Dennendal-patiënten weg uit Muller-paviljoens Arabische top over Israël en olieboycot Botsingen gevreesd met Britse stakers ficidöcSoiwatit Miljoenenbranden in het weekeinde 1974 J MAANDAG 11 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/DEN DOLDER Staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid heeft opdracht gegeven, dat de drie paviljoens van Dennendal, waar de ontslagen groep-Muller nog steeds onder de zwakzinnigen werk zaam is, te ontruimen. De patiënten zullen tipjdelijk el ders ondergebracht worden. De staatssecretaris heeft tot deze ingrijpende stap besloten, omdat volgens de In spectie van de Volksgezondheid de patiënten teveel bij de conflicten betrokken geraakt zijn, waardoor een goe de therapie in de drie paviljoens onmogelijk geworden is. De zeven direkt erbij betrokken stafleden, die achter Muller staan, zullen zich desnoods met hand en tand te gen de overplaatsing van de patiënten en tegen hun verwijdering van het terrein, verzetten. Zij hebben dit gisteravond meegedeeld, vaarbij zij tevens lieten weten het besluit tot ontruiming rampzalig te vinden. De criminoloog professor Hulsman, deel uitmakend van het voorlopig bestuur van Nieuw-Dennendal (opgezet door groep-Muller) zei gisteravond in Brandpunt: „ik weiger te geloven, dat zoiets als waartoe nu besloten is in Nederland werkelijk zou kunnen gaan gebeuren." Het oudercomité - de meerderheid van ouders van pa tiënten, staat geheel achter de beslissing van de staats secretaris, ook ai omdat volgens het comité bewezen ls. dat de groep-Muller ook al patiënten direkt bij het con flict betrokken hebben. Vervolging Italiaanse oliemagnaat ROME De Italiaanse autoritei ten hebben een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de 66-jarige Vincenzo Cazzaniga, voormalig president-directeur van Esso Italia. Hij wordt verdacht van medewerking aan een olieschan daal over prijsopdrijving door middel van het achterhouden van voorraden en het omkopen van politici tijdens de energie crisis van de afgelopen maan den. Cazzaniga is de eerste grootindu strieel die in verband met deze afaire in staat van beschuldi ging is gesteld. Efikele dagen geleden verliet hij Italië. CAIRO (Reuter) Deze week zal, in Egypte, een beperkte Arabische topconferentie wor den gehouden ter bespreking van het gebruik van Arabische olie als wapen en de politieke confrontatie met Israël. Verwacht wordt dat behalve Egypte Saoedi-Arabië, Koeweit, Algerije, Marokko en Syrië zul len deelnemen. Het dagblad Al Akhbar zegt dat de Arabische leiders die de uit nodiging aanvaardden, zouden spreken over de coördinatie van hun oliepolitiek en over de poli tieke confrontatie jegens Israël na de troepenscheiding aan het Egyptische front en de ver wachte scheiding van de strijd krachten aan het Syrische front. Bij een aanval van Arabische guerrillastrijders met bazooka granaten is gisteren een 20-jarig Israëlisch meisje, dat per auto in de buurt van de Libanese grens reed, om het leven geko men. Een Israëlische soldaat werd gewond. Ze reden vlak bij de kibboets Dan in het noorden van Galilea toen hun auto werd getroffen. Israëlische legereen heden beantwoordden het vuur. In hetzelfde gebied werd vorige week een Israëlische militair gedood toen hij in een hinder laag liep. Bij artilleriebeschietingen tussen Syrische en Israëlische militai ren op de hoogvlakte van Golan zijn zondag vier Israëlische sol daten gewond, zo heeft een le- gerwoordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Hij zei dat de Sy- riërs het vuur hadden geopend op twee plaatsen aan het front. Zware Israëlische vrachtwagens brengen oorlogsbuit in veiligheid over het Suezkanaal. Het is een onderdeel van de derde fase van de ontruiming van het gebied ten westen van het kanaal. Israëlische pompoenen vergiftigd' GENUA (AFP) In de Italiaan se havenstad Genua zijn zater dag pamfletten gevonden waar op staat dat een lading pompoe nen uit Israël, die in Genua te koop zijn, zijn vergiftigd. De pamfletten zijn ondertekend door een „Revolutionair Pales tijns commando". Een brief met soortgelijke waar schuwingen was vrijdag ontvan gen door het persbureau Ansa in Milaan. De overheid haalt er haar schouders over op. PvdA fel tegen duurder treinkaartje ARNHEM (ANP) De PvdA- fractie