CcidócSouoont West-Duitsland esteld voor iil ijmaker Elf provincies blijven bestaan Stormvlagen troffen vooral Noordholland ONDANKS NIEUW AANBOD Slechts 0,3 pro mille alcohol Melkhandelaar doodgestoken door zijn kostganger Grensoorlog Socialisatie van produktie t.b.v. ontwikkelings landen is omweg" verdien 'n echte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19734 MAANDAG 11 FERUARI 1974 Eerst veel bewolking en op de meeste plaatsen regen en een krachtige tot harde wind. aan de kust tijdelijk storm uit Zuid tot zuidwest. Later mogelijk enkele opklaringen en tijdelijk afne mende wind ruimend naar zuid west tot west. Temperaturen omstreeks 10 gr. Scheveningen hoogwater 6.41-1850. Laagwater 2.3014.54. Zon 8.02- 17.48. Maan 00.19-4)9.43. TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur In de soete sui- kerbol; 20.21 uur Nana Mous- kouri; 21.10 Tussen salon en souterrain. Ned. II: 19.05 uur Toppop; 20.21 Een mens van goede wil. tv-se- rie; 21.10 Televizier met buiten landse stakingen, vermiste kin deren en Johnny Jordaan. Cees de Lange overleden (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Confe rencier en radio- en t.v.- artiest Cees de Lange is in de nacht van zaterdag op zondag in het V.U.-zieken- huis te Amsterdam overle den. Hij was 60 jaar. In oktober 1973 werd Cees de Lange al in het ziekenhuis opgenomen wegens een ongeneeslijke ziekte Cees de Lange, op 26 au- en had twee dochters. Op gustus 1913 te Den Haag 13 februari zal zijn stoffe- geboren als C. A. P. Mi- lijk overschot worden ge- chielse, was getrouwd met cremeerd in „Westgaar- de cabaretière Lucy Stein de" te Amsterdam. Door een hevige windstoot stortte een tent naast de Rijnhal in Arnhem in. Gelukkig raakte daarbij niemand gewond. Storm teisterde de Franse westkust de afgelopen week. Hoge golven sloegen over de kade en de aanliggende huizen heen. In Engeland traden overstromingen door het slechte weer op. Rubberboten en zwem vesten moesten er aan te pas komen. DEN HAAG/DE BILT Het stormachtige weer van het weekeinde heelt In verschillende delen van Nederland opnieuw grote schade aangericht. De duinen langs de Noordzeekust bleven echter dit weekeinde gespaard. Ook het Westland kwam er deze keer goed af. Toch heeft het stormachtige In Amsterdam verongelukte een bejaarde kloos terzuster dodelijk, toen zij getroffen werd door brokken steen uit de gevel van een onbewoond pand. In Den Helder werd een 12-jarige jongen ernstig gewond, toen hij tussen een winkeldeur, die dichtsloeg, bekneld raakte. De stormvlagen hebben dit weekeinde vooral in Noordholland huisgehouden, waaroij vooral noor delijk Noordholland en Westfriesland getroffen werden. Hier en daar waaiden daken van flatge bouwen. waarbij verschillende auto's onder de steenbrokken vernield werden. Oude woningen be gaven bet en vooral gevels moesten het ontgel den. Ook de bomen in deze provincie hebben het zwaar te verduren gehad. Een geluk voor het Noordhollands duin- en strandgebicd was, dat hel van Bergen aan Zee tot Texel tijdens de storm vlagen laag water was. Van onze correspondent BONN In de Duitse Bondsrepubliek is gisteravond de sta kingshei losgebroken Het openbaar vervoer in Noordrijn- Westfalen is goeddeels tot stilstand gekomen met het ge volg dat duizenden Westduitsers vanmorgen niet of veel te laat op hun werk verschenen. Het luchtverkeer is ern stig ontregeld en op sommige vliegvelden zelfs totaal on mogelijk geworden. Een aanbod van de regering in Bonn om boven de voorgestelde loonsverhoging van 9,5 pet. uit te gaan en een persoonlijk appèl van bondskanselier Brandt vermochten de staking van het overheidspersoneel niet af te wenden, al werd er vanmiddag en wordt er van avond nog over de nieuwe voorstellen onderhandeld. ZWAAR BEWAAKT VERTREK WASSENAAR Onder het toeziend oog van tientallen Wassenaarde politiemensen en bege leid door een pantserwagen heeft de Indonesische ambassadeur in ons land luit.