LEONARDUSSCHOOL OPENBAAR MAKEN OUDERCOMITÉ WIL Sluiting scholen „iets waanzinnigs LDWS TOCH NOG VERRAST Middelbare scholen willen dependances in Leiderdorp Pennenburg definitief uit Roodenburg Mevr. v. Seters (PvdA): Ereklasse op nota bejaarden LEIDEN Het Oudercomité van de Leonardusschool heeft de hulp van de Welzijnsraad ingeroepen om gezamenlijk te zoeken naar een mogelijkheid het bestaan van de school te continueren. Het comité wil van de Leonardusschool, nu de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL) definitief besloten heeft de school af te bouwen, een openbare school maken. De ouders zijn er van overtuigd dat de school moet blijven voortbestaan en dat zij ook voldoende bestaans recht heeft. Zij zijn tevens van mening, dat het SKOL-bestuur te veel fouten heeft gemaakt bij haar beslissing de school af te bou wen. In een brief aan de Welzijnsraad voert het Oudercomité enkele argu menten aan, waaraan de SKOL bij haar beslissing voorbij is ge gaan. Op de eerste plaats lis er in de buurt van de Leonardusschool geen andere basisschool. Daardoor is de school niet bij uitstek een katholieke school. Meer dan 30% van de leerlingen komt uit niet-ka- tholieke gezinnen. „Dit aantal is de laatste jaren nog toegenomen", aldus mevrouw V. Gennip. voorzitster van het oudercomité. „Dat kinderen communie deed." blijkt wel uit het feit, dat de laatste jaren slechts de helft van de Het zal daarom volgens het comité weinig problemen opleveren als de Leonardusschool openbaar wordt. Als tweede reden en dit is wel de zwaarstwegende voor het behoud van de Leonardusschool voert men het hoge aantal kinderen aan, dat uit de zgn. sociaal zwakke gezinnen komt, nl. 65. Dat is onge veer 50% van het totale aantal leerlingen. Deze kinderen komen, al dus het comité, in relatief kleinere klassen veel beter tot hun recht. Men vreest, dat zij, wanneer de Leonardusschool verdwijnt, op zul len gaan in te grote klassen van de andere scholen. Zij krijgen dan naet meer het extra beetje aandacht, dat ze juist nodig hebben. Het oudercomité wijst daarbij op het beleid van de overheid, dat zowel landelijk als gemeentelijk erop gericht is om de leerlingenschaal te verlagen, vooral in de probleemgebieden. Met voldoende aandacht van de leerkrachten zijn ook de kinderen uit de sociaal zwakke ge zinnen met succes door 't basisonderwijs te loodsen. De ouders wij zen op de resultaten op hun eigen school, nadat de schooladvies dienst gedurende twee jaar begeleiding heeft gegeven. Tenslotte wordt er gewezen op de renovatie in de wijk van de Leonar dusschool (Haagwegkwartier): „Tussen de Potgieterlaan en de Da- costastraat worden er 100 woningen gerenoveerd. En daarbij wordt er een aantal woningen geheeld (samenvoeging van boven- en nedenwoning, red.). Dat houdt een verjonging van de wijk in, zodat de verwachting bestaat, dat het aantal leerlingen in de toekomst zal toenemen", expliceert mevrouw Van Gennip. Men verwijt het bestuur van de SKOL, dat men te laat is geweest met de beslissing: „Als we het besluit, dat vorige week aan ons i meegedeeld, eerder hadden geweten, hadden we onze actie tijdig KUNNEN BEGINNEN. Op dit moment hebben er reeds 23 nieuwe aanmeidingen plaats gevonden voor de eerste klas van volgend jaar. Dit aantal is de laatste jaren niet zo hoog geweest Hopelijk ziet de gemeente nu de noodzaak van het behoud van de Leonardus school in en zal zij op tijd de helpende hand reiken." 1 PAGINA 3 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT - stad I LEIDEN De onlangs uitge- I brachte nota bejaardenbeleid (zie LC van gisteren) is kritisch I ontvangen door de leden van de commissie maatschappelijke aangelegenheden. Met name I mejuffrouw Buel (KVP) was van mening dat de concludes J veel te vaag waren gebleven. J Mevrouw den Haan repliceerde dat de nota bedoeld was als „eerste aanzet". „Met deze nota willen wij rond de tafel gaan zitten met de mensen uit de praktijk om zodoende te komen tot een betere coördinatie van het bejaardenwerk" Commissie uit kritiek LEIDEN De dames van het R.