in de Tweede Kamer zal zich scherp verzetten tegen een eventuele verhoging met twaalf procent van de spoortarieven met ingang van 1 mei aanstaan de. Fractievoorzitter drs. Ed van Thijn zei zaterdag in Arnhem, dat dergelijke voorstellen tot ta riefverhoging bij de Nederland se Spoorwegen in de fractie slecht vallen. Naar zijn mening is thans meer dan ooit voorzichtigheid cn te rughoudendheid geboden, ook bij de overheidstarieven. Een te forse verhoging zou bovendien passagiers-afstotend werken. Stammenstrijd in goudmijn WELKOM (AP) Acht Afrika- nen zijn omgekomen bij vecht partijen tussen mijnwerkers van de Basotho- en de Xhosa-stam- men in de goudmijn van Wel kom, zo heeft de Zuidafrikaanse politie meegedeeld. een kolenmijn om machinerieën en toekomstig werk veilig te stellen. s voor miljoenen schade aangericht als gevolg van wateroverlast. Van c correspondent LONDEN In Engeland werden vanmorgen, op de tweede dag van de mijnstaking, enkele bot singen met de politie gevreesd bij de electricileitscentra. Daar hebben de mijnwerkers posten geplaatst om te voorkomen dat nog kolen zouden worden aange voerd. De bond voor overheids- en gemeentepersoneel heeft zijn leden bij de electriciteitscentra- les vanmorgen opgeroepen geen steenkool te gebruiken die nog moet worden aangevoerd. Ook de transportbedrijven en de spoorwegen moeten het gebruik van kolen beperken. Andere mijnwerkers hebben post gevat aan de oostkust om te voorkomen dat kolen uit Polen worden aangevoerd. Polen wil Engeland een half miljoen ton leveren, ondanks de solidariteits- oproep van de Britse mijnwer- kersbond. Ook een Italiaanse kolenboot werd slechts gedeelte lijk gelost. Er hebben zich al enkele schermutselingen voorge daan tussen stakers en onder houdspersoneel. Inmiddels is ook de verkiezings campagne op gang gekomen, te gen de achtergrond van nieuwe opiniepeilingen die een voor sprong aangeven voor de con servatieven. De nieuwe indeling van de kiesdistricten in Enge land levert de conservatieven een voordeel van 10 zetels op, aldus de Britse verkiezingsdes- kundige Caig. Stedelijke distric- ten, met een overwegend La- bourbevolking, zijn samenge trokken met plattelandsdistric ten, waar de conservatieven de meerderheid hebben. De conservatie /e feminr Heath en zijn oppenent, Labourleider j Wilson, hebban elkaar za.erdag- avond al fel onder vuur geno men. Heath noemde Wilson een „gevan gene van uiterst links" terwijl Wilson zei dat Heath het land op de rand van de afgrond heeft gebracht. Een conservatief ver kiezingsmanifest doet een be roep op de „grote gematigde meerderheid" en verklaart dat de uitkeringen voor gezinnen van stakers voortaan van de vakbonden moeten komen en niet uit de openbare middelen. Nu weten we het weer niet IN PEPERBEK HEEFT VAN MIERLO'S OPVOLGER Jan Terlouw. op verzoek, geprobeerd het verschil tussen D'66 en de Partij van de Arbeid te omschrijven. Een en ander als nadere toelichting op de door Terlouw verdedigde congresresolutie, volgens welke D'66 wil blijven proberen alle machtssamenballingen af te breken, zonder dat er nieuwe voor in de plaats komen. Terlouw beseft achteraf dat deze resolutie niet volledig is, eigenlijk onbegonnen werk omdat het verschil tussen twee politieke partijen die als D'66 en P.v.d.A programmatisch dicht bij elkaar staan niet in een paar zinnen kan worden duidelijk gemaakt. In 't ludieke Peperbek gooit hij het nu eens over 'n andere boeg: D'66 moet overleven, omdat haar aanpak in de Nederlandse politiek niet gemist kan worden, maar overleven is niet mogelijk, als de kiezer niet duidelijk gemaakt wordt dat er ondanks hartelijke samenwer king toch een belangrijk verschil in opvatting is met de P.v.d.A. WE MOETEN NOG ALTIJD kennis maken met de politieke partij in Nederland die vindt dat ze In de samenleving gemist kan worden Heft een politieke partij zich op, dan gebeurt dat hier vrijwel uit sluitend wegens gebrek aan belangstellenden of gebrek aan geld. Met beide elementen heeft D'66 overigens de laatste tijd veelvuldig te maken. Vervolgens vertelt Terlouw ons, dat het verschil tussen twee politieke partijen kan zitten in programma, prioriteiten, beleidsdaden, mentn. iteit, de geïnspireerde aanhang en de beginselen. Hoe dat nu allemaal zit tussen D'66 en