Feyenoord duwde PSV van 't slappe koord tussen top en subtop GD Eindhoven Theo de Jongs vijfde scoringskans was dan toch raak. Met nog negen minuten te spelen had het loerende Feyenoord de nek gebroken van het jach tig spelende PSV. De ene sensatie was op de andere ge volgd, de harteklop van de achttienduizend op de tribu nes was in de kleffe avondlucht - PSV is presies een jaar te laat met de uitbreiding van de accommodatie, waarvoor meer dan het dubbele aantal aanvragen om kaarten was ontvangen - al die tijd hoorbaar geweest. Toen zakte het elan op de tribunes en sloeg de liefde van het Eindhovense supporterdom in haat om. Men verlustigde zich bijna in het tweede doelpunt dat Feyenoord nog maakte en het besef drong meedogen loos door tot het Brabantse volk dat PSV, lang gebalan ceerd op het slappe koord dat gespannen is tussen kwa lificatie topclub en subtop, - om dat nagenoeg vergeten woord nog eens te voorschijn te halen - eraf was geval len. De ploeg, die tot zaterdag avond de meeste doelpunten van alle eredivisieclubs had gemaakt, die topscorer Willy van der Kuylen in zijn midden heeft, faalde gruwelijk zodra de zestienmeterlijn was gena derd. Handenvol scoringskan sen werden uit de losse pols gemist. Achtmaal, alleen al voor de rust, leek een voor sprong van PSV - tegen drie reëele mogelijkheden voor Feyenoord - zekerheid. Acht maal, waaronder een straf schop, faalde PSV, het te ge haaste, te naarstig zwoegende maar te wéinig koele PSV dat alleen nog op een wijze diep op een wonder zal moeten lij ken, kan meedingen naar de hoogste eer, die trainer Kees Rijvers overigens al in zijn vergeetboex heeft bijgeschre ven. Langste eind Het thema van het pleidooi dat Rijvers zijn ploeg hield, was steeds hetzelfde. Meerma len kwam hij terug op het on ontkoombare feit dat zijn ploeg vooral rust mankeert. Hoewel zijn gezicht bittere ontgooche ling toonde, wilde hij niemand een verwijt maken. ,,lk werk met een ploeg die moet leren de rust te krijgen om op be langrijke momenten te kunnen toeslaan. Dat vergt tijd. Ieder een is aan de beurt geweest om de zaak af te maken maar iedereen miste de flair: Van der Kuylen, Lubse, v. d. Dun- gen, René v.d. Kerkhof. Als je zo'n wedstrijd als tegen Feyen oord verliest, doe je een stap terug", concludeerde Rijvers mistroostig maar gelaten. Het voetbalvolk, opgezweept door de sensationele, opwin dende maar niet naar een schoonheidsprijs dingende con frontatie van twee clubs waar van er een moest afvallen, leg de zich morrend neer bij de feiten. Feyenoord noch PSV had gemikt op een puntende- ling. Er werd niet op de 0—0 gespeeld want dat zou de af stand tot Ajax alleen maar kunnen vergroten. Nochthans trok Feyenoord, lang zuchtend onder de veld meerderheid van PSV, aan het langste eind. De routine, de koelheid, het besef dat dit PSV tienmaal zo veel kansen nodig zou hebben, schraagden het zelfvertrouwen van de Rotterdammers die te gen het eind ontstellend uit haalden en PSV alsnog van het slappe koord kwakten, dat zij steeds meer onder de voeten voelden wiebelen. Nietemin had Theo de Jong vijf scoringskansen nodig. Hij verspeelde de bal aan Van Gerven. de miskende doelman die PSV behoedde voor een snellere achterstand, aarzelde te lang omdat hij meende bui tenspel te staan, knalde op de vuisten van Van Gerven in vrije positie, verzaakte een unieke kans toen Deijkers od domme wijze de ba! in zijn voeten speelde maar brak PSV toch in de zesendertigste mi nuut na de rust, pal nadat Jan Boskamp de aan zijn scheen been geblesseerde Van Hane- gem, toch verre van de stra teeg die eens het gezicht van Feyenoord bepaalde, was ko men vervangen. Blunders In de laatste negen minuten werd PSV naar een immense ontgoocheling gedreven. Eerst scoorde Theo de Jong (no. 9) die geheel vrij stond nadat Kristensen heel leep ee..s r.iet ee.