JOEGOSLAVISCHE COACH CIRIC GEEFT SPANJE MEESTE KANSEN „Na kwalifikatie is alle ellende in mijn land voorbij Oranje raakt Israel kwijt Door records behoort Hans van Helden nu bij de kanshebbers PRIEM GELOOFT IN FEDOR DEN HERTOG W edstrijdrecette VERLIES EN WINST VOOR METSELAARS Federatie voor wilde biljarters WOENSDAG 13 FEBRUARI 1S74 LEIDSE COURANT 55 Zonder een zweem van terughou dendheid tipte Ciric Sparde als de ploeg die de meeste kans op de zege zal maken. „Men weet het: Spanje zit midden i n de competitie, die bij ons al sinds 9 december stilligt. Onlangs heb ben we in Split een toernooi georganiseerd waaraan viel clubs deelnamen die de meeste internationals leverden. Daaruit is de jeugdige Surjak te voor schijn getreden, die in dat toer nooi veel doelpunten maakte. We hebben hem dan ook opge steld, maar we weten dat we het niet van conditie- en kracht voetbal zullen moeten hebben We kunnen alleen vertrouwen op onze aangeboren voetbal in tuïtie en onze speelvreugde. Dat zijn onze enige wapens". Wonderlijkerwijs had Ladislao Kubala, moeizaam zijn bedoe lingen met enige andere dan Spaanse woorden kenbaar ma kend, even tevoren in het Air- port hotel iets dergelijks ge zegd. Kubala: „Ons voetbal is artistiek, maar ik geloof niet dat Spanjaarden behoren tot hel ras dat in het veld een mentali teit kan opbrengen om meer dan alles te geven. We zullen het van onze technische capaci teiten moeten hebben" Tijdens' het trainen blijft er voor de Spaanse coach Kubala nog tijd over voor het maken van grappen, zoals op deze foto duidelijk zichtbaar is het Duits meester was. Glimla- Milavan Ciric grondde zijn zekere FRANKFURT In het Essomo- tor hotel in Frankfurt lagen de spiers van de Joegoslavische selectie te bed. Zij rustten. In de hoek van de hal zat een stille, grijzende en kalende heer met op de borstzak van het grijze kostuum het embleem van de Joegoslavische voetbalbond. Hel was Milavam Ciric, met Miljan Miljanlc de top vormend van de tralnflrsraad vafti zes man voor de nationale ploeg. Behalve dit tweetal behoren er ook de trai ners toe va<n de clubs Hajduk Split, Rode Ster Belgrado, Par tisan en Dynamo Zagreb, welke vier de status van keuzeheer hebben en derhalve de selectie samenstellen die door de top twee wordt voorbereid op inter lands, waarvan de confrontatie van vanavond door Milavan Ci ric zonder omwegen wordt ge noemd: „Een wedstrijd die voor Joegoslavië van levensbelang Steeds weer valt het op hoe een voudig coaches van buitenland se ploegen zijn te benaderen. Milavan Ciric vormt daarop geen uitzondering. Minzaam in formeerde hij naar de kennis van de Engelse en Duitse taal, waarin hij. zo leek het, wilde converseren. Toen de keus was gemaakt, voorzag hij zich van een tolk die zowel zijn taal als ons dus kwalificeren voor het eindtoernooi is alle ellende die we hebben gehad vergeten. We misten de boot tegen Grieken land. er is gesproken over om koperij, we konden tegen Spanje In Zagreb niet verder komen dan een gelijkspel. Dat kweekte een treurige stemming onder de voetballiefhebbers, en dat zijn er heel veel in mijn land". ,Wat we echter wel meehebben is he. grote aantal .eedgenoten optimistische verwachtingen op nog een ander feit. „Momenteel zijn verscheidene spelers In dienst. Daarom staat bijvoor beeld Santrac niet in de basis opstelling. Dzajic volbrengt ook zijn dienstplicht dat betekent dat hij al zes maanden niet daadwerkelijk heeft gevoetbald, ik bedoel, niet in topwedstrij den". dat ons zal steunen. En