-generaal Hadji Almansjah Ratu Perwinegara gisteren Nederland verlaten. De ambassadewoning aan de Wassenaarse Kerkenboslaan stond sinds vrijdagavond onder scherpe politiebewaking Ie Zuidmolukse kerk in Den Haag. Oververmoeide drs. Lubbers: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Lubbers, die zich vrijdagavond, na In Mariahocve een verkeerspaaltje omver gereden te hebben, vrij willig aan een bloedproef heeft onderworpen, had slechts een alcoholgehalte van 0,3 promille in zijn bloed. Binnenkort word' een wet van kracht, waarbij de grens gesteld wordt op een Re- halte van 0,5 pro mille. De minister is daar ver onder geble- De hoofdofficier van Justitie mr. A. W. Rosingh te Den Haag, die een en ander gisteren meedeelde, weet nog niet of drs. Lub bers vervolgd zal worden omdat hij na een verkeersdelict (het omver rijden van een verkeerszuil) doorgereden is. De minister heeft vrijdagavond verklaard, dat hij na een receptie op de In donesische ambassade, zo snel mogelijk naar het ministerbe- raad in het Catshuis had willen terugkeren, om daar de politie te bellen. Intussen was hij echter al aangehouden. Eerst moet het proces-verbaal bestudeerd worden, aldus mr. Rosingh. „Grote vermoeidheid neeft hem vooral parten gespeeld." Premier Den Uyl i gisteravond verheugd te zijn over de voor drs. Lubbers goed uitgevallen proef. Hij voelt er ook niets voor, dat de minister zijn portefeuille omwille van deze kwestie be schikbaar stelt. Hetzelfde denken de andere leden van het kabi net, evenals politici van de PvdA en de PPR. De heer Lubbers is intussen naar Washington vertrokken voor de internationale energieconferentie. Alleen de vakbonden van politie en de spoorwegen wachten de voortzetting van dit beraad nog "even af alvorens definitief lot actie te besluiten. De posterijen daarentegen legden vandaag voor twee uur het werk ne-*r. In geval de nieuwe onderhandelin gen geen resultaat hebben, dan zal de politie parkeerzondaars en overtreders van de maxi mumsnelheid onbestraft laten. Tegelijkertijd zullen de leraren van de politie-scholen en het keukenpersoneel van de politin- kazernps het werk neerleggen. Als de overheid hardnekkig blijft zal de staking in fasen ver scherpt worden, maar voorals nog wil men de bevolking zo veel mogelijk sparen. Ziekenhui zen en instellingen voor milieu bescherming, zoals zuiveringsin stallaties, zullen niet getroffen worden. Water, gas en elektrici teit zal normaal geleverd blij ven worden. De conferentie van de ministers van buitenlandse zakfen van de EEG die donder dag en vrijdag in Bonn gehou den wordt loopt wel gevaar: de kans is groot dat de secretares ses geen documenten tikken, er geen bodes zijn en geen rege- rings-chauffeurs om de onder scheidene ministers te vervoe ren. De verschillende vakbon den van overheidspersoneel ei sen een loonsverhoging van vijf tien percent. Prof. J. Tinbergen op Leidse diës: LEIDEN „Socialisatie van de produktiemiddelen in Nederland met als doel de ontwikkelings hulp te vergroten is slechts een omweg. Het zal lang duren voor de meerderheid van het Neder landse volk voor socialisatie is en de ontwikkelingslanden kun nen daar niet op wachten". Dit stelde prof. dr. J. Tinbergen za terdagmiddag in een college in Leiden ter gelegenheid van de dies van de Leidse Universiteit, methoden moeten worden ge- ka te hebben gconstateerd dat de rijke landen niet voldoen aan de aanbeveling van de Verenigde Naties minstens 0,7 procent van hun bruto