\ vrife trap hoog had genomen maar verrassend, lar er. hard. Res «el tik? de ha! re: even can ei Theo de Jong verzilverde de kans. Ook bij Lex Schoenmaker intense vreugde maar schrik op het eelaat van de zittende Pleun Strik. negen minuten. Jörgens Kris tensen nam een vrije trap, waarover Rijvers oordeelde: „Er rolde een vrije trao uit. nadat wij zoveel kansen had den gemist, die het niet was. Hoewel ik vind dat Derks goed heeft geleid, daar niet van". Kristensen: „Ik werd driemaal op de grond geduwd en bleef toen maar zitten om het Derks goed te laten zien". Derks gaf een vrije trap. Lepe Kristensen - ,,:k had al die tijd gezien dat hoge baüen geen zin hadden" - joeg de bal laag en hard voor het doel, Ressel tikte de bal aan en De Jong stond geheel vrij (01). Een minuut later voor tijd: Ressel gaf een pass naar Schoenmaker - ook zo'n mis kende die echter zijn enige op dracht, storen, uitstekend ver vulde - die zeer bewust over de bal stapte, waardoor Kris tensen geheel vrij stond: 2—0. Het voetbalvolk droeg weer het versleteen cliché aan: als Van der Kuylen die strafschop niet had gemist Een om streden strafschop, drie minu ten voor rust. Uit een ingooi van Willy v. d. Kerkhof - met broer René en v. d. Kuilen tot de zwaksten behorend bij PSV, hoewel hij Van Hanegem be hoorlijk in bedwang hield - stormde Van Daele naar de bedreigde plek waar Van den Dungen was geposteerd. Met het been vooruit greep Van Daele in en v. d. Dungen stort te ter aarde. Strafschop beslis te Derks. Wie anders dan top schutter Van der Kuylen? Hij mikte in de linkerhoek en Treytel, toch al opzienbarend goed - ook zo'n miskende wiens weinige fouten breder worden opgemeten dan de vele malen dat op zijn optreden niets valt aan te merken - stompte de bal tot hoekschop. Treytel: „Ik had op de andere hoek gerekend maar ik zag aan zijn beweging dat hij links ging schieten". Syndroom Ook na die fatale misser was PSV niet verlost van het v. d. Kuylen-syndroom. Nog steeds liep alles over hem, nog altijd moest hij de vrije trappen ne men, waarvan er slechts een uiterst fraai was, om het muurtje heen, maar ook toen was Treytel attent. Die vrije trappen kwamen grotendeels op naam van Ramljac, zeer professioneel spelend maar moeilijkheden hebbend met „zijn man", Edström, van wie Wiel Coerver zei: „Ik heb nog nooit iemand geziene die zo goed is met zijn hoofd als Ed ström," Edström wel iets te moeizaam bev/egend maar levensgevaarlijk in de lucht, bezorgde Feyenoord enige pe nibele momenten als hij Raml jac had afgeschud. Rijvers: „Als Derks een gele kaart geeft aan Van Kraay had hij er Ramljac ook wel een mogen geven". Derks, la- koniek fluitend als altijd en zich van het hartstochtelijk ge- roeD opi een gele kaart voor o.a. Kristensen die een zeer grote mond opzette tegen de spelleider niets aantrekkend, gaf Van Kraay die kaart ech ter op een moment dat het even onvriendelijk dreigde te worden en Ressel een fraaie salto had moeten maken. Derks evenwel floot, voor de neutrale toeschouwer, be kwaam. Hij was bijvoorbeeld zeer sterk in buitenspel, waar in Feyenoord uiterst knap is. Een verschil met PSV, dat toch een weinig imponerende defensie bezit, die zichzelf in moeilijkheden brengt. Rentree Feyenoords achterste lijn, hoe wel soms ook in paniek ra kend, was zelfbewuster. Daar door kon Dick Schneider ook na rust op simpele wijze zijn rentree maken sinds zijn me niscusblessure op 4 november. Van Daele: „Ik heb al sinds woensdag griep en voelde dat ik niet zo speelde als de laat ste weken. Dan kun je er beter uitgaan". Dat deed Van Daele in de rust ten gunste van Dick Schneider, die oordeelde: „Ik dacht: die jongens slepen meer wel door. Er werd om me heen goed gespeeld." Inder daad, Ramljac, Brutale Rijs- bergen, zekere Harry Vos die niet schroomde mee naar vo ren te trekken, brachten meer routine in dan het viertal bij PSV, van wie v. d. Dungen de enige echt gevaarlijk was. Want ook bij PSV, evenals bij Feyenoord, moest het gevaar van achter de eerste lijn ko men. Om verschillende rede nen: de middenlinie van Feyenoord moest, vanwege het Eindhovense veldoverwicht, meer terughoudend spelen; die van PSV moest optreden om dat de aanval zo ontstellend veel kansen liet liggen. De eni ge treffer van PSV kwam dan ook van Strik, zij het in gehei de buitenspelpositie wat Derks niet ontging. Surplus Feyenoord kon tenslotte toch het surplus aan ervaring, aan zelfkennis, aan routine uitdruk ken. En het was niet tevreden met die 1—0. Het drukte, met succes, PSV uit de top. Het aangeslagen PSV was niet meer in staat een tweede tref fer te voorkomen. Toch was Wiel Coerver niet geheel tevre den. Hij wees erop dat Theo de Jong er wel drie had moe ten