BOER WAHLE HEEFT GOUDEN LAP GROND IN ZEVENHOVEN B. en W. Voorhout in de clinch over planning scholenbouw Leidschendam gaat praten met dames v. d. Drift ONDERZOEK VNG OF EIGEN DIENST? Samenwerking Hazerwoudse jeugdkampen rijn- bollen Minder werkelozen in Bollen streek Poloclub Alkemade Een makkie voor raad Wassenaar PAGINA 5 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT ZEVENHOVEN Bij boer Wah- Ie, op de winderige Hogedijk in Zevenhoven, liggen op een keu rig onderhouden lapje grond vierhonderdvijftig honden be graven, een gorilla-aap, wat katten, een paar kleine aapjes, enkele duiven en ook nog een marmot. Ze zijn geheel volgens de regels ter aarde besteld en zo hun baas dat heeft gewenst prijkt er ook nog een dure graf steen in de kluitige aarde boven hun doodskistje. Deze unieke dierenbegraafplaats lis eigendom van boer Wahle en de Hagenaar Koolmoes, die in de residentie de scepter zwaait over een die renkliniek. Boer Wahle is uiteraard erg te vreden met zijn begraafplaats. Hij haalt er dik centjes uit, veel meer dan uit zijn andere lap grond waarop hij dagelijks moet ploeteren voor een redelij ke opbrengst. Boer Wahle praat niet graag over zijn gouden lapje grond. Als zijn vrouw hem van het land roept komt hij nog wel aan tafel zitten maar daar beperkt hij zich hoofdzakelijk tot het roeren in een kop dampende koffie en het wegwerken van een specu- sHEafi Leidschendam Het Leidschendamse gemeentebestuur wil met de dames van der Drift overleggen wat er in de toekomst met de scha penwei naast de op de monumentenlijst staande boerderij op de Ko ningin Julianaweg moet gebeuren. In de gemeenteraad is al enkele malen aangedrongen op behoud van de wei die ,,'n groene long" van Leidschendam werd genoemd. Vol gens het bestaande bestemmingsplan zou een aaneengesloten bebou wing mogelijk zijn waardoor de iets achteraf staande boerderij ge deeltelijk uit het gezicht zou verdwijnen. Aankoop van de schapenwei door het gemeentebestuur zou veel te kostbaar zijn en wijziging van het bestemmingsplan door een bouw- verbod zou betekenen dat het gemeentebestuur voor een aanzienlijk bedrag aan planschade zou kunnen worden aangesproken. Volgens de stedebouwkundige zou het mogelijk zijn een acceptabel bouwplan te maken dat afgestemd is op de boerderij. Het gezicht op de boerderij zou dan gehandhaafd blijven. Over vermindering van het bebouwingspercentage moet echter ook met de eigenaressen, de dames van der Drift, worden gepraat. Om te voorkomen dat bouwplannen op stapel worden gezet die de wensen van het gemeentebestuur doorkruisen, is de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit voor wijzging van het bestemmingsplan gevraagd zodat bouwaanvragen kunnen worden aangehouden. De argwanende boer is op zijn qui vive. Hij kent die journalis ten. Vorige keer flikte het een van die binken om te schrijven over „het hondenkerkhof van boer Wahle". „Zie jij hier er gens een kerk staan?" vraagt hij op een schaakmat-toon. We nemen nog een vers specu laasje en dan stappen we op. We doen een conversatiepoging bij partner Koolmoes en daar schieten we in de roos. „Heb je gepraat met boer Wahle?", vraagt Koolmoes bijna veront waardigd. ,,Dan zit je verkeerd man. Wahle spit alleen de kuil tjes. Koolmoes doet het coördi nerende werk. Bij mij ben je aan het juiste adres". Dierenkliniekhouder Koolmoes is wat je noemt een vakman. In Wassenaar immers hakte hij al meer met het bijltje. Al voor de oorlog hield hij zich in de Raap horstlaan bezig met het ter aar de bestellen