Conditie maakte wan Blokkeer een ploeg die Oosteuropees geweld kon weerstaan Joke van Beusekom kwam weer - te k®it Nederlaag veer volleybalsters Van Houten de ABN Monzon verdedigek titel fsst succes Een goede bank voor hoge -rente-zoekers. een goede grote bank MAANDAG 11 FEBRUARI 1974 Vreugde na alweer een gewonnen set in de wedstrijd tegen AZS Olsztyn. Joop Tinlihof, Loek Wil- lemstein, Jacques de Vink, Jan Warns, Frank Constandse en John Groen (v.l.n.r.) waren dege nen die geschiedenis schreven in Rijswijk. RIJSWIJK Opgeslokt in een kluwen van uit zinnige toeschouwers vierden de spelers van Starlift Blokkeer hun triomf. De kleur van hun groene tenue, toch al enigszins vervaagd door de hevige transpiratie was verdwenen. Jchan van der Haar, ook al dansend van vreugde, deed vertwijfelde pogingen het ondoordringbare cordon te doorbreken. Pas later, toen de ijzig kalme stem van de speaker opnieuw het publiek tot de orde had gemaand, kreeg de coach zijn kans. Terwijl de Rijswijkse spelers zich bevrijd den uit de omhelzingen kon eindelijk Johan van er Haar zich mengen in het succesvolle groepje, dat zojuist volleybalgeschiedenis had geschre ven. De finale van het Europa Cuptoernooi was bereikt, een ongelooflijke prestatie omdat het Oosteuropese geweld was weerstaan. Want hoe ontzaglijk groot immers was het ver schil in trainingsarbeid niet geweest? Dat was reden voor Jacques de Wit om later in de dam pende kleedkamers, toen de emoties wat waren geluwd, triomfantelijk op te merken: „Je ziet, met talent alleen kan je ook ver komen". En al was het waar, dat alle spelers stuk voor stuk niet hoefden onder te doen voor hun Poolse te genstanders zaterdagavond, er was meer. Niet voor niets kon dezelfde routinier zonder over drijving zeggen: „Ik speel nu dertien jaar. Nog nooit hebben we zo sterk gespeeld". Het geheim achter het Blokkeer in de schitte rende vorm van zaterdagavond was gebaseerd op het tweemanschap, dat in de kleedkamer op de achtergrond stond mee te genieten. Frans de Heer in een rode trui en in smetteloos grijs kos tuum Johan van der Haar, die even eerder haast onverstaanbaar de tweede achtereenvol gende zege van Blokkeer had begroet met „Dit is het einde". Jacques de Vink: „Onze verdedi ging was achtergebleven gebied. Tijdens de trainingen (vijf uur per week) heeft Van der Haar sinds september alleen maar daar op ge hamerd. We woekeren als amateurs met tijd. Hij heeft de sleutel gevonden. Dat is zijn grote verdienste geweest". Conditie En dan Frans de Heer, hij is een hoofdstuk apart. De atletlektralner had als toekomstig fy siotherapeut in de laatste hoedanigheid met Blokkeer te niaken gehad. Jacques de Vink en Joop Tinkhof-wat een voorbeeldig rustgevende rol speelde hij weer-raadpleegden hem voor blessures. De Heer greep daarbij de gelegen heid aan op de conditie te wijzen. „Vroeger", vervolgde Vink, „haalden we net de drie sets. De vierde werd al problematisch. Door De Heer kregen we in de gaten, dat de conditie enorm nuttig was". Sinds september werd Blokkeer eens per week door De Heer on der handen genomen. Het gevolg bleef niet uit. Jan Warns, uitgeteld zittend op een bankje: „Je mag eerlijk weten, we gingen met lood in de echoenen naar de training toe. We wilden het echter zelf. Het was ten voordele van de verde diging, die vreselijk vermoeiend is. Bovendien joegen we elkaar op". Het was de aanleiding voor het derde versohil van Blokkeer van nu met de ploeg van vroeger. Mentaliteit voegde zich bij de sterke eigen schappen. Zonder had Starlift Blokkeer nooit zo vaak kunnen terugkomen. Eerst na een verloren set met de vernederende cijfers 15—1. Warns: „We waren te gespannen en speelden op het toppunt van de zenuwen". De Rijswijkse ploeg herstelde met aan het hoofd de weer uitblinken de Loek Willemstein („Ik speelde in een roes") zo machtig, dal