MOEITELOOS NAAR HOOFDKLASSE naar Raak BLAMEREND VERLIES E 1 VOOR H0CKEYPL0EG MlSburn nam afscheid met een wereldrecord Gustave Thoeni slalomkampioen RAAK; ECHT MANNELIJK! Motorseizoen start met aardige duels MAANDAG 11 FEBRUARI 1974 A5 VOORBURG Dick Stam, de trainer van Hermes, hield zichzelf in bedwang. Toen na het laatste fluitsignaal in de wedstrijd tegen Swift Helmond, die door Hermes met 18-7 werd gewonnen, de titel in de eerste klas en daarmee ge paard gaand de promotie naar de hoofdklasse een feit was, sprong hij niet juichend op. Uiterst kalm verhief hij zich met een glimlach op het gezicht van het bankje langs de lijn om zijn spelers stuk voor stuk te feliciteren. Voor Dick Stam had er geen mo ment twijfel over bestaan dat zijn ploeg gistermiddag het kampioenschap in de wacht zou slepen, de manier waarop dat gebeurde was voor hem een re den tot lof. „Vanmiddag is er verdedigend optimaal gespeeld, het kon niet beter. De jongens hebben zich op uitstekende wij ze aan het publiek verkocht. Daarom ben ik ook zo blij dat we thuis kampioen zijn gewor den, de mensen moeten weten wat we kunnen. Ik had gedacht dat we met een punt of achttien pans Beugel wordt „gepakt" door een verdediger van Swift Hel- mond. Op de achtergrond kijkt Arie Pottuyt toe. verschil zouden winnen, het zijn er iets minder geworden, maar dat doet er niet toe". Hermes liet vanaf het begin dui delijk weten dat zij de sterksten waren. Vanaf de eerste tot de laatste minuut werd er gevoch ten, tot groot genoegen van de zevenhonderdvijftig toeschou wers. De start van de wedstrijd was in ieder geval veelbelo vend. Al bij de eerste a anval zette Kees Kooy Hermes op een voorsprong die slechts enkele seconden duurde. (1-1). Daarna kwam Swift Helmond er echter niet meer aan te pas. De twee volgende aanvallen betekenden evenvele doelpunten van de hand van Hans Beugel en Han van Olphen. Arie Pottuyt schoof vanaf de strafworpstreep twee keer raak en bracht daar mee de stand op 5-1. Hermes kon tot 9-1 uitlopen, doelpunten van achtereenvolgens Peter Lot man, Wim de Regt, Arie Pot tuyt en Ton van Olphen, alvo rens De Hair van Swift met twee treffers de stand op 9-3 bracht. Even daarna bepaalde Hans Beugel de ruststand op 10-3. Na de hervatting waren ook de spelers van Hermes er van overtuigd dat de titel hun niet meer kon ontgaan. Ergens tegen beter weten ln speelden Het kampioensteam van Hermes. Staande van links naar rechts: Kees Kooy, Wim de Regt, Peter Lot man, trainer/coach Dick Stam, Ton van Olphen, Arie Pottuyt, Han van Olphen. Gehurkt van links naar rechts: Jan Koster, Robert Korving, Nico van der Lubbe, Hans Beugel, Hans Petit. de zenuwen voor aanvang een grote rol. Dick Stam: „Iedereen was er wel van overtuigd dat we zouden winnen, maar om een uur of half twaalf was ieder een plotseling doodsbang. Het idee dat je kampioen kon wor- man, Hans Beugel, Arie Pot- den. tuyt, Han van Olphen en Hans In die tweede spelperiode wer- Petit. den de doelpunten voor Hermes In de zesendertigjarige geschiede- gemaakt door Wim de Regt, nis van Hermes is het voor de Jan Koster (2 x), Peter Lot- eerste maal dat men in de hoofdklasse zal uitkomen. In de loop der jaren heeft het bestuur duidelijk op de jeugd gemikt. Voorzitter Kooy: „In 1956 zijn we met een jeugdafdeling ge start. Negen spelers uit het eer ste zijn oorspronkelijk als