£ektócSomont fbl ijmaker Minister Lubbers aangehouden voor omverrijden van verkeerspaal Yaticaan fel tegen aanval Mindszenty Aantjes: beleid kabinet onzeker en wisselvallig Olie-aanvoer 80 pet normaal Na receptie in Wassenaar c Yolgende week Arabische top over olieboycot tegen VS verdien hechte m1 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal ƒ30,66 ijaar ƒ119,05 65e JAARGANG No. 19733 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers: 40 cent. Zaterdag Ned. I: 16.30 uur Stuif- es-in; 20.21 uur Wie-kent-kwis: 21.55 uur Sportpanorama met boksen. Ned. II: 14.30 uur W.K. schaatsen: 20.21 uur Zeskamp; 21.40 uur Farce Majeure. Zondag Ned. I: 14.17 uur W.K. schaatsen: 19.05 uur Dirigenten- portret van Klemperer; 20.35 uur Smith and Jones; 21.25 uur Citroentje met suiker. Ned. II: 19.05 uur Vloek van Woes- tewolf; 20.45 uur Diagnose met sex-ontwikkeling. In het algemeen veel bewolking met nu en dan regen, maar 's morgens ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind uit zuidwest tot west. Maxi mumtemperaturen rond 9 gra den. Zondag: zon 08.05-17.44; maan: 23.01-08.59. Hoogwater Scheveningen: 5.20 en 17.30. Laagwater: 1.08 en 13.34. Maan dag zon: 08.04-17.46, maan: 09- 19. Hoogwater Scheveningen: 6.01 en 18.18, laag water 1.51 en 14.16. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De minister-raad heeft gisteren de oliesituatie besproken. Uit de recente cijfers over drie weken - van 11 Ja nuari tot en met 31 januari - blijkt dat de netto-aanvoer op 80 pet. van het normale niveau ligt. In de drie weken daarvoor lag de aanvoer op 60 pet. van het normale peil. Na afloop van de ministerraadsvergadering verklaarde minis terpresident Den Uyl daarover: ,,Wat de aanvoer van olie be treft, zijn wij uit de gevarenzone. Ten aanzien van de aanvoer geldt nog wel een aanzienlijke beperking, maar mede dankzij de zachte winter zijn de voorraden ruwe olie gestegen. De minister-president verklaarde, dat ons land in december wat betreft de olie-aanvoer door het oog van de naald is gekro pen. Nu die aanvoer is verbeterd, wil dat niet zeggen dat de machtigingswet kan worden ingetrokken. De Nederlandse economie is zeker nog niet uit de gevarenzone. Internationaal doen zich namelijk sterke prijsstijgingen voor, en ook wordt een stagnatie in de wereldhandel geconstateerd De Japanse ambassadeur in Koeweit Ryokoo Ishkawa (links) luistert na zijn vrijlating door Arabische terroris ten hoe de minister van onderwijsza ken van Koeweit, Jassem Marzouk, ver telt op welke wijze de gijzeling tot een goed eind werd gebracht. Gisteravond is het Japanse vliegtuig met de negen Arabische commando's in Aden geland. Ze hebben politiek asiel in deze olie- staat gekregen. Met deze landing zijn de drama's van de bezetting van de Japanse ambassade in Koeweit en de kaping van een veer boot in Singapore afgelopen. De affaire in Singapore was op 31 januari begon nen met een aanslag op de Shell raffi naderij die overigens maar weinig schade aanrichtte, gevolgd door de ka ping van de veerboot Ladjoe, waarbij drie officieren gegijzeld werden. Woensdagmorgen drongen negen Ara bische terroristen de Japanse ambas sade in Koeweit binnen en gijzelden de ambassadeur en veertien perso neelsleden. De Japanse regering ging in op de eis van de bezetters om de kapers in Singapore op te halen en daarna de reis voort te zetten naar Koeweit. Daar werden de terroristen, die de Japanse ambassade hadden be zet opgehaald, en naar Aden vervoerd nadat verschillende Arabische landen hadden geweigerd het vliegtuig een landingsvergunning te verlenen. VATICAANSTAD Het vaticaan heeft gisteren tamelijk heftig gereageerd op de aanval die de Hongaarse primaat-kardinaal Josef Mindszenty een dag eer der heeft