de Poolse kampioen AZS Olsz tyn in twee achtereenvolgende sets (met de cij fers 1511 en 158) werd overklast. Maar dn de vierde set volgde een ontmoedigende terugslag. Blokkeer maakte slechts vijf punten. De ineen storting leek volkomen de slijtageslag Verloren. Hoe grandioos echter kwam Blokkeer terug. Jan Warns: „We scholden nu eens niet. We hiel pen elkaar alleen maar". Ook toen de machine foutloos werkend op een voorsprong van 13—7 gekomen plotseling stokte. Publiek Op dat moment was er-ook a'l In tegenstelling tot vroeger-het publiek, dat Starlift Blokkeer on danks terugkomen van de Polen tot 14—10, fa natiek bijstond. Mede dankzij een in die fase fascinerende John Groen („Van der Haar: „In het begin heb ik nog gedubt of ik hem eruit moest halen") kwam de service steeds weer te rug. En ook het moment, dat zo angstig lang uitbleef, van het laatste punt De beslissing in de wedstrijd gisteravond liet ook lang op zich wachten, maar dan voor het roemruchte Dynamo Boekarest. Blokkeer be wees weer met de strijdlust van de laatste da gen niet te hoeven onderdoen voor het Oosteuro pese volleybal. Dynamo Boekarest had liefst acht matchpoints nodig in de vijfde set (Blok keer veroverde de eerste twee sets met groot gemak) de partij, die - beide ploegen hadden zich al geplaatst - alleen maar ging om de eer, met 15—13 naar zich toe te halen. Jaques de Vink uiterst nuchter: „In h.t verle den dachten we altijd als we tegen zulke ploe gen moesten spelen: Als we maar niet afgaan. We hebben nu een andere mentaliteit, dat dank zij de conditietraining. We moesten vechten en joegen elkaar op, de onderlinge band is erdoor gegroeid". Het grootst" bewijs voor de veran derde houding van Blokkeer waren Tinkhofs plannen voor Parijs, waar 1, 2 en 3 maart de fi nale is. „We moeten proberen nog vaster te worden". Op de gang sloop de Poolse trainer Dorosz voorbij. Wat kon hij anders lispelen dan: „Ik vond het maar een slechte wedstrijd. Van beide kanten". Wat Blokkeer betreft had hij geen ge lijk. Jacques de Vink: „Het waren onze eigen kwaliteiten". Eindstand: 1. Dynamo Boekarest 6 punten; 2. Starlift Blokkeer 4, 3. AZS Olsztyn 2, 4. Ujpesti Dosza 0. De overige twee plaatsen in Parijs zullen wor den ingenomen door CSKA Moskou en SC Leip zig. KEES KOOMAN. Een typerend moment van de wedstrijd Starlift Blokkeer. De Polen zijn rechter echter zou het punt afkeuren, omdat het net was aangeraakt. BEVERWIJK Ook de tweede poging van Joke v. Beusekom om na Imre Rietveld als tweede Nederlandse speelster de open Nederlandse badmintontitel te veroveren mislukte. Moest de Wassenaar speelster vorig jaar veruit haar meerdere erkennen in de Britse Gillian Gilks, gisteren schoot zij juist iets te kort tegen de Zweedse Eva Tved- berg. Nadat Joke van Beusekom in de eerste game een snel opgelo pen achterstand van 6—0 met opvallend gemak teniet had gedaan en met 117 zegevierde waren de vooruitzichten voor de eerste na tionale triomf sinds 1967 in dit als een van de sterkst bezette badmin- tontoernooien van Europa geldende evenement uitermate gunstig. Maar Eva Tvedberg had zich door het minder voorspoedige verloop van de eerste game niet laten ontmoedigen. Met de haar bekende vechtersmentaliteit steunend op sterke conditie en uitstekend voetenwerk weilkte zij een achterstand van 4—0 moeiteloos weg. Zij krabbelde naast en voorbij de Nederlandse kampioene die vooral in het subtielere netwerk haar meer dere had gevonden. Eva Tved berg, sinds kort gehuwd met de Engelsman Stuart, maar nog steeds in Scandinavië woonach tig, scoorde met 'haar geraffi neerde gecamoufleerde drop shot de nodige punten. Waaraan Joke van Beusekom meewerkte door nogal wat fouten te maken. Daardoor kon Eva Tvedberg de tweede game met 116 binnen halen. In de derde game leek het tij te keren voor de hard slaande Joke van Beusekom. Nadat