TOTALE MIJNSTAKING TWEEDE KAMER VOOR STEUN AAN KRANTEN Nog geen motief brandstichting bij R. de Gooyer Kardinaal Mindszenty ontheven uit ambt van primaat van Hongarije Een goede bank voor hoge -rente-zoeker s. de ABN Tweede Kamer tegen duurder treinkaartje CcidocSouocmt In Engeland: Stopzetting van aanleg; spoorlijn naar Zoetermeer een goede grote bank Muiterij in Jordanië? 1 974 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent, Roger Simons) LONDEN De staking van de 260.000 Britse mijnwerkers begint zaterdag te middernacht. Het bestuur van hun vak bond heeft dit besloten tijdens een langdurige vergade ring, waarin een laatste voorstel van de conservatieve re gering om nieuwe onderhandelingen aan te knopen afge wezen werd. De 27 bestuursleden waren eensgezind van oordeel, dat de mijnen stilgelegd moesten worden. „We willen er een felle, maar korte staking van maken, zei vakbondsleider Joe Gormley achteraf. De stakend emijnwerkers rullen zich niet bekommeren om de veiligheid van de stilgevallen mijnen. Volgens de algemene mijndirectie zou deze houding kunnen leiden tot de definitieve sluiting van bepaalde installa ties, waarin men zich niet meer kan wagen als de normale vei ligheidsmaatregelen een tijd lang uitblijven. Het bestuur van de mijnwerkers- bond heeft maatregelen getrof fen om stakersposten te plaat sen, die bepaalde sleutelbedrij- ven, zoals electrische centrales, dag en nacht zullen bewaken. Dit zou evenwel op vreedzame wij ze gedaan worden. De mijnstaking is de zwaarste aanval, op de anti-inflatiepoli- tiek van premier Heath. Dit conflict kan katastrofale gevol gen hebben voor Britse econo mie. Kleine en grote industrieën, maar vooral bedrijven die veel expor teren, vrezen dat zij de slagen, veroorzaakt door het toekomsti ge gebrek aan grondstoffen, on derdelen, electrische stroom en steenkolen nooit te boven zullen komen. Een tweedaagse ar- Joe Gormley voorzitter van de Britse bond van mijnwerkers brengt toast uit op het welslagen van de aangekondigde algemene staking van mijnwerkers. beidsweek zou onmiddellijk een groot aantal zaken bankroet maken. In Groot Brittannië hangt nu een rouwstemming. Opnieuw rijst er de vraag, of het niet veel beter zou zijn de eis van de mijnwer kers in te willigen, in plaats van deze dure en nutteloze oorlog te beginnen. De meeste waarne mers zijn ervan overtuigd, dat de huidige botsing het land al lang meer kost dan de toeken ning van een behoorlijke loons verhoging aan de mijnarbei ders. Leeg en totaal verlaten ligt hier het Paddington Station in Londen als gevolg van een eendagsstaking van dt Britse treinbestuurders. ZWOLLE (ANP) De politie heeft twee jongemannen aange houden die hebben bekend maandag de brand aangestoken te hebben die de boerderij van Rijk de Gooyer in Giethoorn volledig verwoestte. Het zijn de 23-jarige B.K. en de 25-jarige H.M. beiden uit Giethoorn. Bij de brand kon het gezin de Gooyer zich bijtijds in veilig heid stellen. De schade bedroeg ongeveer twee ton. Het twee tal heeft de brand aangestoken met een gasaansteker. Aanvankelijk wilde het niet goed lukken de brand in het rieten dak te krijgen. Toen de twee korte tijd later de vlammen om hoog zagen schieten zijn zij ver trokken, een op een bromfiets, de ander lopend. Een van het duo is later teruggekomen om naar lie brand te kijken. Over het motief van hun daad tast de politie nog in het duister. Welis waar heeft een van de jonge mannen verklaard dat hij het heeft gedaan vanwege een ruzie die hij met Rijk de Gooyer zou hebben gehad, maar de politie hecht daar geen geloof aan. Rijk de Gooyer heeft zelf te verstaan gegeven dat het ver haal over ruzie uit de lucht is gegrepen. VATICAANSTAD - (DPA) Paus Paulus heeft gisteren Jozsef kardinaal Mindszenty van zijn ambt van aartsbisschop van Esztergom en primaat van Hon garije ontheven, drie dagen voor de vijfentwintigste verjaar dag van zijn veroordeling tot le venslange gevangenisstraf. Mgr Laszlo Lekai is benoemd tot apostolisch administrator met rechtstreekse verantwoordelijk heid aan de Heilige Stoel. De maatregel, waarvan het Vat!