van dieren en niet zonder resultaat. Ruim duizend exemplaren kregen van hem een fijn plekje. Vier jaar geleden was de begraaf plaats vol, maar in Zevenhoven, waar hij een zomerhuisje heeft staan, kwam hij in contact met boer Wahle en toen was er weer ligplaats zat. „Ik zorg voor de aanvoer, jij spit het gaatje en de opbrengst is sam-sam", zei Koolmoes en boer Wahle zei geen nee. Wat moet nu zo'n ter aarde be stelling kosten? Voor een nor male hond spit Wahle een gat van 1 meter bij 50 centimeter en dat kost 80 gulden. Mits de baas of bazin het diertje zelf langs brengt want anders komt er een tientje bij voor het halen en brengen. Een uit de kluiten gewassen Sint Bernard wordt begraven voor 120 gulden. Hoe kleiner het dier tje hoe minder er betaald word. Voor het plechtig begraven van een marmot wordt, inclusief de als lijkkist functionerende siga rendoos, 30 gulden gerekend. En mocht ooit iemand zijn favoriete goudvis een begrafenis gunnen dan is de prijs uiteraard nog minder. Grafstenen variëren in prijs van 100 tot 800 gulden. Als er om gevraagd wordt zorgt Koolmoes voor steen en tekst maar men staat vrij om daar zelf voor te zorgen. Prijzen die er niet om liegen maar die volgens Koolmoes toch wel redelijk zijn. Immers de troeteldiertjes verdwijnen niet zo maar in het ruige boe renland. De meesten krijgen een plechtige uitvaart waarbij Wahle en Kool moes persoonlijk assisteren. Het kistje wordt in bijzijn van baas of bazin en mogelijk andere fa milieleden met twee paarden- leidsels boven het graf gehou den waarna de leidsels lang zaam worden gevierd. Baas of bazin kunnen nu met een zilver schopje zand scheppen uit een speciaal emmertje en dit over het kistje uitstrooien. Boer Wah le zorgt dan voor de rest. Na afloop van de ceremonie is het moestal koffiedrinken bij de boerin met een gezellig opbeu rend praatje. De dierenbegraafplaats wordt druk bezocht. Weinigen laten verstek gaan of het moet echt hondenweer zijn. Meestal in het weekeind is er wel even tijd voor het plaatsen van een verse ruiker bloemen, teder gefluister dicht bij de grafsteen of zo maar een stille overpeinzing met een opkomende traan in beide ooghoeken. Stille herinneringen aan trouwe viervoeters, die jaren achtereen de plaats innamen van een vriend, speelkameraad en dik wijls van een kind. Koolmoes en Wahle houden aan het begraven een lekkere grijp- stuiver over. „Een meepakker- tje", zegt de Hagenaar beschei den. Herman van Amsterdam VOORHOUT In Voorhout zal op korte termijn een on derzoek worden Ingesteld naar het aantal te bouwen lo kalen voor het kleuter- en basisonderwijs in de nabije toekomst. Alleen is nog niet zeker wie dat onderzoek moet gaan uitvoeren. Binnen het college heerst ver deeldheid daarover en daarom wordt de raad voorge steld in de komende gemeenteraadsvergadering daar een uitspraak over te doen. Er zijn twee mogelijkheden. Een onderzoek door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten of door de eigen diensten De VNG is bereid om voor ruim 10 duizend gulden Voor hout een rapport te leveren waarin gegevens voorko men over de demografische ontwikkeling in de gemeen te. de ontwikkeling van de woningbouw, de verdeling van de schoolbevolking naar levensbeschouwelijke rich ting en het berekenen van de toekomstige behoefte aan schoollokalen in de tijd, gefaseerd tot plm. 1985 alsme de het inwijzen van de meest gewenste situering van de lokalen. De meerderheid van het college is echter van mening dat de eigen diensten voldoende inzicht kunnen verschaffen