nationaal produkt te bestemmen voor ontwikkelings hulp, vroeg hij zich af hoe er toch meer kan worden gedaan aan de bestrijding van de ar moede. Van de macht van 't re delijk en zedelijk argument ver- erwachtte hij niet erg veel heil, ,.ook al is de sociale wetgeving in Nederland wel door dat machtsmiddel tot stand geko- Meer geschikt leek hem het machtsmiddel van de monopolie vorming, maar dan niet ego centrisch toegepast. Als voor beeld noemde prof Tinbergen de eis van de consumenten aan hun overheid invoerbarrières voor produkten uit ontwikkelingslan den af te schaffen, waardoor de produkten goedkoper worden en op ruimer schaal kunnen wor den ingevoerd. De invoer van arbeidsintensieve produkten uit ontwikkelingslanden maakt, zo zei hij, die landen rijker terwijl in de rijke landen de prijzen dan kunnen dalen. (Van een onzer verslaggeef sters). Delft/Den Haag De 46- jarige Delftse melkhande laar G. van Leeuwen is gis termiddag door zijn 60-jari- ge kostganger neergesto ken. De melkhandelaar overleed later in het Hippo- lytus-ziekenhuis in Delft. De heer van Leeuwen wilde een ruzie tussen zijn doch ter en de kostganger sus sen, maar liep daarbij de fatale messteek in de buik op. Een 22-jarige inwoner van Drie bergen is gistermiddag bij een vechtpatij met messen doodge stoken door een 16-jarige inwo ner van De Bildt. De vechtpartij ontstond toen de portier van een dansgelegenheid een groep jon gelui de toegang weigerde. In het Friese Twijzel werd een 24-jarige jongeman gewond door een schot, dat afgevuurd werd door een evenoude man. waar mee hij ruzie had. Het slachtof fer werd ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. In Sluiskil sloeg een man zijn buurman het ziekenhuis in. Bei den vochten een iarenlange vete uit. MINISTER DE GAAY FORTMAN I o BEIROET (AP) In gevechten met Iraanse strijdkrachten in het grensgebied zijn gisteren 23 Iraakse militairen gesneuveld of gewond, zo meldt radio-Bagdad. Straaljagers van de Iraanse lucht macht hebben (aldus Bagdad) het Iraakse luchtruim met voor bedachten rade geschonden. Die straaljagers bedreigden de na tionale veiligheid van Irak en de soevereiniteit van dit land. Do toestand aan de grens is se dert 24 januari gespannen. Toen schonden Iraanse strijdkrachten het Iraakse grondgebied, waar zij werden onderschept door Iraakse troepen, die hen tot de terugtocht dwongen. Ellsberg en Sacharov onderscheiden NEW YORK (AFP) De Ameri kaan Daniel Ellsberg, die de be faamde „pentagon-documenten" in 1971 aan de pers heeft ont huld, en de Russische geleerde Andrej Sacharov, zijn onder scheiden met de „Eleanor Roo- sevelf'-prijs voor de vrede. UTRECHT ANP Alhoewel bij de studie over de toekomstige bestuurlijke indeling van Neder land vijf samenhangende lands delen naar voren zijn gekomen, betekent dit niet dat deze lands delen ook de nieuwe provincies worden. Dit heeft minister de Gaay Fortman van Binnenland se zaken te Utrecht gezegd in een toespraak op de jaarverga dering van de Vereniging van Christelijke Historische Leden van Gemeente- en provincie-be sturen. De bewindsman wilde met deze opmerking de ongerustheid weg nemen. die hier en daar heerst wat betreft de vorming van slechts enkele landsdelen, die in plaats van de elf provincies zou den moeten komen. Momenteel wordt door de departe menten van Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting en ruimte lijke ordening een structuur schets opgesteld. Het is de be doeling deze schets in de zomer van dit jaar te publiceren en daarmee het ruimtelijk (geen bestuurlijk) kader te scheppen voor het beleid ten aanzien van de gewesten. Sociologische, economische en ecologische facetten van alle streken van het landkomen in de