* caan zegt, dat zij de instem ming van de kardinaal heeft, neemt de voornaamste bron van wrijving weg tussen het Vatl- caan en communistisch Honga rije. De paus heeft in een per soonlijke brief aan de kardinaal de maatregel een pastorale noodzaak genoemd. Volgens Hongaarse ballingen zou de paus hebben gehandeld onder buitengewoon zware druk van de Hongaarse regering. Kar dinaal Mindszenty werd op 8 fe bruari 1949 na een geruchtma kend proces veroordeeld. Na het proces verbleef de kardinaal in de gevangenis, waaruit hij tij dens de mislukte opstand van 1956 kon vluchten. Daarna ver bleef hij vijftien jaar lang in de Amerikaanse ambassade te Boedapest, voordat hij toegaf aan een persoonlijk verzoek van de paus en Hongarije als bal ling verliet. Hij noemde dit „het zwaarste kruis van mijn leven". Sindsdien woont hij in Wenen. Paus Paulus begroet kardinaal Mindszenty op de historische datum 28 september 1971 toen de kardinaal na een jarenlange isolatie uit Hongarije in Rome aankwam. Nu heeft de paus „na rijp beraad en alleen met het oog op het pastorale werk in Hongarije" hem ontheven uit zijn ambt van aartsbisschop van Esztergom en pri maat van Hongarije. Kamerlid vreest: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ZOETERMEER - Het VVD-Kamerlid Koning heeft vanmiddag tijdens de begro tingsbehandeling van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Ka mer een motie ingediend, waar- in hij zegt vernomen te hebben, dat „ambtelijke regeringsverte genwoordigers" onlangs zouden hebben aangedrongen op stop zetting van de uitvoering van de Zoetermeerlijn. De minister zal morgen antwoorden op de motie. De reactie van het ministerie op deze suggestie van de heer Ko ning was: ..een volstrekt vreemd verhaal." Ook de Ne derlandse Spoorwegen zeiden verbaasd van niets te weten. Een woordvoerder van de ge meente Zoetermeer: „Het zou voor ons werkelijk rampzalig zijn als de aanleg van de Zoe termeerlijn werd stopgezet." In zijn motie drong de heer Ko ning er op aan de NS officieel opdracht te geven snel te begin nen met een ander projekt, do Schiphollijn. „Het gevaar be staat dat contracten moeten worden verbroken, met als ge volg vertraging en hogere kos ten." (ADVERTENTIE) Algemene Bank Nederland U maakt dus maarliefst negen procent rente. Met een ABN spaardeposito, dat u 5 jaar elk jaar negen procent rente garandeert. Er zijn natuurlijk ook nog andere aantrekkelijke spaarvormen voor mensen die korter dan 5 jaar willen snaren. Kom naar de ABN. Men zal u graag adviseren. (en niet alléén voor hoge-rente-zoekers) BEIROET (UPI) Koning Hoes sein van Jordanië heeft zijn be zoek aan de Verenigde Staten afgelast en is vroegtijd g uit Engeland naar Amman terugge keerd in verband met muiterij bij twee legerbrigades zo meldt het Libanese blad Al Mo- harrer vanmiddag. Het blad, dat bekend staat om zijn Pales tijnse gezindheid noemt als bron reizigers die uit Amman in Bei roet zijn aangekomen. De Jor daanse premier Zeid Rifai heeft het bericht inmiddels tegenspro- Valse munters in Australië en Zwitserland MELBOURNE (Reuter) De