Academicus te hoog en overschat betaald Investerings regeling tot '76 in ijskast Sterker beleid milieu- gewenst Minister wil meer geld voor wethouders REGERINGEN PRATEN OVER ONMENSELIJK WAPENGEBRUIK D'66 in Senaat: Professor dr. W. Albeda Te weinig ziekengeld In Italië Rundvlees ook gerantsoeneerd Autobladen verdwijnen WOENSDAG 6 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het plan van de regering om via een stelsel van vergunningen en neffingen greep te krijgen op de investe ringen in de randstad, om aldus de ongebreidelde industriële groei in dat gebied af te remmen, en een betere spreiding van de werkgelegenheid over andere regio's van het land te bevor deren. moet voorlopig in de ijskast blijven tot 1976. Dat is de mening van de fractie van D'66 in de Eerst Kamer. Gistermiddag bij de debatten in de senaat over het wetsont werp selectieve investeringsregeling, waarin de plannen van de regering zijn vervat, zei de woordvoerder van D'66, de heer Rang dat in werking treding van het wetsontwerp moet worden uitgesteld, totdat over een wettelijke regeling voor de gewest vorming meer zekerheid is verkregen. Dat duurt volgens Rang minimaal tot 1976. Van verschillende kanten in de senaat is er bij minister Lub bers (Economische-Zaken), die het wetsvoorstel moet verdedi gen, op aangedrongen, dat als het voorstel eenmaal wet is ge worden ook de commissie van Economische Zaken uit de Eer ste Kamer wordt betrokken bij het overleg over de datum van de in werking treding van de wet. Minister Lubbers heeft bij het debat over de oliecrisis in de Tweede Kamer namelijk ge zegd, dat de selectieve investeringsregeling voorlopig nog niet dn werking kan treden, totdat meer zekerheid is verkregen over de gevolgen van deze crisis voor de economie. Hij zegde toen toe, dat hij over de datum van de in werking treding eerst overleg wil voeren met de vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer. KVP ARP, CHU en VVD m de senaat willen dat de minister bij dat overleg nu ook de senaatscommissie voor Economische Za ken betrekt. KVP-woordvoerder Horbach tilde vooral zwaar aan een toezegging van de minister op dat punt. Hij zei dat zijn fractie grote aarzeling heeft het wetsontwerp aan te nemen, vooral waar het gaat over de datum van in werking treding. KVP en CHU zeiden hun definitieve standpunt over de aanvaar ding van het wetsontwerp pas bekend te maken na de uiteen zetting van de minister over de in werking treding van de wet. De VVD en CPN maakten er nu al geen geheim van tegen het voorstel te zullen stemmen. Onverdeelde steun kreeg minister Lubbers van P.v.d. A- en PPR-zrijde in de senaat. De socialist Verburg zei dat het wetsontwerp belangrijk is voor het regiona le en ruimtelijke ordeningsbeleid en stelde, dat het spreidings- beleid ermee staat of valt. Hij noemde de regeling gunstig voor het westen voor de groeikernen en ook voor de stimuleringsge bieden, met name het noorden en Zuid-Limburg. PPR-woord- voerder Tonnaer noemde het wetsontwerp een stap in de goede richting. Het voorjaar doet in temperatuur al enige tijd van zich spreken. Daardoor aangestoken is men op het Zandvoortse strand alvast begonnen met de opbouw van de strandtenten. (Van onze parlementaire redacti e) DEN HAAG Met alleen de stemmen van de CPN en het GPV tegen heeft de Tweede Kamer gistermiddag een motie van dr. Terlouw (D'66) aangenomen waarin van de regering wordt gevraagd haar standpunt kenbaar te maken over versterking van de coördinatie en de integratie van het milieubeleid in het totale kabinetsbeleid. Aan de hand van een nota van de regering kan de Tweede Kamer tezlj- nertijd debatteren over een versterking van deze coördinatle in han den van minister Vorrink. Deze motie verving een mede door Terlouw ingediende motie die vroeg om meer invloed van minister Vorrink bij het milieu beheer. De minister had nogal wat bezwaren tegen de aanvan kelijke motie laten horen, hoe wel dr. Terlouw meende dat de minister de motie verkeerd uit- legde. Tegen