Bisschoppen over technocratische macht en verdrukking van de mens Echtpaar roofde tonnen bij elkaar Ontvoerders Patricia1 eisen 140 miljoen voor armen van Californië DPR blijft op zoek naar oorzaak van vervreemding VASTENBRIEF 1974 Mening verdeeld over bijstand KORTE METTEN Ook Duitse vredesprijs voor Helder Camara WOENSDAG 13 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 BERKELEY, (AP) De ontvoerders van Patricia Hearst, de dochter van de krantenmagnaat, heb ben voedsel ter waarde van 140 miljoen dollars gevraagd voor de armen in Californië als een voorwaarde voor haar vrijlating. Op een bandop name heeft het meisje verklaard dat zij in leven en gezond was. In een brief aan haar familie vroegen de ontvoer ders 70 dollar voor een ieder in Californië die een sociale uitkering krijgt, voor de ouden van dagen en voor mensen die voorwaardelijk in vrij heid zijn gesteld als een „gebaar van goede wil" voordat onderhandelingen over haar vrijlating kunnen beginnen. Als men uitgaat van naar schatting 1.9 miljoen mensen in Californië die een uitkering krijgen komt hot geëiste geldbe drag op zo'n 133 miljoen dollar. „Op de bandopname zegt Patricia Hearst over haar ontvoerders „Deze mensen zijn zeer eerlijk tegen mij geweest zij zijn volkomen bereid te sterven voor wat zij doen., ik wil hier weg, maar de enige manier 'is dat jullie doen wat zij zeggen en dat snel te doen". (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Kamer is verdeeld over het voorstel van minister Van Doorn van CRM om de bijstandsuitkering op te trekken tot het peil van het netto-minimumloon. De be windsman kan op steun rekenen van de linkse regeringspartijen (PvdA, PPR, D'66) een deel van de KVP en de CHU. De an ti-revolutionairen hebben grote moeite met het voorstel; de VVD wijst het af. Dit is giste ren gebleken bij het debat over de CRM-begrotLng 1974. Het WD-kamerlid mevrouw Cop- peyne van de Coppello diende een amendement in om het voorstel van de minister te tor pederen. Hiermee zou 50 mil joen gulden bespaard worden. De VVD staat op het standpunt, dat gelijkschakeling van bij standsuitkering en minimum loon de arbeidsprestatie mis kend. Dergelijke bezwaren voer de ook de ARP op. Mevrouw van Leeuwen merkte op, dat het minimumloon mede uitdrukking is van een stuk arbeidswaarde- ring. De KVP-er Kleisterlce liet weten, dat zijn fractie verdeeld is, maar dat de meerderheid het voorstel zal steunen. Hij maakte wel het voorbehoud, dat op kor te termijn een uitspraak moet volgen of ontkoppeling van bij standsuitkering en minimum loon zou moeten plaatsvinden. ..Te grote onrust ontstaat als een dergelijk besluit zal vallen, nadat een feitelijke koppeling geruime tijd heeft bestaan". De CHU sloot zich bij dit betoog In het eerste, getiteld „Techniek, macht en onmacht" stellen de bisschoppen onder meer, dat wij dreigen her schapen te worden naar beeld en gelijkenis van een alomvattend technocratisch systeem. Alles wat in ons is, maar niet in termen van nut valt uit te drukken, liefde, angst, vreugde en zoveel gewone menselijke dingen, lijken, zeker buiten de persoonlijke sfeer, als niet ter zake doend te worden afgewezen. „Misschien dat veel wat ons chaotisch voorkomt in de jeugd of in de moderne kunst te verstaan is als een kreet die in deze heldere, hygiënische, praktische we reld roept: er is méér in de mens. Als, zo zeggen de bisschoppen in het tweerie hoofdstuk („De almachtige God") onze maatschappij bepaalde waarden doet verdwijnen dan zal daardoor ook een nieuw besef van God worden tegengehouden. We gaan dan liever in op de dingen die voor het grijpen liggen. De grenzeloosheid die zich in de mens openbaart, wordt buiten de gedachten gehouden. Maar daarmee verdwijnt een hoopvol uitzicht, met het mogelijke gevolg, dat mensen moedeloos worden en be rusten in het noodlot. Onder meer verwijzen de bis schoppen naar het voorbeeld van Jezus, die de