Australische politie is een om vangrijke valsemunterij op het spoor gekomen waarbij de ma kers voor vele tientallen miljoe nen guldens aan vals Ameri kaans bankpapier in omloop wilden brengen. De politie heeft in vijf dagen tijd voor een tota le nominale waarde van bijna 2 miljoen gulden in beslag ge nomen. Er zijn tot dusver vier arrestaties verricht. In Zwitserland is eveneens een omvangrijk geval van valse munterij ontdekt. In het zuide lijke kanton Ticino werden zes Italianen en een Zwitser aange houden, terwijl later ook in Lau sanne een Zwitser werd gear resteerd. In totaal werden valse bankbiljetten met een nominale waarde van meer dan twee mil- Hollar in beslag genomen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Van verschillende kanten in de Tweede Kamer is er vandaag bij nvinister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) op aangedrongen om de voorgeno men verhoging van de spoorta- rieven in het voorjaar niet door te voeren. Diverse sprekers bij de behandeling van de begro ting van Verkeer en Waterstaat waarschuwden tegen de nadeli ge effecten van een verhoging van de spoortarieven in het voorjaar. Volgens hen zal een eventuele verhoging een ver- voersafstotende werking hebben. KV P-woord voerder Cornel issen gaf de regering in dit verband de raad om te streven raar een door het publiek als redelijk er varen tariefsverhoging. Van de kant van de KVP en PvdA werd erop aangedrongen om de discriminatie in het sub sidiebeleid, dat de regering voert ten aanzien van gemeenten met een eigen vervoersbedrijf en gemeenten, die het openbaar vervoer door particulieren laten uitvoeren, op te heffen. De KVP-er Cornelissen dreigde zelfs met een motie op dit punt. Cornelissen zei wel iets te voelen voor het onlangs door zijn so cialistische collega Van der Doef gelanceerde plan over een gezinskaart voor het hele open baar vervoer, die 50 gulden per maand zou moeten kosten. „Dat is de moeite van een proefne ming waard", aldus Cornelis- De ingetrokken motie AL IS HET MILIEU-BELEID een belangrijke zaak de ingediende en dinsdag door haar naamgever Terlouw herziene motie was dat niet. En wel om de eenvoudige reden dat een motie in het Nederlandse parlement meestal niet meer dan een boodschap aan de regering is en deze boodschap pas betekenis krijgt als de regering ernaar luis tert (met hele oren!of bedreigd wordt met politieke gevolgen, als zij de motie naast zich neer legt. Bij de motie-Terlouw, welke op instemming van bijna de gehele Tweede Kamer had kunnen rekenen, was noch het één noch het an der het geval. En waar minister Vorrink de kwestie nogal hoog op nam en een belangrijk deel van de ondertekende Kamerfracties niet bedoelde haar het ministeriële leven zuur te maken, kon de Kamer önderdaad beter overgaan tot de orde van de dag. EEN BOZE MINISTER VORRINK is niet leuk voor de Pv.d.A.-frac- tie en waar de laatste week toch al een paar keer kortsluiting tus sen PvdA en de twee collega's in het progressieve blok was opge treden. was het opzij rollen van een eventuele steen-des-aanstoots een begrijpelijke zaak. Voor niet-linkse partijen lagen de kaarten, even begrijpelijk, wat moeil jker. Ook zij zullen weten, dat minister Vomnk bij haar De- leid helemaal afhankelijk is van de rest van de regering maar de bewindsvrouwe voor Milieu-zaken heeft zich door haar indirecte kri tiek op andere ministers ten opzichte van de publieke opinie nogal eens kwetsbaar gemaakt. Moet ze nu direct boos worden, wanneer de Kamer op een niet al te onvriendelijke manier opmerkt dat er tn de gegeven omstandighe den voor