de gewijzigde mo tie had mevrouw Vorrink geen bezwaar. Alleen de CPN vond dat de tweede motie zich ook te gen minister Vorrink richtte omdat deze minister te veel on gerechtvaardigde kritiek krijgt te horen, voelde de CPN er niets voor de motie te steunen. Voor Leyenhorst (CHU) was het duidelijk dat D'66 kritiek op het kabinetsbeleid inzake het mi- Minister Vorrink aan het woord lieubeheer heeft laten horen. Jn de Tweede Kamer. Ondanks alle „politieke geschar rel" rondom de motie wilde de CHU er toch haar steun aan ge- (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Academici worden te hoog betaald. Dat is het gevolg van het feit dat de maatschappij hen over schat en daarom alleen op relatief hoge functies wil plaat sen. Dit is een conclusie van prof. dr. W. Albeda, hoogle raar aan de Rotterdamse Erasmus-universiteit en lid van de Eerste Kamer, vanmorgen geuit tijdens een lezing in de technische hogeschool in Eindhoven. Hij sprak over de werkloosheid onder academici. Hoewel het gemiddelde percentage werkloze academici volgens hem niet on rustbarend is, valt wel op dat dit percentage in enkele vakge bieden bijzonder hoog is, dat er vooral werkloosheid is onder juist afgestudeerde academici, en dat uit een vergelijking tus sen studentenaantallen en de verwachte vraag mag worden opgemaakt, dat de werkloosheid in de komende Jaren zal toene men. Prof. Albeda concludeerde dat het onderwijs moeilijk kan inspelen op de soms vrij snel wisselende en nauwelijks te voorspellen vraag op de arbeidsmarkt. Het aanbod van academici ontw'k- kelt zich grotendeels onafhanke lijk van de vraag. Volgens de hoogleraar is ook de relat'e tus sen opleiding en functie mnejlijk te omschrijven: het blijkt dot op elk niveau academici naast niet-academici kunnen worden aangesteld. Een voorspelling van vijf jaar geleden over de vraag naar academici blijkt al totaal achterhaald. Maar omdat de markt snel kan wijzigen en de onderwijsplanning een lange tijd nodig heeft, is er eigenlijk geen oplossing. Tenslotte stelde de heer Albe 1a vast. dat de maatschappij nog niet gewend is aan een zo gro'e beschikbaarheid van academici. Er zijn aanwijzingen, dat ten gevolge van de werkloosheid de aanvangssalarissen van pas af gestudeerden relatief gedaald is. Ook wordei. academici steeds meer in lagere functies aange steld. Met algemene stemmen werd een motie van Van Houwelingen (ARP) aangenomen waarin van de regering wordt gevraagd op korte termijn de onttrekking van grondwater te verminderen of stop te zetten om een ernsti ge aantasting van de natuurge bieden te voorkomen. Ingetrokken werd een motie van Van der Lek (PSP) die een rui mere inspraak bij procedures inzake de hinderwet en de wet op de luchtverontreiniging be pleitte. Verworpen werd ook een motie van Van der Lek(PSP) waarin meer medezeggenschap voor personeel bij gesubsidieerde stichtingen in de maatschappe lijke dienstverlening werd ge vraagd. Voor stemden: PSP, PvdA, D'66, PPR en CPN. Tegen de zin van staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) in nam de kamer een amendement van de KVP aan waarin een be tere vergoedingsregeling voor huisartsen in opleiding werd be pleit. BISSCHOP BEROOFD CATANIA (AP) De bisschop van Trtpani Is maandag be roofd nadat hij hulp wilde verle nen aan wat hij meende slacht offers van een verkeersongeluk waren. De bisschop was met wagen en chauffeur op weg naar Catania toen hij langs de weg twee jon gelui zag liggen die de indruk maakten een ongeluk te hebben gehad Hij liet stilhouden, boog zich over de Jongelieden heen die toen in eens overeind sprongen; één overweldigde de geestelijke ter wijl de ander snel uit de auto de tas van de bisschop wegrot ste. Hierop verdween het twee tal op een motorfiets. In de tas van de bisschop hadden papieren gezeten, maar ook geld. Kort daarop merkte de bis. schop dat zijn op de achterbank gelegen gouden kruis ook was I geroofd. Bij een gasexplosie in de kelder van een sigarenha ndel in Amsterdam werd een enorme ravage