dat zal nodig zijn want deze wedstrijd is de belangrijkste in de ge schiedenis van het Joegoslavi sche voetbal. Niet alleen voor ons voetbal, ook voor onze Jeugd die rotsvast vertrouwt op onze nationale ploeg en trou wens voor het gehele sportleven in mijn land. Als we winnen en (Van onze sportcorrespon- dent) ROTTERDAM Rinus Is- I rael (31) heeft de hoop op gegeven dat hij nog ooit voor het Nederlands elftal zal kunnen uitkomen. De Feyenoorder, die in de ja ren '70 toen de Rotterdam mers als eerste vaderland se club de Europa- en we reld-cup veroverden, vaak 's werelds beste libero werd genoemd, ondervindt nog altijd last van een dij beenblessure die hij een maand geleden opliep in de wedstrijd tegen FC Am sterdam. Israel, die dit seizoen twee menis cus-operaties onderging, heeft daarna nooit meer zijn oude vorm bereikt. Trainer Cörver gaf de Feyenoor der in het duel voor de Europa cup drie tegen Standaard-Luik nog een kans om zijn reputatie waar te maken, maar het her optreden van Israel was toen niet bepaald indrukwekkend. Het feit dat Joop van Daele zich op de positie van zijn eens zo befaamde voorganger steeds meer gaat thuis voelen, maakt een nieuwe rentree van Israel steeds moeilijker, lij rekent er zelf niet meer op dat hij van Cörver nog een nieuwe kans krijgt om zich in het keurkorps van de Rotter dammers te spelen, waardoor hij automatisch ook buiten de seleotiegroep van het Oranje team voor München valt. 'rottiger nieuws is er te melden over Henk Wery, die volledig is hersteld van een zware liesope ratie. De Feyenoorder komt za terdag met het C^team in actie I tegen Volendam. INZELL Tamelijk onverwacht heeft Hans van Heldccn zich ge schaard bij de kanshebbers voor het wereldkampioenschap sprïnt, zaterdag en zondag aan staande in Innsbruck. Dinsdag avond, twee dagen na het we- reldkampioeinschap van de all- rounders te kort eigenlijk om t,9 herstelSen vain de inspannin gen <Sp de tien kilometer reed de Friese Brabander, die naar Innsbruck mag, omdat Neder land maar over drie specifieke sprinters beschikt en vier deel nemers mag afvaardigen, bij testwedstrijden in Inzeil met 40.14 seconden en 1.18.95 per soonlijke records op de 500 en 1000 meter. Vooral de 1000 meter was van grote klasse. Het is de op één na beste wereldprestatie van het seizoen. Alleen de Russische sprintkampioen Valeri Moeratov reed in november In het onver gelijkbare Alma Ata sneller: 1.18.1. Voor het overige is nie mand dit seizoen nog beneden de 1.20 minuten gekomen. De t'jd van Van Helden ligt slechts 0.15 seconden boven het Nederlands record van Ard Schenk, dat eertijds als wereld record gold, tot de inmiddels gestopte Noor Lasse Efskind in Davos vorig jaar een handge- klokte tijd van 1.17.6 liet note ren. „Het was het gif dat eruit moest", aldus Van Helden, „Het zat me nog steeds dwars dat ik zaterdag op de vijf en zondag op de tien kilometer onder slechtere omstandigheden moest rijden dan de anderen. Vroeger trapte ik dan een ruit In. Nu doe ik het zo". Van Helden bouwde zijn race, op goed hard Ijs en bij windstil weer als volgt op: Een opening van 18.3, gevolgd door een ron de van 29.7 en een van 30.95. „Nu weten de Noren tenminste dat ze het in Innsbruck niet zo maar kunnen winnen", aldus een tevreden Leen Pfrommer, die zelf ook een start je waagde en de 500 meter vier missla gen ten spijt uitreed in 44.20 seconden. Hans van Helden was op de 500 meter, waarop hij een persoonlijk record had staan van 40.3, bijna onder de veertig seconden