gelanceerd als ant woord op de beslissing van paus Paulus om Mindszenty's zetel van het Hongaarse aartsbisdom Esztergon „vacant" te verkin- De officiële woordvoerder van het vaticaan, prof. Federico Ales sandrini, gaf gisteren als com mentaar op de halsstarrige hou ding van kardinaal Mindszenty om zijn post daadwerkelijk te verlaten, dat de Paus zijn be slissing heeft genomen primair met het oog op de belangen van de Hongaarse katholieken zelf. Vanaf 1949 is de zetel van het voornaamste Hongaarse bisdom onbezet. Sinds die tijd verbleef Mindszenty als gevangene, en later als vrijwillige banneling, buiten zijn diocees. Paus Paulus heeft als hoogste gezagdrager van de katholieke kerk zijn be slissing na uitvoerige overwe gingen genomen, bezorgd voor de katholieken in Hongarije, die al sinds jaren een echt pasto raal leiderschap missen. Bij de besluitvorming heeft de paus ook vooral de zeer hoge leeftijd (82) van de Hongaarse primaat in zijn overwegingen betrokken. Temeer omdat et over deze affaire vooraf een uit voerige correspondentie tussen paus en kardinaal is geweest, is de felle uitval van Mindszenty in het Vaticaan hard aangeko men. Kort na het bekend worden van Mindszenty's pensionering" werden in de buurt van het Sint Pieterplein anti-paus leuzen op de muren gekalkt zoals ,,De paus heeft Mindszenty verra den" en „Mindszenty paus". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lubbers (econo mische zaken) heeft gisteravond om streeks half negen in de pauze van de minsterraadsvergadering een betonnen verkeerszuil omver gereden op het Klei ne Loo in Den Haag. De bewindsman, die volgens een woordvoerder van de politie even tevoren een receptie op de Indonesische ambassade in Wassenaar had bijgewoond en vervolgens op weg was naar het Ca'tshuis om aan het verdere kabinetsberaad deel te nemen, reed na het ongeval door. Passerende burgers, die het ongeluk hebben zien ge- i beuren, waarschuwden de politie van Den Haag. Deze heeft de bewindsma daarna aangehouden op het Willem Witsenplein, dat een paar kilometer verderop de stad in ligt. Na zijn aanhouding verklaarde de heer Lubbers tegenover de politie en kele glazen whisky te hebben gedron ken, terwijl hij nog niet gegeten had, al dus de woordvoerder van de politie. De heer Lubbers, die de laatste maan den dag in dag uit in touw geweest in verband met de oliecrisis, heeft de poli tie zelf gevraagd om een bloedproef te laten nemen. De uitslag van deze bloed proef kan nog wel enkele dagen op zich laten wachten. Minister Lubbers werd op het hoofdbu reau van de politie in Den Haag, waar hij de rest van de avond verbleef, ver hoord, waarna proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt wegens het door rijden na een aanrijding. De politiewoordvoerder zei in een toe lichting op de toedracht van het gebeur de dat doorrijden na een aanrijding vol gens de wegenverkeerswet een misdrijf is. In politiek Den Haag vroeg men zich gisteravond laat onmiddellijk af, wat de consequenties voor de bewindsman kun nen zijn. Men herinnert zich hier nog maar al te goed de affaire-Smallenbroek in 1966. De heer Smallenbroek was mi nister van binnenlandse zaken m het ka binet Cals/Vondeling en trad in augus tus 1966 af nadat hem iets dergelijks als minister Lubbers nu mee heeft gemaakt, was overkomen. De heer Smallenbroek botste in de straat waar hij woonde laat op de avond tegen de wagen van een buurman en reed daarna met gedoofde lichten door zonder zijn identiteit bekend te maken. Het verhaal wil dat de heer Smallen broek kort voor het ongeval eveneens gedronken zou hebben. De heer Smal lenbroek trok destijds uit zijn ongeluk in ieder geval de consequenties dat hij niet langer minister kon blijven gezien zijn functie als