aan gericht. De explosie ontstond toen het GEB werkzaamheden aan het aardgasnet verrichtte in de kelder. De eigenaar van de winkel en eeen monteur van het GEB moesten met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Wiskunde I voor bepaalde scholieren overbodig Den Haag (ANP) Een delega tie van Haarlemse leerlingen van scholen voor voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (VWO) heeft er gisteren tijdens een onderhoud met staatssecre taris Veerman van Onderwijs op gewezen dat er een onredelij ke dwang bestaat voor de jon gelui die gedragswetenschappen willen gaan studeren. Deze scholieren moeten op het athe- neum of het gymnasium ook wiskunde 1 in hun eindexamen pakket opnemen om er zeker van te kunnen zijn ook verder te kunnen studeren. Dit bete kent volgens de scholieren onhoudbare situatie. Ten eerste worden verschillende onderdelen van het wiskundeprogramma dat zij nodig hebben voor hun ver dere studie in twijfel getrokken. Ten tweede zijn er verschillen in de toelatingseisen van de verschillende universiteiten en hogescholen. Bovendien willen niet alle instellingen van weten schappelijk onderwijs eventuele aanvullende cursussen organise- ren, aldus de scholieren. De scholieren overhandigden met een petitie de staatssecretaris ook voorstellen om de chaos weg te kunnen werken. I Van onze parlementaire redactie men tot een beperking van het DEN HAAG Op een Rode-Kruis gebruik van .onmenselijke' con- conferentie in Genève zullen re- ventionele bewapening in de we- geringsdelegaties gaan praten reld. over de mogelijkheid om te ko- Dit heeft staatssecretaris Kooij- mans van Buitenlandse Zaken Den Haag (ANP) Veel particu liere ziekenhuizen betalen hun personeel in geval van ziekte te weinig ziekengeld, zo heeft de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel van daag verklaard. Deze ziekenhuizen onthouden hun werknemers in de regel een uit kering wettelijk verplicht over de onregelmatigheidstoe slag, die bij ziekte voor tachtig procent moeten worden betaald, aldus de NCBO. De ziekenhuizen van de bedrijfs vereniging ontvangen, wel de 80 procent over de onregelmatig heidstoeslag, maar geven dit niet aan de werknemers door. (speciaal belast met ontwape ningsvraagstukken) gisteren meegedeeld. Het gaat hierbij ondermeer om wapens als fragmentatiebom- men, napalm en het toepassen in de strijd van de taktiek der verschroeide aarde. Staatssecretaris Kooijmans zei, dat hij over de resultaten van deze Rode-Kruisconferentie, die op 20 februari a.s. begint, geens zins zekerheid heeft. Met name de zogenaamo jonge landen kij ken wat bezorgd aan tegen een internationale beoerkink van dit soort wapens. Over de vraag r' men ook zou kunnen komen tot een beper king van de produktie van dit soort onmenselijke wapens zal de Roode Kruisconferentie niet spreken. De staatssecretaris zei, dat altijd nog nader bekeken kan worden nadat men het eerst eens zou zijn geworden over be perking van het gebruik. De politie stelt een onderzoek in in'de moskee van da Sunnl Moslims in Brooklyn New York. Daar werden vier personen zonder i doodgeschoten. Aangenomen wordt dat het gaat om een conflict tussen de Sunni Moslims en de Zwarte Moslims. Op de voorgrond een van de slachtoffers. (Van t en onzer verslaggevers) Den Haag - De wethoudersfunctie - vooral als nevenbaan - Is naar de mening van de huidige mi nister van Binnenlandse Zaken de laatste jaren dusdanig in om vang en zwaarte toegenomen, dat de vergoeding hiervoor drastisch opgetrokken moet wor den. In gemeenten tot een Inwoneraan tal van 30.000 inwoners wil mi nister De Gaay Fortman de wethoudersfunctie nog als een nevenfunctie zien. De wethouder - krijgt daarvoor voortaan een I vergoeding, waarbij uitgegaan wordt van een bepaald pcrcen- tage van de burgemeesterswed- j de. In de allerkleinste gemeente (naar inwonersaantal) zal het wethouderssalaris opgetrokken worden van 2692,- tot 3141,- gulden en in een gemeente van 30.000 inwoners bijvoorbeeld van 22.151,- naar 