gekomen. Maar een supporter die hem aanmoedig de, kwam te ver de baan op. Van Helden moest uitwijken, wat hem twee- tot drietiende se conde scheelde. Desondanks 40.14 sec. Ook Eppie Bleeker en de zondag in alle haast als vervanger van John Olof opgeroepen Piet de Boer reden persoonlijke re cords. De Boer, een 27-jarige veehouder uit Jellum, die werd gekozen omdat hij in drie we ken tijd van 40.9 naar 40.0 sec. was gegaan, dook voor het eerst onder de 40 seconden-grens en knabbelde van zijn 1000-meter- tljd een volle seconde af: 1.24.0 tegen 1.23.00. Deze laatste tijd is overigens te zwak om hem bij de favorieten voor Innsbruck te rekenen. Dat geldt niet voor Eppie Bleeker. De Friese onder wijzer, vorig jaar derde bij de sprintkampioenschappen, werd op de 500 meter tweede achter de snelle Japanner Norio Hira- nog fit genoeg om in te schrij- de sprinters als voorbereiding ven voor de direct volgende gelden op de wedstrijd om de 1500 meter. Met een tijd van wereldkampioenschappen. 2.04.59 verbeterde hij zijn per- Uitslagen van de dames zijn: 500 soonlijk record met bijna drie meter: 1. Leah Poulos (VS) seconden. De all-rounders Piet Kleine en Jan Derksen bleven daar met 2.07.16 en 2.07.70 ver bij ten achter. te: 39.55 tegen 39.15, tweede op Dinsdagavond zijn in Inzeil onder de 1000 meter, achter Van Hel- goede omstandigheden schaats- den (1.20.36) en voelde zich toen wedstrijden gehouden, die voor 43.75, 2. Sylvia Burka (Can) 44.22, 3. Laurie Monk (VS) 44.73, 4. Keiko Hasegawa (Jap) 45.28. 1000 meter: 1. Poulos 1.30.90, 2. Sheila Young (VS) 1.30.95, 3. Mariko Sugawara (Jap) 1.31.28 Clay wil niet NEW YORK De voorgenomen wedstrijd tussen de zwaarge wichten Muhammed AH en diens landgenoot Jerry Quarry, die in mei zou plaats vinden in de Madison Square Garden te New York, gaat niet door, aldus een officiële mededeling. Verleden week nog was gemeld dat het goed ging met de plan nen voor deze zoveelste „wed strijd van de eeuw", alhoewel er nog geen documenten waren getekend. Ali, die op 28 januari na een har de strijd over 12 ronden van Joe Frazier had gewonnen, heeft doen weten dat hij lang rust will gaan nemen voor hij opnieuw de ring instapt. Tot nu toe hebben Ali en Quarry twee maal gebokst, beide keren werd ALi winnaar. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Nu de overschrijvingsperiode in de tenniscompeti- tie is verstreken kan de balans worden opgemaakt van de hoog ste klasse. Op het laatste moment heeft het Amsterdamse Dash moeten con stateren dat er van zijn eerste team weinig is overgebleven ttu Judith Salomé en Nellemieke Brouwer naar Tilburg zijn overge gaan. Bovendien raakte Dash Lex Constandse kwijt aan stadge noot DDV, zo dat de kwaliteit van het eerste team dermate is aangetast dat het bestuur van de vereniging overweegt zich uit de hoogste klasse terug te trekken. Erg veel wijzigingen hebben zich niet voorgedaan in de afgelo pen transfer periode". De belangrijkste veranderingen deden zich bij de dames voor. Naast de .verhuizing" van Salomé en Brouwer trekt de komst van Marijke Schaar, die vorig jaar geen competitie speelde, maar daarvoor uit kwam voor Tilburg, naar De Metselaars de aandacht. Bij deze Haagse vereniging vertrok Els Veentjer om voor Shot te gaan spelen. De landskampioen heeft voor de komende competitie voorts de beschikking over Fried Schmitz, die Popeye verliet. Tine Zwaan versterkt DDV na haar vertrek bij Tilburg. Lidy Bielefeld is dit seizoen niet bel schikbaar voor De Metselaars