d« Partij van de Arbeid krijgen we van Van Mierlo's opvolger niet te horen. Wel krijgen we een andere verrassing. Hij gaat citeren uit het beginselprogram van de begin 20ste eeuw op gerichte Vrijzinnige Democratisch Bod, verschoont zich dan van de plicht om nu in een paar zinnen een beginsel voor D'66 te ont werpen, maar constateert tegelijkertijd, dat „er te weinig is ge dacht en geschreven over onze diepere drijfveren, over de sociaal- economische orde en de geestelijke waarden waarop het program steunt". PAS ALS WE DAT GEDAAN HEBBEN, betoogt Terlouw, wordt het mogelijk het verschil tussen de P.v.d.A. en D'66 op een verantwoorde manier aan te geven. We hebben dus nog wel een paar jaar de tijd, concluderen wij lezend wat Terlouw allemaal hardop denkt. Wat hem gevraagd was duide lijk te maken, weten we in elk geval nog niet. En dan te weten dat vanuit D'66 de christen-democratische partijen overstelpt zijn met krit:ek over hun onduidelijkheid. Maar wat schiet de gemeenschap ermee op, wanneer je machtssamenballin gen gaat vervangen door samenballingen van koersloosheid? Nog niet te missen EEN ONGEWOON DUIDELIJK PLEIDOOI voor het behoud van do Eerste Kamer heeft deze week Parool-redacteur H. van Wijnen in zijn krant gehouden. Naar aanleiding van het feit, dat het kabinet- Den Uyl binnenkort de nota over de grondwetsherziening in behan deling gaat nemen, geeft hij de ministers die (conform Keerpunt '72), anders dan de eerst-verantwoordelijke bewindsman De Gaay Fortman op afschaffen van de Eerste Kamer staan, drie punten ter overweging: —lste: Nog niemand heeft doorslaggevende argumenten aangevoerd tegen het voortbestaan van een qua taak en werkwijze dat gemo derniseerde Eerste Kamer. —2de: De laatste jaren ls, nu de Tweede Kamer bij de wetgeving een soort, doorjaaghuis" is geworden, bij herhaling gebleken dat onze Senaat n:et gemist kan worden. —3de: De kwaliteit van de Eerste Kamer steekt gunstig af tegen het heel matige gehalte van diverse parlementariërs aan de overkant van Het Binnenhof. Wijnen ziet zelfs een verschil van gemiddeld tientallen procenten. Ook wie dit laatste maar voor de helft gelooft, zal terecht de vraag kunnen stellen, of het dan reëel, democratisch en staatkundig juist is, wanneer enige politieke partijen (van linkse stempel) van plan zijn voor de binnenkort te houden verkiezingen van Eerste Kamer leden alleen kandidaten aan te zoeken, die bereid zijn straks vóór de opheffing van d<j Eerste Kamer te stemmen. fcie voor d» spotmat van de vliiamctifeipe Ranvris» ep!g-amdlchf«- Martiahs voelt, zou kunnen ".eggen dat dir lijkt op Iwt geval van de dokter die lijkbezorger gaat worden, omdat het resultaat van zijn wer k in beide gevallen identiek kan zijn. Wanneer andere pari jen nu van hun kandidaten de garantie vragen dat ze tegen een uitschakeling van de Eerste Kamer stemmen, is deze vreemde move van Keerpunt tenminste weer geneutraliseerd. Weeroverzicht Demonstratie pro- Mindszenty in St.-Pieter VATIKAANSTAD, (AP) Twee jonge Italianen hebben zich gis teren in de St. Pieter te Rome aan een hekwerk vastgeketend uit protest tegen de beslissing van de paus om Joszef kardi naal Mindszenty ontheven te verklaren van zijn post als pri maat en aartsbisschop van Hon garije. De twee mannen, die zelf zeiden lid te zijn van een ultra-conser vatieve rooms-katholieke organi satie, wierpen pamfletten in het rond waarin Mindszenty een martelaar en zijn ontheffing „verraad aan God", worden ge noemd. Andere leden van de or ganisatie, die „christelijke be schaving" heet deelden op het St. Pieterplein dezelfde pamflet ten uit terwijl de paus zijn ge bruikelijke zondagse toespraak tot de menigte op het plein hield. 