-K. Vrouwengilde gingen gisteren terug in de tijd. Het bestuur had mevrouw Van der Pias-Van As uitgenodigd, die de dames vertelde hoe het er bij een bevalling rond 1800 aan toe ging. De hobby van de gaste is name-lijk het verzamelen van allerlei gegevens uit het ver leden. Zij vertelde de dames hoeveel bijvoorbeeld een luiermand kostte. Tevens liet zij enkele kleding stukken uit die tijd zien inclusief de wikkel waarin het kind gedaan werd vlak na de geboorte. Na af loop werden de dames getracteerd op ouderwetse kandeel en wafels. Op de foto: mevrouw Van der Plas en de baby van één van de leden gewikkeld in een doek. De heer Zunderman maakte be zwaar tegen het hoofdstuk waarin men wil komen tot een meer activeren van de 65-plus- sers. Het is gebleken dat slechts 10 procent van de ouderen ge bruik maken van bejaardenso ciëteiten. „Ik vind dat we veel te veel willen regelen voor deze bevolkingsgroep. Er zijn genoeg bejaarden die helemaal niets voelen voor dergelijke activitei ten". In de plaats daarvan had hij liever een nog grotere klem toon gezien op de bejaardenwtv- ningbouw (zoals eerder in onze krant vermeld, zal de woning nood voor deze bevolkingsgroep nog zeker tot 1985 voortduren- red.). rl "ra 21) uieuvj LEIDEN Het college van B en W van Leiden zal zich een dezer dagen gaan buigen over de problematiek van een eventuele vesti- J ging van dependances van Leidse scholen voor openbaar, Rooms- "I Katholiek en Protestants Middelbaar Onderwijs In Leiderdorp. Dit werd gistermiddag tijdens de-vergadering van de commissie voor het onderwijs meegedeeld door voorzitter-wethouder Duyverman. Door de gemeente Leiderdorp is reeds toegezegd dat er grond be schikbaar kan worden gesteld. De wethouder deed deze mededeling om de commissieleden alvast de gelegenheid te geven hun gedachten te laten gaan over deze, naar zijn zeggen, uitermate moeilijke kwestie de dependances in Leiderdorp dienen een afspiegeling te worden van het beeld in het Houtkwartier, waar zich de Louise de Coligny-scholengemeenschap, het Visser 't Hooft-lyceum en het Agnes-lyceum bevinden. Op deze scholen zitten vele tientallen leerlingen, die in Leiderdorp woonach tig zijn. De té stichten dependances zullen alleen gelden voor de on derbouw (de eerste drie klassen). De behoefte aan een afdeling in Leiderdorp is bij het Christelijk Vis ser 't Hooft-lyceum het grootst, terwijl ook het Katholieke Agnes-ly ceum spoedig wil gaan beginnen. Voor de Louise de Coligny zal de stichting van een dependance inhouden, dat de afdeling aan de Su- matrastraat zal leeglopen en zich naar Leiderdorp zal verplaatsen. Volgens mededeling van de heer Duyverman had Leiderdorp gaar ne een permanente Middelbare School gebouwd maar het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zag geen mogelijkheid dit te rea liseren. Er zal moeten worden nagegaan in hoeverre de tegen Lei derdorp aan gelegen Rembrandt-scholengemeenschap, waarop zo'n 3 a 4 honderd leerlingen uit Leiderdorp zitten, door de stichting van de dependances geschaad gaat worden en in hoeverre Leiderdorp kan bijdragen in de kosten. Want dat de stichting van dependances LEIDEN Ruim 250 schatters hebben weer met veel genoegen aan de VenD-simultaanséance deelgeno men. De uitstekende bezetting, w.o. Donner, Hort en Jan Timman garandeerde natuurlijk zo wie zo een succes, maar het enthousiasme, waarmee huis- en clubschakers achter het bord zaten dwong zelfs van de grootmeesters respect af. Jan Hein Donner deed het ditmaal wat kalmer aan. Hij droeg zijn taak over aan Gena Sosonko, de vriendelijke bedachtzame genaturaliseerde(?Rus. Voor