genezing van het haast onontkoombaar bederf van de macht daarin ziet, dat deze geen doel op zich wordt, maar vermenselijkt tot dienst aan velen. Overal waar hier iets van verwezenlijkt wordt, heeft een overwinning op het noodlot plaats, aldus de bisschoppen. In het derde hoofdstuk („Werken in hoop") noemen zij menselijke nabijheid een echte bron van hoop. Dat mensen elkaar vertrouwen, dat niet voor alles geld ge vraagd wordt, dat kameraden en collega's elkaar niet laten vallen, dat buren en anderen eikaars noodsignalen verstaan. Een hoopvol teken noemen de bisschoppen het, dat een bewustwording groeit ten aanzien van de machten, die onze samenleving beheersen. Over de onmachtsgevoelens ontstaan door de omstan digheid dat alles door deskundigen geregeld wordt, zeg gen de bisschoppen onder meer, dat het redelijk en menswaardig is dat beslissingen mede onderworpen worden aan hen, die verondersteld worden de gevolgen van de deskundigheid te dragen. Zij hebben recht op het ontvangen van informatie en verantwoording. De vraag mag worden opgeroepen, zo zeggen de bis schoppen ook, of omwille van het algemeen welzijn niet zoveel mogelijk mensen moeten worden betrokken bij het vaststellen van de bedoeling van ondernemingen, van de richting en omvang van de produktie en van de verdeling van het resultaat dat de arbeid opbrengt. Het betrekken van velen bij beslissingen brengt zeer bepaalde moeilijkheden met zich mee. Toch zou het al te simplistisch zijn wanneer, wegens de ingewikkeldheid van het probleem, bijvoorbeeld de kwestie van investe ring en productie uitsluitend aan het marktmechanisme werd overgelaten en vervolgens verwezen naar de be treffende deskundigen. Aldus de bisschoppen. Dit is één van de conclusies, die de bisschoppen van Ne derland trekken in hun Vastenbrief voor dit jaar, die vandaag is verschenen onder de titel „Macht, onmacht, hoop". Als invalshoek voor het onderwerp werd gekozen voor de verdrukking van de mens door technocratische macht en het onderwerp werd tevoren gepresenteerd aan een aantal nationale instellingen en organisaties. Er is bijna een jaar tijd besteed aan studie en voorbe reiding in bredere kring. Aparte aandacht is besteed aan bespreking op scholen, in gespreksgroepen en ge zinnen. die de strip „Kop op!" van de Utrechtse teke naar Henk Groeneveld - het beeldverhaal van de vas tenbrief - alsmede een grammofoonplaat/cassette ter bezinning kunnen benutten. De vastenbrief zelf (32 pagina's en uitgegeven door het secretariaat van de r.k. kerkprovincie, Biltstraat 121 te Utrecht) is onderverdeeld in drie hoofdstukken. UTRECHT (ANP) De Utrechtse recherche heeft met de arrestatie van een echtpaar uit de Domstad een einde ge maakt aan een lange reeks oplichtingen, flessetrekkerij- en, inbraken, diefstallen, mishandelingen en pogingen tot intimidatie. De totale buit van de in de loop van enkele jaren door het echtpaar A. L. (34), fotograaf en M. L.-van C. (30) in binnen- en buitenland gepleegde misdrijven loopt in de tonnen. De politie heeft ook vier medeplichti gen gearresteerd. Allen zijn afkomstig uit Utrecht. De politie wist reeds lang af van De L's maakten het zelfs zo grijs de activiteiten van de fotograaf, die al vaker met de justitie in aanraking was gekomen wegens het oplichtèn van bruidsparen met bruids-fotoreportages. De zaak kwam aan het lidht toen bij een iverkeerscontrole op 17 januari in Utrecht een vracht wagen werd aangehouden, met L. Achter in de auto lag een grote partij, kleuren-televisies en ander? elektronische appara tuur, die in de nacht ervoor was gestolen bij een Groothandel in het Belgische Deurne. Beide mannen ontkenden iets van de gestolen waar af te weken. De politie kon dezelfde dag nog drie mannen aanhouden die met L. diefstallen hadden gepleegd. Ook zij ontkenden. Met name door hun zwendel met bruiloftsreportages zorgden ver dat ze, zogenaamd ter opluiste ring van de