'Volksvredesprijs' voor Helder Camara OSLO (ANP) In Oslo is giste ren de Noorse volksvrer'espriis uitgereikt aan Dom Helder Ca mara, aartsbisschop van Olnda en Recife (Brazilië). Voor deze prijs is een bedrag van rnder- half miljoen Noorse kronen (750.000 gulden) bijeengebracht. Ee-: Noorse jeugdorganisatie, ver ontwaardigd dat de Nobelprijs voor de ,vrede niet was toege kend aan de bisschop had het initiatief genomen tot deze prijs. Organisaties in de Skand navi- sche landen, Nederland, België, Oostenrijk en Wcst-Duitsiand hebben er geld voor ingeza meld. Men sprak de hoop uit, dal dit initiatief een aansporing zal zijn de Nobelprijs voor de vrede alsnog in 1974 aan Helder Camara toe te kennen. Doordat twee Turkse arbeiders hun wagen onverlicht op de weg Oldenzaal-Enschede achterlie ten ontstond een kettingbotsing waarbij drie auto's total-loss raakten en twee andere ernstig beschadigd werden. Hier onderzoekt de politie de wagen van de Turken. (Van een onzer verslaggeefsters) NEDERWEERT Drie mensen kwamen door verdrinking om het leven toen de wagen waarin zij zaten door onbekende oor zaak zaterdagavond laat in de Zui-d-Willemsvaart bij Neder- wect terechtkwam. Een echtpaar uit Oss verongeluk te in de nacht van zaterdag op zondag dodelijk toen hun auto door onbekende oorzaak op een recht stuk weg tegen een boom reed. De waten brak daarbij In twee stukken. Bij een verkeersongeluk in Drach ten kwam in de nacht van vrij dag op zaterdag een 22-jarige autohandelaar om het leven en werden vijf andere mensen ge wond. Gisterochtend gebeurde in Drachten opnieuw een dode lijk ongeluk, dat het leven kost te aan een 18-jarige bromietser. Bij verkeersongevallen elders in het land kwamen nog tenminste acht mensen om het leven. Bemanning Skylab weer gekrompen HOUSTON (DPA) De laatste Skylab-bemanning verkeert in een veel betere lichamelijke conditie dan hun voorgangers. Volgens de leider van de groep artsen van de NASA, dr. Royce Hawkins, is dit des te verwon derlijker aangezien Gerald Carr, dr. Edward Gibson en William Pogue 85 dagen in de ruimte zijn geweest, terwijl de vorige twee skylab ploegen resp. na 59 en 28 dagen naar do aarde terugkeerden. Dè drie mannen zijn in de eerste uren na hun terugkeer weer „gekrm- pen", nadat hun lengte als ge. volg van de gewichtloosheid an derhalf tot twee cm was toege nomen. zonnig mist 19 temperaturen ion luchtdruk in millibaren dSE opklaringen tegel •w-w warmtefront H hoge-drukgebted «g» bewolking ^ai sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgot»ed 7yt onweer windrichting verplaatsingsrichting (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG/SLIEDRECHT Op verschillende plaatsen in ons land hebben het afgelopen weekeinde branden gewoed, die in totaal voor enige miljoenen guldens schade aanrichtten. In een winkelcentrum in Sliedrecht ontstond, waarschijnlijk door kortsluiting afgelopen zaterdag morgen vroeg een miljoenen- brand. Vijf winkels werden door het vuur totaal verwoest, terwijl nog eens zeven zaken door wa ter- en rookschade onbruikbaar werden. V-'daenacht brak brand uit in het wegrestaurant bij Zevenaar. Alleen de nachtkelner was aan wezig. Er ontstond een schade van ruim een miljoen gu'den. In Renesse ging gistermorgen vroeg een manege in de vlam men op. Van de vijftien rijpaar den konden er slechts dertien gered worden. Op een boerderij in Hellendoorn ontstond brand door korts'uiting. Het gezin kon zich tijdig in veiligheid brengen. Ook het vee werd gered. Tijdens een carnavalsfeest in Ber gen op Zoom werd een man zeer zwaar gewond toen door onbekende oorzaak zijn kunstof- pruik in brand vloog. De mèn werd met brandwonden aan ge zicht en handen in een zieken huis opgenomen. De Bilt Oceaandepressies heb ben bij ons de laatste dagen een zuid tot zuidwestelijke stroming veroorzaakt die relatief warme lucht aanvoerde. Zo werd het gistermiddag in het zuiden van het land plaatselijk 14 graden. Vanmorgen kwam boven de in gang van het Kanaal een uiterst aktieve depressie aan die aan onze kust zware storm deed ont staan. Een bijbehorend fronten systeem bracht regen. Tegen de avond zal dit fror.iensysteem het land gepaseerd zijn. Het wordt echter gevolgd door een trogvormige storing waardoor de wind pas morgenmiddag tij delijk zal afnemen. Een nieuwe depressie zal ons niet voor de avond weten te bereiken. Vooruitzichten voor Woensdag. Wisselvallig en iets minder zacht. Weersvooruitzichten in cijfers Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. WEERRAPPORTEN Eelde Eindhoven Den Helder Lucht. Rtd. Twente Vlliilngen Zd.-Limburg geh.bew. regen zw.bew. h.bcw. onbew. ParIJ» Rome Spilt Een miljoenenschade ontstond zaterdag bij een brand in een winkelcentrum in Sliedrecht. interieurs, zoals hier op de foto boden een trieste aanblik na de brand.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7