de eerste fase tamelijk gelijk was opgegaan liep de Nederlandse uit tot 84. Op dat moment had ze moeten toeslaan, maar opnieuw vocht Eva Tvedberg te rug. Zij varieerde kundig en liet haar tegenstandster de fouten maken. Joke van Beusekom liep met open ogen in deze spel wijze en de Zweedse kon uitlo pen tot 108. „Toen ben ik alles of niets gaan spelen," zei Joke van Beusekom later. „Dat heeft echter niet mogen baten. Ik smashte een paar keer uit op eigen service en dat kun je op zo'n moment eigenlijk niet doen." Hoewel de service nog enkele keren wisselde gaf de grotere routine van Eva Tved berg de doorslag: 11—9. „Ik heb Eva bij 84 in die laat ste game helemaal niet onder schat", gaf Joke van Beusekom na afloop te kennen. „Ik weet dat ze blijft vechten, zodat je tegen haar geen moment kunt verslappen." Eva Tvedberg zag er na haar zege vermoeid uit. "Ik heb veel last gehad van het slechte licht", verklaarde zij. Doordat er bovendien zo veel reclame borden langs de baan stonden kon je de shuttle soms nauwe lijks zien. Jöke was daardoor in het voordeel door haar harde smashes. Vooral op mijn fore hand zag je die ballen meestal niet aankomen". De Zweedse, die in 1968 en 1971 de All Eng- Jandtitel veroverde en tevens verscheidene keren Europees Hoewel de gelaatsuitdrukking op haar gezicht het tegendeel doet verwachten heeft Eva Tvedberg juist titel damesenkelspel veroverd. Joke van Beusekom (links) rest slechts de teleurstelling. Eva Tvedberg in actie tijdens een spelmoment dat haar het beste ligt aan het net. De Zweden bleek vooral in dat onderdeel haar tegen standster de baas. OOST-BERLïJN De Nederlandse kampioen Van Houten VCH heeft zaterdagavond in de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa cup (dames) met 1—3 van SC Dynamo Oost Berlijn verloren. De setstanden waren: 15—6, 8—15, 3—15, 12—15. De wedstrijd duurde 78 minuten. De tweede ontmoeting wordt volgende week zaterdag in Heerlen gespeeld. De Neder landse meisjes namen een ver- trassende voorsprong in de eer ste set van 7—2. SC Dynamo slaagde er wel in tot 7—6 terug te komen. Daarna beheersten de Limburgers met hun snelle en verrassende acties de wed strijd weer. Ze eisten met 156 de eerste set op. De Oostduit sers herstelden zich snel en ga ven hun tegenstanders nog maar weinig kansen. De tweede en derde set waren dan ook voor SC Dynamo, De Nederlandse kampioenen had den een beslissende vijfde set binnen bereik toen zij daarop met 116 leidden. Ingrid Ha- mann en Monika Meissner zorg den ervoor dat de stand 12—12 werd. Tot grote vreugde van de Oostduitse toeschouwers scoorde SC Dynamo vervolgens de drie punten die de ploeg de zege in dit eerste treffen bracht. MIELEC Raak SFC heeft in het halve finale toernooi in Mie- lec voor de Europa Cup II geen kans gezien een wedstrijd te winnen. Ook de laatste wed strijd tegen Zwezda Worosj do wned uit Rndand r>p» met 0-3 verloren. De setstanden waren 1215, 715 en 715. Zwezda en Resovia plaatsten zich voor de finalepoule. OOSTENDE De Belgische vol- leybalploeg Hermes Oostende heeft ook de tweede wedstrijd tegen het Poolse AZS War schau voor de 'kwartfinales van de Europa Cup voor dames verloren. 0—3. De setstanden waren draaglijk: 8—15, 10—15 en 815. De Poolse dames plaatsten zich door dit resultaat voor de halve finales. Portisch nam leiding: 2—1 PALMA DE MALLORCA De Hongaarse grootmeester Lajos Portisch heeft in Palma de Mal- lorca de tiende partij in de tweekamp tegen de Rus Tigran Petros jan voor de kwartfinales van het kandidaten toernooi ge wonnen. De stand is thans 2—1 in het voordeel van de Rus die de vijfde en negende partij op zijn na - bracht. De beslissing viel n 3e zet. Zondag meldde Petw zich ziek. kampioene was, gaf toe dat haar derde Nederlandse kam pioenschap haar moeite had gekost. „De meeste speelsters zijn van ongeveer gelijke