om een verantwoorde beslissing mogelijk te maken. De voorstanders van een „eigen dienst-rapport" stellen dat een wetenschappelijk rap port in de regel niet veel afwijkt van hetgeen men in de praktijk reeds in grote lijnen ervaart nl. dat door het geringe aantal kinderen voor de kleuter- en basis scholen in de toekomst de behoefte aan lokalen zal af nemen. Een minderheid in het college Is het daar niet mee eens. Die vinden het noodzakelijk dat een wetenschappelijk rapport uitgangspunt moet zijn voor toekomstige beslis singen iz. scholenbouw. Als argument wordt daarbij ge bruikt dat wel bepaalde vermoedens over leerlingental len e.d. bestaan maar dat geen zekerheid gegeven kan worden. Met een dergelijk rapport van de VNG zouden, zo stelt de minderheid in het Voorhoutse college, betere beslissingen genomen kunnen worden. Als de raad „ja" zegt tegen een vrij kostbaar onderzoek van de VNG dan stellen b en w voor de kosten te dek ken door uit de reserve dorpsuitleg. Zr. Angelina stopt ermee in De Zilk DE ZILK Op woensdag 27 fe bruari, zal zr. Angelina afscheid nemen van de bejaarden van De Zilk na vanaf 1 september 1968 met grote nauwgezetheid en liefde haar werk tussen en bij de bejaarden te hebben ver richt. Het behoeft geen betoog dat de bejaarden haar zullen missen wat zr. Angelina voor de be jaarden heeft gedaan is niet raet een paar woorden -te be schrijven. We denken aan alle aktiviteiten welke onder haar bezielende leiding tot stand zijn gekomen, o.a. het organiseren van bejaarden vakantietrips en de sociëteit, welke elke week weer een terugkerend evene ment is in het Van Nispenhuis. Zij was een begrip voor allen en een ieder kon een beroep op haar doen. Op de afscheidsre ceptie welke zal worden gehou den op 27 februari a.s. zal het dan ook niet aan belangstelling ontlbreken. Vanaf 14.00 t/m 15.30 uur is er gelegenheid in het Van Nispenhuis afscheid van haar te nemen. Zuster Angelina gaat wel uit het bejaardenwerk van De Zilk, maar gaat De Zilk niet verla ten. Een nieuwe taak wacht haar en wel in de r.k. pastorie van het H. Hart van Jezu\ waar zij de scepter zal gaan zwaaien over de huishouding. Vanaf 1 maart a.s. is de Zr. ge vestigd in de pastorie. ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen zijn momenteel 470 man nen zonder werk. De afgelopen maand is een gevoelige klap uit gedeeld als gevolg van de ver- slechterde economische situatie, er kwamen namelijk 131 werklo zen bij. Als men het aantal van eind januari 1973 bekijkt, name lijk 417, dan valt de schade ech ter nogal mee. Aan de stijging zijn vooral de sec toren bouw 58). metaal 22), transport 19), handel en kantoor 17) en de horeca 10) debet. Volgens het Geweste lijke Arbeidsbureau in Alphen moet de toename mede gezien woren als gevolg van een min der gunstige ontwikkeling in be paalde bedrijven. Ook de voor zichtige houding van het be drijfsleven heeft hierbij in ver band met de algemene situatie een rol gespeeld. Werkloosheid als gevolg van de olieboycot komt vrijwel niet voor. In de provincie Zuid-Hol land is de geregistreerde ar beidsreserve gestegen van 2,78pct. tot 3,04 pet. In Alphen, Leiden, Den Haag en Rotter dam liggen deze percentages respectievelijk op 2.21 pet., 4.34 pet., 3,54 pet. en 3,70 pet. In overeenstemming met dit beeld is de vraag naar arbeidskrach ten met 77 afgenomen tot 269. De vraag naar jeugdigen is meer dan gehalveerd. Vooral de vraag in de metaalsector is teruggelo pen. De verwachting van het arbeids bureau is, dat de werkloosheid in februari zal