De luitenant stond op het erepodium als een generaal Schenk nu eens niet laatste Ouderen hie'den schaatsjengd weer op afstand Kuipers: „Dat had ik niet verwacht" Ook profs opvallend snel in Savallen Schaatspak MAANDAG 11 FEBRUARI 1974 A3 JZELL Na -v^iijf jaaT ver overde weer een Noor de wereldtitel. De 26-jarige Noorse luitenant van de luchtmacht Sten Stensen stond na een enerverend toernooi als een „gene raal'' op het erepodium. Hij werd de opvolger van Dag Fomaess, die vijf jaar geleden de laatste Noorse wereldkampioen, in Deventer, werd. In een ge vecht van man tegen man op de tien kilometer hield Sten Stensen de Nederlan der Harm Kuipers.van de wereldtitel af. Maar wat niemand had verwacht, ook Göran Claeson, de Eu ropees kampioen en titel verdediger uit Zweden, reed een dramatische tien kilometer. Het weer was ineens omgeslagen en de conditie van het ijs was bar slecht gewotden. Clae son, die vorig jaar in De venter wereldkampioen was geworden, bleek op het wit uitgeslagen ijs niet over de krachten te be schikken om zijn titel te prolongeeren. ten Stensen, de „vergrijsde" zchaatsatleet uit de amateurpe riode van Ard Schenk, Kees Verkerk en Jan Bols, kon deze ikrachten wel opbrengen. Na een matig seizoen en een teleurstel lend Europees kampioenschap in Grenoble, waar hij vorig jaar werd gediskwalificeerd, revan- icheerde de Noor zich. et wereldkampioenschap in In- ïzell is weer een spel tussen de ouderen en de jongeren gewor- Iden. Sten Stensen, Göran Clae son en de 26-jarige Harm Kui pers hielden de jeugd opnieuw jop een afstand. b Japanner Masaki Suzuki, die zonder enige illusies naar Inzeil was gekomen, verbeterde op de 500 m zelfs de beste tijd die Ard Schenk (40.14) ooit op een we reldkampioenschap had gere den. De kleine Japanner klauw de met korte slagen over het Ijs. De klokken bleven op 40 se conden staan. Even daarvoor had de Amerikaan Peter Muller 40.75 gereden, waarna de Noor Jan Egil Storholt hem met 40.74 van de tweede plaats had ver drongen. De Japanners en de Amerikanen wilden kennelijk niet breken met een aloude tra ditie. Ook bij dit wereldkam pioenschap verdwenen Suzuki en Muller od de 5000 meter naar de achterhoede. De win naar van de gouden medaille op de sprint, de Japanner Suzuki, en de ..bronzen" Amerikaan Pe ter Muller eindigden op de laat ste twee plaatsen op de 5000 I meter met resp. 8.32.21 en 8.33.11, tijden die voor een we reldkampioenschap toch bescha mend zijn. Het verschil tussen de wereldtop en de figuranten was ook in Inzeil te groot: ruim 1.10 minuten. lerstel i er als eerste bij om Sten Stensen te complimenteren ste was geworden, zorgde voor een grote verrassing. De Noorse veteraan behaalde de wereldti tel op de 5000 meter i n 7.23.55. Sten Stensen in Elkilstuna als afgeschreven beschouwd, kwam in Inzeil geweldig terug. Harm Kuipers zorgde op de eer ste dag voor een klein Neder lands succesje. Naast Sten Sten sen en Göran Claeson stond hij op de tweede trede van het ere podium. Zijn tijd (7.24.54) was de basis voor het succes. Want op de sprint hadden de Neder landers diep teleurgesteld. De eerste Oranjerijder op de 500 meter was Hans van Helden (negende). Ook voor Harm Kui pers (elfde), Jan Derksen (tweeëntwintigste) en Piet Klei ne (vierentwintigste) was het openingsnummer een teleurstel ling. Het Oranjekwartet van schaatscoach Leen Pfrommer, dat dit seizoen nog weinig op zienbarende prestaties had be haald, herstelde zich echter od de 5000 meter. Zij