nep-bruidsreporta- ges, bij banketbakkerijen grote bruidstaarten bestelden. Uiter aard onder valse naam. De bruidsparen in kwstie kregen de zoete lekkernijen nimmer onder ogen want de L's aten de taar ten zelf op. betrokken was bij internationale diefstal van en handel in elek tronische en fotoapparaauur. Via Interpol wist men achter enkele diefstallen in België te ko men en een rechercheteam van Vijf man heeft de afgelopen drie weken zes inbraken van L. en zijn maats gepleegd tussen sep tember vorig jaar en half ja nuari van dit jaar, weten op te lossen. De totale buit van die zes inbraken bedraagt ongeveer 260.000 gulden. dachten voor veel ellende. Bij twee orgelfabrieken in België Bruidsparen die een fotorepor tage hadden besteld werden ein deloos aan het lijntje gehouden. Na veel te veel te hebben be taald gingen ze dan uiteindelijk naar huis zonder reportage van de mooiste dag van hun leven. gingen L. en de M. eerst op hun gemak orgels bekijken en voor spelen. Terwijl zij zich als geïnteresserde kopers voorde- de werd de weg voor inbraak uitgestippeld Een of twee nach ten later soegen de mannen hun slag In totaal werden zes orgels met een gezamenlijke waarde van 44.000 gestolen. Eén van de orgels werd, naast veel an dere gestolen waar, bij de foto graaf thuis gevonden. 3ij 'n groothandel in geluidsappa ratuur in Deurne werd voor 140.000 gulden weggehaald en bij een klokkenfabriek bij Namen tien grote staande klokken (waarde: tien mille). De onafzienbare reeks flessentrek kerijen waarmee de L's al jaren doende waren kwamen nauwe lijks boven water dankzij de ef ficiënte intimidatiepraktijken die men er op na hield. Doelwit van de flessentrekkerijen vorm den groentehandelaren tot met fotozaken waar voor d zenden guldens aan apparatuur werd aangeschaft, maar nooit betaald. Mikpunt van de oplichterijen .vormden ook verzekeringsmaat schappijen waar het echtpaar de vermissing op gaf (wegens diefstal) van door hen zelf ge stolen dure elektronische appa ratuur of van apparatuur die ze helemaal nooit hadden gehad. Ais fotograaf ging L. uiteraard niet voorbij aan de „straatfoto grafie", waarbij hij mensen uiteraard zonder rolletje in apparaat filmde op de kaas markt, bij de vierdaagse etc. De klanten moesten drie riksen vooruit betalen en kwamen ten slotte tot de ontdekking dat ze r.iet waren „geknipt" doch uit sluitend waren „gesneden". Rood, wit en marineblauw zijn de kleuren die verwerkt zijn in dit driedelige strand-ensemble. Het is een van de creaties uit de nieuwe lente-collectie van Christian Dior en werd gisteren in Londen ge showd door de mannequin Sylvia Baden. De armbanden en zonne bril zijn rood en marineblauw. Van een onzer verslaggevers Utrecht „Wanneer het in ons land nog niet denkbaar Is, dat een jaarverslag het falen en slagen van een on derneming ook afmeet aan de afstemming van de pro- dukten op de maatschappelijke behoeften, aan de om vang van de loonsom, aan verbetering in het perso neelsbeleid, aan kansen die aan jongeren geboden zijn, aan milieubeschermende maatregelen, aan herziening van de overlegstructuur, ontbreekt er nog veel aan het menselijk gehalte en de redelijkheid van onze samen leving als gehae". De leden van de Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zul len zo snel mogelijk een over zichtelijke nota ontvangen waarin hetgeen in de vergade ring van maandagavond en de vorige vergadering te berde is gebracht over het onderwerp „Geloofsleven buiten de kerk" zijn neerslag zal vinden, even tueel aangevuld met gegevens uit andere bronnetn om deze materie met de grootst moge lijk aandacht en duidelijkheid te omgeven. Een dergelijk stuk zal onge twijfeld een handzame onder steuning zijn na de uitgebreide discussies, die cfë raad aan het onderwerp heeft gewijd, soms moeizaam, maar altijd met groot engagement zoekend naar de oorzaken van de ver vreemding van de kerk en vooral naar de middelen