minister op binnenlandse za ken. In kringen rond het kabinet werd gisteravond laat dn ieder geval opge merkt, dat ongeacht de uitslag van de bloedproef, het gebeurde zwaar zal wor den aangerekend, omdat minister Lub bers na de aanrijding is doorgereden. De politieke consequenties zouden daarom wel eens z r kunnen zijn. dacht heeft getrokken is het feit dat r nister Lubbers zich gewoonlijk per dienst auto liet vervoeren bij officiële ge beurtenissen, terwijl hij gisteravond toen de weersomstandigheden dn Den Haag niet bijster goed waren het re gende en het waaide, zelf achter het stuur is gaan zitten.Los daarvan staat de vraag of hij na het door hem toege geven nuttiggen van enkele glazen drank in staat geacht moest worden een anto naar behoren te besturen. De hoofddirecteur van de Rijksvoorlich tingsdienst, de heer G. van der Wiel, zei gisteravond dat het nog te vroeg is om welke gevolgtrekking dan ook te maken. Eerst moet de uitslag van de bloedproef worden afgewadht en het proces-verbaal van de politie worden bestudeerd. Minister Lubbers heeft gisteravond nog het laatste deel van de ministerraads vergadering bijgewoond. 'Radiopiraat' maakte gijzelaars in Parijs PARIJS (RTR) Vier uur lang heeft een gewapende man van nacht twee personen in gijzeling gehouden in de Parijse studio van radio-Luxemburg. Hij Het een verklaring omroepen maar gaf zich pas over nadat hem voor vanavond een halfuur zend tijd op de Franse televisie was beloofd en nadat men hem een „persconferentie" had toege staan. De „radiopiraat", die zei dat hij Jacques heette was gisteravond laat tot de studio in de Rue Bayard bij de Champs-Elyséos toegelaten nadat hij „als vrachtwagenchauffeur" disc joc key Max Meunier te spreken had gevraagd die een nachtuit zending voor vrachtrijders ver zorgde. Eenmaal binnen, haalde de man een pistool te voor schijn en een handgranaat (die later van plastic bleek). Hij los te een waarschuwingsschot en dwong de omroeper een verkla ring voor te lezen met scherpe kritiek aan het adres van de Franse regering. De verklaring bevatte een heftige aanval op het belastingstelsel en „degenen die het land voort durend uitzuigen". Marijnen wil Haags Gewest mét Leiden DEN HAAG Het feit, dat er een gewest-Den Haag tot stand gekomen is, betekent niet dat de gedachte aan een groter ge west mèt de Leidlse regio en het Westland in Den Haag niet meer leeft. De Haagse burge meester mr. V. G. M. Marijnen, voorlopig gewestrandsvoorzltter, heeft tijdens de eerste vergade ring van de gewestraad gezegd, dat hij van mening Is dat het huidige samenwerkingsverband tussen zijn gemeente, Rijswijk, Voorburg, Zoetermeer, Leid- schendam en Nootdorp beslist een te gering gebied omvat. „De vraagstukken In de "Haagse regio loten zich binnen de gren zen van dit beperkte gewest niet oplossen," aldus de heer Marij nen. Aan uitbreiding van het huidige gewest met Leiden en het West- land verbond hij desgevraagd wel de voorwaarde dat de taken en bevoegdheden van het ge west dan duidelijk geregeld zul len moeten zijn in een gewest- wet. „Op dit moment, nu het gewest slechts steunt op de wet gemeenschappelijke regelingen, is een aantal wezenlijke probic- men niet geregeld," meent de heer Marijnen. „De verhouding tot de gemeenten en de provin cie bijvoorbeeld is niet duidelijk afgebakend". fADVERTENTIE) Steun onze 1 jaarlijkse geldinzameling Voor 10,-drinkt een ondervoed E kind 1 maand lang melk 25,- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht 50,-deelt u voedsel uit J in een hongergebied 300, - schenkt u een huis apotheek 10.000,- bouwt u ergens ee klein ziekenhuis M b GÜRÖ51360 Memlsa jffcn Rotterdam ig 49, Tft|. 