plaatsten zich op deze afstand bij de beste tien. Alleen Piet Kleine, die zonder vechtlust over het ijs ging, stelde teleur. Hij was slechts twee seconden sneller dan de Zwitserse vete raan Franz Krienbühl. Op afstand Op de tweede dag van het wereld kampioenschap, dat door ruim vierduizend toeschouwers over beide dagen werd bijgewoond, ontstond een levendige strijd tussen Göran Claeson, Harm Kuipers en Sten Stensen. Dit trio had de rest van de wereld top op afstand gereden. Titel verdediger Göran Claeson moest op de 1500 meter, de sleutelrace voor de wereldtitel. Hans van Helden voor laten gaan. In zijn rit tegen de Rus Kondakov kon de grillige rijder uit Heerenveen ineens weer al- Na de vijf du: les. Met lange slagen op het van uitputti; rechte stuk en met een gave der weer op techniek in de bochten vloog Hans van Helden, aangemoe digd door de duizend uitbundige Nederlandse supporters, over de glanzende ijspiste. De zon scheen en had van de kunstijs baan een grote spiegel gemaakt. Het weer in het Beierse winter sportoord was het afgelopen weekend even grillig als de prestaties van Hans van Hel den. Met een wereldtijd (2.01.90) behaalde hij de wereld titel op deze afstand voor Clae son (2.02.48) en Kuipers (2.02.71). Opvallend waren de gelijkmatige prestaties van de Russen, van wie weinig ver wacht werd. Na drie afstanden was de strijd om de wereldtitel nog niet be slist. Claeson en Stensen en Kuipers waren nog overgeble ven. Hans van Helden, die 16.82 moest goed maken op Claeson, volgde als outsider op de vierde plaats. Coach Leen Pfrommer diende bij de loting van de 10 km het ver zoek in de wedstrijden enige mi nuten uit te stellen om de zon de kans te geven achter de hoge en steile bergwand te ver dwijnen. Hij wilde voor alle rij ders dezelfde weersomstandig heden en kreeg zijn zin. Hoofd- scheidsrechter Henny Roos stemde toe. Na Ivanov en Kon dakov die als eersten de 10 km moesten rijden, kwamen Harm Kuipers en Sten Stensen in de baan. -»J Drama-Claeson Zij aan zij streden Kuipers en Stensen om de hoogste eer. In een magistrale race versloeg Stensen de Nederlander. De Drent werd door de Noor van de tweede plaats verdrongen. Daarna voltrok zich het drama Claeson. De Zweed was ontgoo cheld na zijn rit tegen zijn land genoot Orjan Sandler. Eindelijk had hij moeten bewijzen dat hij zijn eretitels waardig was. Tot nu toe had Claeson Eu ropese en wereldtitels met enig geluk veroverd. Steeds was de toting hem gunstig gezind. En steeds had hij een tegenstander gehad aan wie hij zich kon op trekken. In Eskilstuna was dat Hans van Helden en in Inzeil de Rus Tsygankov. In de race op de 10 km moest Claeson bewij zen dat hij een wedstrijd ook al leen kan maken. Zijn landge noot Orjan Sandler, die door coach Kees Broekman tegen hem was opgesteld om taktische overwegingen, was geen rijder die hem naar de wereldtitel kon brengen. Claeson ging volkomen af. Diep gedesillusioneerd ein digde de Europese kampioen in de achterhoede. Sten Stensen was de nieuwe wereldkampioen. Op de 10 km bewees de Noor zijn grote kracht. De Rus Ivanov greep achter Sten Stensen en Harm Kuipers de derde plaats op de 10 km. In het totaalklassement waren de Russen, tegen alle verwachtin gen in. erg sterk teruggekomen. Zelfs Tsygankov verdrong Van Helden van de vierde plaats in het algemeen klassement. De lachende Noor wuift naar het publiek voor het huldebetoon INZELL Zilveren medaille-winnaar Harm Kuipers was tevre den. „Ik