die de kerk weer bij de mensen kan brengen en omgekeerd. De secties hadden in hun voor bespreking hun gedachten tAartsbisschop Helder Camara v«n het Braziliaanse bisdom 01inda-R>ecife heeft in Frank furt de Duitse altematletve vre desprijs Sn ontvangst genomen. Dit bedrag van 360.000 gulden werd ingezameld op initiatief daarover laten gaan en in de algemene bespreking kwamen daaruit begrippen ter tafel als identiteit en beleving, zonder dat men daarbij het gevoel had tot de kern van de zaak door te dringen. Dat gevoel was er wel, zo leek het, toen de onmacht ter spra ke kwam tegenover een kerk, die als een brok zekerheid te genover de mensen staat De onmacht, zo werd opgemerkt vindt geen herberg meer in de kerk. De kerk(en) hebben mensen in knelsituaties kenne lijk niets meer te zeggen. De kerken hebben in hun zeker heid een leegte geschapen. In het spreken rond de identi teit en beleving, verwees vica ris Braun naar Paulus, die stelt dat er kerk is waar men sen Jezus belijden als de Heer. Daartoe komen zij niet uit zichzelf maar door de Geest, die verscheidenheid gaat scheppen. Wordt het in die verscheidenheid moeilijk dan van het blad „Publik forum". De inzameling werd gesteund door vele organisaties, zoals de protestantse en de katholie ke jeugdbonden, Amnesty In ternational en de jonge socia listen. Dom Helder zal komende is er een weg, die nog hoger ligt en dat is de weg van de liefde. Mgr. Simonis voegde toe, dat het ging om elkaar aan te vullen en niet om exclu siviteit. Een claim leggen op een bepaalde wijze van denken kan maken, dat anderen er naast komen te staan. Op de opmerking of dat dan ook niet gold voor de andere kant van de kerk, stelde mgr. Simonis de vraag of er binnen het ge heel toch niet ergens nog een prioriteit is. „Daar ben ik mee bezig'' Ex-studiesecretaris Richaers meende, dat „de hoogste weg is de liefde" een gevaarlijk zinnetje is, omdat je er ge makkelijk „ja" op zegt. Maar als we dit hebben gezegd en we kijken naar de parochie, staat die zaak daar dan centraal? Van daaruit moeten we ons vragen stellen over de pasto raal. zoals die feitelijk functio neert. Drs. J. Hooge vroeg zich af of maanden beslissen hoe hij deze som en de 750.000 gulden die hem zondag in Oslo waren aangeboden, zal besteden. Vrij wel zeker zal het gcsto'.on worden in landbouwprojekten •n Noordoost-Brazilië. de kerk wel actief en slagvaar dig diende te zijn of moet zij meer aandacht krijgen voor stilte of zwijgen? Mgr. Braun constateerde, dat dit waar is, maar het is het niet alléén. Christelijke inzet is ook een waarde. Echt kerk zijn houdt in al deze waarden niet tegen elkaar uit te spelen, maar ze complementair te zien. Te ge makkelijk wordt in de kerk het concurrentiebeginsel inge voerd, maar Paulijns is, dat de verscheidenheid tot opbouw wordt. We zullen ertoe moeten komen om de verscheidenheid op nieuwe wijze toe te passen, aldus mgr. Braun. Uit deze summiere weergave van de discussie zal duidelijk zijn, dat de DPR wel op weg, maar nog niet toe is aan dui delijk zicht op de situatie. Er wordt verder op doorgegaan. Dat zal dan wel de vergade ring van april worden, want tijdens de maartbijeenkomst zal de begroting van het bis dom op tafel liggen. KERK EN WERELD De anglicaanse primaat van Engeland, dr. M. Ramsey, meent, dat al vóór liet jaar 2000 een wezenlijke toenade ring tussen de anglicaanse en de rooms katholieke kerk tot stand zal kom». De toenade ring heeft al sinds het tweede Vaticaans concilie grote vorde ringen gemaakt. Hoogtepunten daarbij zijn de verklaringen over de eucharistie en het ambt. Sommige toenaderingen greinen aan het wonderbaarlij ke, zo zei hij. En waarom zou den wij nog voor het einde van deze eeuw nief nogmaals zulk een wonder kunnen beleven? Pax Christi is ernstig onge rust over de situatie van de Is raëlische krijgsgevangenen in Syrië, over wie elke informatie De in Bonn woonachtige expert