half tien had Sosonko al zijn partijen beëindigd. Verlies tegen De Witt en Posthumus en slechts één remise tegen de beruchte Geyer zorgden voor de negatieve kant aan zijn score, maar natuurlijk had hij een dikke voldoende als simultaangever. Jan Timman toonde op geniale wijze zijn klasse. Met grote spoed langs de borden lopend, deed hij de ene geniale zet na de andere en er was weinig eer aan te beha len voor de tegenstanders. Van de 40 borden wonnen Vrieze en Tolenaar, slechts Groenewegen kon remice forceren. Oud Nederlands kampioen Zuidema stond slechts één verlies toe. tegen V. Viegen en daarnaast een drie tal remises tegen Rauderbusch, Olivier en Wiegerink waren de enige wapenfeiten van de tegenstan ders. Hort, die de man van de avond had moeten zijn, blonk slechts uit in negatieve zin. Zijn houding was niet bepaald inspirerend voor een huisschaker. De Leidse vertegenwoordiger Joop Piket was de enige die de 100% score wist te behalen. Niet zo verwonderlijk gezien het lage schaakpeil van de tegen standers. Ad v. d. Berg wist slechts één verlies op te lopen, onnodig weliswaar, maar sportief voor de tegenstanders. Van Geet besloot de avond op een wat laat tijdstip. Een aantal remises en Verlies tegen Walter, v. Dijk, en Verburg, maakten zijn score nog negatiever. Schakend leiden kan terug zien op een succesvolle avond. LEIDEN „Het is iets krankzinnigs, iets waanzinnigs, dat de gemeente er niet bij betrokken wordt; het lijkt wei een privé- onderneming, een fabriek", reageerde een zeer verontwaardigde mevrouw v. Se- ters-Banen (PvdA) gistermiddag tijdens de vergadering van de commissie voor het Onderwijs naar aanleiding van de de finitieve afbouw van de rk St. Franciscus- en de St. Leonardusbasisschool.„Ik vind het bijzonder ernstig dat, wanneer een school gesloten gaat worden, de stichting Katholiek Onderwijs Leiden niet tijdig in overleg is getreden. Vooral als het gaat om een school in een wijk (Haagweg kwartier, -red.) die spoedig gerenoveerd gaat worden. Mevrouw Van Seters vroeg zich af, in hoeverre de Stichting ver antwoordelijk is voor deze kwa lijke gang van zaken of, indien de Stichting geen verantwoorde lijkheid draagt, in hoeverre het gemeentebestuur verantwoorde lijk is. Mevrouw Van Seters wist de commissie aan de hand van artikelen uit de Leidse dag bladen te vertellen, dat voor de St. Leonardusschool reeds 20 aanmeldingen van eerste klas- sers binnen gekomen waren, maar desondanks toch begonnen Aan de openbare LOM-school aan dus het raadslid. Van uit de commissie werd vervolgens aangedrongen op een gesprek tussen de Stichting Katholiek Onderwijs en de gemeente over deze kwestie. „Maar er moet haast gemaakt worden, anders loopt het aantal van 20 aanmel dingen terug en blijft er niets over", eiste mevrouw Van Se ters tenslotte. Bij monde van wethouder-voorzitter Duyver man werd deze haast toegezegd. werd in september van dit jaar met de afbouw (ieder jaar een klas minder, beginnende bij de eerste). „Het is voor de struc tuur van de wijk belangrijk dat er een school aanwezig is", al- de Rijnsburgersingel wil me vrouw v. Seters graag een defi nitief bestemmingsplan geven, nu gebleken is dat de slechte toestand waarin het schoolge bouw zich bevindt, te wijten is aan aachterstallig onderhoud. Van het college van burgemees ter en wethouders heeft zij een dezer dagen het bericht ontvan gen. dat het plan van de ge meentelijke dienst beheer schoolgebouwen voorgelegd is •an de inspecteur van het Bui tengewoon Lager Onderwijs. De grond waarop het gebouw zich bevindt, is in het herziene „We- deropbouwplan Leiden Stations plein en omgeving" bestemd voor kantoren en parkeerruim te. hetgeen door mevrouw Van Seters betreurd wordt. In het schrijven van b. en w. werd haar echter meegedeeld, dat de school vooralsnog voor een pe riode van drie jaar