had deze uitslag niet verwacht. De weersomstandig heden veranderden dit weekeinde teveel. Dat heeft Claeson de wereldtitel gekost. Dat de jeugd niet is doorgebroken, bewijst opnieuw dat een schaatser jaren nodig heeft om door te sto ten naar de top. Er zijn voorbeelden genoeg. Dag Fomaess, Per Ivar en Sjöbrand zijn allemaal rijders di« snel zijn ge bracht. Het zijn eendagsvliegen". „Ik heb ook mijn terugval ge had. Dit seizoen heb ik slechte wedstrijden gereden. Andere jongens gaan dan harder trainen, maar dat doe ik niet. Ik bouw aan mijn eigen conditie en for ceer niets. Dit kampioen schap is terecht gekomen bij de beste rijder. Sten Stensen is voor mij de grote kam pioen. Hij heeft een moeilijk seizoen gehad. Hij moest het afgelopen seizoen vechten te gen de opkomende rijders Storholt en Sjöbrand. Men taal was hij geknakt". De zilveren medaille-winnaar keerde vandaag naar Neder land terug. Zijn ploeggenoten bleven in Inzeil om zich voor te bereiden op de record- wedstrijden, die 24 februari in het Beierse stadje zullen worden gehouden. Kuipers: „Ik ga naar huis om te studeren. Als ik zie dat mijn studie goed verloopt, ga Lk alsnog naar Inzeil. Offi cieel heb ik mijn seizoen met dit wereldkampioenschap en met mijn zilveren medaille afgesloten". INZELL Hét „dulkerspak" van de Zwitser Franz Krienbühl gaat een goede toekomst tege moet. Een Duitse firma In sport artikelen heeft octrooi op het door de Zwitser ontworpen schaatspak aangevraagd. Vol gend jaar zal het pak, dat uit één stuk is gemaakt, in de sporthondsl te koop tlfrt. De populaire Krienbühl wil on danks zijn vijfenveertig jaar, voorlopig nog geen afscheid ne men van de schaatssport. „Zo lang ik mijn trainingen nog kan volhouden en nog voor mijn sport kan leven, zal lk door blij ven gaan". Schaatstrainer Osinski wordt sportleraar INZELL De In Nederland niet onbekende Poolse schaatstrainer Oslnksi zal naar alle waar schijnlijkheid benoemd worden tot sportleraar aan de universi teit van Mevèco-stad. Zijn eon- tract met de Poolse schaats bond loopt op het eind van dit seizoen af. Osinski, die al jaren in Deventer, Heerenveen en Eindhoven een bekende schaatstrainer is, zal voorlopig voor twee jaar naar Mexico gaan, waar hij dé lei ding krijgt over de training van de Mexicaanse atletiekploeg. Daarna zal hij naar zijn land terugkeren. John Olof door rugblessure uitgeschakeld INZELL John Olof zal niet deel kunnen nemen aan de schaats wedstrijden om de wereldkam pioenschappen sprint, die het volgende weekeinde in Innsbruck worden gehouden. De Zaankanter heeft de laatste tijd steeds meer last van een rugblessure en is vanuit Inzeil terug naar Nederland gereisd. De Nederlandse herenploeg voor Innsbruck bestaat nu uit: Eppie Bleeker, Jan Bazen, Piet de Boer en Ham van Helden. Bij de dames komen uit: Atje Keu len, Sippie Tigchelaar, Truui de Koning en Sijtje van der Lende. Voorts werd bekend dat de Neder landse herenploeg op 23 en 24 februari in Inzeil zal deelnemen aan de recordwedstrijden om do gouden schaats. De KNSB heeft in het seizoenbudget toch nog mogelijkheden gevonden om deze trip te financieren. Harm Kuipers zal maandag naar Ne derland terugreizen om studie redenen en nog nader beslissen of hij naar Inzeil terug lal gaan. Henny Roos wil loting veranderen INZELL De vice-voorzltter van de ISU (International Speedsca- tlng Union), de Nederlander Henny Roos. zal op het volgen de ISU-congres een voorstel In dienen waarin voorkomen zal worden