in Oosterse kerkzaken, prof. dr. Bernhard Sta«ieweskl, heeft er zijn ernstige twijfel over uitgesproken of dc beslis sing van paus Paulus om kar dinaal Mindszenty te ontheffen vrvi zijn ambt als aartsbis schop van Estergom wel zal bijdragen tot een verbetering van de katholieke kerk in Hon garije. Bij gelegenheid van een rede. die h:i r -n-ak bij zijn af scheid a's d nar us voor de nieu- "•»-V-,d*nis van Oost-Europa, aan de universi teit van Lonn, zei Stasieweski, dat naar zijn mening de wen* van paus Paulus meer de va- ontbreekt. In een "open brief" vraagt het internationaal comi té van de vredesbeweging de ambassadeur van Syrië in Brussel al het mogelijke te doen om de Syrische regering te bewegen de krijgsgevange nen onmiddellijk vrij te laten. •Van 11 tot 15 september zal In Mönchengladbach de vieren tachtigste Duitse Katholieken dag worden gehouden. Het the ma luidt: „Kerkelijke dienst verlening". Zevenentwintig stands, ingericht In de binnen stad, zullen het thema verdul delijken. Men meent dat veel katholieken irtet voldoende op de hoogte zijn van hetgeen de kerk op het gebied van de hulpverlening presteert. Ook wil men de bereidheid prikke- der van zijn gedachten is. Hij waagde ook te betwijfelen of de paus wel alle informaties van de experts onder ogen kreeg. Meer nog: hij zei rede te hebben te geloven, dat de paus zeer eenzijdig voorgelicht wordt. In het algemeen uitte de hoog leraar de mening, dat de paus probeert door een tegemoetko mende houding tegenover het oostblok en tegenover de Rus- s sche orthodoxe kerk de situa tie voor de katholieken in het oosten te verl'chten. Maar de hele politiek van Casaroli en al d:ens onderhande,:neen hebben tot nu toe nauwelijks enig re sultaat opgeleverd. len van de katholieken om aan Je kerkelijke dienstverlening leel te nemen. De Stichting Turkse Moskee Twente zal in maart beginnen met de bouw van de moskee. Nu de bestektekeningen gereed zijn en de grondtransactie met de gemeente Almelo 'is gere geld, is het wachten nog op het akkoord van Gedeputeerde Sta ten van Overijssel. De eerste steenlegging zal worden ver richt door de Turkse ambassa deur in Nederland. Op grote schaal heeft de Voor de commissie wereldzen ding en evangelisatie van do Wereldraad van Kerken, die onder voorzitterschap van dr. Tracey Jones uit New York vergaderd heeft, heeft de di recteur van het bureau dier commissie dr. Emilio Castro verklaard, dat de Islam de laatste tijd veel grotere missio naire expansie bedrijft kn Afri ka en Azië. Dr. Castro voorspelde, dat deze missionaire activiteit de komende jaren veel sterker zal worden, omdat de islamitische zending thans door de verho ging van de olieprijzen veel grotere inkomsten ten dienste staan. Wanneer men er in hel verleden van uitgegaan is, dal alle rijkdommen in de wereld hulpbisschop van Kinshasa in Zaire (Afrika), mgr. Moke, voorlichting gegeven aan pries ters en kloosterlingen in zi|n diocees over de nieuwe liturgie bij de eucharistieviering. Deze is na drie jaar van voorberei ding en discussie zover gereed, dat het door Rome toegestane experimentele studium kan be ginnen. De verplichte "ordo missac" wordt geheel kn het inheemie kader opgenomen. Bij het invoegen van de eigen culturele elementen (dans) heeft men ernaar gostroefd het geestelijk gebeuren uit te druk ken In vormen, die bij het le ven van de bevolking in Zaire passen. Toerental islam hoger dank zij prijs van olie in de handen van christenen waren, is nu een situatie inge treden, die misschien direct» gevolgen kan hebben voor de verhouding van christenen tot islamieten. Laat men er daar- om rekening mee houden da» de oecumenische verhouding en de bereidheid tot dialoog met de andere wereldgodsdien sten wel eens ernst'g op de proef kan worden gesteld, al dus dr. Castro. Twijfels aan effect van ambtsontzetting kard. Mindszenty

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7