het milieubeleid weinig perspedtief isf OOK DE HEER TERLOUW vond - sprekend op een komst - maandagavond - dat ie dit niet had moeten doen. Maar wanneer mevrouw Vorrink tich toch op haar eigen tenen getrapt We°zi'in benieuwd of dit voorbeeld in de loop van de periode nog als precedent gaat werken. Iedere minister die een m optreden in de Kamer maar zelf nog iets over zeggen. zorrug 4 mist 19 temperaturen w kjchtdnjkmmiiiibaran opklaringen -(V hagel ■*-*■ warmtefront H hogo-dnkgetxed £5* bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-dn*get»ed regen ^5 onweer windrichting verplaatsrrjsnchting Eeldc Eindhoven Den Helder 7,d. Limburg regen h. bew. Weeroverzicht van het KNMI op- WEERRAPPORTEN gemaakt te 10.00 uur. Na een zonnig weekeinde met een tcmo- sl*g hogedrukgobiedje, is de beurt Am„,rara t,,». a nu weer aan de oceaanfronten. De bui g«ti. bew. K 3 Vanmiddag bereikt een regenge- bied het zuidwesten van het land. Verder op de oceaan zijn alweer nieuwe frontale zones naar West-Europa onderweg. De nacht van zondag op maandag leverde in het binnenland lichte vorst op; het werd er zo'n twee graden onder nul. De laatste keer, dat dergelijke minima geregistreerd werden, was in begin Januari. Meer dan een korte onderbreking van het zachte winterweer bete kent deze bescheiden vorst niet. Een zeer krachtige straalstroom boven de Atlantische oceaan ter hoogte van 50 graden noorder breedte houdt de aanvoer van zachte lucht naar West-Europa voorlopig nog wel aan de gang. Vooruitzichten voor woensdag, op gesteld door het KNMI op zon dag om 18.00 uur: wisselvallig cn temperaturen aanhoudend hoog voor de tijd van het Jaar. Cusablanca Istanburl La* Palmaa (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is niet van plan het noodlijdende dagblad De Tijd ten onder te laten gaan. Dat bleek gisteren bij bet debat over het besluit van minister van Doorn van C.R.M. om deze krant de ko mende drie jaar zes miljoen gulden subsidie te verlenen. Zelfs de VVD, die de laatste we ken fel tegen de beslissing van de minister heeft geprotesteerd, was uiteindelijk van me ning, dat de regering hoewel op een ande re wijze dan nu is overeengekomen de Tijd financieel moet helpen. Het werd een principieel debat over de steun aan noodlij dende dagbladen in Nederland. In een motie van de KVP-er Van der Sanden wordt de regering wel verzocht haar plannen met betrekking tot De Tijd voor 1975 en 1976 alsnog voor te leggen aan een nog op te richten stichting Bedrijfsfonds voor de Pers. Tevens wordt aangedrongen op spoed met het oprichten van deze stichting. Dit kamerlid maakte er zich erg boos over, dat deze stichting, die onafhankelijk van de overheid over steunaanvragen van de pers, zou moeten beslissen, er nog niet is. Hij wees erop dat de kamer zich al anderhalf jaar geleden over de oprichting van een der gelijke stichting had uitgesproken ,,Nu zit de minister op de brandnetels van een ontbre kende beslissing", aldus Van der Sanden. Minister van Doorn wees er in zijn antwoord aan de kamer op dat er door fusies en con centraties van dagbladen de laa.ste jaren nu in sommige streken nog maar één krant is. „Als deze ontwikkeling zich voortzet, valt er straks voor de lezer weinig meer te kiezen. Hij haalde in dit verband ook 't lezersonder zoek van de Verenigde Nederlandse Uitge ver bedrijven aan. waaruit blijkt dat in 1972 ruim 40 procent van de mensen die hun abonnement op De Tijd opzegden, dit gedaan had om financiële redenen. Slechts 12 pro cent bedankte vanwege de redactionele in houd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9