dat landgenoten tegen elkaar kunnen rijden. Tijdens het wereldkampioeschap in In zeil leverde de loting 8 ritten op waarin landgenoten tegen el kaar reden. „Vroeger kon het niet. In Inzeil is bewezen dat het voor de schaatssport niet bevordelijk is. Voor de rijders en voor het publiek is het niet prettig", aldus Henny Roos. ■izend meier v'cl Amund Sjoerbrand languit op het i/sj nr.?. Noor re off'c'c.h. hielpen de dodelijk vermoeide rij de been, zij dal het niet eenvoudig was. SAVALEN Net als de amateurs in Inzeil kwamen de profs tijdens hun wedstrijden In 't op opgelijke hoogte ge legen Savalen tot opvallend goede tijden. De omstandig heden waren op zondag nog iets beter dan zaterdag, het geen duidelijk bleek uit de verrichtingen van de sprin ters. Een tijd ruim onder de veertig seconden was geen uitzondering en Eriksen en Boerjes kwamen op de dui zend meter zelfs onder de tachtig seconden. Boerjes was uiteindelijk de beste sprinter over vier afstanden. De Nederlandse allrounders heb ben in de Noorse p»aats de oes- te presiat.es geleverd tot nu toe in dit proise.zoen. Kees Verkerk imponeerde met een uitstekende 10.U0U meter in 15.23,5j. Jappie van Dijk maakte er met zijn lo.33.66 een duobeie Neüerianu- n het Groenvold echter bovenaan. e.ri-.x wem e. .i »iai Dijk Vierue. Schenk, d.e nog eens aankondigde dat hij vol gend seizoen zeker niet op het schaatsfront zal terugkerep, werd met zijn zesde piaats nu eens niet laatste. Deze positie werd nu ingenomen door Jan Bols, die echter op de 1500 ma ter ten val kwam. De Noorse vertegenwoordiger van de WiSO, Harry Ec r.nde.-. vcrk'.aarde in Savaien dat de pro.'rijdeis maandag r.:et te be- s' rslcd-n cn twee mcrci'j'ta sponsors b.jconkcmen c: i het cl of mot doorgaan van het p.of- wereidkampioenschap in Alk maar te bespreken. Hot gaat om een Amerikaanse en een Nederlandse sponsor, die verder lieten doorschemeren - zonder overigens namen te noemen - drip jonge rijders bij de WISO te willen inlijven. De Westduitse sprinter Keiler, die In Inzeil aanwezig was. verklaarde zich niet meer bij de WiSO aangeslo ten te achten. Hij had van het oorspronkelijk toegezegde geld slechts 2000 gulden contant ont vangen. Een cheque van 3000 gulden bleek niet gedekt te zijn. De uitslapen van de corste dap zijn: all-roundem, 500 niet r: 1. P.oar Grocr.sod (Nor) 40.2 2 BJoern Tvetcr <Nor) 40.35: Kre* Verkerk (Ni-li 40."0: I. "'1 S'honk (N'ed) <0.5)V. O (Nor) 40.01: 6. (Zwe) 30,46; 3. Leo Llnkoveil (fin) 39,64; 3. Scppo Haennlnen (Fin) 39.73: 4. Ove Koenlg (Zwe) 39.87 5. Nell Blatchford (USA) 39.99. 4. Ivar Eriksen (Nor) 40,40. 100 meter: 1. Eriksen 1 21.01: 3. Boer jes 1.21.63: 3, Hacnlnnen 1 23.60. 4. DnkovetI 1 22.83; C Koenlg 1.64.65. Hlrounder., 1500 meter: 1 cTroenvold 2.01.86; 2. Tveter 2 02.17; 3 Verkerk en Hoeglln 2.00.76: 6 Van IMJk 3 05.31: 0. Olsen 2 06 52. Schenk ïoeaza; acnenx io.4a.vi; visen 13.49.13; 8. Hoeglln 16.17.38 (gevai- Hoeglin 177.662; 8. Bols 183.163. sprinter*, 500 meter: 1. Boerjes 80 13; 2. Llnkovesl 39.43: 3. Haennlnen CD 96; 4. Eriksen 39.90 5. Koenlg <0.26. l' -netrr: 1. Eriksen 1 10.05: 3. Docrjcs 1.19 87; 2 Ltnkovr I 1.3117; 4. l'.oenlg 1 22.90 5. Haennlnen :.2".CD. e fi !Uln**ement: 1. BoerJ s 169.280 punten, 2. Eriksen 160.130, 3. Llnlc- vesl 161.070: 4 Haennlnen 172.456; 5. Koenlg 163.946. Pe drie g o'? mannen op het ere-pod'um: v.l.n.r.: Harm Ku'pcrs, Sten Stensen en Gosran Claeri

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17