maken", dat „het van die eigenwijze jongens zijn" omdat bijv. Kristensen niet voldoende meeverdedigde. Daaruit ont stond vlak na de rust de zo veelste kans voor PSV omdat Lubse geheel vrij stond. De kwaal die heel PSV teisterde, manifesteerde zich ook toen: te gehaast, niet koel. De bal vloog naast. En zo lijkt het toch weer uit te draaien op een tweegevecht tussen Ajax en Feyenoord. die dan wel niet het oogverblin dende spel spelen uit - voor .Ajax recent - voorbije jaren maar weten dat hun inhoud groter en vooral completer is dan van de belagers. Rijvers beamend: „Soms is de rust er wel maar dan zijn. de tegen standers mindere ploegen. In toppers jagen we". Jagen op de top. die zaterdag avond als zand tussen de vin gers doorgleed. HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 81 De Jong 01, 90 Kristensen 0—2, Scheidsrechter: Derks, Toeschouwers: 18.000. PSV: Van Gerven; Van der Dungen, Nordquist, Van Kraay, Deijkers; Willy van de Kerkhof, Strik, Lubse; René van de Kerkhof, Edström, Van der Kuylen. Feyenoord: Treytel; Ramljac, Rijsbergen, Van Daele (Schneider), Vos; Jansen, De Jong, Van Hanegem (Bos kamp); Ressel, Schoenmaker, Kristensen. Vrage Na het wereldkampioe schap schaatsen in Inzt is het moeilijk om de lans op te maken, vraag of de amateu schaatssport dood is, ki niet worden beantwooi De duizend Nederland supporters, die in Inz weer eens de oude Hc landse klompendans he ben laten zien, zouden h bewijs kunnen zijn, dat schaatssport nog let maar de prestaties roep toch enkele vragen op. werden wereldtijden gei den, maar de doorbrai van de jeugd bleef u Nog steeds beheersen dere vedetten als Claest en Stensen de ranglij Harm Kuipers, 26 jaa mag ook niet tot de jeuj worden gerekend. Het w reldkampioenschap het geen winst, maar geen verlies opgelevei Toch is het een veeg teki dat de jeugd (Hans vi Heiden, Jan Derksen, Pi Kleine, Storholt, brand) niet heeft kunn doordringen tot de werel top. De jonge Noor S, brand, die in Eskilstui bijna naast Goran Claea kwam, bleek in Inzeil forceerd te zijn". Na zi rit op de 5000 meter vi de talentvolle Noor, in v men de nieuwe Schenk zag, bewustelo op het ijs. Een lichte ht senschudding schakel „Sjöbrand uit voor de re van het toernooi. Opniei werd bewezen dat Noorse, Nederlandse Zweedse schaatssport ov onvoldoende jeugdig lent beschikt om de op< gevallen plaatsen van profs in te nemen. Er zal gebouwd moetiA worden aan een nieuï toekomst. De starre hcP'* ding van de I.S.U. i q' moeten veranderen. B hard Keiler en Ard Schei <j< willen wel terug naar i bi amateurs. Dat zal sq n< moeten gebeuren, wa4( het echte schaatspubli Vf is nog niet verloren. V{ RecSam F.n dit is nummer twee. een minuut voor tijd gescoord. Ressel heeft voorgezet. Schoenmaker heeft de hal (weer leep) laten lopen voor de vrijstaande Kristensen, die uithaalt. Doelman Van Gerven is al te laat om het scherpe, harde schot te keren. De veldmeerdeheid, die PSV lang had viervijfde van het duel mondde soms uit in penibele situaties voor het doel van Feyenoord. Ditmaal is Harry Vos redder in de nood die de bal van de doellijn werkt. Wat zelfs de grootste op Y mist alleen maar in zj hart durfde hopen, is dj toch gebeurd. Starl Blokkeer heeft zich a plaatst voor de finale vi^A de Europa Cup volleybj In Rijswijk zelf notabe? tl De kriticasters, die metl ki organisatie van de hall d< finales in de Marimbi alleen maar het risico een financieel debacle gen, hebben geen g gekregen. De kosten ren immers geraam< vijfentwintig mille. Ti schouwers, zo was in verleden gebleken, zout toch niet komen, reagt den de pessimisten, bliek was er wel. De dagen dat het toeri duurde, passeerden oi veer vierduizend kijf de loketten. Voor intei tionaal volleybal dus wel degelijk belt stelling te bestaan, wijk" leerde ook, dat. inbreng van een spon positief kan zijn en dat^ spelers met goede wiL0| het tachtische inzicht v p, Johan van der Haar n» ja niet worden uitgeslotet (i internationaal zeker h ,e nen meetellen. Misschi dat het Rijswijkse sued een voorloper mag voor het herstel van De Nederlandse team. In geval is het doel, wa e| mee de organisatie w< 0J opgezet, geslaagd. n toernooi werd een gr pi reclame van de volley» dl sport. I

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18