar te verlengen, waardoor de mogelijkheid van een dienstverband bij de KNLTB definitief van de baan is. „Ik heb sinds mijn terugkomst uit Australië niets meer van do bond gehoord", vertelde Hordijk gisteren. „En omdat ik duide lijk had laten merken voor een bondscontiract veel te voelen, heb ik afgewacht welke stappen het bestuur zou nemen. Toen ik niets hoorde, heb ik besloten mijn verbintenis met Pellikaan te verlengen. Hij is tenslotte een uitstekende werkgever, die me op alle mogelijk manieren helpt en medewerking verleent. Nu de bond blijkbaar niet staat te dringen om mij in dienst te nemen, heb ik voor Pellikaan gekozen." Jan Hordijk hoopt dat zijn beslis sing niet van invloed zal zijn op uitzendingsmogelijkheden dit seizoen. ,,Ik reken erop", zegt hij, „dat ik normaal de toer nooien speel, waarnaar ik in het verleden ook werd uitgezon den." Met zijn keuze voor Pellikaan heeft Jan Hordijk waarschijnlijk voorgoed een streep gezet onder zijn roRiiften internationaal er kenning te vinden. De nationale titelhouder beseft dat het vol gend jaar moeilijk, zo niet on mogelijk zal zijn weer een trip te maken naar Australië, zoals hij enige maanden geleden maakte. Pellikaan legt het accent op op treden van zijn spelers in eigen Jand. De Tilburgse bouwonder nemer heeft al jaren zijn zinnen gezet op de nationale clubtitel, die hij met Tilburg steeds niet kon grijpen. Dat het hem nu ernst is om dit jaar belangrijke gegadigde te zijn, blijkt uit het aantrekken van Judith Salome en Nellemieke Brouwer. Boven dien is het niet uitgesloten dat de Engelsman Mike Farrell in de Tilburgse formatie wordt op genomen. Daarmee zou Farrell de tweede buitenlander alleen voor de Nederlandse competitie zijn, nadat DDV vorig jaar de primeur had met de Australi sche Marilyn Teach. Jan Hordijk verlengde zijn con tract met Henk Pellikaan voor anderhalf jaar. SC Cambuur uit de FBO LEEUWARDEN De eerste divi sie vereniging SC Cambuur heeft besloten uit de FBO (fede ratie betaald voetbal organisa ties) te treden. Oorzaak daar van is dat men vindt dat de be langen van de clubs uit de eer ste divisie niet voldoende wor den behartigd in deze organisa tie. INZELL Tijdens schaatswed strijden in Inzeil heeft de est- duitse sprinter Erhard Keiler, die kortgeleden aankondigde weer amateur te willen worden, woensdag de 500 meter gewon nen in de tijd van 39,20 secon- LA VALETTA Het Westduitse amateurvoetbalteam heeft woensdag in La Valetta gewon nen ma 3-0 van Malta. Bij de rust leidden de Duitsers met 2- 0. H;-: was een wedstrijd in de kwalificatieronde voor het Euro pees k-'mpioensrhap. DRESDEN Dinamo Dresden heeft zich geplaatst voor de fi nale van het toernooi om de Oostduitse voetbalbeker. Op 13 april zal Dinamo Dresden in Leipzig Carl Zeiss Jena als te genstander in de finale hehbea

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11