kracht", meen de zij. "Daardoor moet je elke keer weer tot het uiterste gaan." Gunstig getroffen Wat dat betreft had Joke van Beusekom het gunstig getroffen. Twee potentiële tegenstanders, Irmlgard Gerlatzka en Eva Carlssen, werden in een eerder stadium uitgeschakeld. Daar voor verantwoordelijk waren Marjan Luesken die Gerlatzka (In de derde game 11—9) elimi neerde, terwijl Lily Weijers-ter Metz Eva Carlssen terugwees. Joke van Beusekom kreeg daar door achtereenvolgens Marjan Luesken en Lily Weijers tegen over zich hetgeen geen proble men opleverde. Dat was echter niet het geval met de 30-jarige Eva Tvedberg. "Joke is op be slissende momenten niet door tastend genoeg", vertelaarde de Zweedse. "Bovendien neemt ze dan ock nog te veel risico." Joke van Beusekom nam haar verlies niet al te hoog op. „Ik had tot deze finale slechts een •keer van Eva gewonnen en driemaal verloren. Ik ga ge woon rustig door. Voorlopig blijf ik in Denemarken wonen. Ik wil studeren, maar of ik dat hier doe of in Denemarken weet ik nog niet". Teleurstelling De finale herenenkelspel werd enigszins een teleurstelling. Svend Pri was zo oppermachtig dat Sture Johnsson slechts veer tien punten kon scoren, keurig verdeeld over twee games: 7 15, 7—15. De Nederlandse inbreng bij deze achtentwintigste Open Neder landse kampioenschappen, die voor de tweede keer in Bever wijk werden gehouden, was tra ditiegetrouw gering. Het moest wederom van de dames-komen. Naast genoemd trio Van Beuse kom, Luesken en Weijers be reikte Agnes van der Meulen eveneens de kwartfinale, waarin zij tenonder ging tegen de speel ster Tyghe. Bij de heren bereik ten alleen Rob Ridder en Cle mens Wortel de achtste fina Een oogst die Boudewijn Rid de verzuchting ontlokte': tot volgend jaar dan weer. Want dan zullen -v wel weer eens tegen die ste buitenlanders kunnen spel kom je natuurlijk nooit verde De toernooiresu'ltaten Van jaren geven hem gelijk. FRANK WERKM PARIJS De Argentijn Carlos Monzon heeft zaterdagavond in Pai met succes zijn wereldtitel in het middengewicht verdedigd teg de Mexicaan Jose Napoles, wereldkampioen in het weltergewic In het begin van de zevende ronde staakte Napoles oe strijd. Mom woog 72 kilo, ziin uitdager 69 kilo. Op het moment dat Napoles be sloot niet verder te boksen, had Monzon een geringe voorsprong op punten. Arbiter Raymond Balderyo had hem v; ;r punten meer gegeven, de .uryled^ü Gondre en Taleyrack respectie velijk drie en vijf. Carlos Monzon, d'ie zijn wereldti tel voor de negende maal met succes verdedigde, verklaarde na afloop van het gevecht dat hij in tegenstelling tot eerdere plan nen toch nog minimaal een jaar door zal gaan. De Argentijn maakte er geen geheim va,n dat de wil om meer geld te verdie nen de achtergrond is. De overwinning op Napoles, die beschouwd wordt -als een van de beste boksters ter wereld, met een vernietigende stoot, heeft de marktwaarde van Monzon, jaren geleden de titel verov«< door een overwinning op de It liaan Niro Bosysr.uti, a asm iel jis verhoogd, »e Argentijn heeft het geve vanaf het begin beheerst. Na les, die normaal afwacht, mc nu aanvallen. Hij werd voort rend opgevangen en na de ronde waarin de Mexic; met wilde aanvallen een probeerde te forceren, Monzon heer en meester. Na les kreeg een zware afstrafl en aan het einde1 van de ze ronde stond de Mexicaan kelend in de ring. Het dan ook geen verbazing dat niet meer aantrad voor de vende ronde. (ADVERTENTIE) Algemene Bank Nederland U maakt dus maarliefst negen procent rente. Met een ABN spaardeposito, dat u 5 jaar elk jaar negen procent rente garandeert. Er zijn natu uriijk ook nog andere aantrekkelijke spaarvormen voormensen die korter dan 5 jaar willen sparen. Kom naar de ABN. Men zal u graag adviseren. (en niet alléén voor hoge-rente-zoekers)

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12