omdat zij in verwachting is. Leimonias gaat de komende competitie ongewijzigd tegemoet, met dien verstande dat de vereniging op Klein Zwitserland weer de beschikking heeft over Maarten Ruys, die een jaar in de Ver enigde Saten is geweest. Ada Bakker, Madeleine Weurman en nationaal jeugdkampioene Ingrid de Jonge nemen de damespar tijen voor hun rekening, terwijl Peter Soeters, Evert Schneider, Wouter Fok, Jan Lind en Maarten Ruya voor de mannelijke in breng zorgen. Harm Ottenbros en Leo Duyndam nemen tijdens de presentatie van de n Vrlsol „Madame Mitzy" de eigenaresse van D'Hoeve onder handen. Aalst Cees Priem, de met ont troning bedreigde kopman in de nieuwe ploeg van Piet Lle- bregts, is blij met de komst van Fedor den Hertog. Na de voorstelling van de Frisol-ploeg aan de zuidelijke grens van Ui- lenspiegelland, het Belgische Aalst, vertelde hij: „Met de komst van Den Hertog is de po sitie van ons verbeterd. Met twee goede renners zal meer werk kunnen worden gedaan. Fedor en ik hebben trouwens bewezen goed samen te kunnen rijden. In 1972 won hij de tour de I'Avenir en ik werd eerste in het puntenklassement." Cees Priem is echter niet oprecht gelukkig met de gedachte dat met Den Hertog de p'oeg mis schien de Giro of de ronde van Frankrijk zal gaan doen. „Daarvoor is de ploeg nog niet ervaren en kwalitatief mis schien ook nog niet sterk ge noeg. Ik zou liever een jaar wachten. Het is niet zo dat ik het niet zal aandurven, maar ik geloof dat er een te groot risico wordt genomen als we dit jaar al naar een van die twee rondes gaan. Pas na hef voorseizoen zal het besluit genomen worden. Ons, de renners, is inspraak toegezegd en ik geloof niet dat wij gaan als er een kans be staat dat het een afgang zal worden." Den Hertog zelf ziet er niet tegen op. „Ik ben mij er van bewust dat de profs mij niet met open armen zullen ontvangen, maar dat betekent alleen een nieuwe uitdaging. Hoe ik daar een ant woord op zal geven, weet ik pas als de eerste wedstrijden en de ronde van België achter de rug zijn. Dan zal ook worden beslist of wij het grote werk doen." De ploeg van Frisol bestaat voor 1974 uit de volgende renners: Fedor den Hertog, Donald Allan (Australië), Harrie Beurskens, Ko Blok, Ronnie de Bisschop (België), Midi den Hertog, Wil de Vlam. Leo Duyndam. Albert Hulzenbosch, Gerard Kamper, Harm Ottenbros, Henk Poppe, Cees Priem, Henk Prinsen, Al- bert Seegers, Cees van den Meyden, Piet van Katwijk, Ja nus van Tol en Louis Westnis. Voorlop'.g staan op het program ma de grote eendaagse wed strijden in België en Nederland, beginnend op 2 maart met de omloop van het Volk en meer daagse wedstrijden als de ron den van België en Luxemburg en de vijfdaagse van Duinker ken. NIJMEGEN Op initiatief van de biljartbond kring Nijmegen Is de federatie van regionale bll- jartbonden(FRBB opgericht. drn), do Noordllmburjt*» blljnrtbnnd (160 l^dcn), Ron«mdnalsi- biljart bond (BB ledan), da Venlost biljart bond (600 loden i. Biljartbond kring Nljmeicon (160 leden) Wagcnlngse biljartbond (260 leden) en de Mans en Wnalser biljartbond 350 leden). De federatie knn men beschouwen all eon soort tweede bnnd naait de Koninklijke Nedorlandie Biljartbond. Spanje en Joegoslavië tegen el kaar speelden werd 4 maal een gelijkspel bereikt en 2 keer ver koren. Het gelijkspel in Zagreb was voor de Joegoslavische bondscoach Boskov aanleiding op te stappen. Toen werd de trainersraad gevormd omdat het onmogelijk bleek één figuur met de leidng te belasten. Er wordt gefluisterd