gehandhaafd zal blijven. oort ul zendti? rd. Ee LEIDEN Het zaalvoetbal gaat hoogst waarschijnlijk in het seizoen 1975-76 verrijkt worden met een ereklasse. Het voorstel hiertoe zal, ook weer hoogstwaarschijnlijk, ingediend worden op de jaar vergadering, die gehouden zal worden in augustus. Die ereklasse zal dan gevormd worden door vier clubs uit Noordwijk, vier uit Leiden, één uit Katwijk en één uit Lisse. Dit alles zal dan ook een versterkte promotierege ling met zich meebrengen, te vergelijken met een identie ke regel die de KNVB toe past om te komen tot het vormen van een hoofdklasse volgenr jaar. In de zaal zal die nieuwe com petitie pas gaan draaien over twee jaar, omdat op dit moment de betrokken clubs in de verschillende zaalvoet balcompetities nog niet op de hoogste zijn van het instellen van zo'n ereklasse. De voor stellen tot het instellen van die ereklasse zijn in prima forma uitgegaan van de af deling Noordwijk. Noordwijk, waaT het zaalvoetbal niet meer bloeit. Dat mag men gerust stellen, afgaande op de bezoekersaantallen en de weinige concurrentie, die er heerst in de competitie. Ook Leiden zal dit jaar genoegen moeten nemen met minder inkomsten uit entreegelden. De instelling van een ere klasse kan een nieuwe im puls voor het zaalvoetbal be tekenen. P. V. D LEIDEN Weinig toeschouwers langs de lijn en weinig sfeer was het trieste decor van de twee eerste-klasse wed strijden, die dinsdagavond in de zaalvoetbalcompetitie gespeeld werden. Weinig interessante duels zijn het ge worden, al was het gelijke spel van Stormvogels tegen LDWS een verrassing. Geheel volgens de verwachtingen daarentegen won Wernink van de Munnik, dat bijzonder weinig goed zaalvoetbal in zijn bagage had. LDWS—Stormvogels was over het zou men de vrijheid kunnen om- geheel genomen geen erg groot- zetten in een doelpunt, se wedstrijd, maar bleef toch Cor Pennenburg had reeds in de boeien door het score- en spel- verloop. De verrassing, waar voor Stormvogels zou gaan zor gen, nam al vrij snel na het be gin van de wedstrijd duidelijke vormen aan. Paul Wetselaar na melijk had na 6 min. de 00 stand, die op het scorebord prijkte omgetoverd in een 1—0 voor Stormvogels. LDWS was niet erg op dreef, hoewel men gaandeweg de eerste half toch meer een stempel op het spel- beeld ging drukken. Lang zou Stormvogels van de voorsprong niet kunnen genie ten. In d e 14e minuut bracht Siem van der Linden met een fraai diagonaal schot de ploegen weer naast elkaar. Het spel bleef tot aan de rust op en neer golven, hoewel het spel van bei de ploegen geen grootse indruk achterliet op de weinige toe- 7e minuut beide ploegen op ge lijke hoogte kunnen brengen, maar de penalty, uitgereikt na dat Koos van Es unfair was aangevallen, wist hij niet te be nutten. Even later deed Ouwe hand het beter. In combinatie met Koos van Es bracht hij de verrassende 22 stand op het scorebord. De vrijheid, die Stormvogels reeds mocht genie ten, werd in de 19e minuut nog eens vedgroot, toen Pim van de Meer wegens aanmerkingen op de leiding van de niet sterk flui tende Alblas, voor vijf minuten naar de kant moest. Stormvo gels wenste de geboden vrijheid echter niet te benutten, en wist de 2—2 stand nog maar net in handen te houden, doordat Kee per van de Steen een penalty van Siem van de Linden wist te stoppen. vrije schietkans kre gen mogelijkheden om nog voor rust verandering in de stand aan te brengen, maar beiden hadden geen succes. LDWS kwam na rust al vrij snel- op 21, toen Cock Slingertandt de rebound won van Stormvo gels-doe man Van de Steen, die een schot van Pim van de Meer losliet. Stormvogels heeft daar na veel vrijheid van LDWS ge kregen, maar slechts eenmaal schouwers. Pim van dc Meer WERNINK—DE MUNNIK 5—2. schot op de paal en Koos van |je| pgjj van je voorafgaande us-u1--" wedstrijd, LDWS Stormvogels, werd