pupil bij ons begonnen." De heer Kooy realiseerde zich overigens onmiddellijk dat de promotie ook tal van zorgen voor de ver eniging met zich meebrengt. „We zullen nu nog harder ons best moeten doen om een spon sor te vinden. Als je als mens aan me vraagt „moet dat nou, een sponsor in de sport", dan zou ik me daar nog wel eens een nachtje over willen bezin nen, maar als voorzitter van een veren ging kan ik alleen maar „ja" zeggen. De kosten zijn de laatste jaren dusdanig schrikbarend opgelopen dat het zonder steun uit het bedrijfsle ven een ondoenlijke zaak is om topsport te bedrijven. Gezien de gemiddelden liggen onze contri buties al aan de hoge kant. Wij achten het ook niet verantwoord om onze leden nog zwaarder te belasten en dan kom je weer op hetzelfde uit: een sponsor is de enige oplossing." Waarbij de heer Kooy dan wel aantekent dat een sponsorencontract een geldighe'd van zeker drie jaar moet hebben. Voorlop g waren zich echter maar weinig mensen van deze zorgen bewust. De spelers zeker niet, toen de deur van de kleedkamer openg'ng werden de lege flessen champagne in een koeler naar buiten gedragen. PAUL HOVIUS NEW YORK Olympisch kampioen Rod Milburn heeft in Madison Garden te New York met een wereld record afscheid genomen van zijn amateurcarrière in de atletieksport. Mil burn, die volgende week vrijdag eveneens in New York zijn debuut maakt als professional bij de In ternational Track Associa tion, liep de 55 meter hor den in 6,8 seconden, twee- tiende seconde onder het wereldindoorrecord, dat gedeeld werd door Milburn en de Oostduitsers Frank Siebeck en Raimund Beth- ge. De Amerikaan Larry Shipp, die tweede werd, bleef met 6-9 se conden ook onder het oude we reldrecord. Willie Davenport (VS) eindigde in 7,0 seconden als derde. Nieuwe Amerikaanse indoorre- cords werden gevestigd door Byron Dyce uit Jamaica en Francie Larrieu. Eerstgenoem de" won de 1500 meter voor he- MF.YEL - Het aarzelend begin van het motorseizoen op het circuit De Vossenberg in het Limburgse Meyel heeft toch aantrekkelijke wedstrijden opgeleverd. Jan Oosterink uit Vorden werd totaal win naar in de kwartliterklasse via .een tweede en een eerste plaats in de manches van 25 minuten en twee ronden. De Apcldoorner Nico Maassen won de eerste manche maar viel in de tweede terug van de leiderspositie naar de derde plaats waardoor hij de eindoverwin ning verspeelde. Fons Nijhof Uit Lichtenvoorde werd derde in het eindklassement. NEDERLAAG KARATEKA'S PARIJS De Nederlandse kara- teploeg heeft zaterdag in het Stade Pierre de Coubertln in Parijs de interlandwedstrijd te gen Frankrijk verloren met 2— 7. Een partij eindigde onbeslist. De Nederlandse overwinningen kwamen op naam van Snaken borg en Eumen. De zijn: Petit Demange verslaat van Groningen met waza ari, Didier verslaat Reft. berg met ippon, Paschy ver- j slaat Eumen met ippon, Sna- I kenborg verslaat Lenoir met ip- Pon, Mami verslaat Kallenbach met ippon, Petitdemange ver- j slaat Kallenbach met waza ari. DidierSnakenborg onbeslist, Eumen verslaat Paschy met waza ari, Lenoir verslaat Ree- f berg met waza ari. Mami ver- i slaat Van Groningen met ippon. ren in 3.40,7 en Francie Larrieu zegevierde over dezelfde af stand bij de dames in 4.18,3. Opvallend was voort de over winning van de Bulgaarse Lilia- na Tomova op de 800 meter voor dames (2.06.0). Tijdens