dat een mini male betaling daarvan de oor zaak is. Hoe dan ook. er kwam een zestal dat evenwel na het duel van vanavond zijn taak zal neerleggen. Vuvjan Miljanlc zei hierover: „Inderdaad wordt naarstig gezocht naar een bondscoach die, indien we ons mochten kwalificeren, in juni met e«n totaal ander elftal zal moeten aantreden. Hij zal dan waer een beroep kunnen doen op spelers die momenteel of in dienst of geblesseerd of ge schorst zijn. Onze werkelijke kracht kunnen we helaas tegen Spanje niet tonen. Dat zal pns gebeuren als we het halen". Over het eindtoernooi heeft Mlla van Ciric - „Let wel, dit is mijn privé-moning" - zijn eigen vast omlijnde opinie. Ciric: „Indien Nederland tot het eind compleet blijft, en dan bedoel ik daarmee vooral dat Cruyff zal blijven spelen, komen Nederland en West-Dultslamd in de finale. Ne derland op grond van de grote kwaliteit van het team, Duits- 'erd omdat het in eigen land peelt en hwt nJvfoncfisoie fa ui# ?loeg «erk meespeelt. Als enige outsiders zie Ik Italië en Brazi lië. Ik ken het Nederlandse voetbal ewn beetje. Ik ben drie Jaar bondscoach van Israël ge- woest en kwam toen enige ma len met de ploeg In het KNVB- centrum in Zeist. Prachtig. Ik hob mijn bond voorgesteld iets dergelijks in Joegoslavië te rea liseren. Het kwetsbare van het Nederlandse elftal vind ik wel dat het voornamelijk is samen gesteld uit spelers van 2 clubs, Ajax en Feyenoord. Het is ei genlijk Internationaal clubvoet bal, maar daarin Is Nederland dan ook wel zeer sterk", an het oordeel van Ciric mag enige waarde worden gehecht. De 55-jarige helft van de top- twee speelde voor de tweedo wereldoorlog in een thans ter ziele zijnde club, daarna in Rode Ster Beograd, was trainer van Israël, in Turkije en van Lazio Roma en speelt vanavond met het Joegoslavische team zijn 121ste wedstrijd als nationaal coach, zij het in dit geval alt deel van een zestal. En het was niet bepaald uit valse beschei denheid dat hij nogmaals bena drukte dat hij, hoewel met spijt, Spanje de beste kansen toe dichtte. Spanje, dat in het toch waarlijk niet koude Frankfurt toch beducht is voor stijve spie ren. In het Airport hotel arri veerde gistermiddag iemand met een grote doos. Daarin za* ten 18 maillots „voor mijn selec tie", als het toch koud mocht worden, legde Kubala uit. HERMAN VAN BERGEM FRANKFURT Hoe de uitslag ook mag zijn, Spanje en Joego slavië houden in elk geval ieder ruim 350.000 gulden over aan het duel dat beslist over deelneming v*n het toernooi om de wereld titel. Het uitverkochte stadion levert een recette op van 1 mil joen 350.000 gulden, waarvan 940.000 voor entree en de rest aan de TV-rechten die de 37 lan den opbrengen die de wedstrij den uitzenden. Van het totaalbedrag gaat 4 pro cent naar de FIFA, 1 procent naar de UEFA, 10 procent naar de Duitse voetbalbond en is 30 procent voor onkosten gereser veerd. Het restant verdelen Joe goslavië en Spanje. Daarvan zul len ook de premies betaald moe ten worden die hemelsbreed ver schillen. Indien de Joegoslaven zich kwalificeren krijgt elke spe ler een premie van 9000 gulden, eenzelfde bedrag dat ook de 6 trainers ontvangen. De Span jaarden toucheren bij winst niet minder dan 52.500 per man. JOEGOSLAVIË Bul jan Maric Hadziabdic Oblak Katalinski Bogicevic Karasi Acimovic Petkovic Surhak Dzajic Scheidsrechter Vital Leraux (België) Amancio Garate Valdez Claramunt Juan Carlos Asensi Benito Uria Jesus Martinez Iribar SPANJE

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13