afnemen. In te genstelling tot de mannen is het aanbod van vrouwen iets afge nomen en wel met 10 tot 119. Conclusies kunnen uit deze da ling nog niet getrokken worden. ALKEMADE De traditionele behendigheidswedstrijden, welke door de zwem- en Poloclub „Al kemade" in het Alkebad werden georganiseerd, mogen weer al leszins geslaagd genoemd wor den. De uitslagen werden: meisjes en jongens t/m 9 jaar: 1. Fred Koek, 2. Joke van der Zwet, 3. Ellert Janssen. Meisjes en jon gens 10 t/m 12 j. 1. Magda Broesterhuizen, 2. Jan van Ech ten, 3. André Möllers. Meisjes en jongens van 13 jaar en ou der: 1. Harrie van Amsterdam, 2. Ronnie Rictbroek, 3. Karin Vermey. De grote trekpleister was weer de familie-estafette. Hiervan was de uitslag: 1. Fam Rietbroek, Leliestraat 16, 2. Fam. van Emmerik, Narcis straat 8, 3. Fam. van der Meer, Floraweg 63. BOLLENSTREEK Door het gew. Arbeidsbureau Lisse, om vattende de gemeenten Hllle- gom, Lisse, Sassenheim, Voor hout, Noordwijk en Noordwij- kerhout, werd bij de gehouden maandtelling geconstateerd, dat ook per eind januari het aantal werkelozen met 538 gunstiger is dan einde januari 1973, toen 558 werkelozen ingeschreven ston den. Dat het aantal werkzoekenden swids einde december opgelopen lis van 415 tot 538 is een nor maal seizoenverschijnsel In de bollenstreek. De stijging is voornamelijk te vinden in de volgende beroepsgroepen: bouw, landbouwpersoneel en overige losse arbeiders. De vraag naar arbeidskrachten blijft zich op een goed peil bewegen, zodat geconcludeerd kan wor den, dat de toestand én de bol lenstreek wat de werkgelegen heid betreft redelijk te noemen is. Bij de afdeling Vrouwen is de geregistreerde arbeidsreser ve gedaald; dit komt voorname lijk door afvloeiing van een aantal vrouwen uit de sector be roepsgroepen landbouw en ove rige groepen. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten steeg eveneens door meerdere activiteiten in de landbouw, waardoor meer behoefte ont staat aan vrouwelijke arbeids krachten. WASSENAAR De gemeente raad van Wassenaar, die maan dagavond 18 februari a-s. de maandelijkse vergadering houdt, krijgt cfcn weinig bewer kelijke agenda te behandelen. Er wordt o.m. voorgesteld de ge meentelijke garantie aan de Stichting Zomerland, ten behoe ve van de bouw van een verzor gingsflat voor bejaarden aan do Rijksstraatweg te verhogen. Er is ook een voorstel tot verho ging van de presentiegelden en tot verkoop van grond aan de Van Hallstraat. Verder moeten er enkele z.g. 'voorbereidingsbe- sluiten worden genomen in ver band met de voorbereiding van herzieningen van bestemmings plannen. Markten Marktberichten. Rorlofarrntlxveen, niormrnvrillnr 13 febr. J97I. Anjer» 37—ól. Rozen Garnette, Carol. Carina 32—39, Precllln, Evergold. Molrea 46— 54. Either Ofarlm. Be linda 51—«2. Son la 72—79. Sering* 86—1 00. Forsythlntakkon Gerbera 4516 p »t. Freeila'a 3.15. Anemonen 65—90. Blauwe druifje» 40—W. Snljgroen Vj-95. mTulpen Proir' 30-46. Trophy. Paul Richter, London, Char les 1.35-1,00 Mlcky Mouse, Golden Apeldoorn. Pox White, 1,70-2.30. Al- tlln. Kare. Doorman. Salman Parot 2.70—2,85. Aladdin, May Time 3,40 —4.00 Gemengde tulpen 1.361.70 per bos. Velling atwljk a/d Rijn, 12 febr.: Was peen p.-klsl: A I 1.20-7.10; A II 2 60-5 30: B I 9 20-13 00; C I 5 20- 6.40; C II 3 90K-Ó.S0; horaeneren A 54-1.17; B 3750; C 7;Ulen p. klat: 6 90-8.90; Boerenkool 71-73; noUcU derle 13-K39; Spruiten 7-2-87. Aanvoer; Waapeen 210 000 kg.; Schof- ',V 3.300 ki

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5