wedstrijden in Los Angeles bracht de Amerikaan George Woods de beste wereld-indoor- prestatie kogelstoten op 22 m en 1 cm. De Amerikaan Marshall Dill heeft zaterdagavond in East Lansing het reeds in zijn bezit zijnde wereldindoorrecord op de 300 yards verbeterd en gebracht op 29,3 sec. Het oude record stond op 29,5 seconde. Myrus Yifter. sergeant in het le ger van Ethiopië, heeft zater dagavond in Louisville het we reldrecord 5000 meter op een in- doorbaan verbeterd. De 25-jari- ge slechts 1.63 meier lange Yif ter bracht het op 13 min. 34,1 sec. Het oude record stond met 13,45,2 op naam van de Rus Viatscheslav Alanov. De Chicago Track Club zorgde voor een nieuw record op de 2 mijl estafette door dit nummer in 7 minuten en 20.8 seconden te winnen. Sedert 1969 was de Vil lanova universiteit recordhouder I met een tijd van 7.22.8. MEESPELEN STUIT NOG OP BEZWAREN (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het was de bedoeling van Raak IJshoc key om komende woensdagavond op de- Hoky in de wedstrijd voor de „Supercup" aan te treden met Hen ri Hunting van Hijs. Luik en Hijs gingen er mee ak koord, maar de Tilburg Trappers en de Nederlandse ijshockeybond niet. Henri Hunting naar Raak Perschef Hans Kortekaas van Raak: „We zijn met Hijs Veronica 538 helemaal rond over de komst van Henri Hunting naar Raak. Hij komt het volgend seizoen bij ons spelen, vandaag - mean- dag - heb ik een gesprek met Henri Hunting om hem voor te stellen bij ons te komen trainen en de vriendschappe lijke wedstrijden mee te spe len. Hij kan dt.n gelijk in vorm blijven voor het we reldkampioenschap. Het is jammer dat hij woensdag avond niet mag mee doen. Tilburg wilde ook Paul Domm opstellen, maar dat gaat evenmin door. Verster king tussentijds, dat was *ok afgesproken zal niet ge schieden. Ik gelof dat we bij Raak blij moeten zijn met de komst van Henri Hunting. Ook Corky de Graauw willen we best hebben, maar deze speler is voor Raak ijshoc key te duur'. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat de nationale ploeg van Rusland een wedstrijd op de Hoky komt spelen. Hans Kortekaas vertelde: Als de heren een niet te gek bedrag vragen willen we graag tegen hen spelen". SANKT MORITZ Gustave Thoeni, reeds winnaar van de reuzensla lom, heeft gisteren ook de slalom van de wereldkampioenschappen alpine skiën in Sankt Morilz gewonnen. De Italiaan dankte zijn gouden medaille aan een bijzonder snel le tweede manche. Het zilver was voor de Oostenrijker David Zwilling en het brons voor de Spanjaard Francisco Fernan- dez-Ochoa. In dit laatste onder deel van de titelstrijd werd de jeugdige oostenrijker Hans Hin- terseer, die oorspronkelijk als derde stond geklasseerd, na een protest van de Spanjaard gedis kwalificeerd. Hij had een poor tje gemist. De titel voor de alpine combinatie reuzenslalom, afdaling en sla lom - was voor de Oostenrijker Franz Klammer. De uitslag van de slalom is: 1. Gustave Thoeni(It) 58,91 sec. en 51,07 sec. Totale tijd: 109,98 «ec., 2. David Zwilling (Oost) 57,51 sec. en 53,25 sec. totale tijd: 110,76 sec. 3. Fransisco Fernandez Ochoa (Spa) 58,12 ■ec. en 53,44 sec. Totale tijd: 111,56 sec. De Nederlander Zeno Lampe werd 37e met een totale tijd van 133.88 sec. Etto van Waning werd 41e in 159.47 sec. Oostenrijk is de grote winnaar geworden van de strijd om de wereldtitels in Sankt Moritz. Van de 24 medailles veroverden de Oostenrijkers er maar liefst negen, drie gouden, drie zilve ren en drie bronzen. De medailleverdeling Is: goud zilver brons 1. Oosterijk 3 3 3 2. Frankrijk 2 1 1 3. Italië 2 1 4. Ljchtenstein 111 5. W.