structuurschets aan de orde en zodoende kan de samenhang blijken. Twee kandidaten voor opvolging van Monimersteeg DEN HAAG KVP-fractleleider Andriessen heeft minister Vre- deling van defensie 2 KVP-ers voorgesteld voor de opvolging van staatssecretaris Mommer- steeg. Vrij algemeen wordt nu aangenomen dat deze na terug keer van zijn vakantie zal aftre den. Naast de reeds eerder genoemde mr. J.O. de Lange heeft de KVP-fractieleider aan minister Vredeling voorgedragen de bri gade-generaal C. van Lent. Brigade-generaal Van Lent is een van de sous-chefs van de staf van de Opperofficier Personeel Landmacht. Evenals met mr. de Lange heeft mr. F. Andries sen al een oriënterend gesprek met generaal Van Lent gevoerd. ISO tegen inning tweede termijn collegegeld LEIDEN Het ISO (interuniver sitair studenten overleg), be staande uit de CGL (centrum groepering Lelden), de EL (E- rasmus lijst), het GOS (Gronin ger organisatie van studenten), de OBAS (organisatie belangen behartiging Amsterdamse stu denten), het SO '73 (studenten overleg '73), de VUSO (vrije universiteits studenten organisa tie), heeft zich uitgesproken te gen inning van de tweede ter mijn van het collegegeld 1973 1974. De betrokken samenwerkende or ganisaties besloten zaterdag in Leiden een advies aan alle stu denten uit te brengen, om de tweede termijn van 500,— col legegeld niet te voldoen. Boven dien verlangt 't ISO van staats secretaris Klein dat hij zich houdt aan eerder door hem ge dane toezeggingen om de twee de termijn niet te innen en ze ker niet over te gaan tot inning, alvorens de collegegeld-wet in de tweede kamer is behandeld. De staatssecretaris zal ten aan zien van de beursstudenten niet mogen overgaan tot het in min dering brengen van 500,op hun beurzen en ten aanzien van de overigen niet op betaling mo gen aandringen. In een telegram aan staatssecretaris Klein en de tweede-kamercommissie maakte het ISO zaterdag zijn mening kenbaar. Tevens besloot het ISO er bij diverse colleges van be stuur op aan te dringen om vooralsnog af te zien van inning van de tweede termijn van 1 500,— collegegeld. Aktie tegen rijksweg 19 ROTTERDAM (ANP) De stichting „Het Zuidhollands Land schap" heeft haajr bezorgdheid uitgesproken over het effect van de aanleg van rijksweg 19 dwars door het gebied van midden- Delfland. Dit vreemde element, aldus de stichting is amper - in welk ontwerp dan ook in te passen in het landschap. De aanleg van deze weg maakt het volgens „Zuidhollands Landschap" nog eens duidelijk dat het nodig is om bij de in richting van open gebieden al® midden-Delfland alle belangen, ook die van recreatie en natuurbehoud, in de overwegingen te betrekken. Solzjenitsyn negeert oproep van parket MOSKOU (AFP) De dissidente Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn heeft geen gehoor gegeven aan een oproep op het parket in Moskou te verschij nen. Dit is van welingelichte zij de in de Russische hoofdstad vernomen. Het is niet bekend waarvoor de schrijver die in 1970 de Nobel prijs voor letterkunde kreeg, moest verschijnen. Solzjenitsyn verwachtte een dergelijke op roep sinds op 28 december in Parijs zijn jongste boek, „De Goelag-archipel". was versche nen dat in de Sovjet-Unie niet mag worden gepubliceerd. (zie ook elders in dit blad). Deze zwart kunstlederen etui met spiegel, kam, vijl en regenkapje,, ontvangt u als dank voor de moeite voor hit aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement Noteer m.l.vDfill als nieuw kwartaal-abonnee: fj U Stuur deze bon in open envelop, Nsam: ..i...2orde> postzegel, nanr: Adrea: antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur het etui naar. Naam: LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1