25.694,-. In de zogenaamde „full-time-func- tie"-gemeenten gaat men niet uit van de burgemeesterswedde maar volgt men de rijksinpas- singstabel. Het wethouderssala ris stijgt in een gemeente met <0,000 jYvrcners an 17.950,- tot 31.702,- er in gemeenten boven de 375.000 inwoners (zoals Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) van 68.100 tot 71.375,-. De komende twee Ja ren zullen deze bedragen nog eens structureel omhoog getrok ken worden, zo deelt de minis-" ter mede. Tevens blijft de wed de van de wethouders „open" voor de periodieke trend verho gingen zoals die ook voor amb tenaren gelden. 4*5! Oud-premier mr. B. W. Biesheu vel is benoemd tot president commissaris van de beheer maatschappij De Branding Be heer BV. Deze maatschappij be zit als werkmaatschappij hel aannemersbedrijf De Branding v.h. J. Stolk, die regelmatig deelneemt aan grote waterbouw kundige werken. De vernieuwin gen aan de havens van Scheve- ningen en IJ muiden behoren daartoe. ROME Er bestaat een grote kans dat binnenkort behalve de benzine, ook het rundvlees in Italië gerantsoeneerd zal wor den. Die verstrekkende maatre gel zou dan genomen worden in verband met de enorm hoge te korten op de Italiaanse handels balans. Italië moet per dag voor ruim 12 miljoen gulden aan vlees impor teren, ook de consumptie van olie en olieproducten is groten deels afhankelijk van de import. Olie en vlees bezorgen de Ita liaanse regering nu enorme pro blemen. De regering heeft de Italianen ge vraagd om de vleesconsumptie te matigen, maar In de praktijk sorteert dat weinig effect. Al leen de snelstijgcnde prijzen van vooral rundvlees drukken die consumptie enigszins, i dat heeft het negatieve bij-effect dat tal van kleinere slagerijen bij gebrek aan voldoende klandi zie hun winkels moeten sluiten. Amersfoort - De Nederlandse au tobladen „Autovisie" en Rijdend Nederland" verdwijnen per september. Er voor in de plaats komt een nieuw 14-daags auto blad op de markt. Deze inkrim ping betekent waarschijnlijk af vloeiing voor vijf van de In to taal tien juournallsten van belde autobladen. De interesse van het Nederlandse publiek voor autobladen is de laatste jaren hoe langer hoe meer verschoven. „De auto is er als dstatussymbool nauwe lijks meer. Men wil nu meer weten wat men met de auto kan doen. BEUKER IN BEROEP DEN HAAG (ANP) - De heren K. Beuker en J. Leechburch Au- wers, die gisteren door de presi dent van de Haagse rechtbank It het ongelijk zijn gesteld en zich geen hoofdbestuurder van de Rooms Kathlieke Partij Ne derland (RKPN) mogen noemen, hebben besloten in hoger be roep te gaan. Zij achten het uitgesproken vonnis In alle opzichten onjuist. Minder Zwitsers verongelukt na snelheidslimiet GENEVE (UPI) Het aantal do. delijke verkeersongelukken In Zwitserland is met 16 procent verminderd sinds op 1 januari 1973 een maximumsnelheid van j 100 km werd ingevoerd. Dat be- tekent dat vergeleken met 1972. er in 1973 272 minder doden vie len in het verkeer. Het totaal aantal verkeersongeluk- verminderde met percent, en het aantal gewonden I Prins Bernhard in zijn funktie als president van het Wereld Natuur fonds in gezelschap van luchtvaart- met 12 procent, aldus een rege- pionier Charles Lindbergh (rechts van de prins) en oliemiljonair Paul Getty. De laatsten stelden ririgsbekendmaking. een bedrag van 50.000 dollar beschikbaar voor het behoud van het milieu. Getty en Lindbergh komen met milieuprijs LONDEN (UPI) Dc In Enge land woonachtige Amerikaanse ollemiljonalr J. Paul Getty en de Amerikaanse luchtvaartpio nier Charles A. Lindbergh, heb ben gisteren in do Britse hoofd stad do Instelling van een prijs voor behoud van het milieu ter waarde van 50.000 dollar bekend gemaakt. De 81-jarige Getty las een tekst voor waarin hij zei dat de prijs zou worden gegeven voor „uit zonderlijke verdiensten voor het welzijn van de mensheid door conferverir.g van het dierenle« ven In de periode eindigende op 31 december 1973".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7