-Duitsl. 1 6. Canada 1 7. Polen 1 8. Zwitserland 1 IJsdansen LAUSANNE Het bestuur van het IOC heeft besloten het pro gramma van de Olympische Winterspelen die in 1976 In Inns bruck worden gehouden, uit te breiden met de 1000 meter har drijden en ijsdansen. Aan de Olympische Spelen in 1976 In Montreal zullen bij de turn- wedstrijden bij de dames en he ren slechts twaalf ln plaats van de gebruikelijke zestien landen teams worden toegelaten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De 1300 toeschouwers zaterdagavond op de Hoky '*eb- ben toch nog een aardige wedstrijd kunnen zien tussen de Neder landse kampioen Raak en The Raiders. De kampioenen wonnen met 8-0 ln een echt mannelijk Ijshockeygevecht. Maar toch speelde The Raiders een stuk beter dan vrijdagavond tegen Hijs Veronica 538 op de Uithof. Het bewijst ook wel de magere voorsprong van 1-0 voor Raak bij de eerste periode 45 seconden voor tijd van Larry van Wieren. In de tweede periode liep Raak uit tot 5-0 door doelpunten van RicJt Crombeen, Dick Jellema, Harry Turk en Dlck Decloe. Dat The Raiders niet tot tegen doelpunten kwam ls te danken aan het uitstekende werk van reserve doelman Harry van Bil- sen die voor Dave Andrews mocht mee doen. In de derde en laatste periode waren het Dlck Jellema. Dick Decloe en Henrv van Drunen die de eindstand wisten te bepalen op 8-0. Woensdagavond komen de Tilburg Trappers op bezoek bij Raak en zullen de Hagenaars het een stuk moeilijker krijgen. Pers chef Hans Kortekaas: „De voorverkoop voor de wedstrijd loopt buiten de verwachtingen goed". De strijd voor de Benelux-compft. title (aftewei Superclub) is weer geheel open. Zaterdagavond verloor Tilburg Trappers in Luik met 6-5. De Belgen waren nu wel versterkt met vier Cana dezen van Brussel. Boy Morris was de uitblinker. De Canade zen waren afgelopen woensdag zo, blijkt nu, niet van de partij tegen Raak, omdat de bus in Brussel bij een opstappunt de vier spelers niet kon vinden. Voor de wedstrijd tegen Tilburg Trappers woensdagavond zal Raak wel zonder John Dielissen moeten aantreden die een kleso- peratie achter de rug heeft en Gould, die al enkele dagen last heeft van neusbloedingen. In de 500 cc ging de belangstel ling van de 1500 toeschouwers vooral uit naar de Nederlandse kampioen Gerrit Wolsink die vóór het eerst op zijn fabrieks Suzuki aan de start kwam. Wol sink startte slecht maar rukte na een paar ronden op naar de eerste positie om twee ronden, later het rennerskwartier op te zoeken. Zijn machine was zater-; dag pas op Schiphol uit Japan aangekomen en de afstelling; was nog niet honderd procent, i In de tweede manche won hij overtuigend met een gezond lo pende motor. De 17-jarige Mat- tie Ghielen uit Helden-Pannin- gen won overigens in vlekkeloze stijl de eerste manche en via een derde plaats in de laatste manche stelde hij de eindzege veilig. Wieger Boersma uit Lim burg was twee keer tweede en bezette die plaats ook in de eind rangschikking. De Belg Alois de Kort overheerste bij de zijspannen de eerste manche. Jo v.d. Mee werd twee de. Rikus Lubbers, broer Dirckx en Ton van Heugden be hoorden tot