010-144888 UTRECHT Eenderde van het horecapersoneel werkt te lang, van de vrije zondagen komt weinig terecht, er wordt de hand gelicht met het invullen van arbeidslijsten, arbeidsroos- lers en werkboekjes. Een half jaar gerichte controle van de arbeidsinspectie heeft dat aan het iicht gebracht. Tussen 1 april en 1 oktober 1973 werden door de arbeidsinspectie 654 be drijven bezocht met bovenver meld resultaat. Halve ton schade bij brand in Leetuwenhorst NOORDWIJKERHOUT Een korte felle brand heeft gister middag voor ongeveer 50.000 gulden schade aangericht aan de MAVO Leeuwenhorst in de Poellaan in Noordwljkerhout. Politie en brandweer tasten nog in het duister omtrent de oor zaak van de brand. Wel is in middels vast komen te staan, dat in de garderobe de vuur haard is ontstaan. e enorme rookontwikkeling plaatste de brandweer voor de noodzaak om met persluchtmas kers in de school naar mogelij ke slachtoffers te zoeken. Per. soonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. ALMELO Fractieleider mr. W. Aantjes van de ARP vindt dat het kabinetsbeleid van premier Den Uyl de laatste weken „trekken van onzekerheid en wisselvalligheid" vertoont. Dit zei de heer Aantjes gisteravond i op een vergadering in Almelo. Volgens Aantjes speelt Den Uyl hiermee extreem gerichte stro mingen in de kaart. Hoe Onze kerder en wisselvalliger het ka binetsbeleid is, hoe meer ex treem gerichte stromingen wor den geactiveerd, aldus Aantjes. De fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer, Hans Wie gel, zei vanmorgen op een re gionaal congres in Nibbixwoud, dat het kabinet zorgeloos om springt met de parlementaire democratie. Als voorbeeld gaf Wiegel de advertentie over de huurverhogingen, welke kabi netsbeslissing nog niet door het parlement is bekrachtigd. Residentie-Orkest naar Amerika DEN HAAG In het seizoen 1975/76 maakt het Residentie- Orkest onder leiding van Jean Martinon een tournee door de Verenigde Staten en Canada. In het geheel worden in de maan den september en oktober 22 concerten gegeven. Het eerste bord dat automobilisten die Nederland binnenko men waarschuwt tegen snelheidsoverschrijdingen, is gis termiddag geplaatst bij de Nederlands-Duitse grensover gang De Poppe bij Denekamp. CAIRO (AP) In de komende dagen zal een kleine Arabische topconferentie worden gehouden om de Arabische situatie In het licht van de waarschijnlijke troe penscheiding op de hoogvlakte van Golan te bespreken, zo heeft het dagblad Okhbar El Youm ge meld. Volgens het blad wordt momenteel op hoog niveau over- 1 leg gepleegd om snel tot een con ferentie te komen. Tijdens het topoverleg zal ook worden ge sproken over het olie-embargo tegen de Verenigde Staten. Volgens industrieële bronnen in Beiroet is het niet waarschijn lijk dat de Arabische oliemi nisters, die volgende week in Tripoli bijeen komen zullen be sluiten hun olie-embargo tegen de Verenigde Staten op te hef-, fen. Zij wezen daarbij op een scherpe onderlinge verdeeldheid tussen de Arabische olieproduce- j rende landen over de embar go/kwestie die niet kan worden' opgelost totdat de Israëlische en Syrische troepen op de hoog vlakte van Golan zijn geschei den. Zij beschuldigen de Ver enigde Staten ervan de Arabie ren tegen zich in het harnas te jagen door zich tegelijkertijd optimistisch te tonen en nauwe lijks in bedekte termen dreige menten te uiten. Ook Henry Kissinger's verklarin gen waarin hij met diplomatie ke repercussies dreigde is de Arabieren min of meer in het verkeerde keelgat geschoten. Een wel bijzondere 'bhjmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpolnt. Noteer i als nieuw BON Stuur deze bon in Naam zonder postzegel. Adres antwoordnummer Woonplaats. Stuur een 4-kleurenballpoint naar: LEIDSE COURANT Woonplaats. open envelop. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1