nou niet bepaald door Wernink op De Munnik op een hoger peil gebracht. Het was ook in deze wedstrijd met dat peil maar matigjes gesteld. De Munnik bood Wernink alle ge wenste ruimte om de score te openen en liet in fe tc maar wat met zich dollen. Wernink kreeg veel kansen, maar wist er voor rust slechts twee te benutten. Tweemaal ook was het Chris Zoetemelk, die de Munnik-doel- man mocht verslaan. De Mun nik had overigens na 7 minuten spelen, bij een 00 stand, voor een verrassende wending kun nen zorgen. De Wcrnink-doel- man liet een schot van Van Leeuwen namelijk los en bood daardoor Paul Theunissen de kans de rebound te verzilveren. Theunissen dacht er echter an ders over. Na rust veranderde het spelbceld aanvankelijk niet veel. Wernink mocht en bleef do mineren en wat de Munnik hier tegenover stelde was zeer po ver. Zelfs een penalty wist men, nadat Koos van Weerlee voor 3—0 had gezorgd niet te benut ten (lijdend voorwerp was Jan Staal). Pas nadat Chris Zoetemelk de stand op 40 in he: voordeel van Wernink had gebiacht, wist Paul Theunissen voor de Mun nik iets terug te doen. Koos van Weerlee van Wernink en Hans Schuier van de Munnik bepaal den de eindstand tenslotte op 5—2. VERDERE UITSLAGEN; res.l: Katwijk 2ASC 3 11; ASC 2—LDWS 2 3—5; Stormvo gels 2—MNA 2 2—1; Gazelle 2 t niet het verwachte s res.2A: Lisc 2—Unitas 2 6—7; Stormvogels 3LFC 2 04; res.2B LFC 3—Wernink 2 2—2; Oegstgeest 2—Fortuna 3 2—1; LISC 3—Swift 2 2—10; 3B: Leid se Boys—Dynamo 1—3; 3C: RHW—VDON 2—9; 3D: LOI— LAF 34; res.3A: B&T 2— SVLV 2 2—1; Tegelhandel 2— Regenboog 3 111; Leiden 3 ASC 5 n.O.; SLF 2—Gazelle 3 5—2; res.SB: Unitas 3—SDO 2 2—3; Hanab 2 VWS 2 n.o.; Swift 3—Dunsol 2 0—3; res.3C: SDO 3ASC 6 5—2; Fortuna 4 VNL 3 1-6; res. 3D; VDON 2—UVS 2 3—1. LEIDEN Cor Pennenburg, tot voor kort nog laatste man ln de defensie van Roodenburg, was een nieuwe verschijning in de zaalvoetbalcompetitie in de Grocnoordhal. Spelend voor Stormvogels maakte hij rustig en toch wel enigszins onwennig zijn debuut. Een debuut, dat slechts mogelijk was geworden, na een onenigheid met de technische leiding van Rooden burg. Zoals bekend nam Pennenburg vorige week het beéluit om niet meer voor Roodenburg uit te komen, nadat hij pas de avond voor de derby tegen UVS had vernomen, dat hij niet zou meespelen. Een onverkwikkelijke situatie, die niet meer tot klaarheid is gebracht. Cor Pennenburg na zijn debuut bij Stormvogels; „Gisteravond heeft Jan van Weezei mij opgebeld, met de vraag of er nog mogelijkheden waren voor een gesprek, dat de gehele zaak tot een oplossing zou kunnen brengen. Uit dat gesprek ia mij gebleken dat er voor mij geen alternatief bestond voor een terugkeer in het eerste elftal. Mij werd slechts een plaats in het tweede elftal aangeboden en daar pas ik voor". Ik mag dan dertig jaar wezen, ik wil nog graag het hoogste bereiken. En als dat voor mij niet weggelegd is, ook al speel ik nog zulke goede wedstrijden in het tweede elftal, ja dan pas ik ervoor". Aldus Cor Pennenburg, jarenlang steunpunt in de Roodenburg- defensie en binnenkort steunpunt in de defensie van Stormvo- gels. Op deze hoofdoorzaak van het nu definitieve vertrek van Pennenburg, leverde Jan van Weezel, elftalbegeleider van Roodenburg, desgevraagd het volgende commentaar: „Dat alternatief is deels een reglementaire kwestie. Je moet er van overtuigd zijn dat als je iemand weer in het eerste team opstelt, dat je hem dan ook het hele seizoen kan opstellen. Anders krijg je de vervelende kwestie, dat je iemand niets meer kan laten spelen. Een verder commentaar wenste Jan van Weezei, op de uitspra ken van Cor Pennenburg niet te geven. „Ik zou dan met Cor een gesprek voeren via de kranten en dat doe ik liever met Cor onder vier ogen". Zeer begrijpelijk. P. v. D.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3