de uitvallers. De tweede manche was opnieuw voor de Kort, maar nu nestelde Wil v.d. Haan uit Ter Aar zich op de tweede plaats. In de eer ste manche was hij door een slechtlopende machine achtste geworden. Jo van de Mee had daardoor aan een derde plaats voldoende om de beste Neder lander in de eindrangschikking te worden. A CHRISTCHURCH Nieuw Zeeland heeft op V de openingsdag van het zevenlandentoernooi te Christchurch een geduchte deuk geslagen ln het prestige van de Nederlandse hockey- ploeg als wereldbekerhouder. In het ovenhete stadion van het Queen Elizabethpark brach ten de Nieuwzeelanders onz« landgenoten f een nederlaag toe van 4—3. Naar de kille cijfers gemeten geen schande. Immers, met deze cijfers zijn vele wedstrij den voor de verliezers eervol geëindigd. Voor onze hockeyers betekende het echter een roemloze nederlaag. Want als Je na vier en twintig minuten met 3—0 voorstaat - Ties Kruize toonde zich weer de meesterschutter met drie doeltreffende strafcorners van de vijf - en je geeft deze voorsprong niet alleen geheel uit handen, maar moet zelfs nog met genegen hoofd als verliezer het veld verla ten, dan schort er iets aan. Wat? Er waren geen excuses. De Nederlandse ploeg, die ln de eerste helft de toon aangaf, zonder overi- in duel gens te imponeren, en geen moeite had om het kick and rushspel van de tegenstanders te ontzenuwen, liet zich na de rust geheel doro de NieuwlZeelanders Inpakken. Toen zij, na kort voor de rust door linksbuiten Jeff Archibald reeds de achterstand tot 3—1 te hebben verkleind, in de tweede minuut van de tweede helft door dezelfde speler, zij het in buitenspelpositle, op 3—2 waren geko men, leken de Nieuwzeelanders vleugels te hebben gekregen. De Nederlanders, reeds ver teruggedrongen ln de defensie dreigden te worden wegge speeld. Nieuw-Zeeland speelde niet alleen met groot elan, het toonde ook een verbazingwek kende stlckvastheld. De lijnen, die de Neder landers trokken om het spel te verplaatsen, werden steevast afgeknapt en dan kwamen zij zij weer en masse. Het noodsein werd gehe sen. maar het mocht ln de vierde minuut niet baten. De Australische scheidsrechter Wright kende geen pardon, toen de Neder landers ln gesloten formatie trachtten een doelpunt te verijdelen. Uit een wirwar van spelers rees Wright als een veldheer op en besliste: strafbal. Tegen de push van Patel stond doelman Derek Doyer machteloos. Daarmee was Nederland's comfortabele voorsprong geheel teniet gedaan: 3—3. Maar dat niet alleen. Nleuw-Zccland was In de mood en hield de Nederlanders die steeds wankeler werden - zij stonden trouwens toch opvallend los in de schoenen, want herhaal delijk lagen zij op de grasmat - in hun greep. De Nieuwzeelanders kregen een serie strafcorners (totaal zeven in de tweede helft en voor de rust geen enkele) doch tot geluk van onze landgenoten wisten zij hier geen raad mee. Een half uur na de rust was het drama voor Nederland geschreven toen Nieuw Zee land's „sterke man", spU Selwin Maister, zijn ploeg de overwinning schonk: 4—3. Het was het typisch gevolg van de ont reddering in de Nederlandse ploeg. De stand na de tweede dag: Pakistan 2 2 0 0 4 13- 2 Nieuw-Zeeland 2 2 0 0 4 6-3 Australië 2 10 12 7. 3 Polen 2 10 12 4-8 Nederland 1 0 0 1 0 3-4 Maleisië 1 0 0 1 0 0-2 Canada 2 0 0 2 0 3-14

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11